Victor Ponta despre declaratia lui Crin Antonescu privind maidanezii: Politizarea este o porcarie. Asta a fost o prostie, cu ordonanta. Legea este la Camera Deputatilor, camera decizionala, si saptamana viitoare se va lua o decizie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 16:12 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta a spus joi "politizarea este o porcarie" atunci cind a fost intrebat cum comenteaza declaratia lui Crin Antonescu despre maidanezi. Crin Antonescu a declarat ca "referendumul propus de Oprescu este inutil, e mai logica solutia cu Ordonanta de Urgenta propusa de Basescu". Ponta a respins inca o data sugestia presedintelui Basescu de a adopta o ordonanta de urgenta care sa permita eutanasierea, spunind ca prefera o lege, care este mai "serioasa".

Ponta a facut referire la un proiect de lege aflat in Parlament care nu prevede nimic legat de eutanasiere. Proiectul se afla in dezbatere la comisiile parlamentare, insa premierul spune ca "Saptamana viitoare, proiectul de lege care e in faza finala la Camera Deputatilor, dupa consultari cu autoritatile locale, se va adopta clar o decizie, sa fie o decizie finala si sa fie implementata."

"Nu cred ca se va rezolva problema intr-o zi sau intr-o luna dar e foarte clar ca e un moment din care nu se mai poate spune ca nu mai facem nimic. Dupa 14 ani de proiecte, de promisiuni. Eu am responsabilitate pentru toti cei 20 de milioane de romani. Din 2000 incoace numai povesti si minciuni si batalii politice. Dupa atataea dezbateri care au esuat, saptamana viitoare Parlamentul trebuie sa ia decizia , chiar hiar daca sunt decizii dificile si acestea trebuie implementate de autoritatile locale", spune Victor Ponta.

Chestionat in legatura cu declaratia lui Crin Antonescu privind eutanasierea cainilor, Victor Ponta a raspuns ca "Da, asta a fost o prostie, cu ordonanta. Dumneavostra ma intrebati altceva. Niciun om serios nu putea sa isi inchipuie ca marti seara spun la televizor si miercuri avem ordonanta in Guvern. Eu vorbesc de o chestie serioasa. Legea este la Camera Deputatilor, camera decizionala, si saptamana viitoare se va lua o decizie. Niciodata nu mi se pare inutila consultarea populatiei dar de data aceasta, saptamana viitoare, avem ocazia sa adoptam legea."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8241 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    vant de disperare (Joi, 5 septembrie 2013, 16:21)

    sorin3 [utilizator]

    economia nu merge, nu sint bani, oamenii nu mai cred ce aud la tv, rosia montana, maidanezi, regionalizare, coruptie...

    Cred ca e un brainstorming masiv prin partide cu tema :"pe unde scoatem camasa"!

    Pina atunci se merge la cacialma pe toate planurile: 2 referendumuri anuntate pe zi, in Siria luptam in prima linie etc.
    • +28 (30 voturi)    
      care lege? (Joi, 5 septembrie 2013, 17:30)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      cea in dezbatere NU PERMITE eutanasierea. Iar privitor la politizare, cine [in cap cu Ponta] a contestat legea la CCR ACUM DOI ANI?
      Inclusiv Abramburica, care azi a avut TUPEUL sa se duca la inmormantarea copilului. NEOBRAZARE CRASA!
      • +9 (9 voturi)    
        raspunsul este aici!! (Joi, 5 septembrie 2013, 19:16)

        rezis [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        http://adevarul.ro/locale/tulcea/bresalegala-uciderea-maidanezilor-1_52276fa2c7b855ff56474339/index.html
        • -24 (24 voturi)    
          sugerez si distrugerea tuturor autoturismelor (Joi, 5 septembrie 2013, 19:51)

          nbo [utilizator] i-a raspuns lui rezis

          Zilnic au loc o gramada de accidente din cauza masinilor care circula pe strazi. Numarul victimelor il depaseste cu mult pe cel al oamenilor muscati de caini. Sunt omorati inclusiv copii care se joaca pe strada sau traverseaza aiurea, si vina intotdeauna este numai a conducatorului auto, nu-i asa? Propun sa aplicam solutia de la maidanezi si sa "eutanasiem" toate autovehiculele, scotandu-le din circulatie. Atunci n-o sa mai moara nimeni.
          • +14 (14 voturi)    
            oare (Joi, 5 septembrie 2013, 21:24)

            aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui nbo

            oare tot asa gandeai si daca, doamne fereste era copilul tau?
          • +1 (1 vot)    
            Diferenta este ca... (Vineri, 6 septembrie 2013, 22:43)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nbo

            ...soferul vinovat poate raspunde in ata legii pentru fapta sa.
            Este, intr-adevar, regretabil sa fie pedepsiti toti cainii din cauza unor actiuni relativ izolate. Vina este a celor care, desi se declara iubitori de animale, nu fac nimic pentru a le integra intr-un peisaj social civilizat
            • 0 (2 voturi)    
              rspuns Mihai (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 12:11)

              Livut [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Corect nu trebuie sa omoram toti cainii pentru o bunica neglijenta si total iresponsabila care timp de mai mult de 25 minute cand Ionut a parcurs 1 Km pana la locul crimei, nu s-a sinchisit ce fac nepotii sai satand lionistita pe banca - Dece parintii lui Ionut i-a incredintat acestei femei grija copiilor ?daca in loc de caini copii ajungeau pe partea carosabila si ii accidenta un sofer-baga soferul nevinovat la inchisoare- Bunica poarta intraga raspundere pt tragicul eveniment iar se jeleste pe la toate posturile TV- sa-i fie rusine
          • 0 (0 voturi)    
            rspuns nbo (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 12:02)

            Livut [utilizator] i-a raspuns lui nbo

            Corect - Ce face cu unele specimene de oamenii care prin faptele lor sunt mai turbati decat cainii ( mame care isi omoara pruncii, criminalii, hotii si cacaraii?
            Ce facem cu automobilul care produce mai multe crime decat toti caini vagabonzi di Romania ?
            Sa nu uitam ca cel mai fidel frieten al omului este cainele- personal nu imi este frica de caini chiari si de cei fara stapan dar am teama de oameni care m-au muscat la figurat de foarte multe ori
        • -2 (2 voturi)    
          raspunsul este aici! (Vineri, 6 septembrie 2013, 0:02)

          misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui rezis

          pai daca nu e lege, inseamna ca cel de la Tulcea si cel de la Oradea, au facut de capul lor si fara sa aibe acoperire legala..si cu tot efortul lor..Tulcea se kauda cu peste 11000 de caini stransi si eutanasiati,problema nu s-a rezolvat..
          pai nu rezulta de aici ca actiunea este inutila? ca oamenii sunt singurii vinovati pentru ce este pe strada fara stapan si ca ei sunt primii care trebuiesc trasi la raspundere? ca ar trebui eutanasiati si cei care isi abandoneaza copiii in strada sau ii bate si ii trimite la cersit, si cei care omoara sau violeaza copii,batrani..nu sunt pericole publice si acestia enumerati de mine?
          chiar nu putem sa iesim din unghiul acesta euforic al crimelor?? doar de asta suntem in stare?
    • +25 (25 voturi)    
      Prevad o toamna fierbinte (Joi, 5 septembrie 2013, 17:49)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      astia nu au cum sa traiasca in realitatea noastra. sunt goi de continut, intai latratori la tv si au buzunarele pline (vezi vacante la miami, vezi tratamentele lor medicale in strainatate, in timp ce sistemul sanitar in ro este pe "chituci").

      astia traiesc numai pe cai politici, asadar, de manipulare la tv a dobitoacelor fara coloana vertebrala: ma refer la voturile cumparate cu 1kg de ceva la apia si alti sponsori interesati.
      • +27 (27 voturi)    
        Sa ne explice ponta (Joi, 5 septembrie 2013, 18:39)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        de ce altele legi au fost ordonante de urgenta si asta cu actiunea contra crimei asupra unui copil nevinovat nu este ?????
        Noi stam oameni si animale in acelasi loc bai animalule ?!?!
        Ai toate pargiile, iti e greu sa faci bine mai doctore ??/
        • +4 (4 voturi)    
          completare (Vineri, 6 septembrie 2013, 10:06)

          Angelica68 [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Sa explice USL cetatenilor pentru care guverneaza:
          1. de ce a blocat legea la CCR?
          2. de ce a semnat un protocol pana in 2020 in care s-a angajat sa interzica eutanasierea cainilor fara stapan (desi reglementarile internationale si europene nu o interzic)?
          3. de ce nu folosesc solutia Ordonantei de Urgenta, daca aceasta este o solutie mai rapida si mai eficienta?
          4. de ce considera ca problema cainilor fara stapan de pe strazile Bucurestiului este doar "tragedia unei familii"
          5. de ce nu isi asuma public o solutie "corecta" la aceasta problema de interes public?
  • +42 (44 voturi)    
    Ponta (Joi, 5 septembrie 2013, 16:25)

    vlad.pe [utilizator]

    Ponta are altele pe cap: aurul de la Rosia Montana si banii de la CFR, nu-i pasa daca mor copii sau batrani.

    De ce sa-i pese ? copiii lui se plimba prin Paris, Londa, Berlin nu stau printre maidanezi in Parcul Tei sau Parcul Pacii ..
    • +28 (28 voturi)    
      Ponta (Joi, 5 septembrie 2013, 17:46)

      BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim] i-a raspuns lui vlad.pe

      Ponta insusi e o prostie! ... omul asta nu-si poate asuma nimic. E impotent.... cand e de luat o decizie o da ba pe presedinte, ba pe parlament, ba pe nu stiu ce ministru
    • +11 (11 voturi)    
      Da, (Joi, 5 septembrie 2013, 18:27)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Şi folosesc produse de top pentru păr, nu Londa!
      • +16 (16 voturi)    
        Clown (Joi, 5 septembrie 2013, 20:45)

        Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        Ponta este de la circ, eutanasierea cainilor neadoptati este singura solutie si el spune ca face o lege serioasa care nu prevede eutanasierea!!!!!!!! Din nefericire acest panglicar este primul ministru al Romaniei!
  • +19 (23 voturi)    
    what's the catch (Joi, 5 septembrie 2013, 16:28)

    Etre [utilizator]

    Si uite asa acest subiect se transforma intr-un camp de confruntare intre doi posibiliti candidati la Presedentie, Antonescu si Oprescu.

    Ce nu inteleg eu in toata povestea asta, de unde atata incrancenare cand vine vorba de cainii mandanezi,

    Adica, indivizii astia nu au nici un scrupul sa-si vanda tara si mama. Cat pot ei sa castige de pe urma acestei afaceri ca sa aiba curajul sa se puna stavila in fata furiei opiniei publice.

    Postez intrebarea asta peste tot in speranta ca cineva ma poate lamuri.
    • +21 (21 voturi)    
      Sunt incompetenti (Joi, 5 septembrie 2013, 17:17)

      mazzeta [utilizator] i-a raspuns lui Etre

      Asta e singurul "catch": sunt incompetenti si prosti de bubuie.

      Probabil de la atata prostie repetata non-stop si intretinuta ici colo de o spaga, le-a intrat in reflex (in "normalitate") sa spuna si sa faca idiotenii.

      Cred ca asta e singura explicatie.
    • +15 (15 voturi)    
      perfect! (Joi, 5 septembrie 2013, 17:31)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Etre

      ai prins miscarea! pacat ca fanii USL nu se prind!
    • +17 (17 voturi)    
      Error (Joi, 5 septembrie 2013, 17:52)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Etre

      Nici unul dintre cei doi, nu are calitati pentru a fi eligibil intr-o Romanie a sec. 21, anul 2014.
    • +10 (10 voturi)    
      cum a putut acest derbedeu (Joi, 5 septembrie 2013, 23:55)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui Etre

      s-ajunga premierul României
      • +1 (1 vot)    
        simplu! (Vineri, 6 septembrie 2013, 9:51)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui ovigeo

        a fost votat cu 60% din 40%. a devenit majoritar in parlament si nu mai era loc de intors.
        Te poti intreba cum a ajuns sef la PSD!
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns cinic (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 12:17)

          Livut [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Eroare- pe bune USL nu a fost votat de 60% ci au ajuns la acest scor prin frauda - expl. multiplele dosare penale printre care figureaza la loc de ciste Dl Dragnea - pt care a ajuns vice premier- Felicitari
      • +1 (1 vot)    
        la aceasta intrebare (Vineri, 6 septembrie 2013, 9:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ovigeo

        iti pot raspunde :

        - vasnicii pensionari/pazitori de maidanezi cu mentalitati comuniste, ca doar si acum il regreta pe ceasca

        - putorile de oameni care stau la mila statului in loc sa munceasca chiar si cand li se ofera de lucru, ca-i mai bine la matul din marginea satului (chiar ieri au dat la stiri starea asta de lucruri, din nou)

        - indiferentii grataragii de mici si peturi de bere care in loc sa vina la vot, se duc pe imasurile tarii sa le mai umple de gunoaie, sau cu pitipoancele calare pe valuri marine sau creste de munte (unde ajung cu jipanele din dotare).

        toti astia de mai sus au dat cele 70% parlamentare si in consecinta un carlan las si iresponsabil ca prim ministru al celui mai "cinstit" guvern de pana acum.
  • +41 (41 voturi)    
    cum adica (Joi, 5 septembrie 2013, 16:33)

    Adrian1 [utilizator]

    Cum adica o lege e "mai serioasa"? adica ordonantele de urgenta sunt date la misto?
    • +20 (20 voturi)    
      De asta e "doctor in drept" (Joi, 5 septembrie 2013, 19:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Ca sa nu stie nici macar ca o OUG are ACEEASI putere ca o lege!!!
  • +24 (24 voturi)    
    A fi responsabil trebuie sa devina normalitate (Joi, 5 septembrie 2013, 16:38)

    dottore [utilizator]

    Crin zice bine! Referendum inutil. Mai bine fiecare partid propune cate o firma de sondaj, fac media si ala e scorul (de parca nu s-ar cunoaste deja!!).

    Eutanasierea cainilor maturi periculosi (bolnavi sau cu dinti in gura).
    Sterilizarea puilor si speciilor mai mici si plasarea lor intr-un adapost.
    Taxarea adoptiilor si microciparea cu numele celui adoptat. Daca e regasit pe strada si nu e declarat pierdut, "iubitorul" de caine sa fie amendat pentru neglijenta.

    A fi responsabil trebuie sa devina o stare de normalitate in Romania!
  • +41 (41 voturi)    
    Ce faci dom' PM (Joi, 5 septembrie 2013, 16:42)

    denvarel [utilizator]

    Il lasi pe domn doctor Oprescu cu referendumul in soare?
    Pai la ce mai organizeaza el referendum daca Parlamentu hotaraste pe 6 Oct soarta cainilor?
    Nu mai aveti pe ce cheltui banii?
    Dati o lege saptamana asta si cea viitoare faceti referendum sa vedeti daca e buna????

    V-ati pierdut busola! Hai, acasa ca v-ati jucat destul.
    Altii mai buni, sau macar altii normali.
  • +36 (36 voturi)    
    Q.E.D. (Joi, 5 septembrie 2013, 16:45)

    triciupa [utilizator]

    Nici n-a fost inmormantat copilul ucis si penibilii au si inceput scalambaiala televizata. Fiecare se repede sa apuce o halca din drama asta, sa capitalizeze ceva din ura populara fata de caini, sa bata fierul cat e cald, sa-i vada lumea cat sunt de preocupati, de empatici, de activi. Se inghesuie toti in fata camerelor, se calca pe picioare, se inghiontesc "eu primul", "ba eu primul", "ei sunt de vina", "ba ceilalti sunt", bazaie enervant ca mustele la hoit, mereu aceeiasi, mereu in fata...
    Povestea asta nu e despre caini, e despre oameni, despre oameni mici si lacomi, despre niste neica-nimeni cocotati in varful copacului care atat de mult sufla in vuvuzele si-atat de tare bat in tinichele ca nu ne mai auzim gandurile
  • +23 (23 voturi)    
    Daca (Joi, 5 septembrie 2013, 16:46)

    Kepler [utilizator]

    ar fi inconjurat de o haita de ciini turbati ar semna o ordonanta ? Ca intotdeauna se ascunde dupa parlamentul sau.
  • +23 (25 voturi)    
    Pentru Ponta e complicat.... (Joi, 5 septembrie 2013, 16:46)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Ce-o fi ăla un câine ? Ponta se urcă în mașină, coboară din mașină, mai vede un câine de departe pe la diverse parăzi. Bravi SRI-iști stau de veghe să nu cumva să muște vreun nerecunoscător curul primului ministru. E absolut necesar să avem o lege- după care va trebui să așteptăm normele de aplicare. Evident că va ieși și-o licitație- n-am idee pentru ce exact dar unde e lege e și licitație- de exemplu să asfalteze Bechtelul cu câini.
  • +22 (22 voturi)    
    nu se schimba nimic (Joi, 5 septembrie 2013, 16:48)

    edif [utilizator]

    aceeasi oameni, aceasi batjocura
  • +28 (28 voturi)    
    A asteptat sa moara un copil (Joi, 5 septembrie 2013, 16:49)

    vlad.pe [utilizator]

    A asteptat sa moara un copil pana s-a luat o decizie normala, omul asta nu traia in Bucuresti ?
    Nu stia de problema maidanezilor ?
    • +8 (8 voturi)    
      stimate Vlad, (Joi, 5 septembrie 2013, 22:49)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      care e 1decizia, 2 normala ? Referendumul oprescu pare o decizie ? Pare o decizie normala ? A mai angajat 2 hingheri , ce a decis ? Ne ia la misto ? Nu poate rupe lantul de interese care se invart in jurul maidanezilor pentru ca face parte din el ! Ceilalti primari ?Mucles ? SA-L OPRIM PE PRESCU ca cred ca si-a facut suma ...................
  • +32 (32 voturi)    
    mizerie (Joi, 5 septembrie 2013, 16:53)

    pragmatism [utilizator]

    O caricatura de prim-ministru ... asta este Ponta!!! Ma doare teribil, este frustrant sa stii ca esti "condus" de unul fara minte, fara minima responsabilitate, mincinos si ... fara minime abilitati de management!!! Sunt atatia oameni in Romania instruiti, cu viziune, foarte buni manageri care ar putea aduce plusvaloare societatii romanesti ... iar ... noi il avem pe infantilul de serviciu!
  • +23 (23 voturi)    
    mizerie (Joi, 5 septembrie 2013, 16:53)

    pragmatism [utilizator]

    O caricatura de prim-ministru ... asta este Ponta!!! Ma doare teribil, este frustrant sa stii ca esti "condus" de unul fara minte, fara minima responsabilitate, mincinos si ... fara minime abilitati de management!!! Sunt atatia oameni in Romania instruiti, cu viziune, foarte buni manageri care ar putea aduce plusvaloare societatii romanesti ... iar ... noi il avem pe infantilul de serviciu!
  • +27 (29 voturi)    
    Sa vedem... (Joi, 5 septembrie 2013, 16:55)

    ticbis [utilizator]

    Daca Antonescu si Ponta fac in asa fel fel ca sa dispara in sase luni orice urma de maidanez de pe strazile Bucurestiului, cred ca ar fi pentru prima data de cand sunt la putere cand au facut si ei un SINGUR lucru bun.
    Ceva insa ma face sa cred ca nu vor fi in stare nici macar de atata lucru, desi au o majoritate de 80% pentru a trece prin parlament orice fel de lege le trazneste prin cap...!!!
  • +10 (10 voturi)    
    orgoliul... (Joi, 5 septembrie 2013, 16:58)

    lucadd [utilizator]

    pacatul lui preferat :)
  • +20 (20 voturi)    
    I-e frica de lobbyul prietenilor javrelor (Joi, 5 septembrie 2013, 17:01)

    Frank777 [utilizator]

    Daca adopta legea parlamentul si va fi lege la ce mai face Oprescu -proptitu - in lb. bulgara numele Oprescu inseamna -proptit- referendum pe 6 Octombrie?
    Sa mai fure niste bani cu referendul .
    Costa 1 milion euro.
    Mai bine plateste 1 milion despagubiri la familia micutului.
    Ca asa ar trebui.
    Sa dea familia in judecata primaria si ceara despagubiri.Nu 1 ci 10 milioane.
    Sa le iasa pe ochi Coruptia,prostia,ingamfarea,incompetenta si sa plateasca toti care sunt de vina in frunte cu Proptitu
    • +13 (13 voturi)    
      Foarte corect, din nou, Frank! (Joi, 5 septembrie 2013, 17:22)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      sa se gaseasca un avocet bun contra Primarilor : OPrescu si Ontanu. O si O, Doi de zero!
      • +10 (10 voturi)    
        da, trebuie sa-i obligam (Joi, 5 septembrie 2013, 22:31)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        sa plateasca , sa nu se mai inghesuie asa la functii , sa vada ca uneori mai implica si raspundere .
    • +8 (12 voturi)    
      fiecare cetatean muscat de caini (Joi, 5 septembrie 2013, 22:37)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      ar trebui sa ceara despagubiri ! Eu am fost muscata de 2 ori intr-un an in Bucuresti.A fost groaznic, am facut atac de panica.N-am putut sa vorbesc cateva ore.Un batran ar fi murit pe loc.Matusa mea a fost muscata in cimitir.Copilul a fost muscat in parcul de langa scoala (locuiesc in Cotroceni)......
  • +24 (24 voturi)    
    rusine (Joi, 5 septembrie 2013, 17:02)

    Hermione [utilizator]

    A uitat cum bloca PSD-ul initiative in acest sens ale PDL-ului,dati un search edificator pe google. SI nici nu a venit cu ceva mai bun, din pacate, altfel nu asistam la tragedia petrecuta.
  • +20 (20 voturi)    
    deci nu e o urgenta (Joi, 5 septembrie 2013, 17:06)

    rov [utilizator]

    altele sunt se pare O.U. pentru guvern...
  • +16 (16 voturi)    
    ca sa sumarizam.. (Joi, 5 septembrie 2013, 17:21)

    keiser_soze [utilizator]

    ...domnilor politicieni, mai duceti-va la d r a c u ' !
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta (Joi, 5 septembrie 2013, 17:26)

    Adrian1 [utilizator]

    Ponta, lasa gargara, explodeaza mamaliga!
  • +17 (17 voturi)    
    Scopul nu scuza mijloacele (Joi, 5 septembrie 2013, 17:38)

    zapciu [utilizator]

    Ponta se grabeste acum repede sa voteze legea maidanezilor cu doua maini ! Dar el si Antonescu au blocat o lege similara ( care pevedea inclusiv eutanasierea) in 2011 ! Daca n-o blocau poate se facea naibii ceva pana acum si copilul nu era efectiv mancat de caini. Dar ei au blocat-o cu cinism politic si au preferat sa semneze protocoale cu "cutu-cutu" etc. pentru cateva voturi puturoase.Dupa parerea mea cei doi sunt complici morali la omor din culpa. Vreau sa le transmit acestor doi iresponsabili ca nu poti face chiar orice sub alibiul luptei politice si ca actiunile lor au avut consecinte. Sper sa aiba cosmaruri
  • +7 (11 voturi)    
    Legea (Joi, 5 septembrie 2013, 17:58)

    HP [utilizator]

    Legea NU permite eutanasierea. Deci daca va fi aprobata, nu se va rezolva nimic, exact ca si pana acum.
  • +12 (16 voturi)    
    Oradenii sunt oameni seriosi, nu ca dambovitenii! (Joi, 5 septembrie 2013, 18:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Domnule presedinte Traian Basescu,
    Constatam toti, in aceste zile, ca dambovitenii- primarii din Bucuresti, parlamentarii aciuati temporar in Bucuresti (bucurestesnizati), nu au moralitatea, educatia, cinstea, constiinta sa rezolve ferm, definitiv, problema cainilor maidanezi din Bucuresti. Maidanezi! Nu comunitari, fiindca acesti nu-mi apartin si mie si nici cunoscutilor mei, ca sa fie denumiti comunitari.
    Avand in vedere impotenta noastra damboviteana, dovedita si de aceasta data, am avut intentia sa propun ca guvernul sa angajeze o firma dintr-o tara civilizata, in care nu exista caini pe strada, ca sa intocmeasca, pentru Bucuresti, un program de rezolvare rapida a problemei, la fel ca in tarile civilizate.
    L-am auzit acum vorbind pe actualul primar al orasului Oradea, despre felul cum a rezolvat definitiv aceasta problema. M-a impresionat determinarea lui, faptul ca este un om hotarat.
    Iata ca nu trebue sa apelam la un strain ca sa ne dea solutia.
    Sa il rugam pe domnul primar al Oradei sa preia gestionarea problemei cainilor din Bucuresti, sa il rugam sa ne dea solutia si sa vegheze asupra aplicarii acesteia.
    Moderatoarea emisiunii TV, in care a intervenit domnul primar oradean, l-a intrebat daca a aflat care este situatia actuala a cainilor din Bucuresti si ce crede el, intr-o prima impresie, asupra solutiei de aplicat.
    Raspunsul onorabilului oradean :
    'Sa fie adunati imediat toti cainii de pe strazi, sa fie oferiti imediat spre adoptie, cei ce nu vor fi adoptati sa fie eutanasiat!'.
    • 0 (2 voturi)    
      Scrisoare adresata dlui primar llie .Bolojan (Vineri, 6 septembrie 2013, 11:30)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Stimate domnule primar Ilie Bolojan,
      va rog sa luati in considerare scrisoarea ce urmeaza, pe care am trimi-o presedintelui Traian Basescu.
      Sunteti de acord sa ii ajutati pe bucurestenii de rand, asa cum am aratat in scrisoare?
      Va rugam sa va extindeti competenta dovedita in Oradea, si pe aici, pe malurile Dambovitei.
      Va multumim.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa inteleg (Joi, 5 septembrie 2013, 18:14)

    arakis [utilizator]

    ca se rupe USL? Paguba e la liberali, nu la PSD! Trece si referendumul propus de Sorin Oprescu, sa-i vedem dupa aia pe Crin si Victoras!
  • +11 (11 voturi)    
    mojicie extrema (Joi, 5 septembrie 2013, 18:29)

    benpersona [utilizator]

    Piedone a declarat la Relaitatea TV ca vrea "sa fie tras de socotela".......pentru maidanezi.
  • +9 (9 voturi)    
    asta-i buna (Joi, 5 septembrie 2013, 18:32)

    radiola [utilizator]

    Pai vreți sa rămână dl.marinescu fără marfa?
    nu e interesat sa stârnească câinii
  • +12 (12 voturi)    
    Hopa (Joi, 5 septembrie 2013, 19:06)

    zizi_m [utilizator]

    dottore nu mai vrea ordonante de urgenta!

    A dat pana acum cat ultimele 3 guverne la un loc, dar de acum cica trece la lucruri serioase...

    Papagalul tot papagal, ce sa-i faci.

    http://www.zf.ro/eveniment/guvernul-ponta-2-plus-50-ordonante-de-urgenta-11175745
  • +4 (4 voturi)    
    LEGEA e ... un OUG (Joi, 5 septembrie 2013, 19:56)

    linkeu [utilizator]

    Legea in discutie in Parlament modifica si completeaza de fapt un OUG, OUG 155 din 2001.

    Si, surprinzator se pare pentru unii, toate, dar chiar TOATE OUGurile ajung in Parlament, unde sunt aprobate sau respinse printr-o ... lege. Constitutia Romaniei se gaseste si online, pentru cine n-a dormit deja cu cartea sub perna - vezi art.115 :)
  • +7 (7 voturi)    
    bulina rosie (Joi, 5 septembrie 2013, 21:55)

    mihail nica [utilizator]

    acest accident tragic plutea in aer. era inevitabil. nu sunt un pesimist incurabil , dar ma simt obligat sa intreb pe guvernati : ce se va intampla in cazul unui cutremur?
    • +1 (1 vot)    
      bulina rosie (Vineri, 6 septembrie 2013, 7:39)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      - televiziunile vor face audienta:
      - politicienii , campanie electorala.
      noi ne vom ingropa mortii....
  • +8 (8 voturi)    
    DEMISIA adica punct si de la capat (Joi, 5 septembrie 2013, 22:18)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Singura solutie rezonabila pentru oprescu care si-a reluat azi ironia smechereasca , superioritatea de smeccher de cartier : demisia ! Eu astept masuri si tu ne dai referendum ? Esti nelegitim ? Daca aveati (usl) 51% mai intelegeam, dar asa?In SUA se raspunde a doua zi la o chestiune care ravaseste opinia publica ca asta si ar fi trebuit sa se intample cu moartea japonezului dar atunci am stat si noi ca niste momai !
  • -1 (5 voturi)    
    Legea este la Camera Deputatilor (Joi, 5 septembrie 2013, 23:33)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Care lege este la Camera Deputatilor domnule Ponta, daca seful ASPA spune ca in baza legii va eutanasia de maine cainii agresivi, care in opinia lui agresivi inseamna cei care sunt in haite..
    De ce s-a facut atata caz acum pe omorarea tuturor cainilor si nu s-a orientat nici Politia nici Protectia copilului catre familia care a tratat cu neglijenta copiii?
    Numai unii sunt trasi la raspundere pentru faptele lor iresponsabile?
    Cum e garantata prin Constitutie "integritatea fizica si psihica a unei persoane" din moment ce haitele salbatice de bestii ucid fiinte lipsite de aparare!m intreaba mama copilului ucis de caini.
    Eu o intreb cum a garantat ea siguranta copiilor cand a pleacat la serviciu si i-a lasat pe mana mamei, ca sa scape cu cheltuieli cat mai mici, avand cunostinta de faptul ca acestia sunt argintul viu, cum declara bunica si bu puteau fi stapaniti? Cat timp nu au fost in vizorul bunicii copiii daca au avut timp sa intre in balariile din acel teren? Cainii aia nu or fi latrat, nu or fi facut galagie? Copiii nu or fi tipat, nu or fi strigat dupa ajutor?
    Eu zic sa aibe pe constiinta si viata copilului si a celor care vor fi inchisi pentru ca nu au avut grija sa isi astupe gaurile din gard si a tuturor cainilor care vor muri, dar pana vor muri, vor trece prin mari chinuri si sperieturi.
    Ne sunt bagate in fata cazuri de genul asta ca sa poata vota ei in voie legi imbecile si alte taxe aberante, doar cu scopul de a mai aduce bani in visteria Finantelor.. si ca sa poata sa mai mareasca niste salarii de bugetari..dar nu a celor amarati.. acelea de nesimtiti.
    daca nu ma credeti maipriniti odata factuta la ENEL sa vedeti ce taxa noua a fost inclusa..au scos partial certificate verzi si au introdus o alta.
    Circ politic pe marginea unei tragedii..ca intotdeauba dealtfel..
    Doamne te rog opreste atrocitatile din tara asta!
  • +6 (6 voturi)    
    Justitia... (Joi, 5 septembrie 2013, 23:46)

    riddlekey [utilizator]

    ...Divina i-ar transforma in muti pe toti cei care incearca sa capitalizeze electoral moartea unui copil. N-au niciun drept, nici macar sa-si mai dea cu parerea. Ar fi trebuit sa faca si doar atat. Au preferat sa fie piatra care ascute coasa. Insa pana si pietrele crapa la final...
  • +6 (6 voturi)    
    avand in vedere (Vineri, 6 septembrie 2013, 2:43)

    aresul [utilizator]

    faptul ca EXISTA o lege ce reglementeaza gestionarea cainilor fara stapan, sunt curios despre ce lege vorbeste neispravitul asta?!
    =============================
    LEGE nr. 227 din 23 aprilie 2002
    pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân

    Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 289 din 29 aprilie 2002.
    =============================
    De asemenea, sunt curios despre ce referendum mai vorbeste celalat neispravit.
    In fapt, toti politicienii care si-au dat cu parerea, au facut acest lucru la misto.
    Daca aceasta lege nu a fost abrogata, inseamna ca administratia nu si-a facut treaba timp de 10 ani.
    Nu este nevoie de alta lege, nu este nevoie de referendum. Este nevoie de o cizma in capetele alea seci, de politicieni!
    Din cate vad, termenul de adoptare este de 14 zile.
    • -1 (1 vot)    
      termenul este de 7 zile (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:44)

      linkeu [utilizator] i-a raspuns lui aresul

      227/2002 a fost urmata de 391/2006, care aproba un OUG nou, care modifica OUG 115/2001.
      te doare capul.

      Oricum, pe legislatia in vigoare (care e de fapt OUG 115/2001 cu toate modificarile si completarile ulterioare), termenul pentru adoptie este de 7 zile.
  • 0 (2 voturi)    
    Solutii decente in problema maidanezilor (Vineri, 6 septembrie 2013, 7:39)

    Bozi [utilizator]

    Legea trebuie sa prevada obligativitatea proprietarilor de a-si declara cainii si microciparea lor, o taxa pentru cei care doresc sa aiba caini nesterilizati si pedepse dure pentru cei care abandoneaza cainii. Proprietarii ai caror caini agreseaza/ucid oameni sa raspunda penal si sa plateasca daune morale victimelor sau rudelor acestora. De asemenea, proprietarul care nu mai doreste sau nu mai poate intretine un caine trebuie sa aiba dreptul, contra unei taxe modice, sa ceara eutanasierea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    politizarea e o prostie cand nu o faci tu ! (Vineri, 6 septembrie 2013, 8:10)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Manipularea la fel ! Nu-i asa dottore ? Activist jalnic ce esti !
  • +5 (5 voturi)    
    Legile "serioase" (Vineri, 6 septembrie 2013, 8:23)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Lege "serioasa" in acceptiunea talharo-politrucilor de azi = lege de pe urma careia se poate fura.
    Eutanasierea ar elimina subiectul furtului.
    Asta doare tare ! Inclusiv useleii.
    Vrea Crinu presedinte ? Pentru ce ? Doar pentru retorica lui somnambulica ?
    Este Ponta prim-ministru ? Sa se uite la tara . E varza !

    R_U_S_I_N_E !!!

    Nu santeti capabili nici macar sa asigurati aplicarea constitutiei daramite sa conduceti o economie, o tara !
  • +2 (2 voturi)    
    nu-i graba (Vineri, 6 septembrie 2013, 12:06)

    liviusmaximus [utilizator]

    Corpul de control al PM si Curtea de conturi sa prezinte un raport asupra cheltuirii fondurilor pt caini - sterilizari, adaposturi pe hartie, etc. Si vom avea o concluzie foarte clara si simpla !!!! Se tergiverseaza pt ca se fura la greu.
  • +2 (2 voturi)    
    OUG privind maidanezii (Vineri, 6 septembrie 2013, 13:11)

    bref [utilizator]

    Se vede clar ca si dupa un somn prelungit poti sa ai idei mai bune decat unul care doarme mai putin gandindu-se cum sa copieze la extemporal ca sa treaca clasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta și maidanezii (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:00)

    marga 2 [utilizator]

    Se pare că nu are solutii sau este laș.Mîine, poimîine vom duce copii în lesă la plimbare prin parcuri și pe străzi, pînă parlamentul sau alte instituții găsesc o soluție la această problemă gravă,care se pare pentru unii a devenit o afacere bănoasă.
  • +2 (2 voturi)    
    O realitate crunta si rapida! (Vineri, 6 septembrie 2013, 14:15)

    flyngangel [utilizator]

    Cand veți ajunge sa vedeți câini omorati pe strada domnule PM, precum sobolanii, cand veți ajunge sa vedeți in fata Dvs numai fete de oameni super maniosi care va vor pielea cu orice preț, a Dvs si a tuturor bacterilor care se ascund in Parlament , cand veți vedea tara asta atat de frumoasa, parjolita de sus pana jos de focul razbunarii atator persoane care vai dat votul lor, cand veți numără crucile persoanelor mișcare de câini sau de măsurile intelepte luate de voi ghiaburi nenorociti, atunci ce ordonanța de urgență vei mai da Draga Goe ? In ce gaura ai sa te ascunzi?

    Continua așa Draga PM, chiar te rog, poate așa am sa îmi vad si eu neamul meu, frații si Surorile mele care se trezesc au fac curatenie in tarisoara asta plină de microbi si nomenclaturisti ca voi!

    Sănătate si la ,, mulți câini ,,