VIDEO Basescu: Taxele consulare pentru cetatenii Republicii Moldova trebuie reduse. Nu asa se imbogateste Romania

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2013, 21:43 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat ca trebuie reduse taxele consulare pentru cetatenii Republicii Moldova si ca este "mult prea mult" sa se ceara acestora dovada ca detin 500 de euro pentru a primi viza de intrare in Romania, transmite Mediafax.

"Sa ceri unui cetatean din Republica Moldova sa arate 500 de euro pentru a primi viza este mult prea mult. Si va trebui sa gasim o solutie. Reducerea taxelor pentru ca nu din taxe consulare foarte ridicate pentru cetatenii Republicii Moldova se imbogateste Romania. Este foarte adevarat, ca mai este un palier, nu poti sa aplici taxele consulare discriminatoriu, deci va trebui gasita o formula universal valabila, nu numai pentru Republica Moldova", a declarat Basescu sambata la Sulina, dupa intalnirea cu tinerii romani din afara granitelor.

Basescu a spus in context si ca "inca avem taxe de viza foarte ridicate", desi vizele pentru cetatenii din Republica Moldova sunt acordate gratuit in acest moment de catre autoritatile romane.

MAE roman informa pe 4 iulie ca solicitarea dovezii detinerii celor 500 de euro pentru asigurarea subzistentei de catre cetatenii R.Moldova care cer viza de intrare in Romania este prevazuta de regulamentele UE, neputand fi eliminata.

 Precizarea MAE venea dupa ce un grup de 30 de parlamentari PDL si FC i-au adresat o scrisoare ministrului Titus Corlatean, solicitand eliminarea acestei prevederi in acordarea vizelor pentru cetatenii moldoveni, precum si reducerea taxelor consulare la emiterea documentelor necesare pentru dosarul de redobandire a cetateniei romane de catre acestia.

"Romania este obligata prin dispozitiile regulamentului CEE 562/2006 privind crearea unui cod comunitar asupra regulilor ce stau la baza regulilor liberei circulatii a persoanelor peste frontiere. Nu putem face unilateral derogare in privinta cetatenilor unuia sau altui stat nemembru", a mentionat purtatorul de cuvant al MAE, Brandusa Predescu.

  • Basescu: Voi discuta cu Ponta ca tinerii romani din diaspora sa participe la olimpiadele scolare
Presedintele Traian Basescu a mai promis sambata, ca va discuta cu premierul Victor Ponta si cu ministrul Educatiei despre posibilitatea ca si tinerii romani care invata in afara granitelor sa poata participa la olimpiadele scolare organizate in Romania.

Seful statului a fost intrebat cu privire la aceasta posibilitate de o tanara eleva din Republica Moldova, participanta la tabara ARC de la Sulina, pentru tinerii romani din afara granitelor tarii.

"Buna intrebare. Iti marturisesc ca nu sunt pregatit, dar convingerea mea este ca se poate si te asigur ca o sa discut cu premierul si cu ministrul Educatiei sa puteti participa la olimpiadele nationale din Romania (...) Deci cred ca se va putea, nu ne-a venit ideea pana acum, dar e o idee buna", i-a raspuns seful statului.



De asemenea, Basescu a tinut sa ii felicite pe studentii bursieri din Republica Moldova la universitatile din Romania pentru ca reusesc performanta sa termine studiile ca sefi de promotie.

 "As vrea sa felicit pentru performanta in universitati a studentilor din Republica Moldova care pe unde sunt, termina sefi de promotie. E extraordinar, felicitari", a spus el.

Basescu le-a spus tinerilor din tabara ca se bucura ca au sentimentul ca se afla acasa atunci cand vin in Romania, adaugand ca si el are acelasi sentiment de fiecare data cand merge la Chisinau si ca pentru a descrie aceasta realitate se potriveste dictonul "sangele apa nu se face".

"Ma bucur ca incepeti sa aveti sentimentul ca sunteti acasa cand veniti in Romania. Toti am trecut prin 50 de ani cand ni s-a spus ca este altfel, dar aici se potriveste foarte bine vorba romaneasca ca 'sangele apa nu se face'. Nu ai cum sa schimbi lucrurile", a spus Basescu.

El a mai aratat ca Guvernul va mari numarul de burse pentru tinerii din Republica Moldova de la 5.500 in acest an la 6.000 in anul scolar 2014-2015.

Presedintele a mai aratat ca e la curent cu plangerile unor tineri romani din Republica Moldova sau Ucraina carora le este intarziata acordarea cetateniei romane la terminarea studiilor de liceu sau facultate in Romania. "Stiu ca sunt mici probleme birocratice, dar sa nu ne credeti perfecti, nu am venit sa va spun ca suntem o tara cu o birocratie perfecta", le-a spus Basescu tinerilor.

Seful statului le-a promis tinerilor ca va continua si in anii urmatori acest program de tabere de la Sulina, el interesandu-se si daca e buna mancarea in tabara, unde fac plaja tinerii si daca li se ofera si program la discoteca. "Cum e mancarea? Program, discoteca va organizeaza seara? Si competitii sportive (¬) Unde faceti plaja? Aici? Nu mergeti la Gura Portitei sau pe undeva?", a dialogat Basescu cu tinerii, cu care a facut apoi mai multe fotografii.

El a sosit la Sulina in jurul orei 10.00 cu un elicopter si le-a spus jurnalistilor ca se va intoarce apoi la Neptun, unde a ajuns vineri seara. Basescu si sotia sa Maria au mers vineri seara si la restaurantul Ciresica din statiunea Olimp, petrecandu-si seara in compania Elenei Basescu si a sotului acesteia, dar si a fratelui presedintelui si a sotiei acestuia.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1695 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    PRESEDINTELE E IN CAMPANIE (Sâmbătă, 3 august 2013, 23:25)

    father nicky [utilizator]

    Asa cum am mai spus-o, el pare foarte preocupat de "mostrnirea" pe care o lasa posteritatii! In ultimul timp este foarte activ, haladuieste prin tara, bea bere si mananca mici cu poporul, sta de vorba cu oierii, cu copiii romani de peste granita, face predictii si previziunii pentru viitor, isi face partid si cate si mai cate! Nu mai poate de mila moldovenilor de peste Prut, isi doreste - in vorbe - cetatenia moldoveneasca...
    E foarte agitat presedintele nostru, dar pare sa nu iteleaga ca timpul si timpurile nu-l mai ajuta, ba a-si zice ca ii sunt potrivnice! Problema domnului presedinte nu este daca a intrat in istorie, problema care-l framanta este daca si cum va ramane in istorie!
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Duminică, 4 august 2013, 17:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Omul care a castigat de doua ori presedintia Romaniei si a rezistat la doua tentative de suspendare de catre partide care se dadeau drept democratice si care erau impanate cu puscariabili.
      • 0 (0 voturi)    
        disperarea turnatorului Basescu (Luni, 5 august 2013, 12:45)

        Royce [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Se pare ca turnatorul Basescu este disperat deoarece nu mai are credibilitate deloc in fata opiniei publice si incearca prin orice mijloace sa indrepte aceasta situatie, dar nu va reusi deoarece este un mare mincinos.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai mare decat Ponta? (Luni, 5 august 2013, 22:17)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Royce

          Asta a plecat in concediu la Maiami. A obosit saracu de cat a mintit.
  • -1 (5 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 3 august 2013, 23:34)

    was [utilizator]

    Poate incearca Presedintele modelul Ungar, adica incearca o apropiere cu romanii din Moldova si poate la anu' primesc si cetatenia romana mai usor, cu implicit (?) dreptul la vot. Problema mea este ca economia tarii nu prea are nevoie de o destul de numer masa de oameni care nu sunt nici prea educati, nici prea instariti sa ne faca economia mai competitiva, din contra. Precizez, ca nu doresc sa jignesc nici un eventual cititor moldovean, daca citeste postul meu, automat este exceptat de regula.
    Numai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Frate-frate dar branza-i pe bani (Duminică, 4 august 2013, 19:18)

      ghena_t [utilizator] i-a raspuns lui was

      Sa stii ca ai jignit toti moldovenii, inclusiv cei care ti-au citit postul cum zici matale. Sa inteleg ca in Romania nu mai incape de atatea oameni educati, ca tine probabil. E un club select, unde nu are loc vre-un moldovean. Halal de tine si de "romani" al de tine. E perfect adevarata vorba romaneasca, frate-frate dar branza-i pe bani, aparuta in popor probabil de la vre-un stramos de-al tau. Sanatate!
    • +1 (1 vot)    
      Ce nu intelegi tu (Duminică, 4 august 2013, 23:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui was

      Ce nu intelegi tu e ca o nedreptate istorica nu se repara doar daca e viabil economic.
      Ipotetica unire nu s-ar face pentru a deveni a nsphea putere economica, sau pentru a creste pib-ul total, sau pentru a avea piata mai mare de desfacere.
      Nu se va intampla nicio unire, pentru ca dintr-un neam de rangul doi nu prea ies oameni. E suficient sa vezi in ce hal sunt romanii, ca sa-ti imaginezi cum sunt ceilalti romani care au si fost calariti sistematic de catre rusi.
      In conditiile in care mediul online geme de 'separatisti' care sunt deranjati fie de moldoveni, fie de olteni, fie de ardeleni, fie de 'mitici', ar fi utopic sa-ti imaginezi ca dintr-o data neamul romanesc s-ar uni pentru o idee.
      Vor trece zeci de ani pana se va potoli haiducismul parvenitilor si vom avea timp si de idei.
  • -3 (7 voturi)    
    Ce președinte bun pentru moldoveni... (Sâmbătă, 3 august 2013, 23:45)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Nu ne scapă de el cu un an mai devreme ? Uite, eu aș fi primul care aș aplauda să vedem cum ”Să trăiești bine” ajunge la Chișinău...Staliniștii erau mici copii pe lângă Băse...
  • -3 (7 voturi)    
    nu, mersi! (Duminică, 4 august 2013, 1:34)

    srpc [utilizator]

    la ce poame ne vin in mare numar de peste Prut chiar nu e deloc cazul sa le usuram imbulzeala incoace! cauta-ti votanti in alta parte, Chiorule, nu-i cumpara cu cetatenii romanesti la Chisinau.
  • -3 (5 voturi)    
    Atunci (Duminică, 4 august 2013, 8:34)

    xrogo [utilizator]

    cand Base era si sef al Guvernului nu a redus aceste taxe,oare de ce acum cere aceasta?
  • -1 (5 voturi)    
    esti perfect (Duminică, 4 august 2013, 11:53)

    antitot [utilizator]

    pentru presedentia Moldovei.
    Ei sunt obisnuiti cu dictatorii.
    • +1 (3 voturi)    
      Eroule (Duminică, 4 august 2013, 13:04)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Sunt mandru ca sunt contemporan cu eroi ca tine. In ciuda cruntei dictaturi, voi sfidati pericolul si, cu un curaj nebunesc, spuneti lucrurilor pe nume.
      Nici nu vreau sa ma gandesc ce ti-ar face securitatea, daca te-ar dibui.
      Probabil ai sfarsi asemeni miilor de prizonieri politici, aruncati in puscarii de catre dictator.
      Tine-o tot asa si nu uita sa treci luni pe la caserie.
  • +1 (3 voturi)    
    asa o fi... (Duminică, 4 august 2013, 18:24)

    lis.nc [utilizator]

    dar eu din Germania zic ca totusi Base face ceea ce orice sef de stat din Romania ar trebui sa faca, relativ la romanii din afara granitelor, indiferent de culoarea politica! Voi cei de acasa confundati deseori interesul national cu interesul politic sau economic fara a sta intai sa cugetati putin (vorba aia... cade omul din copac si tot sta 5 minute si cugeta de ce).
    Iar ptr. cei care gandesc ca un popor poate sa se dezvolte armonios doar pe bucati sau regiuni le recomand sa studieze putin mai aprofundat ''Teoria sistemelor'' care se aplica inclusiv natiunilor!

    Dai Doamne romanului mintea de pe urma!
    • +1 (1 vot)    
      SPUNE-NE SI NOUA "INVATATORULE" (Duminică, 4 august 2013, 23:41)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui lis.nc

      Cum explica "teoria sistemelor" diferanta dintre "interesul national" si "interesul politic si economic"?! E bine ca studiezi si ca ai aflat lucruri noi! E bine ca studiezi in Germania, patria unor teoreticieni de referinta, dar incearca sa gandesti si cu capul tau! Nu fi si tu un Eugen Tomac, care a invatat otara di carte, o invatat sa vogheasca "radical" si se crede mare scula de bascula! Cand s adreseaza conationalilor de peste Prut, acestia nu inteleg nimic din pasareasca lui epatanta, iar cand se adreseaza romanilor din Romania, discursurile sale sunt atat de plictisitoare incat cade varul de pe pereti si se scorojeste tencuiala!
      Asa ca domnule "lis.nc", lasa deocamdata "teoria sistemelor" si daca vrei sa fi util tarii tale si concetatenilor tai, invata "teoriile" lui Adam Smith si David Ricardo, invara elementele esentiale ale "fordismului" lui Henry Ford si teoriile economice ale lui John Maynard Keynes, dupa care reintoarcete in Romania si invata-i pe romani ce este si cum se face capitalismul adevarat! In viata nu este de ajuns sa fi doct, daca nu reusesti sa fi si util!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 5 august 2013, 10:15)

    Jix [utilizator]

    Asta vrea sa se puna bine cu moldovenii, cine stie ce are el in planuri...cine stie ce-i mai coace mintea aia infecta.... Nu face el acte de caritate pe gratis, nu-i sta in fire...