Sultanii pietelor de legume si fructe: Liderul clanurilor turce din Bucuresti si Ilfov a fost arestat

de Rise Project     RISE PROJECT
Luni, 22 aprilie 2013, 13:15 Actualitate | Esenţial


Sahin Yuksek
Foto: RISE PROJECT
Sahin Yuksek, 40 de ani, liderul unei grupari turce care a dominat in ultimii ani piata de legume si fructe din Romania, a fost arestat sambata, 20 aprilie, de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) pentru dare de mita. Tribunalul Bucuresti a admis propunerea procurorilor si a dispus arestarea cetateanului turc pentru o perioada de 29 de zile.

Procurorii il acuza pe Yuksek ca i-a oferit 40.000 de euro unui inalt functionar din Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) ca sa denatureze rezultatele unui control efectuat la firma Yuksek International Fruct SRL, compania fanion a clanului turc.

Banii au fost oferiti printr-un intermediar, insa operatiunea a cazut dupa ce functionarul statului l-a denuntat pe turc la DNA.

Clanurile turce au creat o adevarata colonie a "intermediarilor" in afacerile frauduloase din judetul Ilfov.

RISE Project a investigat, in toamna trecuta, gruparea Yuksek pana la ea acasa, in regiunea Hatay, situata la granita cu Siria. De aici sute de cetateni turci au venit in Romania ca sa faca afaceri cu alimente sau sa fie interpusi ai clanurilor turce in afacerile lor frauduloase.

Schema fraudei

Sahin Yuksek este cunoscut in regiunea Hatay drept "Vamesul" pentru aparatul de influenta pe care l-a dezvoltat in vamile romanesti. Prin acest mecanism, cantitati uriase de legume si fructe au fost introduse la pret subevaluat in tara, ocolind taxele, scrie RISE PROJECT.

Mai departe, marfurile intrau intr-un circuit comercial complicat: vanzari repetate cu adaosuri mici catre firme controlate din umbra de aceleasi clanuri. In lantul comercial erau folosite uneori si zece firme pentru ingreunarea controalelor.

Penultima firma din lant colecta grosul datoriilor la stat, deoarece aici se facea saltul de pret.  Uneori se punea un adaos si de zece ori mai mare fata de cel din vama, locul pe unde marfa intra subevaluata.

Firmele cu probleme erau inchise rapid, fiind pasate unor interpusi care declarau sedii fictive.

Pe acest traseu, populatia Romaniei este prejudiciata anual cu sute de milioane de euro, reprezentand  taxe si impozite care nu mai ajung niciodata la buget.

O valoare exacta a prejudiciilor este aproape imposibil de realizat, pentru ca firmele interpuse in lantul evazionist functionau doar cateva luni si nu raportau contabil nicio activitate, desi efectuau importuri de milioane de euro in cateva saptamani.

Firmele problema din lantul comercial erau infiintate pe numele unor cetateni straini turci, sirieni, irakieni, macedonieni etc. si controlate de turci pe baza unor procuri secrete.


Un articol de Daniel Bojin, Romana Puiulet, Cristi Ciuperca






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15088 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    aha (Luni, 22 aprilie 2013, 13:41)

    e.u. [utilizator]

    si deci in asa grupare si schema e doar un functionar de la ANAF, el centrezeaza tot el da cu capul?
    • +1 (5 voturi)    
      Doar de fatada (Luni, 22 aprilie 2013, 23:11)

      ovipetre [utilizator] i-a raspuns lui e.u.

      Astfel de actiuni sunt doar de fatada. Chiar daca sunt finalizate nu rezolva nimic. Tai un cap balaurului si cresc 7 in loc. Daca vrei sa rezolvi problema o iei de la radacina:

      1. Schimbi mentalitatea oamenilor. Dai saptamanal la TVR filme gen "Toxic - Adevarul despre alimentul modern" pana pricepe tot prostul diferenta intre o rosie turceasca hibridata si plina de chimicale, fata de una crescuta de bunica la tara.
      2. Dupa ce-i lasi pe turci fara clienti desfiintezi taxele la stat, care oricum o arde aiurea pe banii nostri. Daca sunt nelamuriri vezi Miscarea Anti Taxe.
      3. Dai fiecarei familii care doreste posibilitatea sa primeasca in concesiune macar 1000 mp teren agricol pe care sa-si faca o gradina proprie, dupa modelul rusesc.
      • -1 (3 voturi)    
        Tu gandesti? (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:38)

        LidiM [utilizator] i-a raspuns lui ovipetre

        Habar n-ai pe ce lume traiesti ma. Daca tu dai astfel de stiri la TV ai ingropat o data cu importatorii turci si micii producatori romanesti. Omul cand aude stiri dinastea : "Toxic", ala nu mai cumpara deloc rosii, poa' sa fie ele si de la bunica.

        Da de'... e greu sa gandesti.
  • +14 (14 voturi)    
    "Romania te iubesc" (Luni, 22 aprilie 2013, 13:51)

    leinad 79 [utilizator]

    a dedicat una din emisiunile din urma cu 10 luni acestor personaje....a trecut ceva timp ca sa se solutioneze...
    • +17 (17 voturi)    
      Normal, trebuiesc adunate probele! (Luni, 22 aprilie 2013, 14:19)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui leinad 79

      Exact, cred ca au fost chiar la poarta turcului, numai ca nu se putea interveni a doua zi!

      Doua aspecte sunt de retinut:

      1 Vamesul'' cred ca lucra cu organigrama de la vama romaneasca in fata, si totul se sincroniza cu autoritatile!

      2 Autoritatile financiare colcaie de primitori de spaga, care ulterior sunt stransi cu usa sa semneze orice !!!

      Totusi, in anii de glorie 2000, acestia erau cei mai corecti sponsori la Partid, cred ca acum nu s-au mai inteles la pret !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Ce noroc are turcul... (Luni, 22 aprilie 2013, 13:52)

    JestersTear [utilizator]

    ... ca nu a facut afacerile in China!
    Acolo familia ar fi primit factura pentru glontul consumat.
    In Romania va lua 2-3 ani cu executare (de data asta e mai greu cu suspendare - Bombonel stie de ce).
    Oricum sa dai o spaga de 40mii euro cash nu e chiar de colo. Omul rula bani cu camionul, probabil.
  • -4 (4 voturi)    
    calcul matematic (Luni, 22 aprilie 2013, 15:23)

    arthur_l [utilizator]

    evaziune fiscala in floare.

    in orasul circarului, ma scuzati a mascariciului se apropie 1 mai.

    deci s-a terminat cu evaziunea de la pensiuni de craciun, revelion ski, si incepe iarasi ca in ficare an la mare, de la cel mai mic vanyator de banane pe plaja pana la cel mai mare hotel de 5 stele, firma de taxi, firma de yahting, tot.

    calcul matematic:

    salariul mediu in romania e de 200 de euro, firma produce profit ca in UE, pentru ca in romania preturile sunt mai mari ca in UE.

    in ce conturi intra diferenta de bani de la 200 la 1000 de euro pe care ar fi trebuit sa ii plateasca salariatului??? ca la stat nu intra niciecum ca toate firmele sunt pe minus la profit.

    aaa si ce banci sunt in romania???
    cand pentru un credit de 5000 de lei platesti inapoi cu asigurare, administrare comision, dobanzi 10000 de lei???

    multumesc la revedere. la prins pe acest ametit dar mai sunt cate doi in fiecare oras.

    a si am mai vayut o chestie mai nou - se plimba cu masina prin sate si le vand la oameni mere, cartofi facand evayiune fiscala la greu. unde e politia????
  • +5 (7 voturi)    
    si astfel (Luni, 22 aprilie 2013, 15:28)

    ANA2049 [utilizator]

    distrugerea micilor intreprinzatori si cei care doresc sa dezvolte un program- proiect accesand fonduri UE....sunt intorsi de banci ca NU sunt solvabili....deoarece ...mai bine marfa ...neconforma decat ...rosii romanesti..........fructe romanesti......adica ne furam caciula singuri!

    turcii, arabii, chinezii....ne distrug propriile afaceri romanesti .....! Si pana cand? oameni buni?

    si ei ne rad in nas ca ROMANII sunt fraieri!

    cand romanii or sa invete sa nu mai cumpere marfa turceasca, arabeasca, chinezeasca si sa isi protejeze propriile companii atunci o sa vedem si ridicarea nivelului de trai in RO.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo, acum se vede ce probleme sunt in Vami (Luni, 22 aprilie 2013, 15:33)

    bigbrother [utilizator]

    Au mai incercat odata sa darame mafia din Vami, poate acum va fi cu noroc. Nu de altceva, dar daca iar mai fac aia o defilare pe la televizor ca apoi sa se intoarca acasa ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic..inseamna ca avem o justitie si o politie de tot rahatul si ne meritam soarta cu varf si indesat.

    Asta ca tot se intreba clasa politica de ce nu suntem primiti in spatiul Schengen..uite d'asta, ca ajungeau turcii a doua oara la Viena.
    • +2 (2 voturi)    
      too late (Luni, 22 aprilie 2013, 16:27)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      sau pe romaneste "te laat" ,turcii sunt mult dincolo de Viena de zeci de ani:)
  • +5 (5 voturi)    
    clan turc (Luni, 22 aprilie 2013, 16:55)

    consting [utilizator]

    sa nu se numeasca inaltii functionari corupti. ca sunt de la usl. uslistii se cred zane neprihanite. acest guv cu 70%voturi vor ajunge cat de curand pe tobogan. nu ca portocalii au fost de soi. dar astia ii vor depasi cu brio la furaciuni. la marea adun nat pe care au tinut-o in weekend au spus ca de azi -luni- incepe campania pt europarlamentare. sunt niste iresponsabili. in tara asta cine guverneaza si gandeste sa o scoata din criza ? probabil vozganian ca si asa nu mai poate sta din cauza celor care au parasit tara pt ca politicienii de toate culorile au transformat romania intr-o tara de someri prin privatizarile frauduloase care le-au bur dusit conturile.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 22 aprilie 2013, 17:14)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui consting

      daca reusesc sa "inchida" primii 100 de evazionisti din tara, isi pot vedea linistiti de guvernare... e mai mult decat suficient pentru a trece pe crestere economica. Si nici nu trebuie sa-i prinda pe toti; e suficient sa le transmita neoficial ca statul nu mai accepta evaziune la nivelul actual.
  • +4 (4 voturi)    
    Cind mergi pe acelas drum faci carare si te prine. (Luni, 22 aprilie 2013, 17:33)

    andreesanu [utilizator]

    Pastrindu-si lipeala turcul a facut carare mergind la aceeasi poarta cu peschesul,si asa a fost usor de prins ,iar ca sa nu cada toata sndramaua din ANAF au sacrificat turcu (turcu plateste ).
    23 de ani au tot uns turcii usa la ANAF sa nu scirtie,dar se pare ca numai 40000 de euroi nu-i destul la cit baga turcul marfa cu sutele de tiruri si ca sa priceapa ca trebuie schimbat tariful trebuie speriat turcul ,ca alfel e zgircit si nu da mai mult.
    In rest nu va faceti grija ca sunt destui costiniu in justitia romana care-l face boboc pe turc ,il spala ca la nufarul ,iese turcul una doua si cu scuze de deranj.
  • +1 (3 voturi)    
    Praf (Luni, 22 aprilie 2013, 20:36)

    A-lex [utilizator]

    Iar o arestare de Week-End.......peste cateva zile o sa fie liber si cu scuzele de rigoare,,,,prea multi va trage dupa el .......tocmai acum inainte de Paste?

    Toate aceste anunturi sunt ca artificile ...cu efect acuma si dupa aceea ....GATA...
    O sa fie aplaudat ca Nastase la Congres...pardon ...Premile .........,Parca era Ceausescu....e,,, cine face Puscarie...este...OVATIONAT....