VIDEO/​​FOTOGALERIE Cateva sute de persoane au participat la "Marsul normalitatii - impotriva casatoriilor si adoptiilor homosexuale". Protestatarii nu doresc afisarea in public a relatiilor dintre persoane de acelasi sex

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 iunie 2013, 14:32 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Marsul normalitatii
Cateva sute de persoane au participat duminica la "Marsul normalitatii - impotriva casatoriilor si adoptiilor homosexuale" organizat de Noua Dreapta. Manifestatia este o reactie la "Marsul diversitatii", organizat astazi in cadrul GayFest 2013,  incepand cu ora 17.00. Participantii la "Marsul normalitatii" sunt impotriva afisarii in public a relatiilor dintre persoane de acelasi sex si nu doresc introducerea in Constitutie a unui articol care interzice discriminarea pe baza orientarii sexuale.


"Marsul normalitatii" s-a desfasurat pe traseul Piata Victoriei - Calea Victoriei - Piata Natiunile Unite - Splaiul Independentei - str. Halelor - bd. Regina Maria - aleea Dealul Mitropoliei, in intervalul orar 12.30 - 14.00. Participantii s-au adunat la ora 11.00 in Piata Victoriei. Marsul a inceput la ora 12.00 cu o rugaciune. Pe drum, protestatarii au scandat: "Romania, tara ortodoxa!", "Romania are nevoie de copii, nu de homosexuali!", "Sodoma, Sodoma, pachet la Barcelona!", "Nu casatoriilor si adoptiilor homosexuale", "Romania, nu Sodoma".

Potrivit Agerpres, printre manifestanti s-au aflat mai multe persoane imbracate in costume nationale, dar si preoti care pe tot drumul au cantat imnuri religioase.

"Speram ca prin aceste manifestari sa atingem o masa critica, sa nu ajungem in situatia francezilor care au iesit un milion in strada dupa ce au fost legalizate casatoriile intre homosexuali, atunci cand era prea tarziu", a declarat, pentru agentia de presa citata, Tudor Ionescu, organizatorul marsului. El i-a indemnat pe romani, in cazul in care Parlamentul va vota amendamentul la Constitutie privind casatoriile homosexuale, "sa boicoteze referendumul".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4210 vizualizari

  • +14 (52 voturi)    
    :) ironie amuzanta (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 14:50)

    eek [utilizator]

    niste neo-nazisti urla pentru normalitate...
    • -3 (23 voturi)    
      Etichete (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 17:01)

      Martens [utilizator] i-a raspuns lui eek

      In afara de niste etichete, poti produce si ceva argumente rationale?
    • -4 (10 voturi)    
      mai sa fie.... (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 19:02)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Eu inca locul tau nu m-as grabi sa ii numesc neo-nazisti, mai este mult pana acolo.

      Ai auzit de asta? Stecherul corect in priza corecta?

      Cand doi OO sau doua OO vor putea procrea un copil, mai povestim, pana atunci mucles.

      Mai multa discriminare fac ei impotriva majoritatii, decat majoritatea impotriva ei.

      Nu ai dreptul sa zici nimic de ei, pentru ca ii discriminezi, dar ei te pot injura si face in fel si chip - ei nu te discrimineaza, ei spun doar adevarul. Sunt niste stricati si atat.
    • +1 (13 voturi)    
      pentru eek (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 20:46)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Dar tu ? Pentru ce strigi ?Pentru "diversitate "sau pentru normalitate ?
  • -2 (24 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 14:55)

    Adeodatus [utilizator]

    O prezentare obiectiva a unui eveniment necesar. Dincolo de optiunile personale conteaza insa valorile neschimbatoare care trebuie sa ghideze societatile spre un viitor mai bun si mai sigur. Normalitate inseamna, din perspectiva chiar a filosofiei evolutioniste, supravietuirea celui care face copii multi, competitivi si echipati pentru vietuire... Restul sunt accidente pe care evolutia le elimina elegant prin moarte...
    • 0 (14 voturi)    
      Stii despre evolutie (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 23:13)

      ionica fara frica [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      ce a ingropat mîtza. Simplificare pina la caricatura. Evolutia nu e o filosofie, e o stiinta matematica si biologica si nu opereaza cu un concept ca "normalitatea", care e un produs cultural si variaza de la o epoca la alta, de la o societate la alta. Din cauza idiotilor care au luat din evolutie numai ce le-a convenit si au transformat-o intr-un instrument ideologic fascist, biologii evolutionari trebuie sa-si piarda timpul aparindu-se de atacurile constructivistilor sociali si comunistilor. Darwinistii sociali trebuie condamnati cu aceeasi vigoare ca si comunistii.
  • -3 (21 voturi)    
    Dunt mai multi (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 15:10)

    unroman28 [utilizator]

    Dar nu se arata, pentru ca in ziua de azi cei mai discriminati sunt cei heterosexuali, atei si eventuali albi si care mai au si tupeul sa spuna lucrurilor pe nume, si anume ca homosexualitatea este o tulburare psihica. Nu exista absolut nici o diferenta fizica la nastere, nu exista "gena gay". Doar evenimente din copilaria sau de pe parcursul vietii actioneaza ca trigger, de fapt ca la orice ala tulbuerare psihica, exemplu depresia.
    • +2 (6 voturi)    
      Toleranța, mai presus de adevărul științific (Duminică, 9 iunie 2013, 13:35)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui unroman28

      Nu cred că niște evenimente cotidiene pot transforma un hetero- într-un homosexual. E vorba mai degrabă de factori de mediu biologici, cum ar fi substanțe ce afectează dezvoltarea normală, creierului unii paraziți ce se transmit pe cale sexuală (afectând creierul în așa manieră încât să încurajeze răspândirea), ș.a.m.d.

      În fine... cert este că nu vom afla niciodată ce provoacă homosexualitatea. Asta pentru că oamenilor de știință care nu acceptă varianta oficială (genetică) nu li se acordă fonduri și sunt demonizați ca neo-naziști în occidentul ultratolerant, care vrea să ne bage pe gât și nouă valorile sale.
  • 0 (2 voturi)    
    homonormativitate (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 15:13)

    da167 [utilizator]

    probabil ca asta e un pas mult inainte pentru problemele noastre limitate, dar prindeti ideea: http://www.youtube.com/watch?v=3T7GMFiJt_M
  • +7 (17 voturi)    
    Discriminare (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 15:30)

    zigzag [utilizator]

    Uite un grup de persoane care "nu doresc introducerea in Constitutie a unui articol care interzice discriminarea pe baza orientarii sexuale". Eu zic ca ei sunt numai buni de discriminat. De acum inainte, la toate interviurile de angajare pe care o sa le tin, am sa intreb ce parere au despre acest subiect si n-am sa angajez nicio persoana care se manifesta impotriva drepturilor omului.
    • -2 (8 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 9 iunie 2013, 2:09)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Atunci angajeaza si =iubitori= de animale, de copii, ...orice degenerat, pentru ca nu-i asa: n-am sa angajez =nicio persoana care se manifesta impotriva drepturilor omului.=
      Oricum unul ca tine nu =angajeaza= ci este un amarat fara slujba...
      • -2 (2 voturi)    
        gresit (Luni, 10 iunie 2013, 13:03)

        diaspora [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Categoriile de care vb tu se manifesta impotriva drepturilor omului/ animalelelor. Nu vad ce drepturi ale omului violeaza cei cu o alta orientare sexuala decat tine, atata timp cat relatia este mutual consimtita.. Poate dreptul la ingustime a gandirii sau dreptul la ura si intolerantza..
  • +7 (13 voturi)    
    Crin Antonescu si Victor Ponta sunt un cuplu (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 15:41)

    Kivek [utilizator]

    l-au adoptat pe Daniel Constantin
    • +4 (10 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 22:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asta-i buna rau !!! :))
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar ei traiesc in parteneriat civil .. (Duminică, 9 iunie 2013, 13:47)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      .. adica un soi de concubinaj .. pe nervii si banii nostri. Si asta inteleg de la crin ca este permis .. desi nu este .. matricea familiei
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 16:52)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      Dar (Duminică, 9 iunie 2013, 6:02)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui

      Cine te-a impiedicat sa fii tu in fata?
  • -1 (9 voturi)    
    afisare constitutionala (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 16:55)

    aresul [utilizator]

    Poate ca-mi va fi scarba sa vad barbati sarutandu-se pe strada, insa foamea este un sentiment mai puternic. Imi voi relua drumul saraciei printre noile prevederi ale Constitutiei.
  • +1 (15 voturi)    
    doua marsi de aici! (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 19:41)

    akabond007 [utilizator]

    Nu pot sa remarc urmatoarele fapte care pot fi verificate. Avem doua articole, unul despre marsul diversitatii si acest. Primul troneaza la mare cinste, are o lungime considerabila cu Updateuri, detalii si ton pozitiv, iar al doilea, mai in coada, scris in ton neutru, fugar. Primul are aproximativ 1200 vizualizari, al doilea are cca 1600. Discriminare pozitiva?
  • +1 (15 voturi)    
    si inca ceva (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 19:46)

    akabond007 [utilizator]

    La acest mars din acest articol sunt mentionati cateva sute de participanti (nu se stie, da-i in ma-sa!), la celalalt sunt peste 300 (foarte exacti, sunt oameni de calitate, nu asa, niste neica nimeni ca la acest mars).
  • +2 (6 voturi)    
    istoria hazlie :) (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 21:53)

    catalin72 [utilizator]

    Ha,ha,ai sa mori de ras ,dar unul din principalii membri ai partidului nazist ,"protectorul" lui Hitler ,Rohm ,era homosexual !
  • +3 (11 voturi)    
    Egalitate si Respect!! (Duminică, 9 iunie 2013, 2:10)

    flyngangel [utilizator]

    Înainte de orice domnii mei, dincolo de gusturile personale din sfera privată, acești indivizi, sunt persoane, si orice persoana atâta timp cat nu constituie un pericol pentru ceilalți, sau pentru comunitate, are dreptul sa fie protejată de lege!! Dincolo de rasa, credință, culoarea pielei, sau de ce face in dormitorul sau si cu cine, merita respect si un Ambient legal in care sa fie aparat si drepturile sale respectate in o atmosfera de egalitate! România nu e Germania nazistă, nu e mai e Dictatura, si ca ne place sau nu, aceasta categorie de persoane exista si sunt ca si noi, din carne si oase, cu sentimente si nevoi zilnice, si avem obligația de a ai respecta, nu acea de a întoarce capul, scarbiti ca si cum ei sunt ,, imperfectii societății, cei ciudati, bolnavii, iar noi suntem perfecti, căci nu e așa nici pe departe!! Nu ne cere nimeni sa fim ca ei, nu ne cere nimeni dintre ei ceva ieșit din comun, ci doar respect si egalitate in drepturi, așa cum pana acum 30 de ani, doamnele linga care sunteți acum si le vedeți in plină cariera, erau încă la cratite, la spălat sau călcat si eventual trebuiau sa mai manance si câte o papara de la bărbatul casei, ca sa se simtă el mai macho, si ele au luptat pentru același lucru.. Egalitate si respect! Nu e un concept abstract si nici greu de inteles nu ? Ce ziceti, sunteți de acord sau nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu prea ai cu cine.. (Luni, 10 iunie 2013, 13:09)

      diaspora [utilizator] i-a raspuns lui flyngangel

      .. din nefericire romanii sunt inca prea inapoiati ca sa inteleaga lucrurile astea. Noi inca discutam despre religia din scoli, noi inca ne luptam impotriva indoctrinarii copiilor nostri..

      Foamea e prea mare ca sa ne preocupam cu educatia.