UPDATE Vot final: Proiectul de lege privind cainii fara stapan a fost adoptat cu 266 voturi pentru si 23 impotriva. Circa 200 de oameni au protestat in Parcul Izvor impotriva eutanasierii

de Red. stiri     HotNews.ro
Marţi, 10 septembrie 2013, 9:09 Actualitate | Esenţial

Vot final: Legea privind eutanasierea maidanezilor a fost adoptata cu 266 voturi pentru si 23 impotriva si urmeaza sa fie transmisa presedintelui pentru promulgare. Potrivit noii legi, cainii maidanezi vor fi tinuti in adaposturi timp de 14 zile lucratoare, perioada in care pot fi revendicati sau adoptati.

Dupa aceasta perioada, cainii pot fi tinuti in adapost, daca exista locuri disponibile si fonduri necesare. In caz contrar, vor fi eutanasiati.

Cativa reprezentanti ai asociatiilor pentru protectia animalelor, care au fost primiti in sala, protesteza de la balcoane.

Anterior, proiectul de lege privind cainii fara stapan a fost adoptat pe articole de plenul Camerei Deputatilor. In Parcul Izvor a avut loc un protest fata de eutanasierea maidanezilor.

Peste 250 de reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale si iubitori de animale s-au adunat dimineata in Parcul Izvor.

'Ucideti boala, nu simptomele', 'Va educati copiii sa omoare cainii?', 'Sterilizare la sate, nu eutanasiere in orase, nu va lasati manipulati, aflati adevarul - crima este industrie' - sunt doar cateva dintre lozincile afisate in Parcul Izvor.

Protestatarii si-au adus si cainii, iar ca simbol al solicitarilor lor au venit cu un catel urias gonflabil.

Veronica Tulpan, coordonator programe Vier Pfoten Romania, a declarat pentru Agerpres ca principalul scop al acestei actiuni il reprezinta dorinta celor carora le pasa de animale de a nu se declansa o ucidere in masa a cainilor comunitari. In schimb, iubitorii de animale propun sterilizarea si adoptia prin programe sustinute de catre administratia locala.

Comisiile juridica si de administratie publica ale Camerei au intocmit luni seara raport comun pe acest proiect, care va intra in dezbaterea plenului.

Raportul prevede prelungirea de la sapte la 14 zile lucratoare a termenului in care un caine din adapost poate fi revendicat sau adoptat.

Presedintele Comisiei juridice, Bogdan Ciuca, a explicat ca atat adoptia cat si revendicarea vor fi gratuite, iar dupa ce se consuma cele 14 zile, autoritatea locala poate decide eutanasierea cainilor sau prelungirea sederii in adapost cu conditia sa aiba resurse financiare pentru intretinerea padocurilor.

''Noi a trebuit sa ne referim doar la ce se intampla cu un caine de la momentul capturarii, cat dureaza pana se va trece la eutanasiere si care sunt etapele. (...) Un primar care nu are posibilitate sa cazeze cainele sa treaca fara nicio restrictie, decat cea prevazuta de termenul impus de lege, la eutanasiere. Daca primarul respectiv considera ca are suficienti bani si suficient spatiu sa tina un numar de caini, sa amane aceasta decizie'', a spus Ciuca.

Presedintele Comisiei juridice a spus ca reteritorializarea cainilor va fi exclusa conform noii legi.

In raportul comisiilor s-a prevazut si posibilitatea donatiilor pentru intretinerea cainilor fara stapan pastrati in adaposturi si, de asemenea, cea a adoptiilor de la distanta.

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, declara anterior ca proiectul de lege privind cainii fara stapan va primi marti votul final si va fi trimis la promulgare.

''Cele doua comisii vor face un raport, maine (n.r.- marti) il vom pune in plen, la ora 10,00, la ora 12,30 este votul final si il vom trimite spre promulgare', a spus Zgonea, dupa sedinta de luni a Biroului Permanent.

In comisii, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a prezentat parlamentarilor amendamente care prevad externalizarea serviciului de ecarisaj, eutanasierea maidanezilor care dupa sapte zile nu sunt adoptati sau revendicati, iar abandonul pe spatiul public al unui caine sa fie considerat infractiune.

'Propunem sa fie scos din lege termenul de reteritorializare, pentru ca s-a dovedit a fi o idee distructiva, caini au aparut inapoi acolo. (...) Mai propunem ca, dupa sapte zile, dupa ce este adus in locul unde se executa aceste proceduri de identificare, daca nu este revendicat de nimeni si nu este adoptat, sa fie eutanasiat si sa fie considerata infractiune mutarea cainelui dintr-un loc in altul, dintr-un teritoriu in altul, pentru ca este o realitate cu care ne confruntam de ani si ani de zile. Cum dorim sa se treaca la capitolul infractiuni si ideea abandonului pe domeniul public', a declarat Sorin Oprescu, la Palatul Parlamentului.

Plenul Senatului a adoptat in sedinta din 12 martie initiativa legislativa prin care vor putea fi eutanasiati numai cainii declarati bolnavi incurabil de catre un medic de specialitate.

Propunerea de lege pentru modificarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor, pisicilor si a altor animale, initiata de senatorul Marius Marinescu, a fost adoptata cu 131 de voturi pentru, un vot impotriva si sapte abtineri.

Aceasta lege continea mai multe prevederi declarate neconstitutionale de catre Curtea Constitutionala a Romaniei, un exemplu fiind faptul ca puteau sa fie eutanasiati si cainii care nu erau adoptati in termen de 30 de zile si cei agresivi lasati in libertate, abandonati sau carora nu le puteau fi identificati stapanii.

In varianta initiala a legii, cainii periculosi lasati in libertate, abandonati sau al caror apartinator nu poate fi identificat ar fi fost eutanasiati in termen de trei zile, dupa examinarea lor de catre medicul veterinar.






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Drumuri expres in loc de autostrazi. Cum arata soselele low-cost ce vor fi construite de Ministerul Transporturilor

Schimbare radicala in filozofia de constructie a drumurilor de viteza. Ministerul Transporturilor renunta la o buna parte din autostrazile pe care urma sa le construiasca si le inlocuieste cu drumuri expres. Acestea au doua benzi pe sens, sunt separate prin parapeti si nu trec prin localitati. Sunt insa mai inguste si respectiv mai ieftine.








21934 vizualizari
  • +45 (65 voturi)    
    Sa-i eutanasieze de urgenta! (Marţi, 10 septembrie 2013, 9:20)

    BEDE [utilizator]

    Trei zile de tinut in adaposturi ar fi suficient, la cat de multi caini fara stapan eista in prezent.
    Apoi, daca cumva un caine care are in mod oficial un stapan umbla totusi aiurea pe strazi si musca oameni, stapanul sa fie amendat.
    • +18 (28 voturi)    
      Daca stapanul nu e alaturi sa fie amendat (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:48)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... sa fie repede eutanasiat, ca masura de "prevenire" a unei crime.
      Avem niste edili debili daca ei cred ca prin sterilizare si inapoi pe strazi problema e rezolvata.
      Problema principala nu e rahatul de pe strazi, alei si latratul la luna din gradini noaptea.
      Problema e ca trebuie sa dispara pericolul de pe strazi si asta se poate rezolva omorandu-i direct pe strada pe cei agresivi si dusi la triere cei care mai au o sansa de adoptie cu microcipare si taxa de asigurare. Daca n-au locuri, mai pot eutanasia din cei bolnavi, batrani, fara sanse de adoptie.
      • -1 (1 vot)    
        Serios? (Marţi, 10 septembrie 2013, 21:19)

        OanaNegru [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Masura de "prevenire" a unei crime ? Atunci de ce avem atatia hoti, drogati, pedofili, acolo in libertate, eliberati pe cautiune sau cercetati in libertate?
        Sa dispara pericolul de pe strazi?!!!!!! Pe ce lume traiesti? Tie iti este frica pe strada ca daca te musca in caine? Mie imi este frica cand sunt in ratb si se suie cativa tigani dubiosi, mi-este frica pe o strada pustie cand vad 1-2 santieristi, cand este 11 seara si urc scarile de la metrou si este pustiu si lista poate continua! Cred ca in prima faza trebuie luate masuri pentru cat mai multe probleme care exista, si aplicate, nu sa mediatizam cazul unei familii in plina drama, pt a ne face reclama. Sunt multe probleme de care nu ne dam interesul ori deloc ori prea putin.
      • -1 (1 vot)    
        Caini fara tapan (Duminică, 29 septembrie 2013, 17:54)

        ViorelDovlete [anonim] i-a raspuns lui dottore

        Buna ziua .Parerea mea este ca nu trebuie omorati caini ,pentru ca sunt tot creaturile lui Dumnezeu .Caini au rolul de a curata pamantul de mortacini ,de a pazi chiar pe om . Daca moare un cal pe camp ,cine dezinfecteaza locul ? caini .Eu propun a fi reeducati ,sunt oameni capabili care pot face acest lucru .Propunerea mea este singura varianta care trebiue luata in calcul ,campuri sunt destule ,alimente se arunca cu tonele ,un gard se poate face fara investitie prea mare de fiie care comuna ,ordin strict .....alimentele se arunca la acest containet ...... tu sofer de salubritate duci containerele in zona x la caini .
    • -33 (41 voturi)    
      Rosia Montana/ maidanezi (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:57)

      eroxana [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      de azi nu ma mai duc la nici un vot. am votat ARD am votat Basescu, imi pare rau ca m-au prostit.
      • -30 (38 voturi)    
        ia de la Băsescu! (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:26)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

        Acuma deh... toată cariera lui Băsescu s-a bazat pe dezbinare și pe distrugere. Ce mai contează câteva sute de mii de potăi?!
        • +25 (29 voturi)    
          Asa este! (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:37)

          , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Numai ilici ne/a unit cu glontul, cu bata, cu minciuna, cu furtul, cu grandomania...
          Este intr/adevar o diferenta intre "dezbinarile" lui Basescu si "contopirile" lui ilici!
          Suzeto!
          • -10 (14 voturi)    
            PNTCD (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:49)

            eroxana [utilizator] i-a raspuns lui , RightIsGood

            comentariul tau e gratuit pt ca eu votez PNTCD (sper ca acestora din urma sa nu le mai vina idei de alianta).
            • +3 (5 voturi)    
              O singura intrebare! (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:21)

              , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

              Cine ti s/a adresat?!?!
              Restul, e tacere!
        • +4 (10 voturi)    
          Parlamentarilor le-a trebuit 23 de ani sa (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:50)

          HotDog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          dea o lege corecta! Vom vedea cati ani vor fi necesari ptr a aplica legea si mai ales daca in cateva luni nu se va schimba legea ...!!

          Daca Basescu i-a determinat pe politicieni sa schimbe legea atunci chiar merita apreciat!!
          • +1 (5 voturi)    
            nu Basescu (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:01)

            strongbox [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

            ci noi, societatea civila!
          • 0 (2 voturi)    
            atat!! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:18)

            rider [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

            "Basescu i-a determinat pe politicieni sa schimbe legea"

            de ce? ca a iesit el la TV si le-as spus parlamentarilor ce sa faca si ei s-au conformat!
            nu prea cred!! parlamnetarii au modificat legeea la presiunea "strazii" a "pietei" la fel si cu Rosia Montana...
            vin alegerile prezidnentiale si se vor mai schimba multe... legi....
        • +1 (1 vot)    
          Te intreb (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:14)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ce a facut idolul tau marele Ilici Iliescu o viata intreaga ? in afara de instigare ........
    • +28 (32 voturi)    
      nu urgent, dar in cadrul legii, a celor 14 zile (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:32)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      in sfarsit o lege normala in aceasta privinta.. .
      pentru ca:

      A) orice caine / animal domestic TREBUIE sa aiba un stapan - om - persoana fizica.

      aceasta persoana, om, trebuie sa aiba grija de propriul caine, sa ii dea de mancare, ADAPOST (in propria locuinta, domiciliu, NU PE STRADA), sa il ingrijeasca la veterinar, sa suporte costurile intretinerii,

      sa NU LASE SA LATRE NOAPTEA cainele, SA NU LASE SA MUSTE alti cetateni si daca da, atunci sa raspunda in justitie privind acest lucru

      sa ii stranga rahatul de pe strada, sa il arunce la cos, sa il aiba in lesa, si sa aibe botnita daca cainele depaseste 10-15kg


      B) orice caine fara stapan NU beneficiaza de aceaste ingrijiri si este o CRUDITATE LASAREA UNUI CAINE LIBER PE STRADA
      in plus un caine maidanez, reprezinta un PERICOL pentru ca flamanzi fiind mereu (neavand un proprietar clar, hrana nu este ritmica, zilnica si cu responsabilitate) si ataca oameni,
      un pericol medical, pentru ca cainii maidanezi, in marea majoritate mananca stricat, se imbolnavesc de multe ori
      fac nevoile in strada, care duse pe incaltari in claduri, nevoile se faramiteaza pe beton sunt ridicate in aer, si imbolnavesc oamenii

      caiinii fara stapan rastoarna gunoaiele, si intind mizeria prin oras.

      C) cainii fara stapan omoara alti caini fara stapan, si mai ales cainii care au proprietari dar sunt pierduti
      daca ai un caine in proprietate si il pierzi, nu mai reusesti sa il gasesti, pentru ca nimeni nu stie daca este maidanez sau este al cuiva.

      motive pentru aceasta lege sunt multe.. . si se mai pot scrie..
      • +21 (21 voturi)    
        sa mai adaug (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:42)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        d) confortul psihologic, cand mergi pe strada si vezi o haita de caini trebuie sa ocolesti mult, si daca esti noaptea, chiar ai o serioasa problema!

        daca mergi prin parc sa alergi si mai ales cu bicicleta, nu ai nici-o sansa daca dai de caini sa continuii cu propria activitate !


        in plus, imaginati-va ce fel ar arata olanda cu haite de maidanezi pe strazi cum ar mai reusi olandezii sa mearga cu bicicleta la serviciu, la cumparaturi, cum fac de obicei !!
        • +15 (17 voturi)    
          ciinii vagabonzi (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:07)

          vulpescu [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Aveti infinita dreptate.
          De cind traiesc laToronto nu am vazut un ciine fara stapin.
          S-a ajuns la o situatie inadmisibila si nu stiu de ce a trebuit sa moara un copil ca sa se urneasca nesimtitii din parlament si primarie.
      • -1 (3 voturi)    
        Dap (Miercuri, 11 septembrie 2013, 0:38)

        roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        O sa vorbesc cu catelul sa nu mai latre noaptea. In alta ordine de idei: CRUDITATE? despre ce vorbeai? despre legume?
        Singurul lucru normal si logic scris de tine e "sa ii stranga rahatul de pe strada, sa il arunce la cos, sa il aiba in lesa, si sa aibe botnita daca cainele depaseste 10-15kg"
        iti mai zic ce zic si altii: o lege care nu trateaza si cauza nu va elimina in veci efectele. Parca va si vad ca o data ce cainii au fost masacrati veti vrea o lege sa eutanasiati si copii strazii/persoanele fara adapost. Nu de alta dar sunt si ei periculosi, nu?
    • +5 (9 voturi)    
      Cred ca (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:44)

      gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Astia cu ONG-urile ramin fara bani de supt....Adica nu mai sunt catei, nu mai au nici ei obiectul muncii.
      Cit de ipocriti pot fi....vin cu aceleasi solutii rasuflate de ani de zile sa mai scoata si ei un ban

      Io zic sa va apucati si voi de munca ca ati taiat destul frunza la ciini si ati parazitat bugete de tot felul pe spinarea maidanezilor fara nici un rezultat. Aceasta lege este rezultatul firesc al nesimtirii ONG-urilor. Daca nu, vedeti ca eutanasierea se poate extinde si asupra membrilor din zecile de fundatii parazite :)
      • +1 (3 voturi)    
        Eu nu cred ca (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:32)

        b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

        Astia cu ONG-urile raman fara bani de supt !
        Te rog, observa ca durata minima de adapostire este de 14 zile (foarte mare in comparatie cu SUA, Marea Britanie etc.) si ca s-a creat o portita pentru cresterea acestei durate cu o perioada nedeterminata, cel putin asa am inteles. Sunt convins ca autoritatile locale vor gasi fonduri pentru finantarea adapostirii cainilor mai repede decat pentru renovarea / dezvoltarea scolilor, intretinerea spitalelor, crearea de noi locuri de parcare (chiar si cu plata).
        Sunt convins de asta pentru ca daca nu ar fi existat sprijin politic pentru afacerile ONG-urilor pro-caini, treaba ar fi fost rezolvata cu mult timp inainte ca bietul Ionut sa fie ucis de caini. Sa nu fim fraieri: nici unul dintre bipezii care se agita pentru salvarea cainilor nu moare de dragul animalelor, ci doar de dragul banilor alocati pentru caini. Mi-e asa de scarba de cat de mult coboara unii casa castige multi banii !
        • +1 (1 vot)    
          Lasa... (Joi, 12 septembrie 2013, 12:16)

          geodor [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

          Ca or sa fie din nou oameni si ONG-uri care vor lua maidanezii din adaposturi cu titlu de proprietate si-i vor duce pe strazi. O sa treaca si asta si se va uita totul. Va zic eu, de comunitari nu vom scapa. Cel putin nu asa curand...
      • 0 (0 voturi)    
        Cat de prost trebuie sa fie cineva ca (Marţi, 10 septembrie 2013, 20:20)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

        sa scoata asemenea ineptie ?
        Nu va duce mintea la atata lucru: caini abandonati vor fi mereu, asa ca intotdeauna ONG-urile vor avea "obiectul muncii", deci motivul pentru donatii - in toate tarile exista caini si pisici fara stapan. Unele ONG-uri sunt smecherii, asa e. Dar altele au sute de caini in adaposturi. Nu vor disparea, vor avea mai multi bani - chiar mai multi vestici decat pana acum vor da bani pentru salvarea cainilor din Ro etc., mai ales intr-o tara salbatica, unde e imposbili sa nu se fure niste bani de eutanasie si sa nu fie omorati cainii in mod barbar - ceea ce va impresiona in mod deosebit, mai ales dupa ce o sa iasa imaginile cu salbaticiile de aici. Dar o sa intelegeti o chestie simpla de logica, de ce banii vor fi mai multi si nu din cauza banilor urla majoritatea ? Ma indoiesc, chiar daca va da cineva mura in gura.
        Bai, va minte Oprescu si ai lui de nu au suflare, cred ca se mira si ei cum de au avut norocul cu atatia prosti in Bucuresti.
        Adica ASPA a primariei avea 8 hingheri si adapostul gol (a fost un reportaj PRO TV), dar aveau cheltuieli de milioane de euro din bani publici, si de vina sunt ONG-urile care primesc donatii private si au sute de caini in adaposturi ? Tot ce zic eu poate fi verificat, apropo. Da' n-o sa verificati, nu cred.
        Va fraieresc cum vor, cu televizorul si cu doua-trei vorbe aruncate ca niste flegme mistocaresti de "dom' doctor" si de alti "domni" politicieni (ONG-urile nu ne lasa sa facem nimic, sunt cumparate, sug bani, nu sunt oameni seriosi, ca noi, sa nu-i ascultati; asa, stati cuminti.). Va fac sa urati societatea civila, va fac sa va urati intre voi, va joaca pe degete cum vor.
        Vai de piciorele voastre, ca unde nu-i cap, vai de ele.
    • +3 (5 voturi)    
      frectie la un picior de lemn... (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:01)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      mai ales in capitala, unde se spune ca sunt 60-70 mii de caini...
      pai la cate adaposturi avem, daca-i mai tinem si cate 14 zile lucratoare (adica aproape 20 zile ), nici in doi ani nu reusim sa-i strangem de pe strazi, basca ca in acest timp ei se inmultesc, datorita sterilizarii...poate era mai simplu daca faceam un contract cu china sau cu fabricile de sapun... ar deveni utili...
    • +4 (8 voturi)    
      Vreti un oras european? (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:01)

      Va_ly [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Faceti un oras european !
      S-a repezit la voi un caine cand mergeati linistit pe strada spre casa ?
      A doua zi aduceti o bucatica de carne inmuiata bine in antigel si nu o sa mai aveti probleme cu cainele respectiv .... sau alternativa... lasati cainele in pace, ca fiind adult va feriti si scapati nemuscat si traiti cu ideea ca poate peste cateva luni, acel caine pe care l-ati lasat in pace o sa mutileze un copil.
      Dar pe urma sa nu va lamentati pe forumuri ca nimeni nu face nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      Eutanasierea nu este o crima!!! (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:29)

      Bozi [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Am tot citit comentarii pe marginea subiectului. ONG-istii spun ca eutanasierea e o crima. M-am uitat pe net si am vazut multe site-uri in care proprietari de caini vorbeau cum sa-si eutanasieze propriile animale. Adica, eutanasierea e o crima numai cand e vorba de maidanezi pentru ca nu mai au unii de papat niste fonduri?
    • 0 (2 voturi)    
      Au inceput sa ii otraveasca (Miercuri, 11 septembrie 2013, 9:57)

      timex [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Am inteles ca deja oamenii au inceput sa le arunce mancare cu otrava, cu bolduri si ace si chiar unii au prins puii i-au pus intro punga si i-au strivit. :(

      Cei care se comporta criminal cu animalele sa primeasca acelasi tratament, sa manance si ei mancare cu bolduri si sa fie bagati in pungi si striviti.
  • +18 (28 voturi)    
    bine ca legea (Marţi, 10 septembrie 2013, 9:30)

    lucyan [utilizator]

    era anticonstitutionala pentrun caini, dar pentru oameni nu este anticonstitutional sa mergi la munca si sa primesti un salariu de mizerie cu care nu poti plati nici serviciile minime intr-o luna?
    nu este anticonstitutional sa ai doua salarii minime pe economie, unul la bugetari si unul la privati?
    ori salariul minim nu-si are rostul, ori cetatenii acestei tari sunt diferiti si cu nevoi diferite, cei de la buget fiind privilegiati in acest sens...
    • +3 (3 voturi)    
      ca sa poti lua salariul ala (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:42)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      de mizerie , trebuie sa poti ajunge la munca sau e bine sa nu ai concediu medical ceea ce pentru zeci de mii de cetateni nu s-a putut intampla !!!! Si asta din cauza unor maidanezi .
  • +29 (31 voturi)    
    legea (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:24)

    uman [utilizator]

    Sa fie votata azi, asa cum au promis. Si trimisa spre promulgare. Speram ca saptamana asta sa avem legea in vigoare. Nu mai este timp de pierdut. Iar cainii sa dispara de pe strazi. Ulterior, sa decida primariile locale ce e de facut, oricum fara posibilitatea eliberarii acestora altfel decat in custodie directa, inregistrati, cipati. Fara caini liberi pe strazi, in parcuri, oriunde. Fara caini liberi punct.
    Si chiar ar trebui introduse penalitati grave pt cei care elibereaza cainii aflati in custodia lor, indiferent de motiv.
    • +11 (11 voturi)    
      Din partea mea, (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:53)

      arakis [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Sorin Oprescu poate sa aduca hingheri si din Patagonia, doar sa-si faca treaba si cat mai repede!
      • +4 (4 voturi)    
        Scorul votului (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:45)

        Minos24 [utilizator] i-a raspuns lui arakis

        nu lasa loc de interpretari, ONG-istii sa plece, trebuie sa ne vedem de viata. Azi e meciul cu Turcia, ne trebuie o victorie si o vom avea! Si apropo, le-a dat Sorin Oprescu aprobare pentru acest protest inutil si tardiv?
  • +23 (27 voturi)    
    in sarsit.... (Marţi, 10 septembrie 2013, 10:50)

    translativus [utilizator]

    ....dupa ce atatia oameni au fost muscati de caini iar unii chiar au fost ucisi, dusmanosul Parlament este gata sa voteze una din putinele legi in favoarea cetatenilor si impotriva escrocilor care au profitat din plin de nenorocirile victimelor umane.

    Sa fie un inceput de utilitate a acestei institutii? Nu va faceti sperante ! Profitorii vor fi recompensati (tot din banii nostri),prin alte mijloace si cand prostimea se va linisti, isi vor relua munca anti-cetateneasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Stai! (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:22)

      , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Inca nu ai vazut exceptiile, la exceptii!
      Nu stii ca la noi o lege are multe, foarte multe portite de scapare?!
  • +23 (33 voturi)    
    14 zile LUCRATOARE? Pe ce lume traiesc alesii?! (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:10)

    Melchisedec [utilizator]

    Suntem asfixiati de haite cainesti, care sfasie copii scapati de sub supraveghere, dar parlamentarii alesi de cetateni apara cainii, nu oamenii! 14 zile LUCRATOARE e un termen ridicol de lung, pentru eutanasiere, si este o noua portita pentru scaparea dulailor, prin adoptie fictiva si reteritorializare* de fapt. Acesti "parlamentari" sunt platiti de ONG-urile Cutu-cutu, Patru Labute si altii, nu ne reprezinta pe noi, cetatenii romani!
    O ultima doleanta: as vrea sa vad o intalnire fata in fata intre senatorul Marian Marinescu si familia lui Ionut Anghel!

    *ce termen pretios si tembel!
    • +4 (8 voturi)    
      nu, nu este absolut de loc tembel! (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:23)

      CristioanM [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      termenul este anume ales ca sa deformeze complet realitatea: cainele este aruncat din nou pe strada, unde va putea sa se inmulteasca, sa faca mizerie si sa ne muste.
      Si va avea "dreptul" sa moara de foame, sau sa se imbolnaveasca si sa nu fie tratat ...
      Daca la anul alt copil va fi safasiat, va urma un nou scandal, Pirmaria il mai stringe o data de pe strda, apoi iar il "reteritorializeza" - cine spunea ca este imposibil sa realizezi un perpetuum mobile?!
  • +12 (34 voturi)    
    Protest in Parcul Izvor impotriva eutanasierii (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:38)

    nano2k [utilizator]

    Ar trebui asmutite haitele de caini pe ei, sa vedem cum le stau in gât sloganele!
    • +7 (13 voturi)    
      Mai simplu ar fi (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:24)

      , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      sa le pui poza lui Ionut, asa cum arata cand l/au ingropat! Atat!
      Si daca nu se conving, poti sa dai drumul la hoardele de caini!
      Copilul ala nu a avut nici o sansa!
      Lor le/am dat una!
  • +15 (27 voturi)    
    250 de bolnavi psihici in lumea lor (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:42)

    Sani [utilizator]

    Tipii astia care demonstreaza in Parcul Izvor sunt dusi rau...

    Cine educa copiii sa omoare cainii?
    Ce aberatii scot astia pe gura?

    Baiatului meu ii este frica sa vina acasa noaptea datorita haitelor de caini care "patruleaza" in zona.

    Nu vorbim ca sotiei mele ii este teama ziua sa mearga cu bicicleta in anumite zone din oras din aceeasi cauza.
    • +21 (25 voturi)    
      tipii care demonstrează au un interes (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:26)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Pentru ONG-uri este „obiectul activității”.
      Iar la această oră, oamenii obișnuiți sînt la locul de muncă. Ceea ce arată cam cine, în afara reprezentanților ONG-urilor, s-ar putea prezenta la demonstrații.
    • +9 (9 voturi)    
      daca (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:52)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      nu vrem ca o minoritate de ONG-uri mafiote sa ne "fure" dreptul la un oras european, curat, civilizat, fara caini pe strada, trebuie sa ne facem si noi auzita pararea. Eu am participat la toate protestele anti-maidanezi. S-a dovedit pana acum ca sterilizarea nu e eficienta, sper ca autoritatile isi vor face treaba de acum si vor lua cainii de pe strada. acum pot face loc in adaposturi prin eutanasie, deci vor putea aduce alti caini in adapost.

      Sambata de la ora 14, piatza Victoriei, va fi un protest autorizat prin care ne vom sustine dreptul la o viatza fara caini pe strada!
  • +13 (17 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:42)

    liviu_ [utilizator]

    mda...
    atentie s-a stabilit ca se eutanasiaza nu ca se si prind acei caini... sa vedeti ce distractie o sa fie acolo...
    pe langa asta pot reveni linistiti asupra legii

    pe mine ma distreaza "iubitorii" de animale... aia care vor sa nu fie eutanasiati, in schimb nu au nici o problema sa fie lasati in strada (unde mor de frig, de foame etc)
  • +5 (19 voturi)    
    Doi pasi inapoi, fata de actuala reglementare! (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:58)

    Melchisedec [utilizator]

    Este incredibila nesimtirea si obraznicia unor indivizi, care se auto-intituleaza "reprezentantii poporului"! Acum, cand lumea este indignata de moartea unui copil in coltii cainilor vagabonzi, ei decid sa prelungeasca termenul dupa care SE IMPUNEA eutanasierea, de la 7 zile CALENDARISTICE la 14 zile LUCRATOARE (termen de 3 ori mai lung!), dar nu numai atat: "autoritatea locala poate decide eutanasierea cainilor sau prelungirea sederii in adapost"! Adica, spre deosebire de vechea reglementare, primaria nu mai e obligata sa-i eutanasieze, ci poate sa-i pastreze! Neverosimil, suprarealist, comportamentul "alesilor poporului" s-a molipsit de la Casa Poporului si de la Ceausescu!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Pai da (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:49)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Le pic afacerile cu bani incasati pe nimic de la stat!
  • +10 (14 voturi)    
    S-au pus cu burta pe treaba parlamentarii! (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cum era de asteptat, politicienii ne ofera, ca solutionare "radicala", un 'vax albina', un 'canci' (va amintiviti vorba lui Dem Radulescu? O gasiti pe Google).
    Numarul de caini existent in adaposturi este infim, raportat la numarul celor din strada.. Este egal cu cel al parlamentarior -588.
  • +15 (19 voturi)    
    Nu luati painea (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:04)

    evoque [utilizator]

    de la gura "iubitorilor de maidanezi" :)
    Acesti mari "iubitori de maidanezi" nu inteleg ca a fost depasita orice limita, atat cea prin care am suportat toata societatea ca din taxele platite sa traiasca ei bine cat si cea mai reala si anume faptul ca numarul de maidanezi a depasit orice limita si asta cu largul lor concurs. Pentru oamenii acestia moartea semenilor lor nu semnifica nimic in comparatie cu interesul lor manifestat prin "dragostea de maidanezi".
  • +4 (16 voturi)    
    Precizare necesara (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Un pas mai deoarte, pentru trecerea la fapte :
    1/Stim bine ca, in tarile civilizate, oamenii iau caini de la adaposturi, proveniti din strada sau depusi acolo, civilizat si sincer-uman, de cei in casa carora au venit pe lume. Rata acestor 'preluari' este foarte mare, mentinand permanent un echilibru intre 'intrari si iesiri' in/din adaposturi;
    2/ Noi, nefiind ajunsi inca in acest stadiu al civilizatiei, al dragostei nedisimulate, neprefacute pentru animale, pentru tot ce ne inconjoara, trebue sa organizam preluarea cainilor de pe strazi, aflati acolo numai din vina noastra exclusiva, de indiferenta noastra barbara;trebue sa instituim (insitutionalizam!) solidaritatea umana, pentru a rezolva aceasta uriasa problema, care ne condamna pe toti, ne face de rasul si dispretul tuturor tarilor civilizate; solidaritatea si voluntariatul ne pot salva sufletele, constiintele si onoarea;
    3/trebue inceput de catre ONG -uri; sa ia unul dinntre acestea initiativa : sa inceapa cu inscrierea pe o lista a tuturor donatorilor de bani, a sponsorilor, sa organizeze o propaganda de mari proportii, pentru a informa populatia asupra binefacerilor salvatoare, a acestei actiuni, pentru noi toti; sa organizeze colectarea de fonduri de la donatori (inclusiv de la sponsorii bogati, pentru care aceasta actiune umanitara este o piatra de incercare); sa faca o lista, in colaborare cu autoritatile, a celor ce vor primi caini in adoptie, sa faca un statut al organizatiei 'Salvarea cainilor comunitari', un regulament amanuntit de functionare a acesteia, sa organizeze formatiile de voluntari 'comando', care sa aiba initiative pentru rezolvarea practica a prolemelor ce apar, care sa organizeze injghebarea labotatoarelor (fabricutelor de pregatire a hranei calde, (unele in spatii oferite de binevoitori), hrana pe care sa o distribue bisaptamanal celor ce preiau caini de la adaposturi; sa organizeze controlul permanent al bunei functionari a acestui 'sistem de salvare a cainilor', acest sistem
    • +4 (6 voturi)    
      Ești cumva bolnav ? (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:43)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Da ce zici tu de niște făbricuțe cu hrană pentru oameni ? Iete la el unde era civilizatu ? N-ai vrea să adopți și vreo 50 000 de câini ? Mai ai multe idei crețe ?
      • +1 (3 voturi)    
        E usor, pentru unii, sa fie mitocani verbal ! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:04)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        Va rog sa nu fiti mitocan si impertinent, sa acceptati politicos si opinia altuia.
        Fabricutele de preparare a hranei pentru cainii pe care ii adoptam, de a caror soarta raspundeti si dumneavoastra, fiindca n-ati facut nimic (dumneavoastra sau parintii dumneavoastra), in cepand cu anii '80, cand au fost parasiti cainii,de dragii lor fosti stapani, aceste fabricute nu le exclud pe cele care sa produca mancare pentru oamenii saraci.
        Sunteti dispus sa faceti voluntariat pentru ajutorarea oamenilor saraci, un voluntariat permanent, zi de zi, sa contribuiti la realizarea fabricutelor destinate oamenilor si sa distribuiti hrana la locuintele celor saraci, sau v-ati limita, ca acum, numai la impertinenta agresiva, la miticanie verbala?
  • 0 (12 voturi)    
    precizare necesara! continuare i (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    , acest sistem sa fie ferit de imixtiunea hotitiei tupilate din sangele dambovitean, sa organizeze modul cinstit si eficient de cheltuire a fondurilor ce vor fi colectate; sa se faca lobby in strainatate, pentru aceasta actiune extrem de onorabila, sa solicite fonduri chiar de la UE, de la FMI, de la bancile internationale care ne sustin dezvoltarea, etc. etc...
    Cine (ce persoane, cu nume si pronume), dintre cei ce coduc actualele ONG are initiativa sa declanseze aceasta actiune nationala, sa capteze intereselor celor ce conduc tara, politic si administrativ, sa conecteze presa de toate felurile si orientarile politice, sa inceapa prin infiintarea unui 'Comitet de initiativa"? Cine? Cine?
    Se ofera unul dintre gargaragiilor '588' sa preia conducerea acestei organizatii umanitare (macar cu titlul 'de onoare', atat de drag lor),sa arate ca el este 'altfel' decat colegii lui de parlament?
  • -6 (12 voturi)    
    Precizare necesara ! CONTINUARE II (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce am facut propunerile de mai sus!
    Aceste propuneri sunt facute, in primul rand, pentru salvarea noastra a oamenilor, fizica si sufletesca, pentru a ne opri sa alunecam pe toboganul tarilor care sunt rusinea Europei.
    • +18 (20 voturi)    
      Adica Franta, Anglia, Irlanda, nu? (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:26)

      Melchisedec [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Informati-va care este termenul pana la care un caine vagabond poate fi retinut in adaposturile primariei, in aceste state: 3 zile in SUA, 5 zile in Franta, 5 zile in Anglia si Irlanda... De aceea, in aceste tari "rusinea Europei" si a lumii, nu gasesti gheara de caine sau pisica, prin orase! Mai slabiti-ma cu "inalta civilizatie" de a adopta potai in apartament si lasati cainii sa-si indeplineasca menirea: aceea de aparare!
      Dvs., "covrigarii" de la oras, habar n-aveti care este rolul unui caine, de 10 mii de ani incoace, de cand a fost domesticit: sa apere proprietatea omului! Acesta a fost rolul sau si inca este, in comunitatile traditionale. V-ati trezit voi, "oamenii moderni", sa-l transformati cand in jucarie (pet), cand in cetatean cu drepturi depline (mai mare rasul)!
      • -3 (7 voturi)    
        Cainii sunt, practic, identici cu noi, oamenii ! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:26)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

        Cunosc bine situatia din acele tari. Am locuit cinci ani in California. Am stat si in Germania, la Karlsruhe, trei luni, am fost in multe tari din Europa si din Asia.
        Situatia din tarile civilizate, pe care le mentionati, este complet diferita de cea de la noi.
        Ei, oamenii civilizati, nu si-au parasit masiv cainii, nu i-au aruncat in strada, nu i-au lasat sa se inmulteasca necontrolat, nu i-au lasat sa moara de foame, sa se salbaticeasca!
        Situatia de la ei este rezultatul multor, multor ani de educatie, de cinste, de respect pentru tot ce ii inconjoara.
        Stiti bine ca situatia de la noi este total diferita, la polul opus si in aceasta privinta.
        Suntem rai, nu ne respectam nici intre noi, ca oameni.
        Trebue sa luam multe, practic totul, de la inceput, pe drumul catre civilizatie.
        Printre atat de multe altele, trebue sa adoptam, deocamdata, o solutie specifica situatiei de la noi, in privinta cainilor din strada, sa nu fim bestii, omarandu-i in masa.
        Si cainii, ca toate celelalte fiinte sunt si mame, au copii pe care ii hranesc, ii ingrijesc, sufera de bolile de care suferim si noi, ii dor dintii si locurile din corp, in care i-a lovit un om, cu bata, exact ca in situatia noastra.
        De miei, de vacute, de pui nu va este mila? Va este aceeas mila de aceste biete fiinte, sunteti revoltat cand priviti in farfuria in care va asteapta o ciosvarta din ele?
      • 0 (2 voturi)    
        dar stii de ce (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:28)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

        pentru ca ei au construit MULTE adaposturi PE BANI PUBLICI!
        adica si pe banii tai (in cazul Romaniei). dar voi nu vreti sa dati bani pentru creearea de asaposturi! ca nu vi se pare normal, dar vrem sa traim intr-o tara ca in Vest!. atunci trebuie sa scoatem si din buzunar.

        si DA! sunt pentru eutanasiere, iar termenul de 14 zile mi se pare rezonabil.
        dar, si aici voi cita un alt utilizator hotnews, legea ar fi trebuit sa fie insotita si de obligatia sterilizarii (daca nu face dovada ca il da pa monta pt concursuri sau alte evenimente) si microciparii cainilor cu stapan.
    • +2 (4 voturi)    
      suntem rusinea europei demult... (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:07)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      o tara bogata cu un popor sarac...
      sunt mii de oameni fara adapost, fara hrana, mii de copii care cersec pe strazi, care nu -si permit sa mearga la scoala si tu propui ceea ce propui pentru niste caini scapati de sub control?
      mare ti-e gradina, doamne!
    • 0 (4 voturi)    
      Precizare necesara! CONTINUARE III (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:43)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      1/ Patriarhul Daniel este pentru eutanasiere. Scurt pe doi.
      Unele drept-credincioase, dupa ce ies de la sluba religioasa, dau un picior unui catel care asteapta o bucatica de paine, o scuipa pe doamna varstnica ce trece cu un catelus in brate si ii striga : 'nenorocito, mai bine ai creste uncopil!' Poatae ca doamna agresata a crescut doi copii, trei nepoti un catel, iar drept -credincioasele inveninate n-au avut niciun copil.
      Biserica, slujitorii ei ar trebui sa educe oamenii sa iubeasca tot ce ii incojoara, asa cum este situatia in America.
      Preotii s-ar putea implica intr-o actiune generala de adoptare a cainilor, cea pe care pe care am propus-o, specifica noua, dambovitenilor.
      2/ Castrarea cainilor luati spre adoptie ar trebui sa se faca gratuit de catre personalul medical, responsabil, si acesta, de prezenta cainilor pe strada.
      Daca nu acceptam sa rezolvam aceasta grava problema, prin solidaritate si voluntariat, inseamna ca nu vrem sa scoatem comunismul din noi, care ne conduce, " fara voia noastra". Avem pe cine da vina ! Ce bine!
  • -8 (18 voturi)    
    pentru complicii la crima (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:47)

    Maniu [utilizator]

    nu am de spus decit huo!
    • +11 (13 voturi)    
      Asa e (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:19)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Huo ONG-urilor care pastreaza acesti caini periculosi pe strazi.
    • 0 (0 voturi)    
      bine (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:47)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      atat stii, atat poti, next?

      daca-ti pasa de catei, du-te repede si-i adopta ca maine-poimaine mor.
      • 0 (0 voturi)    
        Era vorba de ONG urile care protestau (Marţi, 10 septembrie 2013, 18:57)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui sascha

        nu de catei!
  • +20 (22 voturi)    
    Protest (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:49)

    Martinezu [utilizator]

    Acum dupa dezvaluirile din ultimele zile ii inteleg pe protestatarii care apara maidanezii. Fara ei vor trebui sa isi caute de slujba. E un punct de cotitura. Cum e sa iti vezi veniturile de mii si mii de euro reduse la zero???? Zeci de ONG uri cu activitate contabila in care se numarau doar banii. Unii poate nu vedeau nici coada de ciine pe la ei.
    Dar unde sint asociatiile civice? Exsta numai iubitori de maidanezi?
    • +12 (18 voturi)    
      iubitori si hateri (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:04)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      nu exista iubitori de maidanezi, exista ong-isti finantati pt cauze pierdute, bunici plictisite dar egoiste care ar vrea un catel sa le tina de urat, dar numai uneori si atunci il tin in parcarea din fata blocului, plecand de la premisa ca si vecinii sunt de acord sa-i auda noaptea latrand, ca biciclistilor le place sa fie fugariti, ca mamelor le place sa se teama, etc.. si mai exista primari hoti si incompetenti in proportie relativ egala. daca vorbim de bani, sumele alocate de primarii acestei probleme sunt uneori impresionante, cu rezultate doar in sporirea continua a numarului de maidanezi. chiar si prin eutanasiere va dura mult sa fie tinuti sub control. pt ca rata natalitatii este imensa acum, iar cainii au hrana suficienta. in plus, nedefinirea apartinatorului unui caine de strada va duce la situatii complicate. de aici trebuie pornit. daca 60000 de caini sunt ai unor oameni responsabili, sa ramana in viata, in caz contrar, sa dispara. cand dispare o rasa de animale sau pasari salbatice (caine enot, dropie, rasii, etc) nu prea vad ong-uri sau "vedete" protestand, dar la cascavalul de la maidanezi sau "imaginea de om al lui dumnezeu" se inscriu toti prostii !
  • +16 (18 voturi)    
    in sfarsit voi putea (candva) sa merg (Marţi, 10 septembrie 2013, 12:59)

    fosta zoezoe [utilizator]

    linistita pe srada.
  • +15 (19 voturi)    
    Marinescu (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:05)

    strongbox [utilizator]

    Este cel mai mare mnipulator!!! Toata Europa civilizata are o lege chiar mai drastica decat ce s-a votat azi. Nu este vorba de exterminarea speciei!!!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Oprescu, sa vedem acum (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:08)

    benicio [utilizator]

    Acum mingea e la Oprescu, ontanu, Negoita & company. Ia sa va vedem acum tovarasi de ce sunteti in stare. Fiindca de acum protestele anti-caini pe strazi se vor muta in fata primariilor voastre.
  • +9 (15 voturi)    
    falsii iubitori (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:14)

    strongbox [utilizator]

    de animale nici nu stiu ce spune legea votata, am auzit pe cineva dintre protestatari spunand ca "nu poti merge la om in curte sa-i omori cainele", faaaaals!! doar cainii fara stapan se eutanasiaza daca nu sunt luati in adoptie!!! cei cu stapan trebuie sterilizati in continuare!
    • -7 (11 voturi)    
      2001 (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:40)

      eroxana [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

      in 2001 m-am dus sa imi iau cainele pe care il luasera hingherii. E adevarat ca m-am dus dupa doua zile pt ca nu am gasit nici o masine sa ajung pana la" adapostul de caini" (care era de fapt un fost grajd de la CAP) aflat in afara localitatii. acolo mai erau decat 10 catei si doi caini adulti (atat mai ramansesera din toti cainii stransi in 20 de zile).
      p.s. cainele meu era mort si aruncat intro groapa comuna (5/10 m). imaginativa asta, daca puteti!
      • +5 (9 voturi)    
        acum (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:57)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

        vei avea destul timp sa-ti iei cainele acasa! De ce l-ai lasat singur pe strada???!!
      • -5 (7 voturi)    
        2001 (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:04)

        eroxana [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

        p.s. cainele avea 14 ani, era castrat, nici dinti nu mai avea si nici nu prea latra. in plus mai era si orb.
        • +5 (7 voturi)    
          irelevant... (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:24)

          echos [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

          ce căuta pe stradă??
        • +6 (8 voturi)    
          2001 nu ai raspuns la intrebare (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:56)

          Va_ly [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

          2001, nu ai raspuns la intrebare. De ce l-ai lasat singur pe strada?

          In ce tara civilizata ai vazut tu oamenii lasandu-si cainii sa se plimbe singuri pe strada?
          Sa nu ne spui ca a scapat din lesa si a fugit, ca la cat de batran spui ca era, nu-l credem in stare.
          • -6 (6 voturi)    
            2001 (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:15)

            eroxana [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

            era in fata blocului, scuze ca l-am scapat din ochi 20 de minute.
            • 0 (2 voturi)    
              in oricare alta tara EU (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:45)

              sascha [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

              Germania, franta, Italia, Spania...ti se ridica "catelu' " eutanasiat daca nu ajungeai in termen de 7 zile, plus amenda de ecarisaz, in jur de 300 de euro, dupa caz.

              Multumita?
          • -5 (5 voturi)    
            2001 (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:18)

            eroxana [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

            in ce tara civilizata se omoara zeci de mii de caini ???????????
            • +4 (6 voturi)    
              @eroxana (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:39)

              MikePort [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

              In tarile civilizate nu s-a ajuns la zeci de mii de caini pe strada, asta-i problema
            • +1 (5 voturi)    
              in toata Europa! (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:47)

              strongbox [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

              informeaza-te!
            • +4 (6 voturi)    
              in toata EU (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:44)

              sascha [utilizator] i-a raspuns lui eroxana

              cu exceptia Poloniei si Bulgariei...insa stai calma, si aia au probleme cu maidanezii.

              ghiceste care-i tara cu cele mai mari probleme din lume...taman India-tara iubitoare de animale, unde nu ai voie sa eutansiezi...80% din cazurile de turbare mondiela sunt accesate de mama India.

              vrei sa fim noi next?
  • +10 (12 voturi)    
    caini periculosi ??? (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:22)

    nalbaroiu [utilizator]

    "In varianta initiala a legii, cainii periculosi lasati in libertate"..asta e o gugumanie....normal ca bajetii vor zice ca nu sunt periculosi..cine decide kestia asta ??? E o prostie, trebuie adoptat ca toti cainii fara stapan pe o perioada de maxim 7 zile (5 zile lucratoare)...
  • +8 (12 voturi)    
    Nu e destul (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:29)

    bobo21 [utilizator]

    Trebuie limitat si numarul de caini ce pot fi adoptati de o persoana (de exemplu, maxim 2-3 caini pe an). Altfel iar vin tot felul de sociopati ce iau sute de caini ca sa-i elibereze seara pe la marginea oraselor.
  • +5 (9 voturi)    
    ce se va intampla? (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:31)

    qwerasdf [utilizator]

    un scenariu pe care eu mi-l imaginez:

    va dura ani de zile pana se va reduce populatia maidanezilor, primariile d-abia au adaposturi pentru 100-200 de caini, acestea se vor umple si nu se vor goli decat de vreo 16 ori pe an, ceea ce ar insemna (in conditiile de neadoptare) cam 3000 de maidanezi scosi din circuit pe an. In ritmul asta ar dura cam 5 ani sa fim cat de cat civilizati.

    n-am pus la socoteala reproducerea, lenea si ignoranta romanului responsabil. Buna lege!
  • +4 (8 voturi)    
    protestul criminalilor (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:36)

    Cheie primara [utilizator]

    Problema nu e legea ci aplicarea ei. Voi credeti ca Oprescu se va grabi s-o aplice? N-o sa poata. Va invoca protestele de strada. Oengeurile astea iubitoare vor sta cu mainile-n san credeti voi? Ce-ar insemna ca de maine sa nu mai aiba obiectul muncii si implicit sa ramana si fara banii de la primarie? Auzi motiv: un copil ucis de maidanezi.














    .
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:05)

      ernst [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      asta mi se pare si mie problema: cine ne spune ca primariile se vor grabi sa curete strada de maidanezi?
      • +5 (5 voturi)    
        noi (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:09)

        uman [utilizator] i-a raspuns lui ernst

        Avand legea in vigoare se pot depune sesizari sau plangeri in contencios administrativ sau penale, daca este cazul. Avand lege, nu mai exista tocmeala la sesizari. Si oricum, data fiind situatia, tragedia la care s-a ajuns, nu stiu care primarie isi va mai permite sa tergiverseze ridicarea cainilor de pe strazi. In plus, e o sursa noua de business, nu? Contracte cu firme private care sa se ocupe de aceste aspecte. Indiferent cum, vom fi multumiti sa dispara cainii din spatiul public. Odata pt totdeauna. Poate incet, incet incepem sa ne cerem drepturile pentru toate cele minim necesare unui trai civilizat si sigur intr-o tara asa-zis europeana.
  • +8 (10 voturi)    
    E o afacere (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:46)

    SorinValeriu [anonim]

    300 lei luna pentru un caine ! Sunt oameni care traiesc cu atat
  • -9 (13 voturi)    
    daca asa vrea poporu .. (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:12)

    minny [utilizator]

    .. sa purcedem la uciderea cainilor!

    Fata de care nu ma opun dar din motive procedurale si pentru a creste sansa adoptiei termenul de minim-minimorum e 30 de zile.
    Cred ca nu murea nimeni daca in loc de 14 erau 30 de zile, dar acum si pe fondul dramei lui Ionut ne-am trezit toti adeptii solutiei "finale" imediate.
    Ba mai circula si povesti nemuritoare cu 300 de lei pe un caine. Suma asta de Star Trek ar trebui sa o priviti cel putin cu reticenta si sa nu luati de buna ce zice orice hot de primar.
  • +8 (8 voturi)    
    despre caini (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:24)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    La televizor ( Realitatea TV ) a aparut o individa care raspundea unor intrebari puse de un reporter. Aceasta spunea ca are 18-20 de caini si 2 pisici. Spunea ca ar fi vrut sa mai ia vreo 2 caini. Ori era "ceva "cu dumneaiei, ori mintea ( puneti sedila la "t"). Dar daca era real ceea ce spunea, atunci exista clar o problema cu acesti "iubitori" de animale. Cei de la primarie sa verifice daca acesti caini au toate conditiile de trai cerute de lege? Dar vecinii au si ei toate conditiile de trai? Sper ca nu sta la bloc... Asa ceva nu este un adapost de caini? In ce categorie se incadreaza? S-ar putea sa nu fie unica situatie sau CAZ. Nu stiu cum sa-i spun... Faceti un exercitiu de imaginatie si vedeti cum e sa stai la oras si sa iti placa sa ai grija de viermii de matase, melcii, caprele, vacile sunt cam pretentioase. Pot fi scoase si in parc. Femeia pe care am vazut-o nu se iubeste nici pe ea, cum sa mai iubeasca animalutele. Vorbea cu reporterul si nu mai putea de nervi. Ori un iubitor de oameni si in mod special de animale, ESTE CALM. Cum lasam astfel de oameni sa se ocupe de animale? Vreau sa cred ca nu suntem inconstienti.
  • +4 (6 voturi)    
    adica 14 zile (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:24)

    evoque [utilizator]

    tot mananca si gura lor niste bani.
    Nu stiu cum suna legea insa la prima vedere nu cred ca se va rezolva mare lucru.
    Adaposturile vor primii cainii, vor lua banii, dupa care vor gasi portite ca sa trimita cainii inapoi in strada. La inceput probabil vor eutanasia cativa si oricum si acolo vor primii bani pentru substante, deci pe ansamblu cei care se ocupa de afacerea maidanezul sunt tot in castig.
    Ionut cred ca moartea ta nu a insemnat nimic in fata intereselor.
  • -6 (10 voturi)    
    7,4 milioane (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:32)

    soundtrack [utilizator]

    de viteji contra cainilor!
    Ce forta , ce energie au oamenii in gloata! Educatia copiilor se face pe un fundament de viloenta, pe reglementari elaborate pe genunchi si cu creionul cu varful tocit. O natie de barbari care recurg la omoruri cu o rapiditate socanta (vezi revolutia, puscariile comuniste), care sunt dusi de val atunci cand un caz reclama masuri mai dure.De ce nu protesteaza pt. recuperarea prejudiciului facut de primari, ong-uri si alte asociatii? Pt. ca stiu ca in locul lor ar fi furat la fel de vartos!
    • -5 (7 voturi)    
      Natie de primitivi si retardati! (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:17)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Trebuie sa ne caram de aici, sa-i lasam in mocirla, singura unde se simt bine!
    • -8 (12 voturi)    
      Niste neneorociti, isi traiesc triumful (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:24)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      asupra bietelor animale! Rusineee speciei umane!
    • +1 (5 voturi)    
      uau, ce primitivism (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:37)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Adică vi se pare normal ca educația copiilor să fie pe un fundament de fecale, nu? Iar lecția la ordinea zilei să fie frica - azi ne va capsa un cîine sau nu?
      Fantastic, deci să vrei străzi curate și sigure înseamnă mocirlă și violență! Să rîd sau să plîng că există ființe ca dumneavoastră în oraș?
      • +1 (5 voturi)    
        Fecale aveti, ca nu va curata primaria! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:03)

        Motzic [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

        Iar educatie - Doamne fereste ca dumneata sa educi un copil!
        In nepasare, in sange si agresivitate?
        O sa va dumiritii mai incolo, despre ras sau despre plans..caci lantul consecintelor nu se opreste aici. Orice agresivitate trimisa in Univers, ti se intoarce ca un bumerang impotriva.
        Cu mare ofensa vei primi intamplarea, fara sa intelegi vreodata de ce.
        • +1 (3 voturi)    
          PS. ref la bumerang (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:23)

          Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

          Ionuț probabil a făcut ceva rău de tot în cei 4 ani de viață ca să moară în colții unor cîini, nu-i așa? Vedeți că ați fost destul de agresiv verbal mai sus... nu știu cum se echilibrează, poate săpați doar cu mușcături.
          • -1 (3 voturi)    
            Ionut cu siguranta, nu (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:52)

            Motzic [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

            Insa nu stim nimic despre faptele parintilor si stramosilor lui; sa nu ne hazardam in lantul cauzalitatilor.
            Cat despre agresivitate verbala, consider ca e subtire granita intre dur, agresiv, spinos.etc.
            Si apoi, faptele sunt grave, vorbim de uciderea unor fiinte lasate de Dumenzeu pe Pamant intru bucuria noastra. Omul, prin propriul lui efort, nu ar putea adauga nici un fir de par unui caine; de ce i-ar fi permis sa-i ia viata , atunci?
            Doar pentru ca inca n-au realizat cat sunt ei insisi de fragili?
            • 0 (2 voturi)    
              simplu (Marţi, 10 septembrie 2013, 18:22)

              Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

              Pentru că locul lor nu este pe străzi și nu i-a adoptat nimeni în termen de 14 zile - dublu față de alte legislații.
  • +4 (10 voturi)    
    daca mai sare vreun retard ... (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:54)

    Ponta [utilizator]

    ... sa vocifereze impotriva starpirii potailor, intai o sa-l castram (am eu o foarfeca pentru tuns gardul viu) si daca nu se potoleste il eutanasiem.

    Nu va este rusine mai tembelilor, puneti viata unui copil mai presus de viata unui caine. Ii vreti luatii acasa pe toti, dar nu-i mai lasati pe strada, stati cu nasul in rahatul lor.
    A-ti trait degeaba pana astazi. Vorba aceea veche - a-ti facut umbra pamantului degeaba.
    • -1 (5 voturi)    
      HN, corectati-l pe agramatul asta! (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:40)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      "Ati trait degeaba", daca nu o faceti.
      Oricum, cu atitudinea legata de acest subiect, v-ati pierdut incalculabil, simpatizanti.
      Cititi comentariile internationale, si veti intelege rapid de ce.
      • +1 (5 voturi)    
        nu ne intereseaza (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:55)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        parerea celor care nu stiu situatia din Romania, unde copii mor mancati de caini! Ei nu au problemele de aici ptr ca aplica aceeasi lege, dar probabil ca cei care comenteaza nu stiu asta!
        • -2 (6 voturi)    
          Cunoastem Domnu', cat de adevarati sunt romanii! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:08)

          Motzic [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

          ..cum le stiu ei pe toate, cum 'agenturili' sunt de vina, cum strainatatea e rea si nesimtirea e la mare rang aici!
          Copiii mor si ucisi de propriile mame..mai vezi cate una ca arunca un prunc; mor in fiecare zi copii, unii in mod stupid - e adevarat , dar de'..dupa cate pacate au parintii si inaintasii lor!
          • +3 (5 voturi)    
            esti incapabil (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:33)

            strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

            sa vezi diferenta intre o tragedie produsa de om si una produsa de animale care nu pot fi controlate???? Omul care face ce spui tu, este pedepsit, este educat, inca din copilarie societatea incearca sa-l educe! Cainii isi fac de cap pe strazile din Bucuresti!! Nu putem doar sa luam la cunostinta ca a mai murit un copil muscat de caini si sa nu facem nimic in privinta asta, tot ce s-a incercat pana acum s-a dovedit a fi zero!
            • -1 (7 voturi)    
              Acesta este un caz singular, pedepseste exemplarul (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:52)

              Motzic [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

              Sunt tot atat de incapabil, pe cat esti tu in a face diferenta intre un caz singular si ineptia de generalizare la care s-a ajuns!
              Isteria care i-a apucat pe asa zisii oameni si care face rusine speciei umane e uciderea in masa!
              Ai crescut vreodata un caine?Ai avut ocazia sa vezi cata dragoste iti intoarce daca e tratat cu dragoste? Sa fim seriosi cu expresia:isi fac de cap pe strazi; ei traiesc vai de ei, numai din mila oamenilor si sunt supusi agresiunilor de orice fel.
              Copii ai? ii lasi nesupravegheati la 4 ani, cand i se poate intampla orice accident?
              • 0 (2 voturi)    
                Iti intoarce "dragoste" contra papica (Marţi, 10 septembrie 2013, 19:00)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

                sau, neavind liceul, nu stii de fenomenul Pavlov.
            • +2 (6 voturi)    
              lăsați-l, n-aveți cu cine... (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:01)

              Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

              N-ați văzut că pentru dumnealui să trăim fără cîini pe străzi înseamnă primitivism și mocirlă? Logica nu are putere aici, din păcate...
      • -1 (1 vot)    
        bine ma gramatule (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:59)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

        Propozițiile coordonate legate prin și copulativ ori sau nu se despart prin virgulă!
        "Cititi comentariile internationale si veti intelege rapid de ce."
  • +5 (5 voturi)    
    cand Oprescu fura banii bucurestenilor (Marţi, 10 septembrie 2013, 14:56)

    visio [utilizator]

    evident ca nu sunt bani pt adaposturi, spitale, etc..
    bucurestenii asta au votat, cu asta sa traiasca...ei isi determina propria soarta...succesuri..
  • +2 (2 voturi)    
    Totusi... (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:33)

    Z9 [utilizator]

    Inteleg ca se ia masura asta acum dupa tragedia ce a avut loc. Nu e totusi prima oara cand cineva are de suferit sau chiar moare muscat de caini in Romania. In plus, problema cainilor fara stapan era cunoscuta si recunoscuta. Intrebarea mea este: Cu banii cheltuiti pentru rezolvarea problemei pana acum cum ramane ? Uitam ? Unde sunt acei bani ? Practic ne invartim in cerc si suntem in aceeasi situatie ca si acum 5 ani sau 10 ani sau 15 ani. Consider ca exista vinovati pentru ce s-a intamplat. Sunt multi partasi la aceasta crima si ei sunt exact aceea care au beneficiat fie de pe urma fondurilor destinate rezolvarii problemei fie de pe urma speculatiilor de imagine si implicit de pe urma puterii politice. Cei vinovati - sa fie trasi la raspundere ! Asta e tot ce fac acesti oameni corupti, vanduti, hoti ! Asta si numai asta ! Ii intereseaza doar banii si puterea ! Ce sistem e asta in care pleava societatii conduce ? Asta e elita noastra ? Tovarasi, ne-ati confiscat tara ! Concetateni, ii lasati sa o faca ! Multi se vand prea ieftin !
    • +1 (1 vot)    
      exista o ancheta (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:52)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Z9

      in derulare la Parchetul General. Pe parte economica, nu stiu cine ar trebui sa se sesizeze (Curtea de Conturi), poate cetatenii Bucurestiului la urmatoarele alegeri.
  • +2 (4 voturi)    
    Circa 200 de oameni (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:45)

    thebblack [utilizator]

    solutia e simpla... adopta fiecare circa 300 de caini... va bagati?
    • -2 (4 voturi)    
      Orfelinatele din RO!! (Marţi, 10 septembrie 2013, 18:44)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Cu asta se ocupau romanii inainte de revolutie: faceau copii ca nu era interzis la sex si-i aruncau in orfelinate.Asta de bine ce se traia pe vremea lui Ceausescu!!! Nu si-au putut controla oamenii, dar vor sa-i controleze pe caini! Cata barbatie!
      Iar pe Ionut, regret, dar l-au luat in brate postmortem pt. a-si justifica neputinta de mai multe feluri si lasitatile statului la tv cu berea-n gusa!!! Daca era vanatoare -sport, cred ca vedeam hoardele de frustrati sexual cu arme, demonstrandu-si abilitati jalnice.
      Sa ia primaria caini de pe strazi, dar sa nu recurga la carnagiu.Sangele reclama sange ca la satanisti.Asta invata copiii : omorati animale care va sperie, care nu va plac intr-un anume moment ca asa, lejer, vor omori si adultii, parintii, pe alti copii.Efectele sunt imprevizibile cu aceasta generatie electronica de copii agresivi.
      • +3 (3 voturi)    
        aha! (Marţi, 10 septembrie 2013, 20:00)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        nu esti decat inca unul care respinge singura solutie oferita fara sa propuna ABSOLUT NIMC in schimb.

        zi tu unde sa ii duca si cu ce bani. "Sa se faca" si "sa se gaseasa" (evident de catre altii) NU sunt o solutie!

        pana atunci insa, 65000 de maidanezi morti in urmatoarea luna inseamna 65000 de maidanezi mai putin pe strazi. dupa ai putem incepe sa vorbim in termenii ong-urilor... adaposturi, sterilizari, amenzi pentru cei care abandoneaza, adoptii, etc.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu ii inteleg pe unii care comenteaza aici (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:47)

    LiviuX [utilizator]

    Cred ca le place doar sa se afle in treaba...
    Nu te opreste nimeni sa iei si sa ai grija de cainii stransi si sa RASPUNZI pentru ei. Deci poti sa-i salvezi foarte usor, daca vrei. Nu spune nicaieri in lege ca vor fi eutanasiati oricum, indiferent daca se ofera cineva sa-i ia, sa aiba grija de ei si sa si raspunda de ei. Deci de ce atata impotrivire? Luati-i si gata, i-ati salvat si ati rezolvat in acelasi timp si problema cainilor vagabonzi.
    Ii faceti pe unii criminali pentru ca vor sa omoare cainii. Dar ei ii omoara ca sa se apere, sa nu pateasca ca Ionut! De fapt voi sunteti cei criminali, care pretindeti ca iubiti cainii, ca vreti sa-i salvati, dar ii lasati sa fie omorati penru ca nu vreti sa-i luati in grija si raspundere.
    Ce-i drept, e mai usor sa dai din gura ...
    • +4 (4 voturi)    
      ai foarte (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:54)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      mare dreptate!
  • +6 (6 voturi)    
    Solutii? (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:48)

    MikePort [utilizator]

    Cine protesteaza impotriva eutanasierii sa-mi explice si mie ce facem cu cainii existenti acum pe strada (60.000 sau mai multi). O masura clara, aplicabila si fara fantezii de doi bani.
    Sterlizarea/amendarea drastica a abandonului/ciparea tuturor cainilor sunt toate masuri care trebuie luate in paralel cu eutanasierea celor existenti si neadaoptati in termenul de 14 zile.
    Imi zicea cineva ca si daca sterlizarea s-ar face perfect la toti cainii existenti si fara sa mai apara noi caini abandonati tot ar fi nevoie de 10 ani sa nu mai fie caini pe strada.
    Se tot spune de mortea baietelului de 4 ani , dar cati au fost mutilati de caini(exista statistici cu cei muscati doar)?
    Deci ? Solutii ?
  • +3 (7 voturi)    
    dragi concetateti, (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:53)

    a.h. [utilizator]

    nu va amagiti.
    tara aceasta nu duce lipsa de legi. legi bune exista pt f multe probleme. Romania sufera de lipsa aplicarii legilor. mai vb peste 5 ani si o sa vedeti ca pana atunci nr maidanezilor se dubleaza si tot in libertate vor fi.
    voi nu pricepeti ca mafia din spatele acestei probleme nu va inceta sa suga bani de la stat. este o mare oportunitate de care vor tine cu dintii.
    au votat-o de ochii lumii, doar doar mai terminam odata cu acest Ionut omorat de caini, iar ei isi vor vedea linistiti de jaf.
  • +1 (1 vot)    
    eu zic sa se extinda (Marţi, 10 septembrie 2013, 15:58)

    MCMLX [utilizator]

    acum ca s-a dat "verde" la eutanasieri, sa aplicam masura si la alte categorii de "animale"...
  • +1 (3 voturi)    
    Noua varianta de lege constitutionala sau ne- ? (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:25)

    mihaio [utilizator]

    De ce varianta de acum este constitutinala, iar varianta din trecut ce prevedea omorarea cainilor era neconstitutionala? Sau este constitutionala pana ce Avocatul Poporului (ahm USL) o sa o atace iar la CC ?

    Ce mi-e mie este ca o sa ne intoarcem de unde am plecat, iar banii vor reincepe sa curga spre ONG-uri.
  • +1 (3 voturi)    
    Evident, complicii sint ONGurile rusinii! (Marţi, 10 septembrie 2013, 16:38)

    Maniu [utilizator]

    ce oameni nenorociti care si-au facut titlu de glorie in a apara ciini ucigasi producatori numai de rele si nici o clipa pentru apararea mostenirii culturale - putinul patrimoniu architectural pe care-l avem!
  • -3 (5 voturi)    
    trist (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:30)

    Mortulviu [utilizator]

    Ma tulbura ceea ce citesc aici si sper din tot sufletul ca replicile celor care nu mai au rabdare nici macar 14zile si sunt atat de insetati de sange si razbunare sa nu fie decat rataciri de moment in urma impactului emotional creat de tragedia lui Ionut. Oameni buni, sa stiti ca in fata lui Dumnezeu suntem toti egali indiferent de specie.Imi este greu sa cred ca pe strada trec pe langa semeni de-ai mei care abia asteapta ca niste suflete sa fie decimate. Sa nu fiu inteles gresit: Locul cainilor nu este pe strada si prin parcuri, au ajuns acolo datorita oamenilor!
    • +2 (6 voturi)    
      si mai trist (Marţi, 10 septembrie 2013, 17:43)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Mortulviu

      daca tu crezi ca toate speciile sunt egale in fata lui Dumnezeu! In primul rand in fata realitatii nu are nici o valoare ce spui tu, in al doilea rand, documenteaza-te daca vrei sa fii luat in serios, Dumnezeu a creat DOAR omul dupa chipul si asemanarea Lui si i-a dat puterea peste toate fapturile pamantesti!
      • -1 (5 voturi)    
        Esti indoctrinat de religie ortodoxa (Marţi, 10 septembrie 2013, 18:08)

        Motzic [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

        care nu e universal valabila. Ba chiar as spune, ca dimpotriva, e printre cele mai limitate.
        Daca te vei reintoarce pe Pamant in chip de caine, poate o sa intelegi atunci, fragilitatea ta ca fiinta, in ambele circumstante.
        • +1 (3 voturi)    
          Tu sigur te-ai intors ...pe dos (Marţi, 10 septembrie 2013, 19:01)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

          esti varza,
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fie hinghieri si noaptea (Marţi, 10 septembrie 2013, 18:03)

    cristinelu [utilizator]

    Nu vreau scandal. Sa vina hinghierii cand vecinii mei protectori de animale dorm.
    Ziua se pot ascunde in curtea intreprinderilor
  • -1 (1 vot)    
    Multumesc Parlamentului Romaniei! (Marţi, 10 septembrie 2013, 20:02)

    cris4co [utilizator]

    Si-l rog frumos pe Domnul Presedinte Traian Basescu sa promulge Legea de Urgenta....Traiasca Pisicile! Traiasca Zbenguiala...promit ca ma intorc beat acasa la 3 dimineata.NA...
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 10 septembrie 2013, 20:46)

    mihaelaMM [utilizator]

    Astept de cativa ani legea asta. Bineinteles ca au formulat-o imbarligat, dar nu cred ca, in cazul Bucurestiului, Oprescu nu va dispune de aplicarea ei, tinand cont de cati oameni nu mai vor caini in strada si au declarat "Il votez pe cel care ne scapa de maidanezi"