Jandarmeria Cluj: Protestul de duminica seara impotriva exploatarii de la Rosia Montana a fost ilegal

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2013, 15:20 Actualitate | Esenţial

Protestul impotriva exploatarii Rosia Montana desfasurat duminica seara la Cluj-Napoca nu a fost autorizat si a blocat circulatia aproximativ o ora in fata prefecturii, fiind date 16 sanctiuni contraventionale, a declarat luni colonelul Florinel Budisan, comandatul Gruparii Mobile de Jandarmi Cluj-Napoca, citat de Agerpres.

El a subliniat ca jandarmii au intervenit respectand prevederile legii si ca mitingul a fost neautorizat, explicand altercatia produsa cu protestatarii.

"Noi i-am avertizat pe oameni si le-am adus la cunostinta in momentul plecarii pe traseu ca protestul este ilegal pentru ca nu au obtinut aprobarile necesare. Dansii au continuat. S-a ajuns in fata Institutiei Prefectului unde au blocat circulatia cam o ora. La un moment dat am trecut si am legitimat cateva persoane pe care le-am considerat a avea o contributie la protestul acesta ilegal. Normal ca oamenii au reactionat intr-un fel, dar nu s-au produs incidente majore", a spus Budisan, adaugand ca au fost date 16 sanctiuni contraventionale.

Un tanar care se numeste Radu Costea a acuzat luni ca a fost bruscat de fortele de ordine in timp ce participa, duminica seara, la marsul de protest impotriva proiectului de la Rosia Montana. 'Erau patru sau cinci jandarmi care au venit direct spre mine, singurul lucru pe care l-am auzit a fost 'treci aici' si au inceput sa ma imbranceasca, sa traga efectiv de mine, dupa cateva secunde am cazut pe jos. Am mai multe dureri cum am cazut pe jos, nu stiu daca m-au lovit', a spus jurnalistilor Radu Costea, care a prezentat si un certificat medico-legal pe care tocmai il primise in cursul diminetii. El a mai spus ca doreste sa afle motivul pentru care a fost bruscat, deoarece in momentul respectiv nu facea decat sa vorbeasca la telefon.

De asemenea, sapte reprezentanti ai protestatarilor s-au intalnit luni dimineata cu prefectul Gheorghe Vuscan, cerandu-i sa le comunice numele jandarmilor si al sefului de dispozitiv pentru a face plangeri impotriva acestora. Unul dintre reprezentantii protestatarilor, Bogdan Racolta, a explicat ca jandarmii au intervenit fara somatie pentru a-l scoate pe Radu Costea din coloana, ceea lor li se pare foarte grav.

La randul sau, prefectul Gheorghe Vuscan, a spus ca va cere sa fie informat de reprezentantii Jandarmilor asupra incidentului de duminica seara. El a adaugat insa ca trebuie, in egala masura, sa apere si interesele celorlalti clujeni care se declara deranjati de faptul ca anumite drumuri sunt blocate atunci cand au loc marsurile de protest impotriva proiectului de la Rosia Montana.

"Eu cred ca azi am avut o intalnire buna si am inteles si o parte si cealalta ca nu exista alta cale decat dialogul, respectul reciproc, al institutiilor statului pentru cei care protesteaza, dar in egala masura si pentru cei care nu protesteaza. Noi trebuie sa-i respectam in egala masura. Am ascultat punctul lor de vedere, urmeaza sa aflu si punctual de vedere al jandarmeriei si sa vedem daca au actionat legal sau in afara legii. Dar daca o suta de persoane nu pot sa protesteze legal aici in fata Prefecturii si sa nu blocheze carosabilul, atunci chiar ca e un pic de iritare, pentru ca se formase o coada destul de consistenta de mijloace de transport", a explicat prefectul Gheorghe Vuscan.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1201 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    sustin Jandarmeria (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:38)

    AlinaElena1 [anonim]

    protestatarii isi inchipuie ca pot sa faca oricine,isi permit sa blocheze bulevarde, sa ia cu asalte foste hoteluri si sa nu fie trasi la raspundere. Si nici macar nu salveaza Rosia Montana!
    • +11 (23 voturi)    
      gresit (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:47)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      numai intr-o tara comunista ai nevoie de aprobare pentru a protesta. tu daca ai o problema in care ai epuizat toate caile de atac/aparare ce faci? plangi in pumni si zici "asta e!", nu?
      • -5 (13 voturi)    
        ... (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:18)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

        numai in romania poti bloca o artera de circulatie, piata etc si sa mai pleci si acasa fericit pentru fapta facuta. cauta referinte despre ce se intampla in tari de referinta gen US (occupy etc), Germania (1 Mai in fiecare an in Frankfurt),etc si pe urma poti vorbi.
        • +1 (1 vot)    
          cu noi sau impotriva! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:50)

          AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui vasile_r

          In Romania,daca nu esti cu protestatarii, esti impotriva lor si nu ai dreptul sa ai alta opinie si nu care cumva sa poti face uz de dreptul la libera circulatie in propriul oras!
  • +10 (16 voturi)    
    mafia de partid si de stat (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:43)

    zapciu [utilizator]

    In Romania e legal sa furi si sa faci contracte secrete pe sub masa ; sa protestezi contra hotiei si escrocheriei e ilegal. Multam fain domnu jandarm ca mi-ai adus aminte unde traiesc
    • 0 (0 voturi)    
      haideti cu investitiile (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:51)

      AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui zapciu

      Hotia si escrocheria sunt acuzatii nedovedite in acest caz, scoase la inaintare de opozantii care castiga bine din acest razboi. In Romania ar trebui sa ne concentram sa aducem investitii, nu sa le ratam, sa mai scapam de FMI
  • +9 (13 voturi)    
    culmea tupeului! (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:46)

    Tritonul [utilizator]

    Canaliile astea de jandarmi, care, in timp ce noi ii platim sa apere ordinea publica, agreseaza protestatari pasnici si pipaie domnisoare, mai au si tupeul sa comenteze?
  • +8 (12 voturi)    
    protest cu voie de la stapanire sau reteta Ilici (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:05)

    Nicumi [utilizator]

    Vreau un jurist care sa-mi explice si mie clar cum e povestea asta cu "protest cu voie de la stapanire". Atata vreme cat nu au loc violente si nu exista pana acum nici un istoric de genul acesta la toate manifestarile contra proiectului actual de exploatare a zacamintelor aurifere de la Rosia Montana, eu cred ca actiunile jandarmilor (inclusiv ale celor in civil de la Bucuresti) incep sa arate altceva. Si incep sa-mi aduc aminte de perioada lui Iliescu si de provocatorii cu galoane, imbracati civil. Stiti cum s-a terminat atunci?
    Cumva Ponta si cu Stroe clocesc o poveste de acoperit mizeria si de justificat aprobarea legii respective prin demonizarea manifestantilor (instigari la violenta etc)???
  • -7 (15 voturi)    
    ilegale sunt toate (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:10)

    sonnia [utilizator]

    toate protestele au fost ilegale pentru ca protestatarii nu s-au mai sinchisit sa ceara aprobari. Li se pare oricum legitim sa iasa in strada sa strige ca mii de oameni sa nu scape de statutul de someri!
  • -1 (3 voturi)    
    Autorizatie (Luni, 4 noiembrie 2013, 20:33)

    fane_grija [utilizator]

    Cei care au furat au avut autorizatie?
  • -2 (2 voturi)    
    cititi legea (Marţi, 5 noiembrie 2013, 8:16)

    bedexe [utilizator]

    Nu trebuie nicio autorizare, ci doar se depune la primarie o notificare. Atat.
    Primaria trenuie sa faca restul.
    • 0 (0 voturi)    
      ei urla ca se aplica legea (Marţi, 5 noiembrie 2013, 12:00)

      Lica.lica [utilizator] i-a raspuns lui bedexe

      pai si de ce nu au facut asta? de ce au ocupat ilegal bulevardele? de ce au blocat circulatia? era greu sa faca un protest legal? nu, nu era. insa dupa aia nu puteau sa urle cand incepea sa se aplice legea
  • 0 (0 voturi)    
    protestati la Rosia Montana (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:39)

    nicupanait [utilizator]

    au trecut 10 saptamani de protest si eu nici astazi nu inteleg de ce ies oamenii astia in strada. Mai ales la Cluj, le-ar fi usor sa mearga pana la Rosia Montana si sigur li s-ar schimba opinia. Nu pot ramane indiferenti la saracia si poluarea care se vad cu ochiul liber!
  • 0 (0 voturi)    
    sa se aplice legea! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:57)

    Lica.lica [utilizator]

    asa este, activistii nu au fost in stare sa anunte protestele, nu au fost in stare sa respecte legea si sa nu blocheze circulatia, au ocupat abuziv bulevardele de parca tot orasul ar fi al lor. ma bucur ca incepe sa se aplice legea si in cazul activistilor anti Rosia Montana!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte distractiv (Marţi, 5 noiembrie 2013, 21:53)

    MariusTonea [anonim]

    Ma distreaza la culme chestiile astea revolutionare legate de dreptul de a protesta cand vrei si unde vrei. Mai copii, cereti viza de USA si faceti un protest spontan acolo, ca sa va lamuriti care jandarmerie bate mai tare. Lasati prostiile si ganditi cu mintea voastra. Noroc bun !