Decizie oficiala a Guvernului: Religia este considerata serviciu public esential

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 28 august 2013, 9:26 Actualitate | Esenţial

Preoti ortodocsi
Foto: USER UPLOADED
Guvernul Romaniei a decis ca religia este un serviciu public esential fara care primariile nu pot functiona. Astfel, o Hotarire de Guvern adoptata miercuri aproba "lista serviciilor publice esentiale fara de care unitatile administrativ teritoriale, aflate in situatie de criza financiara sau insolventa, nu pot functiona". Printre acestea se numara impozitele si taxele locale, invatamint, asistenta sociala, salubrizare, dar si religia.

Iata lista completa a acestor servicii publice esentiale:

impozite si taxe locale
evidenta persoanelor
registrul agricol
amenajarea teritoriului si urbanism
situatii de urgenta
invatamant si servicii auxiliare pentru educatie
sanatate
cultura
religie
asistenta sociala
alimentare cu apa si canalizare
iluminat public
salubrizarea si gestionarea deseurilor
producere transport distributie si furnizare de energie termica in sistem centralizat
autorizare si avizare transport public de calatori






Citeste pe Stirile ProTV

Adevaratul vampir care suge sange si ucide peste 10.000 de oameni in fiecare an. Cazul misterios inregistrat in Romania

Oamenii de stiinta americani au descoperit ca un gandac aparent inofensiv este in realitate un adevarat vampir care suge sange si e responsabil de moartea a mii de oameni anual. Gandacul Triatoma Dimiata aduce un pic cu ochiul-domnului de la noi, insa nu e deloc o gaza inofensiva.








14487 vizualizari
  • +36 (42 voturi)    
    serviciu esential... (Miercuri, 28 august 2013, 9:32)

    Sorrows [utilizator]

    vai de capul nostru.
  • +33 (41 voturi)    
    serios (Miercuri, 28 august 2013, 9:34)

    snowflake [utilizator]

    Cam care parte a relegiei este esentaila?
    • -25 (47 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 august 2013, 9:50)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Cea care-ti spune sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu inseli, sa fii un bun samaritean, sa iubesti aproapele, sa multumesti pentru masa de zi cu zi.
      Pe multi ii ajuta sa aiba o voce constanta care sa le spuna asta, pe unii ii ajuta prin faptul ca ii minte ca exista un D-zeu care ii va pedepsi in caz contrar, altii nu pot sa-si duca viata de zi cu zi fara religie si fara sa creada intr-o putere mai mare decat ei, altii sunt speriati cand afla ca intr-o luna vor muri si atunci se indreapta spre religie si spre D-zeu, etc etc. Ia-o ca pe un ghid in viata pentru societate pana apare altceva mai bun. Eu unul nu cred in nimic, dar totusi vad rostul ei.
      • +23 (27 voturi)    
        ??? (Miercuri, 28 august 2013, 10:11)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Credeam că asta îți e dictat de „compasul moral”. Și, dacă n-ai așa ceva, de legi sau educație civică.

        Pe de altă parte, este esențial - cum spunea cineva mai jos - ca masele să fie educate în spiritul lui Iov, să accepte toate tîmpeniile pe motiv că „D-zeu le pune credința la încercare” în loc să, oh, I don't know, gîndească cu propria minte și să iasă la vot pentru altceva decît pîine, zahăr și ulei. De asta bulgarii asediază parlamentul în timp ce romînii ridică din umeri a „Doamne-ajută”.
        • -7 (19 voturi)    
          ahahah (Miercuri, 28 august 2013, 11:44)

          klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          sa te te bazezi pe compasul moral al unui individ e ca si cum te-ai baza ca poti frana masina cu piciorul
          • +7 (11 voturi)    
            but... I do :)) (Miercuri, 28 august 2013, 13:46)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

            Sau dumneavoastră vă aplecați și frînați cu mîna? ... :)

            Într-un registru mai serios, tocmai: prefer să mă bazez pe opțiunea doi (frica de lege, cum am notat mai sus) decît pe frica de ceva ce poate sau nu să mi se întîmple după ce mor. Sînt sigură că șoferii care încetinesc prin localități o fac de frica poliției, nu a lui D-zeu!
          • +9 (11 voturi)    
            wow... (Miercuri, 28 august 2013, 13:55)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

            dar este mai normal sa ne bazam pe compasul moral al unui personaj imaginar.
            personaj imaginar care a omorat mai multi oameni decat bathory, hitler, stalin si mengele la un loc.

            PS: ce parte din biblie spune sa iei bani de la oameni (mai ales saraci) si sa-i dai pe biserici si popi sa-si ia si ei un mertzan?! parca era ceva cu "sa nu-mi faceti chip de lut" cu fara opulenta, sa nu traiesti prea bine in timp ce aproapele tau moare de foame....
          • +4 (4 voturi)    
            Asta chiar mi-a placut (Miercuri, 28 august 2013, 14:14)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

            Pai tu cum franezi masina? Numai cu frana de mana?? Nu cu piciorul apesi pedala de frana?? Sau daca consideri religia "SERVICIU" essential, nu mai trebuie sa judeci...
            • -5 (5 voturi)    
              Analogia sta in picioare! (Miercuri, 28 august 2013, 15:15)

              Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Ca sa franezi masina cu piciorul ai nevoie de un sistem franare, ca sa te poti baza pe moralitate societatii ai nevoie de religie... care tot un fel de frana este, iar fara frana si masina si societatea o ia razna.
              • +2 (4 voturi)    
                Nici pe departe (Miercuri, 28 august 2013, 16:44)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

                Poti avea un sistem de franare si exclusiv manual (vezi cele pentru handicapati). Asa si cu religia, exista si alte sisteme, vezi legile. Asa ca de unde pana unde serviciu essential?
                • -3 (3 voturi)    
                  Religia actioneaza (Miercuri, 28 august 2013, 17:29)

                  Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                  asupra subconstientului, este mult mai eficace ca frana pentru ca este independenta de educatia si mentalitatea individului. Larga majoritate cunoaste cele 10 porunci insa nimeni nu cunoaste intreg sistemul legislativ.
                  • +2 (4 voturi)    
                    Ha! Ha! (Miercuri, 28 august 2013, 18:15)

                    LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

                    Hai ca esti tare: "Religia actioneaza asupra subconstientului". Mi-a placut asta!
                    In ce priveste legile,normal ca nimeni nu cunoaste intreg sistemul legislative. Dar iarasi esti tare cand spui ca toata lumea cunoaste cele 10 porunci. Daca ar fi sute sau mii, ca legile, le-ar mai cunoaste? Si chiar asa, nu garantez ca toata lumea le cunoaste, cu atat mai putin respecta. Pe de alta parte, sunt convins, asa cum mai spunea cineva aici, ca daca le respecta, le respecta mai sigur daca sunt si in lege, decat le-ar respecta numai ca porunci.
      • +10 (12 voturi)    
        ... ai uitat (Miercuri, 28 august 2013, 12:34)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        cea care iti spune cu cine sa votezi.
      • +5 (5 voturi)    
        fix la aia cu sa nu furi (Miercuri, 28 august 2013, 13:31)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        a lipsit guvernul. Si parlamentul. Si alti functionari!
      • +4 (6 voturi)    
        si unde mai exact spune asta?! (Miercuri, 28 august 2013, 13:52)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        nu dealta dar eu am citit de ceva de genu omorat toti primii nascuti din egipt incluzand copii si animale, femeile ce au vazut barbati sa le omori (se subantelege ca barbatii se omorau by default) si cele ce nu au vazut barbat sa le iei pentru tine.

        partea asta era esentiala?!
        pe langa asta sunt ateu si nu am furat sau omorat etc.... pe langa asta statisticile arata ca ateii respecta mai mult legea decat credinciosii
      • +2 (4 voturi)    
        Era vorba de servicii (Miercuri, 28 august 2013, 14:12)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Care e serviciul? Ce insiri tu acolo sunt norme care oricum sunt prinse in legi sau in morala si educatie.
      • -1 (1 vot)    
        codul lui Hammurabi (Miercuri, 28 august 2013, 18:19)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        si nu are de a face nici in penis cu religia, care ar trebui interzisa.
      • +1 (1 vot)    
        Sunt multi cei care ii vad rostul (Joi, 29 august 2013, 0:30)

        Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Toti acestia sunt de acord cu atributul "esential"
        Multi insa contesta legitimitatea lui "public"
    • +12 (16 voturi)    
      traditia (Miercuri, 28 august 2013, 10:08)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      este singurul motiv pentru care biserica rezista ca institutie. In continuare, traditia reprezinta unul din instrumentele unitatii neamului. Dogma, asemenea ideologiilor politice, nu mai face doua parale. Din pacate, traditia se serveste impreuna cu dogma, asa ca...
    • +5 (7 voturi)    
      ....partea cu viratul banilor catre biserica (Miercuri, 28 august 2013, 10:23)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      daca se poate de trei ori pe zi si fara numar . Asta in opinia lor .

      treceam prin cluj acum citeva luni si la un moment dat aud clopotele batind puternic si cu simt de raspundere aproape de mine desi nu vazusem initial nici o biserica .
      Ma uit mai bine si vad inghesuita intre 2 blocuri o biserica la cca 10-15 m de blocuri . Locul unde e amplasata produce un ecou puternic desi ar fi fost suficient si un clopot mai mic

      Stau si ma intreb oare cum rezista oamenii aia cind le bat clopotele atit de aproape de geam in fiecare zi ???iar duminica .......nici nu ma gindesc !!! pina unde merge ipocrizia bisericilor ?? ca n-am auzit popi sa fuga prin tara dupa donatii pt construirea de locasuri de ingrijire pt copii abandonati spre exemplu .... dar cershesc de la stat cu tupeu .

      Pina cind
    • +17 (19 voturi)    
      cum care parte ? (Miercuri, 28 august 2013, 10:36)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Si-au dovedit esentialitatea de curand la manastirea de la Curtea de Arges unde l-au incoronat pe "regele ortodox al rromilor".

      Acum "rromania" are doi "rregi" incoronati de "biserrica" esentiala, amandoi de etnii diferite.
      Unul de etnie germana iar celalalt de etnie rroma.

      Acum, daca tot s-a dat liber la "binecuvantari esentiale", probabil ca vor urma o sumedenie de regi, regine, sultani, imparati si alti "galactici" si de aceea onor guvernul uslamist a inclus BOR in "chestiile" esentiale precum taxele si impozitele.
      Apropos, care mai este taxa perceputa pentru botez ?
      • +3 (3 voturi)    
        depinde unde (Miercuri, 28 august 2013, 13:46)

        Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Din auzite, prin Germania poate fi si 200€. O placere...
        • +5 (5 voturi)    
          mda..... (Miercuri, 28 august 2013, 15:46)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

          ....cam scump pentru ceva ce Dumnezeu da gratis dar taxa de incoronare ca faraon, oare cat o fi ?
    • 0 (0 voturi)    
      părţile esenţiale (Joi, 29 august 2013, 7:53)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Partea în care se spune că, dacă ţi se dă o palmă să întorci şi obrazul celălalt şi în care să dai bani fără să vrei să-i mai vezi înapoi. Iar dacă îţi cer ăştia o sumă, tu să le dai dublu. Apoi, iarăşi, partea cu iertarea, aplicată mai ales politicienilor :)
  • +17 (25 voturi)    
    esential (Miercuri, 28 august 2013, 9:43)

    thebblack [utilizator]

    urmeaza in ordine caracterul obligatoriu si caracterul fundamentalist.
    • +3 (9 voturi)    
      arderea pe rug... (Miercuri, 28 august 2013, 13:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      nu uita arderea pe rug!!!
      • +1 (1 vot)    
        nu le mai dati idei..... (Miercuri, 28 august 2013, 17:26)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ....ca astia sunt in stare sa puna alte taxe, pe langa cele de poluare a mediului si la pretul la care se vinde benzina, "clientii" vor da o mare gaura in bugetul familial.

        Poate ca guvernul uslamist va aloca ceva "ajutoare" pentru incinerare sau poate ca saracii lipiti, vor fi arsi cu....bricheta !?
  • +30 (34 voturi)    
    Banii. Banii sunt esentiali. (Miercuri, 28 august 2013, 9:55)

    qwerasdf [utilizator]

    Biserica e o industrie perfecta pentru manipularea maselor de naivi si pentru facut bani. Normal ca e esentiala.
    Prea-gelatii astia inalti din biserica sunt facuti din acelasi aluat ca si politicienii. "Imi acoperi spatele, iti acopar spatele, ne suportam reciproc. Trebuie sa facem bani multi si repede."
    Catedrala de 200 de mil. E, Mercedesuri de sute de mii... si copiii amarati n-au ce manca si studia.

    Bine a zis, d-zeu - crede si nu cerceta. Pentru ca s-ar putea sa afli prea multe si nu te vom mai putea controla.
  • +8 (10 voturi)    
    o natie inapoiata (Miercuri, 28 august 2013, 9:56)

    swq1 [utilizator]

    suntem un neam de idioti ipocriti si prosti de putim si la propriu si la figurat. ne defecam un fundu' curtii, nu avem bai si apa curenta in case insa ne facem biserici ca sa murim de foame in ele.
    Ne imbolnavim din cauza lipsei de igiena si murim din cauza lipsei de asistenta medicala, dar musai sa dam bani la popa ca sa renoveze biserica. nu ar da unu' bani ca sa faca un dispensar in sat dar neaparat sa facem ditamai biserica cu ditamai clopotele sa avem unde muri.

    nu se face in scoli educatie sanitara, sexuala, culturala, sociala, dar facem religie ca sa indoctrinam si generatiile urmatoare cu prostiile care ne-au tinut in evul mediu sute de ani.

    bine ca am ajuns mai crestini decat italienii si fanatici religiosi ca turcii
    http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe

    (parare strict personala cu referire la neamul romanesc)
  • +24 (28 voturi)    
    Parca traiam intr-un stat laic si secular, nu? (Miercuri, 28 august 2013, 9:58)

    Melchisedec [utilizator]

    Daca statul e distinct de biserica, serviciul religios nu este un serviciu public, al statului. Biserica este o institutie de sine statatoare, iar primaria reprezinta administratia publica locala. Intre ele nu se poate face vreo alaturare, sunt institutii complet diferite. Si atunci, ce rost are trecerea serviciului religios printre serviciile publice ale primariei? E o aberatie, demna de epoci demult apuse.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai statul e laic (Miercuri, 28 august 2013, 10:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Mergi prin tarile arabe si vezi acolo fundamentalism religios. Pentru politicieni, biserica e o putere care nu trebuie sub nici o forma suparata, pentru ca poate oricind muta 1-2 mil de voturi dintr-o parte in cealalta.
      • +1 (1 vot)    
        Sa nu generalizam, totusi (Joi, 29 august 2013, 0:35)

        Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Am trait aproape opt ani intr-o tara araba si aproape in fiecare duminica am mers la biserica. In tot acest timp, nu am simtit vreo apasare din partea vreunui musulman.
    • +3 (3 voturi)    
      stat laic? (Miercuri, 28 august 2013, 13:20)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      in nici un caz Romania nu e un stat laic, e orice altceva dar laic nu
  • -17 (29 voturi)    
    Religia (Miercuri, 28 august 2013, 10:00)

    rocknum [utilizator]

    Din toata lista aia, taman religia ati vazut...

    Nu incape indoiala ca biserica in zilele astea e avida dupa bani, si sunt multi preoti pentru care asta a ajuns o afacere.
    Dar foarte multi dintre noi se indeparteaza de Dumnezeu pe zi ce trece. Hai sa nu dam cu piatra, caci nici noi nu suntem fara de pacat
    • +13 (17 voturi)    
      corect.... (Miercuri, 28 august 2013, 10:45)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      ....dar la indepartarea de Dumnezeu contribuie vartos, tocmai biserica cea iubitoare de bani si idoli, a carei slujbasi se leapa foarte usor de Dumnezeu, pentru cei bieti 30 de arginti.
    • +4 (8 voturi)    
      arata o statistica (Miercuri, 28 august 2013, 13:53)

      thorin [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      care sa sustina ca tot mai multi romani se intorc spre biserica. Si nu imi zice ca se construiesc biserici pentru ca sunt mai multi credinciosi. Si ba dam cu piatra, pentru ca BOR a dovedit deja ca se considera mai presus de lege, primeste bani din taxele noastre si nu da socoteala. Esaloanele superioare din BOR sunt exact oglinda esaloanelor superioare din partidele romanesti: ipocrite, lacome, si lucreaza doar in interesul propriu, nu al nostru, al romanilor.
    • 0 (6 voturi)    
      este ironic.... (Miercuri, 28 august 2013, 13:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      cum marii credinciosi retin 1-2 pasaje din biblie... citite de pe undeva probabil....
      dar ignora cu nesimtire toate"invatamintele" bibliei: gen omor, viol, sclavie, etc etc etc
      • 0 (0 voturi)    
        confunzi (Joi, 29 august 2013, 11:46)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        biblia cu coranul, postacule varanic.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu, le-am vazut pe toate (Miercuri, 28 august 2013, 14:17)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Dar numai religia consider ca NU E SERVICIU. Ca sa nu mai spun de cat de essential e...
    • +6 (6 voturi)    
      Am uitat sa adaug (Miercuri, 28 august 2013, 14:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Ca poate ar fi, daca as vedea ca asigura si organizeaza cantine, adaposturi pentru saraci, eventual scoli si spitale (evident din fondurile proprii, nu tot de la cetateni sau guvern). Asa, ce face religia si e neaparata nevoie, neputand fi facut fara ea?
  • +17 (23 voturi)    
    Te ajuta (Miercuri, 28 august 2013, 10:17)

    zmeurat [utilizator]

    Dumnezeu si fara sa cotizezi la preot, Dumnezeu te ajuta fara sa pupi poalele popilor, Dumnezeu te ajuta fara sa faci coada sa pupi niste ramasite, Dumnezeu te ajuta si cind te rogi acasa PUNCT
  • +1 (1 vot)    
    Copii aveti o lista de 15 servicii, subliniati-l (Miercuri, 28 august 2013, 10:25)

    warchild [utilizator]

    pe acela care nu se potriveste cu restul. E un joc de logica, nu inteleg ce va agitati atat? Au venit din vacanta si spiritul lor ludic inca isi mai lasa cunoscuta prezenta... :)) Voi doreati sa fie seriosi asa dintr-odata? :))
  • +15 (19 voturi)    
    Religia ESTE un serviciu esential. (Miercuri, 28 august 2013, 10:33)

    pewpew [utilizator]

    Este un serviciu esential pentru politicientii care au nevoie de voturi.
  • +14 (16 voturi)    
    Borii cu girofar (Miercuri, 28 august 2013, 10:41)

    triciupa [utilizator]

    Ca urmare a acestei decizii primariile vor achizitiona (de unde trebuie, se intelege...) vehicule de interventie dotate cu girofar si sirena iar bisericile vor infiinta echipe de bori antrenate pentru reactie rapida si echipate cu patrafire turbo si cadelnite digitale.
    Astfel vom vedea pe strazile oraselor echipajele de mantuire express gonind spre accidentele de circulatie de pe autostrazile lui sova. Acolo isi vor dovedi utilitatea publica esentiala si vor acorda asistenta de specialitate cand cei de la SMURD nu mai pot face nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    Ce rezulta din definirea (Miercuri, 28 august 2013, 12:02)

    Gabi M [utilizator]

    religiei ca serviciu esential?Probabil ceva taxe,nu?Eu stiam ca Romania este un stat laic.Nu mai esgte asa?Si sunt credincioasa.
  • +14 (16 voturi)    
    Lipseste ceva din lista cu esentialele pt. guvern! (Miercuri, 28 august 2013, 12:12)

    Alui [utilizator]

    Antena 3! :)

    Dar referitor la religie/BOR. Hai sa facem cunoscut adevarul!
    Biserica ortodoxa din tarile romane s-a opus folosirii limbii romane, chiar in biserici, pana la 1800.
    S-a opus tiparirii de carti in limba romana, primele tiparituri in Romana aparand in Transilvania(sub stapanire straina).
    A detinut sclavi, pana pe la 1860 cand tiganii au fost dezbrobiti, statul rescumparandu-i pe bani de la biserici si manastiri.
    BO s-a opus folosirii alfabetului latin.
    Mitropolitul Neofit al Bucurestiului a afurisit revolutionarii de la 1848.
    Mitropolitil Modovei, Calinic, a fost in fruntea unei insurectii anti-unioniste la 1866.
    Toti mitropolitii BO din Transilvania au semnat o scriosoare de adeziune fata de patria mama Ungaria!!! in 1916, numind trupele romane din regat, lupi ucigatori de frati. Unii chiar au blestemat respectivele trupe. Unul dintre ei, Miron Cristea a fost numit primul patriarh al Romaniei mari!!!
    Legionarii au fost si sunt o miscare fundamentalista ortodoxa, patriarhul Cristea impartasindu-le ideile.
    Pe vreamea comunistilor, patriarhii BOR au colaborat din plin cu comunistii, fiind recompensati cu bisericile greco-catolice din Transilvania (ai caror preoti n-au semnat scrisoarea tradatoare din 1916). Tot acesti patriarhi, au acceptat fara sa crantesca demolarea propriilor biserici de patrimoniu.
    Iar azi vedeti cu ochii vostrii ce se intampla!

    Cititi si dati mai departe(pe FB, bloguri, etc)!
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc (Miercuri, 28 august 2013, 18:51)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      In primu' rand multumesc pentru informatii. Mi-au fost aproape toate necunoscute, desi la drept vorbind nu ma mira nici una.

      Puteti numi sursele acestor informatii?
      • +1 (1 vot)    
        Discuta cu un istoric, sau cauta pe internet (Miercuri, 28 august 2013, 20:41)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

        Chestiile se stiu, mai ales "Marea tradare ortodoxa" din 1916 e arhicunoscuta, dar se tace prin complicitatea autoritatilor si presei.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 29 august 2013, 9:53)

          _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          M-as fi bucurat de niste carti, de niste publicatii.
      • +1 (1 vot)    
        _florin_ (Joi, 29 august 2013, 7:21)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

        google.ro ;)!
  • +8 (8 voturi)    
    Guvernule... (Miercuri, 28 august 2013, 12:41)

    dandra [utilizator]

    off my planet.
  • -3 (7 voturi)    
    cati dintre voi (Miercuri, 28 august 2013, 13:34)

    andrei1245 [utilizator]

    ati renuntat la serviciul religios pentru :

    nasteri

    casatorii

    decese.

    guvernul a constatat o stare de fapt.

    serviciul religios este de interes public.

    ca el nu ar trebui gestionat sau sponsorizat de stat decat in cazuri speciale (vezi oameni fara venituri sau rude in cazul decesului) este altceva.
    • +4 (6 voturi)    
      La CRESTINI astea sunt gratuite!!! (Miercuri, 28 august 2013, 14:44)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      "Fara plata ati primit, fara plata sa dati!"
      Normal ca la BOR trebuie sa platesti, pentru ca nimeni nu ajunge popa pe gratis!
    • +3 (3 voturi)    
      Ce legatura are asta?? (Miercuri, 28 august 2013, 15:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Se pare ca multi nu stiu ce inseamna esential!! Deci nu e vorba de faptul daca vreau sa renunt la ceva sau nu ci daca se poate si fara sau nu. Ori in acest caz, se poate! Si evident ca sunt de accord ca e de interes public, dar aici era vorba de ESENTIAL! Ceea ce e cu totul altceva.
      De fapt, ca sa-ti si raspund, se poate (de fapt chiar asa se si intampla!) naste fara popa (te boteaza mai tarziu, nu te asista la nastere), te casatoresti civil (nici nu te poti cununa religios daca nu ai cununia civila) si de cele mai multe ori si mori fara popa, vine doar la inmormantare. Deci unde e ESENTIALUL? Ca toate au fost facute fara popa, asta a venit mai tarziu!
    • +1 (1 vot)    
      Mi se pare mai putin relevant... (Joi, 29 august 2013, 0:45)

      Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      ...daca vreau sa renunt sau nu.
      Nu vad rolul statului aici, cata vreme Iisus a spus: "sa dam Cezarului ce este al Cezarului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu".
      Amestecarea domeniilor poate duce la confuzie, iar de confuzie vor profita tocmai cei care au starnit-o.
  • +8 (10 voturi)    
    Evul mediu (Miercuri, 28 august 2013, 13:36)

    PálFeri Dj-Knut [anonim]

    În loc să mergem înainte, ne întoarcem tot mai mult în evul mediu în care biserica a avut puterea suprema...
  • +4 (4 voturi)    
    Conducerea trebuie sa faca pe placul prostimii (Miercuri, 28 august 2013, 15:51)

    Darksanta [utilizator]

    E clar ca non valoarea si furtul incepe sa prinda forme din ce in ce mai legale pe teritoriul tarii noastre. Ma astept ca de maine sa vedem statui cu cei mai de seama hoti Rom ani /i. O sa ne invatam copiii ca e bine sa lase cartea pentru prosti si sa invete ce e ala tupeu, ca asa s-au realizati mai marii nostri conducatori. Sper sa-i ierte Dumnezeu si sa-i ia langa el pe cei care au aprobat o astfel de ineptie si hranesc burtile grase ale preotilor in loc sa faca ceva pentru copiii fara sansa de a avea o viata normala in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inseamna nimic (Miercuri, 28 august 2013, 17:30)

    PeaceMakeR [utilizator]

    Faptul ca a fost bagat si cuvantul religie acolo n-are nici o importanta.
    Toata treaba se refera la procedura de insolventa a primariilor si la serviciile ce nu pot fi oprite in acel timp. Puteti inlocui cuvantul religie cu stiinta si obtineti acelasi lucru

    Mai multe detalii pentru cine vrea sa afle (si eventual si pentru autorul copy-paste-ului de articol):
    http://farasuparare.ro/2013/08/28/religia-este-serviciu-public-esential/
  • +1 (1 vot)    
    Ce sa fie esential? (Joi, 29 august 2013, 8:03)

    BEDE [utilizator]

    Deci, care religie sa fie serviciu esential?
    Unul are o religie iar altul are alta. Deci, pt unul este esential ceva, iar pt altul altceva.
    Si, adica, cineva care este baptist sau adventist, sau de religie mozaica, sau poate chiar musulman, sa trebuiasca sa intretina BOR din taxele pe care le plateste el?
    Nu, mai curand religia sa nu fie subventionata din taxele platite de cetateni, ci fiecare, daca considera ca religia lui este esentiala, sa plateasca pt ea cat considera el si cat poate el.
  • 0 (0 voturi)    
    caz (Joi, 29 august 2013, 8:29)

    bedexe [utilizator]

    In caz de dezastru natural se va deschide un registru agricol si se va ridica o troita si se va tine o slujba. Esential
  • 0 (0 voturi)    
    Pai, se apropie campania electorala :D (Joi, 29 august 2013, 10:43)

    XXIstCentury [utilizator]

    Si la cati habotnici sunt pe meleagurile astea, hotararea asta are doua avantaje: pe de o parte, da bine la turma BOR; pe de alta parte, isi fidelizeaza agentii BOR, popii, pentru continuare serviciilor electorale :)
    Insa poate avea un efect benefic treaba asta, nu-mi dau seama foarte bine, dar e posibil: pe masura ce politicienii si BOR se ajuta reciproc tot mai pe fata, se poate ca din ce in ce mai multi oameni sa vada ce mizerabila e BOR, pana la a provoca o ruptura semnificativa de biserica.
    Ar fi posibil chiar ca din ce in ce mai multi sa isi dea seama ce farsa e religia in general, dincolo de falsitatea BOR (care, apropo, nu e o chestie noua; doar ca acum se poate vorbi despre asta in public, totusi) :) Poate ca, prin auto-demascarea tot mai puternica a coruptiei si lacomiei sale, BOR va contribui la trezirea unei parti mai mari a populatiei din fanteziile cu barbosi :)
  • 0 (0 voturi)    
    aberant (Joi, 29 august 2013, 13:46)

    vali2 [utilizator]

    La mine in sat scoala generala nu are inca toaleta inauntru, doar din aia afara, insa biserica se extinde si a primit bani de la primarie ca sa mai construiasca o anexa..

    O aberatie si biserica, un mijloc de imbogatire a celor care detin mijloacele de manipulare a prostimei, in cazul asta popii