VIDEO Ce nu s-a vazut la TV la cel mai mare protest indreptat impotriva proiectului de la Rosia Montana din ultimele zile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 9 septembrie 2013, 2:20 Actualitate | Esenţial


Protest impotriva proiectului de la Rosia Montana, ziua 8
Foto: HotNews / DP
Peste 8.000 de persoane au protestat, duminica, in mars pe strazile din Capitala si apoi au ocupat zona rondului din Piata Universitatii, manifestand astfel impotriva guvernului si proiectului de la Rosia Montana, proiect ce a primit unda verde de la Executiv. Protestul de duminica a fost cel mai mare din seria manifestatiilor impotriva proiectului de la Rosia Montana si a marcat a opta zi consecutiva in care mii de bucuresteni au iesit in strada. Protestul din Capitala nu a fost singular, ci a fost insotit de proteste de amploare si in multe din orasele tarii.
  • Vezi mai jos un videoreportaj marca HotNews.ro cu imagini de la cel mai mare protest indreptat impotriva proiectului de la Rosia Montana













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20625 vizualizari

  • -12 (40 voturi)    
    hehe (Luni, 9 septembrie 2013, 2:38)

    Mazeta [utilizator]

    Cine ar fi crezut? Iată că poate apărea un articol normal și pe Hotnews. Presa română / plină cu -0,01% de minciună!
    • +10 (10 voturi)    
      TVR (Luni, 9 septembrie 2013, 12:18)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Televiziunea publică, plătită din bani publici şi în slujba cetăţenilor dezinformează prin omisiune. Manifestaţii de 20.000 de oameni în ţară iar televiziunea publică transmite filme, box şi Miss Universe? Ar fi bine ca directorul TVR să dea nişte explicaţii.
  • +42 (46 voturi)    
    ? (Luni, 9 septembrie 2013, 3:02)

    un dac [utilizator]

    Deci? Ce nu s-a vazut la TV? Asteptam o analiza a prezentei protestului in media romaneasca...
    Eu am vazut digi, realitatea, antena 3 si b1. Nu stiu daca au prezentat imagini, dar erau prezenti in piata. Ajuns acasa am vazut ca pro tv dadea rambo 5, antena dadea desene animate, iar b1 scria ceva de 2.000 de manifestanti, chestie care m-a scarbit si am inchis tv-ul.
    Ar fi bine sa vina Dan Popa cu analiza "Cat costa punctul de audienta de tacere?"
    • +32 (34 voturi)    
      se poate si fara (Luni, 9 septembrie 2013, 9:34)

      Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Ca nu au transmis mai nimic unele posturi TV ( cele mai multe), nu ma mir, dar unde este Televiziunea Romana, doarme pe ea? Pentru ce platesc abonament daca nu aflu de acolo tot, dar absolut tot ce se intampla in Romania ?
      • +2 (2 voturi)    
        TVR raspunde in fata lui PONTA (Luni, 9 septembrie 2013, 14:03)

        CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui Gaby51

        TVR raspunde in fata lui PONTA, nu poate sa dea ceva ce ar afecta imaginea primului mincinos al tarii
    • +27 (31 voturi)    
      B1 (Luni, 9 septembrie 2013, 9:54)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      B1 a dat de câteva ori imagini de la Roşia Montană, unde...vai, se sărbătorea Ziua mineritului, organizată, mi se pare de RMGC... şi vorbea directorul RMGC...JALNICI. Banul, ochiul dracului.
      • +1 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 septembrie 2013, 11:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

        • +7 (7 voturi)    
          Iti spun eu unde este problema (Luni, 9 septembrie 2013, 12:42)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui

          In primele zile au dat foarte putin si i-au certat pe manifestanti.
          Vectorii de imagine ai B1 s-au declarat impotriva manifestantilor, fara argumente. Adica vedeam argumentele in pauza publicitara:-)
          Nu vreau o televiziune care manipuleaza, vreau o televiziune echidistanta.
          Si sa stii ca manipularea nu se face doar prin omisiune. Manipularea se face si prin reactii intarziate (la ora 24 cand au dat 10.000 de oameni audienta este mult mai mica decat la ora 21:00 cand dadeau 2,000 de oameni), prin opinia vectorilor de imagine ai postului, prin atitudinea jurnalistilor din teren sau din studio, prin minciuna etc.

          La orice talk show trebuie sa exista echilibru (nu cum vezi la Gadea-toti oamenii din platou striga Jos basescu!). Echilibru inseamna sa arati si parerile pertinente ale celor care se opun proiectului sau care au informatii avizate.
          Cate opinii ai auzit de la Aurel Suntimbrean (poate nici nu stii cine e) si cate de la Dragos Tanase? Cate de la Academia Romana si cate de la politicienii pro RMGC care au doctorate false?
          Depinde foarte mult cum iti setezi sistemul de valori. Eu sunt naiv si inca am incredere in mine si in cei care au studii facute cu capul, nu cu spaga sau prin plagiat.
          • +2 (2 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 septembrie 2013, 17:18)

            [anonim] i-a raspuns lui un dac

    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 septembrie 2013, 11:02)

      [anonim] i-a raspuns lui un dac

      • +3 (3 voturi)    
        Corect, dar... (Luni, 9 septembrie 2013, 12:34)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui

        1. cand ei dadeau 2.000 de oameni erau deja 10.000.
        2. proteste mult mai mici de-a lungul timpului au intrerupt filme, au refacut grila de programe pentru a face loc discutiilor si analizelor etc.

        Bine ca au dat pana la urma, am aflat si eu. Dar punctele de mai sus raman in suspensie. Deocamdata.
        • +1 (1 vot)    
          au facut sa cada guverne.... (Luni, 9 septembrie 2013, 14:01)

          blabla2013 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          mru- de exemplu
  • +42 (44 voturi)    
    PONTA!!!!DEMISIA!!!! (Luni, 9 septembrie 2013, 5:25)

    Blue_James [utilizator]

    Nu numai MINCINOS si INCOMPETENT, dar si CORUPT!!!!Acesta este Victor Viorel PONTA (inca) primul ministru al celui mai mizer si penal guvern!!!!PONTA DEMISIA!!!!PUSCARIA TE ASTEAPTA!!!!!
  • +30 (32 voturi)    
    ? (Luni, 9 septembrie 2013, 8:10)

    sipu [utilizator]

    Mitomanul unde este ?Zi de zi la tv, in ultima saptamana IOC..........................ASTEPT DEMISIA si,si,si..................
  • +24 (26 voturi)    
    B1 (Luni, 9 septembrie 2013, 8:31)

    nano2k [utilizator]

    B1 titra: oamenii au iesit in strada impotriva cainilor maidanezi.

    Am fost profund dezamagit si de aceasta televiziune.
  • +22 (24 voturi)    
    Numaratoare (Luni, 9 septembrie 2013, 8:39)

    Semiramidul [utilizator]

    Atata v-au zis ca am fost astia de la RMGC???

    Vad ca toata presa "echidistanta" da aceleasi comunicate seci, cu diminuari standard la numarul manifestantilor.

    Stirile sunt seci, scurte si se trece mai departe.

    Insa avem stiri despre cabane deschise inca la munte: 10 minute; cuplu care se cearta si se bat intre ei: 8 minute....

    In Romania nu mai e presa... exista insa "canale media".
  • +23 (27 voturi)    
    Nasul TV (Luni, 9 septembrie 2013, 8:53)

    OvidiuHurduzeu [anonim]

    Nasul TV - jos palaria! A avut o Editie speciala dedicata evenimentului unde a invitat tineri protestatari sa-si spuna punctul de vedere. A transmis din piata in permanenta pana noaptea tarziu.
  • +17 (19 voturi)    
    ce ati crezut (Luni, 9 septembrie 2013, 9:00)

    DanPopescu1 [anonim]

    cati dintre protestatari au fost si anul trecut in Piata Victoriei cand s-a pus problema demisiei acestui plagiator acoperit de acolitii sai? spre ce credeati ca ne va conduce acest impostor ce a stat agatat de pulpana altor corupti?
  • +17 (21 voturi)    
    Protest (Luni, 9 septembrie 2013, 9:05)

    Schei [utilizator]

    De ce nu urmariti Nasul TV? Ei au transmis in direct cu mijloacele modeste pe care le au.
  • +9 (11 voturi)    
    cam asta nu s-a vazut.. (Luni, 9 septembrie 2013, 9:21)

    ivasile [utilizator]

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200568830732293&set=a.2266508831257.2105083.1504621716&type=1&theater

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=518713411536261&set=a.451543261586610.1073741826.451541878253415&type=1&theater

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=518701111537491&set=a.451543261586610.1073741826.451541878253415&type=1&theater
  • +21 (23 voturi)    
    USL n-a dansat decat o vara! (Luni, 9 septembrie 2013, 9:24)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    Ponta, Antonescu si gasca lor de hoti si penali au crezut ca poporul, cum le place lor sa spuna, nu s-a schimbat deloc de la Adrian Nastase si poate fii manipulat ca in acele vremuri, cand s-a devalizat Romania!
    S-au inselat amarnic si vor plati politic mai scump decat toti pentru toate minciunile, hotiile si guvernarea dezastruoasa oferita de gasca USL!
    Mi-e scarba!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa dea Dumnezeu!! (Luni, 9 septembrie 2013, 14:04)

      blabla2013 [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      Mintea romanului cea de pe urma. In plus vine iarna si - dupa cum stim- iarna nu-i ca vara....
  • +18 (22 voturi)    
    slugile corporatiei (Luni, 9 septembrie 2013, 9:29)

    Tritonul [utilizator]

    La Cluj n-am vazut nicio televiziune la protest. Daca la ceva fufa de fotbalist ii fugea un fir de la ciorapi clar apareau niste care de televiziune. Toate televiziunile sunt slugile mafiotilor de la Gold!
  • +14 (16 voturi)    
    Proteste (Luni, 9 septembrie 2013, 10:00)

    Lucris [utilizator]

    Pai, dragilor, ar trebui sa mergem sa protestam chiar in fata TVR. Poate ca atunci vor catadicsi sa transmita ceva. Dar, sa nu uitam, TVR este obedienta Guvernului, iar la Guvern, cine e? Deci, de fapt, cine nu vrea ca tara sa nu stie nimic? Revenim la 1989.... Nu-i nimic, o luam de la capat. A cazut Ceausescu cat era el de tare si mare. Cine o fi Ponta sa nu poata fi demis?
    • +3 (3 voturi)    
      n-as zice (Luni, 9 septembrie 2013, 12:02)

      Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      s-a manifestat in fata la tvr....
      pe posturi erau emisiune despre salariile in polonia.
      pe tvr era reclama la rmgc :))))))))))))))))))))
  • +9 (11 voturi)    
    Cum ce nu s-a vazut? (Luni, 9 septembrie 2013, 10:10)

    human_nature [utilizator]

    Nu s-a vazut nimic la TV! Aruncati-le pe geam, in strada si apoi iesiti dupa ele!

    http://www.youtube.com/watch?v=Cju90oQ9X08
  • +9 (9 voturi)    
    peste 18.000 oameni!!! (Luni, 9 septembrie 2013, 11:34)

    ralucaantonescu [utilizator]

    Va rugam urmariti putinele imagini si poze care exista, nu asa arata 8000 de oameni. Am fost peste 18.000, aceasta este cifra reala, e important sa se stie, de aceea am si plecat in mars sa se vada ca suntem mai multi, sa se afle despre proteste, mai clar si mai real decat ce se prezinta. Multumim ca ati scris!
  • 0 (0 voturi)    
    unde e reportajul video? (Luni, 9 septembrie 2013, 11:59)

    Aramis [utilizator]

    Eu vad doar amazing water watch de 4 min 04
    • 0 (0 voturi)    
      s-a schimbat (Luni, 9 septembrie 2013, 12:48)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      acum e mini bike

      va bateti joc de noi?
      • 0 (0 voturi)    
        amazing led show (Luni, 9 septembrie 2013, 12:57)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        ce e batjocura asta?