Localitatile din jurul Capitalei, invadate de haite de caini maidanezi dupa adoptarea legii privind eutanasierea. / Sorin Oprescu: Exista si zapaciti care i-au adoptat, i-au pus in portbagaj si i-au dus acolo. Am dispus un control

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:02 Actualitate | Esenţial


Caini comunitari
Foto: HotNews / DP
Localitatile din jurul Capitalei au fost invadate de haite de zeci de caini maidanezi dupa adoptarea in Parlament a legii ce prevede eutanasierea animalelor care nu sunt adoptate. Localnicii se plang ca in ultimele saptamani au aparut haite de zeci de caini. De cealalta parte, primarul Capitalei sustine ca vina nu apartine ASPA, ci persoanelor care adopta caini si le dau din nou drumul pe strada: "Exista si zapaciti care i-au adoptat, i-au pus in portbagaj si i-au dus acolo. Si eu am anumite semnale si din cauza asta am dat drumul la control, mai ales cei care au adoptat 2-3 caini sa vedem ce au facut cu ei", a declarat Sorin Oprescu, potrivit B1 Tv.

Primarul Capitalei a mai spus, vineri, ca aproape 1.100 de maidanezi au fost adoptati in ultima luna: "Au inceput sa lucreze ai nostri la norme (de aplicare a legii privind maidanezii n.red.). Deocamdata nu s-au intalnit cu cei de la Parlament, dar aceasta nu ma impiedica sa luam cateii de pe strada, deci in momentul acesta ii strangem, suntem prezenti pe strada, incurajam adoptia, 510 au fost adoptati de Uzunu, de Dog Town, iar persoanele fizice au luat 570 de caini".

Oprescu a adaugat ca municipalitatea vrea sa se construiasca un nou adapost in Bucuresti, cu o capacitate initiala de 1.500 - 2.000 de locuri: "A fost inchiriat si amenajam acum un alt adapost la marginea Capitalei. Cand o sa fie gata o sa-l vizitam. Noi vrem sa facem acolo deocamdata 1.500 - 2000 de locuri. Ne dorim sa ajungem acolo la 3.000 de locuri. Mergem si noi in progres."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10670 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    ce afacere minunata! (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 11:14)

    ilex2013 [utilizator]

    O afacere minunata! Prinzi un caine iei 219 lei, il adopti, ii dai drumul si-l prinzi iar, alti 219 lei ....asa ca dragi iubitori de maidanezi stati linistiti , ei nu vor disparea niciodata de pe strazile Romaniei...vor prospera si ei si firmele contractate sa-i prinda si toti ceilalti care mananca o paine de pe urma lor...
  • 0 (38 voturi)    
    Idee (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 11:22)

    sorin.sava [utilizator]

    Acei caini ar trebui dusi in satele de la tara unde localnicii au nevoie de caini de paza, daca le da drumul pe un camp langa bucuresti cu ce i-a ajutat ? cum vor face rost de hrana acei caini ?

    Probabil cainii se vor salbatici si iar vom avea parte de drame, chiar saptamana trecuta un vasluian a fost muscat de o haita pe un teren viran, a fost muscat de 65 de ori ..
    • +27 (31 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 16:40)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      ce idee "geniala". la tara, cainii nu se imperecheaza, e nevoie de un transport special de maidanezi care sa rezolve criza cainilor de paza. cred ca vreo 100 de comunitari per localnic e de ajuns.
      te-ai gandit mult?
      • 0 (14 voturi)    
        eh (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 19:23)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        culmea e ca, for all the wrong reasons, are oarecum dreptate. Daca ar putea cupla strangerea maidanezilor cu obligatia taranilor (si a tuturor) de a-si steriliza potaile, in asa fel incat sa nu mai arunce pe garla cate un sac de pui de fiecare data cand le fata catzaua care a scapat 2 zile pe camp cand era in calduri, am putea sa dam intr-adevar surplusul din orase la sate.
    • -6 (6 voturi)    
      TV-ul te prosteste (Luni, 14 octombrie 2013, 11:21)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      Nu era un teren viran, terenul era proprietatea lui iar cainii nu erau maidanezi, tipul era medic veterinar, nu se stie sigur daca erau maidanezi sau erau cainii lui.


      Ce le place postacilor HN sa abereze !
  • +31 (31 voturi)    
    in afara de a toca banii nostrii pe padocuri (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 11:39)

    fosta zoezoe [utilizator]

    mai stii altceva ? Cum ai dat cainii adunati tot pe banii nostrii fara norme de aplicare a legii ? Au semnat cai care i-au luat ca-i ingrijesc si ii tin in spatii imprejmuite ? Le iei boii de la bicicleta daca le dau drumul ? Te joci bambilici cu banii, cu nervii si sanatatea noastra ! Nu ai inaugurat anul trecut cel mai mare padoc de caini din Europa ? Te-am vazut la tv....ja vra faci rau si noua si cainilor !
  • +34 (34 voturi)    
    civilizatia romaneasca (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:00)

    mircearh [utilizator]

    Asta e nivelul de civilizatie romaneasca, asa inteleg toti taranii de capitala sa apere cainii.
    Nu pot decat sa sper ca , in urma consultarii registrelor cu caini adoptati si lasati de izbeliste, primaria ii va depista pe acesti iresponsabili si ii va arde la buzunar.
    Poate nu le-ar strica si putina racoare.
    • +5 (7 voturi)    
      un pic de realism, Mirciule! (Duminică, 13 octombrie 2013, 9:09)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Cum poti sa speri ca "ii va arde la buzunare" atita vrea cea care a "adoptat" cainele cele care l-a ucis pe Ionut si i-a dat drumul pe strada nu a patit aboslut nimic?
      Deci a fost sfasiat un copil, si nimeni nu raspunde, cum or sa raspunda cei de acum, cind inca nu a murit nimeni?!
      Este clar ca maidanezii abandonati in apropierea orasului nu vor avea de mincare si vor deveni FOARTE agresivi!
      Dar, atita vreme cit "Adoptia" insemna ca preiei cainele si in secunda urmatoare ii dai drumul din nou pe strada, cum sa mearga lucrurile mai bine?!
  • +27 (27 voturi)    
    maidan (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:07)

    LaurStoica [anonim]

    sunt criminali nu zapaciti.
    infractorii care au abandonat caini trebuie bagati la puscarie pe viata
  • +21 (21 voturi)    
    Dificilă decizie (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:37)

    felis_tigris [utilizator]

    Dispariția câinilor sau oameni în pericol, pericol chiar de moarte?
    Avem o problemă!
  • +29 (29 voturi)    
    as! (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:38)

    Cezy [utilizator]

    Controale? fugi dom'le d'aci, ca nu te mai crede nimeni!
    • +7 (7 voturi)    
      mai angajeaza primaria (Duminică, 13 octombrie 2013, 9:02)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      cativa controlori bine platiti. Afacerea "maidanezii" este din ce in ce mai profitabila.
  • +23 (23 voturi)    
    Raza e mult mai mare (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 12:58)

    eek [utilizator]

    Orice om de pe Valea Prahovei va poate spune ca de fiecare data cand la Bucuresti revine subiectul "maidanezilor", apar caini fara stapan pe strazi peste noapte.
    Tot asa, toata lumea stie ca faza cu adoptatul, cu portbagajul si cu adusul aici e vrajeala. Chiar ei fac asta, dar cu dube pline.

    Nu stiu cum reuseste Oprescu asta sa-i fraiereasca pe bucuresteni in asa hal, dar de la noi (de aici, din afara) se vede o poza destul de clara a situatiei... Si noua ne e clar ca nu-i vina lui.
  • +23 (23 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 13:06)

    Tomis [utilizator]

    Le-ati pus cip inainte sa ii dati pentru adoptie?
    • +7 (7 voturi)    
      "Cipul" nostru cel de toate zilele (Duminică, 13 octombrie 2013, 3:18)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      "Cipul" trebuie sa-l puna celor care adopta caini!
      In mod sigur n-ar mai incalca legea asa si nu le-ar mai da drumul dupa adoptie.
    • +3 (3 voturi)    
      pai, (Duminică, 13 octombrie 2013, 9:18)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      le-a pus, da' controlu' e problema!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Pana nu incepeti sa dati amenzi serioase (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 13:08)

    Luk [utilizator]

    pentru aia care ii iau si-i arunca, vorbiti aiurea.

    La prima agresiune a unui caine care ar trebui sa fie adoptat si e pe strada, Oprescu o sa-si caute alt loc de munca.
  • -11 (15 voturi)    
    ZIS-A TĂTUCA STALIN (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 13:30)

    pointless man [utilizator]

    "Ну, как же, знаю, очень хорошо знаю, это благодарность такая СОБАЧЬЯ БОЛЕЗНЬ." (rusă)
    „Ceeea ce ştiu, ştiu bine, adică asta, compasiunea, este o BOALĂ a CÎINILOR.”

    „...Cu precizie, meticulos, despica oasele, căci fiecare CÎINE,... avea nevoie de cîte-un os, pe care să-l roadă, să-l sugă, să-l sfarme între colţi, bucăţică cu bucăţică. În fiecare CÎINE trebuia menţinută cu grijă acea „a treia parte de FIARĂ”... bestialitatea primitivă latentă... Altfel bieţii CÎINI s-ar fi pomenit TOTAL DEZARMAŢI în faţa oamenilor, care-şi păstrau animalitatea sută la sută fără să facă eforturi şi fără să roadă oase.

    OAMENII... CHIAR DACĂ MĂNÎNCĂ NUMAI MIERE ŞI ZAHĂR, RĂMÎN FIARE.”

    (Celălalt prezent – Leonida Neamţu 1934-1992)
  • +17 (17 voturi)    
    Mare deranj (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 14:04)

    spysoby [utilizator]

    Sa se faca pinda si cei care sunt prinsi amendati.Eu cred ca organizatiile gen "cutu cutu "sunt implicate.Desi in afara orasului e mult mai simpul :pot fi impuscati de vinatori fara nici un risc ;e prevazut in lege asta.
  • +19 (19 voturi)    
    Maidanezi (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 14:15)

    Scavenger [utilizator]

    In Oltenita au putut fi vazuti zilele trecute zeci de caini ce pareau foarte debusolati, presupun ca erau deportati din capitala.
    http://www.olteniteanul.ro/2013/10/no-comment-episodul-16/
  • +26 (26 voturi)    
    Nu cred ca judecati (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 14:17)

    Martinezu [utilizator]

    Avem nevoie de conducatori cu logica si bun simt
    Se vorbeste aiurea de adaposturi si de adoptii.
    Sint 65000 de ciini ( oficial vorbind ca numarul lor nu se stie) si numarul javrelor crste pe zi ce trece cu zecile. Nu prind hingherii citi se nasc in fiecare zi. Vorbiti de adaposturi de sute ssu poate mii ? poate 3000 ????? pai va mai trebuisc de 20 de ori pe atit..Si jumatate din populatia oraselor vor munci sa intretina cini din adaposturi.
    Sau se autogospodaresc?
    Nu mai vorbesc cit s-ar putea fura daca utopic vorbind ar fi cu totii in adaposturi.
    In schimb mai pragmatic, asa zisii iubitoi ii iau din adaposturi fara prea multa birocratie si ii elibereaza la noi in sudul capitalei. NU va trece mult si ii vom aduna si noi si ii vom duce la Univesritate.
  • +26 (26 voturi)    
    aici sunt banii dvs (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 14:59)

    DSS [utilizator]

    Uite pe ce se duc banii bucurestenilor, inca un adapost pt caini. Nu conteaza ca avem sute de cladiri ca vor cade peste noi la urmatorul cutremur.

    Oprescu poate rezolva foarte usor problema adoptiilor fantoma. Nu are decat sa-i controleze pe cei care au adoptat, sa vada cum o duc cainii :))
  • +25 (25 voturi)    
    Cam anapoda. (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 15:17)

    Cataleya [utilizator]

    In momentul adoptarii, implantezi un cip cainelui, iei datele exacte (nume prenume adresa) ale celui care-l adopta si gata povestea.
    Daca peste doua zile sau doua saptamani sau doua luni gasesti cainele respectiv pe strada sau prin alta parte decat curtea stapanului il pui la plata pe respectivul - dar in mod serios, cel putin cateva sute de lei, nu doar asa, ceva modic de 10-20 de lei.
    Altfel nu ai cum sa controlezi nici adoptia nici felul in care maidanezii ajung din nou pe strada imediat dupa adoptie.
    Oricum, cu adoptiile nu se rezolva nici macar 5% din cazuri.
    Foarte multi din cei care protesteaza impotriva eutanasierii nici macar nu au conditii si posibilitati sa adopte un caine.
    Bineinteles ca asta nu le interzice dreptul de a protesta.
    In 5-6 luni se va vedea cate adoptii s-au facut - cel putin pe hartie.
    Dar mai departe,...D-zeu cu mila si Oprescu cu minciunile.
  • +20 (20 voturi)    
    sa vedem......duci controlul pana la capat..... (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 15:27)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    si aplici prevederile legii...????
  • +18 (18 voturi)    
    "Ai vostri"? Pai voua vi se datoreaza nenorocirea (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 15:58)

    Maniu [utilizator]

    asta! PSD eaua nenorocita capabila numai de tilharii in folosul mafiei nu al cetatenilor.
  • +15 (15 voturi)    
    Cred ca cel mai "zapacit"... (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 16:24)

    Clop [utilizator]

    ...in aceasta chestiune, este chiar primarul Oprescu.

    Sunt de acord cu comentariile postate de andradda si DSS.
  • +15 (15 voturi)    
    1200-1500 de caini? (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 17:16)

    dami365 [utilizator]

    Idiotule! Sunt zeci de mii de caini pe strazi.1500 de locuri in adapost nu rezolva problema! Pana la urma tot trebuie omorati! ...ca in bancul acela: ...a inconjurat padurea (o aschie a taietorului de lemne), a inconjurat buturuga si pana la urma tot in pxxxa l-a lovit. Poti face inca 5000 de locuri in adaposturi, dar pana la urma tot va trebui sa exterminati 60000 de javre, va place sau nu! ...si noi oamenii normali INCA asteptam sa va faceti datoria!
    • -12 (14 voturi)    
      Really... (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 23:04)

      Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui dami365

      Voi, oamenii NORMALI? :)) Vai, nu mai pot de ras... :)). Tu chiar nu pricepi ca oamenii au o mare parte din vina? Ca daca omoara 60000 de caini, in scurt timp vor aparea din nou, daca nu se iau alte masuri? Sunt foarte multi idioti care isi abandoneaza cainii, care isi lasa catelele sa se imperecheze cu maidanezi si fac o caruta de caini, pe care ii abandoneaza, evident, ca sunt corcituri. Oamenii care ii iau din adaposturi acum, nu le dau drumul din nou pe strada, asta e tot o inventie a "oamenilor normali". Puteti vedea pe o gramada de site-uri ca ii iau, ii tin in foster si le cauta un stapan. Si nu mai continuati, va rog frumos, cu chestii de genul: injectia letala, nu simt nimic, bla, bla, bla. Eutanasiere inseamna electrocutare la ei, nu dau ei banii pe injectii. Ati ramas fixati pe omorat.
  • +10 (10 voturi)    
    Si o balanta intrari-iesiri in/din adapost? (Sâmbătă, 12 octombrie 2013, 23:26)

    Saturn [utilizator]

    Si daca am un adapost de 1000 de locuri, plin, si un cont in care mai pot intra inca 60.000 x 219 RON, ce pot sa fac ?! Pai... mai prind inca 1000 de caini pe zi, si nu ma poate verifica nimeni ca pe ceilalti i-am eutanasiat. Si uite asa vor fi 600.000 de caini, bani sa fie. Si uite asa, toata lumea traieste fericita, pana la adanci batraneti... :)))
    • +1 (1 vot)    
      pai, (Duminică, 13 octombrie 2013, 9:26)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Saturn

      nu chiar toata lumea!!! Dar Oprescu precis, inclusiv pe baza votului celor muscati, ma rog, al celor care mai apuca sa voteze!
  • +12 (12 voturi)    
    Eu chiar am citit legea (Duminică, 13 octombrie 2013, 2:50)

    Intermezzo [utilizator]

    Este Legea 258/2013 . Adoptarea nu se mai face atit de usor . Exista un formular de adoptie in care adoptatorul se identifica cu nume , prenume , adresa si serie act de identitate . Apoi el trebuie sa faca dovada ca detine spatiu : 2.5 mp pentru un caine . La peste doi caini adoptati trebuie sa aiba acordul vecinilor . Mai trebuie sa dovedeasca si ca are resursele materiale pentru intretinerea cainilor . Si acum venim si-l intrebam pe Oprescu : toti acei adoptatori au prezentat actele cerute de lege ? Sa ni le arate si noua . Ne macina banuiala ca este o noua INTOXICARE a lui Oprescu si ca de fapt acei adoptatori nici nu exista . Si mai stim ceva : pina nu intervine procuratura sa-l ia la intrebari pe Oprescu el va continua sa intoxice opinia publica .
  • +2 (2 voturi)    
    sluthouser@yahoo.com (Duminică, 13 octombrie 2013, 18:08)

    IonPopescu2 [anonim]

    Si in Teleorman avem astfel de probleme, si nu de acum de mai mult timp! Am vazut cu ochii mei cum le-au dat drumul dintr-un vagon de tren. Iar cu alta ocazie am vazut un individ care avea un portbagaj plin de caini! Unii aveau si zgarda! Asta inseamna "adoptie"!
  • +2 (2 voturi)    
    PRIMUL ZAPACIT..... (Duminică, 13 octombrie 2013, 19:46)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    esti chiar matale, nene oprescule,ai gasit gaselnita cu adoptii ,,,,,,,,trucate, acum esti linistit ,pe nepotii tai nu-i vor manca cainii. p-ai altora ,da se poate,dar nu conteaza.............