UPDATE VIDEO Gabriel Bivolaru a fost arestat preventiv pentru furt de petrol si evaziune fiscala

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 5 august 2013, 8:55 Actualitate | Esenţial

Gabriel Bivolaru in 2009
Foto: Agerpres
UPDATE 06:30 Gabriel Bivolaru, fost deputat PDSR de Ialomita in perioada 1996-2000, a fost arestat preventiv, in noaptea de luni spre marti, de procurorii constanteni, alaturi de mai multe persoane, fiind suspectat de furt de produse petroliere, evaziune fiscala si spalare de bani, potrivit unor surse judiciare, relateaza Mediafax si RTV.

Gabriel Bivolaru si celelalte persoane suspectate in acest caz au fost prinsi de politistii din Constanta in noaptea de duminca spre luni, in urma unui flagrant, pentru oprirea lor oamenii legii tragand mai multe focuri de arma, au spus sursele citate.

In 1 aprilie 2004, fostul deputat PDSR Gabriel Bivolaru a fost incarcerat, ca urmare a sentintei Inaltei Curti de Casatie si Justitiei, fiind condamnat la cinci ani de inchisoare pentru pagubirea BRD cu aproape 50 de milioane de euro. Acuzatiile aduse au fost de fals, uz de fals, inselaciune si evaziune fiscala.

Potrivit procurorilor, Bivolaru i-a avut complici pe Mona de Freitas si pe Paula Monica Plazzotta (administrator de cont pentru cele zece firme), acestea fugind din Romania la scurt timp dupa ce anchetatorii au inceput cercetarile in acest caz.



In 26 februarie 2007, Gabriel Bivolaru a parasit arestul, fiind eliberat conditionat ca urmare a deciziei Tribunalului Arges, care a considerat ca timpul pe care acesta l-a petrecut in inchisoare a fost suficient pentru reeducarea, scopul pedepsei a fost atins, iar recompensele primite ilegal de fostul deputat nu-i pot fi imputate.

In martie 2007 fostul deputat Gabriel Bivolaru a fost convocat la Parchetul instantei supreme, pentru a fi audiat ca martor in dosarul deschis ca urmare a plangerii fostului premier Adrian Nastase impotriva anchetatorilor anticoruptie, pe care i-a acuzat de abuz in modul de solutionare a cazului Zambaccian.

De asemenea, numele lui Gabriel Bivolaru a fost legat si de dosarul privind traficarea unor bratari dacice sustrase in 2001 din situl arheologic Sarmisegetuza Regia. In acest dosar, in care au mai fost vizati Adrian Nastase, Ioan Talpes, Dan Iosif si Sergiu Nicolaescu, au fost facute verificari privind eventuala implicare a acestora in traficarea bratarilor dacice. In iunie 2007, procurorii au decis neinceperea urmaririi penale in cazul lui Bivolaru, Adrian Nastase, Ioan Talpes, Dan Iosif si Serrgiu Nicolaescu, apreciind ca nu pot fi invinuiti de tainuire in legatura cu disparitia bratarilor dacice.























7475 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    ca si data trecuta (Luni, 5 august 2013, 9:15)

    Cristica987 [utilizator]

    Sa stranga " Bombonel" gasca si sa mearga la procuratura sa-i ia apararea.
    • +14 (14 voturi)    
      parohia lui Mazare (Luni, 5 august 2013, 11:08)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

      De data asta ar fi randul lui Mazare sa iasa la defilare in sprijinul demnului coleg persecutat politic cu motorina !
  • +19 (19 voturi)    
    unde-i nastase?????adrian (Luni, 5 august 2013, 9:36)

    hop [utilizator]

    cu ani in urma in frunte cu prim ministru s-a iesit in strada uite cit a furat asta ca fost puscarias 50 milioane euro!!!nu o sa stim cit a furatca deputat pdsr si uite ca nastase nu mai iasa in strada cu partidul dupa el rusine hotilor,bine ca exista dna!!!!!!!!!!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    pai da (Luni, 5 august 2013, 9:50)

    easy [utilizator]

    bombo le-a tot spus sa fie solidari, se fura individual dar intersele sunt comune, dar nu sunt toti atat de educati si strategi ca mesterul bechtel, iti trebuie si aici experienta si carisma

    poate le arata totusi cum se poarta fularul sau cum se scriu cartile la mititica, ceva ajutor tot o sa le dea
  • +13 (13 voturi)    
    La arne, nea Nelule ! (Luni, 5 august 2013, 11:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ce faci, nea Nelule? Dormi? Esti deja intr-o stare de 'letargie bine-meritata"?
    De ce nu ai actionat pana acum sa il salvezi pe acest valoros prolific ciubucar, la nivelul 50 de milioane de euro, 'piatra de temelie' a FSN-PDSR-PSD?
    De ce nu l-ai mobilizat inca pe Bombonel sa urce partidul pe treptele tribunalului, sa impiedice repetarea acelei nedreptati, la care conducerea partidului a reactionat, atunci, promt, cu mic, cu mare..
    Cere-i Ninei sa-ti citeasca din Marx, Engels, Lenin, Stalin, din 'Istoria scurta a PCUS, din notitele care ti-au ramas din timpul studiilor facute la Moscova. Sa-ti citeasca pana te inviorezi, sa fi iar ce ai fost si mai mult decat atat.
    Cheama minerii, mobilizeaza securistii aflati acum 'in asteptare', cere procurorilor sa emita un NUP, 'sa nu repare o netreptate printr-o alta nedtreptate'.
    Nu lasa aceasta mare raspundere in seama 'carlanului' Ponta.
    Vorbeste si cu Felix sa puna tunurile Antena3 pe justitie, sa ii santajeze pe procurori si pe judecatori.
    Cheama-l la lupta si pe Vadim. Promite-i ca il faci parlamentar in UE. Sa scrie in Tricolorul, in trei editii zilnice, atacuri furibunde la adtresa judecatorilor, sa arate poporului ca acest abuz ordinar asupra credinciosului membru PSD - Gaby Bivolaru este o facatura politica mizerabila. pusa la cale de Traian Basescu si de Elena Udrea, pe ascuns, in largul departat al Marii Negre.
    • +2 (2 voturi)    
      Rectificare (Luni, 5 august 2013, 17:28)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu : .....'sa fi' iar.....
      ci : .....'sa fii' iar....
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Luni, 5 august 2013, 12:00)

    melcul_naravas [utilizator]

    Asta are arma in casa? stie sa tinteasca?... Doamne!vor trebui construite atatea puscarii..
  • +10 (10 voturi)    
    Cerc infractional -- intre verii din Tartasesti ! (Luni, 5 august 2013, 12:02)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    A fost odata ca niciodata ... pe drumul vechi de padure ce duce din Bucuresti la Targoviste - acela ce trece prin Chitila si prin Padurea Raioasa ... a fost odata un sat mandru cu nemaipomenitite trotuare roii.

    La soare te puteai uita, dar la trotuare - ba !

    Ehei puii mei ... in acest sat se afla conexiunea dintre prima spirala MISA, casa din Str Zambaccian si recentul furt de combustibili din conducta ...

    Care este conexiunea ? pai Tartasestiul ar trebui sa-si schimbe numele in vatra haiducilor, caci de aici a emanat un trio de exceptie - format din trei VERI de gradul al doilea; Adrian Nastase. fost prim-ministru, de mai multe ori ministru si deputat, Gabriel Bivolaru, deputat PSDR, politician si hot de benzina din conducta prin in flagrant si Georgian Bivolaru - mare guru MISA ... toti bune neamuri intre ei, prieteni si hotzi de seama.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Luni, 5 august 2013, 19:00)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Eu am aflat ca Gregorian Bivolaru e frate vitreg cu Gabriel Bivolaru.Poate-si vor imparti celula la parnaie.
      • 0 (0 voturi)    
        si-un (Marţi, 6 august 2013, 8:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        pahar de pipilica.
      • +1 (1 vot)    
        Confirm - Bivolarii sunt fratii (Marţi, 6 august 2013, 11:47)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        Confirm ca cei doi Bivolari sunt frati buni si imi cer scuze pentru confuzia Georgian/Gregorian - insa la scoala se faceau diferite bancuri pe seama numelui persoanei respective - asa ca mp-ma lasat purtat de amintiri.

        Ambii sunt veri cu Adrian Nastase si erau destul de apropiati in vacantele din copilarie.

        Mai tarziu - dl. Nastase s-a comportat precum multi romani - cand a avut ocazia, l-a arestat pe Gregorian, mare "guru".

        Intre timp dl. Nastase mai schimbase si nevasta, si nivelul de salarizare, si functia din partid, scl. incat si-a permis sa faca pe "democratul" - uitand de relatia de familie, cand l-a dat pe Guru in mana zbirilor.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +4 (4 voturi)    
    Eh, (Luni, 5 august 2013, 19:11)

    KostasP [utilizator]

    A furat si el putina motorina acolo ca n-avea ce sa puna pe masa la copii. Doar n-o sa-i dati 15 ani fara posibilitate de apel pt atita lucru.