MAE: Niciun oficial norvegian nu a facut recent vreo declaratie publica din care sa rezulte ca Norvegia se opune aderarii Romaniei la spatiul Schengen

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2013, 19:21 Actualitate | Esenţial

Niciun oficial guvernamental norvegian nu a facut recent vreo declaratie publica din care rezulta opozitia Norvegiei la aderarea Romaniei la spatiul Schengen, sustine Ministerul Afacerilor Externe intr-un comunicat transmis sambata. Mai mult decat atat, oficialitatile norvegiene au asigurat in repetate randuri partea romana de faptul ca Norvegia sustine aspiratiile legitime ale tarii noastre de aderare la Spatiul Schengen. Precizarile MAE vin la o zi dupa ce presa a relatat ca tara scandinava se opune aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, argumentand ca o decizie favorabila risca sa genereze un nou val de criminalitate in statele membre.

In comunicatul de presa se arata ca precizarile vin "ca urmare a aparitiei in presa romana a unor stiri de presa, potrivit carora Norvegia ar fi anuntat ca se opune aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen".

"Niciun oficial guvernamental norvegian nu a facut recent vreo declaratie publica in sensul articolului mentionat. Din contra, cu prilejul intalnirilor avute la diverse niveluri cu oficialitatile norvegiene, partea romana a fost asigurata de faptul ca Norvegia sustine aspiratiile legitime ale Romaniei de aderare la Spatiul Schengen, avand in vedere statutul si relatiile speciale pe care Norvegia le are cu UE. Reamintim faptul ca Norvegia nu este membra a UE, insa participa pe deplin la Spatiul Economic European si la Acordul Schengen, neavand insa, sub aspect strict tehnic, drept de vot in Consiliul Justitie si Afaceri Interne", arata MAE.

MAE precizeaza, totodata, ca "la nivelul Ambasadei Romaniei la Oslo nu exista informatii privind existenta vreunui ONG norvegian care sa stranga semnaturi pentru o petitie contra aderarii tarii noastre la Schengen".

"Libertatea de miscare a cetatenilor statelor membre UE (una dintre cele 4 libertati fundamentale) este garantata prin Tratatele de Aderare la Uniune si nu are legatura directa cu apartenenta la Spatiul Schengen. Astfel, din momentul aderarii Romaniei la UE, cetatenii romani pot calatori liber in Spatiul Economic European, deci si in Norvegia, indiferent de apartenenta tarii noastre la Spatiul Schengen", se arata in incheiere.

Postul rusesc de radio Radiovesti a anuntat ca Norvegia se opune aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, argumentand ca o decizie favorabila risca sa genereze un nou val de criminalitate in statele membre. Informatia a fost preluata de agentia bulgara de stiri Focus, citata la randul sau de site-ul bulgar de stiri Novinite.com.

Potrivit sursei citate, Oslo ar sustine ca exista o nemultumire tot mai mare in randul populatiei norvegiene in fata perspectivei ca Romania si Bulgaria sa adere la spatiul Schengen, perspectiva care ar crea premisele aparitiei unui nou val de criminalitate in acest spatiu.

Radiovesti mai arata, potrivit Novinite, ca un ONG din Norvegia ar fi lansat o petitie impotriva aderarii Romaniei si Bulgariei, dupa ce autoritatile au dezmembrat o tabara ilegala de 200 de tigani din Romania si din Bulgaria. Decizia de dezmembrare a fost declansata de o avalansa de reclamatii ale locuitorilor din zona, in urma furturilor si a mizeriei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2625 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 3 august 2013, 19:34)

    hollow [utilizator]

    Nu-i bai, asta nu inseamna ca toate cozile de topor de la noi isi vor cere scuze pentru toate mizeriile de comentarii de frustrati si glumele proaste cu Brejvik sau mai stiu eu ce. Se aude, Nyk1, Sentenced, Efz, ovidiu35, evoque, antitot si altii ca voi?
    • -7 (9 voturi)    
      Norvegia nu e membra UE. Nu se poae opune. (Duminică, 4 august 2013, 6:48)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Nici nu are cum sa se opuna Norvegia aderarii Romaniei in spatiul Schengen deoarece nu este membra UE.
      • +2 (4 voturi)    
        Dar este tara membra a... (Duminică, 4 august 2013, 12:09)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ... spatiului Schengen. Ca si Elvetia...
        • -2 (4 voturi)    
          Norvegia nu este membra Schengen (Duminică, 4 august 2013, 14:35)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Norvegia este doar un stat asociat cu spatiul Schengen (vezi citatul).

          Citat din Wikipedia:
          "Two of the non-EU members, Iceland and Norway, are part of the Nordic Passport Union and are officially classified as states associated with the Schengen activities of the EU."
      • +5 (7 voturi)    
        unanimitate Schengen!!! (Duminică, 4 august 2013, 12:48)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        orice membru Schengen se poate opune! mai citeste, mai reflecteaza...
    • +1 (5 voturi)    
      Esti slaban (Duminică, 4 august 2013, 11:14)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Iti recomand sa recitesti comentariile mele de la articolul anterior si sa ma contrezi cu argumente, nu cu insulte de care e capabil orice om care a vazut o telenovela la viata lui.
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt convins (Sâmbătă, 3 august 2013, 19:55)

    Xtrek [utilizator]

    că Radiovesti este un post credibil (cel puțin ca a3) și că nu are vre-un interes să promoveze "șopârle". Difuzarea știrii a fost făcută cu siguranță în spirit frățesc, să aflăm și noi ce cutre sunt norvegienii. Sau era invers?
  • +10 (12 voturi)    
    Ruşii (Sâmbătă, 3 august 2013, 20:05)

    war4peace [utilizator]

    Să-i mai credeţi pe ruşi, că numai "adevăruri" spun!
    • +5 (15 voturi)    
      Nu va grabiti .... (Sâmbătă, 3 august 2013, 21:06)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      ...sau a-ti uitat ca guvernul Romaniei si implicit MAE e condus de reincarnarea baronului Munchausen ??
  • +3 (19 voturi)    
    DOMNILOR DE LA HOTNEWS, (Sâmbătă, 3 august 2013, 20:57)

    father nicky [utilizator]

    Dumneavoastra nu practicati clasicul sistem a celor trei surse! Inaite de a pune o stire "pe piata" , mai ales cand vine de la o sursa rusesca, nu ar fi fost normal sa-i intrebati si pe cei de la MAE, poate chiar ambasada Norvegiei la Bucuresti?! Faptul ca si in a doua stire reiterati alegatiile postului rusec Radiovesti mi se pare ciudat! Si mai este ceva: redactorii Dvs. nu au nume si prenume, numai initiale?! Si stirile sunt o "marfa"(si inca ce marfa!)si este normal sa stim numele producatorului-vanzatorului! Asa se practica la case mai mari! Astept un raspuns domnilor!
    • +5 (9 voturi)    
      nea nicule (Sâmbătă, 3 august 2013, 22:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      lasa'i pe aia de la mae ca e straini.
      norvegia nu face parte din spatial economic ioropean.
      ................

      "Libertatea de miscare a cetatenilor statelor membre UE (una dintre cele 4 libertati fundamentale) este garantata prin Tratatele de Aderare la Uniune si nu are legatura directa cu apartenenta la Spatiul Schengen. Astfel, din momentul aderarii Romaniei la UE, cetatenii romani pot calatori liber in Spatiul Economic European, deci si in Norvegia, indiferent de apartenenta tarii noastre la Spatiul Schengen", se arata in incheiere.

      .................................

      norvegia si elvetia nu sunt state ue, sunt numai state Schengen.
      noi ciruculam liber in elvetia si norvegia datorita acordurilor dintre aceste state si ue, pe baza de reciprocitate.
      dar, sa afirmi ca novegia este in spatial economic ioropean, mi se pare ca nu se imbina.
      norvegia si elvetia nu sunt prinse in bugetul ue.si nu trebuie sa respecte directivele de la bruksal.
      nu au reprezentare in parlament, sau comitete si comtzii ioropene.

      iar despre somnolenta din ambasadele romanesti, este bine stiut.
      • -2 (4 voturi)    
        DACA TOT DAI CITATE (Sâmbătă, 3 august 2013, 23:11)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        E bine sa citezi corect:
        "Reamintim faptul ca Norvegia nu este membra a UE, insa participa pe deplin la Spatiul Economic European si la Acordul Schengen, neavand insa, sub aspect strict tehnic, drept de vot in Consiliul Justitie si Afaceri Interne", arata MAE."
        • -2 (2 voturi)    
          taica parinte (Duminică, 4 august 2013, 12:26)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          uite care e chestea.
          fara Schengen, nu cred ca se putea circula liber in norvegia. iar norvegia de asta e interesata, de ce si cum e cu ro mioritica, care nu corespunde la cultura vikingilor.
          rromanii si vikingii nu se aliniaza, cu sau fara ue si Schengen.
          asta e. cand va fi la vot, la Schengen, e sufficient sa se abtzina. ca acolo are drept de vot.

          noi, mioriticii, avem un proverb, cum ca nu iese fum fara foc.
          si mai stim si ca guvernul nu ne minte.:)

          spatial economic ioropean inseamna, pentru norvegia, numai circulatia libera a marfurilor din tzarile ue,.de care lucru, si marfurile romanesti pot calatori liber in norvegia.:)
      • 0 (2 voturi)    
        nope (Duminică, 4 august 2013, 8:45)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        io zic sa mai studiezi nitel politicile ioropene. norvegia NU FACE parte din uniunea europeana, dar FACE parte din spatiul economic european, care este altceva si din care nu face parte croatia (membra UE) dar fac parte si cateva non membre UE (pe langa norvegia buclucasa, liechtenstein si islanda).

        in consecinta, respectivul citat este (in mod surprinzator de altfel) cat se poate de corect.

        in ce priveste soparlele, fitilele si fumigenele pe care mama rusie incearca sa le implanteze functioneaza perfect la o populatie deja ametita de atatea antene.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate doar ca... (Duminică, 4 august 2013, 12:13)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ... la Bruxelles, chiar si aceste doua tari, au reprezentanti, cu statut de observatori si fara drept de vot. In anumite situatii, au reprezentanti chiar si in anumite... comitete si comitii. Cam cum avea si Romania pana in 2007.
      • -1 (1 vot)    
        s..a cu prefectura? (Duminică, 4 august 2013, 12:50)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ce are libertatea de circulatie cu desfiintarea granitelor?
    • +5 (7 voturi)    
      d-lui de la latrina 3 (Sâmbătă, 3 august 2013, 22:39)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      felix cate surse are?
      banuiesc ca toti turnatorii si securistii ca tine plus niste sclavi legati cu lanturi de mii de euroi "imprumutati"
      • +1 (1 vot)    
        TOVARASE VASEA DE LA RADIOVESTI (Duminică, 4 august 2013, 16:23)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Esti suparat pentru ca i-am rugat pe domnii redactori de la HotNews sa fie circumspecti cu "stirile", care vin de la Est?! Esti suparat ca nu va iesit intoxicarea?! Da, A3 este aici, in ROMANIA! Te oftici?!
  • -4 (6 voturi)    
    nu se opune oficial (Duminică, 4 august 2013, 11:52)

    antitot [utilizator]

    Cand va fi nevoie ne va da cu flit.
    UE e o adunatura de interesati sa sclavageasca tari ca Romania,Bulgaria etc.
    • +1 (3 voturi)    
      ***** (Duminică, 4 august 2013, 13:56)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      aderarea la UE, Schengen, NATO si alte d-astea nu e o obligatie, nu e un drept, e un privilegiu.nu ei ne-au vrut acolo, nu ne-au fortat, noi am vrut si am tipat si am batut nerabdatori din picior ca sa intram. in consecinta respectam legea si regulamentul lor, care de fapt ar trebui sa fie si al nostru, dar noi suntem mai speciali, nu?

      daca au fost unii care doar au luat de la noi vreo 50 de ani, nu inseamna ca ue e datoare doar sa ne dea vreo 50 de ani. deficitul asta e de datoria noastra sa il acoperim, ca am fost idioti si nu am dat cu comunistii de pamant mai devreme, ba mai mult, iar ii ridicam.
  • 0 (2 voturi)    
    ba ei ne-au vrut (Duminică, 4 august 2013, 17:47)

    antitot [utilizator]

    O piata de desfacere ideala pentru UE.
    Cu sclavi cu salarii de 100-200 euro,mai bine de atat nici nu visau.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot cei care nu calatoresc comenteaza? (Luni, 5 august 2013, 10:25)

    hic sunt leones [utilizator]

    Unde ati avut probleme de a calatori de cand suntem in UE, dragi comentatori?
    In afara faptului ca pierzi vremea in aeroport (cand te duci direct intr-un stat Schengen) sau ca te opresti putin la granita zonei, poti calatori nestingherit peste tot in Europa.