Continua blocajul distribuirii cardurilor de sanatate. Presedintele CNAS, Cristian Busoi: “Nu pot fi de acord sa cheltuim milioane de euro din banii bolnavilor pentru a plati servicii postale”

de MVA     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2013, 12:48 Actualitate | Esenţial


Medicii de familie cautau, intr-o intalnire din 22 iulie alaturi de conducerea Ministerului Sanatatii si a CNAS, solutii pentru rezolvarea distribuirii cardurilor electronice de sanatate. La finalul intalnirii, Ministerul Sanatatii a anuntat ca distribuirea cardurilor de sanatate ar putea sa nu implice medicii de familie. Acest “ar putea” a fost suficient pentru a-i convinge pe reprezentantii medicilor de familie, care nu doresc sa distribuie si sa inscriptioneze cardul, ca problema a fost solutionata in favoarea solicitarii lor.

Insa peste doar cateva zile, pe 26 iulie, presedintele CNAS, Cristian Busoi, preciza intr-un interviu din Viata Medicala ca “in acest moment nu am solutie alternativa decat aceea de a-i solicita, de a-i ruga pe medicii de familie sa faca acest lucru”. Adica sa distribuie cardurile electronice de sanatate.

Medicii de familie nu doresc sa distribuie si sa editeze datele de pe cardurile de asigurat deoarece aceasta ar consuma timp, “reducand si mai mult timpul alocat consultatiei medicale, in detrimentul pacientului”. In plus, reprezentantii medicilor de familie subliniaza ca acest proiect al cardului electronic este proiectul CNAS, nu al medicilor de familie si ca “in nicio tara unde se folosesc cardurile de sanatate, acestea nu au fost distribuite de medici”.

In incercarea de a media intre reprezentantii medicilor de familie si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, saptamana trecuta a avut loc o intalnire la Ministerul Sanatatii in urma careia s-a precizat oficial ca, printre solutiile discutate, s-au numarat si unele care nu implica medicii de familie in distribuirea cardurilor de sanatate. Reprezentantii acestora au interpretat ca pe o victorie aceasta intalnire, unii dintre ei declarand ca “Ministerul Sanatatii a inteles ca nu poti transforma medicul intr-un postas” (Angela Bica, vicepresedintele Patronatului Medicilor de Familie din judetul Neamt).

Comunicatul Ministerului Sanatatii se incheia insa cu o formulare clara: “in acest sens, au fost lansate mai multe propuneri de distributie a cardurilor, CNAS urmand sa hotarasca cele mai potrivite variante pentru ca acestea sa ajunga la pacienti".

Presedintele CNAS, Cristian Busoi, afirma la sfarsitul saptamanii trecute, intr-un interviu pentru Viata Medicala, ca “sunt dispus sa gasim solutii alternative. In acest moment nu am solutie alternativa decat aceea de a-i solicita, de a-i ruga pe medicii de familie sa faca acest lucru. Este o cerinta foarte clara in legea 95. Daca legea ar fi modificata si s-ar gasi alte modalitati, atunci putem discuta."

"Eu insa va pot spune foarte ferm si foarte clar ca nu pot fi de acord sa cheltuim 5-7 milioane de Euro din banii bolnavilor de cancer, din banii spitalelor, chiar din banii medicilor de familie, pentru a plati servicii postale, servicii de distributie, in conditiile in care oricum medicii de familie trebuie sa faca initializarea cardului", a mai precizat presedintele CNAS. "Trebuie sa-l bage in cititor, trebuie sa-l roage pe pacient sa-i schimbe PIN-ul, sa introduca niste date. Momentul in care faci aceasta munca importanta, pentru care le vom multumi in mod clar, poate fi si momentul in care distribuie propriu-zis cardul”.

Cardul electronic de sanatate este instrumentul prin care autoritatile pot controla si verifica abuzurile din sistemul asigurarilor de sanatate, vulnerabil in fata incercarilor de fraudare cu retete false. In ultima perioada, procurorii au demarat mai multe anchete vizand astfel de situatii, ultimul caz fiind arestarea preventiva saptamana trecuta a doi medici si doua asistente medicale din Ramnicu Valcea pentru prescrierea de retete compensate false, prejudiciul fiind de 80.000 de lei.

Costul unui card de sanatate este de 2,2 euro plus TVA, iar al cititoarelor de carduri de maxim 50 de euro. Peste 7,5 milioane de carduri urmeaza sa fie emise, orice asigurat fiind obligat sa prezinte cardul de sanatate de fiecare data cand merge la medic. Conducerea CNAS precizeaza ca pana la inceputul lui 2014, cardul de sanatate va fi functional. “Sper sa putem duce la bun sfarsit acest proiect extrem de necesar atat pentru pacient, dar mai ales pentru eficientizarea, transparentizarea si reducerea cheltuielilor nejustificate din sistemul de asigurari de sanatate”, a spus Cristian Busoi, presedintele CNAS.

Medicii de familie raman insa pe pozitii, refuzand sa fie implicati in distribuirea cardurilor electronice. O petitie electronica, “DA cardului de sanatate! NU distribuirii! NU inscriptionarii!”, a fost semnata pana in prezent de peste 1000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3606 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Card (Luni, 29 iulie 2013, 13:01)

    Lucris [utilizator]

    Intreb si eu: ce se face un om care se simte rau pe strada si nu are cardul la el? Ce fac cei de la Salvare cu un om care a plecat fara cardul de sanatate la el? Il lasa sa moara acolo, pe motiv ca nu au acces direct, prin card, la datele lui?
    Oare nu era mult mai simplu ca, date fiind conditiile in care toata populatia are un CNP, sa se realizeze un soft specilizat unde toti medicii (pe baza CNP-ului bolnavului) sa aiba acces la datele medicale? De ce aceasta isterie cu cardurile?
    De fapt, toata agitatia este facuta artificial. Telul dorit este realizarea Cartilor de Identitate cu CIP. Conform Legii 235/2013, intrata in vigoare de luni 22.07.2013, TOATA populatia Romaniei NU VA MAI AVEA CARDURI DE SANATATE!!!! Toate datele medicale vor fi inscriptionate e CIP-ul de pe Cartea de Identitate cu CIP (care va deveni, astfel, OBLIGATORIU)!!!!!!!
    Sa nu imi spuneti ca nu stiati asta, prieteni de la HotNews!
    • +5 (5 voturi)    
      Hotzie in banda larga ! (Luni, 29 iulie 2013, 14:02)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Modul de implementare al cardului de sanatate da la iveala o hotzie in banda larga.

      Incepand din anul 2006 - Casa Nationala de Asigurari de Sanatate elibereaza "cardul european de sanatate" - care contine aceeasi informatie cu cea de pe noul card national de sanatate, si aceeasi informatie de identitate si aceleasi date medicale de pe viitorul card de identitate.

      Eliberarea cardului european de sanatate este problematica datorita trepadushilor de Casele Judetene, care au inventat fel de fel de proceduri pe langa lege, care impiedica eliberarea. Transmiterea cardului european de sanatate catre asigurat se face prin posta (Posta Romana).

      De coniventa cu diversi furnizori - platitori de spaga - CNAS si CNIN - nu au prevazut in planul de afaceri pentru emiterea cardului national de sanatate costurile de distribuire prin posta. Le lipseau cumva estimarile bugetare ? In mod evident ca NU - deoarece deja trimiteau carduri de sanatate model european catre asigurati de mai bine de 7 ani.

      Oare cui ii este benefic blocajul realizat de "manajerii" CNAS si CNIN ? Vorba americanilor ... follow the money ... si veti gasi persoanele culpabile de hotzie, prostie si rea intentie in realizarea si distribuirea cardurilor de sanatate.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +7 (7 voturi)    
        Logica de Busoi (Luni, 29 iulie 2013, 14:18)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        A busito Busoi.Nu este de acord ca sa se foloseasca bani ca sa se cumpere timbre.Nici chiar de la Posta Romana.Are el alte planuri cu banii aia.Nu spune cum o sa ajunga pachetele cu carduri la medicii de familie.
        Va spun eu.Prin firma de curierat care este altceva,este o "solutie".Decat sa dai banii la Posta Romana,FIRMA DE STAT, si nu te alegi cu nimic mai bine dai la un baiat care are curierat si iata ca ai solutii !Asa se gospodaresc mai bine banii" bolnavilor". Despre banii asiguratilor care nu sunt bolnavi nu se stie unde dispar.Ii iau postasii?
    • +3 (3 voturi)    
      Antifrauda. Da, CIP! si PIN ! (Luni, 29 iulie 2013, 14:03)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Lucris

      Nu Lucris, NU. CNP -uriel zburda pe net de ani de zile. Se incerca stoparea avalanesei de servicii medicale decontate in fals de catre prestatorii de diverse chestii.
      Cauta--te la CNAS si o sa vezi de cate ori ti-ai facut diverse analize decontaet de casa . Cu tien pelcat din tara, in alta aprte a tarii, etc. Te freca CIP-ul si necuratul, 666 si alte aberatii ?
      Din punctul meu de evdere s aaiba si PIN si alt cod duplimenatr, sa nu poat fi folosit la deconatri decat cu acordul proprietarului.
      Pentru servicii d eurgenta, faa PIN dar pentru pachet de analize sau alet aberatii musai cu PIN.

      A scris si ION (13:09).
      • +3 (3 voturi)    
        Tocmai am facut asta si am primit... (Luni, 29 iulie 2013, 14:17)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ...urmatorul mesaj: O eroare de conexiune a avut loc în timpul operaţiei. Vă rugăm să verificaţi setările de conexiune.
        De ce nu ma mira? Traim in Romania si....
    • +1 (3 voturi)    
      Amprenta comunista (Luni, 29 iulie 2013, 16:59)

      baibars [anonim] i-a raspuns lui Lucris

      pe care o purtam cu totii isi spune iarasi cuvantul. Datele legate de sanatatea individului reprezinta o informatie discreta, strict confidentiala ce nu se pune la dispozitia oricarui Ciuvica care stie un CNP. Suntem obisnuiti cu liste lipite pe pereti cu gazete de perete, cu opisuri si tabele cumulative, cu afise intinse pe ziduri. In tari civilizate nici rezultatele la examene nu se afiseaza. Rezultatul se trimite individual acasa la fiecare concurent. La noi insa se pune totul pe pereti sa stie dle. "colectivu' ": "ce-a facut fa a lui Trafurica?"
      • +1 (1 vot)    
        se afiseaza (Luni, 29 iulie 2013, 23:00)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui baibars

        Si in tarile civilizate rezultatele la examene se afiseaza.
        Altele sunt problemele noastre nu afisatul rezultatelor. Care fie vb intre noi inseamna transparenta, oricat ai incerca sa o sucesti cu comunismul.
    • 0 (0 voturi)    
      Cardul e foarte bun! (Luni, 29 iulie 2013, 21:43)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Cipul din card nu doar ca spune tot despre pacient, ma refer la istoric medical , alergii, reactii alergice la substante chimice, etc asta rapid imediat ce este cuplat la un cititor de date... ajuta la luarea unor decizii medicale optime in czul unor urgente medicale...
      Dar pe de alta parte Codul Pin al cardului nu v-a mai permite medicilor de familie sa emita retete pe numele pacientilor sai in ideea de a face comenrt cu spalarea de bani existenta azi in afacerile facute de medici , farmacisti cu retete false .
      Eu personal am fost la medic si am vazut ca pe numele meu erau emise retete pentru boli de care nu am mai auzit pina atunci... deci cineva ridica retetele cineva vindea medicamentele ...iar sistemul de sanatate deconta reteta pe numele meu desi eu tanar fiind nu aveam nici o boala...
      Deci sunt pentru stoparea acestor fraude .Sper ca aceste carduri sa vina cat mai repede posibil... banii economisiti vor ramane in sistemul de sanatate deci o sa avem un sistem mai bine finantat, deci implicit servici medicale mai bune.
  • +11 (11 voturi)    
    Ca in alte tari civilizate (Luni, 29 iulie 2013, 13:02)

    Practic [anonim]

    Includeti toate datele necesare in sistemul de sanatate pe CIP-ul noului model de Carte de Identitate si veti rezolva problema, in timp, fara nici un cost suplimentar.
    • +2 (2 voturi)    
      nu se introduce nimic pe chip (Luni, 29 iulie 2013, 17:04)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui Practic

      In Canada cardul de sanatate nu are nici un chip. Este un card simplu cu banda magnetica care contine codul cardului. Acest card se scaneaza atunci cand te duci la medicul de familie sau la spital si se acceseaza o baza de data nationala de unde sunt extrase datele personale. Medicul de familie are doar un computer banal, o aplicatie pentru acces la datele pacientilor si un cititor de card. Asta e totul. Dar bineinteles ca in Romania trebuie sa se fure miliarde de dolari din banii bolnavilor si de asta nu se introduc aceste carduri
  • +18 (18 voturi)    
    Medici care fraudeaza (Luni, 29 iulie 2013, 13:09)

    ion [anonim]

    Normal ca medicii de familie sunt impotriva cardurilor de sanatate, fara ele doctorii sunt liberi sa dea trimiteri pe banda rulanta in numele unor pacienti care nici nu i-au vazut la fata.
  • +16 (16 voturi)    
    Pretexte sa nu avem carduri (Luni, 29 iulie 2013, 13:09)

    Ioana [anonim]

    Mai bine cheltuiti banii din asa zisele "privatizari de succes " pe care le face guvernul Romaniei de un an incoace . Ca asigurat va asigur ca ma deplasez oriunde numai sa am acest card care va limita coruptia din sistemul sanitar . Nu se doreste informatizarea deoarece se blocheaza o linie de coruptie din sanatate!
  • +7 (7 voturi)    
    card (Luni, 29 iulie 2013, 13:21)

    mami [anonim]

    Daca ati apela la functionarii publici din toate institutiile statului(cei care pot sa utilizeze un calculator si cu o minima instruire ar putea realiza acest lucru) ati plati niste ore suplimentare ,dar nu la nivelul celor de la Posta si cred ca s-a gasi doritori pentru un venit suplimentar ... daca se vrea se gaseste o solutie ...
  • +6 (6 voturi)    
    Cardul de sănătatye (Luni, 29 iulie 2013, 13:27)

    Ștefan Brăgărea [anonim]

    După stabilirea pachetului minim de servicii medicale - cu speranța că va fi stabilit înainte de încheierea mileniului - dl ministru Nicolaescu ar putea angaja alergător pentru a fi în pas cu tehnica mondială!
    Altfel, măsuri stupide luate de contabili subdezvoltați mintal.
    Iar dl dr Bușoi nu mai are funcționari - plătiți din banii contribuabililor la CNAS?
  • -4 (8 voturi)    
    asa si? (Luni, 29 iulie 2013, 13:44)

    antitot [anonim]

    Boc ce mare branza a facut,chestia asta cu cardurile trebuia rezilvata inca de pe vremea lui Boc.
  • -2 (4 voturi)    
    lasa cardurile fa biometric (Luni, 29 iulie 2013, 13:49)

    xtraiq [anonim]

    lasa cardurile si fa biometric ( dar e mai ieftin si bugetul vrea carduri )
  • +3 (5 voturi)    
    Casele de asigurare judetene (Luni, 29 iulie 2013, 14:03)

    SRA [utilizator]

    Mai simplu, casele de asigurare judetene pot distribui cardurile de sanatate sub semnatura, inca o proba de control !!!

    In schimb medicii de familie si toti prestatori de servicii medicale sa efectueze prestatii dupa prezentarea cardului !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 iulie 2013, 14:10)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    card sanatate (Luni, 29 iulie 2013, 15:02)

    informer [utilizator]

    Vad ca toata lumea isi da cu parerea pe aici in necunostinta de cauza. Cardurile sunt facute pentru a mai frina furturile din sanqtate. Este o practica frecventa ca medicul de famile sa prescrie servicii, retete, trimiteri pe numele unor bolnavi care nici nu au avut de a face cu medicul respectiv. Cardul are un pin. in momentul in care tu pacient posesor de card beneficiezi de un serviciiu medical, in momentul trecerii cardului prin cititor este validat serviciul respectiv, ba mai mult pacientul in acea clipa va putea da calificative medicului respectiv in functie de cit de multumit a fost de serviciul respectiv. Serviciile medicale de urgenta nu sunt afectate de prezenta sau nu a cardului, Ba mai mult serviciile de urgenta pot citii cardul fara a fi nevoie de PIN. Indiferent cine distribuie cardurile oricum numai medicii de familie vor putea activa cardul si avea dispozitive care vor putea sa si scrie pe card anumite informatii ( boli cronice, grupa sanguina, daca este sau nu donator de organe, alergii si atit )
    • +3 (3 voturi)    
      Retete (Luni, 29 iulie 2013, 15:23)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui informer

      Da, am auzit si eu de medici care elibereaza retete total fanteziste. Dar, vedeti dumneavoastra, avem cu totii cate un CNP. Ce il costa pe medic sa scrie CNP-ul bolnavului pe reteta (reteta in format electronic) iar farmacistul sau CNAS-ul sa verifice daca pacientul chiar a efectuat consultatia respectiva. Ce nevoie ai de Card, cand si asa nu se scriu pe el decat datele din Cartea de Identitate plus cateva date pur si simplu de ordin general? Repet, daca chiar ar vrea Statul asta al nostru sa tina sub control coruptia in zona asigurarilor de sanatate, se poate face lejer cu soft-uri foarte restrictive si cu retetar electronic. Intrebati-i pe cei de la Bit Defender. Sunt niste tipi super. La mijloc insa, sunt BANII. Foarte multi bani... Nu niste amarate de carduri... Nu cardurile limiteaza coruptia. Din pdv partide politice, aceasta coruptie NU trebuie sa dispara.. Ea trebuie cat mai bine si mai eficient camuflata. Altfel, de unde bani pentru campanii, vile, masini super-scumpe si altele asemenea?
    • +1 (1 vot)    
      Centralizare??? (Luni, 29 iulie 2013, 20:01)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui informer

      De ce TREBUIE neaparat fiecare medic sa faca activarea si inscrierea datelor?
      Mie asta mi se pare o chestie ADMINISTRATIVA care se poate face intr-o locatie centralizata, de ex 2-3-N cititoare pe unitate de tratament (in functie de numarul de cabinete si inscrisi, sa zicem), cu cativa operatori specializati (care pot fi si de la o companie externa). Si-l ia asistenta frumos de mana pe pacientul venit la control, cu dosarul sub brat si se duc la locatie si fac toate cele, initializare, boli, etc.
      Sau si mai simplu trimis pacientul cu datele pe o hartie cu format special (completat de medic si parafat/sigilat plic/etc) si se duce si-si ridica cardul singurel? Modificarile ulterioare pe card se pot face tot intr-o locatie centralizata, nu trebuie sa existe cititor in fiecare cabinet medical.
  • +4 (4 voturi)    
    adevarul (Luni, 29 iulie 2013, 15:16)

    sorin3 [utilizator]

    adevarul e ca nimeni, inafara de pacienti, nu isi doreste cardul de sanatate si nici case private de asigurari de sanatate.
    Busoi de abia a asteptat ca medicii sa refuze distribuirea cardurilor.
    Orice zi de decontari fara card obligatoriu inseamna mii de euro furati din banii asiguratilor.
    Nici partidelor (care numesc conducerea caselor chiar pentru a controla scurgerea banilor, altfel de ce ar vrea un partid sa controleze o casa de asigurari?) nici sefilor de spitale,nici patronilor de spitale, nici farmacistilor(care castiga bani pe cazuistica falsa)

    Deci se va amina cit de mult se va putea.
    Amintiti-va reactia sistemului atunci cind s-a anuntat reforma reala si corecta in sistem: Arafat, manifestatii de strada, schimbarea guvernului.
  • +4 (4 voturi)    
    minciuni deja (Luni, 29 iulie 2013, 15:39)

    U_swamp [utilizator]

    Busoi, nici nu ti s-a incalzit bine scaunul de presedinte si ai inceput sa torni minciuni... Expedierea postala a cardurilor nu se poate face din banii bolnavilor de cancer, diabet si alte boli cronice din simplul motiv ca toate costurile de tratament pentru aceste boli sint de la bugetul de stat, programele nationale, nu din banii asiguratilor. Daca intrati in banii asiguratilor, faceti o ilegalitate.
    Iar cardurile sint o investitie pentru asigurati, asa ca platiti din contributiile noastre, asa e firesc. Cind a fost sa spinzurati contributiile noastre pe sistemul informatic nu v-a durut sufletul sa inghesuiti banet la siveco si alte firme care mulg statul de bani.
    Probleme vor fi insa uriase: cine si cum va verifica acuratetea datelor inscriptionate in card, daca asiguratul va avea acces la date, cum se va evita sportul national romanesc: plimbatul cetatenilor pe la ghisee, inclusiv la ghiseele postale.
    Sint tare curios sa stiu cine mama naibii reprezinta asiguratii in CA al CNAS si ce interese poarta aceste persoane si contra ce indemnizatii...
  • +3 (3 voturi)    
    dezinformare (Luni, 29 iulie 2013, 16:25)

    evelin [anonim]

    Daca este prost si se ia dupa vorbe. Medicii de familie vor sa distribuie cardul, majoritatea. Prea putini sunt aia care au liste doldora si care nu au timp decat sa incaseze bani pe liste.
    restul medicilor de familie nu-s dati afara din casa de bani si gasec timp berechet pentru a da carduri. Cine raspunde in numele medicilor de familie fara sa ii intrebe si pe ei?