Iliescu, la ceremonia de beatificare a lui Vladimir Ghika: Eram prim-secretar PCR si am avut relatii bune cu biserica

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 august 2013, 18:50 Actualitate | Esenţial

Fostul presedinte al Romaniei Ion Iliescu, prezent sambata la ceremonia de beatificare a monseniorului Vladimir Ghika, la Romexpo, a declarat ca a avut relatii bune cu biserica si pe cand era prim-secretar al Partidului Comunist Roman (PCR), transmite Mediafax.

 "Este o manifestare de interes national si care da o anumita imagine si in afara. Este un semnal important pe care Vaticanul l-a dat", a spus Ion Iliescu la iesirea de la ceremonia de beatificare a lui Vladimir Ghika, ce a avut loc sambata la Romexpo, in Capitala.

Iliescu a mentionat si ca a avut relatii bune cu biserica si in perioada in care era un membru important al PCR.

"Eram prim-secretar de partid comunist, la Iasi, '74 - '79. Eu am avut relatii bune cu biserica la Iasi, si cu Biserica Ortodoxa, cu mitropolitul de atunci, Teoctist, care a devenit dupa aceea patriarh, si cu Biserica Catolica din Iasi. Le-am aprobat catolicilor sa-si construiasca biserica la Butea, pe malul Siretului. Am avut relatii deschise, de atunci, si constructive cu toate bisericile, iar dupa 1989 si cu monseniorul Robu (Ioan Robu, arhiepiscopul romano-catolic de Bucuresti n.r.), care este un om deosebit", a declarat Ion Iliescu.

Ceremonia de beatificare a lui Vladimir Ghika, organizata de Arhiepiscopia Romana-Catolica din Bucuresti, a avut loc sambata la Romexpo, cu participarea a peste 8.000 de persoane.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3163 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Erati in relatii bune (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:24)

    AlisCuPar [utilizator]

    cu popii turnatori, sau cu biserica ma-sii, tovarase.
    • +10 (10 voturi)    
      relatii..... (Duminică, 1 septembrie 2013, 7:02)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      ....foarte bune cu pervertitii din biserica pentru ca pe ceilalti i-a omorat prin puscarii si lagare de munca.

      Oare ce este in mintea acestui dusman al romaniei cand vede ca fostii sai subordonati, Visinescu & Co. au inceput sa fie cercetati ?

      Oricum, nu mai este mult (deh, ceasul biologic) si va "relationa" cu toti cei ucisi in perioada comunista, la revolutie si la mineriade.
    • 0 (0 voturi)    
      Iliescu? (Luni, 2 septembrie 2013, 20:13)

      buji [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      Este cea mai mare napasta a poporului roman,mai mare decit Ceausescu!Daca pe cel din urma am inceput sa-l regretam si chiar sa-l uitam,pe Iliescu nu-l putem uita pentru ca el a insemnat declinul Roamniei.Datorita lui si camarilei lui am ajuns astazi pe ultimul loc in UE si suportam cel mai scazut nivel de viata.Va mai aduceti aminte de"Nu n-e vindem tara d-le Murdoc"?Nu a"vindut"Casa Poporului lui Murdoc ce dorea sa aduca acolo mijloace mass-media importante si au dat-o,cu costuri pe spinarea noastra,celei mai infecte institutii a Romaniei-Parlamentul!cel ce are cea mai scazuta credibilitate din toate institutiile noastre.Cit tupeu la acest om fara scrupule!!!In loc sa stea unde a patimit V.Ghika se lafaie,i-si da cu parerea si se bucura de prostia noastra!!!
  • +25 (27 voturi)    
    usurel cu pianul (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:03)

    MirceaA [utilizator]

    mai are putin, senilul, si ne spune ca a fost si preot
  • +18 (20 voturi)    
    nerusinare de nomenklaturist (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:08)

    victor L [utilizator]

    si prostie transmisa de Mediafax:
    " pe cand era prim-secretar al Partidului Comunist Roman (PCR), transmite Mediafax."
    Iliescu a fost, asa cum zice, " prim-secretar de partid comunist, la Iasi, '74 - '79". La Judeteana de partid Iasi.
    Prim secretar al PCR era impuscatul de mai tirziu.
    Obraz gros, de politruc comunist, Iliescu.
    • +11 (11 voturi)    
      Titulatura corecta a functiei lui Ion Iliescu: (Duminică, 1 septembrie 2013, 1:38)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Prim-secretar al Comitetului Judetean PCR Iasi. Pentru el a fost o "promovare" in jos, adica, asa cum a declarat in mai multe randuri, incercand sa-si creieze o imagine de dezident anticeausit, a fost trimis la munca de jos! De-acolo "de jos" coordona, inttre altele, si activitatea securitatii judetene, care avea printre colaboratori destule fete bisericesti! Sa nu uitam ca in timpul "mandatului" lui Iliescu la Iasi, a fost inscaunat ca mitropolit al Moldovei si Sucevei controversatul Toafer Arapasu, devenit mai tarziu preafericitul Teoctist, patriarhul care a ridicat osanale lui Ceausescu si a aprobat demolarea, numai in Bucuresti, a 26 de biserici, ca sa faca loc constructiilor megalomanice ale celui mai impuscat fiu al poporului si a sinistrei sale tovarase de viata(si de moarte)!
  • +11 (13 voturi)    
    da sigur (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:18)

    evoque [utilizator]

    au fost relatii bune. Taina spovedaniei era transmisa catre secretarul de partid direct sau cia securitate. Pai cum sa nu fie relatia buna cu biserica. Se vede si azi ca aceasta relatie nu se termina.
  • +10 (10 voturi)    
    Romexpo (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:22)

    Clop [utilizator]

    De la vanghelioane la beatificari... si multe alte targuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca te strange clopul (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:29)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Si ai inceout sa debitezi numai prosti! Pentru blasfemia de a ponegri un sfant ai un canon de o suta de matanii pe zi timp de 30 de zile! Daca recidivezi vei fi afurisit si alungat din biserica ca un caine nrcredincios! Amin!
  • +20 (20 voturi)    
    nu ti-ar fi rusine (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:44)

    Aramis [utilizator]

    Nastase ce cauta pe-acolo, s-a inscris cumva la AFDPR? Nerusinarea n-are limite la pesedistii astia
    • +7 (7 voturi)    
      cum, ce cauta..... (Duminică, 1 septembrie 2013, 7:05)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      ....fostul detinut Nastase pe acolo ?
      Nu face parte din aceasta gasca ?
      Cine se aseamana, se aduna !
  • +16 (16 voturi)    
    Iliescu a avut relaţii bune cu biserica (Sâmbătă, 31 august 2013, 21:13)

    felis_tigris [utilizator]

    Iar Securitatea a avut relaţii excelente cu disidenţii români.

    A înnebunit lupul, este clar!
  • +18 (18 voturi)    
    ce sa caute acolo? (Sâmbătă, 31 august 2013, 22:07)

    Mos Andrei [utilizator]

    Ma mir ca nu a aruncat nimeni cu ceva maro dupa el.
  • +10 (10 voturi)    
    moșu minte .. (Sâmbătă, 31 august 2013, 23:24)

    yoko ono [utilizator]

    .. de crapă apa înghețată.

    Poate ne povestește și cum a ascuns ceva fețe bisericești sau partizani la el în beci, și chiar zilele trecute a coborât să le ducă ceva de mâncare.

    PS
    nu uita moșule, o sticlă de vin bun așteaptă ca TU să mori. La cât mai puține zile !!
  • +13 (13 voturi)    
    cat tupeu! (Duminică, 1 septembrie 2013, 4:38)

    amanda13 [utilizator]

    Iliescu CHIAR NU TREBUIA SA FIE ACOLO! Prezenta lui este un afront adus tuturor celor care au suferit in inchisorile comuniste!
  • +5 (5 voturi)    
    sigur că da (Duminică, 1 septembrie 2013, 6:10)

    Sakura [utilizator]

    Pe timpul mandatului nenorocitului acestuia trebuiau restituite bunurile comfiscate de la Biserica Greco-Catolică şi celelalte biserici din România. Dar nu, el a restituit aurul ţiganilor şi atât, bisericile au rămas confiscate până-n ziua de azi.
  • +1 (3 voturi)    
    Criminalul la comemorarea victimei (Duminică, 1 septembrie 2013, 8:43)

    Razvan_M [utilizator]

    A condus aparatul de represiune (prin tortura si omor), dar s-a inteles bine cu victimele... Ticalos batran!
  • +2 (2 voturi)    
    carpa comunista (Duminică, 1 septembrie 2013, 10:02)

    Captain Obvious [utilizator]

    O sa traiasca asta 120 de ani...
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil (Duminică, 1 septembrie 2013, 12:23)

    so [utilizator]

    Iliescu reuseste sa murdareasca tot ce mai este pur in tara asta.

    Atata tupeu rar am vazut.... poate doar la "urmasii" lui din usl...

    Interesant este faptul ca o face cu atata dezinvoltura egalata doar de imbecilii care accepta acest lucru de ani de zile ....
  • +1 (1 vot)    
    Ilici (Duminică, 1 septembrie 2013, 15:24)

    manusha [utilizator]

    carpa KGB trebuia sa se ascunda in gaura de sarpe . Ei comunistii l-au omorat si acuma vin la beatificare ! Cum de n-a fost traznit pe loc !
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere (Duminică, 1 septembrie 2013, 17:31)

    Eu the first [utilizator]

    "Pe toti preotii, de toate confesiunile, ii tineam in puscarie, daca nu-i omorasem deja, cu turnatorii pusi in loc de noi ne intelegeam bine."

    Cam asta cred ca voia sa zica tovarasu' Iliescu.

    Nu vorbesc vorbe, ci vorbesc din amintirile catorva preoti (nu doar ortodocsi) cu care am avut contact personal, care au reusit sa scape cu viata din puscariile comuniste.

    Intre timp toti preotii respectivi sunt morti de batranete, si ma doare sa vad ca tinerii uita grozavia regimului comunist, uita suferinta pe care comunistii au cauzat-o (si inca continua sa o cauzeze) unei intregi tari.
  • +1 (1 vot)    
    IILIESCU (Duminică, 1 septembrie 2013, 22:43)

    mihail nica [utilizator]

    https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/255695_228572910488059_4012900_n.jpg