Episcopia Ortodoxa a Covasnei si Harghitei a cumparat doi kilometri de tricolor din care va confectiona drapele romanesti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 iunie 2013, 17:29 Actualitate | Esenţial


Episcopia Ortodoxa a Covasnei si Harghitei a cumparat doi kilometri de panza din care va confectiona drapele nationale romanesti, pe care le va imparti membrilor comunitatilor din cele doua judete, scrie Agerpres.

IPS Ioan Selejan a declarat ca steagurile tricolore vor fi cusute de maicutele de la Episcopia din Miercurea Ciuc, vor fi sfintite si impartite gratuit credinciosilor la hramurile ce vor avea loc in aceasta vara la manastirile si parohiile ortodoxe din cele doua judete.

Primele 350 de steaguri au fost impartite luni la manastirea Valea Mare din judetul Covasna, ce poarta hramul Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul.

"Deocamdata am cumparat doi kilometri de tricolor, dar inca ne mai trebuie, ca steagul sa ajunga in fiecare casa. Toate steagurile vor fi sfintite inainte, iar preotii vor face o rugaciune pentru binele tarii noastre", a spus IPS Ioan.

Arhiepiscopul Ioan Selejan i-a indemnat pe credinciosi sa pastreze "cu sfintenie" tricolorul romanesc in casele lor si sa-l arboreze cu mandrie la toate marile sarbatori nationale si religioase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1304 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    In sfarsit!!!... (Luni, 24 iunie 2013, 17:43)

    mimo [utilizator]

    ... cu asta s-a rezolvat problema minoritatii romane din aceste judete! Nu vor mai fi marginalizati de acum incolo de catre majoritarii maghiari!

    Multumim BOR! Multumim guvern! Multumim parlament!


    </sarcasm>
    • +9 (13 voturi)    
      Mulțumim cu glasuri pline de lacrimi!!! (Luni, 24 iunie 2013, 18:06)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui mimo

      Mulmumim din inimă Partidului (fie el și cârdășie, pardon, coaliție)!
      Mulțumim domnilor popi, mulțumim vajnicei industrii textile din țara noastră, mulțumim industriei vopselelor pentru cele trei minunate culori!
    • 0 (2 voturi)    
      macar fac ceva (Luni, 24 iunie 2013, 19:30)

      Eli. [utilizator] i-a raspuns lui mimo

      Fiecare face ce poate , oricat de mic ar parea gestul
      Impart steaguri romanesti ...eu nici macar atat nu am facut pentru fratii de acolo... deci tot respectul !
  • +1 (15 voturi)    
    sunt din HarCov (Luni, 24 iunie 2013, 18:00)

    amanda13 [utilizator]

    si nu de tricolor au nevoie romanii de acolo, ci de atentie din partea autoritatilor romane. Nu voi uita niciodata discriminarile de care am avut parte din copilarie si pana la maturitate. Si niciodata autoritatile romane sau BOR nu au sarit in ajutorul nostru!
    • -3 (13 voturi)    
      Din Harcov? (Luni, 24 iunie 2013, 18:02)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Asta e în Ucraina. Do zvidanjia!
      • 0 (10 voturi)    
        esti total (Luni, 24 iunie 2013, 18:25)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        neinformat. Preferi Tinutul Imaginar Secuiesc???? Mi-e pur si simplu scarba sa mai continui!
    • -2 (10 voturi)    
      N-ai primit paine, fac pariu! (Luni, 24 iunie 2013, 18:20)

      Piszcek [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Asa, spune! Pariez ca discriminarea „la care ai fost supusa” e cea clasica, adica n-ai primit paine cand ai cerut in romaneste. Mai schimbati placa, voi astia, „discriminatii”, ca asta-i veche deja.
      Am fost in secuime nu o data si m-am simtit respectat, nu doar fiindca eram turist. In curand vorbele otravite ale „discriminatilor” n-o sa mai impresioneze pe nimeni.
      • +1 (3 voturi)    
        Vorbesti "vorbele otravite"! (Luni, 24 iunie 2013, 20:11)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Piszcek

        Dar ai incercat vreodata ca roman sa traiesti in Harghita sau Covasna? Ai incercat sa te angajezi ca roman in Harghita sau Covasna... de exemplu la o primaria dintr-o localitate majoritar maghiara? Incearca si daca reusesti scrie un comentariu sa le explici si altora cum ai facut! Ca e destul de dificil.
        In legatura cu asa zisul mit al nevandutului painii, eu am asistat intr-o farmacie din Targu Mures prin '98 la o situatia echivalenta. Mi s-o fi parut!
      • 0 (2 voturi)    
        serios? (Marţi, 25 iunie 2013, 1:02)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Piszcek

        Eu am trait peste douazeci de ani in secuime. Si nu ma refer la eterna prostie cu painea pe care numai un imbecil / mitic ar fi in stare sa o povesteasca. Eu vorbesc despre discriminare adevarata, despre momente de rusine, de intimidare, despre batai primite in copilarie de la vecini binevoitori, despre asimilare, despre incapacitatea de a avansa la locul de munca din cauza etniei. asa ca nu te mai abera si daca nu esti in stare sa spui ceva normal mai bine vezi-ti de treaba
  • +9 (15 voturi)    
    Mi-e clar. (Luni, 24 iunie 2013, 18:12)

    High [utilizator]

    Îmi e din ce în ce mai clar că rolul unei bune părți din popimea din România e acela de agenți provocatori. Un soi de slujbași CIA în sutană.
    Bogați aproape ca politicienii, nesimțiți peste măsură, proști și habotnici, provocatori și intriganți.
    Îmi vine să BOR-ăsc.