VIDEO Basescu: Nu vom accepta sa vina nimeni din afara Romaniei care sa ne spuna cum sa ne organizam administrativ-teritorial

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 28 august 2013, 17:20 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri, aflat in vizita oficiala in Slovacia, ca Romania nu va accepta ca cineva din afara tarii "sa ne spuna cum sa ne organizam administrativ-teritorial".

"Problema minoritatilor a fost un subiect de discutie cu domnul presedinte Ivan Gasparovie, Romania a adoptat standardele europene de tratare a minoritatilor, dar asta inseamna ca au dreptul sa isi pastreze cultura, limba, au dreptul sa fie sprijiniti sa aiba ziare, televiziuni, radiouri in limba proprie, au dreptul sa invete in limba materna si au obligatia sa fie loiali statului roman. Din acest punct de vedere vreau sa va spun aici, la Bratislava, ca statul roman multumeste minoritarilor slovaci care sunt buni cetateni ai statului roman, sunt oameni harnici si daca veti veni in Romania veti vedea ce frumos arata localitatile locuite de slovaci. In acelasi timp, spun si aici ce spun la Bucuresti: nu vom accepta niciodata teoria drepturilor colective si sa vina altcineva din afara Romaniei sa ne spuna cum sa ne organizam administrativ'", a afirmat presedintele cu ocazia unei conferinte de presa comune cu omologul slovac, Ivan Gasparovic, citat Agerpres.



Potrivit presedintelui, atat Romania, cat si Republica Slovaca si-au adaptat legislatia si au garantat standarde europene pentru minoritatile de pe teritoriul lor.

"Asa ca intre noi nu exista nicio divergenta cu privire la modul in care abordam problema minoritatilor. Este categoric ca atunci cand se incearca depasirea unor limite, statele reactioneaza, politicos, cu vorba buna, dar reactioneaza", a adaugat Basescu.

De partea sa, presedintele Ivan Gasparovic a tinut sa puncteze ca tara sa nu acorda o prioritate aparte unei anumite minoritati, ci sunt respectate drepturile acestora in mod echidistant. cPresedintele slovac a mentionat ca exista in Slovacia si o universitate destinata unei anumite minoritati, dar care apartine statului.

De asemenea, Gasparovie i-a multumit lui Traian Basescu pentru atitudinea pe care Romania o are fata de slovacii care traiesc pe teritoriul roman, apreciind faptul ca acestia sunt reprezentati si in Parlamentul de la Bucuresti.

"Slovacii au un statut respectat si o pozitie demna", a adaugat presedintele slovac.



Traian Basescu a mai precizat ca a discutat cu presedintele Gasparovic despre pozitiile Romaniei si Slovaciei in ceea ce priveste Kosovo, ocazie cu care a constatat ca abordarile sunt comune. In cadrul discutiilor au mai fost abordate chestiunile minoritatii romane din Slovacia si a minoritatii slovace din Romania, problema din Siria si problema datoriilor suverane din UE.

"L-am informat pe dl presedinte ca pentru Romania, Republica Moldova este o prioritate si anul acesta se va conecta cu o noua linie la sistemul energetic din Romania", a mai afirmat Basescu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4585 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Asta a fost tot? (Miercuri, 28 august 2013, 17:30)

    finutza [utilizator]

    Au discutat despre... Kosovo (!?), despre Siria (subiectul zilei), de ai lor la noi (putini...) de ai nostri la ei (la fel de putini...) si deloc despre... Ungaria, nu?
    • +4 (6 voturi)    
      Hotnews e singura ta sursa de informatii? (Miercuri, 28 august 2013, 22:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Foarte putin.
  • -4 (12 voturi)    
    regionalizarea (Miercuri, 28 august 2013, 17:31)

    chiuariu [utilizator]

    in aceasta chestiune base e a fel de impotent ca si usl-ul cu a sa majoritate de 70%. regionalizarea trebuie construita pe afinitatile cultural-istorice si economice ale tarii, in baza optiunilor populatiei. asta e ceva cam greu de digerat de dragnea sau de matroz.
  • -5 (15 voturi)    
    Chiar asa de incuiat la minte sa fii (Miercuri, 28 august 2013, 17:37)

    Con_stan_tin [utilizator]

    sa nu poti sa asculti ce au de zis vecinii nostrii in privinta asta.
    • +3 (7 voturi)    
      Con_stan_tin ti-ai schimbat pozitia? (Miercuri, 28 august 2013, 20:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      "despre Basescu: c-a fost securist, c-a vandut flota, etcetera. Minciunile astea gogonate ii slabesc pozitia politica.
      Voi ce faceti cu B1 si Hotnews? Spuneti adevarul despre Voiculescu: c-a fost turnator, c-a furat banii lui Ceausescu, etcetera.
      In felul asta ii intariti pozitia politica."
      Mai nou il sustii pe Basescu?
  • +11 (19 voturi)    
    se pare ca.... (Miercuri, 28 august 2013, 17:52)

    translativus [utilizator]

    ....operatiunea de punere la punct a budapestei a inceput si cei interesati isi dau mana.
    Deh, ce sa-i faci ! Daca politicienii maghiari ar fi invatat ceva din povestea cu mancarimea de care suferea zambilica, acum nu si-ar mai pregati vaselina.
    • 0 (0 voturi)    
      cine urmeaza? (Joi, 29 august 2013, 10:36)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      mda..Slovacia are si ea probleme din cauza extremistilor unguri.base se pare ca s-a apucat de traba,sunt curios ce tara va vizita apoi.
  • -2 (8 voturi)    
    Mirare... (Miercuri, 28 august 2013, 18:25)

    taticutu [utilizator]

    Dar cine ne-a impus noua ,din afara, cum sa ne organizam teritorial - administrativ ? Mai spuneti - ne si noua cand se fac asemenea afirmatii de altii din afara... Sau poate nu sunt eu informat ...
    • +3 (7 voturi)    
      Daca esti "inteligent", mai bine taci! (Miercuri, 28 august 2013, 21:35)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Pai nu a cerut Tokes protectorat in Transilvania iar Ungaria a aprobat tacit aceeasi ideie?
  • +4 (12 voturi)    
    SA FIM INTELEPTI (Miercuri, 28 august 2013, 18:41)

    marki [utilizator]

    Presedintele Basescu are dreptate,dar este cam tarziu. In rezolvarea problemei minoritatilor s-a gresit si acum si-au luat-o in cap.La un post de televiziune un tigan ameninta ca daca se desfiinteaza titlurile regale tiganesti, Romania va devein o Cecenie.Sa luam exemplul rusilor, nu Romania are nevoie de minoritati, ci minoritatile de Romania.Nu le convine, sa mearga acolo unde le convine. Romania este tara romanilor.
  • -9 (13 voturi)    
    E bolnav! (Miercuri, 28 august 2013, 19:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Domnul Basescu se ocupa de politica externa. Ceva nu e in regula cu domnia sa ...
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Joi, 29 august 2013, 11:15)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu ai sens...nu ai argumente dar tu latrii la comanda...
      ceva clar nu e in regula cu tine...
  • -5 (13 voturi)    
    problema e ca (Miercuri, 28 august 2013, 19:55)

    ChavaLito [utilizator]

    nu accepti chestii minore care nu prea i intereseaza pe romani si nu i afecteaza la fel de tare ca altele dar ai acceptat cu obedienta toate masurile de austeritate de la FMI si toate masurile 'anti-criza' de la Bruxelles (vinderea resurselor naturale pe 2 lei,liberalizarea preturilor la gaze si curent,vinderea companiilor importante precum CFR si distributiilor de energie) esti tare
    • +7 (7 voturi)    
      Confunzi (Miercuri, 28 august 2013, 23:29)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      Presedintele cu Guvernul si pe Boc cu Nastase. Dar nu-i nimic, mergem inainte. Stii ce e trist? Ca oameni ca tine care cred ca presedintele, oricare ar fi el, este mama si tatal natiunii nu comenteaza deloc ca tara este condusa prin ordonante de urgenta date de un Guvern ales politic, nu de parlamentari alesi de populatie, asa cum prevede Constitutia tarii.
      • -5 (5 voturi)    
        bai asta (Joi, 29 august 2013, 0:21)

        ChavaLito [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        fara semnatura presedintelui nu se accepta nimic in tara respectiva! esti prin buriene
  • +1 (7 voturi)    
    Iliescu 2 (Miercuri, 28 august 2013, 20:31)

    Sakura [utilizator]

    Deşi sunt de acord cu Băsescu în multe privinţe, declaraţia sa de astăzi mi-a lăsat un gust amar. A repetat cu alte cuvinte ceea ce a spus şi Iliescu acum 20 de ani, cum că să nu ne înveţe pe noi occidentalii democraţie. Şi aşa a ieşit rahatul în care ne zbatem şi astăzi.

    Iar despre administraţie şi împărţire administrativ teritorială am avea de învăţat din experienţa altora cel puţin la fel de multe ca despre democraţie. Dar suntem nu numai proşti, dar şi căpoşi şi nu ne lăsăm până nu distrugem tot ce se poate în România.
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie! vorbim despre drepturile omului (Miercuri, 28 august 2013, 22:54)

    visio [utilizator]

    indifferent că este african, american român, turc, etc, există un set de bază a drepturilor omului: dreptul la muncă, la viață și la liberă exprimare; atentie, prin liberă exprimare înțeleg opinii raționale refiritoare la nivelul de trai, nu la aberații gen lazlo tokes sau kelemen hunor..
    cât despre băsescu, ponta și usl și reorganizarea administrativă avem șomaj 0? sau, avem autostrăzi, ori industrie, ori...cine a omorât tinerii din 1989?
    ok, e foarrte fain să mimăm democrația, dar cu faptele cum rămăne? în general suntem un popor de mimi, însă hai să fim serioși...reorganizarea teritoriailă a Românieii? când nu avem medicamente in spitale? hai să fin serioși...
    • 0 (2 voturi)    
      scopul reorganizarii teritoriale (Joi, 29 august 2013, 4:33)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui visio

      o federatie de regiuni independente se administreaza mai efficient decat un stat mare unic. Cred ca este mai usor de administrat o regiune de 2 milioane de oameni decat o tara de 20 de milioane. Cred insa ca unitatea teritoriala trebuie sa aiba o anumita marime ca sa fie independenta din toate punctele de vedere si competitive. Trebuie sa fii pragmatic si nu sentimental.