VIDEO FOTOGALERIE In jur de 15.000 de manifestanti au marsaluit in Capitala impotriva proiectului Rosia Montana: "Lacomia voastra trezeste Romania noastra!"/ "Uniti salvam toata Romania"/ Protestatarii au blocat transmisia celor de la Antena3, care au o masina nemarcata

de Red. stiri     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2013, 17:42 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Protest impotriva proiectului Rosia Montana - 22 septembrie
Manifestantii impotriva proiectului minier de la Rosia Montana organizeaza un nou mars de protest in Capitala, duminica seara, sub sloganul "Uniti Salvam". Traseul pe care se marsaluieste in Bucuresti este: Piata Universitaiti, Bd. Carol, Bd Pache Protopopescu, Sos. Iancului, Pantelimon, Bd. Ferdinand, Bd. Carol, Universitate. Marsuri s-au organizat si in marile orase din tara, in Cluj sunt circa 5000 de protestatari.

Ora 0.15
Protestul se stinge. La aceasta ora mai sunt circa 200 de persoane pe Bulevardul Elisabeta.

Ora 0.05
Rondul de la Universitate s-a eliberat complet, cirulatia s-a reluat.

Ora 23.48
La aceasta ora mai protesteaza in jur de 1.000 de persoane, majoritatea spre Bulevardul Elisabeta.

Ora 23.18
In jur de 15.000 de manifestanti au protestat duminica seara in Capitala (sursa: Mediafax).

Ora 23.15 In rond si pe Bulevardul Elisabeta sunt cateva mii de protestatari, insa numarul lor incepe sa scada. Din ce in ce mai multe grupuri se retrag la metrou.

Ora 23.08 Multimea a intrat in rond si s-a deplasat pe Bulevardul Elisabeta pana in zona strazii Academiei, acolo unde se opreste. Intreaga zona pe Bulevardul Elisabeta pana la strada Academiei e ocupata de protestatari, la fel si rondul. Traficul in centrul Capitalei este complet blocat.

Ora 22.51
Rondul de la Universitate este blocat de motociclisti. Coloana de manifestanti ajunge in curand in Piata Universitatii. In Piata Universitatii incepe sa ploua.

Ora 22.40 Multimea a ajuns la Piata Pache Protopopescu si s-a oprit pentru cateva minute, pentru a incerca sa faca o numaratoare. S-a plecat insa in continuare pe Calea Mosilor.

Ora 22.30
Coloana a ajuns la Foisorul de Foc.



Ora 22.20 Antena 3 are o masina albastra nemarcata cu logo. Intrebati de catre protestatarii care i-au blocat emisia cu o pancarta cu Rosia Montana de la ce televiziune sunt , cei de la A3 au raspuns fie "TVR Cultural", fie "Sanatatea TV". Ulterior au confirmat ca sunt de la A3 pentru reporterul HotNews, cand a prezentat legitimatia de presa.
 
Ora 22.16
Multimea a ajuns pe Bd. Ferdinand, se indreapta spre Universitate. Potrivit estimarilor reporterului HotNews, sunt circa 12.000 de oameni.

Ora 22.12 Traficul pe Mihai Bravu intre Obor si Piata Iancului este inchis.

Ora 22.05 La capatul coloanei se scandeaza "Uniti salvam toata Romania!"

Ora 22.00
Capul coloanei format din cateva sute de biciclisti a intrat pe Bd Ferdinand. Urmeaza intersectia cu Mihai Bravu, unde politistii se pregatesc sa inchida circulatia.

Ora 21.37 Se scandeaza "Refuz, rezist, gazelor de sist!". Potrivit estimarilor reporterului HotNews, numarul protestatarilor nu a crescut fata de estimarea neoficiala a jandarmeriei de circa 10.000.

Ora 21.25
Coloana se afla pe Sos. Pantelimon, a ajuns la Delfinul si face calea intoarsa pe bulevard spre Universitate.

Ora 21.11
Dintre mesajele de pe pancarte si bannere: "Jos guvernul potlogar", "Moise nu bate cu parul!" (aluzie la jurnalistul Moise Guran, TVR - n.r.), "Ne-am trezit!", "Dan s-o va lua" (aluzie la ministrul Dan Sova), "Ponta demisia!"

Ora 20.47
Coloana se apropie de intersectia cu Bd. Pantelimon. Se scandeaza "Demisia, demisia!"

Ora 20.35
O noua estimare neoficiala a jandarmilor: 10.000 de persoane.

Proiectie cu Rosia Montana, de pe un bloc pe altul
Foto: Hotnews
Ora 20.32 Pe Bd Iancului, cineva dintr-un bloc a proiectat pe blocul de vizavi o imagine cu Rosia Montana, in timp ce coloana se deplaseaza pe sub ferestrele de la blocuri.

Ora 20.28 Protestatarii au intrat pe Bd Iancului si scandeaza: "Iesiti din casa, daca va pasa!"

Ora 20.20
Potrivit unei numaratori neoficiale a jandarmeriei, sunt circa 7.000 de protestatari. Acestia au ajuns la intersectia din Piata Iancului.

Ora 20.15 Cand trec prin dreptul sediului PRO TV, protestatarii huiduie si striga "Presa romana, plina de cianura!"

Protestatarii marsaluiesc spre Iancului
Foto: Twitter/ Vice
Ora 20.00 Protestatarii au ajuns pe Bd. Pache Protopopescu. Se afla in dreptul sediului PRO TV si se indreapta spre Piata Iancului. Politia se pregateste sa inchida circulatia in intersectie.

Ora 19.43 In capatul coloanei se afla un grup de biciclisti. O parte dintre protestatari au ajuns deja la Foisorul de Foc.

Ora 19.40 Circulatia este blocata pe Bd Carol, pe sensul dinspre Piata Universitatii. Politistii redirectioneaza inca masinile de la rondul de la Piata Universitatii.

Ora 19.23 Majoritatea protestatarilor sunt tineri, unii au venit cu copiii in carucior, in spate sau de mana.

Ora 19.10 S-a plecat in mars, pe Bd Carol. Unul dintre bannerele purtate de manifestanti: "Lacomia voastra trezeste Romania noastra!" Un altul: "Nu corporatia face legislatia!", "Rosia Montana este doar inceputul"


Protestatarii s-au strans la Universitate
Foto: Twitter/ Vice
Ora 19.00 Protestatarii s-au grupat si se pregatesc sa plece in mars. Sunt cateva mii de manifestanti.

Ora 18.55 Numarul protestatarilor depaseste 1000. La ora 19.00 se va pleca in mars.


Ora 18.40
La iesirea de la metrou se impart pliante de catre organizatori.

Ora 18.30
Numarul protestatarilor creste, sunt circa 400-500 sute si grupuri de persoane continua sa iasa de la metrou.

Ora 18.00 Protestatarii continua sa se adune la Fantana de la Universitate, unde sunt intre 100-200 de persoane.  Au aparut primele drapele nationale si bannere.

UPDATE Ora 17.40
La Fantana de la Universitate, punctul de intalnire al protestatarilor, se afla la aceasta ora cateva zeci de persoane.

  • HotNews.ro va tine la curent cu desfasurarea evenimentelor
Proteste au loc si in alte orase din tara. Potrivit Realitatea TV, la aceasta ora in Brasov protesteaza crica 100 de persoane. Cateva sute de persoane marsaluiesc si in Timisoara si Cluj.

UPDATE Ora 18.55 Numarul protestatarilor de la Clluj a depasit 2000.


Vezi harta protestelor.

Anuntul lansat pe Facebook cu privire la protestul de duminica, 22 septembrie:

Runda a 4-a

SOLIDARIZARE GENERALA:

Duminica 22 septembrie iesim iar pentru Rosia Montana. Mai putem? Fireste. Mai ales ca sa aratam ca nu cedam tacticilor lor de inabusire a protestului. Ne urmarim scopul, iar revendicarile noastre sunt clare ca buna ziua:

1) Parlamentari, spuneti 'NU' proiectului de lege prin vot la vedere, nu secret. Apoi interziceti mineritul pe baza de cianura in Romania.

2) Guvernanti, respingeti urgent acordul de mediu.

3) Victor Ponta, Dan Sova, Rovana Plumb, Daniel Barbu si Gheorghe Dutu - asumati-va raspunderea si demisionati. Vrem sa fiti si anchetati.

4) Ministerul Culturii - cereti ca Rosia Montana sa fie inscrisa in patrimoniul UNESCO.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18437 vizualizari

  • +69 (75 voturi)    
    Ponta, nici nu stii, cat de mic incepi sa fii! (Duminică, 22 septembrie 2013, 18:09)

    FFF T [utilizator]

    Jos guvernul ce incompetenti!
    Si dosare penale pentru toti care si-au manjit mainile in spagile RMGC-ului!
    • +36 (44 voturi)    
      de acord (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:15)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      asa reusim sa scapam de toti politicieni care au fost si mai sunt la putere.
    • -5 (39 voturi)    
      Uraaa... (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:55)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Aia cu guverrnul parea adevarata.Ca urare.
      Dosare pt toti...hmmmm.....ce te faci cu marinarul????
      • +21 (33 voturi)    
        tavyy (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:46)

        tavyy [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Daca si el a pus mana (si cred ca a facut-o) atunci la puscarie si cu el. Nu trebuie facuta nicio exceptie!
      • +17 (21 voturi)    
        marinarul a cerut ca acel guvern (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:04)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        sa ia o decizie da sau nu si ca si mine, (in lipsa unui raspuns clar, asumat al ministerul mediului) a zis ca e in favoarea exploatarii asa cum e si normal pentru orice om normal la cap .Stie cineva cat costa depoluarea actuala a Rosiei Montana si pana cand ne-am angajat sa o facem ?Nu ma intereseaza nici ortacii nici ambuscatii de la Piata Universitatii ci idiotii din ministerul mediului (care sunt aceeasi de 20 de ani) si ministrul care nu pot raspunde tehnic daca poluarea este IREVERSIBILA si afecteaza viata si/sau sanatatea oamenilor , pentru ca nu vreau o solutie politica niciodata !!!!!!!!
      • +30 (34 voturi)    
        Daca are dosar, sa fie judecat! (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:34)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Care e problema? E adevarat ca Traian Basescu a fost singurul politician care a ridicat presul si ne-a aratat mizeria in care traieste clasa politica, e adevarat ca este cel care a promovat independenta justitiei si datorita lui avem acum DNA, dar sunt sigur ca nu se teme de o judecata!
        • +5 (5 voturi)    
          a avut curajul sa infrunte parlamentul, (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:05)

          fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          singur el marinarul, si i-au dat la cap si politicienii si noi ........in asta avem traditii (neomologate) istoric ! Cand o sa vad si "jos antonescu" o sa ies si eu.Cata vreme se striga doar jos ponta nu.Nu vreau sa fiu instrument politic chiar daca vreau jos ponta, motivele mele sunt altele.
    • +34 (38 voturi)    
      Tinerii s-au saturat! (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      S-au saturat de politicieni gen Ponta si Antonescu care fac piruete dupa interesul lor financiar in detrimentul tarii.
      Daca mai adaugam si victoria uriasa a Angelei Merkel care marcheaza inceputul disparitiei actualei stangi europene, Ponta si Cacarau au pus-o!!!...:)
      • -8 (8 voturi)    
        Meh (Luni, 23 septembrie 2013, 0:26)

        Olizx [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Cred ca s-au saturat de munca, eu nu vad sa se grabeasca sa protesteze pentru o viata mai buna ci mai degraba pentru a sta acasa fara sa faca nimic!
  • -30 (40 voturi)    
    2012/2013 (Duminică, 22 septembrie 2013, 18:48)

    supertrasIII [utilizator]

    Stiu ca protestul de acum nu se compara si cel din 2012, dar macar in ideea de protest... in 2012 n-am vazut un asa desfasurator ca asta pe care-l face acum hotnews cel impartial. Da-i cu minus, ca altceva ?
    • +23 (27 voturi)    
      Uselisti (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:37)

      maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui supertrasIII

      Care protestanti, cei completati de "oamenii de bine" condusi de Mircea Badea si Gadea? Treziti-va! Nu va dati seama cat de manipulati ati fost? Va vindeti tara si nu va dati seama ce va asteapta!
      • -7 (7 voturi)    
        Vanzarea (Luni, 23 septembrie 2013, 0:27)

        Olizx [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

        Nu e ceva rau, nu o spune de parca avem din ce altceva sa traim. Din exporturi traim. De ce ar fi aurul exceptia?
    • +8 (8 voturi)    
      e valabil si invers (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:33)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui supertrasIII

      Antena3 s-a facut ca ploua practic pe toata durata protestelor de vara asta , de parca au uitat unde e piata Universitatii.
      Adica fix acelasi loc unde au fost primii si au plecat ultimii, nu s--au lasat pana nu au filmat si ultimii 10 ciumeti stransi in cadru in disperarea de a injgheba o revolutie.
      Hotnews, din punctul meu de vedere, si-a pastra echidistanta in ambele momente. Lucru imposbil de afirmat despre celelalte ziare si televiziuni.
  • -42 (44 voturi)    
    transmite (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:16)

    evoque [utilizator]

    hotnews de parca ar juca steaua, care este miza?!
    • +29 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:30)

      [anonim] i-a raspuns lui evoque

      • -8 (10 voturi)    
        Adica (Luni, 23 septembrie 2013, 1:30)

        Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui

        Pentru familiile si copiii celor din Rosia Montana, viitorul nu exista decat daca ai lor stau acasa, someri? Nu mi se pare corect!
  • +28 (42 voturi)    
    ziarism (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:28)

    Mazeta [utilizator]

    Neprezentând sondajele reale cu privire la proiectul RMGC, media dezinformează prin falsă imparțialitate. Este ca și cum, despre pedofilie, s-ar zice: „părerile românilor sunt împărțite, unii sunt pro, alții sunt contra”.
    • -2 (18 voturi)    
      tu (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti pro.
      • -6 (6 voturi)    
        . (Luni, 23 septembrie 2013, 1:31)

        Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Nu e nimic rau in a fi pro un proiect bun. Mai bine asa decat sa freci menta in fata tv-ului.
    • +5 (5 voturi)    
      daca ai vreun sondaj real (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      am vrea sa ne luminezi si pe noi.
      un link ceva? poate sintem curiosi
      sau doar iti tzatzie fundul ca guvernul Ponta se duce la fund si arunci fumigene.
  • +30 (34 voturi)    
    In strada! (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:28)

    Pooky [utilizator]

    Cu sloganuri pe Hotnews nu rezolvam nimic.
  • +24 (28 voturi)    
    Cicloniada (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:08)

    Gonzales [utilizator]

    Am avut revolutie, mineriada, revolutie portocaliea....acum avem CICLONIADA (revolutia pe bicicleta).
    • -20 (26 voturi)    
      desi as vrea sa ies in strada nu pot (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:46)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Gonzales

      pentru ca ambele parti manipuleaza, mentin dubiile pentru ambele opinii.Am primit in cutia postala un manifest din partea manifestantilor cu totul idiot, patriotard, neargumentat .Sigur ca vinovat e acest guvern care decide fara sa raspunda la intrebarea : va fi afectat ireversibil mediul ?
      • +3 (5 voturi)    
        :D (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:13)

        Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        Am avut ocazia să citesc pe Facebook un asemenea manifest, sper să nu fie tot ăla: după ce că era (scris de un) agramat exaltat, lozincile naţionaliste din el i-ar fi făcut să se-ngălbenească - pardon, să se-nverzească - de invidie p-ăia din Noua Dreaptă sau pe alde rudotel.
      • +1 (5 voturi)    
        iar tu in plin secol XXI (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:42)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        postezi pe net, dar nu te poti informa si dintr-o terta parte sa-ti faci o parere personala, fara a fi influentata de asa zisi manipulatori ? pai uite ca pe un post tv a fost dezbatut proiectul Rosia Montana in prezenta a patru academicieni, si care cu argumente, motivau de ce sunt impotriva proiectului.
  • -10 (22 voturi)    
    buna treaba! (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:48)

    Irina25 [utilizator]

    Doar ca o observatie, e interesant cum "ciumpalacii" s-au transformat in "protestatari" :)
  • +14 (30 voturi)    
    Proiect de lege pentru Rosia Montana (Duminică, 22 septembrie 2013, 20:48)

    Mircha [utilizator]

    Proiect de lege pentru Rosia Montana:

    Art.1 Activitatile economice desfasurate pe teritoriul localitatii Rosia Montana sunt scutite de impozit pe 3 ani.

    Art.2. Se interzice exploatarea minereului prin folosirea cianurilor.
    • +22 (26 voturi)    
      nuuu!!! chiar!! (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:27)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

      Un proiect de lege trebuie sa respecte pe langa toate legile si legile bunului simt si al bunei cuviinte. Asa ca acesta ar trebui sa prevada ca aurul de acolo trebuie sa ramana acolo, ca o garantie pentru viitorul Romaniei, iar generatiile viitoare vor sti ce sa faca . Prin generatii viitoare intelegand desigur un popor normal , fara ponte shove, zgone, plumbe , crini ametiti, becali dogari.. asazisi revolutionari ..etc, etc.. si alte primate lacome, Un popor civilizat, educat, increzator in adevaratele valori morale, puternic, necumparabil, si desigur nevandabil.
      Si devin din ce in ce mai optimista cand vad calitatea oamenilor care manifesta in aceste zile pentru Rosia Montana.
      PE SCURT, ROSIA MONTANA A DEVENIT UN SIMBOL
    • -4 (6 voturi)    
      Dar prin ce? (Luni, 23 septembrie 2013, 0:28)

      Olizx [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

      Prin folosirea lingurilor?
      • -1 (1 vot)    
        Cine-l vrea sa se descurce fara otravuri (Luni, 23 septembrie 2013, 13:20)

        Mircha [utilizator] i-a raspuns lui Olizx

        Cine vrea sa-l exploateze sa se descurce fara otravuri sau sa faca alta afacere (de ex. turism)
  • +15 (17 voturi)    
    doar o completare (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:21)

    tz3p3s [utilizator]

    Lacomia si Prostia merg mana in mana... intotdeauna.

    ma intreb cum de politicienii nostrii seamana intre ei atat de bine... parca i-a facut aceeasi mama (cu respect pt femeia ce s-a chinuit sa ii aduca pe lume).
    • +5 (7 voturi)    
      Nu esti departe (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      Toti acesti politicieni de carton sunt creatia cretina a lui Ilici care avand 98% din increderea romanilor a ales sa isi bata joc si sa continue de fapt PCR-ul.

      Toti pe care ii vedeti la TV sunt produsul acelor zile in care minerii au dat revert la adevaratele revolutii ale poporului român, sa nu ii lasam sa faca la fel inca o data!
    • +4 (6 voturi)    
      la fel si televiziunile (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:52)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      si ziarele
  • +17 (21 voturi)    
    de ce nu imi aprobati comentariile? (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:34)

    telecaster [utilizator]

    DE CE nu spuneti cati suntem? De ce folositi exprimari eliptice...de ce nu dati cifre exacte? SINGURELE CIFRE sunt "cateva sute / ora 18:55 / circa 1000 / la ora 19:00 se pleaca", in asa fel incat, mai mult sau mai putin subliminal, sa se faca asocierea cu faptul ca suntem putini! SUNTEM IARASI PESTE 10.000 !!!
    • +1 (3 voturi)    
      multi, da prosti, din pacate (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:49)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui telecaster

      si o spun cu durere sa stiti ! Voi nu stiti pesemne ca la guvernare e psd !? (Adica puteti fii milioane).
    • -5 (7 voturi)    
      Sunteti multi (Luni, 23 septembrie 2013, 1:33)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui telecaster

      In strada, Dar cei care au ramas acasa pentru ca sunt de partea rosienilor care vor mineritul, sunt si mai multi!
  • -25 (29 voturi)    
    sugestie pentru HotNews (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:03)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Ca să puneţi punct, odată şi pentru totdeauna, reproşului că nu "reflectaţi" corect numărul manifestanţilor, anunţaţi acolo 100.000 de mii de manifestanţi şi-aţi terminat bâlciul.
  • +17 (21 voturi)    
    ba eu cred ca voi dormiti inca asa, in mars ! (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:06)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Vreau si eu sa ies in strada :
    -sa depun un scuipat la monumentul tortionarului iliescu
    -pentru demiterea lui oprescu (furtul si proasta gestionare a banilor nostrii)
    -pentru manevrele politicianiste ale guvernului (responsabil ponta) si acum si ale parlamentului (responsabili :noi cei care am fost la vot si mai ales cei care n-am fost) )in chestiunea Rosia Montana
    -pentru demisia rovanei plumb
    -pentru simularea manifestatiei personalului medical si a celui de la metrou ai caror organizatori de fapt negociaza astfel niste dosare penale
    -etc,etc adaugati voi ca mai sunt sute !!!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:52)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Si ce te opreste, e un moment bun, cu siguranta veo gasi cam 80-90% dintre cei din strada cu aceleasi doleante.
  • +16 (22 voturi)    
    Nu am inteles . (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:07)

    durul [utilizator]

    La Rosia Montana minerii vor sapa galerii ?- sau unii vor transporta minereu la suprafata si altii vor deveni chimisti . In acest caz nu ar fi mai bine pentru ei ca guvernul se gaseasca solutii economice eficiente de moment si exploatarea minereurilor sa se faca atunci cind specialistii vor gasi metode nepoluante ?
    • +1 (1 vot)    
      de peste 100 de ani (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:40)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui durul

      omenirea,stiinta nu are alt raspuns la exploatarea in conditii de eficienta economica (adica exploatarea sa nu te coste mai mult decat poti obtine pe gram) decat folosirea cianurilor.De aici poate incepe evaluarea riscurilor, masuri, analize, audituri restrictii contractuale ca si la centrale atomice de pilda care in Romania =spaga.Cei din piata pot fi ingrijorati doar din acest motiv cred eu si asta ar fi perfect justificat.
    • -5 (5 voturi)    
      Metoda cea mai sigura si nepoluanta (Luni, 23 septembrie 2013, 0:30)

      Olizx [utilizator] i-a raspuns lui durul

      E metoda pe care o cunosti cel mai bine si pe care o poti tine in frau.
    • -6 (6 voturi)    
      Locurile de munca (Luni, 23 septembrie 2013, 1:32)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui durul

      Nu sunt doar pentru mineri. Si ce e nepoluant in viziunea ta este groaznic de costisitor. Dar cianurile sunt si ele nepoluante cand sunt manipulate corect si cu grija.
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:33)

    qwerasdf [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    intrebare pt Ponta (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:50)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    de ce nu te duci mai intre oameni ? si tu, si zgonea, si nastase, si fenechiu, si antonescu, de ce nu va duceti acolo? doar sunteti alesi de popor, va iubesc. sau voi doar in teleorman si gorj va duceti?
  • +4 (6 voturi)    
    B1 TV (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:52)

    sorin3 [utilizator]

    Ce emisiune difuzeaza acum B1... parca e Antena 3. Curat infierare proletara.
    Rusine.
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:01)

    ubu [utilizator]

    Antena 3 e aici? Eh, uite ca nu mai e, s-a ascuns de frica si, in curand, n-o sa mai fie deloc. Cu varanu la parnaie si demascata, latrina o sa fie soar o pata de rusine in istoria presei romanesti.
  • +5 (5 voturi)    
    curajosi tare (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:13)

    amanda13 [utilizator]

    curajosi nevoie mare astia de la Antena 3, macar daca si-ar asuma prezenta acolo! dar nu, manipuleaza pe ascuns ca asa au invatat ca se face la scoala securitatii! Mizerabila atitudine!
    Le sugerez sa nu uite ca fiecare pasare, inclusiv felix, pe limba ei piere!
  • -1 (3 voturi)    
    as fi vrut sa-i vad asa, prin vara anului (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:14)

    fosta zoezoe [utilizator]

    trecut.Eu si inca 100-200 de cetateni am fost.E, era un fleac atunci : statul de drept.Mamaliga a explodat cu intarziere de doar 14-15 luni...surprinzator pentru mine, nu pentru salam.
  • +6 (8 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:14)

    un dac [utilizator]

    Mare frasuneala pe B1 tv ca de ce nu sunt arestati sau macar amendati protestatarii. Astia au luat-o razna complet. Banul este cu adevarat ochiul dracului.
  • -7 (7 voturi)    
    Prosteala ... (Luni, 23 septembrie 2013, 0:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nici pana acum nu am inteles ce treaba are Antena 3 cu protestul asta. Nu l-am auzit nici pe Badea nici pe Gadea spunand ca sunt pro-exploatare cu cianuri.

    De unde pot trage o singura concluzie ... manipulare a basistilor!

    PS Daca as fi director de programe la Antena 3 as reactiona la mizeria asta prin (reala de data asta) boicotarea 100% a acestor proteste.
  • +5 (5 voturi)    
    Manipularea continua la Rosia Montana !!! (Luni, 23 septembrie 2013, 1:04)

    andreesanu [utilizator]

    Nimeni nu vrea sa verifice cine i-a legitimat ca si mineri pe cei ce fac circ la Rosia Montana,a cui salariati sunt unde le sunt inregistrate cartile de munca,de cind platesc CAS ,hai sa le luam urma a cui sunt cozile de topor pentru care presa hauleste si Ponta o da la intors ??,cine-i echipeaza doar pentru poze in presa.De 16 ani acolo nu-s mineri ci pensionari sisomeri. Ale cui sunt cozile de topor sunt ???,a cui sunt haulitorii,daca-i concesionata zona de GC cum de intra in galerii orcine ???,ce-i acolo,de ce-i pus pe jar Ponta de 20-30 de gura casca si nu vine in piata und-s mii de romani ???,ce-l leaga de GC si nu-l leaga de ce-i din strada din Bucuresti,Cluj,Timisoara,Iasi ???
    Romanii au simtit deja duhoarea hoitului politicii de 23 de ani si vor sa faca curat acum sau niciodata.Romani stringeti surubul pina plesneste buboiul,pina GC da pe gusa pe toti cei care i-a platit sa vinda tara. SRI ASCULTA DOAR ,ACUM DOAR OCHI SI URECHI ,AI CE SA AUZI !!!