Traian Basescu a aprobat trimiterea unei echipe SPP in Siria pentru protejarea coordonatorului special ONU

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2013, 9:56 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a aprobat trimiterea unei echipe a Serviciului de Protectie si Paza (SPP) in Siria, pentru efectuarea unei misiuni de protectie a unor oficiali ONU.

"Presedintele Traian Basescu a aprobat joi, 31 octombrie, solicitarea Secretariatului Organizatiei Natiunilor Unite (ONU) referitoare la executarea misiunii de protectie apropiata a coordonatorului special si a altor oficiali ai Natiunilor Unite in Siria si pe timpul vizitelor in alte regiuni de catre o echipa a Serviciului de Protectie si Paza (SPP) din Romania," anunta un comunicat la Administratiei Prezidentiale.

Presedintia precizeaza ca aprobarea s-a facut "in temeiul Art. 7 alin. (1) din Legea nr. 121/2011 privind participarea fortelor armate la misiuni si operatii in afara teritoriului statului roman."

La inceputul lunii octombrie, secretarul general al ONU, Ban Ki-Moon, a declarat Consiliului de Securitate ca echipa internationala de experti care va supraveghea distrugerea armelor chimice din Siria va numara circa 100 de membri si va necesita cel mai probabil sprijin din partea statelor membru ONU.

"Intre 1 noiembrie si 30 iunie 2014 Misiunea Comuna va sprijini, monitoriza si verifica distrugerea unui program complex de arme chimice, care implica multe situri in intreaga tara marcata de conflict violent, care include 1.000 de tone de arme chimice, agenti si precursori", a mentionat secretarul-general ONU, potrivit Reuters.

Ban a precizat ca operatiunea va fi periculoasa pentru ca personalul va fi nevoit sa se deplaseze de-a lungul liniilor de conflict si in unele cazuri in zone controlate de grupari armate, ostile obiectivelor misiunii.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3229 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 5 noiembrie 2013, 12:06)

    MRSmrs [utilizator]

    Ho, ho, ho, ho...!!!
    Sfanta slugareala....
    bese trimite SPP care nu este armata intr-un loc cu razboi...bine ca nu avea cine sa protejeze pe coordonatorului special ONU decat romanii.
    Sfanta slugareala...
    • +8 (18 voturi)    
      Uite si haterii (Marţi, 5 noiembrie 2013, 12:13)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Nu era nimic interesant la A3? :))
      • -3 (7 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 5 noiembrie 2013, 13:58)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        Eu nu ma uit la tv (desi nu vad care ar fi problema) dar este interesant =argumentul= vostru cand nu aveti niciunul: acuze despre a3, ponta, antonescu, etc.
        Mai bine ati cauta argumente decat sa bateti campii...
        • +5 (7 voturi)    
          ce argumente vrei gogule (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:40)

          mircearh [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          cand tu vii si arunci aiurea cu populisme injghebate aiurea ?
          De unde stii tu ce prerogative are presedintele asupra SPP, care ne sunt atriburtiile in cadrul ONU ?
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 0:30)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

            1).Cu =gogule= sa te adresezi prietenilor tai de pahar.
            2). SPP este platit de contribuabil pt a apara deminitarii ROMANI nu pentru a-i trimite bese unde vrea...nu este el boierul iar SPP sclavul lui.
    • +11 (13 voturi)    
      <br> (Marţi, 5 noiembrie 2013, 12:35)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Diferenta dintre pregatirea unui soldat si a unei garzi de corp in aparenta poate fi aceeasi dar aici avem un context clar: conflict militar!

      Nu este deloc indicat ca la o inspectie intr-o zona de conflict militar sa trimiti alte armate, atat civili cat si fortele din zona pot genera un conflict din motive de neinformare sau manipulare!

      Totusi pentru protectie, pregatirea garzilor de corp este mai complexa decat a unui simplu soldat (indiferent de arma pe care o slujeste), si potrivita pentru aceasta situatie!

      Atat soldatii cat si SPP-istii daca fac o misiune in numele Pacii, ca reprezentanti ai Statului Roman, pot fi de folos acestei cauzei nobile, valoare ce a stat la baza infiintarii Organizatiei Natiunilor Unite !

      Sa astepam ca cei alesi, sa se intoarca cu bine!
  • -9 (17 voturi)    
    Trimite, ca nu-i pe banii lui. (Marţi, 5 noiembrie 2013, 12:45)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Platim noi, nu da de la el.
    • +6 (8 voturi)    
      da (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ma, tu, gidea, badea si restul legiunii platiti din banii ciorditi de varan, ma nea cioarda, ca bun nume ti-ai apropiat.
    • +4 (6 voturi)    
      ce populism gretos (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:42)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      tu stii ce e ala ONU, SPP, cu ce se ocupa, care e rolul Romaniei si tot asa ?
      Asta e argument de baba barfitoare si tafnoasa , care cand nu intelege mare lucru se ia de costurile a tot felul de tampenii .
    • 0 (2 voturi)    
      Plimbarile aiurea a lui ponta prin lumea larga (Marţi, 5 noiembrie 2013, 21:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ai idee cine le plateste?