Rovana Plumb: Egalizarea varstei de pensionare a femeilor si barbatilor pana in 2035, nu mai devreme

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 28 august 2013, 19:58 Actualitate | Esenţial

Vicepresedintele PSD, Rovana Plumb, presedinte al Organizatiei de Femei Social Democrate, a atras atentia miercuri ca "speculatiile" vehiculate public in ultimele zile potrivit carora Romania ar egaliza varsta de pensionare in anul 2015 sunt "false, nefondate" si nu au legatura cu documentele discutate de Guvern, transmite Agerpres.

"In Strategia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca 2013-2020, nu se pune problema egalizarii varstei de pensionare la 65 de ani in 2015. Nicaieri in textul strategiei nu se aminteste o astfel de actiune asociata cu un asemenea termen. Desi Uniunea Europeana a recomandat ca egalizarea varstei de pensionare intre femei si barbati sa se realizeze mai rapid, ministrul Muncii a negociat ca acest lucru sa aiba loc pana in 2035, pentru ca Romania sa se poata pregati pentru o astfel de masura", a declarat Rovana Plumb, citata intr-un comunicat transmis presei.

Ea a precizat ca Guvernul nu a luat niciodata in calcul o asemenea decizie, pentru care in Romania nu exista acum conditii adecvate.

"Este o idee fixa a PDL, care si astazi o sustine cu aceeasi ardoare, desi aplicarea sa ar fi absurda in prezent. Inclusiv in 2009-2010, cand guvernarea PDL ar fi vrut egalizarea rapida a varstei de pensionare, m-am pronuntat impotriva unei asemenea masuri pentru ca Romania nu era pregatita. Nici acum Romania nu este inca pregatita, tocmai de aceea Guvernul a insistat in discutiile cu Comisia Europeana ca masura sa fie planificata pentru orizontul de timp 2035. In perioada care urmeaza, vom sustine politicile necesare pentru ca o astfel de decizie sa poata fi aplicata intr-un climat social potrivit. Printre masurile necesare si pe care le vom sustine se numara: politici pentru reducerea diferentelor de gen in salarizare; politici publice sau masuri proactive de reincadrare pe piata muncii a femeilor cu varste cuprinse intre 50 si 65 de ani; sprijinirea dezvoltarii antreprenoriatului in randul femeilor; dezvoltarea infrastructurii pentru a asigura facilitati de ingrijire a copiilor in toate comunitatile si accesul la acest tip de servicii; dezvoltarea serviciilor de ingrijire, precum si facilitarea accesului persoanelor dependente la servicii de ingrijire", a mai afirmat Rovana Plumb.

Ea a sustinut ca aceste masuri fac parte din planurile Guvernului actual, iar majoritatea sunt prevazute deja in Strategia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca 2013-2020, aflata in dezbatere publica.

"Noi nu facem ca PDL - sa propunem egalizarea peste noapte a varstei de pensionare la 65 de ani fara sa ne gandim la consecinte, la impact, la cat rau ar putea face o astfel de masura introdusa din senin; dimpotriva: mai intai incepem sa construim treptat toate politicile si masurile necesare pentru ca societatea sa se poata adapta cat mai bine, iar Uniunea Europeana va intelege si va respecta punctul nostru de vedere", a mai spus vicepresedintele PSD.

Presa a relatat marti ca, potrivit unei strategii guvernamentale prezentate de Ministerul Muncii, care reia recomandarile Consiliului European, din 2015, varsta de pensionare ar putea fi si ea prelungita sau vor fi incurajati varstnicii sa reintre in viata activa.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2618 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Protejati-i pe barbati.... (Miercuri, 28 august 2013, 20:21)

    HodoronkTronk [utilizator]

    D-na Plumb va rog doamna, protejati barbatii....reduceti varsta de pensionare la barbati si mariti la femei ca si-asa barbatii sunt pe cale de disparitie....o sa va inmultiti ca ramele....Speranta de viata la femei este net superioara, de ce oare varsta de pesnsionare este mai mica?!?!?
  • +6 (6 voturi)    
    MINCIUNOASA INASCUTA (Miercuri, 28 august 2013, 20:26)

    timp tamp [utilizator]

    ART. 53
    (1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bãrbaţi şi 63 de ani pentru femei.
    Atingerea acestei vârste se realizeazã prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonãrii prevãzute în anexa nr. 5.
    ANUL 2030!
    • 0 (4 voturi)    
      Rovana toarna plumb (Miercuri, 28 august 2013, 21:14)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Un dar frumos pentru femei, inca 2 ani de temnita pentru femei de la organizatia PiSiDi, condusa de Plumbuita!
  • +3 (5 voturi)    
    Unde sunt feministele?! (Miercuri, 28 august 2013, 21:45)

    cenzuratul [utilizator]

    Barbatul alb, intre 18-65 de ani, heterosexual, etnic majoritar e singura categorie discriminata FATIS acum in Romania. Restul, toti beneficiaza de tot felul de "discriminari pozitive". Cand terminam odata cu asta? Consiliul de combatere a discriminarii de ce nu s-a autosesizat? Sa-i ceri unuia sa lucreze mai mult ca altul pe unic creteriu sexul e DEFINITIA DISCRIMINARII SEXUALE. Trebuie sa vina UE sa ne spuna ca suntem retrograzi? Femeile traiesc cu 7 ani mai mult decat barbatii. De ce sa iasa la pensie mai repede? Atentie! Vorbim de drepturi si obligatii in fata statului, nu de optiuni personale ale fiecaruia. Nu ma intereseaza ca v-ati luat un porc caruia ii spalati, calcati, faceti mancare si copii.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu totul de acord! (Joi, 29 august 2013, 0:30)

      Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      In plus, putem privi lucrurile si invers: de ce este obligata o femeie sa iasa la pensie mai devreme (automat cu o pensie mai mica decat salariul), chiar daca ea ar dori si ar putea sa mai munceasca? Eu as egaliza varstele de pensionare undeva pe la 64 de ani (nici 63, nici 65), dar as permite pensionarea anticipata, la cerere, de la 62 de ani si as permite, de asemenea, amanarea pensionarii, la cerere, cu maximum doi ani. Fara nicio deosebire intre femei si barbati.
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 28 august 2013, 23:30)

    AliKimiku [utilizator]

    Dna Plumb, de ce se baga pe subiecte legate de pensionare si protectie sociala? parca exista un ministru(a) a Muncii care ne-ar putea lamuri.
    Nu ca as vedea vreo diferenta de calitate intre cele doua personaje.
  • +1 (1 vot)    
    Gaunosenie maxima! (Joi, 29 august 2013, 1:13)

    un dac [utilizator]

    Astia habar nu au cum o sa plateasca pensiile in iarna, dar vorbesc despre 2035. Kafka.
    Exista totusi o discriminare greu de explicat. Diferenta de pensionare este de 5 ani, iar diferenta sperantei de viata este de 7 ani, ambele in favoarea femeii. Asta inseamna ca o femeie se bucura in medie de 12 ani de pensie mai mult decat un barbat. Foarte mare diferenta. Eu as egaliza in jos, adica sa iasa barbatii la 60. Cred ca e dreptul fiecarui om sa se bucure de fiecare zi de viata dupa 40 de ani de munca.
    Aviz si tarilor bogate. Degeaba ai pensia mare si traiesti mult, daca poti face din ce in ce mai putine lucruri la pensie. O sa-mi spuneti ca nu sunt bani. Daca vedeti procentul din salariu care merge la pensie, adaugati dobanda, scadeti diferenta dintre pensie si viata activa, o sa vedeti ca ar trebui sa avem pensii aproape cat salariul. Aici ma refer strict la Romania, nu stiu in alte tari cat este contributia.
    Cu mai putina gargara si mai mult creier s-ar putea face multe. S-a gandit vreun politician ca pe langa diferenta de pensionare, diferenta de speranta de viata, in Romania exista si diferenta dintre varstele celor doi soti? Adica avem o femeie care traieste mai mult, este mai tanara decat sotul si castiga mai putin in medie. Un lucru este clar: noi si bulgarii avem cele mai sarace vaduve pe termen lung din UE.
  • +1 (1 vot)    
    GUVERN DE PAIE... (Joi, 29 august 2013, 12:46)

    marki [utilizator]

    Vă mai crede cineva?
    După legea aia „specială” croită „special” pentru spoliatorii RMGC, mai aveți tupeul să vorbiți? Și pretenția să fiți credibili?
    Nu vei mai apuca să faci multe, madam' Plumb, căci vei fi alungată cu pietre. Tu, și toți miniștrii „de paie”, în frunte cu Prim-Mincinosul țării care ați jurat pe Biblie să vă serviți țara, să-i apărați interesele!
    Mi-e o silă de voi...!
  • 0 (0 voturi)    
    tara arde si .... (Joi, 29 august 2013, 17:23)

    Tritonul [utilizator]

    Pe teren se desfasoara, in plin avant proletaro-mafiot, cel mai mare dezastru ecologic din istoria tarii, campania de exterminare a raurilor montane prin microhidrocentrale. Si la ministrul mediului ii arde de dat cu parerea despre varsta de pensionare. E ca si cum tara ar fi in razboi si ministrul apararii si-ar da cu parerea despre probele de la Bac. Cu asa guvernanti, daca tara ar ramane in dezastru ca pana acum ar fi super dar e clar ca dezastrul se dezvolta exponential!