Raspunsul Ungariei la declaratiile presedintelui Traian Basescu: Ungaria si Romania impartasesc interesul protejarii minoritatilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2013, 11:28 Actualitate | Esenţial

Ungaria si Romania impartasesc interesul protejarii minoritatilor etnice, iar Ungaria este angajata intr-un dialog constructiv cu Romania in privinta acestui subiect, a afirmat luni seara Ministerul ungar de Externe, raspunzand unor declaratii ale presedintelui roman Traian Basescu, relateaza MTI, citat de Mediafax.

Ambasadorul ungar in Romania Oszkar Fuzes a prezentat pozitia tarii sale Ministerului roman de Externe, se arata intr-un comunicat al ministerului ungar.

Fuzes a transmis ca Ungaria este angajata in mentinerea stabilitatii in regiune si in garantarea drepturilor omului si drepturilor minoritatilor etnice.

Ministerul ungar a reactionat astfel in urma unor declaratii ale presedintelui roman Traian Basescu, care a spus luni, la un forum in Tinutul Secuiesc, ca Ungaria a devenit un "focar de instabilitate" in privinta problemelor minoritatilor etnice si ca Romania isi va asuma rolul "punerii la punct a Budapestei".

De asemenea, Basescu a apreciat ca "politicieni unguri de elita" care au participat la evenimente culturale maghiare au "depasit limitele decentei", un lucru "care ar urma sa nu se mai repete".

Potrivit MTI, ministerul ungar subliniaza totodata in comunicat ca Guvernul de la Budapesta a sustinut in mod constant doleantele etnicilor maghiari din Romania, exprimate in mod democratic si respectand normele si practicile europene.























6094 vizualizari

  • -2 (36 voturi)    
    beah (Marţi, 13 august 2013, 11:50)

    Mazeta [utilizator]

    Niciodată nu mi-au plăcut sclifosiții ăștia, care își ascund reacțiile în spatele unui limbaj diplomatic. Traian Băsescu aproape că i-a înjurat marinărește, dar sincer, iar ungurii o dau cu dialogul constructiv. Niște prefăcuți!
    • -8 (30 voturi)    
      este o reactie normala (Marţi, 13 august 2013, 11:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      intre sefi de stat, reactiile sunt la nivel diplomatic. acest nivel este complet diferit de reactiile marinaresti-electorale.
      banuiesc ca anul trecut, cand ""injuratii marinareste"" nu au votat la referendum, diplomatia ar fi fost la ea acasa si aici.
      • +15 (19 voturi)    
        Gresala obisnuita uslasa (Marţi, 13 august 2013, 12:31)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu au transmis antene si realitati si in limba maghiara ca sa-i prosteasca si pe unguri. Nu dau doi bani pe minciunile voastre de genul: "injuratii marinareste"
        Apreciez zicerile lui Dusa referitoare la declaratiile presedintelui Basescu: "sunt bucuros că în sfârşit ne apărăm demnitatea naţională şi ordinea constituţională."
      • +9 (11 voturi)    
        ati ramas cu obsesii (Marţi, 13 august 2013, 14:00)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        acum aveti boala pe unguri ca nu au iesit la vot anul trecut.
        dar cand ungurii au votat caderea cabinetului mru au fost buni? cand usl a semnat cu ei un acord inainte de alegerile parlamentare (deci dupa votul de la referendum), acord care nu l-au respectat dealtfel, atunci au fost buni ungurii?
        si ca idee, cand un partid parlamentar din ungaria, (care sustine partidul de guvernamant din parlament, cam cum era psd-ul cu pnl-ul in 2007-2008), spune ca prefera un conflict cu Romania daca asta inseamna sa capete autonomie in transilvania, atunci scuza-ma, dar reactia lui Base a fost diplomatica. cand unu vine la tine in tara si spune ca vrea teritoriul ala, pai il dai afara in suturi.
        si inca ceva, nu generalizati populatia mahiara din Romania cu politicienii de la budapesta si in special cu un partid neofascist. populatia maghiara din Romania nu se face vinovata de nimic, nici macar de frustrarile tale ca n-au votat la referendum.
    • +5 (13 voturi)    
      @beah (Marţi, 13 august 2013, 12:19)

      mirceacocici [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si noi de nu am putea sa avem acelasi discurs? Noi nu putem fi diplomati? doar niste tzarani veritabili?
      • +11 (13 voturi)    
        :) (Marţi, 13 august 2013, 12:27)

        Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui mirceacocici

        si Romania a reactionat corect si Ungaria. Asa se face... Cand unul din Ungaria te scuipa si tu-i dai o palma, Guvernul ungar trebuie sa aplaneze conflictul nu sa-l intarate. Alta data cand noi procedam la fel sareati ca luam pozitia "ghiocel". Ba uite ca nu-i ca pe strada, ci e o reactie normala.
    • +4 (4 voturi)    
      wow...mazeta tu esti?.... (Marţi, 13 august 2013, 14:10)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa nu te recunosc.....nu te frustrezi si tu ca antitot doar ca vine de la baselu?.....
  • +14 (22 voturi)    
    Liga lui Traian (Marţi, 13 august 2013, 12:14)

    johnel [utilizator]

    Intr-o mare de liniste care friza lasitatea sau alienarea guvernantilor referitor la problemele din Transilvania, delaratiile lui TB lovesc in centrul tintei. In acest joc politic in care unii combatanti declara ceva iar contrapartea politica se margineste doar la critici si nimic mai mult, TB marcheaza corect iar ceilalti se plang la arbitru ca ar fi fost din ofsaid.
    Reciproca este perfect valabila : USL marcheaza iar ceilalti contesta vehement golul pimit.
    La actiune singura reactie este critica indiferent daca are sau nu dreptate initiatorul.
    Cine inscrie primul va conduce pe tabela iar echipa adversa va pierde vremea in contestatii lamentabile si daca vremea asta inseamna 90 minute atunci, acea echipa, va pierde meciul, dragii mosului.
    • -13 (21 voturi)    
      :)) (Marţi, 13 august 2013, 12:20)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      tu esti serios? unde a fost acest patriotism pana acum?
      • +7 (9 voturi)    
        dar tu esti normal? (Marţi, 13 august 2013, 14:05)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        mai sus spui ca trebuia sa fie diplomat in exprimare, acum intrebi unde era patriotismul pana acum...
        eu zic sa incerci coerenta in exprimare.
        verifica declaratiile ministerului de externe ungar de pana acum si compara-l cu cel de azi si ai sa vezi ce schimbare de tot au avut acum dupa declaratia lui Base de ieri. ei stiu ca base are sustinere in ue si ca poate face ceea ce a declarat. daca basescu strange toate tarile care au minoritati maghiare si incep sa puna budapesta la punct, n-o sa le fie chiar bine.
        base a incercat diplomatia pana acum, dar toate au o limita si a reactionat cum a reactionat.
  • +6 (10 voturi)    
    dar tu...? (Marţi, 13 august 2013, 12:53)

    johnel [utilizator]

    ...de ce nu citesti serios ce am postat? Descriu o situatie si nu laud patriotismul nimanui. Este evident, critic pe toti mingicarii astia politici care ne conduc.
    Nu am fost si nu sunt fanul nimanui dpdv politic spre deosebire de "unii".
    De fapt ma astept sa primesc minus atat de la galeria lui Basescu cat si de la galeria Ponta. Minusurile pe care le voi primi le vad ca o virtute a mea, o confirmare ca nu apartin nimanui, ci doar mie insumi. Asa ca liber la minusuri, tifosilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Printre randuri... (Marţi, 13 august 2013, 13:39)

    cmariusalin [utilizator]

    Adica aveti grija de maghiarii vostri, ca altfel romanii din Ungaria o incurca.
  • +2 (2 voturi)    
    parerea mea.... (Marţi, 13 august 2013, 14:02)

    luci30 [utilizator]

    sa raminem circumspecti,urmind aceiasi linie.Mai devreme sau mai tirziu,toti ne platim greselile,iar diplomatia (vorbele)a fost si este contrazisa de fapte.Si presedintele IT,domnul G.Napolitano,a iesit public cu o declaratie de punere la punct,pt. un ,,derapaj,,muult mai mic ca cel de la noi,si mult mai promt,n-a asteptat 23 de ani!
  • +3 (5 voturi)    
    intrebare (Marţi, 13 august 2013, 14:38)

    levierul [utilizator]

    Intrebarea mea e foarte simpla, iar raspunsul previzibil: enumerati abuzurile la care majoritatea supune minoritatea. Daca nu aveti ce sa enumerati atunci nu mai mancati rahat cu protejarea minoritatilor, pentru ca nu aveti fata de ce sa le protejati.
    • +1 (1 vot)    
      Acceptarea exaltari minoritarilor maghiari naivi (Marţi, 13 august 2013, 15:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      (precizez: doar a minoritarilor naivi, nu a tuturor minoritarilor maghiari) de catre extremisti, nu doar din Ungaria, nu inseamna ca Ungaria isi protejeaza minoritatile din alte tari.