Senatorul PNL Sebastian Grapa cere un raport SRI si SIE privind Rosia Montana

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 10 septembrie 2013, 10:23 Actualitate | Esenţial


Senatorul PNL Sebastian Grapa cere conducerii SRI si SIE un raport pe tema Rosia Montana, ca urmare a acuzatiilor aduse intre Palatul Victoria si Palatul Cotroceni, pentru a se verifica daca s-a dat mita in acest caz, relateaza B1.ro.

Grapa cere un raport privind eventuale sume, date si persoane care ar fi luat mita in cazul Gold Corporation si Chevron, dupa cum rezulta din acuzatiile formulate reciproc de catre premier si presedintele Romaniei.

Acesta spune ca proiectul Rosia Montana nu este bine documentat, nu a trecut printr-un proces de consultare politica si publica, iar pachetul financiar "nu este putin impovarator pentru contribuabil, in cazul in care proiectul intra in faza de realizare".

Grapa cere de urgenta Guvernului sa puna la dispozitia Parlamentului contractele semnate cu Gold Corporation si Chevron, sa introduca in proiectul de revizuire a Constitutiei a unor clauze care sa prevada consultarea romanilor in cazul semnarii de contracte care au ca obiect cedarea de resurse si realizarea unei analize serioase privind exploatarea resurselor tarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3617 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    sa nu uit... (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:32)

    lucyan [utilizator]

    sa se treaca in constitutie ssi faptul ca orice contract cu autoritatile statului sa nu mai fie secret, sa nu mai aiba clauze secretizate, mai ales cand vine vorba de resursele naturale, dar nu numai, opinia publica trebuie sa stie de la inceput ce-i asteapta, nu sa ne trezim ca cu bechtel cand am platit aproape 2 miliarde de euro pe cativa km de autostrada, restul fiind penalizari, ba mai mult , am platit si cand am reziliat contractul, de parca nu ei erau aceia care nu au respectat termenele...
    • +8 (16 voturi)    
      sa treaca in Constitutie (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      nu se pot folosi agenti corosivi/cianuri la exploatoarea resurselor natural din sol/subsol/apa
      • +8 (8 voturi)    
        Disimularea comisioanelor prin Contracte! (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:46)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai la cate Contracte si Comisioane au fost mascate... este foarte freu sa folosesti direct cuvantul mita!

        Cand familia unui ministru ofera asistenta impotriva Statului... nu exista conflict de interese mai grav de atat!

        Dar cred ca se incadreaza in definitia Structurilor Mafiote!
      • +5 (5 voturi)    
        Constitutie (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:32)

        Grasul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai in linia cerintelor exprimate pana la mine ar mai trebui trecut in constitutie ca negocierile contractelor guvernamentale sa fie transmise in direct la TV!
    • +16 (18 voturi)    
      la bechtel stie infractorul Nastase (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      dar nu il intreaba cineva pentru ca poate a uns in toate directiile la silenzio stampa )))
  • +26 (26 voturi)    
    De ce semnati voi ca si guvern clauze SECRETE? (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:34)

    linarel [utilizator]

    in mai toate contractele ce privesc bunurile nationale ???

    ia scoateti voi toate clauzele secrete ...... din contracte
    ce aveti de ascuns ??????/
  • +20 (22 voturi)    
    unde erau vitejii astia acum o saptamana? (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:45)

    nellino [utilizator]

    acum o saptamana era o unitate de monolit si o tacere de mormant in jurul parerii preminerului Ponta.
    acum i-a apucat pe toti tipatul si indignarea in public.
    tipati, baieti, dar vedeti ca stim sa recunoastem ipocritii si fripturistii!
  • +6 (14 voturi)    
    salut initiativa! (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:50)

    _cutare [utilizator]

    In sfarsit un parlamentar cu o idee buna! Va sustinem, domnule Grapa!
  • +15 (15 voturi)    
    Buna idee (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:50)

    benicio [utilizator]

    Dar investigatia sa inceapa cu a doua jumatate a anilor 1990, pentru ca si acolo-i buba.
  • +13 (15 voturi)    
    Spaga s-a luat ... (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:51)

    DanDare [utilizator]

    trebuie dezvaluit cine si cat a luat !!!

    Ar trebui ca cei care semneza astfel de contracte paguboase sa raspunda si cu averea personala pana la rude de gradul 3, pe langa ani buni de puscarie, nu 2-3 acolo de ochii lumii .
    • +7 (9 voturi)    
      ştim cel puţin două nume: Băsescu şi Vălean (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:43)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Băsescu a făcut campanie intensă proiectului Roşia Montana şi gazelor de şist în 2012.
      Adina Vălean a organizat în ianuarie 2010 un seminar la Parlamentul european în parteneriat cu Gold Corporation. Un lobby pe faţă care a fost criticat la acel moment de colegii europarlamentari.
  • +15 (17 voturi)    
    Constitutia (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:52)

    nano2k [utilizator]

    in constitutie sa se interzica expres existenta contractelor sau clauzelor secrete cel putin in domenii atat de importante!

    nu avem incredere in politicieni!

    ba mai mult, sa existe obligativitatea publicarii lor online si permanent, cu tot cu semnaturile celor care au incheiat contracte publice, pe bani publici.

    e momentul ca cei care sunt vremelnic pusi sa ne conduca sa se comporte ca atare: ca niste angajati, nu ca niste stapani!
    • +5 (5 voturi)    
      pentru prima data in atatia ani inca cineva ... (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:34)

      warchild [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Da asta a fost intotdeauna raspunsul - toti cei angajati in administratia publica, la orice nivel ar fi ei sunt doar niste simpli angajati ai nostri si trebuie sa avem puse la dispozitie toate mijloacele de ai trage la raspundere, demite si sanctiona. Bine subliniat sunt doar niste angajati nu stapani, perfect.

      Transparenta contratelor ce implica statul este o a doua idee care trebuie impusa, imediat ce sunt propuse, daca afecteaza o mare parte a resusrselor tarii sau a populatiei ar trebui sa fie facute publice.
  • +15 (15 voturi)    
    deci... (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:57)

    johnel [utilizator]

    daca se va dovedi ca Gold Co a dat spaga pentru semnarea contractului vom scapa de plata penalizarilor stipulate cat si de ceva corupti de prin ministere ca sunt destui, manca-i-ar maidanezii...
    sri, sie la treaba, ca de asta va platim slariile grase.
    • +4 (8 voturi)    
      Ce penalizari? (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:37)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      Inca nu a fost prezentat niciun contract. Si chiar de ar fi unul, vrem sa vedem acele clauze si cine le-a semnat.

      Si daca nu exista contract sau clauze cu penalitati, atunci sa fie intemnitat plagiatorul pentru ca a spus ca trebuie platite daune de miliarde!
    • -5 (9 voturi)    
      mda (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:53)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      atata doar ca SRI si SIE n-au atributii in asa ceva si nimeni n-are vreo obligatie de a raspunde unei intrebari puse de un lucrator SRI, de pilda. Praf in ochi, din nou.
      • +2 (2 voturi)    
        somn usor... (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:50)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        crinulet...