CSAT, convocat de urgenta vineri la ora 11:00, pentru o sedinta pe tema privatizarii CFR Marfa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 august 2013, 18:49 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a decis, joi, convocarea de urgenta a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii vineri, la ora 11:00, in urma unei solicitari a Guvernului. "Administratia Prezidentiala informeaza ca joi, 1 august a.c., la ora 17.05, la Secretariatul Consiliului Suprem de a Aparare a Tarii (CSAT) a fost depusa o solicitarea a Guvernului Romaniei pentru convocarea unei sedinte a CSAT cu privire la Hotararea de Guvern nr. 526 din 24 iulie 2013 pentru aprobarea conditiilor principale ale contractului de vanzare de actiuni intre stat, prin Ministerul Transporturilor, in calitate de vanzator, si Societatea Comerciala Grup Feroviar Roman S.A., in calitate de cumparator, avand ca obiect transferul dreptului de proprietate asupra unui pachet de actiuni, reprezentand 51% din capitalul social al Societatii Nationale de Transport Feroviar de Marfa C.F.R. Marfa - S.A.", se arata intr-un comunicat al Administratiei Prezidentiale.

Administratia Prezidentiala mai precizeaza ca "In cazul in care prim-ministrul Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta, nu poate raspunde convocarii la sedinta CSAT, este invitat, fara drept de vot, conform legii, domnul viceprim-ministru Gabriel Oprea."

  • Victor Ponta, in concediu incepand din 1 august

Premierul a anuntat luni, 29 iulie, ca va fi in concediu incepand cu data de 1 august: "De joi, am inlocuitor la conducerea Guvernului, care are dreptul de a ma reprezenta in totalitate. Daca e ceva care apare intr-o ora, doua ore, domnul vicepremier Oprea are puteri depline", a declarat Ponta luni.

Fost ministru al Internelor in 2009, in guvernul PSD+PC-PD-L, si apoi ministru al Apararii Nationale pana in mai 2012, in guvernele Boc si Ungureanu, vicepremierul Gabriel Oprea este membru fara portofoliu in guvernul Ponta si ii va lua locul premierului in perioada concediului. Iata cateva replici Ponta-Oprea de-a lungul timpului, dupa demisia lui Oprea din PSD:  "Tradatorii si ofiterii acoperiti au plecat la UNPR" (Ponta in 2011) - "Nu am vorbit despre Victor Ponta, pentru ca i-am dus copilul la biserica, cu toate ca Victor Ponta nu are nici un Dumnezeu!" (Gabriel Oprea, iunie 2010)

Gabriel Oprea este viceprim-ministru, este nasul fiului lui Victor Ponta (sursa) si a fost unul dintre profesorii care in 2003 au evaluat teza de doctorat a premierului Victor Ponta.

Citeste aici mai multe despre Gabriel Oprea si relatia sa cu Victor Ponta.


  • Disputa Basescu - Ponta pe tema CFR Marfa

Disputa Traian Basescu - Victor Ponta pe tema privatizarii CRF Marfa a inceput pe 22 iulie, cand seful statului a ridicat o serie de semne de intrebare legate de privatizarea companiei, proces castigat de controversatul om de afaceri Gruia Stoica, si i-a cerut premierului Victor Ponta sa asigure interimatul la Ministerul Transporturilor pana va semna contractul de privatizare sau il va respinge.

Seful statului a afirmat ca Gruia Stoica, care a castigat procesul de privatizare al CFR Marfa, pentru care s-a angajat sa plateasca 202 milioane euro, "cauta cu oarecare disperare bani la banci" pentru a-si onora angajamentele.

In aceste conditii, primul ministru, care a "laudat" public procesul de privatizare, ar trebui sa-si asume responsabilitatea politica in acest caz si sa ramana la conducerea ministerului, in calitate de interimar, pana la semnarea sau respingerea contractului de privatizare, a argumentat Traian Basescu, precizand ca nu vrea sa vada un ministru proaspat desemnat "ca devine tapul ispasitor pentru o operatiune de privatizare, eventual, de tipul Oltchim".

In sedinta de Guvern din 24 iulie a fost aprobata Hotararea de Guvern privind aprobarea contractului de privatizare a CFR Marfa, premierul Victor Ponta anuntand atunci ca aceasta va fi transmisa CSAT pentru aviz, iar in cazul in care Consiliului Suprem de Aparare a Tarii nu va fi convocat, privatizarea CFR Marfa va pica. "Pana pe 23 septembrie trebuie sa semnam sau nu contractul. Daca este din vina noastra, nu se intampla nimic. Pur si simplu se anuleaza licitatia", a explicat Ponta. Potrivit acestuia, presedintele avea un termen de 60 de zile pentru a convoca CSAT. Premierul a precizat ca semnarea contractului de privatizare va avea loc doar dupa sedinta CSAT, probabil in luna septembrie. Intrebat care este motivul pentru care a fost trimis actul normativ in CSAT, in conditiile in care Consiliul a avizat deja strategia de privatizare a CFR Marfa, Ponta a raspuns ca este "o companie strategica".

Pe 28 iulie, Romania Libera publica un interviu cu Traian Basescu in care seful statului lasa sa se inteleaga ca, in opinia sa, o posibila explicatie a "formarii tandemului Ponta-Fenechiu" ar putea fi legata de cazul neregulilor depistate la Portul Constanta.

Miercuri, 31 iulie, Consiliul Suprem de Aparare a Tarii a decis desecretizarea documentului prin care a avizat strategia de privatizare a CFR Marfa. Potrivit documentului aprobat in sedinta CSAT din 5 februarie 2013 si postat miercuri pe site-ul Administratiei Prezidentiale, la sectiunea privind CSAT, "Modalitatea concreta si procedura de privatizare (a CFR Marfa - n. red.) se afla in responsabilitatea Ministerului Transporturilor si a Guvernului Romaniei".





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

6542 vizualizari

  • -34 (46 voturi)    
    bas demis de urgenta (Joi, 1 august 2013, 19:05)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Cum poate sa comita o asemenea ilegalitate? De 2 saptamani numai asta auzim ca e ilegal sa se discute in CSAT despre CFR. Si cu toate astea bas cu un total dispret fata de romani exact asta face!!!!! Daca nici de data asta nu sunteti convinsi ca trebuie demis inseamna ca va meritati soarta.
    • +30 (34 voturi)    
      subscriu (Joi, 1 august 2013, 19:36)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      As vrea sa inceapa usl-ul procedura de demitere. Ar fi cea mai mare gafa pe care o poate face. Cu putin noroc vei apuca sa vezi si de ce.

      Chiar as vrea sa bage la inaintare convocarea CSAT-ului ca motiv de suspendare...

      "Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării sunt: ministrul apărării naţionale, ministrul de interne, ministrul afacerilor externe, ministrul justiţiei, ministrul industriei şi resurselor, ministrul finanţelor publice, directorul Serviciului Român de Informaţii, directorul Serviciului de Informaţii Externe, şeful Statului Major General şi consilierul prezidential pentru securitate naţională."

      "Consiliul Suprem de Apărare a Ţării poate fi convocat şi la iniţiativa a cel puţin o treime din numărul membrilor săi."

      Succes mult la dat cu stangul in dreptul... pe bune ca vreau sa va vad facand asta.
      • +1 (1 vot)    
        ? (Joi, 1 august 2013, 23:55)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        dusa-ozn este aici, ministrul justitiei este aici, ministrul finateleor publice este aici, sri, sie seful de stst major de asemenea sunt aici,
        • +3 (3 voturi)    
          Ponta nu-si asuma raspunderea nici pt participare! (Vineri, 2 august 2013, 8:38)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui cotora

          Ponta a cerut CSAT, dar se bucura ca nu trebuie sa participe si ca la reunirea aceasta unde se vor pune informatiile pe masa!!!

          Ponta obtine astfel o scuza pentru Gruia,

          - Bai eu am vrut, dar m-a facut Basescu pe la spate cand eram in concediu!

          Cel mai bine ar fi ca la sedinta de azi, sa nu se intample nimic, si astfel cartoful aruncat acum in CSAT, se intoarce la Ponta binenteles proaspat bronzat dupa concediul de lux!

          Ponta, suntem cu ochii pe tine!!!!
    • +33 (37 voturi)    
      Desteptule (Joi, 1 august 2013, 19:38)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Guvernul a solicitat o convocare de urgenta a CSAT.
      Intelegi despre ce este vorba?
      premierul are dreptul sa ceara acest lucru iar basescu s-a conformat, conform legii in vigoare.
      Ce nu intelegi?
      ce e atat de greu?
      ce se va discuta maine e cu totul altceva, dar convocarea in sine apartine Guvernului si lui ponta, care tocmai a plecat in concediu!
      hai ca nu e greu!
      Basescu n-a declarat niciodata ca Ponta si Guvernul nu au dreptul sa convoace CSAT. Dimpotriva, a sustinut mereu ca este legal ca Premierul sau o treime din membri CSAT pot sa convoace oricand CSAT.
      Ce se va discuta maine in CSAT e cu totul altceva.
      O sa ai surprize!
      • +19 (21 voturi)    
        corectie (Joi, 1 august 2013, 19:55)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Din ce vad eu in legea de functionare a CSAT, doar presedintele sau o treime din membrii CSAT pot avea initiativa convocarii. Insa guvenrul are 6 membri in CSAT adica mai mult de jumatate. Cererea venind din partea guvernului am presupus ca intruneste marja de o treime. Presedintele a luat act de initiativa celor 6 membri ai CSAT si a convocat conform articolului 6(1).
        • +2 (2 voturi)    
          ce faci ma? (Vineri, 2 august 2013, 0:22)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          Lasa domne sa se creada ca Basescu a convocat toata treaba ;-)
      • +5 (9 voturi)    
        Lasa/l! (Joi, 1 august 2013, 21:49)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Iar ii bate Base cu mainle lor!
        Doamne, si daca era uslas Base, nu primea mingea asa de bine!
        Acum , fie vorba intre noi, pe astia si un copil cu retard sever ii bate!
        D'apai Base, care are meciuri multe, foarte multe castigate impotriva cretinilor uslasi!
        Primari, presedintie, suspendari, ...
        Ei 0, Base.... fara numar (ca tot au uslasii manelisti drept consilieri, nu?!)
        • -6 (8 voturi)    
          ce inseamna "ii bate" ?! (Vineri, 2 august 2013, 0:18)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          ce intelegi mai exact prin "ii bate cu mainele lor"?!
          1. celor care il voteaza base le se scade salariul cu 25%
          2. cei care-l voteaza vor primi tva majorat
          3. cei care-l voteaza sunt sfatuiti sa nu mearga la vot
          4. cei care-l voteaza afla ca nu-l va pune pe ponta prim ministru si de fapt il va pune
          5. cei care il voteaza afla ca daca iese usl va pune voiculescu mana pe justitie si este evident ca nu a pus-o
          6. cei care il voteaza afla ca daca iese usl tara se va duce spre est si este evident ca nu este asa
          7. cei care il voteaza afla ca base isi da demisia in 5 minute si apoi se razgandeste

          Cu alte cuvinte cine il voteaza "ii bate Base cu mainele lor", asta vrei sa spui ?!
          • +3 (3 voturi)    
            Nuuuu.. (Vineri, 2 august 2013, 3:12)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

            1 - celor care ii voteaza pe cei care spun cand sunt in opozitie ca se opun exploatarii gazelor de sist, dar cand ajung la putere dau drumul la explorari cu bataie la exploatari;

            2 - celor care ii voteaza pe cei care spun cand sunt in opozitie ca se opun exploatarii aurifere de la RM, da cand ajung la putere spun ca s-a discutat prea mult pe tema asta si trebuie grabit procesul de exploatare;

            3 - celor care ii voteaza pe cei care spun ca renunta la viata politica daca nu este Basescu suspendat, dar ... le trece repede dupa ce vad ca nu le-a reusit lovitura de stat;

            4 - celor care ii voteaza pe cei care spun ca au facut privatizari de succes, dar nu au curajul sa-si asume aceste privatizari de "succes";

            5 - celor care ii voteaza pe cei care ii mint zi de zi, ora de ora, la latrinele tv;

            6 - celor care ii voteaza pe cei care incearca prin orice mijloace (prin schimbarea Constitutiei, prin incercarea desfiintarii ANI, prin tot felul de legi si HG/OU etc) sa-si usureze furturile si sa-si sporeasca imunitatea in fata judecatorilor;

            7 - celor care ii voteaza pe cei care pun in functii de minstri tot felul de incompatibili si tot felul de oameni cu dosare pe rol (a se citit HOTI).

            8 - celor care fraudeaza alegerile;

            9 - celor care ii voteaza pe cei care suspenda un presedinte de tara fara nici un motiv Constitutional, ci doar ca sa puna mana pe putere si sa fure mai bine;

            10 - celor care sunt prostuti de felul lor.

            P.S.: faptul ca "nu a pus mana pe justitie", nu este meritul lui Felix. Omu' a incerccat si el cat a putut, dar nu l-au "lasat" Tanti UE si inca alti cativa. Stii, in dreptul penal se numeste "tentativa". Faptul ca nu i-a reusit crima, nu inseamna ca nu a vrut sa o faca. Doar un admirator al latrinelor poate sa vina cu astfel "ics-plicatii" si idei.

            Si putem merge pana la N, unde "N" tinde catre infinit.
            • 0 (0 voturi)    
              nici macar nu ma contrazici (Vineri, 2 august 2013, 19:22)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              nici macar nu ma contrazici : cele cate va zeci de oameni la care faci tu referire sunt o infima parte din milioanele de romani pe care "ii bate cu mana lor". de exemplu, cresterea tva-ului a afectat direct toata populatia romaniei. la fel bazinele si patinoarele construite la sate.
    • +27 (31 voturi)    
      De unde pana unde?? (Joi, 1 august 2013, 19:42)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Se pare ca nu stii nici sa citesti... Unde s-a spus ca e ilegal?? Ca nu are sens, de acord, dar de aici pana la ilegal... Asa nu face decat sa dovedeasca inca o data (de parca mai era nevoie!) ca are cateva clase peste Ponta si tot usl-ul. Deci au vrut sa se discute, o sa o facem si pe asta, chiar daca nu are sens, ca sa nu zica ca din cauza CSAT-ului a esuat privatizarea.
      Si ca idee, vrei te rog sa specifici ce lege si articol au fost incalcate de e ilegal? Sau iarasi vorbesti (postezi) ca asa ti s-a spus, asa ca nu trebuie sa mai si gandesti...
    • +25 (29 voturi)    
      Mare Ti-e gradina, Doamne! (Joi, 1 august 2013, 19:46)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      ... si multi i-au sarit gardul!
      Unii se cred Vlad Tepes, altii Stefan cel mare si cativa La Tour Eiffel. Si se mai baga si in discutii de oameni mari.

      FHI: in CSAT se discuta orice vizeaza securitatea nationala. Astfel, CSAT poate conditiona un contract intre doua entitati romanesti (de stat sau private) doar prin impunerea unor clauze care sa protejeze securitatea nationala. Nu poate insa conditiona cine vinde si cine cumpara ceva, cum o face, etc. Tehnic vorbind, nici nu ar avea cum sa faca asa ceva. Poanta face pe prostu' pentru a incerca sa castige timp, poate, poate apare vreo solutie salvatoare pentru domnia sau sau pentru prietenul sau de familie, Gruia Stoica. Daca nu iese contractul, ceea ce este cel mai probabil, Poanta cade iar cu c-rul in vorba ceea, iar Gruia pierde garantia de 10 mil. de euro. Buba mare!

      Pentru informarea armatei de forumisti ai USL, membrii CSAT sunt:

      Traian Băsescu - Președintele României
      Victor-Viorel Ponta - Prim-ministrul
      Mircea Duşa - Ministrul Apărării Naţionale
      Radu Stroe - Ministrul Afacerilor Interne
      Titus Corlăţean - Ministrul Afacerilor Externe
      Robert-Marius Cazanciuc - Ministrul Justiţiei
      Varujan Vosganian - Ministrul Economiei
      Daniel Chițoiu - Viceprim-ministru, Ministrul Finanţelor Publice
      George-Cristian Maior
      Directorul Serviciului Român de Informaţii
      Teodor Viorel Meleşcanu - Directorul Serviciului de Informaţii Externe
      Ştefan Dănilă - Şeful Statului Major General
      Iulian Fota - Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională
      Ion Oprişor - Secretarul Consiliului Suprem de Apărare a Ţării
      • 0 (2 voturi)    
        e un articol simplu in lege (Vineri, 2 august 2013, 1:05)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        In legea de functionare a CSAT (legea 415/2002) este un articol simplu referitor la atributiile CSAT. Art. 4. Litera d) suna asa :

        "d) avizează proiectele de acte normative iniţiate sau emise de Guvern privind:
        1. securitatea naţională;
        2 .......
        "

        Deci daca privatizarea CFR este o problema de siguranta nationala (si este pentru ca s-a mai discutat) si daca privatizarea se face printr-un act normativ, este atributia CSAT-ului sa avizeze sau nu proiectul actului normativ.
        • +2 (4 voturi)    
          Mai informeaza-te! (Vineri, 2 august 2013, 9:03)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          CSAT a avizat deja favorabil proiectul de act normativ emis de guvern privind privatizarea companiei CFR Marfa.
          De aici incolo, asa cum se specifica in mod clar si in documentul emis de catre CSAT, guvernul Romaniei este mandatat si responsabil pentru punerea in practica si finalizarea acestei privatizari, respectand toate prevederile si recomandarile facute de catre CSAT privind aceasta privatizare si care au legatura cu aspecte de siguranta nationala.

          Acum sper ca in sfarsit ai inteles! Chiar si tu!!!
          • 0 (0 voturi)    
            e usor de inteles (Vineri, 2 august 2013, 19:27)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            voi intelege daca imi explici cum se oficializeaza efectiv privatizarea : decizie a unui minister, hotarare de guvern sau altfel ?!
            eu am spus mai sus ca daca este printr-un act normativ (decizie sau hotarare) se poate cere avizul CSAT, conform legii.
            de exemplu reesalonarea datoriei rompetrol s-a facut prin lege aprobata de parlament. cum se va proceda la privatizarea cfr ?
    • +19 (21 voturi)    
      Nu inteleg de ce te stresezi! (Joi, 1 august 2013, 19:47)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      " inseamna ca va meritati soarta " inseamna ca nu te identifici nu noi de nici un fel...atunci ce iti mai pasa ce se intampla intr-un colt de lume cu amarati, stai acolo implinit unde esti....sincer
    • +16 (18 voturi)    
      turnul lui Aifàl (Joi, 1 august 2013, 19:47)

      the [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      ceace auzi depinde de ce asculti ...
      Mai mult e degeaba sà ti se spunà, probabil cà stii Constitutia pe de rost !
    • +15 (17 voturi)    
      Baiiiii ! Efillel-ule !!!!!!! (Joi, 1 august 2013, 20:22)

      Badea Ioan [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Spune-i "VARANULUI" sa-si pregateasca "sarsanaua" !!
      Si tu cautata-ti un loc de munca si nu unul de
      dezinformare !
    • 0 (2 voturi)    
      Ba Lupa (Joi, 1 august 2013, 20:36)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Tu nu stii sa citesti ? CSAT convocat de Guvern, astazi.
    • +2 (4 voturi)    
      spune-i patronului tău, felix turnătorul, că (Joi, 1 august 2013, 21:38)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      viitorul lui sună a pușcărie...știu că la voi e greu cu cititul, și mai greu cu înțelesul...însă, în pușcărie aveți tot timpul să meditați...uite exemplul infractorului Năstase Adrian...să vă spună el cum trebuie să faceți....vezi că e criză și pachetul e cu probleme...lasăți unghiile să crească...știu că sună vulgar, însă criminalii din decembrie 1989 merită ce e mai bun...
    • +1 (3 voturi)    
      ce cauti aici? (Joi, 1 august 2013, 23:07)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      daca ai niste suferințe si te simti frustrat iar rudotelul nu poate sa facă mare lucru cauta alinare in mijlocul familiei iar daca din pacate iti lipseste pocaiestete.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 1 august 2013, 23:53)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      acesta nu este un motiv constitutional ptr suspendare !, nu-l opreste nimeni pe ponta sa vina din concediu !
    • -2 (4 voturi)    
      Va e teama ai (Vineri, 2 august 2013, 0:33)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Rar am vazut atatea raspunsuri la un simplu post antibas. Si cum in general voi nu faceti altceva decat sa exprimati starea de spirit al sefului vostru cu atat sunt mai incantat. Deci el se teme ca s-ar putea intampla. Si chiar s-ar putea intampla daca Ponta n-ar fi atat de naiv incat sa creada ca se poate intelege cu bas. Daca ar avea mai multa incredere in romani si ar initia o noua suspendare astazi ar fi si mai multi care ar vota impotriva lui bas. Da bas, mai e putin ....
      • +1 (3 voturi)    
        Nu...!!! (Vineri, 2 august 2013, 9:11)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        Rar am vazut pe cineva caruia sa-i explici de 100 de ori si sa nu inteleaga nimic, asa ca tine!

        Te asigur ca starea noastra de spirit este excelenta, ceea ce insa nu se poate spune si despre Plagiator si nici macar despre tine!
        Ai sa razi, dar toti "basistii" nu doresc altceva acum decat ca Ponta sa porneasca o noua suspendare. Ar fi ultimul lui act politic inainte de a disparea definitiv din spatiul public. Nu-ti mai explic de ce, ca oricum n-ai intelege! Dar o sa te convingi singur!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-ti mai bate capul cu alde "La Tour Eiffel" (Vineri, 2 august 2013, 14:22)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          si altii ca el. Dupa cum bine spui, daca i se explica de 100 ori si nu pricepe, inseamna fie ca nu are minte, fie ca scrie la comanda. Bine ca spune de altii ca sunt in subordinea lui Basescu. Probabil ca daca el e in subordinea cuiva si scrie la ordin, crede ca toti sunt la fel. Nu vezi, a zis ca aceasta convocare a sedintei e ilegala, desi a fost convocata la solicitarea guvernului, care are mai mult de acea treime din membii CSAT. I-am cerut simplu sa spuna ce lege, articol, aliniat a fost incalcat. A catadicsit sa raspunda? Evident NU! (probabil ca inca nu a primit ce trebuie sa spuna, ca altfel, daca ar fi judecat singur, ar fi stiut ce lege e incalcata, ca cineva care judeca nu afirma ceva doar de dragul de a afirma).
          P.S. NU SUNT in slujba lui Basescu sau a altcuiva (ma reper la partide, persoane politice, etc.). Ba chiar ma intereseaza mai putin ce se intampla in Romania, si asta pentru un simplu motiv: Sunt plecat din tara de cativa ani buni (10), si singurul motiv pentru care ma mai intereseaza (si mai incerc sa deschid mintea unora) este pentru ca mai am rude si prieteni in tara. Asa ca nu cred ce se poate spune ca scriu la comanda cuiva.
      • 0 (2 voturi)    
        ? (Vineri, 2 august 2013, 10:14)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        exprimam starea de spirit al adevarului !
  • +22 (26 voturi)    
    ponta pacaliciul (Joi, 1 august 2013, 19:06)

    meletia [utilizator]

    Bravo Base! Sa vedem ce o sa se intample? O sa dea membrii guvernului din CSAT aviz negativ privatizarii, caci ceilalti membrii ai CSAT se vor abtine! Evident ca se va desecretiza apoi hotararea CSAT!..sa stie populatia cine a votat impotriva privatizarii in CSAT.
    • +24 (26 voturi)    
      intradevar.... (Joi, 1 august 2013, 19:50)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui meletia

      .....se vor da cartile pe fata si tare sunt curios sa vad cine isi va baga pilea la saramura pentru plagiator, transformator si restul de profitori.
    • +1 (1 vot)    
      picior in ghips? (Vineri, 2 august 2013, 9:10)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui meletia

      sau concediu la Miami (VARA, adica in sezon de uragane)?
      Guvernul a asteptat sa plece Ponta in concediu ca sa poata cere convocarea CSAT (suna cumva a picior in ghips?).
      Eu zic ca Ponta s-a hotarat sa candideze la Cotroceni, caci a conduce un guvern e si complicat si periculos.
  • +24 (26 voturi)    
    Lamurirea termenului "investitor strategic" (Joi, 1 august 2013, 19:08)

    fLoreign [utilizator]

    Aici Ponta a inteles "cineva pe care-l vrem noi", ales in mod "strategic".
  • -14 (20 voturi)    
    aha ! (Joi, 1 august 2013, 19:11)

    inmono [utilizator]

    deci punem toate cartile pe masa. sunt curios ce are dnul Basescu in maneca...
    • +25 (27 voturi)    
      Hotii !!!!!! Huo-----! (Joi, 1 august 2013, 19:45)

      Badea Ioan [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Are Basescu in "chiloti" mai mult decit toti "HOTII" din Romania in cap !!!!!!!
      BRAVO !!!!!!!! d-le PRESEDINTE !!!!!!!!!
      Cu BASESCU =PRESEDINTE ,Ma laud ca-s ROMAN !!!!!!!!!!
      • +5 (5 voturi)    
        ))) (Joi, 1 august 2013, 20:35)

        nic1 [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

        Subscriu
      • -2 (4 voturi)    
        ce vezi de lauda ?! (Vineri, 2 august 2013, 0:27)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

        De ce te lauzi ca presedinteel tau s-a razgandit de-alungul timpului de mai multe ori decat un copil de 3 ani ?! Sau poate te lauzi ca a scazut salariile, ca a impoitat pensiile si a marit tva-ul ?! Ca a zis ca-si da demisia in 5 minute si nu si-a dat-o ?! Ca a cerut sa nu vina lumea la vot ? Poate te lauzi ca stie doar sa critice dar nu a construit absolut nimic bun ? Poate ai imp[resia ca justitia (care ii serveste interesele si se comporta ca pe vremea comunistilor cand servea interesele tatucului) este una independenta ?!
        De fapt ce a facut demn de lauda omul asta ?
        • +3 (3 voturi)    
          Sa enumerm: (Vineri, 2 august 2013, 3:30)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          1 - l-a oprit (la timp) pe Nascase sa ajunga El Supremo;

          2 - justitia a functionat cel mai bine dupa revolutie, cu arestari (pentru coruptie) din toate partidele;

          3 - este de laudat faptul ca a reusit sa anihileze Reteaua Voicu, cel mai mare pericol de pana acum la adresa justitiei;

          3 - a reusit sa stabilizeze economic tara (prin acele masuri hulite) intr-un moment in care situatia economica internationala a fost .. cum a fost;

          4 - EBA il lauda, ca a bagat-o in PE. Este o reusita foarte buna ca tata. Mai putin buna ca presedinte de tara;

          5 - este de laudat ca a cerut ca lumea sa nu vina la vot, pentru a nu legitima o lovitura de stat data de niste hoti (aia care sunt acum la guvern/are). Oricum, lumea nu venea la vot din motive simple, nu pentru ca spunea Basescu sa nu vina. Poanta si cu ai lui au cerut oamenilor sa nu se recenzeze; asta e de laudat, nu? Ca urmare avem un recensamant fals, pe care il tot fluturati pe-aici;

          6 - este de laudat pentru ca a reusit sa aiba niste relatii internationale credibile, relatii care au ajutat tara sa nu cada prada hotilor si securistilor felixieni;

          6 - este de laudat ca si-a recunoscut multe din greselile facute (incluzand pe cele legate de razgandirile enumerate de tine). Poanta nu si-a recunoscut nici macar o minciunica;

          Si sunt mai multe de laudat.. Le poti gasi si tu peste to, numai ia o pauza de la latrine si ai sa vezi ca incet-incet o sa ti se dezvaluie si realitata. Deocamdata ai o ceata asa... un smog.

          Aia ai tai, hotii de i-ai bagat in guvern, ce au facut ei demn de lauda? De cand sunt ei politicieni, de pe vremea lui Nascase. Hai, ca Poanta a fost Sef al Corpului de Control al PM. Ia sa vedem, faptele de vitejie ale hotilor pe care-i simpatizezi. Enumara numai cateva.

          Multumesc!
          • 0 (0 voturi)    
            iti raspund punct cu punct (Vineri, 2 august 2013, 19:40)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            1. si pe petre roman si pe stolojan i-a oprit. a devenit el, base, "El supremo" care stie tot si face tot si numai el stie cum e bine si pentru care solutia sa este "unica"

            2. justitia functiona "bine" si pe vremea comunistilor si aresta si oameni din pcr; servea interesele "conducatorului iubit"

            3 a destabilizat economic tara prin introducerea impozitului forfetar si a saracit si mai mult unul din popoarele cele mai sarace din europa

            4. unii copii de presedinte au "succesuri"

            5. nu exista in codul penal "lovitura de stat" si nici nu a fostt conform definitiei din dex (acolo se vorbeste de violenta fizica)

            6. si la ce ne-au folosit noua relatiile lui internationale ale lui base ? ne-a crescut bunastarea in 2009 - 2011 ?!

            6bis. foarte multe greseli si-a recunoscut singur. atat de multe ca daca ar fi fost angajat la patron ar fi fost dat afaraa. un incompetent. daca le mai punem in calcul si pe cele pe care nu le-a recunoscut ...
            .
            .
            • 0 (0 voturi)    
              Punct cu punct... (Marţi, 6 august 2013, 9:40)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              ...ai uitat sa spui ce-au facut demn de lauda hotii tai pe care i-ai bagat in guvern si-n parlament.

              Eu nu am spus ca justitia functioneaza bine, am spus ca functioneaza cel mai bine de dupa revolutie.

              Vad ca impozitul forfetar este inca mentinut de ai tai. Cat priveste lovitura de stat, ti-a spus-o si Comisia de la Venetia, dar.. degeaba le explici orbilor culorile, ca tot nu o sa inteleaga.
    • +24 (24 voturi)    
      poate (Joi, 1 august 2013, 19:59)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      o sa-i explice lui dusa cum e cu avioanele alea care-l bantuie :)
      aveti niste ministrii care daca n-ar face parte din guvernul Romaniei pe care si eu il platesc, as rade zi si noapte. unu mai idiot ca altu :)
      sova reziliazacontracte fara contractul in original, dusa vede avioane neindentificate pe cerul tarii.
      asta intr-o singura zi... :))
      mai rezisti sa aperi asemenea idioti? :)
      • +1 (1 vot)    
        avioane? (Vineri, 2 august 2013, 9:12)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        cum sa recunoasca Dusa ca avioanele care vin aproape de frontiera sunt rusesti?
        adica il violeaza pe Dusa dupa ce Corlatean a pupat la Moscova sfantul papuc puturos ?
    • +22 (22 voturi)    
      Basescu, (Joi, 1 august 2013, 20:06)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      de cand e presedinte,are in cap ....,nu in maneca.
      Si in cap nu are decat o minte organizata,de inginer,de capitan de vas..
      In rest...prosti,da' multi!
      Sa traiti,bine!
    • +3 (3 voturi)    
      ai tu ceva cunostinte. (Joi, 1 august 2013, 20:26)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      hai sa vedem maine ce asi are basescu in maneca. te roade nu?
    • +4 (4 voturi)    
      domnul presedinte (Joi, 1 august 2013, 20:47)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Traian Basescu are in maneca un "popa-prostu" si, cu aceasta ocazie, i-l paseaza lui CtrlV Pontanocchio, care ramane iar de fazan si cu rama in nisip.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Joi, 1 august 2013, 22:27)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Ce-ai facut, mah, ti-ai uitat parola de la username-ul "mazeta"? Sau a plecat baiatu' din tura de dimineata in concediu si a uitat sa ti-o lase scrisa pe ceva? Organizati-va si voi, nu asteptati sa va tot dea Dragnea sau Hrebenciuc mura in gura, ca doar aveti ceva vechime ca postaci. De exemplu, puneti-va parola USLMizerie sau CrinViseaza.
  • +28 (30 voturi)    
    Pregatiri pentru ostilitati. Ne frecam palmele. (Joi, 1 august 2013, 19:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Hrebenciucii din USL (are si PNL destui !) nu mai dorm in noaptea asta. Or sa se dea de ceasul mortii sa gaseasca o smecherie cu care sa-l impacheteze pe presedintele Basescu.
    In sfarsit, se intra intr-o faza interesanta !
    Pentru informare "obiectiva", urmatiti Antena3.
    Tunurile lui Felix vor bubui toata noaptea si toata ziua de maine, indiferent de scorul intalnirii.
    Vom afla ca 'Basescu si-a bagat mana pana la coate in banii CFR, ca si-a facut, in fiecare din ultimii opt ani, cate o vila, in strainatat., ca a cumparat bijuterii de un milion de euro pentru prima doamna, Maria, pe care aceasta le poarta, toata ziua, pe toate, numai in bucatarie, cu storurile trase.
  • +16 (24 voturi)    
    Viorele , nu e bai, poti sa ti-o trag si-n Dubai.. (Joi, 1 august 2013, 19:16)

    ovidiu35 [utilizator]

    Din gandirea de Pirat a corsarului Basescu...:)
    Viorele nu e bai, Pot sa ti-o trag si-n DUbai!
  • -23 (29 voturi)    
    Base a cedat (Joi, 1 august 2013, 19:17)

    antitot [utilizator]

    L-a jucat Ponta pe degete ,si i-a dat cu flit din vacanta.
    Ca un pisicut asa e Base acum in relatia cu Ponta
    • +25 (27 voturi)    
      greetings to the inhabitants of bullshit mountain (Joi, 1 august 2013, 19:49)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      cum mai miroase acolo sus?
    • +20 (20 voturi)    
      iar ai gàsit canepà in Obor (Joi, 1 august 2013, 19:57)

      the [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      sniffff
    • +21 (21 voturi)    
      ce va mai place... (Joi, 1 august 2013, 20:03)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      a "cedat" legal pt ca este obligat prin lege sa convoace csat-ul la cererea a jumatate plus unu din membrii. cum membrii guvernului chiar sunt jumatate plus unu si cum se spune in comunicat ca la cererea lor se convoaca, base s-a conformat.
      daca nu convoca csat-ul acum spuneai ca nu respecta legea.
      acum vreo 2 zile un jurnalist l-a intrebat pe pontalau de ce nu convoaca csat-ul si a raspuns ca este atributia presedintelui si nu vrea sa se bage peste el. acum ce s-a schimbat? a aflat si el ca poate convoca legal csat-ul? :)
      nu m-as mira pt ca omu chiar este pe langa lege mai tot timpul :)
    • +3 (3 voturi)    
      ))) (Joi, 1 august 2013, 20:38)

      nic1 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Sa vede ca nu ai nici un neuron.
    • +7 (7 voturi)    
      anti... idiot! (Joi, 1 august 2013, 21:53)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      1. nu pui virsula si apoi contim\nui cu "si" (decat daca esti plagiator sau handicapat uslas!
      2. Ce a cedat Base?!
      Ponataul e in vacanta!
      Sa vedem cine isi baga pielea la saramura pentru gorjanul prost! Poate tu, dar tu esti cantitate neglijabila!
      3. Pisicut?!
      Ia te uita la tunsoarea pontalaului! Cu ce seamana?
      Bai, copile, mai bea si tu zama ghe urzici sau ghe spanac; poate ashe se mai prinde de tine ceva fer!
      Cu zama ghe trandafiri mirosi a pipi de fata batrana!
  • -7 (15 voturi)    
    Eu cred... (Joi, 1 august 2013, 19:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu cred ca domnul Basescu a convocat CSAT-ul ca sa le spuna tuturor membrilor ca privatizarea CFR Marfa nu intra in competentele legale ale CSAT.


    Bahahahaha ... ce imi plac glumele mele!
    • +17 (17 voturi)    
      pai oricare ar fi hotararea care se ia (Joi, 1 august 2013, 20:00)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      trebuie luata prin consens. Este de asteptat ca sedinta de maine sa se lase cu discutii fara nici o hotarare. Jumatate din membrii CSAT (sefii de servicii, seful de stat major, presedintele, consilierul prezidential) vor spune exact asta -- nu exista temei legal in baza caruia sa se poata adopta vreo hotarare.
    • +1 (1 vot)    
      Glumetule... (Vineri, 2 august 2013, 9:38)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Hotararile se iau in unanimitate. In CSAT sunt 7 de la Ponta, 2 de la Basescu si 4 sefi de servicii si de stat major al armatei.

      Pozitia celor 6 va fi cu siguranta cea legala si anume ca CSAT nu are atributii legale pentru a aviza din punct de vedere tehnic rezultatul unei licitatii, adica nu se poate pronunta cu privire la acpectele comerciale, juridice, financiare si nici cu privire la castigatorul licitatiei.

      Pozitia celor 7 ai lui Ponta este insa mai ingrata:
      - fie sunt de acord cu ceilalti si atunci in unanimitate se va stipula ca CSAT-ul nu are dreptul legal de a se implica in aspectele tehnice ale privatizarii, caz in care problema se intoarce la guvern si acesta va fi obligat sa semneze contractul de privatizare;
      - fie vor sustine ca este necesara o rezolutie CSAT prin care sa se aprobe rezultatul licitatiei si deci nefiind unanimitate nu se va hotara nimic, caz in care problema va ramane tot la mana guvernului;
      - fie vor sustine ca este necesara o rezolutie a CSAT prin care sa se declare nula licitatia, caz in care iar nu se va putea lua nicio decizie si din nou se intoarce problema la guvern;

      In ultimile doua cazuri vom afla insa cine e pro si cine e contra lui Gruia Stoica, adica care dintre ei considera ca privatizarea a fost un succes si care dintre ei au dubii.

      In toate cazurile insa, Ponta se va face din nou de cacao si va fi nevoit sa inventeze alte noi minciuni!
      Cred ca va fi distractiv!
  • +17 (23 voturi)    
    Traina Basecu invinge (Joi, 1 august 2013, 19:43)

    SRA [utilizator]

    lionul nu este mort si nu doarme !
    sigur va gasi solutia cea mai buna pentru natiune.

    ciné are frica de traian basescu presedintele romaniei va avea frica si traian basescu presedintele romanilor !!!!

    cu aces csat ponta isi scrie demisia !!!
    • -15 (17 voturi)    
      Solutia cea mai buna pentru natiune (Joi, 1 august 2013, 19:58)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Solutia cea mai buna pentru natiune este daca are informatii pe care Guvernul nu le are sa blocheze privatizarea iar daca nu are sa taca.

      Aceasta daca esti naiv si ai impresia ca pe el il intereseaza solutia cea mai buna pentru natiune intai si de abia apoi terfelirea lui Ponta si campania pentru Alianta Populara. Eu nu sunt naiv si cred ca principalul motiv al declaratiilor din ultima vreme ale domnului Presedinte au character pur electoral si de razboire personala cu Ponta. Atat.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai inteles! (Vineri, 2 august 2013, 9:44)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Nu are alte informatii decat alea pe care le are si Ponta, alea pe care le-am citit si eu si tu prin ziare.

        Acuma, daca Ponta crede in stirile din ziare, ar trebui sa anuleze licitatia. Daca insa nu le crede, atunci ar trebui sa mearga inainte si sa semneze contractul.
        E simplu, asta a fost si observatia facuta de Basescu: ai grija ce faci ca circula niste zvonuri prin piata! Casca bine ochii!
        Tu ce-ai fi vrand acuma, daca Ponta s-a speriat ca poate face o gafa sa-l oblige pe Basescu sa semneze in locul lui?
    • +9 (9 voturi)    
      In afara (Joi, 1 august 2013, 20:09)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      de gramatica,sunt gata sa pariez pe tine.La asta nu m-am gandit.
  • +21 (23 voturi)    
    A zis cineva Basescu? (Joi, 1 august 2013, 20:00)

    KostasP [utilizator]

    Numele de basescu se pare ca da fiori pe sira spinarii pt unii si fac sa apara spume la gura pt altii. E placut si reconfortant sa vezi cat balamuc produce in randul ghiolbanilor acest nume. Numai pt asta si ai sint recunoscator.
  • 0 (0 voturi)    
    Erata (Joi, 1 august 2013, 20:28)

    KostasP [utilizator]

    "...face sa apara..."
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca inteleg intentia lui Ponta (Joi, 1 august 2013, 20:57)

    mircearh [utilizator]

    In primul rand este de observat ca Ponta a cerut convocarea CSAT, asa cum are prerogative, dar imediat se face disparut...asta nu inseamna decat lasitate si refuz de a-si asuma propriile decizii.

    De ce aceasta convocare ? Cred ca maine se va tranti privatizarea, deci USL va renunta la manariile cu GFR. Asta inseamna un pas in spate facut de Ponta, fiind constient ca o asumare a privatizarii l-ar compromite major.
    Insa lipsa lui si trimiterea de forma a lui Oprea este motivata de aceeasi disperare de a muta raspunderea pe carca lui Basescu. Basescu fiind, evident, obligat sa tina aceasta sedinta .

    Deci astia sunt oamenii cu care avem de-a face.

    Concluzia ? Pentru o privatizare reusita, Ponta si-a luat un concediu binemeritat. Felicitari, la multe inainte.
  • -1 (5 voturi)    
    de ce nu este ca in Croatia (Joi, 1 august 2013, 21:21)

    Ed___ [utilizator]

    În Croaţia a câştigat aceiaşi companie la privatizare şi nu sunt probleme. La noi, în România, de ce aşa mare scandal ??
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 2 august 2013, 1:03)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      in croatia garanteaza statul roman, prin eximbank. acum ai inteles? croatia face afaceri cu Ro, nu cu gruia... De ce garanteaza statul roman pt Gruia intreaba-l pe FNQ.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce? (Vineri, 2 august 2013, 9:48)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Pai daca in Croatia aceeasi companie a castigat fara probleme, de ce ii este frica lui Ponta sa semneze contractul de privatizare din Romania? De ce-l intereseaza parerea lui Basescu? Nu se lauda el ca n-are nevoie de parerile lui Basescu si el nu tine cont de ele?
  • -8 (10 voturi)    
    Asa (Joi, 1 august 2013, 23:13)

    xrogo [utilizator]

    presedinte diliu n-am avut si n-o sa mai avem in veci.
    Ba ca el nu convoaca CSAT-ul,ba acum cand Ponta este in concediu si n-are cine-i tine piept il convoaca,ba ca CSAT-ul nu are competenta,ba ca are,el secretizeaza documente cu Omar(ca asa-i convine),ba desecretizeaza documente CSAT(tot ca-i convine lui),eu cred ca este dezechilibrat grav,sufera la mansarda,asa comportament mai rar.
    Asta in ciuda prerogativelor din Constitutie care-i cer omului ce ocupa vremelnic functia de presedinte sa fie un element de echilibru,de moderatie.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 2 august 2013, 1:04)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa mori tu ca n-are nicio treaba cu flota?
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 1 august 2013, 23:57)

    cotora [utilizator]

    basescu le-o coace, are el o strategie, o tactica !
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie (Sâmbătă, 3 august 2013, 17:49)

    SRA [utilizator]

    Traian Basescu invinge! ROmania are nevoie de cat mai multi Basecu !!! Sunt em cu BASESCU si ROMANI trébuie sa invinga MAFIA ponta & Antonescu. !!!