VIDEO Protest de amploare la Cluj-Napoca: Peste 6.000 de persoane au blocat traficul in centrul orasului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 septembrie 2013, 20:02 Actualitate | Esenţial

Peste 6.000 de persoane care participa, la Cluj-Napoca, la protestul fata de proiectul minier de la Rosia Montana, au plecat in mars din Piata Unirii spre sediul Prefecturii, blocand traficul in centrul orasului, relateaza Mediafax.

Protestatarii care s-au adunat, duminica seara, in Piata Unirii din Cluj-Napoca au plecat in mars pe strada Regele Ferdinand - Piata Mihai Viteazu - sediul Prefecturii - Bulevardul 21 decembrie 1989 - Primarie - Piata Lucian Blaga, oprindu-se in fata Casei de Cultura a Studentilor.

De asemenea, manifestantii au blocat Piata Lucian Blaga din oras, asezandu-se pe carosabil.

Manifestantii au scandeaza "Veniti cu totii si strigati tare, Rosia Montana nu e de vanzare", "Vrem natura, nu cianura", "Uniti, salvam Rosia Montana", "Nu mai vrem sa fim furati, de la Rosia plecati!".

Numarul protestatarilor depaseste 6.000 de persoane, potrivit jandarmilor.

Traficul rutier in centrul municipiului Cluj-Napoca este in prezent blocat.

Proteste similare au loc duminica in mai multe orase din tara, intre care Brasov, Alba Iulia, Bistrita, Iasi, Suceava, Sfantu Gheorghe, precum si in Capitala.

UPDATE Sotia primarului Emil Boc, intre participantii la protestul de la Cluj-Napoca

Sotia primarului din Cluj-Napoca, Oana Boc, se afla printre participantii la protestul fata de proiectul minier de la Rosia Montana, transmite Mediafax.

Oana Boc participa la mars insotita de un localnic din Rosia Montana, cei doi purtand un banner cu mesajul "Rosia Montana nu-i locala, cand otrava-i nationala".


























7415 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    respect (Duminică, 8 septembrie 2013, 20:41)

    bem_radulescu [utilizator]

    respect celor din cluj :) pacat ca nu exista aici poze sau numaratori mai exacte ... este subiectul numarul 1 in tara si nu gasim un om cu un smartphone ?
    • +9 (9 voturi)    
      Clip din Cluj (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:01)

      StoicaAdrian [anonim] i-a raspuns lui bem_radulescu

      Iata şi un clip.. or mai fi ele. A fost chiar masiv, peste 5000 de oameni, si nimic la stiri... http://youtu.be/dtYjRw5SRoY
  • +24 (26 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 8 septembrie 2013, 20:43)

    Diletant [utilizator]

    Sunt moldovean ... dar, hai Clujul!
    • +11 (11 voturi)    
      Sunt clujean (Duminică, 8 septembrie 2013, 21:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

      Dar hai si Moldova!

      PS: clujeni, moldoveni, craioveni, bucuresteni, brasoveni etc, suntem ROMANI!
      • +8 (8 voturi)    
        Lasa-i pe moldoveni acum (Luni, 9 septembrie 2013, 2:32)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Pastreaza-ti energia pentru a-i sprijini atunci cand vor avea cu adevarat nevoie.
        Daca treaba cu Legea RMGC trece, urmeaza Legea Chevron, iar aia o sa fie o poveste cam de 100 de ori mai mare decat Rosia Montana...
  • +29 (31 voturi)    
    Felicitari ! (Duminică, 8 septembrie 2013, 20:54)

    KiMBO [utilizator]

    Imi place ca din ce in ce mai multi ies in strada si doresc stoparea hotiei... Doamne ajuta-ne sa scapam de misei !
    • +10 (10 voturi)    
      Şi la Sibiu s-a ieşit în stradă (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:25)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui KiMBO

      Din nou. Şi s-a strigat, printre altele: "Roşia Montană nu e de pomană!" şi "Capitala culturală spune nu cianurii!"
      Bravo bucureştenilor! bravo clujenilor! Tot respectul pentru protestatari.
  • -15 (15 voturi)    
    da (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    multi unguri din cluj cunosc limba romana, nu ca aia din miercurea ciuc, si atunci pot scanda orice.
  • +8 (12 voturi)    
    acum a momentul (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:09)

    Un cititor [utilizator]

    Pentru Boc sa arate ca e nu e coada de topor.Are curajul?
    • +8 (10 voturi)    
      Boc (Luni, 9 septembrie 2013, 0:44)

      Alohaa [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pai tocmai a cerut retragerea proiectului din Parlament. Pentru mine e suficient..
    • +10 (12 voturi)    
      Boc (Luni, 9 septembrie 2013, 1:14)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      cat a fost PM Boc a refuzat sa mearga inainte cu proiectul chiar daca i-a zis Basescu, ca Base era sustinator. Deci n-ai ce reprosa lui Boc, poate lui Basescu, dar chiar si el, desi l-a sustinut, nu a trecut peste vointa poporului, a zis doar domle, eu as zice ca da si atat.
  • +13 (13 voturi)    
    si mai multi (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:39)

    loloi [utilizator]

    O sa fim si mai multi duminica viitoare, tot mai multi. va rog pentru fiecare televiziune care tine evident partea rmgc, adaugati-o in ebargou in tv-ul personal pentru o saptmana (asta daca va uitati la tv).

    Nu am vazut pe nici o televiziune protestul de la Cluj, care daca nu gresesc si duminica asta si cea trecuta a fost mai numeros decat restul. Rusine! Dar, din fericire, am observat ca acest lucru ne inversuneaza si mai mult. Daca deja nu se teme, clasa politica o sa inceapa sa se teama. In curand.
  • +11 (11 voturi)    
    Capitala culturi spune nu cianurii (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:49)

    rapid [utilizator]

    Si la Sibiu am fost peste 6-700 de oameni. Uniti, Salvam, Rosia Montana!
    fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1233119_559582380756508_264603377_o.jpg
  • +12 (12 voturi)    
    Cinste clujenilor! (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:54)

    un dac [utilizator]

    Vorbim dspre cel mai mare protest de dupa Revolutie. Este un moment unic in istoria Romaniei. Minim 6.000 la Cluj, la Bucuresti Casa Jurnalistului vorbeste despre 10.000 (tot de la jandarmi). Daca ii adaugam pe cei care vin si pleaca si pe cei din alte locuri, vorbim de cel putin 20.000 de oameni in toata tara.
    E timpul sa incepem o analiza onesta. E timpul sa apara si pozitiile celor care au ceva de spus impotriva proiectului. Academia Romana, istorici, ASE-ul, geologi, inclusiv reprezentantii ambasadelor tarilor care il ancheteaza pe unul dintre principalii actionari de la RMGC. Este timpul sa vedem cati bani negri au cheltuit cei de la RMGC pentru PR-ul acestui proiect in 14 ani.
    Multumesc HN-ului pentru schimbarea pozitiei, dar mai este de lucrat pana la tipul de jurnalism care ne-a facut sa devenim fideli acestui site.
    • +4 (6 voturi)    
      hn (Luni, 9 septembrie 2013, 1:11)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      HN a inceput cu stingul acoperirea acestor proteste. Cu minimalizare, dare pe dupa deget, comentarii cenzurate. Din pacate asta inseamna ca nu au stiut ce pozitie sa adopte pina nu a sosit directiva de sus. Deci a fost o iluzie ca HN e "corect". Acum se multumesc sa prezinte fapte, atit cit sa nu poata fi acuzati de trecerea sub tacere a unui evenimnet important. Daca publica comentariu asta , si tot e ceva.
      • +4 (4 voturi)    
        ai dreptate! (Luni, 9 septembrie 2013, 2:21)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        doar ca eu nu am zis ca a fost corect.
        am fost cenzurat inca de la inceputul campaniei de 5 articole sponsorizate de RMGC, realizate se smile media. si nu mai puteam de nervi, mai ales ca am fost si in zona Rosiei, am si oarece studii legate de cenzura, jurnalism etc.
        Dar trebuie laudati pentru schimbarea macazului.Nu a fost simplu, e vorba despre foarte multi bani la mijloc. Foarte multi bani. Bani dati fara filtrul pietei, cum a fost cazul unui producator de iaurt. Acolo lumea a incasat bani, dar a zis si ca iaurturile sunt infestate. Aici vorbim insa de ceva mai grandios.
        Inca o data felicitari HN pentru jumatatea de drum parcursa. Mai este pana la analiza onesta, dar avem rabdare:-)
  • +11 (11 voturi)    
    Inca un Clip de la cluj (Luni, 9 septembrie 2013, 0:42)

    Alohaa [utilizator]

    Inca un clip de la Cluj, ectrem de edificant: http://youtu.be/c4qCOz2pz-g