Protocol de colaborare intre Patriarhia Romana si Ministerul Agriculturii: preotii vor informa comunitatile rurale despre fondurile europene disponibile pentru dezvoltarea agriculturii

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2013, 20:17 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii Daniel Constantin si Preafericitul Parinte Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, au semnat un protocol de colaborare in urma caruia preotii vor informa locuitorii din zonele rurale despre fondurile europene disponibile pentru dezvoltarea agriculturii si a satului romanesc prin Programul National de Dezvoltare Rurala, potrivit unui comunicat emis de Patriarhie. De asemenea, oamenii Bisericii vor promova valorile traditionale ale comunitatilor rurale si vor organiza seminarii si intalniri. Protocolul a fost incheiat pe o perioada de un an cu posibilitatea prelungirii printr-un act aditional.


Obiectivele Protocolului de colaborare dintre Patriarhia Romana si Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale sunt urmatoarele:

-    informarea locuitorilor din zonele rurale despre fondurile europene pentru dezvoltarea agriculturii si a satului romanesc prin Programul National de Dezvoltare Rurala, prin sustinerea campaniei PNDR vine in satul tau, precum si a altor programe;

-    promovarea valorilor traditionale ale comunitatilor rurale in vederea conservarii si dezvoltarii patrimoniului spiritual, cultural, educational, social si natural al satului romanesc;

-    organizarea de intruniri, seminarii, simpozioane etc. destinate locuitorilor din zonele rurale si implicarea acestora in proiecte culturale si educationale cu scopul pastrarii constiintei si identitatii romanesti;

-    stimularea tinerilor din mediul rural privind antreprenoriatul si constientizarea importantei asocierii si comasarii terenurilor;

-    organizarea in parteneriat a unor activitati cu scopul valorificarii resurselor locale etc.
    
"Pamantul este un dar al lui Dumnezeu, iar omul are responsabilitatea sfanta de a-l proteja si cultiva. Din acest motiv, colaborarea dintre Biserica si Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Durabile este necesara, cu atat mai mult cu cat satul romanesc este in prezent imbatranit si saracit, avand nevoie de o implicare activa a tinerilor in proiectele de dezvoltare rurala. Parohiile ortodoxe s-au implicat dintotdeauna in dezvoltarea satului romanesc printr-o activitate spirituala, educationala, culturala si sociala desfasurata in comunitatile romanesti din mediul rural, aducand o contributie importanta la promovarea si consolidarea valorilor comunitare autentice", se mai arata in comunicatul emis de Patriarhie.

Potrivit reprezentantilor Ministerului Agriculturii, preotii vor da aceste informatii iin afara slujbelor religioase.

"Preotii reprezinta vectorul principal in mediul rural si au o credibilitate foarte mare", au declarat reprezentantii Ministerului Agriculturii.

Preotii le vor vorbi enoriasilor despre avantajele asocierii, despre fermele familiale si despre masuri precum instalarea tinerilor fermieri la sate.

"Este vorba de sustinerea proiectelor Ministerului Agriculturii, in special cele pe fonduri europene. Oamenii de la tara sunt circumspecti atunci cand este vorba sa primeasca ceva gratis, asa cum se intampla in cazul fondurilor europene. In zona rurala preotul este printre intelectualii satului si enoriasii ii cer sfatul cu privire la diverse probleme", a declarat purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, parintele Constantin Stoica.

El a afirmat ca preotii nu vor fi platiti suplimentar pentru aceasta activitate.

Potrivit parintelui Stoica, in Romania sunt aproximativ 14.000 de preoti ortodocsi, dintre care mai mult de jumatate activeaza in mediul rural.

"La fiecare slujba preotii au incluse rugaciuni pentru recolte manoase. Sunt rugaciuni de ploaie, cand este seceta, sau de contenire a ploii, cand ploua prea mult", a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3582 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    WTF, astia isi vor partea (Luni, 13 mai 2013, 20:31)

    GeorgeT [utilizator]

    Parca nu am sti cu cine stam de vorba..., popii vor partea banului. Accum informeaza si mai tirziu , iau si decizii cum , ce si cind .
    Parca de treburile astea ar fi mai potrivit sa se ocupe primaria, sau gresesc. Nu ca primarii ar fi mai cinstiti ca popii.
    Unde dai cu piatra tot un hot lovesti...
  • -19 (21 voturi)    
    Bravo Constantin !!! (Luni, 13 mai 2013, 20:43)

    MenInBlack [utilizator]

    Omul asta se implica, are cateva initiativa bune, sper sa le duca la capat ! Si-a dat seama ca agricultura si zootehnia sunt viitorul sigur al Romaniei.
    • +7 (7 voturi)    
      ..... (Luni, 13 mai 2013, 23:09)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      e trist ca in mileniul 3 tu nu esti in stare sa vezi mai mult decat capra si varza...
      • +4 (4 voturi)    
        e platit (Luni, 13 mai 2013, 23:50)

        Ionut8711 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        E platit pentru postare, ca multi alti, sunt oameni angajati, posteaza zilnic mii de posturi.
  • +14 (16 voturi)    
    policalificare (Luni, 13 mai 2013, 21:02)

    @dummy [utilizator]

    ok, ce mai urmeaza?

    preotii sa vanda polite de asigurare?

    sa imprastie cuvantul guvernului pe pamant?

    sau sa incaseze taxe, impozite si amenzi pe principiul ca sunt mai aproape de oameni.
    • +5 (5 voturi)    
      iti zic eu ce urmeaza (Luni, 13 mai 2013, 21:50)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui @dummy

      iti zic eu ce urmeaza... PARTIDUL CRESTINILOR ORTODOCSI DIN ROMANIA
      • +3 (3 voturi)    
        Macar la ei e simplu (Marţi, 14 mai 2013, 10:02)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Liderul partidului va fi cel mai pupator de moaste dintre toti.
  • +8 (10 voturi)    
    Problema nu este de a cultiva ci de (Luni, 13 mai 2013, 21:10)

    linarel [utilizator]

    a-si putea vinde produsele .
    vinzarea produselor fermierilor este toata problema pe care ai nostri guvernanti se fac ca nu o vad .

    in piete e instalata mafia pietelor si nu ai loc de ei - mai mult mafia e ajutata chiar de autoritati
    in hipermarketuri la fel - sint refuzate produsele agricole romanesti cu predilectie in detrimentul celor de import (exceptiile sint putine).as intelege la fructe si legume exotice dar spre ex la varza cum se explica pretul de raft de 0,5lei/kg( tva 24% inclus + taxe vamale de 30% fiind produse extracomunitare ) , daca mai adugam pretul transportului inseamna ca s-a importat cu pret negativ !!!
    am vazut asta iarna asta hectare de varza putrezita pe cimp in timisoara, arad , alba, , satu-mare , pitesti etc .
    in tot acest timp varza produsa in ro a stat pe cimp neculeasa de agricultori pt ca nu au avut unde sa o vinda
    cit despre exportul produselor romanesti nici nu poate fi vorba pt ca fiecare stat isi protejeaza prin toate mijloacele produsele din tarile respective .
    • +6 (6 voturi)    
      Ar fi metode (Luni, 13 mai 2013, 23:37)

      Ionut8711 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Cunosc cativa oameni de la tara, gospodari, livreaza direct in Bucuresti pentru 10-15 familii per gospodarie, produse agricole - telemea, carne, legume, fructe.
      Statul este o piedica in Romania, recomand cautati un om gospodar la tara si abonativa la divere produse, calitativ sunt foarte multumit.
      Si nu mai cumparati de la bisnitari din piata si hypermarket, daca cumperi romanesc susti economia locala.
  • +9 (13 voturi)    
    Ne-am intors la vremea lui ION CREANGA !!! (Luni, 13 mai 2013, 21:40)

    andreesanu [utilizator]

    Pai daca tot la biserica se face scoala si,se instruieste taranul ,nu este clar ca ne-am intors in istorie cu 180 de pe vremea cind incepea sa umble Creanga ???,tot in pridvorul bisericii se invata.
    Aici ati adus scoala nenorocitilor care ati guvernat tara ,in urma cu 180 de ani ,v-ati batut joc de scoala ,ati indobitocit romanul cu tembelizorul si ce s-a ales ???,o turma de vite !!!,iar scoala ati transformat-o in grajd.
    Poate ca romanul intii trebuie sa sufere ca sa se trezeasca.
  • +4 (4 voturi)    
    numai ce am vazut deunazi un reportaj (Luni, 13 mai 2013, 21:49)

    Inna100 [utilizator]

    cu un popa si cu frate-su care apelau la metode mafiote pentru a intimida oamenii din sat sa nu mai foloseasca pashunea satului , pentru ca voia dansul sa puna mana pe ea..

    Dar acum sa revin la subiect. Ce stiu popii despre fonduri europene, si cu cum pot sa-i informeze pe oameni??? Ca pe vremea lui Creanga??
    Unde sunt profesorii, primarul , oameni care au habar despre ce este vorba..
  • +4 (4 voturi)    
    doar asa de dragul omenirii? (Luni, 13 mai 2013, 21:49)

    halihalo [utilizator]

    stati sa vedeti mai intai ce de ferme si or face preotii...ca doar o stie tot omul, cei mai mari afaceristi dintr un sat sunt popa, primarul si seful de post
  • +3 (3 voturi)    
    cel mai bun ajutor (Luni, 13 mai 2013, 21:58)

    nash pandelica [utilizator]

    sa aduca ploia ! :))
  • +5 (5 voturi)    
    omg!! (Luni, 13 mai 2013, 22:07)

    lokkos [utilizator]

    De ce popii ???

    Statul nu mai are reprezentanti in sate? Primariile misuna de consilieri si alti asemenea care freaca duda. sa-i puna la treaba. plus ca probabil sunt mult mai in tema decat popii.
  • +4 (4 voturi)    
    Varanul stie cum se manipuleaza masele.. (Luni, 13 mai 2013, 22:13)

    dadan [utilizator]

    La fel cum Ilici si-a creat mase de manevra manipuland si fidelizand minerii asa si Varanul umbla la ochiul si timpanul necuratului.... dupa lungi campanii de denigrare a BOR pe antene, din santajul si presiunile atent indreptate de Varan, se naste acest curat-murdar, imaculat si nobil parteneriat.... acest parteneriat imi da de gandit - BOR nu face nimic gratis (nici mortul nu-l ingroapa gratis, nici casa nu o sfinteste gratis, etc) iar Varanul (ala micul e cu titlul de apendic al turnatorului) cand face acte de binefacere e bine sa stai cu ochii in patru ca se pune de un tun ....
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nevoie e de informare suplimantara? (Luni, 13 mai 2013, 22:19)

    GeorgePrisacariu [anonim]

    dar ce nevoie este ca popii sa "informeze" despre fondurile europene pe care le pot accesa taranii (adica mediul privat)?

    toate masurile sunt oricum suprasubscrise de 3 ori. si cele pentru ferme si pentru microintreprinderi si pentru pensiuni si pentru tinerii fermieri si pentru ferme de semisubzistenta.

    taranii sunt oricum destul de bine informati si nu are pndr atatia bani cate cereri sunt.

    ce sa informeze? pe cine? probabil sa-i informeze despre firma patriarhiei sau firma de casa a lui voiculescu cu care "trebuie" sa faca proiectul "ca sa le iasa". altfel ii "bate doamne-doamne" si nu se aproba in vecii vecilor amin.
  • -3 (5 voturi)    
    e in regula (Luni, 13 mai 2013, 22:55)

    Regalist [utilizator]

    Doamne ajuta!
  • +4 (4 voturi)    
    si la transporturi ar fi benefic...... (Luni, 13 mai 2013, 22:59)

    geocrin [utilizator]

    Preotii ar putea educa oamenii sa mearga pe jos.....
    Ei stiu, ce spun ei este litera de lege..Sloganul lor este CREDE si NU CERCETA.
    Ce frumos zimbeste Patriarhul Daniel .....stie el de ce, si NU-I singururul !

    http://www.youtube.com/watch?v=6if-DXrKoyc

    Pacat ca romanul in loc sa fie luminat cu adevarul este intunecat de cei care ar trebui sa aiba cu totul o alta menire.
    Cu ajutorul acestor preoti au reusit politicienii sa ne aduca pe ulimul loc in Europa si pe primul la saracie.
    Pacat.....multi romani NU stiu cum sa-si plateasca intretinerea sa nu mai vorbim de bugetul alocat pentru hrana familiei, care este foarte mic.
  • +6 (6 voturi)    
    Prehotii (Luni, 13 mai 2013, 23:33)

    nano2k [utilizator]

    Prehotii ar trebui maxim sa faca dansul ploii.
    Biserica sa-si vada de-ale ei (adica sucitul mintii pulimii), nu de cele lumesti cum le spun ei.
  • +4 (4 voturi)    
    Bani la popi (Luni, 13 mai 2013, 23:39)

    Ionut8711 [utilizator]

    Bani care se duc la popi ar prinde foarte bine la Sanatate si Educatie, ei nu fac nimic folositor si v-or fi lipitori pentru noi pana nu reactionam.
  • +3 (3 voturi)    
    Demisia preoti mincinosi idioti! (Luni, 13 mai 2013, 23:52)

    un dac [utilizator]

    De 3 ani e seceta. Ori Dumnezeu nu va asculta, ori rugaciunile voastre "de ploaie" au fost apa de ploaie. Sunteti printre putinii handicapati ai satului romanesc, nu printre putinii intelectuali. Atata poate religia ortodoxa in 2013? Daca chiar credeti in aceste practici samaniste de 2 bani, de ce dracu, doamne iarta-ma, nu faceti rugaciuni de bogatie gen pestisorul de aur? Sunteti cea mai mare plaga care a cuprins vreodata Romania. V-as scoate in afara legii, crestijn fiind.
    Nu mai bine investiti cutia milei in scolile din sate, fir-ati ai dracului sa fiti, doamne iarta-ma?
    Nu mai bine incetati sa mai faceti campanie electorala in biserici ca ultimii imputiti? Nu mai bine dati publicitatii numele de preoti nemernici care au colaborat cu Securitatea pe vremea lui ceausescu?
    Sau Voiculescu crede ca doar Dumnezeu il mai salveaza de puscarie? Sa se apuce dracului de karate. sa nu-l bata Dumnezeu, uciga-l toaca!
    Traim in tara in care un curvar nenorocit. mic la propriu si la figurat, un violator de fecioare, este SFANT. Pentru toti fariseii feciorelnici, nu vorbesc dpdv istoric, doar religios.
  • +2 (2 voturi)    
    cadastrul si nasterea ? (Marţi, 14 mai 2013, 7:49)

    nedumeritul [utilizator]

    astept momentul in care vor trece pentru a fi avizate si eliberate de catre biserica ortodoxa certificatele de nastere si cadastrul....
  • +3 (3 voturi)    
    bor (Marţi, 14 mai 2013, 8:47)

    yde [utilizator]

    aceasta este prima etapa in formarea viitorilor arendasi cu sutana
  • +1 (1 vot)    
    primaria inlocuita de BOR (Marţi, 14 mai 2013, 9:57)

    ala_ [utilizator]

    sigur, asta cauta BOR de mult...inlocuirea statului cu biserica.
  • +2 (2 voturi)    
    parloaga inexistenta (Marţi, 14 mai 2013, 10:07)

    ala_ [utilizator]

    se pregateste o mare teapa europei...ca pe vremea lui Ceausescu cand venea in inspectie sa vada porumbul si primele randuri puneau stiuleti mari legati cu sarma...ca sa vada mai marele tovaras si sa raporteze productie record...
    ei bine, acum s-a anuntat ca nu mai sunt parloage. Practic, tot terenul tarii este cultivat pentru ca se incaseaza subventii pentru aproape intreaga suprafata agricola.
    Am traversat acu 3 zile romania, si nu am vazut culturi decat foarte putin. Te si miri din ce traiesc oamenii. Comparativ cu statele vestice...pai in germania fiecare palma de pamant este calculata, folosita, cultivata.
    Pai daca deja s-au incasat banii...de ce e nevoie sa mai informeze preotii pe tarani? Inseamna ca taranii stiu care este mersul lucrurilor cu subventiile.
    De-aia spun....tara este cultivata pe hartie, subventiile intra. Pana cand si-o da seama careva ca este o teapa...
    Iar preotii ce sa faca si ei? Suntem in evul mediu, nu exista canale de comunicare decat prin fum si preoti. Ce ma bucur ca nu mai locuiesc in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari... (Marţi, 14 mai 2013, 10:55)

    phlo [utilizator]

    Interesanta masura...
    Oare nu mascheaza cumva acordarea de sume imense de la bugetul statului pentru BOR?
    De ce acest protocol nu a fost semnat si cu restul cultelor religioase din Romania?