Presedintele Institutului Cultural Roman a cerut retragerea conducerilor ICR de la Madrid si Istanbul

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 4 iunie 2013, 15:26 Actualitate | Esenţial


Presedintele ICR, Andrei Marga, a cerut marti comisiilor de cultura si de politica externa a Senatului avizul privind retragerea directorilor Institutului Cultural Roman de la Madrid, Ioana Anghel, si Istanbul, Silvana Rachieru, pentru activitatea "nesatisfacatoare", transmite Agerpres.

Totodata, Marga a mai cerut si avizul celor doua comisii privind retragerea directorilor adjuncti ai acestor institute.

"Anual se face o evaluare a institutelor culturale romanesti din exterior, o evaluare in raport cu criterii pe care le-a stabilit chiar legea si o HG care dateaza din 2004. Este o comisie de evaluare compusa din reprezentanti ai MAE si ai ICR si aceasta comisie a dat acest rezultat: institutele de la Istanbul si Madrid au activat nesatisfacator, ceea ce inseamna ca nu au realizat obiectivele prevazute de lege. Pe cale de consecinta, ICR trebuie sa propuna eliberarea din functie a directorilor si directorilor adjuncti", a spus Marga.

Potrivit acestuia, conducerile celor doua institute au realizat "lucruri marunte" care nu creeaza ceva "durabil" si nu fac vizibil "prestigiul culturii romane".

Un alt motiv invocat de presedintele ICR este si acela ca interactiunea celor doua institute cu mediul local a fost una "modesta".

"Motivul cel mare este rezultat din compararea raportului de activitate prezentat de directorii celor doua institute, compararea acestor rapoarte cu prevederile legale. Acolo s-a facut analiza la comisia respectiva, iar daca este sa fiu mai complet atunci as spune doua lucruri: sunt multe actiuni, dar sunt marunte, care nu creeaza ceva durabil, tinta noastra a institutului, vizibilitatea si prestigiul culturii romane. Al doilea motiv este acela ca interactiunea acestor institute cu mediul cultural local din cele doua capitale este modesta. Nu s-a putut patrunde in sferele culturale mai tari, in sfera universitara, stiintifica, institutiilor culturale din cele doua locuri. Noi aplicam legea si legea spune clar: comisiile reunite trebuie sa dea avizul, noi transmitem. Pentru aceasta procedura nu se va merge in Plenul Parlamentului", a spus Marga.

Intrebat care sunt propunerile pentru directorii celor doua institute, Marga a afirmat ca pentru Madrid va fi propus ca sef al ICR traducatoarea Irina Calin, iar pentru Istanbul turcologul Tasim Gemil.

"Propunerile s-au facut pentru directori, cele pentru directorii adjuncti sunt acum in lucru pentru ca trebuie cautati turcologi pentru Istanbul, trebuie sa cautam hispanici pentru Madrid. Pentru Madrid s-a propus ca director o foarte cunoscuta traducatoare, Irina Calin, care din cate stiu a lucrat sau lucreaza la Radio, iar pentru Istanbul a fost propus cel mai important turcolog, Tasim Gemil, care a fost si ambasador si are o foarte buna conexiune cu cercurile culturale puternice din Istanbul si Ankara", a spus Marga.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3253 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Daca tinta e prestigiul culturii Romane (Marţi, 4 iunie 2013, 15:51)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Atunci primul trebuie sa plece Marga. Electricianul propagandist, reciclat la seral in "filozof", nu trece de nivelul cultural al "caloriferului".
  • +7 (7 voturi)    
    bineînțeles... (Marţi, 4 iunie 2013, 15:55)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    propunerea lui Tasim Gemil este una deplin obiectivă, și bazată strict pe competențele respectivului...

    nu are evident nici o legătură cu faptul că președintele Institutului Caloriferistic și d-l Gemil vizitează în 2010 Kazahstanul, pe banii Institutului de Turcologie, unde cel din urmă era director
    (”În 18-25 august 2010, Rectorul Universităţii Babeş-Bolyai, Andrei MARGA, [...] Directorul Institutului de Turcologie, Tasim GEMIL, [...] au vizitat Astana, Karaganda şi Alma Ata, la invitaţia autorităţilor din Kazahstan. Călătoria s-a finanţat din resursele extrabugetare ale Institutului de Turcologie”, sursa: http://rahoveanu.wordpress.com/2010/11/18/%C2%AE-veniturile-nesimtite-si-banii-de-seminte/)

    de nu ar putea fi numit d-l Gemil la conducerea ICR din Medgidia, de ex?
  • +3 (7 voturi)    
    nu e vina lor (Marţi, 4 iunie 2013, 15:58)

    silviust [utilizator]

    Nu este vina directorilor ICR de la Istanbul şi Madrid. Aceste oraşe au o climă mai caldă şi cei de acolo nu sunt deloc interesaţi de inventatorii caloriferului.
  • +4 (4 voturi)    
    o bulibaseala bine directionata (Marţi, 4 iunie 2013, 16:44)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Stiam ca toate posturile de conducere din reteaua ICR se ocupa prin CONCURS. Asadar, dincolo de derizoriul situatiei create - sa spui in acelasi comunicat ca demiti niste directori si sa propui pe altii care stateau demult "pe teava" - frumos era ca acel Consiliu de Administratie format din zeci de oameni de mai multa sau mai putina cultura sa propuna cel putin cite 3 propuneri pentru un post si sa decida concursuri de viziune manageriala.
  • +6 (6 voturi)    
    facatura tipic romaneasca (Marţi, 4 iunie 2013, 18:36)

    yilmaz [utilizator]

    Cine este acest Andrei Marga???? De unde stie ce activitate are ICR Istanbul? Daca este satisfacatoare sau nu, ar trebuie sa intrebe diaspora romana din Istanbul. Va asigur ca noi cei ce traim aici in Istanbul sunte mai mult decat satisfacuti. Pana sa vina Silvana Rachieru putem zice ca intradevar era nesatisfacatoare. Concerte, panele, vernisaje, actiuni poetice, cursuri de limba romana pentru copii si adulti, ce putem sa ne dorim mai mult. Va rugam Dl Andrei Marga sa ne vizitati la Istanbul si sa intrebati cetatenii care locuiesc aici daca suntem "satifacuti" de actiunile ICR. Va aigur ca ve-ti auzi numai cuvinte de lauda la adresa ICR-Istanbul si la adresa dn.director Silvana Rachieru. Intr-o alta ordine de idei.....acum 2 luni am avut musafiri din Cluj, o familie de profesori, care printre altele mi-au zis ca noul director ICR-Istanbul este un anume Cemil(in turca C se citeste G) ?????????? De unde stia prietenul meu acum 2 luni ca la Istanbul va veni un anume Cemil? Nepotisme, numiri politice, etc. tipic romanesc. Dl. director A.M :) ati vazut proyestele de la Istanbul in ultimele zile? Ati vazut ce putere au turcii la proteste si mai presus de toate ce solidari sunt? Mai ganditi-va cand ve-ti numi noul director la ICR-Istanbul. Fara audienta toti pot deveni "nesatisfacatori". Daca veniti pe la Istanbul nu ezitati sa ma contactati.
    • +2 (2 voturi)    
      mare schimbare mare (Miercuri, 5 iunie 2013, 12:43)

      elenauta [utilizator] i-a raspuns lui yilmaz

      ii doare de nu mai pot de diaspora, nu-i intereseaza nici de romanii din Romania!pai turcii nu-s romani ca sa fie solidari! adica nu au sange in instalatie.. si cum vrei sa isi plateasca Marga plimbarile gratis prin Asia ?sau vice presu care a facut omagiu tovarasului de la Baku?dl Gemil a avut grija sa-i unga...dl Yilmaz, astepta-l pe marga sa va caute :))...treceti dv si peste asta...a, dl Gemil nu vrea salariu in lei(auzi megidia...), trebuie recompensat altfel!
      • +1 (1 vot)    
        ce jocuri monser (Miercuri, 5 iunie 2013, 14:20)

        elenauta [utilizator] i-a raspuns lui elenauta

        am inteles ca dv nu sunteti surpins ca va veni dl gemil, dar cred ca nici domnisoara Rachieru!cred ca domnisoara trebuie sa joace cartea surpinderii si sa se apere pentru incompetenta.
        ia uitati cine era in comisia domnisoarei pentru un post la noi in facultate (da,dl Gemil!)
        http://jobs.edu.ro/detalii.php?uid=5&jid=3620
        nu-i asa ca sunteti in afara jocului?
        cred ca dl Gemil ii va proteja foarte bine pe turcii din Romania, nu va faceti griji! ca de romani , nici vorba..cat a fost in Parlamentul Romaniei cam asta a facut!
        • 0 (0 voturi)    
          sunteti sigura de afirmatii? (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:45)

          Asterix17 [utilizator] i-a raspuns lui elenauta

          Stimata doamna, daca vorbiti de incompetenta, poate ar fi bine sa si spuneti cu ce va argumentati aceasta afirmatie. Utilizarea termenului de "domnisoara", peiroativ in acest caz, nu este in general suficient. Si nici faptul ca intr-o comisie de sustinere a unui examen a fost prezent si "succesorul". Alaturi de alti patru...

          Altfel, inteleg ca sunteti implicata in Facultatea de Istorie. Cu alte cuvinte nu prea cunoasteti gandurile diasporei romane din Istanbul. Cu stima!
          • 0 (0 voturi)    
            se uita repede (Joi, 6 iunie 2013, 9:59)

            elenauta [utilizator] i-a raspuns lui Asterix17

            ca sa se apere de acuzatile de incompenta,trebuia sa reactioneze, desi nu-si permite sa-l supere pe prof. Gemil:))
            cei din comisie au spus ca era suficient sa-i puna d-nei Rachieru un document in osmana si nu ar fi trecut examenul (vom vedea cum va preda studentilor...)
            am aflat ca s-a casatorit, dar si-a pastrat numele, deci aveti dreptate ,e doamna...
            e adevarat, nu cunosc gandurile diaporei, dar hotararea s-a luat deja la Cluj si nu puteti decat sa acceptati ,ca asa este in politica romaneasca.
            peste cateva luni o sa fie o mare prietenie intre diaspora si gemil, armonie si fericire :))
            • 0 (0 voturi)    
              Cu aceeasi stima! (Joi, 6 iunie 2013, 13:31)

              Asterix17 [utilizator] i-a raspuns lui elenauta

              Stimata doamna, am o vaga banuiala ca d-na Rachieru va urma exemplul colegilor ei din Romania si va preda in romana :).
              • 0 (0 voturi)    
                pt viitorul student (Sâmbătă, 8 iunie 2013, 16:52)

                elenauta [utilizator] i-a raspuns lui Asterix17

                exact :)) cum nu va intelege documentul in osmana poate sa isi imagineze ceva in limba romana.
                sper sa nu fie rea cu studentii, vor invata impreuna, ca google translate ioc.
                si cei de la litere, sectia greaca mai predau in limba romana, deci e bine ca nu e obligatoriu sa stie limba, m-am linistit.
                macar sa nu o mai treca in fisa de post, amu daca-i moarta osmana si profesorul care trebuie sa o preda nu o stie, de ce mai chinuie studentu?nota din oficiu.
                e bine de urmat exemplu, imi pace ideea:))