VIDEO Sondaj: Increderea in Biserica, Parlament si Guvern a scazut semnificativ, a crescut increderea fata de SRI, SIE si DNA

de A.C.     HotNews.ro
Luni, 12 august 2013, 13:40 Actualitate | Esenţial

Romanii au cea mai mare incredere in Primarie, Armata, Biserica si ONU, iar cea mai putina in partidele politice, ANSVSA, patronate si FMI, potrivit unui sondaj INSCOP realizat in luna iulie si remis luni Agerpres. Barometrul releva o scadere a increderii romanilor in institutiile politice, in timp ce cota de incredere in institutiile executive, sociale sau private si internationale inregistreaza fluctuatii usoare. Romanii considera prioritara combaterea coruptiei din sistemul sanitar.

Institutia politica in care romanii au cea mai mare incredere este Primaria, 37,9% dintre respondenti raspunzand in acest sens, fata de 41,3% la sfarsitul lunii mai, urmata de Curtea Constitutionala a Romaniei cu 35,7% fata de 32,7% la sfarsitul lunii mai si Guvern cu 35,6% fata de 37,3% in masuratoarea precedenta.

Parlamentul este cotat, in sondajul INSCOP, cu 25,8% incredere multa si foarte multa in iulie, fata de 29,1% incredere la finalul lunii mai. Presedintia era cotata in luna mai cu 25,6% incredere, inregistrand in iulie 25,1%. Consiliul Judetean beneficiaza de increderea a 32,9% dintre respondenti (fata de 33,1% in mai). Partidele politice continua sa ocupe ultimul loc in topul increderii in institutiile politice cu 14,7%, fata de 16,8% in sondajul realizat la finalul lunii mai.

Analiza evolutiei increderii in institutiile politice in ultimele luni indica faptul ca pierderile cele mai mari de incredere - masuratoarea din luna martie, comparativ cu masuratoarea din iulie - au inregistrat in ordine, Parlamentul (cu o pierdere de 5,3 procente), Primaria (cu o pierdere de 5,2%), Guvernul (cu o pierdere de 4,5%), partidele politice (cu o pierdere de 3,8%) si Presedintia, cu pierderea cea mai mica, de 2,5%.

Topul increderii in ceea ce priveste institutiile executive este condus de Armata cu 64,6% incredere multa si foarte multa (fata de 66,9% la masuratoarea precedenta efectuata la sfarsitul lunii mai), urmata de Banca Nationala a Romaniei cu 50% (fata de 51,9% in mai), Serviciul Roman de Informatii cu 48% (fata de 47,3% la masuratoarea precedenta) si Serviciul de Informatii Externe (47,6%, fata de 44% luna trecuta). In clasamentul increderii in institutiile cu rol executiv urmeaza DNA, care inregistreaza o crestere importanta ajungand la 47,4% incredere multa si foarte multa in iulie, fata de 42% in luna mai. DNA este urmata de Politie cu 45% incredere multa si foarte multa (fata de 46,4% in mai) si ANSVSA cu 35,3% (fata de 37% in mai).

Sociologi citati de Adevarul pun cresterea popularitatii DNA, SRI si SIE pe seama unor evenimente care le-au sporit vizibilitatea: ancheta de la BAC si aducerea in tara a lui Omar Hayssam.

La capitolul institutii sociale sau private, romanii au indicat ca au foarte mult incredere in Biserica, 63,9% raspunzand in acest sens fata de 66,1% la sfarsitul lunii mai. In clasament urmeaza universitatile cu 51,9% (fata de 50,2% in mai), presa cu 42,7% (fata de 44,5% in mai), organizatiile societatii civile cu 34,9% (fata de 37,6% in mai), sindicatele cotate la 25,7% incredere (fata de 25,3% la masuratoarea precedenta), bancile cu 22,3% (comparativ cu 21,5% in mai si 18,5% in aprilie) si patronatele cu 21,1% (comparativ cu 21,9% in sondajul anterior).

INSCOP arata ca Biserica atinge un minim al indicelui de incredere, comparativ cu luna martie cand inregistra 69,1% incredere. In ultimele cinci luni, comparativ cu nivelul de incredere masurat in martie, Biserica si sindicatele au pierdut 5,2, respectiv 3,4 procente din increderea multa si foarte multa, in timp ce universitatile si bancile au castigat fiecare cate 2,9%.

Pe primul loc in topul increderii in institutiile internationale se situeaza ONU cu 52,5% (fata de 49,9% in mai), urmata de Uniunea Europeana cotata la 49,1% incredere (fata de 46% in mai) si NATO cu 48,2% (comparativ 49,5% in sondajul anterior). Parlamentul European stagneaza la 44,8% fata de sondajul din luna mai. Comisia Europeana inregistreaza 44,4% incredere (fata de 44,1% in mai), in timp ce Banca Mondiala si FMI inregistreaza 34,7% (35,2% in mai), respectiv 29% (30,1% in mai).

In ceea ce priveste opinia populatiei referitoare la domeniul in care institutiile abilitate ale statului ar trebui sa se implice cel mai mult pentru combaterea coruptiei, cei mai multi dintre romani - 33,6% - indica sistemul de sanatate, urmat de institutiile administratiei centrale (31,2%). 15% dintre romani asteapta actiuni de combatere a coruptiei din sistemul de invatamant, iar alti 15% actiuni de combatere a coruptiei in administratia locala. 5,1% nu stiu sau nu au raspuns la aceasta intrebare. Sondajul a fost realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevarul in perioada 12 - 21 iulie. Volumul esantionului a fost de 1.050 persoane si este reprezentativ pentru populatia Romaniei de 18 ani si peste 18 ani. Eroarea maxima admisa a datelor este de +/- 3%, la un grad de incredere de 95%, esantionul fiind de tip multi-stratificat, probabilistic.

Metoda folosita a fost cea a sondajului de opinie pe baza unui chestionar aplicat de operatorii de interviu la domiciliul respondentilor. Chestionarele au fost aplicate in 37 de judete si Municipiul Bucuresti, intr-un total de 74 de localitati (orase mari, orase medii, orase mici, comune, sate).



Citeste mai multe despre   






















16411 vizualizari

  • -30 (56 voturi)    
    Vorba bancului: din lac... (Luni, 12 august 2013, 15:07)

    Codruta N [utilizator]

    Cum zicea si rabinul: "Rashela ta a picat din lac in putze" :P

    Desi... pana la urma... ce-mi e BOR - ce-mi e SRI, tot pe-acolo, tot "stat in stat"... >:
    • +31 (45 voturi)    
      ... (Luni, 12 august 2013, 16:26)

      Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Cu exceptia ca SRI nu te condamna la vesnicie in Iad daca nu crezi in ei.
      • -23 (53 voturi)    
        SRI, SIE si DNA = Traian Basescu (Luni, 12 august 2013, 17:06)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Un om simplu

        Aproape toata lumea stie ca cele trei institutii: SRI, SIE si DNA sunt controlate de Traian Basescu.

        A spune ca a sporit increderea lumii in ele egal a zice ca a crescut increderea in Traian Basescu.

        Permitet-mi sa am serioase dubii asupra credibilitatii sondajului dezbatut in articol.
        • +17 (33 voturi)    
          aproape toata lumea? (Luni, 12 august 2013, 17:29)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          exista un sondaj de opinie care confirma ca "aproape toata lumea" stie ca cele trei institutii insirate de tine sunt controlate de Traian Basescu?
          • +13 (19 voturi)    
            fara sa vrea..... (Marţi, 13 august 2013, 7:14)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            .....postacul A3 ii aduce apreciere celui pe care este platit sa il defaimeze, sustinand ca "aproape toata lumea" stie ca Basescu influenteaza acele trei institutii in care romanii au din ce in ce mai mare incredere.

            Daca este adevarat, inseamna ca Basescu merita aprecierea de la "aproape toata lumea" pentru ca el este artizanul pedepsirii marilor infractori politici si nu numai !
        • +20 (36 voturi)    
          Dumitrica relax (Luni, 12 august 2013, 17:46)

          vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Iar te-au prins Antenele in mreje.
        • +17 (35 voturi)    
          Aproape toata lumea (Luni, 12 august 2013, 18:09)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Cum "aproape toata lumea"?
          Au scapat cativa inca nespalati pe creieri de antene? Cum v-au scapat?
          • +12 (26 voturi)    
            a gesit (Luni, 12 august 2013, 18:46)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            iertati-l :) vroia sa spuna aproape toata lumea spalata pe creieri de turnatorul felix :)))
            • +3 (13 voturi)    
              Cred ca n-a curs apa... (Luni, 12 august 2013, 23:08)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

              ...cand a fost detergent.

              Altminteri nu-mi explic :))
        • +15 (25 voturi)    
          Ce zici ///? (Luni, 12 august 2013, 22:12)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          La SRI sef e un PSD-ist. La SIE un PNL-ist. La DNA sefa a fost nominalizata de Ponta dupa ce a numit-o tot el la Bruxelles. Multi fraieri crezi ca au mai ramas in Romania sa te creada dupa prostia facuta de voi in vara trecuta?
          • -1 (1 vot)    
            Si ce daca Ponta i-a numit ? (Marţi, 13 august 2013, 16:31)

            Bambina [utilizator] i-a raspuns lui ty

            De ce ne facem ca nu stim cum a lucrat Basescu pe baza Acordului....blagoslovit de UE. Doar nu crezi ca astia sunt oamenii lui Ponta? Niste tradatori de neam: Covesi, fiica de procuror ceausist, Maior fiu de informator comunist, Melescanu ofiter de securitate!!! Zau !!!!!????
            • 0 (0 voturi)    
              Mai Bambina (Marţi, 13 august 2013, 22:10)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

              si tu minti?
              • 0 (0 voturi)    
                Mai concret..ce mint eu? (Miercuri, 14 august 2013, 14:52)

                Bambina [utilizator] i-a raspuns lui ty

                Ty fii serios si mai bine argumenteaza de ce mint. Zau !!!
        • +3 (13 voturi)    
          si Ponta + Antonescu = credinta (Luni, 12 august 2013, 23:06)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Ca altceva nu pricep din suferinta ta.

          Regrete eterne!
    • +21 (37 voturi)    
      Mi-e dor de Mazeta... (Luni, 12 august 2013, 16:39)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      E la Miami? Ca noi toti dealtfel? :)
      • +6 (20 voturi)    
        Mazeta e la reciclare (Luni, 12 august 2013, 23:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        A aparut Coduta N, in schimb. Cand le amorteste limba... se schimba intre ei. Asta-i parerea mea foarte sincera :))
    • +5 (17 voturi)    
      Nesimtirea-i tot nesimtire. (Luni, 12 august 2013, 23:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      De asta nu te scapa nimeni. Sper ca esti barbat, am o parere prea buna despre femei si mi-ar parea rau sa trebuiasca s-o ajustez.
  • -2 (36 voturi)    
    r (Luni, 12 august 2013, 15:15)

    ggr [utilizator]

    Deci,
    nu s-a schimbat nimc. Pe primul loc Armata pe locul doi Biserica!
    Ce tot o plimbati atat? Armata a scazut proportional cu Biserica.

    Scaderea se datoreaza si intrebarilor de tipul: aveti incredere multa sau foarte multa in.... :))

    Am multa dar nu prea multa :) Interpretarea acestui sondaj o faceti partinitor.
    • +4 (22 voturi)    
      mda (Luni, 12 august 2013, 17:00)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui ggr

      La ce muhaiele sunt in armata, pline de sporuri si pensii mari,mai ca i-ai trimite in Afghanistan pe linia intai ca sa dea jos burtile. Nu uitati ca pramatii ca Oprea sau Dogaru au fost cladite pe nicovala armatei.

      Nici SRI nu sta mai bine, atat timp cat oameni gen Vantu au reusit sa dicteze acolo direct la varf.
      Despre SIE stiti ceva daca tot ii acordati incredere? Sau sunteti ca la alegeri, votati hotii de care nu ati auzit ce au furat?

      DNA e chiar OK, pacat ca nu au dreptul sa execute pe loc vinovatii a la Judge Dredd, ca si asa sunt prea multi si mai bine sa-i trimitem la D-zeu sa-i judece.
  • -25 (51 voturi)    
    INSCOP (Luni, 12 august 2013, 15:18)

    antitot [utilizator]

    Foarte clar , sondaje facute la comanda,adica presedentia 25% cand mai mult de 10 % nu cred ca are,mai usor cu pianul pe scari mai baieti.
    • +14 (26 voturi)    
      ... (Luni, 12 august 2013, 16:24)

      Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Confunzi institutia cu persoana stimabile...
      • +5 (15 voturi)    
        Nu confunda nimic. (Luni, 12 august 2013, 23:11)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Un om simplu

        Voiculescu e inconfundabil. Oooops!? Am spus fund? N-am vrut!
    • +11 (29 voturi)    
      :)))))))) (Luni, 12 august 2013, 16:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      ce te roade subiectul ....

      mori ca e placut basescu...
      • -4 (10 voturi)    
        asa e (Marţi, 13 august 2013, 1:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        toti il plac! atat de mult, incat i-ar dona cu placere benzina :)))
    • +14 (28 voturi)    
      Iezâsta shi o iesplicatzie (Luni, 12 august 2013, 18:12)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Explicatia e ca o parte din cei "7,4 milioane" de antenizati si-a cam dat seama intre timp ce au votat si isi cam dau palme.
      • +4 (6 voturi)    
        Dragnea... (Marţi, 13 august 2013, 13:14)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ...nu a scos mortii la sondaj :)
  • +29 (45 voturi)    
    Important e ca scade! (Luni, 12 august 2013, 15:59)

    Alui [utilizator]

    2% pe 3 luni a perdut BOR din increderea populatiei. Cand scade sub 50%, nu se mai justifica in nici un fel finantarea bisericii de la stat.
    • +26 (34 voturi)    
      corect (Luni, 12 august 2013, 16:12)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      poate realizeaza si romanul ca este mai bine sa ai mai MULTE scoli si mai MULTE spitale, decat biserici.
      mai este cale lunga pana in 2041 si fiecare are partea lui de implicare:)
    • +15 (27 voturi)    
      biserica = sacrifica populatia pentru binele lor (Luni, 12 august 2013, 16:50)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Mai ales ca bisericiel nu ajuta exact cu nimic economia tarii. Ba mai mult, s-au dat legi prin care numai bisericile au voie sa faca lumanri astfel inchizand niste afaceri mici din care unii isi duceau traiul

      Asta ca sa nu mai comentez circul care se face cu clopotele utomatizate"care bat la sfert si din ora in ora (sunt cateva locatii in tara) fara sa tina cont de oamenii care locuiesc in jur si care nu se pot odihnii din cauza lor
    • -12 (22 voturi)    
      Scade Scade...dar creste (Luni, 12 august 2013, 17:38)

      Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Atunci se justifica retrocedarea averilor bisericii, averi confiscate prin deceretul de secularizare a lui Al. Ioan Cuza. Nou nu ne ramane decat sa luptam ca biserica sa prospere si sa o duca bine in continuare. Atat timp cat intrati in lupta fara invective si acuze noi acceptam lupta. Ne stau in spate 2000 de ani de ortodoxie plus : Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Constantin Brancoveanu, Regele Mihai 1, regele Ferdinand incoronat in biserica reintregirii neamului, Iuliu Maniu,, Nicolae Iorga, I.C Bratianu, plus sfintii martiri care au murit pentru pentru libertatea nostara in inchisori in lagare si-n deportari.

      Cu alte cuvinte toata istoria e in spatele bisericii. Poftiti la lupta cu istoria.
      • +16 (26 voturi)    
        ce drag imi e... cind vad ca ... (Luni, 12 august 2013, 19:16)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        exista personaje ca tine....mai ales ca numarul lor creste decind mai nou se ``sfintesc`` si .....automobilele...eu nu inteleg de ce nu cereti bisericii sa va dea si ceva creier ca prea aveti nevoie...
        • -3 (11 voturi)    
          Tipic (Marţi, 13 august 2013, 7:46)

          Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Da, tipic pentru oameni "cu mintea deschisa". Cum te prind cum te jignesc. Daca oameni din astia vor sa rastoarne biserica, dorm linistit.Oameni primitivi si instinctivi
      • +6 (16 voturi)    
        2000 de ani? (Luni, 12 august 2013, 20:07)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        da exista ortodoxia de 2000 de ani dle? Aveti un avant uneori...Apoi, ce cauta Iuliu Maniu enumerat ca fiind ortodox? Nu ca ar fi un bai daca cineva este, important este sa nu fie fundamentalist.
        • +7 (11 voturi)    
          Precizari ... (Marţi, 13 august 2013, 7:52)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          1. Diferentele dintre catolici si ortodoxi au fost marcate incepand cu anul 1054 - cand a aparut Marea Schisma

          In anii care preced Marea Schisma - putem discuta despre crestinatatea calcedoniana - cand biserica crestina era una, iar Crezul era cel stabilit in anul 325 la Primul Conciliu de la Calcedon.

          2. Iuliu Maniu a fost in fervent credincios greco-catolic, ca mai toti precursorii si liderii Partidului National din Transilvania (Avram Iancu, Petru Maior, Episcopul Primat Inochentie Micu-Klein, Episcopul Iuliu Hossu, Vasile Lucaciu, Corneliu Coposu, etc.)

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
          • -5 (7 voturi)    
            Precizari... (Marţi, 13 august 2013, 9:11)

            Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

            Si cine de cine s-a scindat? Cine respecta cele 7 sinoade ecumenice. In crez se zice asa:
            Εἰς μίαν, Ἁγίαν, Καθολικὴν (Sfântă Universală) καὶ Ἀποστολικὴν Ἐκκλησίαν adica in romana tradus mot a mot: Intr-u una sfanta universala si apostolica biserica.Cuvântul grecesc (katholike) Καθολική care apare în textul grecesc înseamnă universal şi se referă la Biserica Lui Cristos de pretutindeni. lucru valabil pana in 1054 cand latura latina s-a departat de credinta apostolica si si-au insusit abuziv teremnul de Catolica adica universala. Biserica ramasa universala a devenit automat biserica Ortodoxa (a dreptei credinte dupa cum ii spune si numele) si astfel a ramas singura ce duce mostenirea apostolica reala mai departe.
            • +1 (1 vot)    
              si BOR nu respecta ce zici tu (Marţi, 13 august 2013, 21:52)

              taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

              pentru ca in loc sa spuna ”catolica” spune soborniceasca!
              Si inca ceva: Catolicii respecta si cele 7 sinoade precum si pe ultimul, Vatican II! Au fost facute mai demult, se fac acum si se vor mai face, caci viata merge inainte.
              Si, am sa-ti spun un secret: noi catolicii suntem convinsi ca in Rai ne vom intalni cu multi ortodocsi sau de alte confesiuni crestine si chiar necrestine, caci ”Mai am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta!”
              Ortodocsii sunt convinsi ca vor fi doar ei!
      • +13 (17 voturi)    
        Lumea se mai schimba (Luni, 12 august 2013, 21:04)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        Poporul roman nu s-a nascut ortodox, si chiar daca ar fi fost așa, nu datoram BOR nimic! Daca nu era ortodoxia, oare nu se mai luptau cei enumerati de tine? Iar Brâncoveanu e un martir pentru crestinatate, nu pentru poporul roman in mod special. Dar n-are nimeni treaba cu credința individuală, ci cu finanțarea bisericii de la stat! Tie ți-ar place sa-ți impună cineva cât sa dai la biserica din banii tai? Tu ai pretenția sa impui vecinului tau cât sa dea la biserica? Nu cred. Si atunci de unde pretenția ca fiecare dintre noi toti(poporul roman) sa contribuim la BOR cu cât decid politicienii?
        • -5 (13 voturi)    
          Dar cum (Marţi, 13 august 2013, 7:57)

          Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          s-a nascut poporul Roman? Ortodoxia a fost singura valoare pusa in comun care a tinut ardealul unit sub tunurile Austro Ungare, si tot credinta asta blamata a facut ca cei enumerati mai sus sa NU fie niste fricosi frustrati condusi de dorinta banului, a placerii si a inavutirii.
          Este mai nou un lucru frau sa nu furi? Este rau sa iubesti? Este rau sa ajuti pe cei saraci? Este rau sa faci copii? Este rau sa fii balnd si smerit? Hai sa vad ca imi dati minusuri si pentru asta si ma voi convige ca sunteti bonavi saracii. Doar ca voi confundati ce vedeti la televizor (ca probabil multi din voi n-ati mai citit o carte de 10 ani) si confundati Biserica cu oamenii care sunt in biserica si care ca si voi toti, au slabiciuni. Lovind in biserica nu loviti nici in P.F. Daniel nici in preotii care sfintesc masini, loviti in identitatea si in coloana vertebrala a acestui neam. Dar sunteti prea indoctrinati ca sa simtiti asta. Asa ceva se simte cu inima iar inima voastra e impietrita de scandal, frustrare, manie, prejudecata, dorinta de inavutire, viclenie si tot raul care vine din lipsa iubirii. Caci ce altceva este Dumnezeu decat Iubire si ce altceva este iadul decat lipsa iubirii.

          Si oricum puteti sa luati voi toti banii bisericii, si probabil ii veti lua, credeti ca in primii 300 de ani cand crestinismul era in catacombe a dus cineva lipsa de ceva? va inselati atunci a fost biserica mia puternica decat a fost de atunci incoace. Pace sa aveti in inimile voastre.
          • +4 (4 voturi)    
            Limba nu credinta tine unit un popor! (Marţi, 13 august 2013, 10:51)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

            Crezi ca romanii din Transilvania daca erau toti greco-catolici n-ar fi vrut unirea? E credința ortodoxa cea care uneste o natie? Daca e așa, de ce nu vrem sa ne unii cu bulgarii, ucrainienii, sârbii, etc, ca doar si ei sunt ortodoxi ca noi?
            Dar PROBLEMA e, cu ce drept moral e susținută BOR (instituție privată) de către stat? Cu ce drept moral decid politicienii cu cât sa contribuie la fondurile BOR fiecare dintre noi, vrem-nu vrem, ortodoxi sau nu?
            • -3 (5 voturi)    
              Eu zic ca e credinta. (Marţi, 13 august 2013, 11:36)

              Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              1. Cu dreptul oferit de Al. ioan Cuza la secularizarea averilor manastiresti.

              2. Romanii din ardeal au luptat pentru a-si mentine credinta ortodoxa. Episcopul care a tradat si a trecut la uniatiei se numeste Atanasie Anghel. Iar acesti martiri sunt doar o mica parte din cei care au murit pentru credinta ortodoxa: atanasie todoran din bichigiu, vasile din mocod, grigore din zagra şi vasile din telciu. Da si tu o cautare pe google daca nu-ti place cartea. Macar atat
              • +2 (4 voturi)    
                Mai usor cu "dreptul" pe scari (Marţi, 13 august 2013, 12:42)

                Alui [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

                Ca asa pot cere si ungurii "dreptul" asupra Transilvania pe baza unui tratat vechi, asa poate cere si regele Mihai "dreptul" la tronul Romaniei, si asa poate pretinde biserica ortodoxa "dreptul" sa i se returneze dreptul de a detine sclavi.
                Adevarat, noi mostenim ce ne-au lasat inaintasii nostri, bune si rele, dar un mostenitor poate sa ALEAGA sa NU mosteneasca o "mostenire", cum ar fi un sarpe la san(BOR)!
              • +4 (4 voturi)    
                Apropo (Marţi, 13 august 2013, 12:56)

                Alui [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

                Vezi ca s-a hotaat doar plata salariilor preotimii pe vremea lui Cuza, nu "donatii" de sute me milioane de euro din bugetul statului pentru ridicarea de mii de biserici!
          • +2 (2 voturi)    
            culmea e ca (Marţi, 13 august 2013, 21:55)

            taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

            daca nu era biserica Greco-Catolica din Ardeal, acum am fi citit comentariile astea in, probabil, slavona, sau in limba romana cu caractere chirilice.
            In rest, ce sa-ti povestesc: marmota invelea ciocolata pe caldura asta...
      • +4 (8 voturi)    
        Cand scade... creste! (Luni, 12 august 2013, 23:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        Adevarul este minciuna! Razboiul este pace!

        Pacea sa fie si cu tine, si cu duhul tau... A ta o sa fie imparatie... caci esti potrivit si sarac tare.
      • +4 (10 voturi)    
        nu noi trebuie sa luptam..... (Marţi, 13 august 2013, 7:31)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        ....cu biserica. O faceti foarte bine voi, cei din interior, care prin comportamentul vostru incalcati insasi cuvantul lui Dumnezeu pe care doar pretindeti ca ii slujiti.
        Chiar si din continutul postarii erupe adevarata voastra fata, adica iubirea de arginti si mandria "prea-sfintitilor" si a "prea-fericitilor" dar niciodata a prea-smeritilor caci voi nu stiti ce este smerenia.
        Ce veti face la Judecata? Veti merge purtand idolii vostri cu care smintiti lumea?
        Vai de voi !
      • 0 (0 voturi)    
        Cu niste mici corectii (Miercuri, 14 august 2013, 11:07)

        mahometh [utilizator] i-a raspuns lui Liljohn

        AI dreptate :.
        Exceptand faptul ca
        - Mihai Viteazu a fost pt unificarea bisericii romanesti cu Biserica de la Roma, si putin mason. Si de facto catolic. De asta BOR nu e mare fan.
        - Ferdinand I a fost catolic si a refuzat convertirea la ortodoxism, dar a acceptat botezarea copiilor si ortodox.
        - Nicolae Iorga a fost agnostic si a pus bazele junimismului care milita pt secularizare. A fost impotriva cristo-fascismului garzii de fier si a fost si asasinat de ei pt asta.
        - I C bratianu a fost un pic panteist si pro-secularizare. A scris si o carte " La Question religieuse en Roumanie" in care critica biserica pt rolul ei anti-educational.
        - Iuliu Maniu a fost greco-catolic.

        BOR e autocefala din 1872, si primele biserici ortodoxe atestate in Romania sunt din sec XIV. Pe de alta parte cea mai veche biserica din Romania e In Alba si e catolica (cca 950 e.n.).
    • +10 (16 voturi)    
      Vobresti despre biserica stramoseasca? (Luni, 12 august 2013, 23:12)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Aia care nu poate gresi? Aia care zice sa nu se epileze femeiele pe picioare? Aia care zice ca nu-s permise cimitirele private? Aia care zice ca nu-i voie sa te incinerezi?

      Ciudat!
  • +4 (16 voturi)    
    Bine sau rau? (Luni, 12 august 2013, 16:50)

    ..13 [utilizator]

    Singurul lucru care imi pare important este ca BNR ocupa locul 2 in mintea romanilor in topul increderii, cu un procent de cca. 50% incredere multa si foarte multa.

    A crescut increderea in universitati si in banci - iata ceva nou - sper sa se mentina trendul.face bine tenului la romani - schimba culoarea sistemului si aduce sanatate.

    Totusi daca romanii acorda relativ multa incredere armatei si religiei - nu este oarecum ciuda?

    Un stat modern, bazat pe economia de piata, pe o structura formata din profesionisti, si articulata prin statul de drept,ar mai avea nevoie de religie si armata?

    In continuare mi se pare cu mult prea mare increderea romanilor in Parlament, Guvern si autoritile locale. Nu imi pare ca ne-am lamurit perfect cu cine avem de a face, sau se raspunde la sondaje pentru tipul romanesc: "sa dea bine pe ecran".

    Imi pare ca mai este inca mult pana departe!

    Mult succes!
  • +11 (25 voturi)    
    S-au saturat romanii de Mafia (Luni, 12 august 2013, 17:10)

    Trojan.H [utilizator]

    S-a saturat lumea de jefuirea tarii. Daca o mai tinem asa ne papa si Ungaria si Rusia si Turcia, la orice ora. Asta vrem?
    E un lucru sigur ca Educatia, Sanatatea, Infrastructura, Fondurile Europene au fost sabotate cu buna stiinta pentru slabirea Romaniei. Si din pacate singurele institutii care s-au luat la trinta cu mafia tradatorare au fost exact cele in care romanii au acum cea mai mare incredere. Si se vede asta si in felul in care oamenii inteleg, in sfirsit, cine este ci ce vrea Traian Basescu.
  • +5 (11 voturi)    
    ”mai ușor trece o cămilă prin urechile acului,... (Luni, 12 august 2013, 20:37)

    visio [utilizator]

    decât un bogat în rai”...aștfel, știm să dăm sute de milioane de euro pt biserica neamului...cât vă mai rabdă și dumnezeu?
  • +6 (10 voturi)    
    mere, pere si sorici! (Luni, 12 august 2013, 21:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    puse toate intr-un cos si sa vedem in cine au "incredere" romanii , ce inseamna au incredere in biserica?raspunde vreunei urgente cum raspund pompierii? dar in armata? eu zic ca intrebarile sunt cel putin retrdate daca nu rauvoitoare
  • +2 (10 voturi)    
    cea mai mare incredere (Luni, 12 august 2013, 22:33)

    Ar3s [utilizator]

    o am in rasa canina Husky (voinic). Chiar de nu voi fi in stare sa merg, la varsta de 65 de ani, acestia sunt cei ce-mi vor transporta fizicul la munca.
  • +8 (14 voturi)    
    2% (Luni, 12 august 2013, 23:19)

    marvio [utilizator]

    Da' de Crin Antonescu ce ne spune sondaju'? Mai are 2% sanse sa fie ales presedinte?
  • -6 (16 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 12 august 2013, 23:56)

    Shaolin [utilizator]

    Hai baieti... Lasati-o mai moale ca macane... :))

    Trebuie sa fii putin dus sa poti crede ca increderea in institutii precum DNA creste.

    Care DNA? Ala de alerga acum un an cu Biblia in mana dupa babe prin sate? Sondajul asta de toata jena tot de procurorii basisti cu Biblii in maini a fost facut? :)

    Chiar daca DNA-ul ancheteaza diverse personaje mai mult sau mai putin dubioase asta nu inseamna ca institutia merita a fi respectata. Atata timp cat se afla sub comanda (evidenta) a chi0rului aceasta institutie este perceputa ca fiind un instrument politic de marea majoritate a romanilor.
    • 0 (4 voturi)    
      Mai frate (Marţi, 13 august 2013, 12:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      de unde ai luat minciuna asta: "DNA-ul . . . sub comanda (evidenta) a chi0rului"?
      • +2 (2 voturi)    
        De unde? (Marţi, 13 august 2013, 13:58)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui ty

        De la alergatul procurorilor DNA dupa babe prin sate. A fost la comanda chi0rului si a avut drept scop sustinerea minciunii ca "milioane de voturi au fost fraudate". Unde sunt milioanele acelea? Apoi... ce competenta avea DNA-ul in acel caz.

        De la faptul ca Udrea si multi alti indivizi dubiosi apropiati chi0rului nu sunt luati la intrebari de DNA.

        Sunt multe alte motive... dar nu cred ca are rost sa imi pierd vremea :)
        • -1 (1 vot)    
          Repetand aceleasi minciuni, (Miercuri, 14 august 2013, 12:37)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          fara a fi capabuil sa argumentezi, evident ca pierzi vremea.
          • +1 (1 vot)    
            Ce anume ti se pare a fi minciuna? (Joi, 15 august 2013, 22:30)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Faptul ca procurorii DNA au anchetat diversi octogenari prin satele patriei?

            Sau faptul ca Udrea nu a fost intrebata nici macar de sanatate de acesti oameni ai "legii", "verticali" si "independenti"?
  • -1 (5 voturi)    
    cand ? (Marţi, 13 august 2013, 8:30)

    FlowXP [utilizator]

    n-am stiut de sondaj, n-am fost chestionat
    nu-l recunosc !
  • +2 (8 voturi)    
    Mea culpa (Marţi, 13 august 2013, 8:34)

    Sani [utilizator]

    Acum imi dau seama si eu ca toate comentariile mele de pana acum au fost gresite.
    Toti acesti indivizi din USL sunt niste ratati.
  • -2 (6 voturi)    
    institutia creierului spalat (Marţi, 13 august 2013, 9:36)

    un [utilizator]

    Poate ma ajuta cineva cu un sondaj facut de americani cu intrebari de genul :

    aveti incredere in FBI? in NSA? in Homeland Security?


    Eu nu inteleg de ce nu apare in acest sondaj institutia finantelor publice? sau a trezoreriei? poate institutul ana aslan...
    voi va bateti joc de cititorii vostri.sau asta e nivelul?

    totusi eu cred ca trebuia sa puneti acele intrebari unor oameni recunoscuti ca piloni ai societatii gen fane spoitoru, nutu camataru sau de ce nu, traian basescu.
  • +1 (7 voturi)    
    Sa fie atenta si onesta preotimea ! (Marţi, 13 august 2013, 9:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Preotimea trebue sa fie extrem de constienta de echilibristica, pe muche de cutit, pe care se afla cei ce au adoptat conceptul religios al 'Creatiunii', al existentei unei entitati cu putere absoluta, care a creat intregul univers, fiecare componenta a acestuia, 'bucata-cu-bucata'.
    In neputina lor extrema, totalmente implacabila, uimiti pana la devotiune de imensitatea si perfectiunea ingineriei universului vazut cu ochiul liber, al neputintei sale extreme (comparativ cu dominatia universala sub care se afla), omul a creat ipoteza Creatiunii, a consolidat-o atat cat i-a permis puterea limitata a mintii lui, a raspandit-o printre semenii lui, uneori a impus-o cu forta sau s-a sacrificat in opera de raspandire a acesteia.
    Pe masura ce stiinta s-a dezvoltat, mintea omului a patruns pana in zone 'apropiate' din univers (situate la numai cateva miliarde de ani-lumina, un an lumina masurand 10.000de miliarde de km.,), constient ca restul universului este infinit mai mare, inabordabil cercetarii cu mijloace actuale, omului a inceput sa-i vina greu sa admita asa, pe nemestecate mintal, ca ar exista un singur Creator al acestei imensitati, imensitate nu numai ca dimensiune totala, ci si, la fel de imens-dominatoare, complexitate a ansamblului si a fiecarei componente.
    Din ce mai multi oameni au inceput 'sa aplece urechea' si la ce spune stiinta dezvoltata de om - conceptul de Evolutionism (evolueaza nu numai lumea pe care o vedem si o intelegem usor ca atare, ci si lumea aparent fara viata, lumea aomilor, a electronilor vesnic in miscaare, etc.).
    In acet tablou de ansamblu, mereu in evolutie, ii vad oamenii pe preoti, carora nu le pretind decat minimum de onestitate, de recunoastere a micimii lor in infinitul univers.
    Religia rezolva cautarile unei mari parti din populatie de a nu se da batuta, de a nu accepta ca se transforma, dupa o viata extrem de scurta, in acele infime componente, aparent fara viata.
    Daca le iei acelor oameni religia, ce le dai in schimb?
  • +2 (6 voturi)    
    si eu am... (Marţi, 13 august 2013, 10:03)

    schroedinger [utilizator]

    incredere netarmurita ca primaria sector 3 (negoita supranumit "pezevenghi") va cheltui pana la ultimul banut pentru fel si fel de porcarii.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa lamurim niște lucruri in legătura cu BOR! (Marţi, 13 august 2013, 12:03)

    Alui [utilizator]

    1. BOR pretinde ca ortodoxia a ținut poporul roman unit. Fals, ce ne-a ținut uniti a fost limba româna, nu credință ortodoxa. Elitelor romane greco-catolice din Transilvania au fost pentru unirea cu România, pe cand capii bisericii ortodoxe s-au opus chiar si in cazul unirii Moldovei cu Valahia. Mitropolitul Moldovei Calinic Miclescu a participat la o "insurectie" anti-unire "sponsorizata" de ruși, iar biserica ortodoxa din Ardeal, prin mitropolitul Vasile Mangra, a afurisit trupele romane care au trecut munții la 1918.
    Daca ortodoxia uneste o natie de ce nu vrem sa ne unim cu ceilalți ortodoxi nevorbitori de româna din jurul nostru, ucrainienii, bulgari, sârbi?
    2. Cine poate hotărî cât sa doneze vecinul lui la biserica? Nimeni! Atunci cu ce drept hotărasc politicienii cu cât sa contribuie fiecare dintre noi, vrem-nu vrem, ortodocsi-neortodocsi la bugetul instituției PRIVATE BOR?
    3. Vin unii care cer restituirea "averii" bisericesti nationalizata de Cuza.
    a) Cuza a nationalizate in 1863 averile manastirilor GRECESTI din Tara Românească. BOR a luat fiinta la 1872. Ce ce drept cere BOR acele averi?
    b) Nu scrie in Biblie sa nu adunam averi pe pământ si ca mai ușor trece camila prin urechea actului decât bogatul in rai? Atunci de ce vrea BOR averi si bogatie pe pământ?
    • -2 (4 voturi)    
      Baliverne (Marţi, 13 august 2013, 16:24)

      Liljohn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      1. Limba romana a aparut tarziu si a aparut datorita culturii crestine si ortodoxe. Primele manuscrise fiind tiparite de diaconul Coresi. De asemenea prima scoala romaneasca a fost fondata tot in jurul asezarilor bisericesti: http://www.youtube.com/watch?v=OC60aPMvUjM. Inclusiv marile universitati Oxford si Cambridge au pornit ca mici institutii de scolarizare aflate in jurul unor manastiri crestine.

      2. Ca orice cult majoritar statul este obligat sa-l sustina de la bugetul tarii. EU de ce platesc asigurari de sanatate daca nu ma tratez niciodata in spitalele de stat? Nici eu nu vreau sa platesc drumuri pentru ca circul putin, nu vreau sa platesc asigurari medicale pentru ca ma tratez doar la privat si in afara tarii nu vreau sa platesc pensie pentru ca vreau sa-mi fac o pensie privata. Nu se poate!

      3. nu este vorba de BOR ca entitate juridica ci ca bierica stramoseasca prin care vine harul Duhului Sfant si mantuirea omului.
  • +2 (2 voturi)    
    Wow!?! (Marţi, 13 august 2013, 17:17)

    Alui [utilizator]

    1. Adica limba latina, e fix albina la crearea limbii romane, singurele contributii le-au avut limba greaca si slavona in care "lucra" ortodoxia?!? Mai citeste unde a tiparit Coresi cartile respective si la influenta cui! Hint: N-a avut voie de la mitropolie sa le tipareasca in Tarile Romane!
    2. Statul are obligatii fata de cetateni, nu fata de institutii (private)! Nu te tratezi la spitalele de stat? Probabil e din cauza ca popii merg la spitale private! Dar medicamente compensate iti cumperi, nu?
    3. "Bierica" stramoseasca?!? Corect e "Bericica";)! Stramosii nostrii sunt dacii si romanii, nu? N-am auzit ca ei sa fi fost crestini! Iar mai tarziu, stramosii nostrii au fost RUMANI, nu ortodocsi (alftel grecii si slavii sunt si ei stramosii nostri)!
    Mai incearca! ;)
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul care ne zburleste părul! (Miercuri, 14 august 2013, 11:00)

    Alui [utilizator]

    De-a lungul istoriei biserica ortodoxa a trădat poporul roman la fiecare pas, practic n-a ratat NICIO ocazie sa fie împotriva noastră(pana si ungurii ne-au fost aliați uneori):
    - după ce a publicat Coresi cărțile respective in limba româna, ma indoiesc ca a mai fost diacon la o vreo biserica ortodoxa. E foarte probabil ca a fost afurisit si exclus de Mitropolia Ungrovalahiei(Tara Românească) care a interzis explicit așa ceva.
    - BO s-a opus introducerii alfabetului latin.
    - BO (prin Mitropolitul Calinic) s-a opus unirii de la 1859.
    - BO (prin mitropolitii Mangra si Miron Cristea) s-a opus unirii de la 1919.
    - BO a pus bazele miscarii legionare.
    - BO a colaborat cu comunistii, doar n-a primit pe gratis bisericile greco-catolice din Transilvania, comunistii intemnintand doar legionarii din cadrul BOR.
    - BOR ne vinde pentru un pumn de arginti la alegeri politicienilor mafioti si fara scrupule!