Medicul Serban Bradisteanu: Presedintele Basescu m-a rugat sa merg sa vad ce este mai bine de facut pentru Cioaba

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 15 august 2013, 17:22 Actualitate | Esenţial

Serban Bradisteanu
Foto: Agerpres
Medicul Serban Bradisteanu a declarat, joi, ca presedintele Traian Basescu l-a rugat sa mearga in Turcia pentru a evalua starea de sanatate a lui Florin Cioaba si a aprecia ce este mai bine de facut pentru acesta, transmite Mediafax.

Serban Bradisteanu a spus, pe Aeroportul "Henri Coanda", la revenirea in tara dupa ce a fost in Antalya pentru a-l evalua pe autointitulatul rege al romilor, Florin Cioaba, ca in prezent se vorbeste despre sansele acestuia de a ramane in viata, starea lui fiind grava.

Intrebat cine l-a solicitat sa mearga in Turcia pentru a-l evalua pe Florin Cioaba, medicul Serban Bradisteanu a spus ca rugamintea a venit din partea presedintelui Traian Basescu.

"Presedintele Traian Basescu m-a rugat, daca vreau si pot, sa fac aceasta vizita medicala, impreuna cu anestezista mea, pentru a aprecia ce este mai bine de facut pentru un om, pana la urma", a spus Bradisteanu.

Intrebat cine a suportat costurile, Bradisteanu a spus ca toate cheltuielile au fost suportate de familia lui Florin Cioaba.

Medicul Serban Bradisteanu a declarat ca Florin Cioaba va urma un tratament medicamentos, intrucat starea sanatatii sale nu permite in acest moment realizarea unei interventii chirurgicale.

"In prezent, starea pacientului nu permite realizarea unei interventii chirurgicale, el va primi un tratament medicamentos", a spus medicul Serban Bradisteanu.

Intrucat starea de sanatate a lui Florin Cioaba nu permite o interventie chirurgicala, medicii care il ingrijesc au hotarat sa-l supuna unui tratatament medicamentos, sub atenta supraveghere si monitorizare, a precizat Bradisteanu.

"Este in coma indusa medicamentos, pentru a fi linistit. Am facut evaluarea, astazi ar fi noi investigatii. Starea sanatatii este mult prea fragila, adica organismul este fragil si nu ar putea suporta o operatie pe cord deschis", a mai spus Bradisteanu.

Medicul a adaugat ca Florin Cioaba trebuie reechilibrat si abia apoi ar putea fi transportat la Bucuresti, pentru a fi operat.

"Am reconfigurat tratamentul, cand va fi echilibrat, va putea fi transportat in tara. Acum este in stare grava", a precizat Bradisteanu.

Serban Bradisteanu, seful Clinicii de chirurgie cardiovasculara de la Spitalul de Urgenta Floreasca, a plecat miercuri noapte spre Antalya, pentru a stabili daca Florin Cioaba, a suferit, luni dupa-amiaza, un preinfarct, ar putea fi operat acolo sau ar putea fi transportat in Romania.

Fiul autointitulatului rege al romilor, Dorin Cioaba, a declarat marti pentru Mediafax ca tatal sau a suferit, luni dupa-amiaza, un preinfarct si este in coma indusa, la un spital din Antalya.

"Tata a suferit un preinfarct ieri dupa-amiaza (luni dupa-amiaza, n.r.), el se stia cardiac, insa nu a mai avut probleme de foarte mult timp. Probabil au fost calduri foarte mari si asta i-a activat problemele medicale. Eu am vorbit cu el de dimineata si era foarte agitat, iar acum stiu ca este intr-o coma indusa medical", spunea atunci Dorin Cioaba, care se afla in Turcia.

Secretarul general al Asociatiei Tiganilor Caldarari, Ioan Stanescu, declara marti pentru Mediafax ca Florin Cioaba este "in stare foarte grava".

"Este in stare foarte grava. A consumat apa rece, apoi a stat la cald, la 50 de grade, si apoi la clima. A facut pneumonie, apoi preinfarct. Medicii i-au bagat o sarma, adica un stent", a spus Stanescu.

Familia Cioaba a participat, in toamna anului trecut, la nunta Elenei Basescu, fiica cea mica a presedintelui. Dorin Cioaba, fiul lui Florin Cioaba, a postat pe pagina personala de Facebook fotografii de la nunta Elenei Basescu. Intr-una dintre imagini, Dorin Cioaba sta la masa alaturi de tatal sau, Florin Cioaba, si de presedintele Traian Basescu.

In luna aprilie a acestui an, Elena Basescu a participat la Congresul Organizatiei Internationale a Romilor care a avut loc la Sibiu, fiind intampinata de familia Cioaba, cu un buchet mare de trandafiri, iar Dorin Cioaba i-a oferit o papusa traditionala de sex masculin, care se numeste "Barbulica".























6599 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Neplacuta asociere (Joi, 15 august 2013, 18:27)

    McChicken [utilizator]

    .
    • -9 (17 voturi)    
      de ce? (Joi, 15 august 2013, 18:51)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

      nimic din ce face basescu nu e neplacut.
    • -2 (10 voturi)    
      Nu cred (Joi, 15 august 2013, 19:06)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

      De cand Basescu apeleaza la un corupt pesedist pentru a face treaba unui veterinar?
      • +1 (7 voturi)    
        Cind ???? (Vineri, 16 august 2013, 13:24)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Daca va fi condamnat pentru favorizarea infractorului, doctorul Bradisteanu va avea intotdeauna un regim preferential, datorita calitatilor sale exceptionale. Sint sigur ca se va gasi o formula legala pentru a-si continua activitatea medicala in perioada detentiei. Avem nevoie de oameni ca el, chiar daca are un caracter infect.

        Veti putea intelege vreodata, voi uslamistii, ca legea e lege pentru toti, chiar si pentru doctorii super-competenti?! Cind o sa va reveniti? Cind ???
  • +2 (18 voturi)    
    nesimtire (Joi, 15 august 2013, 19:00)

    vercingetorix [utilizator]

    mare din partea presedintelui de data asta!

    Cum isi permite sa ii ceara unui medic sa vada care e stare de sanatate a autointitulatului rege al tiganilor?

    Pentru cati alti romani a facut acelasi gest?

    De soarta cator altor romani care stau in spitale jegoase si care sunt mizerabil tratati de medici s-a mai interesat sau a cerut unor medici sa le evalueze starea de sanatate?

    Nu e nici o diferenta intre Basescu si Ponta sau Antonescu sau Voiculescu. Pentru toti politicenii primeaza NUMAI SI NUMAI interesul PERSONAL! De restul tarii nu ii intereseaza absolut deloc!

    O mizerie!
  • +13 (27 voturi)    
    si la gitul lui Nastase (Joi, 15 august 2013, 19:01)

    Aramis [utilizator]

    tot Basescu te-a trimis? nu de alta dar esti cardiolog nu ORList
  • +5 (11 voturi)    
    pai (Joi, 15 august 2013, 19:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asta inca nu e in puscarie?
  • +2 (22 voturi)    
    Am impresia ca Sefu' n-a prea inteles... (Joi, 15 august 2013, 20:11)

    justin puscasu [utilizator]

    conceptul de "casa regala".
    S-a implicat in diverse cumetrii cu "printul" Paul de Lambrino, iar acum moare de grija lui "regelui" Cioaba. Desigur, in pauze, are timp sa aprecieze ca Regele Mihai ar fi un tradator netrebnic.
    Pana si Nea Nelu avea ideile mai clare.
    • +2 (8 voturi)    
      Super comentariu (Vineri, 16 august 2013, 10:17)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Pacat ca pe site asta sunt prea multi indoctrinati politici sa aprecieze. Oricum un plus de la mine :-).
  • -1 (19 voturi)    
    hehe (Joi, 15 august 2013, 20:59)

    Mazeta [utilizator]

    Pentru un copil grav bolnav Băsescu n-ar fi trimis urgent un medic, dar pentru regele țiganilor, da. Chemarea sângelui, cum s-ar zice.
  • +8 (18 voturi)    
    Sa fim corecti ! (Joi, 15 august 2013, 22:34)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Daca il contrapunem pe Cioaba, cu condamnatul Adrian Nastase ,Fenechiu si criminalul Ion Ilici Iliescu care mai e si presedinte de onoare psd ...oare unde este neplacuta asociere ?!Cumva Grupul infractional organizat si condus de Kkrau si Ponta?!Minoritatea tiganeasca este ca si minoritatea maghiara parte a societatii romanesti,ca vrem sau nu vrem.Daca Cioaba il respecta pe presedinte ,ca institutie si ca om ,cum este corect sa se comporte Basescu fata de Cioaba ,intr-o situatie ca asta?Oare Ponta in locul lui Basescu cum ar fi procedat ;) ...? Probabil nici nu si-ar fi intrerupt concediul de la Miami...
    • 0 (12 voturi)    
      Daca vrei sa fii corect (Vineri, 16 august 2013, 10:20)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Gandestete cand mergi data viitoare in concediu, si Doamne Fereste patesti ceva, ce zice trimite Zeus un doctor special pt tine? Doar si tu esti parte din societate, poate respecti si tu presedintele etc.
  • +1 (5 voturi)    
    niceeee....la câți bolnavi sunt... (Vineri, 16 august 2013, 0:13)

    visio [utilizator]

    spor la mers...
  • +2 (10 voturi)    
    concediu tata (Vineri, 16 august 2013, 6:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    ma duc de acum in concediu fara frica ca stiu ca trimite basescu pe cineva daca am probleme , ce gasca de infractori: si pacientul si doctorul si ala de la trimis.
  • 0 (4 voturi)    
    Doctorul "Mafiei" (Vineri, 16 august 2013, 9:41)

    7imist [utilizator]

    Versiunea romaneasca a unui serial de pe un post de televiziune.
  • -1 (3 voturi)    
    tot n-am aflat... (Vineri, 16 august 2013, 10:06)

    lucyan [utilizator]

    nu era in puscarie? nu era ala de la craiova?...sau este eliberat conditionat sau sa se trateze medical?...
  • +1 (7 voturi)    
    Campanie? (Vineri, 16 august 2013, 10:09)

    emigrant [utilizator]

    Au turcii medici mai buni ca ai nostri..Basescu isi face campanie electorala. O fi bine, o fi rau? Habar nu am. Bradisteanu asta de ce nu e la Jilava?? Asta e intrebarea. Am un prieten care s-a intors in Rom sa faca coronarografii in TM./Clinica Cardiologie/Dragulescu sef acu citiva ani. I s-a spus dupa vreun an doi ca nu se putea adapta. Nu dadea spaga la sefi ca sa i se dea cazuri, asta in conditiile in care era cam singurul care stia cum sa le faca cum trebuie.. Despre asta trebuie sa scie presa de investigatie. Omul e acum inapoi in Franta...Ala chiar putea face scoala de medicina. Terminase sef de promotie fara pile intr-o perioada cind se intra f greu. Mai mult, era patriot, isi dorise sa se intoarca..Noi tot ce avem sint loaze ca Bradisteanu..
    • 0 (2 voturi)    
      n-a avut ce face, saracul... (Vineri, 16 august 2013, 14:16)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      ...Basescu l-a trimis pe Bradisteanu fiindca doamna Monica Macovei este in concediu.
  • -3 (5 voturi)    
    Care e problema? (Vineri, 16 august 2013, 11:25)

    AlinBarna [utilizator]

    1. Bradisteanu a mers in Turcia pe cheltuiala familiei Cioaba.
    2. Presedintele nu ar trimite, intr-adevar, un medic pentru orice roman, pentru simplul fapt ca mass-media nu prezinta cazurile romanilor obisnuiti. Poate daca rudele unui strungar din Medgidia ar apela la Basescu cu acest scop, raspunsul ar fi pozitiv..;)
    3. Si eu credeam ca Bradisteanu este la brutarie...
    • +3 (3 voturi)    
      Tu crezi ca Presedintele... (Vineri, 16 august 2013, 12:40)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      ...este informat din mass-media?
      • -3 (3 voturi)    
        Rectific (Vineri, 16 august 2013, 14:00)

        AlinBarna [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        Pe langa mass-media, nici organele abilitate nu cred ca anunta Administratia Prezidentiala, prin intermediul ambasadelor, despre orice roman care sufera un infarct pe alte meleaguri. Tocmai de aceea Presedintele intervine doar in cazurile oamenilor mai mediatizati decat ceilalti.
    • +1 (1 vot)    
      firma de taxi smurd. (Vineri, 16 august 2013, 14:20)

      akarki [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      chiar are timp cineva sa creada ca doctorul cu stafful si smurd a mers pe cheltuiala familiei? ce, smurdul e taxi de inchiriat? ca sa vezi cine e mai egal in tara decat ceilalti...