VIDEO A murit Anca Petrescu, arhitecta Casei Poporului

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2013, 16:56 Actualitate | Esenţial


Anca Petrescu (2005)
Foto: Agerpres
Arhitecta care a proiectat Casa Poporului, Anca Petrescu, in varsta de 64 de ani, a murit, miercuri, la Spitalul de Urgenta Floreasca din Bucuresti, dupa ce intrase in coma la sfarsitul lunii septembrie, in urma unui accident rutier, informeaza Mediafax.

Fostul senator Marius Marinescu a precizat ca Anca Petrescu, cu care a fost coleg in PRM, a incetat din viata miercuri, la spital, informatia fiindu-i furnizata de catre profesorul Ion Lascar, seful Sectiei de chirurgie plastica de la Spitalul de Urgenta Floreasca.



Anca Petrescu era internata la Spitalul de Urgenta Floreasca, iar de o luna era in coma, dupa ce a fost implicata intr-un accident rutier in judetul Timis.

Anca Petrescu s-a nascut in 20 martie 1949, la Sighisoara, iar in 1973 a absolvit Institutul de Arhitectura Ion Mincu.

In 1980 a fost desemnata sa proiecteze Casa Poporului, in prezent Palatul Parlamentului.

In legislatura 2004-2008 a fost deputat din partea PRM.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9906 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    dumnezeu sa o odihneasca!!! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:20)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    dumnezeu sa o odihneasca!!!
  • -7 (19 voturi)    
    O mare pierdere (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:32)

    Nyk1 [utilizator]

    A fost una din puținii care au demonstrat că românii sunt capabili de lucruri MARI (la propriu!)

    Arhitectura de tip comunist a dat și dă în continuare multor orașe un caracter aparte. Casa Poporului este fără îndoială printre cele mai vizitate obiective turistice din România, tot așa cum „cele 7 surori” sunt pozate de sute de mii de turiști în Moscova.
    • +7 (21 voturi)    
      lucruri mari ? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:06)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      lucruri mari si oribile. nu cred ca era cazul sa ne batem joc de bucuresti doar ca sa vina strainii sa pozeze.

      nici un fel de respect nu am pentru mostenirea lasata de aceasta doamna ! e doar o cicatrice urata a unei rani istorice.
      • +1 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 30 octombrie 2013, 19:47)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

        Haois cum se repeta istoria asta ... turnul Eiffel a fost vazut tot ca o monstrozitate imediat dupa constructie.
        Haios cum oamenii 'STIU ei' foarte sigur ceva si arunca afirmatii despre X si Y (persoana, loc, obicei)
        Culmea, istoria le arata ca's doar niste habarnisti.
      • -1 (3 voturi)    
        O Cicatrice urata este aprecierea ta (Joi, 31 octombrie 2013, 2:44)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

        O Cicatrice urata este aprecierea ta
    • +5 (21 voturi)    
      da (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      daraghie tavarisce, casa poporului e un monstru oribil in stil nord coreean, parca e facuta de kim ir sen cu mina lui. Dar altfel se vad lucrurile din redactia vocea rusiei.
      Acum ma duc sa beau o vodca in cnstea tovarasei peremiste petrescu, na zdarovaia, tavarisce!
    • +8 (18 voturi)    
      banuiesc ca nu ai vorbit serios (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:10)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      din punct de vedere profesional madam Petrescu a fost o ratata. iar casa poporului e un exemplu elocvent despre cum sa nu proiectezi cladiri.
      • 0 (10 voturi)    
        Terfelitori si atit. (Miercuri, 30 octombrie 2013, 20:28)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

        Ha! Sa construiesti cea mai mare cladire - la acel moment - de pe Tera, asta da ratare!

        Dar voi, de la inaltimea caror realizari profesionale geniale o judecati? Vreo privata in gradina?

        L-ati terfeli si pe Dumnezeu.
        • +7 (7 voturi)    
          Casa Dezastrului (Joi, 31 octombrie 2013, 2:17)

          vulpescu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Iti spun eu de la ce inaltime vorbesc - 6 ani studiat la Ion Mincu cind erau 30 de locuri/an cu o admitere dura, acum lucrez la a 10 firma de arhitectura din lume - specializare in sali de spectacole si institutii medicale.Concursuri de arta publica cistigate si realizate. Ca va?
          Casa poporului este un hibrid monstuos pentru realizarea caruia a fost distrusa una dintre cele mai valoroase zone arhitecturale din Europa de Sud-Est. Nu a fost distrus numai fondul construit ci s-a distrus o intreaga lume - mitocania de care va izbiti acum in Bucuresti se datoreaza si izgonirii locuitorilor din acea zona centrala si re-popularea ei cu diversi parveniti.S-ar putea comenta mult mai mult dar nu prea am vreme - inainte de a ma retrage sa nu omit sa mentionez ca magaoaia a si costat cit nu face si intretinerea si mai dihai.O catastrofa. Singurul merit al d-nei Petrescu pot fi capacitatile manageriale dar in nici un caz calitati de designer sau urbanist.Si nu intimplator a fost selectata o tinerica fara multa experienta si fara reputatie.
          • 0 (4 voturi)    
            hibrid monstruos? (Joi, 31 octombrie 2013, 8:36)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui vulpescu

            Casa Poporului "hibrid monstruos"?

            Io zic sa te uiti in oglinda prima data...

            de tine nu va auzi nimeni niciodata ca n-ai facut nimic de retinut...
    • +9 (15 voturi)    
      MARE = BINE ? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:42)

      Felinarul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si tumorile pot fi mari, ajungi si la Discovery daca e ceva chiar iesit din comun. Cam asa si aici.
  • -7 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:00)

    polonyca [anonim]

  • +11 (17 voturi)    
    Doar o bomba (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:15)

    Raju [utilizator]

    Doamna arhitecta ar fi ramas in istorie daca la constructia palatului lui Ceausescu ar fi instalat si o bomba care sa explodeze la putin timp dupa decesul Geniului Carpatilor.
  • +4 (10 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:40)

    Felinarul [utilizator]

    Sincer nu pot intelege cum cineva poate aprecia mizeria realizata de acceasta arhitecta & echipa (sa nu uitam ca nu a fost singura)....Mai are o lucrare de mare angajament sediu LPF din Cotroceni ..Evident comanditar Dumitru Dragomir, un elevat comanditar... Pana la urma cred ca nu e chiar asa de greu de inteles de ce arata fondul construit atat de jalnic in Romania. De fapt cam toata zona balcanica e o salata generala... Asa beneficiari asa arhitecti. Lucrurile se schimba dar cu o viteza total nemultumitoare
  • +4 (8 voturi)    
    exista un Dumnezeu (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:44)

    aniod [utilizator]

    Fiecare dictator cu slugile sale. Fiecare profesionist isi cauta finantarea. Dzeu sa o judece, caci de chemat, a chemat-o
  • -1 (9 voturi)    
    nu exagerati (Miercuri, 30 octombrie 2013, 19:08)

    nedumeritul [utilizator]

    ura impotriva lui Ceausescu va determina sa nu vedeti ca pe vremea aceea s-au facut si lucruri bune.E adevarat ca au fost platite scump. Piramidele au costat si mai scump.
    Casa poporului nu mi se pare nici urata nici frumoasa, dar omul care a proiectat-o in mod cert a muncit ca un caine zile si nopti. Macar pentru munca ei ar trebui s-o respectam.
  • -2 (10 voturi)    
    Constructie ezoterica. Ati vizitat-o? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 19:55)

    D-or [utilizator]

    Intreb detractorii daca chiar stiu ce critica. Daca stiu ca ornamentele sunt de fapt schema cladirii. Daca au observat ca aceasta schema privita oblic este de fapt o cruce...
    Am vizitat-o de citeva ori si m-a impresionat mai mult decit Pelesul, de exemplu. Pentru ca are un sens, o intentie, o idee.
    ...
    Si macar e a noastra. Nu va veni nimeni - altfel mare patriot - s-o revendice sau sa ne ceara sa o rascumparam.
    • +7 (7 voturi)    
      in cruce, stea sau semiluna... (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:27)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...tot aia este: bani aruncati pe geam, sa aibe adapost martalogii tarii. Calculeaza cite scoli sau apartamente se puteau face cu banii ingropati acolo... Similar cu "mintuirea neamului" de acum...
      • -1 (7 voturi)    
        Probabil asa ai fi zis si de Piramide si de (Joi, 31 octombrie 2013, 2:46)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Probabil asa ai fi zis si de Piramide si de turnul Eiffel

        Nu orice se masoara in bani si nu oricine masoara totul in bani
    • 0 (2 voturi)    
      Am platit (Joi, 31 octombrie 2013, 12:12)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Suntem noi cei care am purtat aceasta cruce, cand aveam 6 grade in dormitor, si toti banii se duceau catre proiectele dictatorului.
      Circulatia intrerupta iarna, cozile la alimente de baza, copilul iesit rahitic din iarna, de ce? Ca sa te uiti mata piezisi sa vezi inca o cruce. Crucea ma-sii!
  • -4 (14 voturi)    
    Multumim, doamna Anca Petrescu (Miercuri, 30 octombrie 2013, 20:09)

    D-or [utilizator]

    Multumim tuturor celor care au contribuit la constructia Casei Poporului. Datorita lor suntem mai bogati.
    • +2 (8 voturi)    
      poate (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      tu, varanul si altii ca voi sinteti mai bogati, restul lumii a platit scump imbecilitatea ceausista. Iar anca petrescu nu e o doamna, ci o tovarasa oarecare.
      • +1 (3 voturi)    
        A cui imbecilitate o platim azi? (Joi, 31 octombrie 2013, 8:34)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        A cui imbecilitate o platim azi?


        Uita-te in oglinda si invata sa vorbesti frumos
  • +4 (4 voturi)    
    Parafrazand (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:34)

    un dac [utilizator]

    Casa asta este hit.
    Ceausescu n-a murit!

    PS: imi pare rau de omul Anca Petrescu. Un accident ramane un accident, o moarte prematura ramane o moarte prematura.
    Dar sa nu ne apucam sa laudam casa poporului. O avem, putem obtine beneficii din brandul ei, foarte bine, sa obtinem. Dar atat.
    PS: Stie cineva cum de a fost aleasa la doar 31 de ani? Asta mi se pare interesant...
    • +1 (5 voturi)    
      A castigat concursul (Joi, 31 octombrie 2013, 2:48)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      A castigat concursul de proiecte.

      Pe vremea lui Ceausescu majoritatea concursurilor

      erau pe bune

      Se intra pe bune si la liceu si la facultate cu rare

      exceptii, pacat ca posturile de conducere din tara nu

      prea erau date pe bune, ci doar politic, ca si azi.

      Oricum se fura de 1000000 de ori mai putin ca azi.
  • +3 (3 voturi)    
    D-zeu s-o ierte (Miercuri, 30 octombrie 2013, 22:50)

    rosa [utilizator]

    A doua cladire dupa Casa poporului este aberatia din Sibiu de pe Calea d-vravii. A distrus zona, iar Iohanis se face ca nu vede si continua sa distruga in jur. Nu mai este spatiu ptr. copii, dar nici nu face, nu mai sunt parcari si incalca regulile de circulatie ca sa strecoare masini pe un singur sens pe aleile dintre blocuri. Si mai grav, cei responsabili avizeaza circulatie dincolo de orice norme elementare de circulatie! Singurele 2 e terenuri libere din zona care ar salva s-ar preta ptr. locuri de joaca sau parcare dar le-a cumparat el impreuna cu asociatul sau de la Energie temica Ilie Gigacalorie.
  • 0 (0 voturi)    
    articol interesant (Joi, 31 octombrie 2013, 16:01)

    Eowyn [utilizator]

    http://www.natgeo.ro/istorie/personalitati-si-evenimente/8730-palatul-parlamentului-din-casa-poporului?showall=1