Productie record de grau si secara pentru Romania in acest an - ministrul Agriculturii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2013, 17:03 Actualitate | Esenţial

Productia de grau si secara din acest an totalizeaza 7,3 milioane de tone, fiind cea mai mare din ultimii opt ani si a doua din ultimii 43 de ani, a anuntat vineri ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, citat de Mediafax.

"Anul acesta am avut o productie record de grau si secara, cea mai mare din ultimii opt ani si a doua din ultimii 43 de ani. Nu stam rau nici din punct de vedere al calitatii, dar cantitatea de grau pentru panificatie este mai mica decat cea dintr-un an de seceta (cum a fost 2012 - n.r). Nu sunt scaderi dramatice", a aratat Constantin intr-o conferinta de presa.

El a precizat insa ca nu vor fi necesare importuri de grau pentru panificatie si exista cantitati si pentru export.

Referitor la pret, Constantin a aratat ca acesta este dat de piata.

"Cand productia este mica, pretul este mare, cand productia este mare, pretul este mic", a afirmat ministrul Agriculturii, adaugand ca pretul de interventie nu ii ajuta pe fermieri, pentru ca este mai mic comparativ cu cel din piata.

Fata de anul trecut, productia de grau si secara a crescut cu 37%. Suprafata cultivata a fost de 2 milioane de hectare, similara celei de anul trecut, dar cu un randament de 3.472 kg la hectar, fata de 2.650 kg la hectar in 2012.

O productie record a fost inregistrata si la orz si orzoaica, precum si la ovaz si rapita.

Astfel, la orz si orzoaica productia s-a situat la 1,5 milioane tone, cea mai mare din ultimii 23 de ani, cea de ovaz a fost de 362.137 tone, iar cea de rapita de 647.811 tone, de circa 6 ori mai mare fata de cea de anul trecut.

Potrivit ministrului, cresterile de productie au fost favorizate de vremea favorabila, dar si de subventiile cuvenite agricultorilor alocate mai devreme decat in anii anteriori si de sprijinul acordat de autoritati pentru irigatii.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4364 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Facem pariu ? (Vineri, 9 august 2013, 17:38)

    taticutu [utilizator]

    Facem pariu ca vom importa in continuare grau,import acoperit cu diferite motivatii, in special calitative ?
    Facem pariu ca la iarna pretul produselor de panificatie ,inclusiv painea ,se va scumpi,datorita unor motive ce sunt acuma cautate asiduu de consilierii celor interesati ?
    Facem pariu ca... dar tare as vrea sa pierd pariul !
    • +8 (8 voturi)    
      gand la gand.....mai frate.... (Vineri, 9 august 2013, 18:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      ref. la scumpiri ,la importuri, etc...............vor gasi ei politicienii o explicatie savanta,ca sa traim rau in continuare..........
  • +3 (3 voturi)    
    Capra (Vineri, 9 august 2013, 18:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    Piine si circ. In Romania avem tot ce ne trebuie, ca in vremea imperiului roman. Daca moare si capra vecinului, atunci putem trai pe deplin fericiti.

    Cinta Danieleeeeeeee, iar noi o sa te votam!

    Si mai terminati cu rautatile. Asta cu productia de griu si secara e chiar o veste buna.
    • +1 (1 vot)    
      Buna pentru cine ? (Sâmbătă, 10 august 2013, 8:51)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      pentru speculanti poate...
  • +6 (6 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 9 august 2013, 19:44)

    eek [utilizator]

    Intreb si eu: mai tineti minte cine raporta productii record la grau? E cumva singura similitudine?
  • 0 (0 voturi)    
    îi cred pt că și eu mai mint... (Sâmbătă, 10 august 2013, 0:16)

    visio [utilizator]

    la așa națiune, așa guvernanți...șă când mă gândesc că unii au murit pt ca alții să trăiască mai bine; însă alții îl votează pe oprescu să le cumpere ceasuri de 35000eur/bucata; nu avem medicamente în spitale, însă ne mândrim cu ceasuri publice...cam ăștia sunt țăranii lui rebreanu...
  • 0 (0 voturi)    
    CE??? (Sâmbătă, 10 august 2013, 1:25)

    human_nature [utilizator]

    Se scumpeste painea???
  • -1 (1 vot)    
    Sa fie bine, ca sa nu fie rau... (Sâmbătă, 10 august 2013, 2:05)

    un dac [utilizator]

    Asta este mai prost decat Vanghelie. Hagi macar are un mega talent. Ce fel de ministru poate sa zica ca pretul este mai mare cand productia este mai mica si invers? Evident, pudelul lui Voiculescu. Ei saracii vor sa justifice reducerea tva-ului la paine si au luat-o pe urma lui Ceausescu cu productiile record. Era un banc la radio erevan pe vremuri care se potriveste de minune: I: e adevarat ca in Rusia porumbul creste precum stalpii de telegraf? R: da, uneori chiar mai rar.
  • -1 (1 vot)    
    normal ca importam (Sâmbătă, 10 august 2013, 21:57)

    ciumas [utilizator]

    normal ca importam! doar si UK, si alte tari mai dezvoltate produc grau, si probabil ca si ei vor sa il vanda. si cum politic-ul roman si-a aruncat dovleacul de pe umar , normal ca importam. si poate stirea asta nicu nu e asa de .. reala ?
  • 0 (0 voturi)    
    Pariu? (Duminică, 11 august 2013, 8:48)

    AlinNeculai [utilizator]

    Ca suma platita la stat nu va fi aferenta cantitatii vehiculate aici?
  • 0 (0 voturi)    
    Spre comparatie, ... (Duminică, 11 august 2013, 12:06)

    Eu the first [utilizator]

    ... o tara fara cine stie ce traditie sau potential natural pt. cultura cerealelor - Marea Britanie - are o productie la hectar de mai bine de doua ori mai mare: http://www.thebioenergysite.com/reports/?id=1385.