Cladirea in care functiona Clinica de Pneumologie a spitalului de copii din Timisoara a fost evacuata. Noii proprietari, clanul Carpaci

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2013, 18:45 Actualitate | Esenţial

Noii proprietari ai cladirii
Foto: OpiniaTimisoarei.ro
Spitalul de Copii Louis Turcanu din Timisoara a ramas fara cladirea in care functiona Clinica de Pneumologie, care a fost evacuata in baza unui ordin judecatoresc in favoarea clanului Carpaci, scrie OpiniaTimisoarei.ro.

Cladirea cu Laboratorul si Clinica TBC a Spitalului de Copii Louis Turcanu a fost retrocedata fostilor proprietari in anul 1995 si, prin vanzari succesive, a ajuns in proprietatea clanului de romi Carpaci, care a cerut evacuarea. In urma proceselor, Clanul Carpaci a obtinut in urma cu cateva luni o sentinta definitiva si executorie, iar unitatea medicala era obligata la plata chiriei retroactive pentru folosirea imobilului, potrivit ziarului online citat.

In cursul diminetii de vineri au fost transferate ultimele aparaturi si mobilier, precum si ultimii 3 copii care erau pacienti ai clinicii, intr-o alta cladire a spitalului Louis Turcanu, aflata la aproximativ 200 de metri distanta.

Potrivit OpiniaTimisioarei.ro, Vladimir Carpaci a venit la poarta clinicii cu o masina de teren, insotit de mai multe rude si de executorul judecatoresc.

"I-am anuntat de evacuare inca de acum 6 luni", a declarat Vladimir Carpaci.

Primarul Timisoarei, Nicolae Robu, afirma ca nu credea ca va pierde procesul.

"Juristii nostri incearca sa faca tot ce pot pentru Turcanu. O sa vedem unde sa mutam aceste sectii. Au fost notificari, nu stiu sa va spun mai multe. Am crezut ca vom avea castig de cauza. Daca aveam unde sa ii mutam ii mutam pana acum", a spus Robu.

Imagini video de la evacuarea spitalului puteti vedea pe OpiniaTimisoarei.ro.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9354 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    este de competenta dna (Vineri, 1 noiembrie 2013, 18:54)

    ics_11 [utilizator]

    dna trebuie sa cerceteze cine se face vinovat de prejudiciul adus statului roman prin pierderea acestei cladiri.
    • +34 (36 voturi)    
      N-au ce sa le faca (Vineri, 1 noiembrie 2013, 19:41)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Atata vreme cat tiganii aia au acte in regula, de proprietate, nu mai poate nimeni sa le interzica dreptul de a face ce doresc ei cu proprietatea respectiva.
      Eventual, daca cineva are interes si curaj poate sa mearga pe urma actelor sa vada cum au obtinut magraonii aia proprietatea.
      • +20 (20 voturi)    
        Cine le-a dat acte in regula si de ce? (Vineri, 1 noiembrie 2013, 20:09)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Dvs., ca cetatean roman cotizant de impozite catre Stat, ce avere aveti?

        "Cârpaci are o avere estimată la 13 milioane de euro, dar nicio afacere la vedere.

        În cea mai mare parte, averea lui înseamnă proprietăţi imobiliare. Banii i-a făcut, conform surselor judiciare care descriu mecanismul, "prin tranzacţii imobiliare ilicite şi conducând reţele de cerşetorie în Vest, imediat după Revoluţie".

        A tatonat şi afacerile cu fier vechi, dar a renunţat, pentru că învârtelile imobiliare îi aduceau mai mulţi bani. Ionelaş Cârpaci locuieşte într-o vilă cu turnuri, placată cu marmură, plasată pe malul Begăi.

        În curte are doar maşini de lux: un BMW X5, două Audi (Q7 şi Q5) şi un Mercedes, toate înmatriculate cu numere de Germania. Trăieşte retras, iar la telefon nu răspunde niciodată direct, având tot timpul un valet care îţi spune dacă stăpânul este sau nu disponibil..."

        http://www.evz.ro/detalii/stiri/averile-romilor-saga-clanului-carpaci-cei-mai-mari-evazionisti-din-vestul-tarii-961960.html
      • +16 (18 voturi)    
        pai nu-s in regula... (Vineri, 1 noiembrie 2013, 20:33)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        se stie de mafia tiganeasca din Timisoara specializata in combinatii imobiliare de multa vreme.... au rasarit si prosperat sub protectia lui Ciuhandu iar acum se dau ca au acte in regula... au fost o gramada de improprietariri cu acte false de mostenire emise de notari din alte tari iar cu complicitatea unor functionari din primarie s-au pierdut procesele in defavoarea primariei pentru ca juristii din primarie nu au luptat sa castige aceste procese.... Tiganii au oameni la cadastru care le dadeau informatii despre cladiri nationalizate nerevendicate iar acestia faceau tot felul de imputerniciri de urmasi false cu care castigau foarte usor toate procesele caci nu verifica nimeni autenticitatea imputernicirilor si a proprietarilor reali... aici era treaba primariei care se uita in alta parte...vanzarile succesive nu au facut decat sa incerce sa piarda urma infractiunii initiale... binenteles DNA Timis doarme ca de obicei... nici un dosar notabil din banat ca doar aici sunt numai oameni cinstiti....
      • +12 (14 voturi)    
        cum adica curaj? (Vineri, 1 noiembrie 2013, 21:03)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        De ce, ar trebui sa ne fie frica de niste baraglandine?

        Au acte sa fie sanatosi, dar nici sa facem in izmene ca ei au acte pe uzucapiune falsa sau semnaturi falsificate...
  • +22 (24 voturi)    
    cum? (Vineri, 1 noiembrie 2013, 19:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum poti sa zici, robule, ca primar ca nu stii sa zici mai mult? Cata spaga ai luat pentru asta, zi drept!
    • +5 (5 voturi)    
      ei, aici are o problema (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 13:01)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sincer, nici eu nu as putea spune cuantumul in locul lui. Daca primesti spagi zilnice, de la mai multe persoane, nu mai tii cont dupa o vreme, doar daca faci un tabel in excel ;-)
  • +15 (17 voturi)    
    No (Vineri, 1 noiembrie 2013, 19:17)

    Cetateanu [utilizator]

    Aici cu tiganii si banatenii se aplica aia cu ginerica dupa trei ani de la nunta:
    No nu credeam ca-i graba!
    • +15 (15 voturi)    
      acum urmeaza un comentariu rasist... (Vineri, 1 noiembrie 2013, 22:09)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................cam asta imi permite hotnews sa postez.
  • +31 (31 voturi)    
    Unde dai si unde crapa cu democratia (Vineri, 1 noiembrie 2013, 19:23)

    Armadilo [utilizator]

    Pentru asta au murit oamenii la Timisoara in decembrie 89, sa-si vada orasul distrus bucata cu bucata de tigani.

    Vladimire, sa nu ajingi in situatia sa ti se imbolnaveasca un copil de plamani si sa nu ai unde s il duci.....

    Un apel catre Curtea Suprema de Justie si CSM:
    Stimati functionari ai statului roman, chiar nu puteti lua nicio atitudine fata de indolenta functionarilor de la Timisoara? Chiar nu ajung pana la voi plangerile facute impotriva politistilor, procurorilor si judecatorilor care vand proprietati publice si private fara respectarea legii?

    Domnilor, pentru ce sunteti platiti?
  • +19 (19 voturi)    
    Tot tiganu'i fruncea... (Vineri, 1 noiembrie 2013, 19:37)

    Clop [utilizator]

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/averile-romilor-saga-clanului-carpaci-cei-mai-mari-evazionisti-din-vestul-tarii-961960.html

    Bani la buget?! Un clan " de matase" care carpeste palme no, bune, faine, Statului Roman. :D

    *Am vazut cel mai penibil video din sanatate+imobiliare, manca-ti-as!
  • +9 (9 voturi)    
    Tara in care traim... de facto (Vineri, 1 noiembrie 2013, 20:18)

    Clop [utilizator]

    Am oferit un link din 2012, ianuarie, unde se sugera ca fostul "Blejnar îi va vizita anul acesta...

    Preşedintele Fiscului, Sorin Blejnar, susţine însă că funia se apropie de par şi că noile reglementări vor face declararea averilor o problemă mult mai serioasă, permiţând confiscarea bunurilor ce nu pot fi justificate: "Metodele indirecte de control, care au intrat în vigoare începând de anul trecut, ne oferă posibilitatea să verificăm şi să determinăm veniturile nedeclarate la organele fiscale".

    Potrivit acestuia, veniturile reale pot fi determinate pe baza achiziţiilor realizate, conturilor bancare etc."
    ---------------------------------------------------------------------
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/averile-romilor-saga-clanului-carpaci-cei-mai-mari-evazionisti-din-vestul-tarii-961960.html

    Daca ne uitam la ce spunea Blejnar pe 31 octombrie anul acesta/ 2013, intelegem inca o data cine accede la functii inalte si care este "joaca" din functie...

    http://www.b1.ro/stiri/economic/sorin-blejnar-noul-cod-al-insolven-ei-nu-ajuta-sub-nicio-forma-la-stoparea-evaziunii-fiscale-68539.html
  • +12 (14 voturi)    
    e clar (Vineri, 1 noiembrie 2013, 21:50)

    srpc [utilizator]

    devine vitala introducerea legii ilicitului, prin care fiecare sa fie obligat sa-si justifice averea, iar cele nejustificate sa fie confiscate
    • +10 (10 voturi)    
      Avem mafie de mafie in Stat, via Nufarul SA (Vineri, 1 noiembrie 2013, 23:47)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Statul Roman astazi, in esenta, este unul de tip mafiot. Curatam chimic, pentru chimic! Doar treaba de chimie, pupatura si increngatura politica.

      *Cred ca unii or sa va acuze de "nostalgie" cu legea ilicitului :D.

      Am inteles, de pilda, cat de transparenta este legea lustratiei in Romania anului 2013. Cu dosare disparute, aneantizate, trimise pe Luna... Dom'ne, sunt curat! ETC.
  • +4 (4 voturi)    
    Si ti se spune... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 10:23)

    xan [utilizator]

    Sa platesti taxe. Sa nu comentezi cand ti se impun noi impozite, ca e pentru binele tau. Ca e pentru scoli si spitale, pentru drumuri si ajutoare sociale, pentru binele socientatii. Ca 80% taxe din munca ta e prea putin, si ca e normal si necesar sa dai mai mult. Ca ar trebui sa contribui benevol din ce iti ramane.

    Cate scoli si gradinite noi s-au construit in cartierul tau? Cat te ajuta taxele platite sa iti tii la scoala copilul, si cat mai trebuie sa platesti lunar acum? Cate spitale noi ai observat TU in orasul tau!? Si cate spitale s-au inchis?

    Tuvangurade mafioti si securisti raiosi, nu mai scapa pamantul de voi.
  • -1 (3 voturi)    
    unde sunt serviciile ***? (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 12:27)

    calinsab [utilizator]

    unde e SRI dar DNA? dar politia care permite astfel de grupari mafiote, clanuri, care sa puna stapanire pe un oras? dar cei din sudul tarii in parohia lui Dragnea care fura curent?

    Vrem Transilvania autonoma sa putem administra mai bine problemele..
    • +3 (3 voturi)    
      Timisoara si Transilvania (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 15:37)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Care e legatura ?:))