Cum comenteaza Victor Ponta rezultatele recensamantului populatiei: Din pacate, am fost peste 50% in 29 iulie 2012 care am dat "lovitura de stat"

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 4 iulie 2013, 14:15 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta considera ca la referendumul de anul trecut pentru demiterea presedintelui s-au prezentat peste 50% dintre cei cu drept de vot. "Am vazut si eu datele finale ale recensamantului. Mai bine mai tarziu decat niciodata, doar ca, din pacate, am fost peste 50% in 29 iulie 2012 care am dat lovitura de stat cum ar spune unul din ramasi in urma. Am fost peste 50%, nu ne mai foloseste foarte mult acum", a spus Ponta, la inceputul sedintei de Guvern, comentand rezultatele recensamantului populatiei.

Acesta a cerut ministrului de interne si ministrului administratiei sa vada "cum adaptam toata legislatia noastra la o realitate care acum nu mai este contestat de nimeni". "O sa va rog domnule ministru de Interne si cu ministrul Administratiei sa vedem cum adaptam toata legislatia noastra la o realitate care acum nu mai este contestata de nimeni - cati suntem, cum se fac cvorumurile, liste permanente, pentru ca din pacate deciziile de anul trecut ale Curtii Constitutionale au reusit mai mult sa ne incurce decat sa ne lamureasca si poate pentru viitor nu mai patim ce am patit anul trecut. Daca o data s-a intamplat nu mai trebuie sa se intample si a doua oara", a precizat premierul.

In schimb, ministrul de Interne, Radu Stroe, a spus ca acum legea prevede ca listele permanente tin de competenta Autoritatii Electorale Permanente, nu de a Guvernului.

Dupa acest raspuns al ministrului de interne, Victor Ponta a adaugat ca vicepresedintele Liviu Dragnea are responsabilitate in aceasta privinta. "Domnule vicepremier, aveti responsabilitate, oricum este domeniul preferat...", a spus Ponta.

Populatia stabila a Romaniei era de 20.121.641 persoane la 20 octombrie 2011, arata rezultatele finale ale recensamantului, cu un milion mai mult decat aratau rezultatele preliminare din august 2012.


Nota redactiei:

Indiferent de rezultatele finale ale recensamintului, rezultatele nu au nici o relevanta legala in privinta stabilirii cvorumului de la referendum ul din 2012 sau de la referendumuri viitoare. Numarul romanilor cu drept de vot este stabilit de Autoritatea Electorala Permanenta pe baza datelor de la Directia de evidenta a populatiei din Ministerul de Interne, si el cuprinde atit romanii cu drept de vot aflati in tara (adica ceea ce a comunicat INS, prin rezultatele de la referendum), cit si romanii cu drept de vot aflati in strainatate (din care INS a putut sa cuprinda in recensamint doar 727.500, fara a avea instrumente legale sa-i contorizeze pe toti cetatenii romani plecati in strainatate). Dan Gherghut, vicepresedinte INS, a declarat joi ca "datele de la recensamint nu pot fi folosite in nici un caz pentru organizarea unui referendum".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6510 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    noroc cu Teleormanul.... (Joi, 4 iulie 2013, 14:24)

    echos [utilizator]

    şi populaţia lui de 2.000.000 de cetăţ€ni... ;)
    • +31 (37 voturi)    
      lovitura de stat - parlamentara (uslamista) (Joi, 4 iulie 2013, 15:11)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui echos

      ponta face pe prostu, lovitura de stat s-a dat in parlament, nu la vot...o majoritate parlamentara cumparata a votat demiterea presedintelui fara motiv deci prin incalcarea constitutiei, au modificat peste noapte legile in asa fel incat au desfiintat institutii ale statului de drept ca ccr si avocatul poporului.
    • +13 (15 voturi)    
      si totusi.... (Joi, 4 iulie 2013, 16:50)

      cris34 [utilizator] i-a raspuns lui echos

      ... cunosc destule persoane care nu fost deloc recenzate si deci nu apar in statistici... Cu siguranta sunt mai multi rezidenti decat spun ei.
      In plus, cf legii, la referendumul de anul trecut s-a tinut cont de ultimul recensamant valid, cel din 2002 sau 2003.. Ori dl Ponta se face ca nu pricepe, doar pt a mai semana niste venin si pt a dezinforma?
      • 0 (4 voturi)    
        ei nu au aparut in statistici... (Joi, 4 iulie 2013, 17:31)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cris34

        statistica este o stiinta complexa si utila (daca stii sa o aplici, bineinteles). Se fac niste estimari ale persoanelor care nu au fost rezenzate, si in cifra de 20 121 641 persoane sunt cuprinse si acestea. Deci chiar daca nu ai fost acasa, tot te-au recenzat, pe baza unor modele de estimare.
        • +4 (4 voturi)    
          De acord, dar asta nu e statistica (Joi, 4 iulie 2013, 17:52)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ar fi fost poate daca ar fi spus circa 20 milioane, sau 20121000, dar in nici un caz 20121641. Asta inseamna evidenta pana la nivel de persoana!! Si ca sunt siguri ca nu sint 20121642!
  • +32 (38 voturi)    
    cine crede un Plagiator? 36% votanți usl (Joi, 4 iulie 2013, 14:27)

    visio [utilizator]

    îmi pierd timpul cu acest post însă nu vreau să îmi reproșez peste ani că nu am ”dezbătut” public minciuna usl; cine crede ce spune un plagiator, un leneș, un criminal de război?
    vorbesc de Victor Ponta Plagiatoru, de Crin Antonescu Căcărău și Ion Iliescu criminalul din decembrie 1989 și iubitorul de mineri...
    nu trăiesc cum mi-aș dori, în România, însă sper ca cei 64% să lase lenea și să terminăm ciuma comunistă, criminalii și plagiatorii;
    ce țară civilizată are plagiatori angajați la Stat? răsuns corect: România
    vrem să avem o viață decentă?
    răspuns corect: trebuie să alegem oameni cu performanțe profesionale; pe lângă ei, vom trăi și noi bine.
    s-a schimbat ceva în guvernarea Plagiatorului Ponta?
    răspuns corect: nu
    vedem un ministru al educației retardat.
    nu convine ce spun?
    răspuns corect: e o țară liberă și sunt responsabil de acțiunile mele.
    • +18 (22 voturi)    
      @ visio: potoleste-te! (Joi, 4 iulie 2013, 14:54)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Nu-ti dai seama ca aratand toate aceste mizerii REALE faci un deserviciu Romaniei? Nu e destul ce imagine ne fac unii concetateni prin Occident, mai vii si tu cu astfel de dezvaluiri? Nu e destul ca unii analisti afirma despre viitorul Presedinte al Romaniei cele de mai jos?:
      Despre George Crin Laurentiu Antonescu, parintele Constitutiei si viitor Presedinte al Romaniei:
      - CTP: "Un politician gaunos".
      - Andrei Plesu: "O nulitate"
      - Sever Voinescu: "O patachina".
      - Florin Zamfirescu: "Doar o carcasa".
      - Florin Negrutiu: "Ridicol si absurd".
      - Dan Tapalaga: "Un contorsionist nevertrebat".
      - C. Nistorescu: "Un personaj subtire".
      - Marian Sultanoiu: "Zambetul acela abulic de fericire".
      - Lelia Munteanu: "Aud sticleţii din colivia pe care al treilea om în stat o poartă fudul pe umeri, în loc de căpăţână".
      - I Cristoiu: "Şi cînd te gîndeşti că, în 2009, eram gata cu toţii să-l luăm în serios pe Crin Antonescu, politicianul candidat la preşedinţie care ne făgăduia Revoluţia Bunului simt".
      • 0 (0 voturi)    
        Și ai vrea (Joi, 4 iulie 2013, 19:19)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        să îi lingem în C_R?
        Ne-a ajuns unul înainte de 1989, care se credea geniul Carpaților și a lăsat România cu o populație credulă, îndobitocită, fără inițiativă, o masă amorfă care a fost gestionată de serviciile secrete în starea de acum.
  • +32 (40 voturi)    
    Imi este rusine ca Ponta este conationalul meu (Joi, 4 iulie 2013, 14:30)

    pewpew [utilizator]

    Fenomenal cat rahat poate manca acest om !!!

    Referendumul s-a desfasurat, constitutional vorbind, cu cifrele ultimului recensamant.
    Si nu este nimic neclar aici, au fost 46%. Cu tot cu zombii lui Dragnea.

    Cifra a fost confirmata de curtea constitutionala.

    Ponta vine acum si spune ca au fost peste 50. LOL.

    Intr-o tara ca Germania un politician si-ar da demisia in secunda 2 daca o astfel de enormitate ar ajunge in presa.

    La noi e Prim Ministru, doctor in drept (sic)
    • -7 (9 voturi)    
      aoleuu....nu mai spune (Joi, 4 iulie 2013, 17:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pewpew

      Dar Marinarul cate enormitati a spus, si cat a fost primar, si cat este prim ministru...nici nu le mai tin masura (ba ca suntem un popor cu jumatate homosexuali, ba ,,tiganca imputita'', bauna, ba alta....) si nu si-a dat demisia niciodata.
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Joi, 4 iulie 2013, 19:21)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        însăp acești doi papgali continuă să spună în continuu Batman, Batman ...
  • +25 (27 voturi)    
    Ponta minte, USL NU a avut cvorum in 2012 (Joi, 4 iulie 2013, 14:37)

    Gryphus [utilizator]

    in primul rand referendumul nu se poate face astazi cu datele unui recensamant ale carui rezultate finale vor aparea peste 1 an...doar in mintea alors de la Antena 3 e posibil asa ceva.

    si in al doilea rand sunt 16.5 milioane de romani cu drept de vot IN TARA plus 2 milioane in afara romaniei deci 18.5/2 e evident ca USL NU a avut cvorum
  • -20 (34 voturi)    
    COMISIA DE LA VENETIA... (Joi, 4 iulie 2013, 14:45)

    dincannes [utilizator]

    ... recomanda sa nu se impuna pentru referedumuri un cvorum fata de listele cu votanti, ci fata de cei ce se prezinta la vot si sa nu fie mai mare de 50%.
    Ce rusine pentru domnul Basescu, Presedinte in functie, pe baza unor date falsificate.
    Rusine celor care au umflat listele!
    Rusine celor care l-au sustinut pe Basescu, contra vointei majoritatii!
    • +19 (25 voturi)    
      schimbă medicul de familie (Joi, 4 iulie 2013, 15:03)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      cel de acum îți dă rețeta greșită...și mai lasă latrina3 că acolo găsești numai turnători; și tu ai dosar acolo, însă nu știi; pe de altă parte, lumea civilizată nu iubește turnătorii și plagaitorii; eu unul mi-am propus să mă civilizez; și știi ce? chiar reușesc.
      • -3 (3 voturi)    
        NE CUNOASTEM? (Joi, 4 iulie 2013, 18:39)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Sigur nu, deci fara "tu".
    • +2 (12 voturi)    
      ? (Joi, 4 iulie 2013, 15:23)

      b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Singurele liste umflate au fost cele cu votantii DA, de-aia au aparut niste disare penale, pentru voturi fictive.
      Care majoritate a fost impotriva lui Basescu ? Ce intelegi prin majoritate ? 46% ?
      • -2 (2 voturi)    
        CITE DOSARE PENALE? (Joi, 4 iulie 2013, 18:44)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

        Ceva mai putin decit milioanele de voturi anuntate furate.
        Comisia de la Venetia recomanda cvorum fata de cei ce se prezinta la vot.
        Asta conteaza pentru un om cu bun simt, nu niste liste cu eroare de un milion.
    • +8 (14 voturi)    
      Mai postacila (Joi, 4 iulie 2013, 15:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Tu intelegi cam tot atit cit si Pinta din statul de drept.

      1. Comisia de la Venetia RECOMANDA, nu IMPUNE
      2. aceeasi comisie de la venetia recomanda ca orice modificare la legi electorale sau referendum sa intre in vigoare la minim un an de la intrarea in vigoare a legii
      3. A schimba regulile democratice in timpul jocului, a modifica legi electorale de dragul demiterii cuiva n-are nici o treaba cu democratia. Da' chestii din astea pricep doar initiatii, poporul uslamist n-a stiut niciodata ce-i aia obiectivitate, cotrectitudine, etc. poporul uslamist gindeste dupa cum ii dicteaza burdihanul si beutura de dupa masa.
      • -6 (8 voturi)    
        DACA IUBITI DEMOCRATIA... (Joi, 4 iulie 2013, 16:19)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ... spuneti-mi va rog, grosul romanilor nu fac parte din nici-un partid politic si nu impartasesc o doctrina anume (de fapt un spirit de gasca). Cum se face ca toti acesti multi oameni nu pot avea reprezentanti in Parlament? (Exceptie fac vedetele, geniile sau oamenii foarte bogati.)
        A-ti fi de acord cu alegerea parlamentarilor (macar o parte dintre ei) prin tragere la sorti?
        • +7 (7 voturi)    
          Excluzi o solutie. (Joi, 4 iulie 2013, 16:33)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Reducerea numarului de parlamentari.
        • +7 (7 voturi)    
          Evident ca NU! (Joi, 4 iulie 2013, 16:52)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Asa cum spuneam, incearca sa mai si gandesti, macar putin... Nu ai auzit de candidati independenti? Doar ca tot acea lume de care vorbesti, nu-i alege. Tragerea la sorit e o prostie in acest caz. Te gandesti oare ca ar putea fi alesi redusi mintal? Acuma e ce-i drept adevarat ca nici astia nu sunt departe...
          • -3 (3 voturi)    
            INFORMATIV (Joi, 4 iulie 2013, 18:50)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            In Franta sunt "capete" care propun rescrierea constitutiei (Frantei) de catre oameni trasi la sorti, nu ca pina acum de catre elite interesate, ce isi apara interesele, indiferent de partid sau doctrina.
            (Redusii mintali nu vor fi nici odata pe listele de jurati.)
            • +1 (1 vot)    
              Nu prea are legatura... (Joi, 4 iulie 2013, 19:43)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Stiu si eu ca in alte parti e altfel... Dar aici era vorba de Romania. Aici nu avem jurati, iar de candidat poate candida oricine, inclusiv redusii mintal, atat timp cat nu se incadreaza la interdictii. Dovada ce parlament avem...
              Asa cum spuneam si mai sus, nu e nevoie de tragere la sorti, ci ar fi mai simplu sa fie votati independenti. Dar dupa cum ai vazut probabil, astia nu prea ies in alegeri...
            • 0 (0 voturi)    
              Nu prea are legatura... (Joi, 4 iulie 2013, 19:43)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Stiu si eu ca in alte parti e altfel... Dar aici era vorba de Romania. Aici nu avem jurati, iar de candidat poate candida oricine, inclusiv redusii mintal, atat timp cat nu se incadreaza la interdictii. Dovada ce parlament avem...
              Asa cum spuneam si mai sus, nu e nevoie de tragere la sorti, ci ar fi mai simplu sa fie votati independenti. Dar dupa cum ai vazut probabil, astia nu prea ies in alegeri...
              • 0 (0 voturi)    
                GREU (Joi, 4 iulie 2013, 23:53)

                dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                Un independent va fi ales daca are bani, daca este genjal sau daca este deja vedeta. Un om de rind, nu are nici-o sansa sa ajunga parlamentar. Eu asta spun, ca acesti Popescu, Ionescu sunt cei mai multi in tara si au dreptul sa participe la deciziile tarii.
                Tragerea la sorti inseamna medie, inseamna normal, inseamna bun simt si esta insasi definitia democratiei.
        • +2 (2 voturi)    
          Vanghelie! (Joi, 4 iulie 2013, 18:46)

          q1953 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Grosul romanilor e reprezentat de cei 50% cu pregatire scazuta!
          In al doilea rand, vad ca il urmezi pe Vanghelie la conjugarea verbelor, dar nu-i nimic invatam impreuna:
          Noi am fi!
          Voi ati fi!
          Ei ar fi!
          Nu crezi ca e prea mult ca unul care nu stie Limba Romana, sa-si posteze "conceptiile politice" si sa dea lectii despre democratie?
        • 0 (0 voturi)    
          M-ai dat gata cu gramatica ! (Vineri, 5 iulie 2013, 1:21)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          "A-ti fi de acord...."?!
    • +8 (10 voturi)    
      O da! (Joi, 4 iulie 2013, 16:17)

      decedat [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      As este, rusine USL pentru autobuzele de votanti purtati dintr-o sectie in alta.
      Idiotul de Ponta o spune cu subiect si predicat (http://www.youtube.com/watch?v=Awjr6kWLS3A) si voi tot cu jos Basescu.
      De acord, jos Basescu, Ponta, Antonescu si hai dracu sa punem management privat la tara asta.
    • +1 (3 voturi)    
      comisia aia n-are nici o valoarea legislativa (Joi, 4 iulie 2013, 17:32)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      comisia aia n-are nici o valoarea legislativa

      si nici comisia din Honolulu....

      fa referire la legile romanesti in vigoare

      Ce zice Legea Referendumului?

      Du-te si fa copy/paste ca si Plagiatorul

      si pune-o aici s-o vada toti!
      • -3 (3 voturi)    
        BUNUL SIMT... (Joi, 4 iulie 2013, 18:52)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

        ... nu va spune ca importanti sunt cei ce voteaza, nu niste liste complet imprecise.
        • 0 (0 voturi)    
          Grei de cap mai sunt unii (Joi, 4 iulie 2013, 21:02)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Aici nu e vorba de bun simt, ci de legi. NICI UN STAT din lume nu se conduce dupa bunul simt, ci dupa LEGE. Daca imi poti spune macar un stat, cat de mic, care sa nu aiba legi ci doar se conduce dupa bunul simt, iti dau dreptate si te voi lauda si recomanda oricui! Pana atunci, orice stat se conduce dupa LEGI, care TREBUIESC RESPECTATE, fie ca ne plac sau nu. Daca nu ne plac, putem face ce vrem si ce putem, DAR TOT IN LIMITA LEGII, pentru a le schimba. Pana insa romanii nu vor invata si respecta asta, nu putem avea pretentia sa fie bine in Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            EXACT ASTA PROPUN (Joi, 4 iulie 2013, 23:59)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Sa facem legi mai bune, cu mai mult bun simt.
            Sa decida cei ce voteaza, nu cei ce stau acasa si apar pe niste liste eronate.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai eu ce am spus?? (Vineri, 5 iulie 2013, 14:08)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              citez: "daca nu ne plac, putem face ce vrem si ce putem, dar tot in limita legii, pentru a le schimba." insa "pana atunci, orice stat se conduce dupa legi, care trebuiesc respectate, fie ca ne plac sau nu". deci inca o data, trebuiesc respectate legile in vigoare!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Alo! (Joi, 4 iulie 2013, 19:22)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Bălăceanca, se aude?
  • +17 (19 voturi)    
    Romanii din strainatate (Joi, 4 iulie 2013, 14:46)

    deer [utilizator]

    Ponta repeta greseala lui Geoana de la alegerile din 2009. Uita de romanii din strainatate, care nu sunt inclusi in recensamant. In 2009, acest mic amanunt l-a costat scump pe Geoana. Astept sa vad ce va pati Ponta.
  • +12 (16 voturi)    
    ? (Joi, 4 iulie 2013, 14:49)

    cotora [utilizator]

    plagiatorule citeste ce scrie in "nota redactiei", deci tu te-ai referit la romanii cu drept de vot din tara , nu si a romanilor din strainatate, a fost o lovitura de stat, ca sa suspenzi si sa demiti un presedinte, trebuie sa ai motive constitutionale !, apoi sa nu iuti de voturile furate, asa ca lasa vrajeala
    • -2 (4 voturi)    
      CITE VOTURI FURATE? (Joi, 4 iulie 2013, 18:56)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Mai mult ca alta data?
      De, daca de mici copiii invata "Catelus cu parul cret...". Noi ii invatam sa fure!
      • +1 (1 vot)    
        ? (Joi, 4 iulie 2013, 23:23)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        ti-am explicat de 10 ori de cele 3 milioane de voturi !, asa ca nu mai insista cu replici de tip mitici
  • +12 (16 voturi)    
    Gura pacatosului (Joi, 4 iulie 2013, 14:51)

    Teh-nik [utilizator]

    Constatam inca odata prin vocea ministrului de interne ca lucrurile erau clare si la referendumul cu pricina.Dar sa ramai blocat la aceeasi problema veche si sa nu tragi alte concluzii mai importante ce deriva din acest recensamant dovedeste inca odata amatorism sau inconstienta. Acuma o fi aerul din turneul asiatic sau bucataria mai picanta de vina , ramane de vazut.
    • +7 (9 voturi)    
      Si Ceausescu s-a prostit dupa un turneu asiatic (Joi, 4 iulie 2013, 15:44)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Teh-nik

      Oricum, de acolo a reinvatat ca omul de la Putere are puterea sa faca / spuna ce vrea fara a fi pedepsit in vreun fel. Mostenire comunista, ce vreti...
  • +9 (15 voturi)    
    Multi da' prosti! (Joi, 4 iulie 2013, 14:54)

    vidoc [utilizator]

    Lovitura de stat a insemnat toate hotararile si deciziile luate de o mana de impostori(gen Ponta plagiatorul,Voiculescu turnatorul,Crin somnorosul etc)pentru a putea organiza un referendum de ochii lumii.Fiind prosti(dar multi)au dat chix.Pe ei ii roade si acum demiterea lui Base in loc sa guverneze tara asta intrun fel.Pe sleahta asta de nenorociti ii intereseaza coabitarea (sau nu)in loc sa faca vreo reforma in invatamant,administratie sau sanatate.O gasca de golani.Sictir!(politicienilor si celor"peste"cincizeci la suta)
  • +8 (16 voturi)    
    Tot nimic n-ai inteles din legislatie (Joi, 4 iulie 2013, 14:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Recensamantul se refera la numarul de persoane care locuiesc efectiv in Romania, nu la cei cu drept de vot. Lista persoanelor cu drept de vot e pusa la dispozitie de ministerul de interne pe baza cartilor de identitate emise de acesta.

    Deci, copy-lotul tot nu pricepe nika din legislatie. Si avind in vedere ca a terminat facultatea de drept... ma intreb daca dpoar la doctorat o fi copiat, sau asha a trecut toate examenele.

    Si faptul poporul uselist care intelege din democratie cam la fel de mult ca si Ponta e inca 70% din intentiile de vot, arata ca popirul si conducatorii sunt facuti din acelasi aluat si se merita unii pe altii.
  • +7 (7 voturi)    
    Legislatie adaptata (Joi, 4 iulie 2013, 15:48)

    dana_s [utilizator]

    Numarul total al romanilor nu justifica dimensiunea actuala a Parlamentului. Hidoasa.
    Cred ca si aici trebuie adaptata legislatia: referitor la numarul maxim al parlamentarilor., dar si la calitatea acestora (pregatire, competente), pentru a fi in stare sa legifereze.
  • +6 (8 voturi)    
    Declaratie de Dottor (Joi, 4 iulie 2013, 15:50)

    Savitar [utilizator]

    Viktoras scrasneste din dinti acum, impreuna cu PeNaLii, al caror exponent si e, dealtfel.
  • +5 (5 voturi)    
    Plagiatorul minte cum respira (Joi, 4 iulie 2013, 17:23)

    tanase_v [utilizator]

    Plagiatorul minte cum respira!

    Populatia stabila cu drept de vot la care face referire Plagiatorul

    nu e totuna Cu Populatia cu Drept De Vot

    La un referendum orice cetatean roman din orice colt al lumii are drept de vot si implicit intra in cvorum !

    Doar listele electorale pot fi referinta.

    Plagiatorul se si gandea cum sa manevreze cvorumul de la Constitutie ca el nu minte niciodata "gratuit"
  • +2 (2 voturi)    
    USL-ul tot incearca sa manipuleze cifrele evidente (Joi, 4 iulie 2013, 17:38)

    uluit [utilizator]

    "Estimari oficiale ale statului roman indica prezenta a circa 10 milioane de români in Diaspora, din care aproximativ 829.715 de români se afla in Spania, conform datelor Oficiului spaniol pentru straini, 953.000 de români se afla in Italia conform Institutului Naţional de Statistica al statului gazda si 210.000 de persoane de origine română in Canada, conform informatiilor Statistics Canada." - declaratia este din ianuarie si apartine sefului Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP) care functioneaza in cadrul aparatului de lucru al Guvernului.

    Ponta ar trebui sa stie cum a fost facut Recesamantul si dece cifrele sunt mai mici, fata de realitate, una din criterii este aici:
    "...nu au fost cuprinsi in populatia stabila a tarii: cetatenii romani, straini sau fara cetatenie cu domiciliul in Romania plecati in strainatate pentru o perioada de cel putin 12 luni sau cu intentia de a ramane in strainatate o perioada de cel putin 12 luni : la lucru, in cautarea unui loc de munca, la studii, in interes de afaceri etc. (persoane plecate pe perioada indelungata)"

    Din pacate, Ponta manipuleaza masele mintind prin omisiune.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta coabiteaza cu frustrarea in suflet (Joi, 4 iulie 2013, 17:38)

    dadan [utilizator]

    Referendumul din 2012 nu a fost validat pentru ca nu s-au intrunit conditiile legale, poate o sa-l reactiveze pe Ghise sa ne explice el cum 46% este mai mult decat 50%+1.

    http://www.becreferendum2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Rezultate/Rezultate%20finale.pdf
  • +1 (1 vot)    
    Hm (Joi, 4 iulie 2013, 17:43)

    RedGuard [utilizator]

    Man, ce tara. Nici nu stim cati locuitori are.
  • +2 (4 voturi)    
    Info utile pentru minciunile marca Ponta (Joi, 4 iulie 2013, 18:04)

    uluit [utilizator]