VIDEO UPDATE George Maior: SRI nu se poate pronunta asupra oportunitatii implementarii proiectului de la Rosia Montana. Am acordat atentie asupra tentativelor unor structuri extremiste eco-anarhiste de a deturna miscarile de protest legitime

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 13:53 Actualitate | Politic


George Maior
Foto: captura B1 TV
Serviciul Roman de Informatii nu se poate pronunta asupra oportunitatii implementarii proiectului de la Rosia Montana, dar a transmis peste 500 de informari din ianuarie 1999 pana in septembrie 2013 legate de "riscurile si beneficiile implementarii proiectului", a declarat luni directorul general al Serviciului, George Maior, care a fost audiat de comisia parlamentara pentru controlul SRI.

Acesta a precizat ca proiectul de exploatare miniera constituie "s-a aflat permanent in atentia Serviciului" deoarece este vorba de o "problema de securitate nationala": "Prin complexitate si implicatii majore in plan economi, social, de mediu si patrimoniu, fara a omite unele ecouri in planul relatiilor internationale ale Romaniei, Rosia Montana constituie din perspectiva SRI o problema de securitate nationala".

Acesta a sustinut ca SRI a abordat aceasta chestiune de maniera neutra, echilibrata", atat din perspectiva unor riscuri de afectare a echilibrului ecologic, patrimoniu national, climat social, cat si al atentiei fata de "actiunile interesate menite sa influenteze actul decizional" sau al unor grupari extremiste care ar putea deturna miscarile de protest, "de altfel legitime".

"SRI a acordat atentie actiunilor interesate menite sa influenteze actul decizional, precum si tentativelor unor structuri extremiste eco-anarhiste de a exploata sau de a deturna miscarile protestare, de altfel legitime", a spus el, citat de Mediafax.

Maior a notat ca "potentialul de exploatare" este estimat in Europa ca fiind "foarte mare".

De asemenea, SRI a relevat "necesitatea stabilirii valorii si structurii geologice exacte si riscul aparitiei unor blocaje in implementarea deciziei".

George Maior nu a dorit sa raspunda la intrebari, afirmand: "Veti intelege limitele comunicarii noastre pe aceasta problema".

Intrebat la ce s-a referit seful SRI atunci cand a vorbit de riscul de deturnare a protestelor de catre grupari extremiste, seful comisiei parlamentare de control asupra activitatii SRI, Georgian Pop, a precizat ca rolul Serviciului este "acela de a informa beneficiarii legali daca exista aceste tendinte sau fenomene ca un protest legitim sa fie denaturat in alte scopuri".

"Nu am vazut ca proteste legitime sa fie denaturate intr-un scop negativ de catre elemente de tip extremist", a notat acesta.

UPDATE Intrebat ulterior cum comenteaza afirmatiile lui George Maior legate de posibilitatile de deturnare a protestelor, premierul Victor Ponta a raspuns:

"Nu pot sa comentez. Ceea ce v-a spus seful SRI este arhisuficient".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6772 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    ieri a fost deturnat de niste extremisti (Luni, 30 septembrie 2013, 13:58)

    nellino [utilizator]

    niste "ecologisti" care tipa in legatura cu posibila diparitie de pe scena politica a unui dinozaur.

    manca-i-ar coada!
    • +7 (7 voturi)    
      cine? (Luni, 30 septembrie 2013, 15:08)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Tristii aia care au strigat cu Basescu taman cand carul A3 a deschis camerele ? :))))) Coincidenta , nu alta.
  • +11 (13 voturi)    
    grupari extremiste aka USLamiste ? (Luni, 30 septembrie 2013, 14:04)

    un domn [utilizator]

    sprijinite de Pastorul Urina ? sau Pastorul Ketamina ?
  • +13 (21 voturi)    
    gold corp ok, protestatarii sunt pericolul (Luni, 30 septembrie 2013, 14:04)

    jackalphonse [utilizator]

    bravo sri, iti meriti salariile si importanta:))) ma intrreb la ce a fost bun efortul consultarii sri? sri trimite numai note, nu poate formula si o concluzie pe baza sutelor de note transmise?
    suntem jalnici
    • -6 (6 voturi)    
      sa zicem mersi..... (Luni, 30 septembrie 2013, 15:23)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ....ca SRI nu trage concluzii si ca isi face treaba pentru care a fost infiintat.

      SRI are doar menirea de a strange informatii si a le aduce la cunostinta celor abilitati prin lege pentru a intra in posesia lor.

      Masurile care se iau, daca se iau, in urma acestor informari, intra in competenta altor institutii si este bine ca se lucreaza asa !
      • +5 (5 voturi)    
        Las-o balta! (Luni, 30 septembrie 2013, 16:18)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Las-o balta!

        Cand aurul Tarii se fura cu un bacsis de 6% SRi trebuie sa vina in public si sa spuna cine-l fura cine a aprobat furtul si de ce

        De-aia se chema Serviciu de Informatii ca sa dea aceste Informatii

        Cand se da un bacsis de 6% pentru Tot Aurul Tarii
        sa vine unul ca Maior si sa spuna ca Totul e in regula e ultra jenant daca n-ar fi de plans ar fi de ras
  • +6 (24 voturi)    
    SRI e Cianurat (Luni, 30 septembrie 2013, 14:06)

    alex1234 [utilizator]

    SRI e Cianurat

    1. este de neacceptat ca manifestantii sa fie catalogati eco-anarhisti fara sa se aduca Nici O Proba
    Unde e dovada ?

    2. Este de neaccptat ca SRI sa nu prezinta cantitatile de aur argint si metale grele care ar fi acolo

    3. este de neacceptat ca SRI sa ne spuna ca totul a fost legal, cand eliberarea licentei s-a facut fara licitatie si pe ascuns (fiind mutata de la compania de stat la compania unui privat in mod gratuit) iar diverse aranjamente au prejudiciat grav statul roman

    4. este de neacceptat ca un director de serviciu sa fie nasul prim-ministru si sa nu ne spuna ca acesta din urma mofifica licenta tot gratuit in avantajul unor privati (de la 0.5 tone pe an la 22 de tone pe an)

    5. este de neacceptat ca un director de serviciu sa nu raspunda iintrebarilor opiniei publice si sa se ridice sa plece fara a da explicatii: Aurul nu este a lui ma-sa el este platit de noi sa informeze clar cine a facut smecherii acolo

    6. este de neacceptat ca un director de serviciu sa ne spuna ca 'totul este Ok' cand unii ne fura aurul cu acordul guvernantilor si ne dau un bacsis de 6%

    6. este de neacceptat ca SRI sa nu ne spuna nimic despre sutele de milioane de euro date in 15 ani sa se-nchida gura presei si de lobby-ul extern facut contra intereselor Romaniei la cele mai inalte nivele lobby care sa-i faca pe politicieni sa joace dupa cum le canta unii si sa dea dreptul la exproprieri unor firme private sau sa ne spuna ca "cianura se evapora la ultraviolete"

    7. Maiore, candva lucrurile astea vor iesi la lumina si vei raspunde pentru ce ai declarat azi si pentru cum ti-ai aparat tara.

    Acest Maior este o rusine pentru Romania !
    • -12 (14 voturi)    
      de ce nu accepti realitatea? (Luni, 30 septembrie 2013, 15:11)

      winston [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      vad ca tu nu accepti realitatea, asta e un sindrom comun al celor care se opun proiectului de la Rosia Montana. de exemplu, totul s-a facut legal, altfel ar fi fost respinsi demult. redeventa este cea mai mare din Europa, si in plus avem si participatia. tu nu accepti alta informatie in afara de cea de la sefii tai, nu?
      • +8 (8 voturi)    
        daca era facut legal era implementat de mult! (Luni, 30 septembrie 2013, 15:42)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui winston

        oricarui Guvern i-ar fi placut sa se laude cum au scos din foame 33 de mineri care alta treaba nu au decat sa viziteze muzee toata ziua.

        redeventa este cea mai mare din Europa!
        la fel este si cantitatea de cianura!
        la fel este si spaga!
        la fel este si nesimtirea!

        iar tu si cu amicul tau cu nume de mezeluri ar trebui sa inchideti pliscul inainte sa acuzati pe altii ca urmarescu interesele unor sefi!
        • +5 (5 voturi)    
          redeventa nu e cea mai mare din europa (Luni, 30 septembrie 2013, 16:01)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          redeventa nu e cea mai mare din europa

          asta e alta minciuna

          In alte Tari nu toate taxele pe minerit si extractii se numesc redeventeȚ

          In UK taxele sunt 62% (pentru exploatarile grele)
          si 81% pentru cele mai usor de facut

          la noi e 6% +16% (ca 25% din profit e o smecherie)
      • +9 (9 voturi)    
        Eu n-am sefi si nu sunt eco-anarhist (Luni, 30 septembrie 2013, 15:58)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui winston

        Eu n-am sefi si nu sunt eco-anarhist

        Si nu vorbesc in lozinci ca tine

        Sunt un om care imi iubesc tara si daca cineva imi

        spune ca ne ia tot aurul si ne da 6% cu acordul presedintelui si a primului ministru

        il numesc pe ala Hot Ordinar iar pe ceilalti doi
        Tradatori de Tara

        Rusine sa ne dai lectii si sa-i aperi pe Hoti si tradatori

        vindeti tu casa pentru 6% din pretul ei dar nu da lectii cu 'ce bine e sa faci asta' in public
  • +3 (15 voturi)    
    hehe (Luni, 30 septembrie 2013, 14:18)

    Mazeta [utilizator]

    Protestele anti-RMGC au fost deturnate de poporul român.
    • +5 (9 voturi)    
      asa e, cetatenii INTACT la minte (Luni, 30 septembrie 2013, 14:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au facut o..sunt din poporul roman !
  • +11 (15 voturi)    
    La BAC s-au implicat dar acum nu? (Luni, 30 septembrie 2013, 14:29)

    dedulescu [utilizator]

    SRI face doar informari, note, nu se implica, are abordari neutre si uite asa tara este jefuită cum s-a intamplat si in cazul Petrom. SRI-ul a informat dar jaful tot a avut loc. Si atunci cum vegheaza SRI securitatea națională ? Cum își mai justifică existenta cand nu face nimic pentru a împiedica jefuirea țării? In schimb s-a implicat foarte activ in frauda de la BAC?!! Mai amenințători la siguranța națională au fost niște amărâți de profesori decât cei de la GOLD CORPORATION? Atunci au sesizat DNA-ul dar in cazul RMGC NUUUU!
    • +4 (4 voturi)    
      Da Profesorii si elevii erau mari atentatorii (Luni, 30 septembrie 2013, 16:08)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui dedulescu

      Da mare dreptate ai; Bine ca dupa acest maior Profesorii si elevii erau 'marii atentatori la Siguranta Nationala'

      iar Furtul a Tot Aurul Romanesc e "ceva perfect legal'
      dupa acest impostor....

      Iar daca unii ca noi strigam ca e o Hotie Fara Margini si o Tradare de Tara ca Tot Aurul sa ne fie furat cu un bacsis de 6% cu complicitatea presedintelui si a primului-ministru...

      atunci apare acest Maior care cica este seful sigurantei noastre nationale si ne face 'eco-anarhisti'

      Rusine ma Maior ma!

      Vei plati pentru cum ti-ai facut treaba si despre cum ai pazit tara asta de Hoti !
  • +7 (7 voturi)    
    exact! (Luni, 30 septembrie 2013, 14:56)

    Point [utilizator]

    asta vroiam sa aud.sa traduca cineva ce vrea sa spuna d-l maior aici :''necesitatea stabilirii valorii si structurii geologice exacte ''.mai e ceva in afara de aur sau cum?si mai ales de ce tine gabriel asta cu dintii de RM.
  • +6 (6 voturi)    
    structuri? (Luni, 30 septembrie 2013, 15:03)

    rezis [utilizator]

    la iasi s/a descoperit care sunt acele structuri!

    http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/update-psd-iasi-bate-in-retragere-in-scadalul-stenogramelor--24365.html
  • +6 (6 voturi)    
    abordarea problemei.... (Luni, 30 septembrie 2013, 15:18)

    luci30 [utilizator]

    in maniera neutra!?!?!?.....credeam ca este un serviciu roman pt. Romania,nu al unor politicieni zevzeci si trecatori.....
  • +2 (2 voturi)    
    Oare? (Luni, 30 septembrie 2013, 15:26)

    Moro01 [utilizator]

    Hmmm...INTERESANT! Nu se poate pronunta asupra proiectului dar spune ca protestele sunt legitime! Deci ne spune in mod indirect ca nu sustine proiectul! Eu asta inteleg ... altfel de ce afirmatia din urma?
  • +11 (11 voturi)    
    Mai bine eco-anarhist decât cianurist! (Luni, 30 septembrie 2013, 15:31)

    FFF T [utilizator]

    Şi mai bine hipster decât trădător de ţară!
  • +8 (8 voturi)    
    rosia montana (Luni, 30 septembrie 2013, 15:38)

    Itsoc [utilizator]

    cred ca toti cei care se informeaza in tara asta au sentimentul ca de data asta e pe viata si pe moarte. buboiul s-a spart, mamaliga a explodat si cortina a cazut lasand sa se vada prin ceata disperarii unora de a prada rapid ca intreaga clasa politica si toate structurile de stat sunt corupte si vandute intereselor financiare.
    nu exista nici macar un om in sistem care sa se opuna.
    senzatia mea e ca acum e care pe care, nu mai exista cale de intoarcere.
    fie: protestele iau amploare si pica intreaga clasa politica (inlocuind-o cu oricine altcineva care n-a fost la guvernare in ultimii 24 de ani)
    fie: protestele se diminueaza si dispar fie din plictiseala, fie din resemnare, fie inabusite (urmeaza planurile b, c, d de a stopa vocea strazii) si atunci fiecare roman trebuie sa stie ca tara in care locuieste nu mai e a lui ci a altora si ca el nu mai e un cetatean ci sclavul corporatiilor internationale, televiziunilor si guvernantilor.
    pica rm, pica intreaga natiune romana. pentru eternitate....
    • +6 (6 voturi)    
      Corect. Azi s-a vazut ca seful SRI e din gasca lor (Luni, 30 septembrie 2013, 16:14)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Corect. Azi s-a vazut ca seful SRI e din gasca lor


      Dar in afara de maior astas, mai astialalti de la SRI ,

      sigur mai sunt si romani adevarati pe-acolo....

      De de lasati ma, Tara Asta sa fie Jupuita si

      Gatuita ? De ce lasati Aurul tarii sa se fure cu un bacsis de 6%? Nu e si Tara Voastra ? Voi n-aveti Copii?

      Voi n-aveti nepoti? Vreti sa vanda astia si Aerul?

      Nu lucrati acolo pentru Tara Noastra? Atunci pentru cine mama masii lucrati voi?

      Ca aurul il dau gratis la Gold, petrolul l-au dat gratis la OMV, apa au dat-o gratis la Chevron si pamantul se

      vinde de la anul la straini (ce a mai ramas nevandut)


      Iesiti macar in al doisprezecelea ceas si dati public

      tot ce stiti despre faradelegile de acolo...
  • +7 (7 voturi)    
    DA, tovarase! (Luni, 30 septembrie 2013, 16:25)

    cipanu [utilizator]

    Suntem anarhisti pentru ca voi furati!
    Suntem anarhisti pentru ca voi sunteti incompetenti!
    Suntem anarhisti pentru ca aveti conturile grase!

    Suntem anarhisti pentru ca un premier care s-a aratat impotriva proiectului, acum este pro!

    Suntem anarhisti pentru ca nu aveti nicio legitimitate!

    Mai vrei? Sau vrei sa vin in duba sa ti spun astea in fata ...?
  • +3 (3 voturi)    
    Stirea cea mai importanta de azi (Luni, 30 septembrie 2013, 17:55)

    alex1234 [utilizator]

    Stirea cea mai importanta de azi

    adica smecheria sefului SRI

    e mutata de HotNews la coada stirilor....
  • +6 (6 voturi)    
    Penibil! Maior Demisia! (Luni, 30 septembrie 2013, 17:58)

    AlinNeculai [utilizator]

    Deci pericolul este reprezentat de cei care protesteaza impotriva jefuirii tarii, jefuitorii nu! Bravo tovarasu' Maior, faci de rusine institutia care n-are nici o vina ca este condusa de politruci!