Andrei Placinta, condamnat definitiv la 4 ani si 6 luni de inchisoare cu executare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2013, 21:00 Actualitate | Esenţial

Andrei Placinta, fiul fostei senatoare Sorina Placinta, a fost condamnat definitiv luni de Inalta Curte de Casatie si Justitie la patru ani si sase luni de inchisoare cu executare, pentru ca in anul 2010 si-ar fi batut prietena si a trecut cu masina peste un barbat. Instanta suprema i-a respins luni recursul lui Placinta si a mentinut decizia de condamnare data in martie 2013 de Curtea de Apel Bucuresti, pentru savarsirea infractiunilor de tentativa de omor calificat, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice. Sentinta este definitiva, iar Andrei Placinta va fi incarcerat, anunta Agerpres.

Procurorii au stabilit ca in seara zilei de 6 decembrie 2010, pe strada Berzei din Capitala, pe fondul unor neintelegeri cu prietena sa, Andrei Placinta a lovit-o pe fata si a deposedat-o de un telefon mobil, iar ulterior s-a urcat cu picioarele pe capota si plafonul autoturismului tinerei, pe care l-a deteriorat, indoind capota si spargand luneta.

In momentul in care in apararea fetei au intervenit doi barbati, Andrei Placinta, aflat la volanul unui autoturism marca Renault, s-a urcat de mai multe ori cu masina pe trotuar, cu intentia vadita de a-i lovi.

In aceste conditii, in timp ce incerca sa tina cu mainile de capota masinii, unul dintre barbati a cazut in fata autoturismului, iar Andrei Placinta, prin manevre succesive in fata si in spate, a trecut peste el, provocandu-i mai multe leziuni traumatice ce au determinat internarea la Spitalul Universitar de Urgenta - Bucuresti si au necesitat pentru vindecare 40-45 de zile de ingrijiri medicale.

Anchetatorii au mai stabilit ca un alt barbat, ramas neidentificat, a folosit un pistol cu bile de cauciuc, cu care a tras mai multe proiectile asupra lui Andrei Placinta, in incercarea de a determina incetarea actiunilor violente ale acestuia.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

9795 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:06)

    I [utilizator]

    o veste buna. Ceva ceva incepe sa mai miste si prin Romania.
  • +6 (20 voturi)    
    Pedeapsa efectiva (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:13)

    cenzuratul [utilizator]

    Anumite reguli din justitie sunt jignitoare la adresa bunului simt. Dupa o logica normala cand spui ca cineva a fost condamnat la 5 ani de inchisoare, inseamna ca intra azi si iasa (iese pentru cine a invatat lb romana la mana a doua) din puscarie peste fix 5 ani.

    Sugestia pentru Hotnews ar fi, daca nu e prea complicat, cand anunta o pedeapsa "fictiva", sa anunte si pedeapsa efectiva, perioada minima pentru care condamnatul chiar o sa stea inchis (luand in calcul toate posibilele "discounturi" pe care le poate primi).

    Altfel, am putea intelege ca daca vrei sa omori un om, nereusind doar din cauza inabilitatilor tale, stai la puscarie 4 ani si 6 luni, cand de fapt, in mod real, poate stai 2 ani.
    • +11 (17 voturi)    
      Iese, nu iasa (Marţi, 5 noiembrie 2013, 0:07)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      El iese, el sa iasa. El iese este forma corecta la modul indicativ prezent pers. III-a singular. El iasă este un regionalism, o eroare impamantenita in anumite zone geografice (Ardeal, Oltenia).
      Daca e vorba despre conjunctiv (nu e cazul in comentariul tau), abia atunci se spune corect el să iasă.
      Las-o mai moale cu corectiile de limba romana, ca ai invatat-o cu femeia de serviciu.
      • -1 (3 voturi)    
        Eh (Marţi, 5 noiembrie 2013, 8:15)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

        O fi omul ardelean sau mai vârstnic. Nu cade cerul din cauza asta.
  • +45 (49 voturi)    
    A tradat degeaba (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:22)

    mariage [utilizator]

    Si cand te gandesti ca maica-sa a trecut in tabara repetentului pentru ca i-au promis ca ii scapa puslamaua de puscarie.
    • +17 (21 voturi)    
      Exaaact! ce lepre s-au dovedit astia acum (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:40)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      un an si! in ce au aruncat Romania. Cum l-a crescut pe derbedeul ala...Daca era mama buna era "de esti tu acela nu-ti sint mama eu!".
      • +14 (14 voturi)    
        Daca justitia functioneaza! (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:30)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        Si respectand toate etapele procesuale prevazute de lege ajunge la o hotarare/sentinta definitiva si irevocabila, tot nu e bine! Patru ani si jumatate cu executare vi se pare o pedeapsa inadecvata situatiei?! Chiar daca tanarul Placinta se va purta ca un "inger" si tot nu va putea parasi inchisoarea mai devreme de trei ani! Nu stiu ce studii si ce pregatire are tanarul Andrei Placinta, dar e sigur ca "facultatea" pe care o incepe astazi nu-l va ajuta cu nimic in viitor, dimpotriva! "Dura lex sed lex"!
    • +12 (12 voturi)    
      pai (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:07)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      aproape reusisera, daca nu ma insel, la tribunal bivolul a luat cu suspendare.

      ws
      • +2 (2 voturi)    
        Te inseli! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:44)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ws

        A luat 6 ani cu executare!
  • +13 (23 voturi)    
    stati linistiti (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:25)

    lyth [utilizator]

    Placinta e in USL, fisu' doar va semna condica la penitenciar; O sa-l vedeti prin Bamboo, sau poate aveti norocul si nu-l veti intalni,.. ca asta e in stare sa dea cu masina peste voi - inainte si inapoi.
    • +6 (8 voturi)    
      daca asa o fi propun sa-l batem zilnic... (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:02)

      warchild [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      in baza art 180 cod penal tot ce trebuie sa facem e sa-l gasim undeva pe strada singur, eventual sa ne luam 2-3 prieteni care sa fie martori de partea noastra si sa-i dam destule fara sa-i producem vanatai... stiu cativa "polististi batrani" de la care se poate invata cate ceva ...
  • -1 (9 voturi)    
    Esti "suparat" rau de tot! (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:35)

    GRANDFATHER [anonim]

    Si pe limba romana, si pe justitie, si pe HotNews! Pentru toate "supararile" tale imi permit sa-ti dau un singur sfat: pune mana pe carte si citeste, informeaza-te si pe urma comenteaza!
  • -4 (12 voturi)    
    Odiosenile pe care PDL n-a putut sa le puna la . (Luni, 4 noiembrie 2013, 21:41)

    Maniu [utilizator]

    Placinta... mama ce stapina de sclavi fu tanti cu propriile ei moldovence cu propriul ei neam. Cite scroafe s-au urcat in copac, te doare mintea!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect "odioseniile" dar s-a schimbat ora (Joi, 7 noiembrie 2013, 22:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      si mi-a fost somn! scuze.
  • +10 (12 voturi)    
    animal planet (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:07)

    Ar3s [utilizator]

    Progenitura asta ar fi trebuit sa execute pedeapsa la gradina zoologica, alaturi de babuini si mistreti.
    Cel care l-a impuscat, a fost un om educat, civilizat. Io l-as fi ingropat cu o bata, undeva in apropiere.
  • +7 (9 voturi)    
    Putin, foarte putin... (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:23)

    ANDY2012 [utilizator]

    Foarte putin, cum a spus cineva mai sus, iese dupa 2 ani, justitia exista dar doar de ochii lumii. Asa cum gramada de insi stau 2-3 ani pentru milioane de euro evaziune, mi-ar conveni si mie sa stau si 5 ani, da pe urma sa am 1 mil euro , toata viata n-am grija... Justitie ... bullshit !!!
  • +9 (11 voturi)    
    a durat 3 ani ... (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:24)

    CristiRu [utilizator]

    ca sa vedem ca a primit .....cam putini ani !!! Dar daca fura o gaina !? ... oare cata inchisoare ar fi facut? ....
  • +10 (10 voturi)    
    scapa (Luni, 4 noiembrie 2013, 22:42)

    sorin.sava [utilizator]

    Scrie o carte, se poarta exemplar, face sudoku si scapa in 2 ani.
  • +8 (8 voturi)    
    Dreptate sa facut (Luni, 4 noiembrie 2013, 23:19)

    burebista [utilizator]

    Sa platrasca toti hoti si derbedei ;puslamale care se cred buricul lumi daca mamasa a fost ceva TU nu poti fimai presus de lege .Puscarie usoara si sa fie invatatura si pt alti.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu vă faceți probleme pentru el (Marţi, 5 noiembrie 2013, 0:37)

    Cristean [utilizator]

    Va fi ceea ce se cheamă pachetar, va avea patul 2 cel puțin. Când ești prinț, ești prinț și în penitenciar. Nu, nu e nimic politic. Banii lu' mama să trăiască.
  • +2 (2 voturi)    
    Infiorator de putin! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 8:50)

    Sani [utilizator]

    ...dar pentru Romania este tot ce puteam spera.

    Daca era un derbedeu necunoscut care facea acelasi lucru lua 10 ani.

    Propunere:
    Sa-i bagam pe toti USL-ama din parlament la inchisoare sa stie de ce urla ca sunt persecutati politic!