Alba: Adunari pro si contra proiectului minier de la Rosia Montana

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 septembrie 2013, 21:10 Actualitate | Esenţial


Zeci de primari din Muntii Apuseni, din Alba, Bihor si Hunedoara, cer parlamentarilor sa aprobe, in cel mai scurt timp, proiectul de lege referitor la exploatarea de la Rosia Montana, apelul fiind prezentat public duminica de edilul din comuna Rosia Montana, Eugen Furdui, la "Ziua Minerului", eveniment organizat de Consiliul Judetean Alba, Consiliul Local Rosia Montana, "Rosia Montana Gold Corporation" si sindicatul "Viitorul Mineritului", relateaza Agerpres.

"Cuvintele noastre trebuie auzite peste tot. Cred ca astazi este cel mai bun moment ca sa le aratam ca suntem oameni muncitori, oameni modesti, oameni care nu vrem pomeni, nu vrem ajutoare sociale, vrem un loc de munca. Vrem sa muncim, nu sa cersim", a declarat primarul comunei Rosia Montana.

Acesta a sustinut ca vorbeste in numele a 50 de primari din Muntii Apuseni, care ar reprezenta peste 100.000 de locuitori. "Toti suntem nebuni ca vrem minerit? Nu suntem nebuni. Vrem locuri de munca, nu vrem altceva", a spus edilul din Rosia Montana.

In "Apelul comunitatilor din Muntii Apuseni" adresat Parlamentului se arata ca prin inchiderea minelor localitatile pe care le reprezinta au intrat in declin si ca mii de oameni sunt in somaj.

"Dupa multi ani de asteptare, mineritul are sansa sa renasca si comunitatile noastre au sansa sa renasca. Facem un apel disperat catre dvs. sa aprobati inceperea mineritului si Legea Rosia Montana urgent si cu maxima responsabilitate. Votul Dumneavoastra pentru Rosia Montana va insemna: mii de locuri de munca pentru motii din Apuseni, 5 miliarde de dolari in economia romaneasca, eliminarea poluarii actuale din Rosia Montana, cel mai mare program de investitii in patrimoniu din istoria Romaniei", se sustine in apelul edililor.

Potrivit acestora, "daca un proiect creeaza locuri de munca in Apuseni inseamna ca e un proiect bun pentru Romania si daca e un proiect bun pentru Romania inseamna ca e un proiect bun si pentru Dumneavoastra (n.red. - parlamentari) si trebuie votat!".

Si prefectul judetului Alba, Gheorghe Feneser, care in ultima saptamana s-a exprimat public de mai multe ori in favoarea acestui proiect, a reiterat ca sprijina investitia de la Rosia Montana.

La sarbatoarea organizata duminica in localitatea din Apuseni au participat in jur de 4.000 de oameni, care au asistat la intreceri sportive si la spectacole folclorice si pentru tineret.

Primarul Eugen Furdui a declarat, recent, la solicitarea Agerpres, ca in prezent rata somajului in Rosia Montana, o comuna cu 3.000 de locuitori, este de circa 20%. De ajutoare sociale beneficiaza intre 105 si 110 familii, a afirmat primarul. El a mentionat ca la RMGC lucreaza in jur de 500 de oameni, majoritatea din Rosia Montana si imprejurimi, acestia fiind angajati pe perioada determinata, trei luni. In cazul in care, la sfarsitul lunii septembrie, contactele acestora nu ar fi reinnoite de catre companie, rata somajului ar ajunge in comuna la peste 74%, a spus Furdui.

Pe de alta parte, impotriva exploatarii de la Rosia Montana au protestat la Alba Iulia circa 150 de persoane duminica seara, timp de doua ore, intr-un mars autorizat, desfasurat fara incidente. Oamenii, printre care varstnici, dar si tineri, au scandat lozinci precum "Opriti proiectul minier de la Rosia Montana", "Nu corporatia face legislatia", "Vrem proiecte durabile", "Nu acceptam poluarea", cerandu-le trecatorilor sa li se alature: "Alba Iulia, trezeste-te" si "Daca va pasa, iesiti din casa".

Proiectul de lege privind unele masuri aferente exploatarii minereurilor auro-argentifere din perimetrul Rosia Montana a fost adoptat saptamana trecuta in sedinta de Guvern, el fiind transmis Parlamentului.

Birourile permanente ale Senatului si Camerei Deputatilor vor fi convocate luni pentru constituirea comisiei speciale parlamentare care sa analizeze proiectul de lege privind exploatarea de la Rosia Montana, a anuntat vineri presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3708 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Oameni vânduţi! (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:00)

    Geos Costan [utilizator]

    La referendum n-a fost cvorum, oameni din toată ţara ies în stradă pentru că proiectul e prost şi neconstituţional, iar primarii, unii din ei la al n-lea mandat, ţipă că vor proiectul demarat. Ăştia sunt rupţi de realitate?! Unde-i lege, nu-i tocmeală! Şi ce au făcut până acum? Nu au fost în stare să atragă investitori pentru nimic? Chiar nu are nimic de oferit zona? Ce mentalitate e asta?! "Minerit ştiu să fac; nu vreau să fac altceva! Pot, mă duce capul, dar nu vreau!"

    Până şi tribalii desculţi din Africa de Est fac ecoturism; noi, cu multele locuinţe care amintesc de epoca pre-industrială, nu vrem! Suntem producători tradiţionali de vinuri, gemuri, dulceţuri, brânzeturi ş.a., dar de ce să promovăm lucrurile astea? "Las' că vin canadienii, ne bubuie munţii şi ne otrăvesc apele, apoi trăim din oxigen sau ne mutăm în altă parte, că nu va mai fi nici o Roşie Montană". Păcat de întreg ecosistemul, că s-a bucura şi turistul român sau străin să facă trekking prin zonă, că mai vede ce e aia sălbăticie!

    Dar ca să promovezi zona şi să planifici cheltuieli, trebuie cap nene, să pui neuronii să funcţioneze dar, vai, ce durere de cap ne apucă numai când începem să gândim! Şi ne-am obişnuit cu ciubucul primit de pe o zi pe alta! "Las' că noi vrem să muncim, nu să gândim!".

    Greu e cu economia! Şi mai greu e cu dezvoltarea durabilă! Dar cel mai greu e să n-ai coloană vertebrală şi să te prefaci că ai, fără să fii ridicol!
    • 0 (0 voturi)    
      tenta politica (Luni, 9 septembrie 2013, 21:27)

      cami_p [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

      cativa oameni dintre care mai multi tineri in vacanta nu echivaleaza cu tara asa ca nu mai generaliza. pe langa opozanti sunt si multi suystinatori. plus ca protestele de acum au mai mult tenta politica
  • +9 (11 voturi)    
    De ce nu deschide statul Roman o exploatare?! (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:05)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Sa infiintam, 1000 locuri de munca si sa ne ramana TOT aurul?!NE credeti prosti ?!Se poate face exploatare fara cianuri prin galerii! Ponta,Voiculescu,Kkrau dati spaga primita la Miami inapoi !
  • -5 (11 voturi)    
    rosieni (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:24)

    cami_p [utilizator]

    poate prin toata hramalaia asta ar trebui sa ne indreptam spre vocea rosienilor ca doar ei suporta saracia si somajul
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 9 septembrie 2013, 9:19)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui cami_p

      insa nu doar ei suporta poluarea si coruptia
    • +4 (4 voturi)    
      ce chestie... (Luni, 9 septembrie 2013, 9:42)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui cami_p

      Vocea „roșienilor” spune o poezie suspect de asemănătoare cu a voastră, a postacilor, ambele suspect de asemănătoare cu reclamele oficiale ale RMGC. Coincidență sau... :) ?
  • +9 (13 voturi)    
    Ce de locuri de munca creaza RMGC???? (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:18)

    ramona_s [utilizator]

    "Rosia Montana, o comuna cu 3.000", pai RMGC promite vreo 2600 de locuri de munca :)) eu zic ca inca mai raman ceva someri la rosia...Halal primar, proiectul nu dureaza decat cativa ani, ce or sa faca atunci...n-or sa mai aiba ce sa minereasca si nici altceva nu vor mai putea face in zona cu lacul de cianura de 8 Km in "gradina"
    • -5 (7 voturi)    
      In Apuseni se face naveta (Luni, 9 septembrie 2013, 6:13)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui ramona_s

      pe un radius destul de mare in jurul minelor, pana la 50Km si oamenii de acolo is obisnuiti cu iazurile de decantare ca e plin de ele.
      • +2 (2 voturi)    
        ?? (Luni, 9 septembrie 2013, 9:17)

        sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        si daca sunt obisnuiti inseamna ca e neaparat bine?
    • 0 (0 voturi)    
      populatia activa (Luni, 9 septembrie 2013, 21:29)

      cami_p [utilizator] i-a raspuns lui ramona_s

      sunt 3600 de locuri de munca, si numara populatia activa de la rosia nu de la copii la pensionari
  • +6 (12 voturi)    
    Primar din mila RMGC (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:30)

    Respecta [utilizator]

    Vad ca v-ati repetat bine lista cu promisiuni si ca respectati intocmai protocolul lacrimogen al reclamelor RMGC.
    INTREBARI
    1. de ce nu ati mai fost de fata la startul Maratonului Recunostiintei pe 17 august de la Rosia Montana?PROMISIUNE INCALCATA
    2. ce anume fac cei 500 oameni pentru RMGC? PROPAGANDA PLATITA
    3. de ce au fost primiti cu bratele deschise ale localnicilor cei peste 6000 activisti care lupta impotriva proiectului de minerit cu cianuri ???
    VOR NATURA SI ADEVAR
    Asa sa va ajute...
  • +3 (7 voturi)    
    Da domle un loc de munca... (Luni, 9 septembrie 2013, 1:01)

    Bunicutza [utilizator]

    "El a mentionat ca la RMGC lucreaza in jur de 500 de oameni, majoritatea din Rosia Montana si imprejurimi, acestia fiind angajati pe perioada determinata, trei luni."
    Deci locurile de munca sunt la mila companiei. Azi sunt, maine nu sunt. Cate mii de locuri de munca promite? Oare tot pe perioada determinata? Cred ca da, pana se vede cu painea si cutitul in mana.
    Si bietii fraieri de acolo chiar cred oare toata aceasta porcarie?
  • +3 (3 voturi)    
    Furdui si TOTI primarii din zona sunt vanduti la R (Luni, 9 septembrie 2013, 9:29)

    Eva8 [utilizator]

    noi, motii din zona muntiilor apuseni suntem amenintati sa nu protestem contra rmgc, de catre diversi sefi la care suntem angajati, slugi ale rmgc. oamenii sunt saraci si naivi cateodata, de aceea avem mare nevoie de ajutorul tuturor romanilor !!! toti primarii din zona sunt vanduti celor de la rmgc.
    protestati anti mineritului la rosia montana !!! va multumim si va iubim !!! doamne ajuta romania.
    • 0 (0 voturi)    
      dovezi (Luni, 9 septembrie 2013, 21:30)

      cami_p [utilizator] i-a raspuns lui Eva8

      dovezi, nu povesti inventate. cel mai probabil nici nu esti din rosia, doar ca oricum nu te verifica nimeni si atunci aberezi pe aici
  • +1 (1 vot)    
    Mineri si Rosia (Luni, 9 septembrie 2013, 11:56)

    Xorxe [utilizator]

    In primul rand, pe site-ul ministerului Mediului se poate consulta proiectul RMGC, care prevede 600 pana la 400 de locuri de munca pe perioada exploatarii. Din care in primii ani un numar destul de mare de expati, care apoi o sa scada la 3%. Cat despre populatia locala, sa fim seriosi, se va lucra cu explozibil, cu cianuri si cu camioane imense, nici vorba de munca necalificata sau de minerit precum se facea inainte. Asa ca vor avea mumu locuri de munca, nu 2600.
    Pentru asta, ramanem cu un potential dezastru ecologic de proportii in zona.
    Cat despre cei 3000 de locuitori ai comunei, sunt curios cati mai traiesc in zona (nu vorbesc de cei care s-au mutat si sunt platiti de RMGC sa vina sa voteze).
    Apoi referitor la "mitingul" la care au participat nu stiu cate mii de oameni: au venit la mici, bere si cante oferite de RMGC din banii ei (adica ai nostri, dupa ce se va face exploatarea) + targ. Cam asta a fost marea demonstratie de la Rosia, cu oameni adusi cu autocarele, imbracati in mineri etc.
    Cine mai pune botul? Ziarele care nu investigheaza chestiile astea, evident.