VIDEO Barroso: Romania si Bulgaria trebuie sa primeasca cat mai repede sansa de a intra in Schengen

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:35 Actualitate | Esenţial


Jose Manuel Barroso
Foto: Comisia Europeana
Romania si Bulgaria trebuie sa primeasca cat mai repede sansa de a adera la Spatiul Schengen, a declarat sambata presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, intr-un interviu acordat postului public de radio din Bulgaria, transmite Novinite.

 "Bulgaria si Romania indeplinesc criteriile pentru aderarea la Schengen si cred ca va fi corect sa li se acorde o sansa cat mai curand", a declarat Barroso in interviul acordat postului public de radio bulgar, potrivit Mediafax.

Comentand pe marginea informatiei potrivit careia Marea Britanie vrea sa inchida un program pentru muncitorii sezonieri in agricultura, prin care se estimeaza ca circa 21.000 de romani si bulgari au lucrat, in fie care an, in regat, Baroso a afirmat ca libertatea de miscare a oamenilor este unul dintre principiile fundamentale ale Uniunii Europene si ca nu ar trebui sa fie conditionata.

Presedintele Comisiei Europene a subliniat ca doreste ca tarile vizate sa stie ca institutia pe care o conduce vrea o Europa unita, puternica si deschisa, si a promis ca va face tot ce este posibil pentru ca statele membre sa nu aiba statut diferit.

"Nu trebuie sa cream cetateni europeni de rangul intai si de rang secund. Comisia Europeana este de partea celor care doresc o Europa puternica, unita si deschisa; vom face totul pentru ca tarile membre sa nu aiba statute diferite. (...) Cred in unitatea Europei si cred ca suntem mai puternici cand suntem uniti", a declarat Barroso.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4646 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:49)

    Snitzelvienez [utilizator]

    curat democratic..cum ramane cu vointa cetatenilor ? campania anti-romaneasca a devenit din ce in ce mai agresiva..
    • +14 (14 voturi)    
      pai ce legatura.... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 14:32)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ....are democratia cu parlamentarismul ?

      "Vointa cetatenilor" este doar o perdea dupa care se ascund escrocii pentru a-si indeplini propriile interese caci nu are alta valoare. (vezi mascarada cu referendum-ul in care vointa cetatenilor a fost de 300 de inutili si o singura si inutila camera).
  • -8 (8 voturi)    
    O da... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:49)

    Anaconda_ [utilizator]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol
  • +2 (12 voturi)    
    Agentii infiltrati (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:04)

    catalin72 [utilizator]

    Asa nenea Barroso ,urechiatii pe nesimtitii aia de imperialisti europeni care i-au infiltrat pe agentii Viorel si Crin sa ne submineze sansele de intrare in Schengen !
  • +16 (22 voturi)    
    sansa au primit (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:18)

    radiola [utilizator]

    Dar s-au sters cu ea la fund in 2012
  • +7 (15 voturi)    
    Nu vor români şi bulgari pentru că ăştia costă (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:19)

    felis_tigris [utilizator]

    Marea Britanie are nevoie de muncitori străini pentru strâns recolta agricolă, că altfel o strânge dracul.
    Dar nu de către muncitori membri ai UE, că ăştia, membri europeni, sunt mai greu de exploatat.
    Marea Britanie îşi doreşte sclavi din state nemebre, mult mai uşor de jecmănit.
    • -2 (6 voturi)    
      vb prostii (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:54)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      in Uk in agricultura se plateste salar minim..este un sector care merge pe marja mica de profit si este subventionat..daca doresti salar mai mare invata altceva
    • 0 (2 voturi)    
      da mai... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 20:10)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      mai bine sclavii marei uniuni mafiote din tarisoara noastra draga
  • -1 (7 voturi)    
    ipocrizie (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 13:57)

    demaGOGU [utilizator]

    seful Comisiei UE! spune ca trebuie sa ni se dea o sansa

    de catre cine?!?
    • +11 (11 voturi)    
      nu e ipocrizie... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:16)

      aflat_in_treaba [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu e ipocrizie. decizia finala privind accesul in spatiul Schengen se ia intre statele membre, in Consiliu, in unanimitate. Comisia si Parlamentul au insistat in permanenta pentru aderarea Romaniei si Bulgariei. este insa suficient ca un stat membru sa se opuna si aderarea e blocata...
      • -2 (6 voturi)    
        Nu inteleg de ce... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:32)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui aflat_in_treaba

        ... Romania nu da in judecata la Curtea Europeana de Justitie statele care se opun aderarii noastre la Schengen... pentru incalcarea Tratatului de aderare a Romaniei si Bulgariei la Uniunea Europeana!
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 septembrie 2013, 23:04)

          [anonim] i-a raspuns lui Herodot

  • +6 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 14:29)

    Analfabet [utilizator]

    Daca se vorbeste de acordarea de "sanse" inseamna nici Barosso nu mai este sau e un mesaj nefericit? Intai spui ca se indeplinesc criteriile si apoi vorbesti de o sansa...
    • +5 (5 voturi)    
      e campanie electorala (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 15:46)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      la anu' sunt alegeri europarlamentare.
  • +2 (8 voturi)    
    Sansa pe merit (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 16:42)

    Raju [utilizator]

    In spatiul Schengen se intra pe merit si nu cu sanse ...politice. Ce merite au tarile campioane europene la coruptie, hotie si minciuna??? Din partea lui Barosso vine doar o incurajare spre cinste si corectitudine, dar cine ii asculta in Romania lui Copy Paste ?
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Duminică, 15 septembrie 2013, 9:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      conditiile de aderare au fost indeplinite. daca meritam sau nu nu mai conteaza. am indeplinit conditiile si punct.
      UE face o mare greseala cand isi incalca propriile reguli.
      si barosso probabil e in campanie sau ceva ca acu ceva timp urla ca romania si bulgaria nu merita... in fine
  • 0 (4 voturi)    
    Dragut din partea lui (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:22)

    Ozymankos [utilizator]

    a inteles ca Europa e unita si vrea sa dea un imbold statelor care sunt in criza din 2007 sa accepte acest lucru
    oricum intrarea in Schengen e mai mult simbolica:nu mai arati buletinul la granita
    ei si?
    oricum arati pasaportul unde ai viza de lucru
    oricum dupa 1 ianuarie se desfiinteaza si vizele de lucru asa ca ramane doar chestia simbolica
  • 0 (2 voturi)    
    Barosso (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 17:48)

    Alistar44 [utilizator]

    De scengen vor benefucia mai mult ţiganii plecaţid după furat şi cerşit. Nu sunt ţigan , nu am cerşit, am primit o pensie de gunoi, deci mă doare undeva de schengen.şi de SUA.
    acâ nu sunt creeat pentru furat si cerşit , - ce caut în SUA ?
    • 0 (0 voturi)    
      in sua... (Duminică, 15 septembrie 2013, 9:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alistar44

      oricum nustiu daca merita... cine stie ce trebuie sa dam la schimb pt vize
  • 0 (2 voturi)    
    Aici are Dreptate Barosso (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 19:13)

    flyngangel [utilizator]

    DEsi in general nu sunt de acord cu acesti politici europeni si sa fiu sincer, nici nu vad masuri fundamentale luate de ei, care sa fi schimbat in bine viata a milioane de europeni, spuneam, de aceasta data mister Barosso, ma gaseste poate ptr prima ( si ultima oara cred ) data de acord cu ei. Ptrca nu mi se pare corect ca noi, asa buni sau rai, homo sapiens direct din epoca de piatra in europa anului 2013, sa fim dati la o parte si calculati precum cetateni de mana a treia, ca a doua nici nu se pomeneste. Ferm ramanand faptul ca este foarte adevarat ca alde vasile si gheorghe natinal mioritici ai nostri sau tata leana si Ioana, nu prea sunt nici pregatiti si nici nu prea merita sa faca parte fin familia europeana. dar daca tot vb de integrare europeana, daca se tot striga acolo la ei la Bruxell ca cred in aceste valori europene, atunci asa sa fie, hai sa o facem si gata( ca avem tot timpul sa ne dam palme dupa ) Oricum in materie de prestigiu international, imi vine sa plang deja , iar pe plan intern e deja destul de catastrofala realitatea zilnica.. deci.. sa speram ca o sa fie bine. Mult Succes domnilor!!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 21:45)

    Ciubaka [utilizator]

    Cred ca suntem bine unde suntem. Nu prea ma incanta ideea sa intram in Schengen si cu atat mai mult ideea renuntarii la vize pt SUA si Canada. Ar trebui sa mai astepam minim 30 de ani pana sa avem aceste drepturi. De ce ar fi okei asa, stiti deja toti, desi sunt unii care nu vor sa accepte realitatea.
  • +1 (1 vot)    
    si firmele? (Duminică, 15 septembrie 2013, 11:12)

    Xorciser [utilizator]

    Imi place cum comentatorii de mai sus se raporteaza doar la miscarea libera a pers fizice: nu mai arati buletin, se misca liber tigani samd

    Schengen e pt Romania in primul rand o sansa economica, pentru firme. Intrebati firmele cat pierd prin intarzierea aderarii la Schengen.

    Romania merita, si nu doar o sansa. Merita sa fie membru deplin inca de anul acesta.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 16 septembrie 2013, 15:58)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      implicatiile sunt pentru firmele romanesti nu pentru cetatenii romani !

      pentru firmele romanesti ar fi excelent daca Romania ar intra in Schenghen si cei care se opun intrarii ROmaniei o stiu.
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate... (Marţi, 17 septembrie 2013, 0:25)

      CARAVA [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Din pacate Firmele sau romaneste sau bulgare au putin de facut aici.... in special tehnologia lor NU sint deosebite pt.UE. Ceea ce intereseaza pt. ei este forta de munca, care este ieftina si bine pregatita...DAR nu vor f. de munca acolo, ci in tariile respective...un roman sau un bulgar acolo este o problema pt. ei....plus, tema coruptiei NU este o tema minora....
  • +1 (1 vot)    
    In UE sint cetateni de clasa intiia si de a doua.. (Marţi, 17 septembrie 2013, 0:18)

    CARAVA [utilizator]

    Stimate Domunlui Barroso....Dv. stitii ca in UE sint...existi Cetateni de First Class si de Second Class, Dv. poate doriti o egalitate, dar ceilalti membri - majoritartea lor - nu se gindesc asa in special cu tariile din Estul Europei; eu am fost martor de cum sint tratati cetateni din aceste tari in Aeropoarte si Granitele respective....
    Stiu ca spiritul initial in legatura cu aceste tari din Est, era sa fie folosite cum Occident a folosit pe China si forta ei de munca....ieftina si bine pregatita....si era acolo foarte aproape din punctul de vedere geografic...., dar n-a fost asa si aceasta forta de munca n-a ramas in tariile lor...si s-a movilizat, s-a deplazat spre ele, spre tariile dezvoltate din Centrul Europei, si s-a schimbat situatie si asa au aparut cetateni de Clasa Intiia si cei de Clasa a Doua.
    Si o sa scriu "in spaniola" casa ma inteleaga Domnul Barroso.
    Estimado amigo Barroso, Ud. sabe que el espacio Schengen se abrirá para el Este de Europa SOLO si Holanda,Inglaterra,Bélgica y los Países Bajos, además de Alemania y Francia LO PERMITEN....