VIDEO Traian Basescu la Chisinau: N-am vazut moldoveni cu ochii oblici, ce sa caute in Uniunea Eurasiatica?/ Unei tinere care l-a intrebat despre unire: Cereti-o si o vom face!

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2013, 10:15 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu a calificat "socanta" propunerea premierului moldovean Iurie Leanca adresata premierului Victor Ponta pentru scaderea numarului de burse pentru studentii din Republica Moldova. "Raspunsul nostru, insa nu poate fi decat ca il marim (numarul de burse - n.red.), dand o sansa acestor tineri sa invete in Romania si apoi sa lucreze in Republica Moldova, fiindca Romania are niste obligatii morale fata de generatia tanara", a adaugat Basescu intr-un interviu pentru Romania Libera in preziua vizitei sale la Chisinau.

Ora 20:45 Cu ocazia intalnirii cu reprezentantii societatii civile,presedintele Traian Basescu i-a avertizat ca Republica Moldova trebuie sa solutioneze conflictul transnistrean pentru a putea incheia negocierile de aderare la UE, care ar putea fi deschise de Chisinau, in opinia sa, peste cinci-sase ani.

 "Nu va fi posibil sa se finalizeze negocierile de intrare in UE fara solutionarea conflictului transnistrean. UE a primit lectia Ciprului. O lectie aspra, in care o tara cu probleme teritoriale a intrat in UE, ceea ce a creat foarte multe incoveniente in relatia UE cu Turcia, relatia Greciei cu Turcia", a declarat Basescu, citat de Mediafax.

El a remarcat in acest sens si exemplul Serbiei, care a fost nevoita sa cedeze in cazul Kosovo pentru a putea incepe negocierile de aderare cu UE si care de asemenea trebuie sa rezolve complicata relatie cu Pristina pentru a putea inchide capitolele de negociere cu Bruxelles-ul.

Ora 20:05
Basescu s-a intalnit si cu reprezentanti ai societatii civile din tara vecina, acesta fiind ultimul punct al vizitei oficiale. In cadrul intalnirii, o tanara i-a spus ca ar trebui facuta unirea pentru a rezolva mai repede integrarea in UE a Republicii Moldova, seful statului roman replicand: "Domnisoara, cereti-o si o vom face".

Tanara i-a spus presedintelui ca i se pare prea mult de asteptat pentru integrarea Republica Moldova in UE, momentul estimat fiind abia peste 10-15 ani.

"Sa facem mai intai unirea si asa ne integram si in UE", a spus tanara, iar presedintele Basescu a replicat: "Domnisoara, cereti-o si o vom face!".

Ora 12:45:
Republica Moldova si Romania vor construi noi poduri peste Prut, raul care desparte cele doua state. Decizia a fost luata de liderii celor doua state, in cadrul intrevederii tete-a-tete avuta astazi la Chisinau. "Cetatenii de pe cele doua maluri ale Prutului au de castigat de pe urma relatiei speciale dintre Republica Moldova si Romania. Trei proiecte moldo-romane vor prinde contur, unele chiar anul acesta. Liniile de inalta tensiune Balti - Suceava, Ungheni - Iasi - Straseni si Gotesti Falciu. De asemenea, am vorbit despre necesitatea aconstruirii unor noi poduri peste Prut, in regiunea orasului Ungheni si a localitatilor Leca (Republica Moldova) si Falciu (Romania)", a declarat presedintele moldovean Nicolae Timofti. (Publika.md)

Ora 12:20: Eliberarea permiselor de mic trafic la frontiera romano-moldoveana se va relua intr-o luna, a anuntat Traian Basescu: "Am avut obligatia sa trecem la permise cu date biometrice. Nu e vorba despre o simpla eliberare de permis, procesarea datelor personale ale cetatenilor are un regim ceva mai complicat. S-a rezolvat problema, s-au dat la tiparit, in maximum o luna se reia eliberarea permiselor de mic trafic de frontier. Sa nu credeti ca suntem mai putin birocatici. Un sange avem."

Ora 12:00: Conferinta de presa comuna Traian Basescu - Iurie Leanca s-a incheiat. Seful statului roman urmeaza sa fie primit de presedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Corman.

Ora 11:53: Traian Basescu: Vladimir Voronin a uitat ca are parinti in Romania.

Ora 11:38: Traian Basescu, conferinta de presa la Chisinau: "Republica Moldova nu are alta alternativa decat cea europeana. Romania va ramane un avocat fara rezerve in ceea ce priveste drumul european al Republicii Moldova."



  • "Acordul de asociere a republicii Moldova la Uniunea Europeana si parafarea acordului de liber schimb - se va intampla acest lucru la summit-ul UE de la Vilnius, din 28-29 noiembrie. Multumesc pentru cuvintele frumoase privind suportul politic pe care l-am acordat neconditionat Republicii Moldova pentru alaturarea la UE. Meritele sunt ale poporului Republicii Moldova si ale politicienilor", a declarat Traian Basescu.
  • Seful statului roman a adaugat ca "Republica Moldova nu are alta alternativa decat cea europeana. Va pregatiti pentru un mare succes al tarii si am venit sa fiu alaturi de dumneavoastra intr-un moment important, sa va asigur ca Romania va ramane un avocat fara rezerve in ceea ce priveste drumul european al Republicii Moldova. S-a ajuns la o maturitate a relatiilor bilaterale. Relatia Romania - Republica Moldova este matura, solida."



  • "Ma bucur ca in sfarsit se deznoada proiectul gazoductului Iasi-Ungheni. Ma bucura faptul ca proiectul de interconectare Falciu - Botesti se va realiza in acest an".
  • "Procesul de acordare a burselor: Pentru anul scolar 2014-2015 estimam o crestere la 6.000 de burse pentru tineri moldoveni."




Ora 10:42: Traian Basescu a ajuns la Resedinta de Stat de la Chisinau, unde a fost intampinat de presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti. Cei doi sefi de stat s-au imbratisat, pupat si tinut de mana. Totodata, liderul de la Cotroceni a facut un semn cu mana, salutandu-i pe oamenii de pe marginea drumului. Seful statului roman a fost asteptat cu onoruri militare, apoi au fost intonate imnurile celor doua tari. (Publika.md)


Ora 10:20: Traian Basescu, intampinat atat de sustinatori, cat si de protestatari la resedinta omologului sau moldovean, Nicolae Timofti. La un capat al strazii unde se afla resedinta de stat au venit sustinatori ai presedintelui care ii scandau numele, strigau ''Unirea!'' si fluturau steagul Romaniei. La celalalt capat al strazii cativa protestatari scandau ''Jos unirea!''. (Agerpres) 24h.md scrie ca cei care l-au huiduit pe Traian Basescu sunt tineri protestatari din cadrul Ligii Tineretului Rus.


Cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:

  • Putem face orice analize, dar n-as spune ca sunt deranjante presiunile pe care le face Rusia in Republica Moldova. Pana la urma, in mod legitim, Moscova se intereseaza de Republica Moldova pentru ca o mare parte din populatia Republicii Moldova inca se simte legata de Moscova. Este o realitate, pe care, daca nu o vedem, nu putem dezlega pozitiile de la Chisinau. Spre exemplu, pentru mine a fost socant ca premierul de la Chisinau, Iurie Leanca, i-a cerut prim-ministrului Victor Ponta sa reduca numarul de burse pentru studentii din Republica Moldova. Raspunsul nostru, insa nu poate fi decat ca il marim, dand o sansa acestor tineri sa invete in Romania si apoi sa lucreze in Republica Moldova, fiindca Romania are niste obligatii morale fata de generatia tanara.
  • Asa cum noi ne plangem ca tinerii nostri studiaza la Londra, la Paris, in Statele Unite sau mai stiu eu pe unde, si apoi raman acolo, asa si guvernul din Republica Moldova spune: avem 5.000 de burse, dar dupa ce termina scoala se intorc prea putini in Republica Moldova. Eu pot intelege abordarea premierului Leanca, din acest punct de vedere. Nu i-o inteleg, insa, din punctul de vedere al europenismului pe care si-l asuma premierul Leanca si cu atat mai putin acceptul premierului Ponta.
  • N-am vazut moldoveni cu ochii oblici, ce sa caute in Uniunea Eurasiatica? Cetatenii Republicii Moldova sunt la fel ca cei din Romania. Sunt doua tari independente, dar cred ca optiunea de suflet e cea de a reveni acasa, adica in Europa.
  • Daca Federatia Rusa n-ar incerca sa-si mentina influenta in tot spatiul fost comunist, n-ar fi Federatia Rusa. Sigur ca Moscova ar vrea o relatie mai stransa cu Bucurestiul sau cu Sofia, sau cu Budapesta, sau cu Varsovia. Fiecare stat isi regleaza aceasta relatie in functie de relatiile bilaterale. Deocamdata, exista un prag de neincredere intre Bucuresti si Moscova, care poate fi trecut usor-usor, dar necesita timp.
  • Republica Moldova are un avantaj urias fiindca are acquis-ul comunitar tradus in romana. Deci acei ani de zile pe care i-a petrecut Romania traducand aceste documente vor fi ani castigati pentru Republica Moldova.
  • Chisinaul are obligatia sa lupte diplomatic pentru fiecare palma de pamant care-i apartine, indiferent care au fost aranjamentele administrative in interiorul fostei URSS.
  • Cred ca Moscova ar putea sa fie rezonabila in raport cu Republica Moldova si sa lase decizia ca viitorul acestei tari sa fie hotarat la Chisinau, nu la Moscova, nu la Bruxelles, nu la Bucuresti sau la Washington.
  • Intrebare: Aveti semnale ca Moscova ar putea fi ￯rezonabila￯?
  • T.B.: Nu, nu am.
  • In 2016-2017 am putea avea gaz si pentru export






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6989 vizualizari

  • -18 (52 voturi)    
    de ce nu? (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:01)

    Mazeta [utilizator]

    Dar în definitiv de ce Traian Băsescu n-ar putea deveni prezident al Republicii Moldova? A dovedit că este singurul care poate ține piept ciumei roșii. L-a chemat la București pe generalul KGB Patrușev și l-a umilit. Este un foarte bun administrator, ajungând în câțiva ani miliardar în euro. Ar fi o soluție excelentă pentru Republica Moldova! P.S. În plus, Moldova are 430 de nave.
    • +1 (33 voturi)    
      rusii au ochii oblici? (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:27)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Basescu confunda UE cu Europa, cand de fapt doar 28 din cele 50 de tari europene sunt in UE. Uniunea EURasiatica e o uniune EURO-Asiatica, adresata celorlalte tari EURopene, deci si Republicii Moldova. Basescu arunca comentarii la misto, ca de obicei, comentarii care nu au prea multa relevanta sau legatura cu realitatea.
      • +9 (13 voturi)    
        hai las-o dle NBO ca macane (Miercuri, 17 iulie 2013, 13:30)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        acest CSI este format din Rusia si Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Tajikistan, and Uzbekistan

        si colac peste pupaza Rep. Moldova (Moldova de Est) !

        Tot felul de tari asiatice impreuna cu dominanta Rusie ocupatoare !!

        Rusia mereu isi spune ca este si o tara europeana dar aproape niciodata nu s-a comportat ca o tara europeana !

        Asa ca partea EURO al CSI este doar Rusia si rusofonii !

        Aderenta Rep.Moldova la CSI este rusioasa si dovedeste inca odata ca Rep.Moldova este sclava Federatiei Ruse precum este si Bielorusia !!!!!

        Tarile asiatice mai inteleg, nu au cu cine sa faca "echipa" ! Cu nebunii din Iran ?? Cu nebunii din Afganistan ?? Cu tacuta Mongolia ?? China si India sunt prea mari si prea departe..
        si este clar ca sunt dominate de limba rusa, si economic de toti interlopii rusi moscoviti !

        Dar tarile europene din CSI ?
        pai Bielorusia si Moldova de Est care sunt doua tari slabe si in mocirla, dominate copios de Rusia !


        ASCULTATI AICI:

        cum putem imagina ca se poate shimba ceva IN BINE in Rep.Moldova daca MEDIA TV si RADIO sunt 80% in limba rusa in Rep. Moldova ????!!!!?!!

        Pana cand nu o sa aiba in limba romana, ptiu... pardon.. macar in limba de stat - cea "moldoveneasca" MAJORITATEA EMISIUNILOR media din Rep.Moldova nu o sa putem vorbi de O APROPIERE a Rep.Moldova de U.E. !!!!

        Pana acum cativa ani (nu multi !!) inca biletele la cinematograf erau tiparite doar in ruseste, si inca astazi majoritatea sunt in limba rusa !

        Atunci despre ce fel de "moldoveni" vorbim noi ???
        • +14 (14 voturi)    
          O opinie din Chisinau (Miercuri, 17 iulie 2013, 14:09)

          Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          In mare parte sunt de acord cu tine. Suntem ostatici al ursului din est. Majoritatea exporturilor din RM pleaca spre Rusia, dar aceasta cota se tot dominuiaza. Rusia este imprevizibila si givernul de la Chisinau tot cauta piete alternative. Speram ca dupa semnarea acordului de liber schimb cu UE vom creste exporturile spre UE si vom depinde tot mai putin de Rusia.

          Pe de alta parte problema de aici este Transnistria si populatia rusofona. Transnistria este sub ocupatie ruseasca, este un fel de rezervatie sovietica unde timpul s-a oprit in anii 80. Rusia tipareste pasapoarte rusesti Transnistrenilor si ii spala pe creier. Sincer mi-e frica de o eventuala unire cu Transnistria, asta ar insemna ca Basarabia ar fi pentru totdeauna ancorata in sfera de influenta ruseasca. Ceea ce ar fi trist. Deja stim cu totii ce ne-a adus URSS, teritorii pierdute (facute cadou ucranenilor) si transnitria alipita care tot nu e a noastra.

          Eu cred ca unica solutie pentru Republica Moldova este unire cu Romania. Stiu ca sunt multe voci in Romania care sunt impotriva acele motive economice sunt absurde, avantajele cresterii populatiei si teritoriale sunt uriase pe termen lung), dar si in Republica Moldova din partea populatiei ruse. Dar creste o noua generatie, care nu a fost scolita in scolile rusesti cu istorie eronata. De la ei nu poti ascunde un adevar evident, ca suntem acelasi popor. Cu toate ca suntem mai saraci, eu cred ca Romania va fi mult mai frumoasa si mai puternica cu Basarabia in componenta ei. Transnistria s-o lasam rusilor si impreuna sa readucem Cernautiul si Cetatea Alba acasa!

          Trebuie sa ne intarim increderea si sa ne vizitam mai des. Haideti sa trecem de la poduri de flori, la poduri de beton!
          • +8 (8 voturi)    
            bravo.... (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:15)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Deepstereo

            felicitari pt. comentariu.
          • +6 (6 voturi)    
            Felitari, frate drag! (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:01)

            RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Deepstereo

            batem prea mult pasul pe loc, ne uitam cu prea multa precautie si consideratie la rusi; n-au fost niciodata grozavi, nici militar ,nici altcumva; au fost niste oportunisti in fata carora noi (dar si altii) , ne-am speriat de zgomotele facute de ei din frica, din panica, exagerandu-le astfel intr-un mod absolut artificial, adevarata forta.

            Nu avem neovie de cosnimtamantul nimanui pentru a ne intinde mainile, a ne reunii sufletele, fortele si destinele; totul tine de noi, de vointa noastra, a romanilor de pe ambele maluri ale Prutului.

            Un mocofan spunea intr-o interventie ca Moldova a tinut de Romania Mare doar 22 de ani in timp ce 100 a fost independenta. Nici nu stiu cum sa categorisesc o asemenea tampenie: prostie, rea-vointa, lipsa de cultura? Oricare as numi-o, ea nu avantajeaza deloc pe cel ce o vehiculeaza.

            De la Dragos descalecatorul si pana razboiul ruso-turc din 1812, Moldova a fost una singura, cea lasata urmasilor, urmasilor lor de marele Stefan voievod. Rusia a rupt Basarabia din trupul Moldovei in urma tratatului de pace dintre ea si Otomani, turcii, suzeranii Moldovei de pana atunci, acceptand cedarea unei parti din Moldova (a Basarabiei) catre intamplatoarea invingatoare, ca despagubire de razboi. Iata cum, niste lifte pagane, plimband mina unui creieon rece pe harta Moldovei, au stablit ca Basarbia sa fie rupta din trupul tarii. Sufletele romanilor basarabeni ravasite de despartirea de fratii, surorile, copiii, parintii si copiii lor, au atarnat in intelegere doar cat o ceapa degerata. Aici, in modul in care s-a facut aceasta tranzactie trebuie vazuta si intelasa lipsa de temei, de legalitate, de justificare pana la urma a existentei republicii Moldova ca entitate separata; seprata mai intai de Moldova lui Stefan si mai apoi din 1859, de Romania.

            Stefan se rasuceste in mormant de durere si neputinta din cauza lipsei de reactie, de curaj si de determinare a urmasilor Ostei cea Mare.
          • +3 (3 voturi)    
            Pentru Deepstereo (Joi, 18 iulie 2013, 9:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Deepstereo

            Ai dreptate. Transnistria , dupa cum ne spune si numele ei, este peste Nistru. Cu populatie majoritar rusofona. O piatra de moara de gatul Basarabiei ( stiu ca e termen rusesc dar asa o numea tatal meu refugiat din Chilia Noua si asa ii voi spune si eu ). O lasam lui Smirnov si gastii comuniste de la Tiraspol , eventual romanii de acolo fiind primiti ca refugiati si facem unirea . Cred ca asta este solutia !
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Mazeta (Joi, 18 iulie 2013, 9:21)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai aflat ca Traian Basescu este miliardar i euro ?!
      Sursa acestei informatii este credibila ? Poti sa-mi spui si mie cine ti-a dat informatia ?
  • -23 (33 voturi)    
    Mai incet cu unirea (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:04)

    UpNext [utilizator]

    Moldovenestii sa stea la ei acasa, cu cei 900000 de etnici ucrainieni/rusi ai lor, si sa ne mai lase-n pace cu burse, cetatenii ro. si alte "facilitati" interesante doar pentru a emigra in UE si a-I face pe romani de ras. Le urez succes si prosperitate!
    • +16 (16 voturi)    
      :) (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:00)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      adica ce vrei sa spui despre etnicii ucrainieni si rusi? despre cei din Romania nu ai nicio parere sau chiar nu-i cunosti?
      Tu nu vezi ca esti pe alaturi si ca te faci singur de ras?
    • +14 (14 voturi)    
      Sunt la ei acasa (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:09)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      In Romania sunt la ei acasa, orice alta abordare e total pe langa, derapanta si fara legatura cu realitatea.
  • +10 (22 voturi)    
    Romanii nu le au cu multiculturalismul (Miercuri, 17 iulie 2013, 11:24)

    MG [utilizator]

    Romanii nu le au cu multiculturalismul decat atunci cand ies in "ioropa". Acasa, pana si Mihail Eminovici a trebuit sa-si cosmetizeze numele.
    Mai avem de lucrat pana sa acceptam diversitatea;
    • +3 (9 voturi)    
      tu de unde ai aparut , mai homo.... (Miercuri, 17 iulie 2013, 13:03)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui MG

      nu vezi ca esti pe langa subiect.
      • -3 (5 voturi)    
        X-ule, uite ca abia ne impacaram cu secuii (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:25)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        X-ule, uite ca abia ne impacaram cu secuii; germanilor le ducem dorul DUPA ce au plecat, pe tigani nu reusim sa-i scolarizam si facem isterie cand auzim ruseste (pe motive istorice deja)
        • +4 (4 voturi)    
          mg-ule, esti naiv................ (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:45)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui MG

          daca crezi ca problemele etnico-politic0-economice ale UE, se rezolva cu multiculturalism........un ex. concludent este afacerea nabucco.......fiecare tara isi trage foloase pt. sine, ii doare in dos de ceilalti.
  • -4 (14 voturi)    
    fratii lor de dincoace de nistru (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:10)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    ce sa caute in uniunea auro asiatica?
    pai asa cum spune si numele uniunii exista si o componenta euro, deci moldova poate face parte :))
    pana una alta basarabenii sunt fratii lor de dincoace de nistru nu fratii nostri de dincolo de prut
  • -11 (15 voturi)    
    burse? (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:14)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    astia veniti cu burse si care cer cetatenie spun ca vorbesc limba "moldoveneasca", sa le dea burse cand vor vorbi "romana" !
    cu bursele acelea pot fi sprijiniti copiii romani ai caror parinti nu-si permit sa-i trimita la studii
  • -10 (14 voturi)    
    fratii de peste prut (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:17)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    mie mi se par fratii de peste nistru ai rusilor
    • +4 (4 voturi)    
      nu conteaza ce ti se pare tie (Miercuri, 17 iulie 2013, 19:04)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      conteaza insa ca ai curajul sa intri pe forum si sa spui tampenii. Din pacate, rasa voastra de inmulteste mai repede decat a prevazut insusi Darwin, tatal vostru!
  • +10 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:20)

    Erasm [anonim]

    • -3 (11 voturi)    
      uau (Miercuri, 17 iulie 2013, 14:44)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      cred ca esti mandru de rationamentul asta "genial"
      • +4 (8 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:22)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        • -4 (8 voturi)    
          gimi (Miercuri, 17 iulie 2013, 15:53)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

          cateodata sunt si mandru (daca am de ce) si asta nu inseamna ca sunt prost. in schimb tu faci niste generalizari si dai impresia de superior
  • +4 (6 voturi)    
    mazeta (Miercuri, 17 iulie 2013, 12:59)

    cipoc [utilizator]

    Chiar daca serviciul tau presupune a posta primul, de la vreun sediu psd din teleorman sau gorj, la orice stire care il are in continut pe Basescu, te rog sa iti faci inca un cont prin care sa iti dai singur minus la aberatiile pe care le debitezi pe aici si chiar sa postezi si lucruri corecte, decente si reale fara ca seful tau sa stie!
    Cat despre ce spune "exocet" ...nimic mai...gresit! Pai mai bine aduc in populatia tarii 900000 de rusi, si ucraineni decat sa dau n drepturi minoritatilor maghiare din Transilvania si sa asist cum tiganii se..."multiplica" de la an la an chiar daca 99,9% din ei, fura, sunt analfabeti, cersesc prin toata europa si la recensamant nu isi declara etnia! Asadar, da, prefer ACASA, basarabenii nostri, neamul nostru, pamantul nostru chiar daca asta inseamna vreo 900000 de rusi!
  • +4 (6 voturi)    
    e genetic e in adn (Miercuri, 17 iulie 2013, 13:22)

    arthur_l [utilizator]

    mai carcotasilor si mai necredinciosilor voi nu intelegeti un lucru.

    e in adn si e genetic, asa cum suferi cand un var de-al tau are un necaz, asa si un roman are o legatura dincolo de explicatiile logice cu romanii din moldova, din ucraina, din gyula, din valea timocului, din balcic.

    e o legatura pe care o simti si e inexplicabila.

    da multi dintre voi poate aceasta legatura nu o mai simtiti, dar un ardelean, un roman stabilit in canada, un moldovean din piatra neamt, un roman din de la granita cu serbia, un dobogean, un oltean din craiova de la granita, o simte.

    omul simplu simte aceasta legatura.

    ce trebuie sa faca ponta daca se crede mare si tare este sa isi intoarca fata catre romania si sa ia masurile necesare pentru a proteja romanii si sa opreasca odata jaful enrom care este in prezent.

    in mare a inceput, vedem in fiecare zi ca sunt prinsi cei care fac evaziune fiscala. dar hotiile astea trebuie sa fie oprite.