Guvernul recunoaste ca a negociat sustinerea Lituaniei pentru Consiliul de Securitate fara mandat de la presedinte, dar sustine ca nu avea nevoie. Ce spune legea

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 26 septembrie 2013, 17:55 Actualitate | Esenţial


Ministerul Afacerilor Externe recunoaște ca, fara a cere mandat de la presedintele Traian Basescu, sustine politic Lituania, la Adunarea Generala a ONU, pentru a obtine un loc de membru nepermanent al Consiliului de Securitate, insa afirma ca nu era necesar mandatul de la seful statului.

Ministerul Afacerilor Externe a facut joi aceste precizari, in urma informatiilor publicate miercuri de HotNews, potrivit carora ministrul Titus Colatean a exprimat pozitia Romaniei de sustinere a Lituaniei pentru Consiliul de Securitate al ONU, fara mandat de la Traian Basescu.

”Guvernul Romaniei, prin Ministerul Afacerilor Externe, in baza atribuţiilor ce ii revin si a practicii stabilite si indelungat aplicate in materie, analizeaza, decide si formalizeaza sprijinul politic acordat fiecarei ţari candidate, indiferent de organul principal sau subsidiar ONU pentru care aceasta isi depune candidatura, in baza sistemului de aranjamente de sprijin reciproc in cadrul Naţiunilor Unite. Doar in anumite situaţii excepţionale procesul de decizie asupra sprijinului acordat de Romania candidaturii unei alte ţari poate presupune aprobarea mandatului de catre presedinte si primul ministru”, explica MAE.

Potrivit sursei citate, Lituania candideaza in acest an pentru obţinerea unui mandat de membru nepermanent al Consiliului de Securitate ONU, pentru intervalul 2014-2015. Lituania face parte, ca si Romania, din Grupul statelor Est Europene la ONU, grup caruia i se aloca automat un loc in Consiliu, pe baza principiului distribuţiei regionale echilibrate. De asemenea, statul baltic nu are contracandidat din Grup in aceasta campanie.

”Ca atare, Romania sprijina aceasta candidatura in mod natural, in condiţiile in care Lituania si-a exprimat sprijinul, cu ocazia recentei vizite a primului ministru la Vilnius, pentru o candidatura romaneasca importanta. Un alt argument in favoarea acestei pozitii este si faptul ca Lituania face parte din grupul celor 70 de state membre ONU care nu au facut parte vreodata din Consiliul de Securitate”, conchide MAE.

Totodata, ministerul subliniaza ca aranjamentele de sprijin au ”caracter confidenţial, atat inainte de exprimarea votului, cat si dupa aceea”.

  • Curtea Constitutionala si Legea tratelor spun ca numai presedintele decide in numele Romaniei, in politica externa

Legea privind tratatele 590/2003 prevede ca președinetele tarii este cel care ia decizia pentru incheierea unui tratat de catre Romania, iar Guvernul si Ministerul de Externe au rol strict tehnic, de punere in aplicare a deciziei sefului statului.

”Pentru aprobarea initierii negocierilor unui tratat la nivel de stat, Ministerul Afacerilor Externe, singur sau, dupa caz, impreuna cu ministerul sau autoritatea administratiei publice centrale in competentele caruia sau careia se afla domeniul principal reglementat prin tratat, elaboreaza un memorandum, care va fi avizat de catre toate ministerele in competentele carora se afla din punct de vedere substantial celelalte domenii reglementate prin tratat si insusit de catre Guvernul Romaniei prin semnatura primului-ministru, dupa care va fi inaintat spre aprobare Presedintelui Romaniei”, prevede art. 3, alin. 1 al Legii tratatelor.

Aceeasi solutie da si Decizia Curtii Constitutionale nr. 784/2012, prin care a fost declarata neconstitutionala o lege din 2012 care dadea premierului dreptul de a reprezenta Romania la Consiliul European, cu mandat de la Prlament.

”Potrivit art.80 alin.(1) din Constitutie, Presedintele Romaniei reprezinta statul roman, ceea ce inseamna ca in planul politicii externe conduce si angajeaza statul. Acest text constitutional ii permite sa traseze liniile viitoare pe care statul le va urma in politica sa externa, practic sa ii determine orientarea in planul relatiilor externe, tinand cont, desigur, de interesul national. O atare conceptie este legitimata de caracterul reprezentativ al functiei, Presedintele Romaniei fiind ales de cetateni prin vot universal, egal, direct, secret si liber exprimat”, isi motiveaza Curtea decizia.

De asemenea, Curtea a mai aratat ca, in planul politicii externe, ”primul-ministru are competenta constitutionala de a asigura realizarea politicii externe a tarii, ceea ce inseamna ca, in functie de orientarea stabilita de reprezentantul statului in plan extern, care este Presedintele statului, Guvernul, prin reprezentantul sau, urmeaza sa implementeze in mod corespunzator masurile fata de care statul s-a angajat”.

”Prin urmare, Curtea a constatat ca rolul Guvernului in politica externa este unul mai degraba tehnic, el trebuind sa urmeze si sa indeplineasca obligatiile la care Romania s-a angajat la nivel de stat”, conchide Curtea Constitutionala.​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















6509 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    dictatura usl (Joi, 26 septembrie 2013, 18:09)

    goto [utilizator]

    pai nu v-ati dat seama pina acum ca traim in dictatura usl? si ca ei sunt mai presus de lege? legea sunt ei.

    nu tot au zis ei ca nu il mai recunosc pe basescu ca presedinte? cum acesta e punctul lor de vedere deci cui sa ceara mandat?

    vreti demisia cuiva? asteptati mult si bine...si sa traiti la fel.
  • +35 (37 voturi)    
    Guvernare golaneasca! (Joi, 26 septembrie 2013, 18:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Viorel , peobabil dirijat de duhovnicul de familie, preacucernicul Ilie, se poarta golaneste: ii neaga orice fel de autoritate presedintelui Traian Basescu.
    Nici nu inceraca presedintele sa spuna ceva, ca Viorel sare cu gura :'Basescu minte, e cel mai mare mincinos, cel mai mare dusman al Romaniei'.
    Golaneste, baga aceasta placa oricum, oriunde, incercand, in acest fel unic, sa castige un plus cat de mic, pe fondul desertului total al guvernarii lui.
  • +24 (26 voturi)    
    Din nefericire... (Joi, 26 septembrie 2013, 18:23)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... primul ministru nu poate fi dat jos pe chestii de incalcare a Constitutiei, ca il tin 70% in brate...
    • -18 (24 voturi)    
      PM poate fi demis mai usor (Joi, 26 septembrie 2013, 18:56)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      si mai repede decat Presedintele. Diferenta de valoare politica dintre Basescu si Ponta face ca situatia sa fie inversata.
      • +7 (9 voturi)    
        Mătăluţă (Joi, 26 septembrie 2013, 19:21)

        Kute [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        parcă-ţi mirosea gura a flori prin subsolul casei unuia care vrăjeşte cu apă nesfinţită pe la TVR cum că el s-ar pricepe la bani şi economie şi dă-n ghioc pe trei zile cui l-ascultă. Acu' evaluezi preşedinţi. Păzea că vin hingherii!
      • +8 (10 voturi)    
        din pacate nu (Joi, 26 septembrie 2013, 20:01)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        PM poate fi demis mult prea greu pt cineva NUMIT, nu ALES.
    • +4 (4 voturi)    
      70% din nimic... (Joi, 26 septembrie 2013, 21:47)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      70% dintr-un sfert prezenti la vot... inseamna cam 17.5% din intreaga populatie cu drept de vot.

      pe cand 70% din nimic... tot nimic o sa fie.
      inca un pic si putem scapa de ei, daca ne mobilizam.

      PS - si n-am luat in calcul, mobilizarea la vot cu primarii incompatibili, voturile furate sub "bagheta" lui Dragnea si mita electorala
      • -6 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 27 septembrie 2013, 8:14)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui uluit

        Atunci cand vorbesti de procente si calcule, vezi cifrele de la referendum. Si apoi mai poti glasui.
  • -21 (23 voturi)    
    Crima de lese-majeste (Joi, 26 septembrie 2013, 18:42)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Vai, vai, vai! Imparatul nu a fost intrebat! De mult n-am mai ras asa de bine. Totusi ce legatura are chestia asta cu legea despre tratate? Doar ca sa dati o stire in care sa-l bagati pe bas? Atunci mai buna era legea despre maidanezi care-l reprezenta mai bine.
    • +11 (13 voturi)    
      Tu esti etalonul pt votacul usle (Joi, 26 septembrie 2013, 19:37)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Trebuie doar sa aiba si burta ta ce manca, e de ajuns.
      Unul care a vagabondat prin Paris in anul in care avea Bac, unul care a tras random la Xerox niste carti si si-a facut Lucrarea de Dottorat, un mitoman nesimtit, hot si sluga unor penali...pt tine e Dumnezau.
      • -4 (6 voturi)    
        Si totusi (Joi, 26 septembrie 2013, 21:41)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Omul, usl-ist sau nu, a pus o intrebare buna. Ce legatura are povestea asta cu tratatele inter state?
        Din cate se pare o chestie stabilita la o bere, nu exista vreo hartie prin care Romania s-ar angaja sa sustina Lituania.
        In conditiile in care se spune clar ca nu exista contracandidat, pare hilar sa se starneasca rahatul pentru ce? Ca nu a sustinut o alta candidatura?
        • +5 (5 voturi)    
          Legatura e ca Dofttorel (Vineri, 27 septembrie 2013, 2:22)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          n-ar trebui sa se faca de ras prin Europa..
  • +12 (14 voturi)    
    Ce sa te astepti de la un astfel de PM... (Joi, 26 septembrie 2013, 18:54)

    Ion B [utilizator]

    ... cand el se opune doar pentru ca base este de acord sau este de acord pentru ca se opune base?
    Pun pariu ca i-a dat text dacianei sa-i spuna ca i-a facut-o iar lui base. (Eventual s-o intrebe daca-i da savarina pentru aceasta reusita...)
    Infantilism in fruntea unui guvern european in toamna lui 2013, Romanie tu esti aia!!
  • +9 (11 voturi)    
    Sa intelegem ca.... (Joi, 26 septembrie 2013, 19:12)

    blackbik [utilizator]

    .... Niste cetateni vor avea dosare penale pentru abuz in functie ?
  • +10 (12 voturi)    
    Intentia USL (Joi, 26 septembrie 2013, 19:30)

    Vlad-I [utilizator]

    Treaba nu prea merge bine, se observa cu ochiul liber ca nu se prea pricep sa conduca tara, desi, marinarul de o luna i-a lasat in pace, asa ca doreau sa-l provoace artificial si intentionat, pt. ca oricum presedintele nu s-ar fi opus sa sustinem Lituania.

    Aveau nevoie se eterna scuza "basescu nu ne lasa sa guvernam"
  • -5 (9 voturi)    
    nu inteleg care-i problema (Joi, 26 septembrie 2013, 22:01)

    ics_11 [utilizator]

    daca asa cum spune curtea constitutionala, politica externa este treaba presedintelui, nu inteleg de ce nu participa presedintele la adunarea ONU. ca prin tara l-am vazut la festivaluri folclorice, biserici, vile de protocol si santiere, desi nu avea nici o atributie constitutionaal in acest sens.
    pe de alta parte nu inteleg de ce mai avem ministru de externe daca presedintele decide. ca sa faca ce zice presedintele ?!
  • -6 (8 voturi)    
    Sa (Joi, 26 septembrie 2013, 22:26)

    xrogo [utilizator]

    inteleg ca Base era impotriva Lituaniei si s-a "deranjat" ca Pontache ii sprijina.
    Daca nu este asa nu stiu de ce mama naibii mai bateti apa-n piua si irositi atatea cuvinte degeaba.
  • +6 (6 voturi)    
    constitutia (Vineri, 27 septembrie 2013, 2:22)

    uzu [utilizator]

    Indiferent cum il cheama pe presedintele tarii sau pe primministru, constitutia tarii trebuie respectata. E legea suprema si trebuie respectata de toti si de cei care ne plac si de cei care nu ne plac. Cine nu intelege acest lucru elementar este un cretin si n-ar trebui sa aibe drept de vot.