Miting pentru strangerea cainilor fara stapan de pe spatiul public, desfasurat duminica in Capitala

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2013, 19:43 Actualitate | Esenţial


Cateva zeci de persoane s-au adunat duminica in Parcul Unirii din Capitala pentru a cere autoritatilor urgentarea strangerii cainilor fara stapan de pe spatiul public, relateaza Agerpres. Cei prezenti au strigat sloganuri precum "Banii stiti sa ii luati, dar de caini cand ne scapati?", "Va rugam sa ne iertati, nu mai vrem copii muscati", "Copii, batrani, prada pentru caini", "Jos manipularea".

"Noi, cetatenii, am ajuns sa traim cu frica-n san intr-o nesiguranta inacceptabila si intr-un mediu poluat biologic. Suntem muscati nu cu zecile, ci cu zecile de mii, suntem muscati si omorati fara ca autoritatile sa ia masurile necesare pentru a rezolva acesta problema. Traim de ani de zile intr-o jungla urbana: disperati, terorizati, neajutorati", a declarat Dana Caraion, membra a ONG-ului Pro-Civilizatie.

Protestatarii au cerut Curtii Constitutionale a Romaniei sa le asigure si sa le protejeze drepturile legitime primordiale garantate de Constitutia Romaniei incalcate de prezenta cainilor (sterilizati sau nu) pe spatiul public: dreptul la viata; dreptul la siguranta persoanei; dreptul la asigurarea igienei si a sanatatii publice; dreptul la un mediu sanatos; dreptul copiilor la protectie.

Mitingul a fost organizat de artista Nadine, impreuna cu cea mai mare comunitate online a parintilor din Romania, desprecopii.ro, si cu Federatia Organizatiilor Nonguvernamentale Pentru Copii. Au participat si reprezentanti ai ONG-ului Procivilizatie - Fara maidanezi.

Pe 25 septembrie, Curtea Constitutionala a Romaniei discuta sesizarea depusa de 29 de senatori de la PP-DD, PNL, PC, PSD si PDL cu privire la neconstitutionalitatea proiectului de lege de modificare a OUG 155/2001 privind cainii comunitari, act normativ adoptat la Camera Deputatilor la 10 septembrie 2013. La 16 septembrie 2013, presedintele Traian Basescu a declarat ca va promulga "fara retineri" legea cainilor maidanezi in forma in care a trecut prin Parlament, dupa ce va fi dezbatuta de Curtea Constitutionala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1853 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    copii si sanatate vs. sfantul maidanez (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:14)

    jackalphonse [utilizator]

    eunsunt amendat daca arunc tigara pe trotuar (asa si trebuie), insa, maidanezii au voie sa sa se rahateasca acolo unde le vine.in tarile civilizate pana si plimbarea cainilor cu stapana se face dupa un orar foarte strict si trebuie sa-i iei rah atul, daca face pe unde-i vine. numai la noi, un copil omorat de caini nu-i impresioneaza cu nimic pe iubitorii de maidanezi. mai mult, daca ar trai copilul, ar fi incarcerat ca, vezi Doamne, daca s-a strambat la caine...
    • +12 (12 voturi)    
      Cainele romanesc, monument al naturii (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:32)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nici Floarea de Colt sau (endemica) Garofita Pietrei Craiului nu sunt asa bine protejate cum sunt javrele de pe strazile Bucurestiului...

      Cand se inmultesc prea mult ciorile intr-un oras, ce masuri se iau ? Se impusca...

      Orasele nu sunt ale cainilor... sau ma insel ...?!
    • -6 (6 voturi)    
      ? (Luni, 23 septembrie 2013, 8:03)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      In Romania nu esti amendat nici daca parchezi unde nu ai voie, nici daca arunci gunoi pe strada, desi legea prevede aceste lucruri.

      Maidanezii nu au cum sa-si stranga singuri rahatul, insa majoritatea proprietarilor de caini, inclusiv eu, strang dupa acestia.

      Hai pa!
      • +9 (9 voturi)    
        "proprietarii de caini strang dupa acestia" (Luni, 23 septembrie 2013, 10:10)

        dserban [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

        unde, in Romania? asta e o gluma, nu?
  • -9 (9 voturi)    
    De ce? (Luni, 23 septembrie 2013, 9:04)

    Claudia_V [utilizator]

    De ce nu prezentati si mitingurile anti-eutanasiere? Inclusiv cele din Europa?
    Au fost destule si chiar cu multi participanti. Nu scrie nimeni nimic despre asta. Cum nu prea scrie nimeni de oamenii care omoara caini in cel mai barbar mod.
    • +7 (7 voturi)    
      D`aia! (Luni, 23 septembrie 2013, 10:04)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_V

      Poate sa-i anihileze si cu armele chimice ale lui Bashar. Nu dau doi bani pe javre. Ia-i sa dormi cu ei in pat.
      • -7 (7 voturi)    
        Am inteles... (Luni, 23 septembrie 2013, 10:42)

        Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Tot ce te intereseaza pe tine este sa fie omorati toti, indiferent cum. Nu te intereseaza absolut deloc parerea strainilor despre barbaritatile de la noi din tara si protestele acestora. Cel mai important esti tu si atat. Nu?
        • +3 (3 voturi)    
          Scoate banu` (Luni, 23 septembrie 2013, 12:07)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_V

          150 de lei costa intretinerea lunara a unei javre in padoc. Adica 1.800 de lei/an per fiecare javra. Vrei sa tii o javra in viata? Atunci, scoate banu`, ca eu unul nu am chef ca banii mei din taxe si impozite sa se duca pe asa ceva! Prefer sa ajunga in sanatate si invatamant, totusi. Vrei sa salvezi toate javrele din Bucuresti? 26 de milioane de euro anual costa intretinerea pentru 65.000 de javre in padoc; repet: anual! Si asta numai intretinerea, nu si construirea padocurilor, Bucurestiul avand amenajate in prezent mai putin de 2.000 de locuri. Scoate banu`, ca eu n-am de gand sa platesc! Sunt 60.000 de copii institutionalizati in tara asta, n-ati adopta unul, Doamne fereste! Iarasi, pe nimeni nu intereseaza miile de animale cumparate din pet-shop-uri si de care se plictisesc repede stapanii lor plini de ifose si decid sa traga apa dupa ele in mai putin de 3 luni. Nu sunt si alea vietati?

          Inca o data, cer cu fermitate legiuitorilor sa adopte legea aia prin care toti posesorii nesimtiti de animale sa fie obligati sa adune excrementele propriilor patrupede lasate pe strazile oraselor! Altfel, amenda!
          • -1 (3 voturi)    
            idei (Luni, 23 septembrie 2013, 12:44)

            H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

            suma per caine variaza in functie de localitate si interese de la 30 de lei pana la 150 pe luna. (Plus investitia initiala in adaposturi)
            Ar trebui ca statul sa permita persoanelor fizice sa ia cate ia 4-5 caini in grija contra acestor sume. Cum sunt oameni care traiesc din alocatiile copiilor, sigur ar fi oameni care sa aiba grija de caini contra cost.

            Ar disparea astfel monopolul.si nici nu stiu daca e nevoie de cine stie ce lege pt asta ca e treaba primariilor.
            • -2 (2 voturi)    
              ... (Luni, 23 septembrie 2013, 13:27)

              Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

              Cu totii suntem constienti ca avem o problema cu maidanezii. Asta nu inseamna ca trebuie sa fim de acord sa fie ucisi cu ranga, sa li se taie gatul etc. Suntem oameni, ar trebui sa avem sentimente si sa acceptam ca pe langa noi, mai exista si alte vietati. In ceea ce priveste adoptiile, am mai citit faza asta cu "de ce nu adoptati copii?". Pentru ca nici asta nu se prea poate face in Romania, nu stiu daca esti la curent cu informatii despre adoptii. Cunosc pe cineva care se chinuie de 3 ani sa adopte un copil si are o situatie materiala foarte buna, casa, e notar si totusi nu poate...Ti se pare normal sa mergi pe strada si sa vezi caini morti in stanga si in dreapta? Imi pare rau, eu nu sunt de acord cu chestiile astea, cum nu sunt absolut deloc de acord cu oamenii care sunt bucurosi omorand caini si torturandu-i.
              • +2 (2 voturi)    
                First world problem (Luni, 23 septembrie 2013, 13:40)

                JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_V

                Nu le da nimeni cu ranga-n cap, li se face o injectie letala. Sau cine vrea sa adopte, dar sa adopte ACUM, nu peste 10 ani si sa fie responsabil pentru animalul ala, sa aiba grija de el nu sa-l dea inapoi pe strazi. Si nu adoptati vreo 4-5 potai de persoana, ca n-am chef sa aud haita de caini latrand de la vecinu` din apartament! Morti, vii, indiferent de starea materiei, eu nu mai vreau sa mai vad maidanezi pe strazi!
                • -1 (1 vot)    
                  Ba da (Luni, 23 septembrie 2013, 15:24)

                  Claudia_V [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

                  Oamenii le dau cu ranga in cap si sunt al naibii de fericiti facand asta. Cam asta e problema mea. Cat despre injectie letala, sa fim seriosi...O sa fie omorati in alte moduri, iar banutii pentru eutanasiere o sa ajunga in buzunarele lor.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Vorbeste pt. tine... (Luni, 23 septembrie 2013, 18:16)

                    mcris [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_V

                    si nu generaliza. "Profetii" de astea negative nu ajuta la numic, sa stii.
            • +2 (2 voturi)    
              adica statul sa plateasca pentru caini (Luni, 23 septembrie 2013, 14:41)

              jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

              bravo natiune. mai ai un pic si spui sa se ia alocatiile copiilor si sa se faca alocatii pentru potai
  • +8 (8 voturi)    
    Vinovatii (Luni, 23 septembrie 2013, 9:33)

    Alui [utilizator]

    Sunt primarii care dau tunuri in domeniul asta! An înțeles ca Parchetul anchetează ASPA pentru ca nu a aplicat OUG 155/2001, in vigoare, cere prevede eutanasierea câinilor după 7 zile. Sper sa se ajungă la trimiteri in judecată pentru abuz in serviciu cu consecințe deosebit de grave(pana la 10 ani închisoare)!