Daniel Morar: Voi da in judecata Asociatia Magistratilor/ Macovei: AMR se decredibilizeaza cu fiecare ora in care ii mai permite Vioricai Costiniu sa fie presedinte de onoare

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2013, 10:59 Actualitate | Esenţial


Daniel Morar
Foto: Agerpres
Daniel Morar a reactionat dupa ce Asociatia Magistratilor din Romania (AMR) a cerut presedintelui Traian Basescu sa revoce decretul de numire a sa la Curtea Constitutionala, acuzandu-l de esecuri profesionale si abuzuri grave, precum si de necunoasterea normelor juridice. Morar a declarat pentru Romania Libera ca va da in judecata AMR pentru stirbirea reputatiei.

"De aceasta data ii dau si eu in judecata pentru stirbirea reputatiei. AMR a protestat mereu impotriva mea, prin tot felul de declaratii sau actiuni. Au protestat si pentru ca am participat, in calitate de prim adjunct al procurorului general al Romaniei, la sedintele CSM, si au pierdut inclusiv in instanta. Acum, imi stirbesc reputatia, afirmand fie ca nu cunosc legislatie , fie ca am avut esecuri profesionale si ca n-as avea buna reputatie pentru a fi judecator la Curtea Constitutionala. Este momentul sa reactionez si o sa le cer si daune morale. In plus, o sa  sesizez si CSM pentru apararea bunei mele reputatii", potrivit Romania Libera.

In acest context, europarlamentarul PDL Monica Macovei a afirmat ca AMR, unde Viorica Costiniu este presedinte de onoare, se "decredibilizeaza cu fiecare ora" in care ii permite sotiei judecatorului Florin Costiniu, condamnat luni in dosarul Catalin Voicu, sa fie presedintele de onoare.

"Reactia judecatorilor membri ai acestei asociatii profesionale ar trebui sa fie ferma, pentru ca lipsa de credibilitate se rasfrange si asupra lor, cat timp accepta sa fie reprezentanti de la nivelul unei functii de onoare de o judecatoare al carei sot este condamnat pentru fapte de coruptie. Toate demersurile AMR initiate si conduse de Viorica Costiniu si ulterior de Mona Pivniceru, careia i-a predat stafeta, au fost pana la urma politice ori determinate de alte interese private, iar Asociatia nu mai poate fi luata in serios," sustine Macovei.

Mai mult, Macovei afirma ca, in privinta judecatoarei Costiniu nu mai exista "nici macar o aparenta de impartialitate in judecarea dosarelor de coruptie sau frauda intocmite de DNA. Sotul acesteia, fost judecator de la ICCJ - Florin Costiniu, tocmai a fost condamnat definitiv pentru fapte de coruptie la patru ani de inchisoare, cu suspendare, intr-un dosar intocmit de DNA (...) Este momentul ca CSM sa adopte o solutie care sa asigure increderea in justitie si in impartialitatea judecatorilor."

  • AMR a trimis presedintelui Traian Basescu o plangere administrativa prealabila in care cere "revocarea in tot" a decretului nr. 326 din 25 martie 2013 privind numirea lui Daniel Morar in functia de judecator la Curtea Constitutionala, sustinand ca actul este "nelegal".

In opinia AMR, actul administrativ contestat este contrar articolului 143 din Constitutie si articolului 61 alineatul 3 din Legea privind organizarea si functionarea Curtii Constuitutionale, care stabilesc trei conditii de legalitate pentru numirea unei persoane in functia de judecator al Curtii Constitutionale, respectiv pregatirea juridica superioara, inalta competenta profesionala si o vechime de cel putin 18 ani in activitatea juridica ori in invatamantul juridic superior.

AMR sustine ca aceste trei conditii sunt de legalitate, nu de oportunitate, care sa fie lasate la puterea de apreciere a organului care decide numirea. Astfel, numirea ca judecator al Curtii Constitutionale a unei persoane care nu are studii juridice superioare sau care nu are o activitate juridica ori in invatamantul juridic superior de cel putin 18 ani este nula.

 Asociatia Magistratilor din Romania arata ca nerespectarea conditiilor de legalitate se sanctioneaza cu nulitate, iar in cazul refuzului autoritatii emitente de revocare in tot a actului administrativ, competenta de anulare apartine instantei de contencios administrativ.

Potrivit AMR, Daniel Morar nu indeplineste conditia de legalitate a inaltei competente profesionale.

"Sunt astfel de notorietate publica trei cazuri in care domnia sa, ca procuror, a incalcat grav normele juridice internationale conventionale si, prin acestea, dispozitiile constitutionale referitoare la raporturile dintre dreptul national si dreptul international", se mai arata in plangerea administrativa prelabila trimisa presedintelui.

AMR precizeaza ca cele trei cauze sunt Liviu Ciupe - arestat si trimis in judecata nelegal, fiind ulterior achitat si obtinand despagubiri de la instantele nationale, Viorel Burzo - arestat si interceptat ambiental ilegal, aspecte constatate printr-o hotarare a Curtii Europene a Drepturilor Omului si Corneliu Barsan - caruia i-a fost negata imunitatea si fata de care s-au trimis informatii false in actele adresate Curtii Europene a Drepturilor Omului si semnate de Daniel Morar, aspecte constatate in decizia CEDO si in scrisoarea transmisa sefului Misiunii Permanente a Romaniei pe langa Consiliul Europei.

"Aceste esecuri profesionale si abuzuri grave ale domnului Daniel Morar dovedesc grava necunoastere a normelor juridice internationale conventionale direct aplicabile in dreptul intern roman si a Constitutiei Romaniei, prin urmare domnia sa nu indeplineste conditia de legalitate a numirii sale ca judecator la Curtea Constitutionala, constand in inalta competenta profesionala", se mai arata in documentul citat.

In 25 martie, Daniel Morar a fost numit de presedintele Traian Basescu in functia de judecator la Curtea Constitutionala, pentru un mandat de noua ani, incepand din 9 iunie.

In 5 aprilie, Daniel Morar anunta ca a decis sa se retraga din functia de prim-adjunctul procurorului general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Morar spunea ca atunci cand presedintele si premierul iti spun ca este o problema mare de constitutionalitate si ca, ramanand in fruntea Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, impiedici numirile in Ministerul Public sau esti o problema pentru sistem, trebuie sa pleci.

In aceeasi zi, Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, cu unanimitate de voturi, incetarea detasarii lui Daniel Morar in functia de prim-adjunct al procurorului general al PICCJ incepand din 15 aprilie, la solicitarea acestuia. Tot atunci s-a decis detasarea lui Morar in functia de consilier al presedintelui CSM, Oana Schmidt Haineala, pana cand acesta va prelua functia de judecator la Curtea Constitutionala.

Daniel Morar declara, la sfarsitul lunii martie, ca numirea lui ca judecator la Curtea Constitutionala nu este tocmai ce si-a dorit, dar preciza ca oamenii mai fac si schimbari radicale in viata.

"Probabil si eu am facut. Opt ani anticoruptie, alti 14 ani urmarire penala si judiciara ca procuror, acum facem o schimbare radicala", spunea atunci Morar.

Intrebat atunci cum comenteaza acuzatiile ca nu ar fi pregatit pentru mandatul de la Curtea Constitutionala, Daniel Morar a raspuns: "O sa vedeti ca sunt pregatit".

Presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, declara in 25 martie ca numirea de catre presedintele Traian Basescu a lui Daniel Morar ca membru al Curtii "indeplineste conditiile legale", el adaugand ca fostul sef al DNA "a dovedit ca este pregatit profesional".

Intrebat daca numirea unui procuror in functia de membru al Curtii Constitutionale nu incalca spiritul legii fundamentale, Zegrean a raspuns ca "mai sunt fosti procurori care au activat in cadrul Curtii si nu le-a pus nimeni nicio piedica". El a spus ca si procurorii sunt la fel de magistrati ca si judecatorii, adaugand din nou ca in Constitutie nu se face o delimitare la conditia pentru membrii Curtii privind experienta in justitie intre judecatori si procurori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5710 vizualizari

  • -24 (42 voturi)    
    Ce tare se incaiera, precum javrele de pe maidan (Joi, 25 aprilie 2013, 11:06)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Ce tare se incaiera, precum javrele de pe maidan - acesti avocatzei - ajunsi in posturi cheie cu sprijin politic.

    Din punct de vedere juridic - asocierea familiala nu extinde cauza penala - deci condamnarea d-lui Costiniu, nu poate fi extinsa asupra d-nei Costiniu, fiecare raspunde pentru sine.

    In ce priveste parerea d-lui Zagrean despre competenta d-lui Morar - are aceeasi valoare juridica, precum cea a AMR ... si probabil a mea. Fiecare cu parerea lui.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +33 (41 voturi)    
      Dar conflict de interese o fi? Dar onoarea? (Joi, 25 aprilie 2013, 11:20)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Sotul iti este condamnat in urma unor fapte dovedite de DNA al carui sef era Daniel Morar. Iar acum asociatia al carei presedinte de onoare esti, arunca cu laturi in Morar. Nu suna oare a razbunare abjecta? Inca ceva, cum este posibil ca un judecator cu sotul fost judecator la Inalta Curte, condamnat penal pentru aranjamente cu infractorii, sa fie inca presedinte de onoare al unei asociatii a magistratilor? Unde este onoarea acestor oameni? Unde este onoarea membrilor acestor asociatii?
      • +13 (17 voturi)    
        ce onoare.... (Joi, 25 aprilie 2013, 13:01)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        ....sa asteptam de la cei care desi erau platiti gras ca sa serveasca justitia, prin faptele lor au devenit ei insisi infractori dar care primesc in continuare pensii grase platite de fraierii de noi si de care familia si prietenii au "grije" sa nu pateasca nimic ?

        Daca fostul puscarias, zgariat pe la spate, a fost primit cu aplauze la congresul unui partid aflat la putere, ce pretentii sa avem de la nevasta unui infractor condamnat, care mai este si presedinte de "onoare". De oroare s-ar potrivi mai bine

        Important este ca dl. Morar sa nu se lase calcat de catre infractori si de catre familiile acestora si poate se gandeste sa candideze la functia de presedinte la statului in 1014.
        Ar fi un candidat credibil si in interior dar si in afara tarii.
      • +5 (11 voturi)    
        Mitica (Joi, 25 aprilie 2013, 15:00)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        pentru Mitica nu conteaza decit ce vede la antena3. Si Mitica din astia-s cam 70% din electorat.
    • +16 (22 voturi)    
      Poate ca legal NU dar moral (Joi, 25 aprilie 2013, 11:27)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      ce misto sa-i spuna careva pe holurile tribunalului lui madam costiniu > auzi tu "draga" barbatu nu e la puscarie sa-i trimit niste chiftelute de post < .

      Ce zici Mitica suna bine nu?
    • +10 (14 voturi)    
      dom' mitica, va pricepeti (Joi, 25 aprilie 2013, 11:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      as zice ca va cam ascundeti dupa palarie.
      e clar, sunteti in bransa.
      jos palaria !

      numa' ca vecinii de palier, care comenteaza p'acilisea, judeca dupa inima si culoarea stindardului politic.

      io zic c'asa'i. madam costiniu nu este vinovata de faptele de vitejie ale sotului,
      dar nici dansa n'a dovedit ha probitate.
      insasi cardasia, la varful acestei asociatii jegoase, cu personaje rujate de la varful justitiei, o fac sa apara intr'o poza profesionala destul de hasurata.

      despre zagrean, morar, competente, s'o dam din categoria, din putzul gandirii..juridice.

      io as zice mai simplu: se adreseaza respectivea adunatura, de ..advocate, lui base ?
      si ?!
      care'i stirea, cum ar afecta asta mersului trebilor din justitie ?!
      base le va arunca in primul cos de gunoi si va ruga pe dl.consilier diaconescu sa dea un raspuns, ...corespunzator.
      risipa de hartie.
    • +6 (10 voturi)    
      Asociatia magistratilor are tocmai rolul (Joi, 25 aprilie 2013, 12:18)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      de a interveni pentru pastrarea demnitatii meseriei acolo unde justitia nu are competenta. Ori tocmai aici e paradoxul ca sotia unui infractor condamnat pentru coruptie - fapta extrem de grava pentru un magistrat - sa gireze conducerea morala a magistratilot. Penibil si ridicol
    • +4 (8 voturi)    
      cine vorbeste de javre (Joi, 25 aprilie 2013, 13:04)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      dar cand il atacati pe base prin fata lui ca nu stie sa vorbeasca cum este? atunci ai protestat?
      costiniu era credibila daca cerea si baroului de avocati excluderea sotului ei pe motiv de condamnare penala. dar ea are probleme cu un om laudat de comisia europeana.
      hai sa pastram proportiile...
  • +25 (29 voturi)    
    Daniel Morar si AMR (Joi, 25 aprilie 2013, 11:23)

    marga 2 [utilizator]

    Cînd apare un om cinstit în structurile CSM sau CCR,încep ''dalmațienii'' să-l conteste.
    AMR este o rămășiță a structurilor comuniste, țelul lor este:cine ne stă în cale,trebuie să dispară.
    Sper ca domnul președinte să nu le facă voia.
    P.S.
    Monica Macovei are dreptate,nu se poate ca doamna Costiniu să nu fi beneficiat de ''șpăgile''soțului ei și să nu fi știut de ele.Nu are ce să caute în fruntea AMR, nici ca președintă de onoare.
    Tinerilor magistrați,faceți curățenie în rîndul vostru.Să plece aceea clasă ceaușistă în pensie.
  • +11 (15 voturi)    
    eu a; cere 1000000 eur dela fiecare judecator (Joi, 25 aprilie 2013, 11:37)

    visio [utilizator]

    dacă eram în locul lui Morar; se vede clar cât de corupt este justiția; desigur că nici procurorii nu sunt ușă de biserică, insă problema mare este la judecători; ei trebuie reformați complet, evaluați de specialiști de afară; Băsescu cu Boc sunt primii vinovați de această situație; ei ar fi trebuit să impună elaborarea și promovarea unei legislații eficiente; asta cu prescripți aeste o aberație; tatăă, ai furat faci pușcărie indiferent că procesul durează 1an sau 50 ani; comunismul este un cancer moral al societății și unii ar spune că este incurabil; dacă vom tăia dela rădăcină, vom trăi firesc, într-o țară în care un proces nu durează o veșnicie, vom trăi într-o țară unde drepturile omului sunt respectate.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai scapam de nemernicii astia (Joi, 25 aprilie 2013, 11:46)

    rov [utilizator]

    plantati de iliescu, distrugatorul neamului.
    De asta sunt cehii si polonezii departe nu au avut ghinion de lipitori, tradatori si hoti de joasa speta ca la noi.
    O mana de 5-10 % de hoti acapareaza toate bunurile acestei tari distrugand in acelasi timp viitorul, culmea intr-un grad mai mare tocmai a celor ce usor manipulati isi voteaza astfel calaii...
  • -4 (10 voturi)    
    CEDO (Joi, 25 aprilie 2013, 11:56)

    xrogo [utilizator]

    oare de ce nu este data in judecata de precinstitul Morar,ea nu stirbit reputatia?
    Sunt foarte curios cum o sa explice esecurile profesionale domnul Morar,cum o sa atace hotararile CEDO.
    • +4 (6 voturi)    
      nu mai tipati aiurea (Joi, 25 aprilie 2013, 13:07)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cazul pierdut la cedo este din cauza judecatorilor, pt ca ei i-au prelungit mandatul de arestare, nu morar. procurorul cere, judecatorul hotaraste daca respectivul ramane sau nu in arest.
      judecatori care ulterior l-au scos nevinovat. oare pe ce motive a fost mentinut in arest si pe ce motive a fost decalarat nevinovat. te-ai interesat un pic?
      sau iti place sa repeti ce spune costiniu. nu esti atent de loc. costiniu vorbeste de un caz in care hotararea a stat tot la judecatori. nu la morar. dar evita sa spuna asta
  • +5 (7 voturi)    
    ********* (Joi, 25 aprilie 2013, 11:57)

    Cataleya [utilizator]

    Presedintele Romaniei numeste un judecator la CCR coform Costitutiei.
    In primul rand exista CCR care se poate opune, la o adica.
    In al 2-lea rand exista CSM care poate sa se opuna unei numiri.
    Dar in niciun caz o asociatie condusa de o persoana mai mult decat dubioasa. Chiar daca sefia este doar "onorifica". Sau tocmai de-aia.
  • +4 (8 voturi)    
    succes d-le Morar! (Joi, 25 aprilie 2013, 12:15)

    coax [utilizator]

    Nu lasati nici o declaratie defaimatoare sa va stirbeasca reputatia. Aveti toate atuurile sa castigati!

    Va doresc din toata inima succes!
  • +2 (6 voturi)    
    ===================== (Joi, 25 aprilie 2013, 12:40)

    Zede [utilizator]

    Atunci. ne scrii si noua niste motive aici, daca tot sunt cu duiumul? Asa, frumos, ca la scoala, cu liniutze de la capat.

    Cate motive stii, atatea scrii.

    Multumim anticipat.
  • +10 (12 voturi)    
    dusmanii dusmanilor (Joi, 25 aprilie 2013, 12:41)

    quetzal [utilizator]

    daca Morar continua sa fie atat de contestat de toti coruptii si de aparatorii lor (in frunte cu nevestele de infractori:) inseamna ca inca mai avem o speranta:)
  • 0 (2 voturi)    
    In ce tara traiesti mata? (Joi, 25 aprilie 2013, 13:14)

    Sani [utilizator]

    De ce dracq sa facem schimbari? Ca nu suntem de loc corupti.
    Asa-i domnule Father Nicky?

    Da' o intrebare: In ce tara traiesti mata? Finlanda? Japonia? ....Ei sunt condusi tot de la Cotroceni?

    Ceva nu se leaga. Eu vad asa lucrurile:
    1. Unde merge ceva rau, este nevoie de o schimbare
    2. Unde se face o schimbare profunda, apar conflicte.

    Eu zic ca in Romania lucrurile in justitie merg de 50 de ani rau. Foarte rau!
    Deci trebuie schimbare. Deci apar conflicte.
    Cei care se simt atacati riposteaza.
    Asa-i mersul lumii mai draga!
    • 0 (2 voturi)    
      "Ei! cum le spui dumneata....." (Joi, 25 aprilie 2013, 14:47)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      "Ei! cum le spui dumneata, să tot stai s-asculți; ca dumneata, sani-bobocule, mai rar cineva!"
      "Conu Leonida fata cu reactiunea" de Ion Luca Caragiale.
      "Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!" Discursul lui Farfuridi din O scrisoare pierduta.
      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns?! (Joi, 25 aprilie 2013, 15:23)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        N-ai spus nimic, ai vorbit ca sa te afli in treaba.
  • +1 (3 voturi)    
    AMR (Joi, 25 aprilie 2013, 17:35)

    Mao2 [utilizator]

    este Asociatia Mafiotilor din Romania organism pro-profit cu activitati in domeniul vanzarii justitiei, onoarei, bunului simt etc....
  • +1 (1 vot)    
    o intrebare pt uslashi. (Vineri, 26 aprilie 2013, 1:05)

    un dac [utilizator]

    sa zicem ca Morar este incompetent.
    Vreau si eu un singur nume de magistrat competent agreat de USL.
    Cat despre doamna Costiniu...sa se jure ea ca nu o sa-si cumpere loboda din pensia sotului dovedit INFRACTOR si apoi mai vorbim cu ea. O penala nesimtita.