Ministrul Justitiei: CSM a avizat pozitiv propunerile pentru sefia parchetelor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 mai 2013, 19:05 Actualitate | Esenţial


Tiberiu Nitu, Bogdan Licu, Codrut Olaru, Codruta Kovesi, Alina Bica
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Toti cei sase procurori propusi pentru sefia parchetelor au primit aviz pozitiv din partea Consiliului Superior al Magistraturii, a anuntat joi ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc.

Ministrul a precizat ca a fost un vot "majoritar". In opinia sa, toti cei sase procurori nominalizati au peste 16 ani de vechime in magistratura si "au maturitatea profesionala pentru a-si intelege rolul de conducator".

"Sun la varsta la care nu-si permit sa nu performeze", a comentat Robert Cazanciuc.

Ministrul a precizat ca avizul de la CSM il va primi vineri dupa care va inainta in aceeasi zi presedintelui Traian Basescu propunerile pentru numirile in functie.

Dintre cei sase candidati intervievati miercuri si joi la CSM, Laura Codruta Kovesi, propusa la sefia DNA, Bogdan Licu, propus prim-adjunct al procurorului general, si Codrut Olaru, propus in functia de adjunct al procurorului general, au primit aviz pozitiv cu unanimitate de voturi din partea Sectiei pentru procurori a Consiliului, potrivit agentiei Mediafax.

Tiberiu Nitu, propus pentru functia de procuror general al Romanei, Alina Bica, propusa la sefia DIICOT, si Elena Hosu, propusa procuror-sef adjunct la DIICOT, au fost avizati favorabil cu majoritate de voturi.

La inceputul lunii aprilie, premierul Victor Ponta a trimis CSM o lista cu sase procurori nominalizati pentru conducerea parchetelor:
  • Parchetul general - Tiberiu Nitu
  • Procuror sef DNA - Laura Codruta Kovesi
  • Prim-adjunct al procurorului general - Bogdan Licu
  • Adjunct al procurorului general  - Codrut Olaru
  • Procuror sef DIICOT - Alina Mihaela Bica
  • Ajunct al DIICOT - Giorgiana Hosu

Citeste aici:
  • Prima zi de audieri la CSM pentru sefia Parchetului General / Vezi ce declaratii au facut Tiberiu Nitu, Bogdan Licu si Codrut Olaru si cum s-a incurcat in raspunsuri candidatul la functia de Procuror General
  • Kovesi, Bica si Hosu au fost audiate pentru sefia DNA si DIICOT. Vezi ce declaratii au dat in fata membrilor CSM si unde au fost pusi in dificultate candidatii






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3123 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Rusine! (Joi, 9 mai 2013, 19:12)

    Lovelock [utilizator]

    Sunt furios. îți vine să urli...
    • +1 (1 vot)    
      ce rusine ? (Vineri, 10 mai 2013, 11:41)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lovelock

      poti fi furios, dar mie nu'mi vine sa urlu !:)
      cu cei doi adjuncti, chiar si un nutzu, nu'si poate face de cap.
      doar sa'si mai vare nasu'....
  • +7 (11 voturi)    
    gata (Joi, 9 mai 2013, 19:12)

    sucaa [utilizator]

    daca nitu a obtinut majoritate de voturi, am pierdut lupta cu justitia. basescule, daca semnezi decretul de numire, ai dat cu oistea-n gard la sfarsit de mandat.
    usl-ul a preluat tara in intregime si nu stiu daca de data asta mai scapam cumva... praful si pulberea se alege de noi.
    • +2 (4 voturi)    
      Democratia inseamna implicare (Vineri, 10 mai 2013, 5:16)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Ati fost la vot? Pina la urma cu parere de rau dar romanii au ce au votat. In plina ofensiva USL ce putea face un om? Incearca sa salveze DNA. Atit..
  • +8 (10 voturi)    
    CSM: Aviz pozitiv,...? (Joi, 9 mai 2013, 20:26)

    PeterBadesco [utilizator]

    De ne imaginat ca domnul Nitu sa fie avizat 'pozitiv' , pare ca aceasta numire face parte dintr-un aranjament penibil. Daca domnul Basescu il avizeaza si domnia sa , atunci putem spune ca numeni in Romania nu este capabil de nimic. Problema cea mai grava este ca cetatenii nu au nici o parghie sa poata scapa de acesti politicieni dea dreptul impotenti.
  • +4 (10 voturi)    
    Hi,hi,hi....CSM...Ha,ha,ha..... (Joi, 9 mai 2013, 20:32)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Cititi:

    http://sorinamatei.blogspot.ro/2013/05/exclusiv-csm-nu-i-poate-aviza-pozitiv.html

    Fara urma de indoiala CSM si-a incalcat clar propriile decizii, hotarari.
    Exista lege in Romania?
    Exista reguli in Romania?
    NU!
    Exista doar bunul plac al unora.
    Exista o intelegere foarte dubioasa, puturoasa de-a dreptul, intre Basescu si actualul guvern.
    Ponta si ai lui fac tot ce-si dorea Basescu pe vremea guvernelor Boc si Ungureanu.
    Aia executau fara cracnire, astia executa facandu-se ca ploua.
    Cine, mama dreacu' conduce tara asta?
    Ca nu noi, romanii.
    Toti cei ajunsi la "putere" devin, brusc , zombi.
    Executa, ca somnambulii, niste ordine venite de cine stie unde....
    Basescu...cred ca este si el un zombi...sef de haita
    Ceva e putred si nu aflam ce...Constantinescu a fost infrant de servicii...dar tace, Iliescu a fost omul serviciilor, dar tace, Basescu isi inchipuie ca este important pentru servicii (in naivitatea lui crede ca le controleaza) dar o sa taca...
    Cand, oare, o sa aflam cine se joaca cu noi?
    Pentru ca mi se face o scarba......
    Iata cum, "organismele" esentiale ale statului trec peste orice bun simt si, in vazul tuturor, se prostitueaza.
    Troc politic, intelegeri la varf.....bataie de joc.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce-i vrajitorule? (Joi, 9 mai 2013, 20:59)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      I-ai votat, ai injurat pana acum CSM-ul care "actiona la comanda lui Basescu" si acum te revolti de rezultatul votului tau. Fantastic! Da' ce credeai tu ca o sa se intample cu 60% majoritate uselista?
      • -1 (5 voturi)    
        ce nu ai inteles? CSM este la comanda lui B (Vineri, 10 mai 2013, 1:28)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Mai vizibil si mai scarbos ca astazi nici ca se putea.....
        Macar sa fi mimat independenta, ca nu conta (este vot consultativ...) dar nu, ei au trebuit sa arate ce slugoi sunt.
        • 0 (2 voturi)    
          Vrajitor ratat (Vineri, 10 mai 2013, 9:57)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Mda, Basescu e de vina nu-i asa?
        • 0 (2 voturi)    
          nu prea cred (Vineri, 10 mai 2013, 10:09)

          Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          ...ca TB e in spatele deciziei. Majoritatea fragila pro-justitie independenta si puternica din CSM s-a stricat inca in iarna dupa care a urmat o re-asezare a aliantelor.

          Ar fi interesant sa aflam cine si cum a votat in CSM pentru fiecare candidat - asta ar spune destul de mult.
    • 0 (2 voturi)    
      inca n'ai aflat cine conduce ?! (Vineri, 10 mai 2013, 11:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      majoritatea aia usl'amica este condusa de felix varanu, de la latrina 3.
      guvernu' este condus de doi copilot ai sai si'ai lui ilici.

      deci, ce te doare este ca, inca, seful statului, cel ales, are mai multa putere decat ar vrea soparlanii de prin gaurile lasate de lege....
  • +6 (6 voturi)    
    boahrrrrrr (Joi, 9 mai 2013, 21:04)

    corvus coraX [utilizator]

    uite de ce în România nu ai nevoie de vomitiv
  • +9 (9 voturi)    
    O bomba (Joi, 9 mai 2013, 22:00)

    Alex007 [utilizator]

    L-am vazut si eu pe Nitu asta.E bomba omu,are probleme psihice la cum vorbeste.
    Incerca sa evite intr-un mod penibil intrebarile.E sinistru omu ala.
  • +8 (8 voturi)    
    Adio (Joi, 9 mai 2013, 22:52)

    zizi_m [utilizator]

    dosare importante, vine Nitu si restul gastii sa puna batista pe tambal.

    Si daca dl. Basescu are impresia ca sunt genul de cretin care se uita la A3 si caruia vine si-i spune ca e ok sa-l accepte pe Nitu dupa ce l-a respins intr-o prima faza, atunci am si eu un mesaj pentru domnia sa: v-am votat de cate ori ati candidat, dar daca il numiti sper sa va vad in curand ca pe Emil Constantinescu, cersind atentie de la un 2-3% incredere.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo CSM.... (Vineri, 10 mai 2013, 0:55)

    luci30 [utilizator]

    TN o sa puna grefierii sa lucreze si procurorii sa supervizeze,ceva de genul mura-n gura,si-atunci se naste fireasca intrebare ce nevoie mai avem de procurorisi ce justitie va fii.Mi se pare o ,,lupta ,,inegala aceasta dintre un maestru al barei si un dosar instrumentat dupa ureche
  • +1 (3 voturi)    
    nitu (Vineri, 10 mai 2013, 1:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu va rezista prea mult, se vede ca e depasit de situatie.
    Am incredere in bogdan licu.
  • +2 (2 voturi)    
    Scenariu (Vineri, 10 mai 2013, 10:08)

    Sani [utilizator]

    Eu cred ca s-a adoptat o strategie clara::
    1. Repliere strategica
    Argument: nu poti sa lupti intr-un razboi total cu un sistem penal sprijinit de un popor idiot care nu-si cunoaste interesele si voteaza penalii.

    2. Focus pe obiectivele principale
    Ruperea troicii: Voiculescu - Antonescu - Ponta

    3. Indeprtarea lui Voiculescu din structurile statului (citeste arestarea acestuia)

    4. Recuperarea terenului pierdut la "repliere".

    De aici inainte, Voiculescu si Antonescu vor fi din ce in ce mai nervosi si nemultumiti pentru intelegerea lui Ponta cu Basescu.

    Ce dracq sa faci cu idiotii carora le plac mai mult smecheriile dambovitene ale lui Basescu, "glumitele" penibile ale lui Ponta, mitocaniile lui Becali si lenea si trandaveala lui Antonescu...

    Totusi, incet incet, lucrurile incep sa se miste si in Romania...

    Ex:Cine ar fi crezul acum 10 ani ca justitia romana va deveni o nuca asa de tare de spart de catre politicieni?

    Este probabil ultima data cand justitia face un pas strategic inapoi.