Victor Ponta despre declaratiile din Franta privind Schengen: Luati-o incet, este campanie electorala

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2013, 19:14 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta considera ca ultimele declaratii ale politicienilor francezi privind aderarea Romaniei la spatiul Schengen trebuie privite in contextul campaniei electorale, aratand ca liderii opozitiei, ca si cei din Romania, "mai baga un bat in roata", dar ca Romania este pregatita pentru aderare, transmite Mediafax.

"Luati-o incet, e campanie electorala. S-a terminat campania din Germania, incepe cea din Franta, ce sa facem... De aia sunt liderii opozitiei, ca si in Romania, sa mai bage si ei un bat in roata, nu asta e problema", a spus Ponta.

El a adaugat ca autoritatile romane au facut tot posibil atat din punct de vedere tehnic, dar si politic pentru o decizie favorabila aderarii la Schengen, dar ca nu doreste sa se pronunte asupra vreunui termen dupa ce alte termene avansate de presedintele Traian Basescu nu au fost respectate.

Anterior, Ponta a declarat ca Romania este pregatita din punct de vedere tehnic pentru aderarea la spatiul Schengen, dar decizia in acest sens este una politica, existand si lucruri pe care autoritatile de la Bucuresti nu le pot influenta.

Premierul a amintit ca, la sfarsitul acestui an, ar putea fi aprobata prima etapa a procesului de integrare, cu frontierele aeriene.

Presedintele UMP (opozitie) Jean-Francois Cope i-a cerut, marti, presedintelui francez Francois Hollande sa nu mai mentina "ambiguitatea" asupra aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, careia i se opune atat timp cat nu va fi solutionat dosarul romilor, relateaza L'Express. fr.

"Cer foarte solemn ca presedintele Republicii sa spuna foarte solemn care este pozitia Frantei cu privire la intrarea Bulgariei si Romaniei in Spatiul Schengen la 1 ianuarie 2014", a declarat deputatul-primar de la Meaux pentru postul France Info.

Cope s-a declarat sambata ostil acestei aderari "atat timp cat problema circulatiei si instalarii romilor nu va fi reglata".

Conventia Schengen, care deschide frontierele statelor semnatare, a fost ratificata de 26 de state, in principal membre ale Uniunii Europene (UE), dar si de catre Elvetia, Islanda si Norvegia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1642 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    hahaha :) (Marţi, 24 septembrie 2013, 19:25)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Să-nţeleg că şi ce promiteau el şi uslamul pe timpul campaniei erau tot sub "este campanie electorală" :) Cei 70% - vă ştiţi care - aţi băgat la tărtăcuţă? :D

    Asta-i a doua cea mai tare a plagiatorului după acel "pdl-ul fură mai mult decât noi"
    • 0 (0 voturi)    
      neeee... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 2:01)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Cea mai tare a fost aia cu "Am avut telefonul inchis cat am fost in SUA si nu m-au interesat problemele din tara". "Nu am plagiat" nu se pune la socoteala, ca nu stie el ce e aia; el stie doar ce inseamna a copia litera cu litera :D
      Intrebarea mea e: unde-i acum prietenul lui, Hollande, pe care-l pupa in dos jignindu-i in acelasi timp contra-candidatul, pe Sarkozy?!
  • -4 (12 voturi)    
    Asta ne da o perspectiva. (Marţi, 24 septembrie 2013, 19:34)

    AlinNeculai [utilizator]

    Iata de ce sclavagismul pseudodemocratic numit si capitalism este atat de gresit si corupt. Chiar si in Franta una se spune in campanie, alta se face in realitate!
    • +6 (6 voturi)    
      in Franta (Marţi, 24 septembrie 2013, 22:05)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      nu e nici o campanie chiar daca moderatorilor nu le place ideea si mi-au cenzurat primul mesaj, mai complet
  • +15 (15 voturi)    
    Declaratie de dottor (Marţi, 24 septembrie 2013, 19:43)

    Savitar [utilizator]

    In rest romanii pot sa stea linistiti, Cacaru le vegheaza somnul si Dottorul banii. Cainii latra. ursul trece. Demonstratiile au loc de cat timp? 3 saptamani?
    Who cares? Dofttorel nu pare sa fie afectat ba dimpotriva.
  • +13 (13 voturi)    
    poate ne spune (Marţi, 24 septembrie 2013, 20:00)

    Aramis [utilizator]

    si noua, astia mai neinformati, ce fel de campanie electorala e in Franta?
    ca la televiziunile lor nu vorbeste nimeni de asa ceva, nici in presa nu scrie, or fi asa de secrete incit doar CtrlC CtrlV al nostru stie?
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 septembrie 2013, 0:01)

      [anonim] i-a raspuns lui Aramis

  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 septembrie 2013, 20:41)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    cat poate (Marţi, 24 septembrie 2013, 20:56)

    berenger [utilizator]

    minti omul asta? care alegeri?
  • +8 (8 voturi)    
    Cea mai mare rusine pt Romania (Marţi, 24 septembrie 2013, 21:11)

    Kepler [utilizator]

    este ca Ponta este prim ministru!
    In roata lui Ponta ar trebui infipte multe betze ca sa stea imobila!
    Este roata minciunii si a inselatoriei!
  • -3 (3 voturi)    
    ce importanta are Schengen????? (Marţi, 24 septembrie 2013, 21:39)

    minos [utilizator]

    Oameni buni, pentru cetateanu roman de rand nu are absolut nicio importanta daca suntem sau nu in spatial Schengen. Ce, va doare mana sa aratati 20 secunde CI-ul la frontiera? Asta este singurul inconvenient, daca poate fi numit asa. Orice cetatean al Romaniei poate circula oriunde vrea el si cand vrea el in orice tara din UE sau Schengen, numai ca trebuie sa e legitimeze la frontier, lucru care este o formalitate si dureaza cel mult 30 secunde. Aderarea la spatiu Schengen inseamna ca si alti cetateni deja intrati in Romania pot sa treaca granite nestingheriti si necontrolati. Si mai inseamna un success de imagine a partidului care va fi la putere cnd se va permite intrarea in spatial Schengen. Probabil acest lucru se va intampla cam la 1 an dupa ce se va termina valul de alegeri in tarile improtante din UE.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 septembrie 2013, 0:00)

      [anonim] i-a raspuns lui minos

  • +2 (2 voturi)    
    Bravo ! (Marţi, 24 septembrie 2013, 22:00)

    taticutu [utilizator]

    Asa e ! Este campanie electorala la ei , insa din pacate tot nu o sa intram ! Ponta zice bine : sunt si ei in campanie si ce sa-i faci, mint si ei ,eu cum am mintit in campania mea ! Bravo !
  • 0 (2 voturi)    
    adio schengen (Marţi, 24 septembrie 2013, 22:23)

    demaGOGU [utilizator]

    Le Monde are, in nr de astazi, un dosar devastator despre ravagiile pe care le fac co-nationalii nostri in Franta!

    http://www.lemonde.fr/politique/article/2013/09/24/roms-surenchere-verbale-et-idees-recues_3483799_823448.html

    putem sa ne luam gandul de la spatiul Schengen ptr multi, f multi ani de acum inainte!
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 septembrie 2013, 23:58)

      [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      • +2 (2 voturi)    
        :))) (Miercuri, 25 septembrie 2013, 0:00)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui

        Touche'!
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 septembrie 2013, 0:03)

          [anonim] i-a raspuns lui nano2k

  • +2 (2 voturi)    
    campanie doar in capul lui Ponta (Marţi, 24 septembrie 2013, 23:26)

    dkz [utilizator]

    sunt in Franta, nu e nicio campanie electorala.
    • +2 (2 voturi)    
      Linistea USL (Marţi, 24 septembrie 2013, 23:56)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      Pai minciuna asta proaspata face parte tot din promisiunile electorale useliste. Plebea a votat pentru liniste cu orice pret in tara, Ponta ne-o da la capacitate maxima. Dupa el, totul e bine, Rosia Montana trebuie sa mearga inainte, frantujii se prostesc in campanii electorale imaginare samd.

      Numai noi (usele) suntem destepti si "cistiti".
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 septembrie 2013, 23:59)

      [anonim] i-a raspuns lui dkz