HARTA INTERACTIVA Romania are cei mai multi proprietari din Europa - 96,6% din populatie (date Eurostat 2011). Vezi cum arata harta proprietarilor si chiriasilor in tarile europene

de Robert Mihailescu, Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 16 august 2013, 17:01 Actualitate | Esenţial

Harta proprietarilor si chiriasilor in Europa
Foto: Hotnews
Romania are cei mai multi proprietari din Europa, potrivit ultimelor date disponibile ale oficiului european pentru statistica Eurostat, datand din 2011. Astfel, 96,6% dintre romani detin un apartament sau o casa, scrie Le Figaro, care noteaza ca aceasta situatie este comuna pentru statele fostului bloc comunist.
  • HotNews.ro a realizat o Harta Interactiva cu tarile europene prin prisma poprietarilor, a celor care au credite imobiliare, a chiriasilor la cota pietei si a celor care stau in chirie gratis sau sub cota de piata
Astfel, in Lituania 92,3% dintre locuitori sunt proprietari (locul doi in acest clasament) iar in Croatia 92,1% detin o locuinta (locul trei).

Cea mai redusa rata a proprietatii din Europa se inregistreaza in Elvetia (43,8%). Aproape toti au un credit sau o ipoteca pe locuinta (39,4%).

Pe penultimul loc se afla Germania, unde 53,4% din populatie este proprietara. Dintre ei, 28,1% au un credit sau o ipoteca. Urmeaza Austria, cu o rata a proprietatii de 57,5%.

In Italia, rata proprietarilor este de 72,9%, in Marea Britanie de 67,9% iar in Spania de 82,7%.

In medie, in Uniunea Europeana 70,9% din populatie este proprietara unei locuinte.

Le Figaro noteaza ca Spania a construit intre 2005 si 2007 peste 800.000 de locuinte pe an. Mai mult decat Germania, Franta si Italia la un loc. O cifra enorma care a permis majorarea mult mai rapida a ofertei decat a cererii. Acest ritm de constructie s-a aflat la originea imensei bule imobiliare ale carei efecte se vor resimti inca multi ani. Astazi, in Spania exista 700.000 de locuinte goale, si, aparent paradoxal, rata proprietarilor are tendita sa scada in continuare, de la 92% in 2000 la 82,7% in prezent.

In cazul Germaniei, rata redusa a proprietarilor se explica atat prin motive istorice cat si prin sistemul fiscal. Astfel, dupa razboi, numeroase familii au pierdut totul. Altele, cum ar fi cele din Silezia, in special, au fost constranse sa-si paraseasca locuintele pentru totdeauna, dupa ce zona a intrat in componenta Poloniei. In imaginarul colectiv, locuinta nu este o valoare refugiu prin excelenta.

In plus, dupa o crestere a preturilor in urma reunificarii, acesta au scazut ulterior. Iar chiriile sunt moderate in conditiile unei oferte private abundente. Exista si un sistem de conventii de chirie foarte stimulativ din punct de vedere fiscal pentru proprietari.

  • Da click pe tarile de pe harta pentru a vedea procentele de proprietari, chiriasi si credite imobiliare din fiecare tara
  • Click pe butonul "Legend" pentru a afisa legenda hartii.


Vezi Harta Mare in ArcGIS.com


Vezi mai multe harti si aplicatii interactive pe Portalul de Harti HotNews.ro:


Citeste mai multe despre   






















30412 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    Nu cred (Vineri, 16 august 2013, 17:44)

    Alex S [utilizator]

    Nu stiu de unde au scos cifrele astea dar nu cred ca e asa.
    • 0 (12 voturi)    
      Cum sa nu crezi (Vineri, 16 august 2013, 17:56)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Daca pui si casele de la tara (100% proprietari ), ridica mult media.
      • +8 (12 voturi)    
        probabil ca cifrele nu stau chiar asa (Vineri, 16 august 2013, 18:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        e greu sa-i intrebi pe toti daca stau in apartamentul familiei sau nu asa ca probabil statistica asta pur si simplu se uita la cate persoane semneaza contracte de chirie si considera ca restul, daca nu platesc chirie, sunt proprietarii... oricum e clar ca procentul este foarte mare comparativ cu tarile vestice, dar probabil ca mai realist ar fi pe la 96-97%
        din pacate se ignora complet cazurile in care copiii raman cu parintii chiar si dupa ce termina studiile si incep sa lucreze pentru ca nu-si permit sa se mute, guvernele Romaniei avand grija doar de profiturile speculatorilor imobiliari in ultimii 24 de ani.
        • +8 (8 voturi)    
          mai interesant! (Sâmbătă, 17 august 2013, 9:55)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          este ca dintre acestia, mai toti au casa achitata (nu avem mai mult de 100 000 credite pt.locuinte in RO).
          Este un factor pe care nu-l iau in considerare:
          . cei ce n-au fost/trait in Vest, unde pana la 50% din salariul net se duce pe ipoteca sau o chirie de 800 lire (in UK) e una mica
          . cei ce nu iau in considerare LIPSA ipotecii pe casa in nivelul de trai.

          O discutie auzita la o cafea, unde cineva spunea ca sora-sa munceste in UK pe 1200 lire si era invidiat puternic de prieteni. Asta pana le-a spus ca sora platea 750 lire doar chirie.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 16 august 2013, 17:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Poate au luat in considerare si situatia in care locuiesc intr-o casa care apartine familiei, adica stau 7 persoane in apartamentul bunicii.
      • -4 (6 voturi)    
        cate cazuri? (Sâmbătă, 17 august 2013, 9:56)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        TU personal, cate cazuri stii? unul sau niciunul?
        • +4 (6 voturi)    
          iti dau eu unul (Sâmbătă, 17 august 2013, 11:30)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Colega de-a mea, casatorita, cu un copil, locuieste, impreuna cu fratele sotului, in casa parintilor sotului, intr-un ap. cu 4 camere in Berceni ! Nu sint7, sint 6 pers. in acea casa, proprietate a socrilor ei ! Aticolul se refera la NR. DE CASE PROPRIETATE/NR. DE CASE EXISTENTE ! Nu la nr de case proprietate/cap de locuitor ! Dar, deh, boala romanului: nu intelegem da' criticam/facem misto ca sa bagam in seama ...
  • +8 (14 voturi)    
    Nedumerire (Vineri, 16 august 2013, 17:52)

    istoriograf [utilizator]

    Marturisesc ca nu inteleg la ce segment din populatie se refera procentajele de mai sus. La totalul populatiei sigur nu, deoarece nu exista 17-18 milioane de case proprietate personala in Romania. Nici bebelusii, elevii sau studentii nu au casele lor. Atunci cine sunt cei 96.6% din romani proprietari de case ?
    • -4 (6 voturi)    
      multumesc! (Vineri, 16 august 2013, 18:57)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Cifra de 99.6% imi aducea aminte de procentul cu care castiga Pingelica alegerile (Ilici a fost totusi mai modest) si mi s-a parut complet incredibila.
      Istoriograf a pus punctul pe i: mai suntem inca 19 milioane aici in tara, de unde 19 milioane de locuinte?!
      Ceva e gresit!
      Exemplul cu Elvetia dovedeste clar LIMITELE statisticii: 39% au credit la banca?! Pai Elevetia este tara bancilor, pentru ei creditul este o problema de familie, ca si cum ai zice ca m-a ajutat tata sa cumpar casa sau ca eu am terminat banii de salariu si acum plateste nevasta!
      • +1 (3 voturi)    
        credit la bancă (Vineri, 16 august 2013, 23:27)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Cred că faci o confuzie între credit şi depozit.
    • +13 (13 voturi)    
      re (Vineri, 16 august 2013, 19:14)

      soia [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Asta ma intrebam si eu. Inca nu am o locuinta ca si multi dintre prietenii mei (33-40 de ani) absolventi de facultate si cu servicii bune.... si constat acum cu uimire ca suntem printre cei 3-4% amarati care nu au o locuinta.... Ceva e ciudat....
      • 0 (4 voturi)    
        Si evaziunea din imobiliare / copii de 40 de ani? (Vineri, 16 august 2013, 23:05)

        Saturn [utilizator] i-a raspuns lui soia

        Probabil ca algoritmul nu ia in calcul 'traditii locale' precum evaziunea in imobiliare (pe fiecare tara) si 'copii' de 30-50 ani care locuiesc cu parintii, din lipsa unui venit minim care sa le permita macar plata intretinerii, daramite a chiriei.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar platiti chirie poate, nu-i asa? (Sâmbătă, 17 august 2013, 1:09)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui soia

        Nu cred ca este o statistica pe puterea de cumparare a romanului, din economiile facute pentru a cumpara o casa, ocazionate de salariu. Vesticii au facut calculul dupa datele oficiale, nu dupa economia subterana.

        Daca am dori sa vedem, reversul medaliei, o configuratie a chiriilor din Romania, pentru segmentul de populatie absolvent de facultate si cu jobs sa zicem relativ bune, ele nu se vor reflecta in statisticile de la admistratia de stat ever. ( :-) ) = economie fara taxe, subterana.
      • +3 (5 voturi)    
        Studiul este corect (Sâmbătă, 17 august 2013, 11:17)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui soia

        1. Copiii care, desi au terminat o facultate si lucreaza, continua sa locuiasca cu parintii nu pot fi considerati chiriasi. Nu conteaza daca locuiesc cu totii intr-o garsoniera sau intr-o vila de 7 camere; Acelasi lucru este valabil si pentru tinerii casatoriti care raman sa locuiasca cu unul dintre socrii.
        2. In zonele rurale (adica cam 45% din populatia tarii) nu exista chiriasi; toti locuitorii sunt proprietari pe case, indiferent daca sunt din chirpici sau din caramida. Singurele persoane care locuiesc acolo in chirie sunt profesorii, doctorul veterinar, inginerul agronom sau medicul de la dispensar, dar asta doar daca nu sunt bastinasi sau daca nu fac naveta zilnica la locul de munca;
        3. In orase, majoritatea locuitorilor si-a cumparat apartamentele in care locuia cu chirie de la stat in anii "90, la preturi modice. Singurii chiriasi sunt reprezentati de catre studentii din provincie veniti la studii sau de catre cei din provincie angajati la firmele de la orase. Dar si acestia la randul lor sunt proprietari sau mostenitori ai proprietatilor din localitatile din care provin.

        Deci studiul este foarte corect si cifra este reala.
        Doresc sa-ti adresez o intrebare tie si prietenilor tai: daca sunteti veniti din provincie si munciti la oras, cate proprietati detineti in localitatile de bastina (daca esti casatorit poti sa iei in calcul si proprietatile din partea sotiei)?
        Iti dau un exemplu sugestiv: daca o familie (sot-sotie) proprietara de apartament in Romania pleaca la munca in Spania pe o perioada de 5-10 ani si acolo locuieste in chirie, in Romania este considerat chirias sau proprietar?
      • 0 (0 voturi)    
        Esti printre putinii ... (Marţi, 20 august 2013, 5:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui soia

        ... care inca nu s-au bagat la rate.
    • +5 (5 voturi)    
      nene, cum stai cu artimetica? (Sâmbătă, 17 august 2013, 9:59)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      o famile de trei persoane trebuie sa aiba trei case? Ca sa nu te dai istoriograf (adica de aceeasi meserie cu kkrau) citeste recensamantul.
      Sunt sub 9 mil. de locuinte la o populatie de 20 mil. adica 2,5 locuitori per locuinta.
      Sunt cifre oficiale trebuie doar sa intelegi ce citesti!
  • +2 (2 voturi)    
    elvetia- 38.30% proprietari (Vineri, 16 august 2013, 18:19)

    cocosila [utilizator]

    http://www.straightline.ch/fachberichte/download.cfm?dok=theinvestor_v31_10%2023.pdf
  • -1 (7 voturi)    
    Rezultate diferite (Vineri, 16 august 2013, 18:49)

    Wheelwright [utilizator]

    Sunt sigur ca occidentali au numarat cati dintre locuitori sunt proprietari ai unei locuinte, iar la noi s-au numarat locuintele in care locuiesc proprietarii.
    Pai in orasele mari sunt foarte multi tineri majori ce locuiesc cu parintii, ei nu sunt proprietari si faptul ca nu platesc chirie nu ii poti incadra nici la chiriasi.
    Afara, oamenii dupa 18 ani pleaca de acasa, se duc in chirie.
    La tara or fi 99.9999 % proprietari oamenii pe locuinte, dar la oras sunt multi in chirie sau stau cu parintii ori alti membrii din familie.

    Statistica asta compara merele de la noi cu perele de la ei si iasa un gem fara un gust prea bun.
  • -5 (11 voturi)    
    O interpretare (Vineri, 16 august 2013, 20:21)

    popescu_dtru [utilizator]

    Acest procent mare arata mai degraba grija românilor pentru viitorul copiilor lor. Ai apartament, îl poți lăsa moștenire copiilor.

    Poporul lui Dumnezeu!

    Alții, din țările așa-zis civilizate din Europa și de aiurea, nu se preocupă de asta. Copiii, să se descurce.
    • +5 (5 voturi)    
      exact (Vineri, 16 august 2013, 21:23)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      fix poporul lui Dumnezeu, asa ajung multi sa sparga seminte in fata blocului fara nici un scop in viata..., dar noi suntem cu mult superiori tarilor alea mai necivilizate din Europa unde copilul e invatat de mic sa munceasca si sa aprecieze banii, la noi daca are tati bani..., ne doare-n paispe... doar avem valoare..
    • +2 (6 voturi)    
      asa e mostenire? (Sâmbătă, 17 august 2013, 0:00)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Mostenire un apartament comunist facut prost din anii 70? cat crezi ca o sa mai reziste apartamentul ala pana o sa aiba o bulina rosie, aia e mostenirea ta pentru copii tai? o educatie foarte buna i-ar duce mult mai departe in viata decat un apartament intr-un bloc demolabil si poate le-ar schimba si mentalitatea si nu ar gandi asa "primitiv", sa avem scorbura ca in rest nu conteaza.
  • -3 (5 voturi)    
    99% case din chirpici (Vineri, 16 august 2013, 21:22)

    Wanheda [utilizator]

    Si cutii de beton considerate drept apartamente cica. Plus ca articolul nu e informat cum trebuie, in realitate procentul e undeva pe la 50%.
  • +6 (8 voturi)    
    Tentativa explicatie (Vineri, 16 august 2013, 22:07)

    belzeb [utilizator]

    Probabil statistica spune ca 96.6% din locuintele din Romania sunt ocupate de proprietari, iar restul de chiriasi.
    Altfel sigur nu are sens...
  • +5 (7 voturi)    
    Le Figaro greseste (Vineri, 16 august 2013, 23:17)

    istoriograf [utilizator]

    Am citit articolul original din le Figaro din care s-au inspirat cei de la HotNews si figureaza intra-adevar procentajele de mai sus. Fara nici o explicatie a modului de calcul. Cifrele fiind absolut absurde , nu ma pot impiedica ca si un ziar renumit ca Le Figaro are ziaristi de trei parale plus ca se pare ca nimeni nu a verificat articolul inainte de publicare. Intai scriem, apoi gandim.
  • +6 (6 voturi)    
    proprietari (Vineri, 16 august 2013, 23:42)

    lizardking [utilizator]

    Cred că citirea corectă a datelor statistice este așa: 96,6% din locuințele din România sunt proprietate personală, în loc de 96,6% din populație deține o locuință personală. Este firesc să fie așa, deoarece în Polonia și România, probabil și-n Lituania, populația a avut ocazia să cumpere locuința pe care o avea cu chirie de la stat, în 1990. Ne amintim, prețurile atunci erau atât de mici încât au devenit cu toții proprietari peste noapte. Asta nu-i un lucru rău. Apoi, în România s-a construit destul de mult, atât pe cont propriu, cât și de către dezvoltatori, ceea ce a ridicat procentul locuințelor deținute de proprietari. Evident, așa cum observa cineva, contează și locuințele din mediul rural.
    • +1 (13 voturi)    
      nu este asa bine (Sâmbătă, 17 august 2013, 0:09)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui lizardking

      Este bine doar pentru sentimentul de securitate dar este foarte rau din punctul de vedere al mobilitatii fortei de munca si asta contribuie la piata muncii extrem de prost platita, piata muncii nu este dinamica iar asta e un factor care contribuie.

      Plus presiunpea psihologica asupra celor care inca nu au si isi doresc atat de mult incat sacrifica un procent destul de mare din venit pe aproape toata perioada vietii pe un apartament asa cum ai zis si tu luat aproape gratis dupa revolutie.
      • +4 (4 voturi)    
        proprietari - nu este așa bine (Sâmbătă, 17 august 2013, 13:17)

        lizardking [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        Observația privind mobilitatea forței de muncă este corectă, dar nu cred că piața salariilor este influențată de mobilitate, ci de capacitatea redusă a românilor de a negocia, fie din considerente profesionale, fie psihologice. Acest din urmă argument este real și, din păcate, foarte puternic. Rar vezi negustor mai slab ca românul, prețul fiind sacrificat imediat. Am această experiență încă dinainte de 1989, nu e din cărți sau din imaginație. Până și bulgarii sunt negustori mai buni.
        Presiunea psihologică asupra celor care nu au încă este foarte mare, recunosc, am căzut și eu pradă acesteia în 2008. Atunci alocam mai puțin de o treime din venitul meu personal, acum mă chinui să generez venituri la nivelul ratei! Este o răsturnare dramatică a situației. Nu știu de ce ați primit voturi negative, observațiile dumneavoastră sunt pertinente.
        Este bine pentru că mulți români, obișnuiți istoric cu sărăcia, au avut peste noapte o proprietate valoroasă, care le-a oferit motiv să consume alte bunuri, servicii etc. Asta a ajutat la dezvoltarea pieței și a atras creșteri economice. Știm multe situații în care autoturismul din fața casei era mai scump decât locuința. Unii ziceau că-i de rău, eu spun că a fost bine. Consumul e bun.
        Pe de altă parte, locuințele au intrat ele însele pe piață, oferind oportunități de creștere pentru foarte multe companii (renovări, recompartimentări, îmbunătățiri etc).
    • +4 (4 voturi)    
      e mult mai simplu! (Sâmbătă, 17 august 2013, 10:04)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui lizardking

      recensamant 2011-2012: cam 9 mil. locuinte si cam 20 mil. rumani (inclusiv diaspora). Rezulta sub 2,5 rumani per locuinta. A se compara cu familia medie.
      Ce nu este subliniat cum se cuvine este ca aceste locuinte sunt platite integral (cu exceptiile cuvenite, cam 100 000 de credite pt.locuinte in total), ceea ce este URIAS comprataiv cu alte tari, unde ipoteci pe 25-30 de ani sunt normale.
      Iarasi nu este subliniat ca in Vest metrajul per persoana este inferior celui din RO (avem destui pensionari care traiesc in apartamente de 4 camere).
      • +2 (2 voturi)    
        e mult mai simplu (Sâmbătă, 17 august 2013, 13:23)

        lizardking [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Da, cele mai multe locuințe sunt plătite integral așa este și sigur că este bine. Metrajul per persoană nu este inferior în vest, acolo nu s-au construit locuințe cu metraj cub standardul minim acceptat (gen confort 2, confort 3). Alt motiv legat de metraj este că în Occident copiii nu mai locuiesc împreună cu părinții de la majorat, decât în cazuri nesemnificative. La noi s-a ajuns să conviețuiască familii ed generații diferite, motiv de disconfort și dispute.
        Pentru pensionarii cu spațiu excedentar ar trebui să apară variante de reverse mortgage, adică să poată primi o pensie decentă în schimbul ipotecării inverse a locuințelor, mai ales în cazurile celor fără urmași.
        • -1 (1 vot)    
          ai putea detalia "ipotecare inversa" ? (Sâmbătă, 17 august 2013, 18:46)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui lizardking

          Cunosc si eu un caz concret, o pensionara - fara urmasi - a ramas singura in trei camere, si se descrurca greu (costul intretinerii este ridicat). Apartamentul nu e decomandat si are o singura baie, asa ca si inchirierea este dificila. Ce solutie ai sugera?!
          • +1 (1 vot)    
            ?? (Sâmbătă, 17 august 2013, 20:19)

            siska [utilizator] i-a raspuns lui hot news

            Sa-l vinda si sa-si ia o garsoniera? Si sa mai ramina si cu ceva banisori ?
            • +1 (1 vot)    
              elementar, draga Watson! (Sâmbătă, 17 august 2013, 21:53)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui siska

              Asta este solutia evidenta.
              Dar impractica, la TV au a a ratat nenumarate cazuri de oameni in varsta inselati de escroci, care au ramas si fara locuinta, si fara bani!
  • +4 (4 voturi)    
    asta explica multe (Vineri, 16 august 2013, 23:57)

    gigi1 [utilizator]

    De asta romanii isi cumpara si nu vor sa stea in chirie, e un statut social, intr-o tara de proprietari esti "fraier" daca stai in chirie, trebuie sa ai casa ta si de la gandirea asta ajung multi sa dea o viata de munca la banca ca sa poata sa isi ia o locuinta sa spun modesta ca sa nu zic mai mult.

    De asta avem si bula si specula, atunci cand cererea e asa mare, ca toti vor sa isi cumpere e normal ca preturile sa fie mari, dobanzile mari etc, oamenii astia sunt in stare de orice sacrificiu pentru a fi si ei proprietari.
    • +2 (2 voturi)    
      explica! (Sâmbătă, 17 august 2013, 10:07)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      piata imobiliare din RO este UNICA, tocmai din cauza acestor procentaje. A pune pe piata din Buc un plus de 1000 de apartamente de inchiriat inseamna haos. Nu exista o presiune reala pe constructia de case de inchiriat si rationamentul unui vestic (decat X la chirie, mai bine X+Y si cumpar ipotecar) nu se aplica in RO.
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 17 august 2013, 0:00)

    silviudima [utilizator]

    Si cam ce ar trebui sa facem ca sa ne aliniem curentului general de globalizare ? Sa ne vindem casele pe te miri ce si sa platim apoi chirie la altii ? Dar in spiritul curentului general n-am putea reface si industria distrusa de iliescu si sa rivalizam apoi cu economia germana ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu putem rivaliza nici cu Polonia (Sâmbătă, 17 august 2013, 1:13)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui silviudima

      Nu cred ca stam cu curul in globalizare, dar cred ca stam peste o mare economie subterana, neagra, refractara la impozite catre stat si deci, de cumetrie tacita.
    • +8 (8 voturi)    
      momentan rivalizam doar cu ghetto-urile din vest (Sâmbătă, 17 august 2013, 10:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui silviudima

      Sa fim seriosi.. daca faci o statistica a suprafetei si dotarii caselor de la tara din Romania comparativ cu vestul Europei, stim cu totii ca suntem inca in evul mediu.. fara apa curenta, cu buda in fundul curtii etc. La fel si blocurile construite in comunism care incep deja sa se destrame, cele mai multe fiind construite pentru a rezista doar 40-50 de ani. De fapt stim cu totii ca in majoritatea blocurilor comuniste instalatiile sanitare au inceput sa cedeze si vor trebui inlocuite. Daca pensionarii de azi care le-au cumparat pe nimic de la ICRAL in '90-'92 nu vor avea bani de reparatii capitale, infiltratie cu infiltratie, explozii de gaz, miasmele de la ghena.. blocurile alea vor deveni mormintele lor.
      • +3 (5 voturi)    
        Buna dimineata! (Sâmbătă, 17 august 2013, 18:58)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Iata o problema ce merita dezbatuta, ca este de interes mai general.
        Zilele trecute ma gandeam la asta, concret referitor la rezistanta la cutremur.
        Tata a fost constructor si imi spunea ca durata de viata NORMATA a unei cladiri de beton armat este de 50 de ani.
        Desigur ca rezista mai mult, silozurile facute de Saligny in portul Constanta au bine peste suta de ani, totusi exista un termen limita!
        Cladirile de beton din perioada interbelica sunt putine, nici blocurile "staliniste" din anii '50 nu sunt prea multe, dar ce se va intampla cu blocurile din cartierele comuniste ridicate in anii '60?!
        Sunt foarte multe, iar varsta lor a depasit considerabil cei 50 de ani normati!
        La noi la bloc s-a inlocuit tubul de la ghena, s-a facut reabilitarea, etc, dar cum stam cu structura de rezistenta? tevile de apa s-au mai schimbat, dar cele de calorifer si de gaze, nu! Iar instalatia electrica este pe aluminiu, facuta economic la sfarsitul anilor '80.
        Daca AZI nu intreprindem nimic in acest sens, ce va fi peste 20 de ani, cand vom fi pensionari?!
  • 0 (0 voturi)    
    e absurd (Sâmbătă, 17 august 2013, 8:15)

    ivasile [utilizator]

    99.6% din populatie proprietari inseamna ca pana si bebelusii si-au tras cate un apartament, ceea ce e absurd. Probabil statistica se refera la faptul ca 99.6 din familiile care locuiesc intr-o lucuinta o si detin. Daca datele sunt raportate de institutul national de statistica catre eurostat (si nu vad cum altfel ar intra eurostatul in posesia cifrelor) atunci e explicabil...prietenii stiu de ce.. ma mir ca nu le-a dat 100.6%
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 17 august 2013, 8:37)

    m_neacsu [utilizator]

    Nu ne iese procentul asta nici daca luam in calcul "proprietari de periute de dinti".
  • +1 (1 vot)    
    propietar vs chirias (Sâmbătă, 17 august 2013, 8:52)

    Wladislav [utilizator]

    Nu i-a intrebat nimeni pe chiriasi de ce prefera sa stea in apartamentul altuia in loc sa faca efortul de a-si cumpara o proprietate. Probabil ca multi efectiv nu-si pot permite din cauza salariului, sau vin din alte orase si strang bani pentru a-si cumpara un apartament sau casa mai tarziu. E corect comentariul conform caruia o droaie de romani au platit sume derizorii dupa 1989 ca sa cumpere apartamentul in care stateau de la ICRAL. Statul a scapat de o durere de cap (cum sa creasca chiriile si sa nu supere electoratul). In ultima instanta orice om vrea sa aiba o proprietate, sa se simta "acasa". Poate ar trebui sa se faca si o statistica a proprietarilor de masini. Tot acolo ajungem. Am masina sa ma sparg in fitse, dar prefer sa stau undeva cu chirie. S-ar putea sa mai intervina si marimea impozitelor pe case: in Romania taxele sunt inca mici.
  • +1 (1 vot)    
    sunt bune cifrele dar... (Sâmbătă, 17 august 2013, 9:46)

    serbancc [utilizator]

    mai interesant si mai util de stiut este cate persoane isi permit sa cumpere o locuinta noua pornind de la 0
  • 0 (0 voturi)    
    Alo! D-lor Robert Mihailescu, Victor Cozmei (Sâmbătă, 17 august 2013, 11:20)

    Berzelius [utilizator]

    In titlu scrieti "Romania are cei mai multi proprietari din Europa - 99,6% din populatie"
    Pe harta interactiva apare "Romania Proprietari: 96.60​% din populatie"

    Care-i cifra corecta??

    N.Red. Multumim pentru observatie. Am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru gica-contra (Sâmbătă, 17 august 2013, 11:40)

    bogdan192 [utilizator]

    Raspunsurile sunt primite pe baza unui sondaj. Pentru cei interesati, iata definitiile pe care Eurostat le foloseste pentru a hotara in ce categorie de ownership intra respondentul:
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/income_social_inclusion_living_conditions/documents/tab/Tab/Household%20data%20-%20housing%20HH.pdf.

    Deci in romania, aproape toti respondentii repsectivului sondaj sunt proprietari, fie inchiriaza respectivele locuinte altora.
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarul..doare (Sâmbătă, 17 august 2013, 13:04)

    mmx23 [utilizator]

    Am fost in concediu in Germania.

    Multi se mirau cum din cauza saraciei suntem totusi proprietari de locuinte, cum de ne permitem acest lux.
    Multi nu intelegeau faptul ca dupa revolutie au putut sa ne cumparam mai pe nimic locuintele si multi nu inteleg ca la noi totusi locuintele vechi nu sunt chiar asa de scumpe.

    Insa, marele adevar este ca, in Germania a avea o locuinta e un "lux" pe care nu prea ti-l doresti decat daca ai intradevar foarte multi bani.

    Si spun asta deoarece daca detii o locuinta statul German nu te mai ajuta la greu.
    In schimb, daca stai in chirie, pentru cca 400 de euro, sau chiar mai putin, asta in zona Dortmund unde am fost, iti inchiriezi o locuinta cu 3 camere, toate utilitatile incluse si daca dai de greu statul iti vine in ajutor platindu-ti chiar el chiria.

    Multi de acolo spuneau ca de ce sa ma chinui sa platesc credit la casa cand cu acei bani fac pur si simplu altceva.
    Acolo copii dupa 18 ani sunt independenti si nu ii intereseaza daca mama sau tata are casa pt ca el insusi va putea sta foarte bine in chirie.

    Plus, desi nici ei nu sunt asa de mobili, sa stii ca ai o casa si ca peste cativa ani sau zeci va trebui sa te muti din cauza schimbarilor economice nu e ceva ce ti-ar surade.

    Intradevar, tineri mai instariti isi cumparau case cu multa verdeata si indeosebi in zone destul de linistite, insa repet, multora le convine foarte bine sa fie chiriasi pentru ca pur si simplu nu-i doare capul si sunt si legi f bine stabilite care-ti apara dreptul tau de chirias.

    Dar neamtul de rand, citind aceste statistici se intreaba cum de naiba ne plangem ca suntem saraci si o ducem greu daca avem o locuinta personala.

    Sa fim noi sanatosi si bine macar ca in sfarsit avem si noi un clasament unde suntem fruntasi, caci in alte sute suntem vai de noi si nimeni atunci nu se gandeste ca o ducem greu.
    • +1 (5 voturi)    
      Fromidabil! (Sâmbătă, 17 august 2013, 19:05)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui mmx23

      Un var de-al meu, ce plecase in Germania inainte de 1990, a fost victima a mentalitatii romanesti de a face orice efort ca sa devii PROPRIETAR pe casa in care stai.
      Prim 2001 mi se plingea ca este foarte greu sa platesca ratele, plus ca la ei survenise ATUNCI fenomenul de scadere dramatica a pretului locuintelor, cum a fost la noi dupa 2008.
      Adica avea datorii la banca de 300.000 DM (nu era inca Euro), dar, daca ar fi vandut casa si plecat sa stea cu familia in strada, nu lua pe ea decat 200.000 DM, deci nu putea plati creditul!
      La noi mai exista inca ideea ca locuinta pe care o detii reprezinta si o investitie rezistenta la inflatie ...
      • -1 (3 voturi)    
        Bun, si?? (Sâmbătă, 17 august 2013, 20:17)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Care e rolul comentariilor tale ? Sa ne explici ca-i mai bine sa stai cu chirie o viata intreaga ? Ca-i bine sa-ti cumperi casa ? Sau (cum ziceam mai sus) hai sa comentam ca sa ne bagam in seama ? Hai sa-ti dau exemplul meu : stau de 10 ani la Roma unde lucrez ca asistent medical impreuna cu nevasta-mea, la fel si ea, asistent medical; stam cu chirie din 2003, platind in medie 800 euro pe luna; am avut posibilitatea in 2005 sa cumparam ap cu 2 camere cu 180.000, cu impumut in banca si n-am facut-o in speranta ca ne intoarcem in tara; ne-ar fi costat rata la imprumut pe 30 ani cca 900 euro pe luna . Fara sa-ti mai spun ca daca am fi luat-o atunci acum ar valora cel putin 230.000 euro, te intreb : era mai bine ca acea chirie platita sa fi mers, intr-un fel, in "buzunarul" familiei (acum as fi dat-o imediat cu 200.000 euro, platind imprumutul ramas la banca, recuperind partea deja platita + ceva in plus,) sau e mai bine ca l-am "ghiftuit" pe proprietar cu 64.000 euro in 10 ani ?? Repet : bai frate, daca ai ceva de zis, din propria experienta, fa-o, daca nu, maninca mai bine niste seminte, ca de "sfatosi" d'astia ca tine e plina Romania ! Si d'aia am ajuns vai de noi, ca le stiti voi pe toate...
        • +1 (1 vot)    
          Va rog sa ma scuzati! (Sâmbătă, 17 august 2013, 21:59)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Este o neintelegere, nu am pretins ca le stiu pe toate, nu am vrut sa dau sfaturi la altii, pur si simpla am dat un exemplu CONCRET, cit se poate de real, cu varul din Germania, referitor la valoarea locuintei personale ca investitie.
          Am zis ca daca cineva si-a spart capul lovindu-se de un zid de beton, merita sa pun o tablita de avertizare, ca altii care vin sa ocoleasca, sa nu se mai loveasca si ei!
          Daca faptul acesta -a deranjat, imi cer iertare, si promit sa maninc seminte, daca Dvs. conisderati ca asta rezolva problemele imobiliare ale romanilor din tara si de peste hotare ...
        • +1 (1 vot)    
          esti sigur? (Sâmbătă, 17 august 2013, 23:08)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui siska

          Ti-ai facut bine calculele? cu dobanda platita in 10 ani la cat ajunge suma de 180k imprumutat? sigur ai fi avut de dat vreo 400k la banca, zi mersi ca nu ai cumparat si fa-ti calculele iar si din cate stiu bula se desumfla cam peste tot asa ca nu stiu cui mai vindeai tu ceva de 180k la 230k.

          Aceeasi placa cu mai bine sa dau la rata chiar daca mai mult ca ramane al meu, de parca chiria nu scade in criza si rata ramane la fel sau ca jobul e vesnic sau ca nu te imbolnavesti etc.
          • 0 (0 voturi)    
            nu va mai certati (Vineri, 23 august 2013, 14:05)

            mmx23 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

            Nu cred ca e persoana careia sa nu-i convina sa fie propretar. Daca venitul iti permite si iti permiti rata fara sa iti fie afectat nivelul de trai decent, atunci nu cred ca exista om care sa nu faca pasul.
            Toti suntem constienti ca ratele oricat de bine ar arata in prospectele de marketing a bancilor, sunt gandite pt castigul acestora, deci e normal sa dai mult mai mult decat obtii prin credit, apoi nu mai pui devalorizarea lucrului cumparat.

            Dar, in Germania, chiriile sunt privite cu ceva mai mult avantaj decat in alte parti pt ca, pe langa sistemul legal f bine gandit pt chiriasi, repet, daca esti proprietar si veniturile iti scad asa de mutl incat sa fii considerat sarac, statul German nu te mai ajuta pe motiv ca ai proprietate, in schimb, daca stai in chirie te ajuta intru atat de mult incat poate merge pana la plata integrala a chiriei si utilitatilor. Aici e marele avantaj al nemtilor. Aceste lucruri au fost facute tocmai pt ca dupa razboi multi au ramas fara proprietati si au fost nevoiti sa stea in chirie, castigand pana la boomul economic destul de putin comparativ cu traiul actual.

            Aviz celor ce vor sa emigreze: puteti avea 1 euro salar, ipotetic vorbind, deci sa aveti nevoie de ajutor social, daca detineti propritate in Romania v-ati luat gandul de la vre-un sprijin din partea statului German, tocmai pe motiv ca aveti proprietate in UE. Atat doar, daca aveti copii, primiti 184 de euro pe luna pt fiecare copil ca ajutor pt cresterea copilului.
  • -1 (3 voturi)    
    De aceea sunt admise clauzele abuzive? (Sâmbătă, 17 august 2013, 21:51)

    D-or [utilizator]

    De aceea ne haituiesc bancile, de aceea scad salariile, drepturile, de aceea se pun taxe doar pentru amariti si afaceri mici, de aceea se restrictioneaza accesul la sanatate prin privatizare, desi se mareste CAS-ul.

    Obiectivul: scaderea numarului de proprietari si crearea unei noi pirghii de control si a unei surse de profit din chirii.
    Serviciile de baza au fost preluate de firme straine: furnizarea energiei electrice, apei, gazului, fondurile de pensii, urmeaza serviciile cadastrale, probabil sanatatea. Dar din toate sursele de profit pe care le poate genera existenta noastra lipseste una: indraznim sa locuim gratis.

    Presimt ca se va mari fara mila presiunea economica asupra familiilor cu venit mic si mediu, cu tinta finala constringerea de a vinde casele, sau executarea silita.

    E foarte plauzibil, pentru ca tehnic este posibil, sa se fi facut deja previziuni, calcule, simulari, chiar liste nominale cu evolutia datoriilor si a veniturilor si momentul probabil al capotarii.
    Desigur, mai sunt si smecheri care mor (unii o fac special), fraierind astfel bancile. Dar si situatiile astea pot fi evitate prin informatizarea inregistrarilor medicale. Ar fi interesant pentru creditori si furnizorii de servicii sa-i afle pe candidatii trecerii la cele sfinte si se grabeasca sa-i execute silit.

    Intre timp, se face si pregatirea psihologica. Am vazut recent o emisiune cu trei cozi de topor care perorau despre avantajele traiului in chirie, fara ca ei insisi sa fi stat vreodata cu chirie. Ma intreb cine investeste in asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Sporul negativ si moartea generatiei ce a constru (Sâmbătă, 17 august 2013, 22:18)

    D-or [utilizator]

    La cum scade populatia, vor fi din ce in ce mai multe case goale... Pacat insa ca Generatia Ceauseilor a fost sacrificata. Pentru ei nu a avut cine sa construiasca case atunci cind aveau virsta optima intemeierii unei familii. Lipsa caselor in anii 90 si 2000 a fost cauza majora a scaderii natalitatii si poate a exodului pagubos.
  • +2 (2 voturi)    
    nu e un paradox, e realitatea cruda... (Duminică, 18 august 2013, 8:22)

    tontu [utilizator]

    Asta-i capitalismul fratilor! Oare si-a inchipuit cineva ca societatea asta e e facuta pentru sarantoci?
    Muncitorimea nu trebuie sa fie dependent de o proprietate, ei trebuie sa fie oricand dispusi sa se mute dint-un oras in altul pentru a "accesa" un loc de munca mai bun si sa cheltuie cat mai mult. Clasa de mijloc trebuie sa fie cat mai indatorata, si mai cheltuitoare, sa fie disperata sa-si mentina job-ul cu pretul a tot felul de compromisuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Date eronate (Luni, 19 august 2013, 15:29)

    herhetzl [utilizator]

    Datele sunt profund eronate. Numarul locuintelor aflate in proprietate privata in Romania este mare (97,8%, dupa recensamantul din 2011), dar numarul cetatenilor care nu au nici un fel de proprietate imobiliara este de peste 2,4 milioane. Autorii studiului n-au citit bine statisticile si n-au luat in calcul faptul ca exista aproape un milion de cetateni cu doua sau mai multe locuinte. Restituirea proprietatilor confiscate, executarile silite si mostenirile au schimbat mult situatia din 1990, singurul an in care a fost valabila povestea cu 96,6% proprietari.