Asociatia "Cutu, Cutu": Presedintele dezinformeaza, legea sterilizarii nu a existat vreodata

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:48 Actualitate | Esenţial

Asociatia "Cutu, Cutu" a reactionat la afirmatiile de marti seara ale presedintelui Traian Basescu si a precizat ca legea sterilizarii nu a existat niciodata, existand doar un proiect de lege in parlament.

Asociatia sustine, in comunicatul de presa, ca tocmai pentru ca nu exista legea sterilizarii sunt atat de multi caini pe strada.

"Doar Bucuresti si inca 10 localitati din tara sterilizeaza, dar aceste localitati nu fac fata avalansei de caini care migreaza dinspre alte localitati", afirma presedintele Asociatiei, Marcela Pisla.

Redam mai jos comunicatul Asociatiei Cutu, Cutu, asa cum a fost publicat pe site-ul sau:

Presedintele statului a declarat pe 3 septembrie 2013 ca metoda sterilizarii este e o solutie pe termen lung, care, "din 2004, s-a dovedit ca nu da rezultate". Este extrem de regretabil ca o asemenea eroare si dezinformare vine de la cel mai inalt nivel !! (sic)

Noi nu avut sterilizare niciodata! Legea sterilizarii nu a existat vreodata ! Exista doar un proiect de lege privind sterilizarea care zace din 2007 in asteptare prin Parlament.

Din 2004 se sanctioneaza insa "cruzimile impotriva animalelor" gratie Legii nr. 60 din 24 martie 2004 privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata de Romania la Strasbourg la 23 iunie 2003 (Publicata in M. Of. nr. 400 din 5 mai 2004) si care spune ca "nimeni nu trebuie sa cauzeze inutil durere, suferinte fizice unui animal de companie" sau ca "trebuie sa ii asigure, in cantitate suficienta, hrana si apa, posibilitatea de miscare".

Unde este cuvintul sterilizare?! CUM POATE DA ESEC O METODA CARE NU S-A APLICAT??? Asta este uluitor.

Tocmai, pentru ca nu avem legea sterilizarii avem multi caini pe strada! Primariile nu sunt obligate sa sterilizeze cainii si nici proprietarii. Cainii se inmultesc in voie!!

Doar Bucuresti si inca 10 localitati din tara sterilizeaza, dar aceste localitati nu fac fata avalansei de caini care migreaza dinspre alte localitati.

Cerem de urgenta, cum am facut -de mii de ori, si dv mass media stiti, caci v-am informat constant, votarea LEGII STERILIZARII, fara de care nu "scapam" de cainii de pe strada!





Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Solutii alternative de incalzire in Romania. Metoda prin care factura lunara poate ajunge de la 185 de lei la 70 de lei

Vreti o alternativa la sistemele clasice de incalzire? Producatorii vin cu tehnologii moderne care sa lupte cu gerul. Cum ar si acumulatorul de caldura. Se incarca noaptea si va incalzeste apoi toata ziua. Puteti opta si pentru incalzirea prin pereti sau tavan, iar pentru blocuri a fost inventat sistemul inteligent de reglare a caldurii.








4564 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Da dumneavoastră pentru ce cereţi bani? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:54)

    echos [utilizator]

    pentru sterilizări, nu? sau ăsta e motivul "pentru fraieri"...
    • 0 (2 voturi)    
      pai pare simplu raspunsul (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:08)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui echos

      Nu exista o lege care sa impuna primariilor sterilizarea cainilor fara stapan, asa ca se face de catre ONG-uri pro bono sau cu bani din donatii.
    • +2 (4 voturi)    
      Vineri, ora 19:30, Piata Romana - adunare populara (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:44)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui echos

      (imi cer scuze ca repet mesajul, dar il pun aici pt vizibilitate mai buna)
      pagina evenimentului:
      https://www.facebook.com/events/225314847623909/

      daca nu puteti d-voastra veni, macar dati mai departe rudelor/prietenilor.

      ii rog pe cei de la cutu-cutu si care or mai fi (daca au tupeul si nonsalanta sa apara in zona), sa nu se ne provoace... cazul copilului de 4 ani e unul foarte emotionant pt orice parinte normal care stie ce-i aia empatie.
  • +7 (7 voturi)    
    O rugaminte (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:54)

    arakis [utilizator]

    mare la domnul Sorin Oprescu:sunt sigur ca cunoaste cel putin un medic psihiatru bun, un doctor care sa aiba leac pentru doamna Pasla.
  • +9 (11 voturi)    
    Migrarea cainilor (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:57)

    LoveRomania [utilizator]

    Sa intelg ca toti cainii migreaza dintr-un oras in altul, probabil merc cu taxiul sau trenul, propun sa le scumpim bileltele de tren, astfel incat sa nu isi mai permita sa migreze in orasele mari precum bucurestiul
    • 0 (0 voturi)    
      Aberezi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 22:15)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      Bipedele ii aduc si abandoneaza pe unde apuca, numai langa casa/blocul lor sa nu mai stea .. ca asa se rezolva problema rromani, aruncam peste gard.

      Eu i-am vazut pe unii care au scos un sac din portbagaj, sac din care au iesit doi caini ... abandonati la ultima statie de metrou de pe magistrala 2, Berceni.
  • +8 (8 voturi)    
    luati un distonocalm doamna (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:00)

    RaduMoldovan-Petrut [anonim]

    Ca vad ca scrieti cu CAPS LOCK!
    In ceea ce priveste asociatia dvs si alte asemenea ham hamuri, nu ar trebui sa va mai bage nimeni in seama.
    Cei 16000 de oameni muscati in ultimele 12 luni in Bucuresti si copii si batranii ucisi de maidanezi va sunt si dumneavoastra pe constiinat
  • +7 (9 voturi)    
    Sa nu mai aud de Cutu Cutu sau patru labute (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:04)

    Mihai321 [utilizator]

    Toate ONG-urile de animale numa vorbiți la televizor și nu faceți nimic pentru caninii maidanezi. Veniți acuma sa ne spuneți de legislație și tot felu de povesti.
    Soluții zero, numai sa dați din clanța sunteți buni.
    Sa va fie rușine
    • +4 (6 voturi)    
      Fac si eu Asociatia "Mars ! Mars !" (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:57)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mihai321

      Sunt convins ca voi primi multe donatii sa scap Bucurestiul de caini, nu sa-i parsesc cum face "Cutu Cutu"...
  • -13 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:04)

    Mazeta [utilizator]

    Legea sterilizării are totuși un mare dezavantaj: nu potolește setea de sânge a oamenilor. Câinii devin mai puțini și mai blânzi, este adevărat, dar oamenii rămân la fel de agresivi. Iar Băsescu și mass-media căștigă din agresivitate, nu din rațiune.
  • +7 (9 voturi)    
    Cainii fara stapan (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:04)

    fane_grija [utilizator]

    Cainii fara stapan nu sunt animale de companie!
  • +5 (7 voturi)    
    Asa sa fie oare??? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:05)

    BimbiBimbi [anonim]

    Mda! Ce uita Cutu-cutu sa specifice este banii care sunt la mijloc!!Pentru ca nici unul din aceste ONG-uri nu face munca patriotica ori voluntariat asa cum ar face cei care sunt cu adevarat interesati de soarta cainilor! Singura lor grija e sa nu cumva sa le dispara sursele de finantare prin disparitia cainilor maidanezi! Si atunci solutia, care ehe, asigura o lunga finantare, este asa-zisa sterilizare!
    • 0 (0 voturi)    
      Este banii? Este ? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 22:17)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui BimbiBimbi

      Marean tu esti ?
  • +11 (13 voturi)    
    cine dracu? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:08)

    Tibi. [utilizator]

    cine dracu mai pune botul la nenorocitii astia de la ong-uri, lipitori care traiesc de zeci de ani de pe urma eliberarii cainilor salbatici? Chiar trebuie sa ai un creier de molusca sa nu observi corelatia: ong-istii si medicii cu care sunt in cardasie se imbuibeaza sterlizand cainii doar pe hartie, pe strazi situatia a devenit dramatica, de la an la an numarul spitalizatilor creste.. trebuie urgent si o lege: m-a muscat cainele adoptat doar pe hartie de cutu-cutu? Atunci detinatorul ong-ului raspunde civil, penal, iar daca lucruirle sunt mai grave omor din culpa.. trebuie sa scapam de lipitorile astea de ong-uri care au tot interesul din lume sa fie pline orasele de caini numa` buni de "sterilizat"
  • +7 (11 voturi)    
    Terminati, ma, cu cut-cariile! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:08)

    dookuhaka [utilizator]

    Voi vorbiti de cainii - animale domestice! Noi vorbim de cainii - animale salbatice de prada care de multa vreme nu mai traiesc pe langa un stapan! EUTANASIERE - de asta vorbea Presedintele! Aceasta este singura solutie. Restul sunt cheltuieli inutile!
  • +8 (12 voturi)    
    Alo, cutu cutu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:09)

    M3M [utilizator]

    Voi ati vazut poza copilului? Si, dormiti linisiti cu potaile voastre?

    Pe vremuri javrele se tineau la curte din motive de aparare a locuintei si contra vulpilor, ursilor, s,a,m,d

    Daca nu isi faceau treaba sau daca muscau vreo persoana fara motiv erau luati frumusel, dusi in spatele casei si cu tarnacopul se rezolva problema.

    Acum toate babele sclerozate sunt iubitoare de maidanezi; eu cred ca viata unui copil nu se compara cu toti cei 100,000 de maidanezi nici cat negru sub unghie.

    Asa ca faceti gargara degeaba, cred ca toti stim ce e de facut de acum incolo in ceea ce priveste javrele; asa chiar nu se mai poate.
    • +6 (6 voturi)    
      Cainele merge in spatele casei (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:20)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui M3M

      Si daca a mancat o pui sau o gaina, nu numai daca a muscat om,

      In Bucale, cainii mananca copii si nu avem nici o problema, suntem civilizati, protejam animalele.
  • +9 (11 voturi)    
    Aceasta femeie (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:11)

    Minos24 [utilizator]

    e un om bolnav, nu mai trebuie bagata in seama! Credeam ca are ceva cu Sorin Oprescu, cu Razvan Bancescu, dar vad ca are ceva cu toata lumea! O lipsa de respect fata de seful statului, fata de capacitatile sale, doar la un om bolnav cu capul poti intalni.
  • +10 (12 voturi)    
    O alta luare de pozitie de mare talent (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:15)

    suk-yi [utilizator]

    Aceasta dna sau dra de la Cutzu Cutzu ar merita spinzurata de limba pentru toate prostiile pe care le debiteaza de ceva vreme incoace, alaturi de alde Kuki Barbuceanu si alti dementi de teapa lor.
    Acesti oameni au clare deranjamente la mansarda, si nu isi dau seama pe ce lume traiesc; vin mereu cu argumente emotionale sau complet lipsite de logica sau macar bun simt. Ei nu au nici o treaba cu lumea reala in care traim; de faptul ca muncim din greu sa platim niste impozite uriase, care se cheltuie pe timpenii, inclusiv pe pasiunea lor personala - colectionatul de javre si apoi abandonarea lor pe strazi. Ei nu stiu cit de greu e sa faci si sa cresti in ziua de azi un copil, cel mai probabil nu si-au asumat nici efortul ic.
    Cel mai stupid e ca de fapt nu inteleg niste chestiu
  • +10 (14 voturi)    
    cerem legea eutanasierii cainilor maidanezi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:16)

    Marius2013 [utilizator]

    Suntem zeci de mii de cetateni ai acestei tari care vrem sa scapam de cainii maidanezi. Singura solutie este eutanasierea! Odata pentru totdeauna trebuie aplicate masuri in forta. Noi, cateva zeci de mii de romani, cerem o lege a eutanasierii cainilor fara stapan!
  • +10 (12 voturi)    
    Lumea e infierbantata, aveti grija... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:22)

    Melchisedec [utilizator]

    S-ar putea sa se iasa in strada, din cauza copilului mancat de caini. Lumea e furioasa, nimeni nu mai suporta hoardele de dihanii din preajma locurilor de joaca, din parcuri si din scarile blocurilor, asa ca s-ar putea sa nu va vad bine daca nu stati in banca voastra, mai Cutu-cutu...
  • +3 (7 voturi)    
    datele problemei insa raman aceleasi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:23)

    Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim]

    cu sau fara aceasta lege raman faptele: oameni care au murit fiind atacati de haite de caini fara stapan.
    Dupa ce numarul cainilor fara stapani va scadea la o limita rezonabila si (mai ales) dupa ce vor disparea HAITELE (un caine sau doi fara stapan pe strada nu cred ca se constituie intr-un pericol, dar o HAITA da) din orase si din imprejurimile acestora putem aplica massurile de sterilizare propuse.
  • +11 (11 voturi)    
    ASPA (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:24)

    tudor74 [utilizator]

    Cand ASPA a dat din colt in colt si nu a fost in stare sa spuna exact cati caini au sterilizat nu s-a isterizat nimeni !

    http://www.zf.ro/eveniment/primaria-bucuresti-cheltuie-3-3-mil-euro-pentru-cainii-maidanezi-i-ar-ajunge-pentru-33-000-de-custi-de-ce-nu-aduna-cainii-de-pe-strazi-16-000-de-bucuresteni-au-fost-muscati-anul-trecut-cu-30-mai-mult-10819228/

    "La întrebările ZF, legate de câţi câini maidanezi au fost sterilizaţi anul trecut şi câte adăposturi de câini au fost construite, Nicoleta Tănase, de la biroul de relaţii cu presa al ASPA a transmis “în vederea obţinerii informaţiilor solicitate de dumneavoastră, vă rog să vă adresaţi Biroului de presă al Municipiului Bucureşti”. Oficialii Primăriei Municipiului Bucureşti (PMB) nu au răspuns solicitării ZF."

    Pe ce cheltuie ASPA 3 mil de euro ? In schimb Vier Photen castreaza caini pe banda rulanta si fara bani de la stat si cu buget infim mai mic.

    Vreti sa dati vina pe cineva, tragetii la raspundere pe astia cu doua cu picioare, nu cu patru !
  • +8 (12 voturi)    
    Uluitoare... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:25)

    catalin72 [utilizator]

    Uluitoare nu e decit nesimtirea acestor ONG-uri ! Un copil a murit dar ei comenteaza ce-a zis Presedintele la nivel de nuanta ...
    Cum poate sa fie sterilizarea o metoda mai rapida decit eutanasierea ?? Cit de "caini" pot sa fie acesti pseudo-iubitori de caini daca trateaza cu atit dispret moartea unui copil ???
  • +12 (12 voturi)    
    asa, asa (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:27)

    AndreiIonescu1 [anonim]

    1) "... dar aceste localitati nu fac fata avalansei de caini care migreaza dinspre alte localitati ... " - am vazut in personalul tandarei - bucuresti un vagon plin cu caini migratori. in primavara cand veneam de la munte am stat juma de ora sa treaca o turma de caini - plecasera in transhumanta ... BA BAIETI?! voi sunteti cretini sau simtiti ca incep sa va dispara fondurile?

    2) " ... votarea LEGII STERILIZARII, fara de care nu "scapam" de cainii de pe strada! ... " - ar mai fi niste legi. esti ONG si nu-ti faci treaba, sa fii amendat. (daca nu sunteti in stare sa va faceti treaba, apucati-va de vandut ziare ....) Ai prins cainele pe strada, il tii x zile si daca nu e adoptat / revendicat ... God forgive him ...

    3) Scrietii lu ponta sa declare zi de doliu national cand in memoria onoarea unui copil nevinovat care A MURIT DIN CAUZA UNOR JIGODII DE OAMENI.
  • +15 (15 voturi)    
    Avem nevoie de legea eutanasierii (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:27)

    micamus [utilizator]

    We don't give a fuck pe legea sterilizarii...vrem una a eutanasierii..daca nu sunt adoptati in 7 zile sa fie eutanasiati...daca sunt adoptati si lasati pe stada.. proprietarii sa faca puscarie...si poate atunci nu a sa mai avem copii omorati de caini maidanezi.
  • +10 (10 voturi)    
    Cutu Cutu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:29)

    Glanetasul [utilizator]

    Mai sa fie, pai acum sa inteleg ca ONG-urile iubitoare de animale, nu au castrat maidanezi pana acum? Sa inteleg ca doar le-au capsat un plastic de ureche?
    Imi pare rau pt aceste asa zise asociatii "non profit" ca de acum incolo s-a terminat cu paparea banului public degeaba.Aceste capuse, sub masca "filantropiei" tin cainii nemincati, bolnavi in conditii insalubre, doar ca sa suga niste bani.Mergeti la orice adapost al acestora si o sa va izbeasca mirosul de la 2km. Dupa ce aceste capuse au terminat de tocat banii, incarca cainii in dube si ii abandoneaza in zonele limitrofe ala Bucurestiului. Asta fac de peste 10 ani acesti "iubitori de animale".
  • +15 (15 voturi)    
    esecul sterilizarii (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:29)

    Angelica68 [utilizator]

    Pentru a demonstra esecul sterilizarii, dati-mi voie sa dau un exemplu din proprie experienta: Fetita mea a fost muscata in fata blocului anul trecut in august de un caine fara stapan care anterior fusese ridicat de ASPA, sterilizat si returnat in teritoriu, conform hotararii Consiliului General. Dupa ce am sesizat in scris, si cu dovezi medicale, ASPA a ridicat cainele la inceputul lunii octombrie. Dupa o luna era din nou in fata blocului. La sesizarile noastre ulterioare ASPA nu a mai raspuns. Cainele a fost ridicat din nou catre sfarsitul lunii aprilie anul acesta, dupa ce a mai agresat si alte persoane. Timp de aproape 6 luni copilul meu a trecut zilnic pe langa cainele care a muscat-o. Copilul de 4 ani care a murit zilele trecute a fost muscat de caini sterilizati. In ce fel rezolva sterilizarea problema cainilor maidanezi?
    • +11 (11 voturi)    
      astea de la cutu-cutu merita internate la (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:56)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Angelica68

      psihiatrie. O sa ma duc la protestul de vineri si daca vin si astia care ii pupa in fund pe maidanezi, jur ca o sa dau cu ei de pamant.
      • +4 (4 voturi)    
        Unde e protestul? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:22)

        M3M [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Vin si eu, aduc si cunostinte cat pot de multe.
        • +1 (1 vot)    
          Piata Romana, vineri 19:30 (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:20)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui M3M

          mai multe detalii pe pagina de facebook, dedicata evenimentului - https://www.facebook.com/events/225314847623909/

          numai bine
  • +8 (8 voturi)    
    Am un mesaj pentru asociatia ""Cutu, Cutu" (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:32)

    artistul [utilizator]

    Mars ma!!!

    PS
    " Primariile nu sunt obligate sa sterilizeze cainii si nici proprietarii"

    De ce ar trebui sterilizati proprietarii?
  • +9 (9 voturi)    
    nu-i de ras dar (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:39)

    Luke [utilizator]

    "Doar Bucuresti si inca 10 localitati din tara sterilizeaza, dar aceste localitati nu fac fata avalansei de caini care migreaza dinspre alte localitati."

    Or fi auzit ca se sterilizeaza moca, de-aia migreaza.
  • +6 (6 voturi)    
    o luam de la capat? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:40)

    andimi [utilizator]

    pai ce facem, o luam de la capat? ce sa sterilizam madamelor, pt ca o facem degeaba? Oricit ai incerca, nu ii vei putea steriliza pe toti, e imposibil. Nu ne mai vindeti gogosi si spuneti citi bani ati tocat pt a rezolva problema maidanezilor? Cred ca zeci de miliarde! E cazul sa trecem la solutii radicale, asemanatoare solutiilor adoptate de decenii in tarile din vest.
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:51)

    T34 [utilizator]

    Ce vrajeala pontaneasca au si astia!
    1. Din cate vad eu, Basescu nu a zis ceva despre vreo lege a sterilizarii, ci despre metoda sterilizarii, care a dat rezultate. Si atunci, de unde afirmatia ca ar fi mintit poporul cu televizorul?! O fi primit omu' vreo vizita de la USL si i-or fi zis: mars Grivei si latra despre Basescu. Iar Grivei zice: ham, ham! Maine-poimaine dau astia si cainilor drept de vot si vom vedea stiri de genul: "180% dintre romani si caini au votat pro-USL".
    2. E ciudat cum migreaza in masa cainii din tara spre Bcuresti. Probabil sunt atrasi de masinile de fitze pe roata carora e mai cool sa faca pipi :))
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-am ajuns (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:52)

    nano2k [utilizator]

    Pana si cutzu-cutzu sare la beregata Presedintelui.
    Jalnic am ajuns.
  • +4 (4 voturi)    
    toporul in mana (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:03)

    JeanCrote [utilizator]

    problema nu e daca sunt sterilizati sau deparazitati ci ca ei sa nu mai fie pe strada. unde vor fi ei in alta parte...nu ne mai intereseaza. ca sunt acasa la "iubitori", ca sunt in adaposturi, sau ca sunt facuti cenusa...nu ne intereseaza. "iubitorii" si ONG urile sunt libere sa se ocupe de treaba asta. daca nu, primaria sa se comporte ca acum 23 de ani cand hinghierii mergeau pe strada si strangeau cainii.
  • +7 (7 voturi)    
    Draga cucoana, (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:09)

    JestersTear [utilizator]

    (In primul rand imi cer scuze pentru limbaj)

    CU CE NE AJUTA pe noi faptul ca avem zeci de mii de caini sterilizati pe strazi?
    Va reamintesc ca baietelul a fost ucis de caini STERILIZATI !!!

    Nu mai cantati placa cu "sterilizarea rezolva problema" !!!
    Sterilizarea nu rezolva nimic!

    Iar legat de legea sterilizarii, faptul ca nu exista asta nu inseamna ca primarii nu pot face sterilizare! Nu exista reglementari legale pentru activitatea de sterilizare; asta nu inseamna ca primarii sunt legati de maini si de picioare pentru ca nu au lege.
    E ca si cum am spune ca nu avem legea igienei, deci nu ne putem spala in consecinta!
  • +1 (1 vot)    
    Proprietari sterilizati? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:14)

    Sani [utilizator]

    Sa inteleg ca Primariile nu sunt obligate sa sterilizeze....proprietarii?

    "...Primariile nu sunt obligate sa sterilizeze cainii si nici proprietarii...".


    Mda, poate fi o idee!
    Doar sa se specifice ca se refera exclusiv la cei care urla cand vin hingherii sa ia cainii vagabonzi.
  • +4 (4 voturi)    
    dragă doamnă... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:39)

    Ava_ps [utilizator]

    Mie, familiei și prietenilor mei nu ne este teamă să ieșim pe stradă din cauză că ne pot f**e cîinii, scuzați limbajul, ci din cauză că ne pot mușca. Din cîte știu, sterilizarea nu le elimină colții, dar copilul care a murit v-ar putea spune asta... dacă nu ar fi deja mort.

    De la Cutu Cutu citire: „Asociatia "Cutu, cutu" NU ARE ADAPOST. Ori de cate ori am dat anunturi ca dorim sa infiintam un adapost nu am primit nici un sprijin din partea nimanui. Nu am primit ajutor nici macar sa infiintam un adapost pentru cainii care musca. ”
    Și asta nu vă spune că oamenii NU îi vor în adăposturi, ci eutanasiați? Zău, unu plus unu...
  • +2 (2 voturi)    
    cutu cutu si cainii (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:59)

    bref [utilizator]

    Este importanta viata si linistea oamenilor in spatiul public.Cutu cutu si cainii sa stea in tarcuri cu zgarda pentru ca acolo este locul lor,iar oligofrenii din aceeasi categorie la spital in camasa de forta.
  • 0 (0 voturi)    
    cutu cutu si cainii (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:59)

    bref [utilizator]

    Este importanta viata si linistea oamenilor in spatiul public.Cutu cutu si cainii sa stea in tarcuri cu zgarda pentru ca acolo este locul lor,iar oligofrenii din aceeasi categorie la spital in camasa de forta.
  • +2 (2 voturi)    
    Sterilizarea (Miercuri, 4 septembrie 2013, 15:25)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Ma mictionez pe legea sterilizarii, eu vreau sa nu mai fie caini pe strada. Vine oare sterilizarea la pachet si cu o cazare pe viata la vreo pensiune din asta de caini?
    Nu??
    Atunci ciocu' mic, oengisti buni de nimic . Gasiti-va niste cauze mai practice pentru care sa va faceti penibili.
  • +3 (3 voturi)    
    mai Cutu-cutu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:01)

    sascha [utilizator]

    da' nu voi ati tipat acum un an sa se ajunga la CCR ca eutanasierea e necostitutionala?? de parca cutu-cutu ar fi deja cetatean roman.

    Nu voi , la dezbate publica ati cerut masini cu arcuri? (sa nu-i zdruncine pe bietii catei ca raman cu sechele) personal cu inalte studii sa va stranga javrele? (ca de laia cu 4 clase nu va convine)???

    mai tanti de la cutu-cutu...i-a fa mataluta bine si du-te si te uita in ochii micutului muscat si explica-i ca el are mai putine dreptul decat javrele tale.

    Madam, deja devii pericol pentru rasa umana.
  • +1 (1 vot)    
    Dar de articolul 1001 Cod Civil ati auzit? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:47)

    herhetzl [utilizator]

    Stimabililor de la ”Cutu Cutu”, de articolul 1001 Cod Civil ati auzit? Ala care stabileste raspunderea pentru faptele animalelor luate in grija! Si mai sunt cateva articole, de data asta din penal, care va fac raspunzatori pentru apologia infractiunii, daca veti continua sa luati partea animalelor care agreseaza oameni!
  • 0 (0 voturi)    
    Norme europene pentru reducere(aceeasi Conventie!) (Miercuri, 4 septembrie 2013, 17:12)

    Raducaj [utilizator]

    Capitolul III – Masuri suplimentare cu privire la animalele fara stapan
    Articolul 12 – Reducerea numarului de animale fara stapan
    Atunci cand o Parte considera ca numarul de animale fara stapan constituie o problema, va lua masurile legislative si/sau administrative necesare pentru reducerea numarului acestora prin metode care nu cauzeaza dureri, suferinte sau stress care ar putea fi evitate.
    a) Astfel de masuri vor indeplini urmatoarele conditii:
    (i) daca astfel de animale trebuie sa fie capturate, aceasta trebuie sa se faca in functie de natura animalului, producand minimum de suferinte fizice si psihice;
    (ii) daca animalele capturate sunt adapostite sau sacrificate, aceasta trebuie sa se faca in conformitate cu principiile prezentei conventii.
    b) Partile se obliga sa respecte:
    (i) procedarea la identificarea permanenta a cainilor si pisicilor prin mijloace corespunzatoare care sa nu produca dureri, suferinte sau stress decat usoare sau temporare, cum ar fi tatuarea insotita de inregistrarea numarului impreuna cu numele si adresele proprietarilor;
    (ii) reducerea reproductiei neplanificate a cainilor si pisicilor si promovarea sterilizarii acestora;
    (iii) incurajarea persoanelor care gasesc caini sau o pisici fara stapan sa semnaleze acest lucru autoritatii competente.
    Articolul 13 – Exceptii cu privire la capturare, detinere si sacrificare
    Exceptii la principiile stabilite in prezenta conventie cu privire la la capturarea, detinerea si sacrificarea animalelor fara stapan pot exista numai daca sunt inevitabile, in cadrul programelor guvernamentale de control al bolilor.

    Sursa: http://ebookbrowsee.net/conventia-europeana-pentru-protectia-animalelor-de-companie-pdf-d340113127
  • +1 (1 vot)    
    Aplicati Legea! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 19:36)

    minus [utilizator]

    "cuțu-cuțu"...habar nu aveti ce vorbiti: legea spune eutanasiere sau adoptie dupa sterilizare.

    Legea nr 227/2002 pentru aprobarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan

    Art. 4
    Cainii fara stapan vor fi capturati si transportati in adaposturile serviciilor pentru gestionarea cainilor fara stapan, unde vor fi cazati o perioada de 14 zile, cu respectarea normelor prevazute in anexele nr. 1 si 2."
    ..........
    Art. 7
    (1) In situatia in care, dupa expirarea termenului de cazare prevazut la art. 4, cainii nu au fost revendicati sau adoptati conform anexelor nr. 4 si 5, acestia vor fi eutanasiati.
    ............................................................................................

    (3) Cainii nerevendicati in termen de 7 zile pot fi adoptati de persoane fizice sau de catre centrele de adoptie special amenajate si organizate in acest scop."


    Art. 8
    (1) Incredintarea cainilor spre adoptie se face numai dupa ce acestia au fost sterilizati, vaccinati antirabic, deparazitati si identificati prin cele doua metode concomitente: tatuare si aplicarea zgarzii cu placuta numerotata.