VIDEO Senatoarea Cristiana Anghel s-a cazat intr-o casa de oaspeti a Ministerului Educatiei. Eu in Parlament sunt in comisia de Invatamant

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 aprilie 2013, 20:08 Actualitate | Esenţial


Cristiana Anghel in 2010
Foto: Agerpres
Senatoarea PC Cristiana Anghel, cunoscuta pentru greva foamei din vara lui 2010, a obtinut o locuinta de serviciu intr-un camin in care locuiesc studenti si angajati ai Ministerului Educatiei, scrie RTV.net. Senatoarea nu considera ca este vreo problema si a argumentat miercuri, la Antena 3, ca este membra a comisiei de Invatamant in Parlament.

"Eu in Parlament sunt in comisia de Invatamant, deci daca e vreo problema, poftim, sunt in comisia de invatamant", a spus Cristiana Anghel, invitata la emisiunea lui Radu Tudor, la Antena 3.

"Este vorba de un camin in care locuiesc elevi, dar si angajati ai Ministerului Educatiei, acestia din urma avand cateva etaje rezervate. Cristiana Anghel locuieste la nr. 907, iar Oana Anghel la nr. 3. Daca Oana Anghel este angajata a Ministerului Educatiei si are dreptul la o asemenea locuinta de serviciu, mama ei nu se afla in aceasta situatie", relateaza Romania TV.

"Potrivit reglementarilor Academiei de Studii Economice, 'cazarea cadrelor didactice si angajatilor Academiei de Studii Economice din Bucuresti, precum si angajatilor Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, beneficiari ai locurilor de cazare in caminele Academiei de Studii Economice, se face dupa cum urmeaza:
  • cadrele didactice ale Academiei de Studii Economice din Bucuresti vor fi cazate in caminul Moxa E sau Casa de Oaspeti din Strada Bozieni.
  • angajatii Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului vor fi cazati in Casa de Oaspeti, in cele 48 de garsoniere si 3 apartamente repartizate acestuia, numai pe baza aprobarilor scrise date de Secretarul general al ministerului'", adauga RTV.net.
Senatoarea PC sustine insa ca a depus o cerere prin care a cerut sa stea in acea casa de oaspeti, pe o perioada "determinata" si ca legea nu-i interzice ca parlamentar acest lucru.

"Stau intr-un camin care este al Ministerului Invatamantului, al ASE, am cerere, e aprobata, nu am dat pe nimeni afara (...) imi platesc frumos chiria", a explicat aceasta, argumentand ca ar fi putut sa stea la hotel unde ar fi cheltuit "din banii cetateanului 90 de milioane de lei pe luna.



In prezent, senatoarea primeste de la Parlament un milion de lei pe zi pentru cazare, dupa cum a explicat ea, iar in februarie a incasat "25-27 milioane".

Intrebata cat o costa chiria, Cristiana Anghel a sustinut ca nu stie, in conditiile in care locuieste acolo de doar o luna: "Nu am platit inca nimic, se plateste la doua luni. Nu m-a interesat, nu am intrebat".

Ea a invocat "o mare problema personala" si a povestit ca a fost la decan, caruia i-a spus: "Eu nu am cum acum sa umblu sa-mi gasesc o casa unde pot sa stau. Stiu ca exista cinci sase camere libere, pot sa stau si eu pana ma linistesc? Si a spus da, doamna".

Senatoarea locuieste in acelasi camin cu fiica sa, despre care presa a relatat miercuri ca este angajata a Ministerului Educatiei din 2012.

Cristiana Anghel a intrat in greva foamei pe data de 26 august 2010, protestand in acest fel fata de diminuarile salariale din sistemul bugetar si fata de neaplicarea legii care prevedea majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice, lege aprobata de Parlament. Pe 27 septembrie, ea a fost transferata de la Spitalul Municipal din Caracal la Institutul de Diabet din Capitala, dupa ce starea sa de sanatate s-a agravat.

La alegerile din 9 decembrie 2012, invatatoarea Cristiana Anghel de la Caracal a obtinut un mandat de senator in colegiul 1 din Dolj cu 56,82% din voturi, reusind sa-l surclaseze pe contracandidatul sau, fostul primar al Craiovei Antonie Solomon






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9616 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Astia chiar fac misto (Joi, 11 aprilie 2013, 20:32)

    sucaa [utilizator]

    chiar fac misto de noi. in special de cei ce i-au votat. arata ca pot sa faca ce vor muschii lor.
    multumim votantilor usl.
    • +14 (16 voturi)    
      Au avut nesimtirea de a prosti o tara intreaga (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Crezi ca ei respecta pe cei ce i-au ales?
    • +5 (5 voturi)    
      corect! (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:11)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Sigur ca da, eu NU am votat-o, asa ca nu am dreptul sa critic, dar cei ce au trimis-o in Pralament pe doaman respectiva, ce parere au despre modul cum cheltuie banii nostri, ai contribuabililor?!
  • +27 (29 voturi)    
    daca nesimtirea ar fi dureroasa... (Joi, 11 aprilie 2013, 20:37)

    Gryphus [utilizator]

    Cristiana Anghel s-ar tavali in chinuri
  • +26 (26 voturi)    
    Nu inteleg care e problema... (Joi, 11 aprilie 2013, 20:42)

    LiviuX [utilizator]

    Am doar o nelamurire: ce te faci daca si cei din comisiile de aparare vor voi sa iasa cu tancuri pe strada, ca de...??
    PS. Si cum de ia un milion pe zi pentru cazare? Asta de acum e strigator la cer (ca oricum la altii/altele nu te ia nimeni in seama, deci obtii acelasi rezultat ca si strigand la cer), considerand ca sunt atatea salarii de 1000 lei lunar sau chiar mai mici!!!
  • +33 (33 voturi)    
    interesant (Joi, 11 aprilie 2013, 20:50)

    Tomis [utilizator]

    Acum cativa ani facea greva foamei din lipsa de bani probabil iti spunea cat a costat intretinerea si cat a avut salariu pana la ultima zecimala, iar azi cand o intrebi cat este chiria iti spune ca "nu m-a interesat, nu am intrebat" - adica, la banii ei, ce conteaza cat este chiria? Cum se schimba oamenii, nu?
    • +23 (23 voturi)    
      oamenii nu se schimba.. (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:36)

      TheDude [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      asa usor..

      "Doamna" respectiva primeste 1 milion PE ZI pentru cazare de la stat, si plateste probabil 1 mil PE LUNA, la camin ;)

      Te-ai fi asteptat sa declare asta? - ca face profit 25-27mil pe luna doar din diurna de cazare? :))
  • +15 (19 voturi)    
    ! (Joi, 11 aprilie 2013, 20:56)

    Danavincze [utilizator]

    Rusine doamna parlamentar!
    • +2 (2 voturi)    
      ei, hai sa fim seriosi! (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:13)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      Ce sens are sa ii strigi "rusinica!" atunci cind este absolut evident ca nu ii este de lco, dar absolut de loc, rusine?!
  • +21 (21 voturi)    
    "un milion de lei pe zi" (Joi, 11 aprilie 2013, 21:33)

    Trabucodonosor [utilizator]

    "senatoarea primeste de la Parlament un milion de lei pe zi"

    Cât vine asta-n euro?
    • +12 (14 voturi)    
      pai cam (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:36)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      23 euro. Oricum e mult mai putin decat la hotel.
      Eu unul nu am o problema ca sta acolo si isi plateste chiria.
      Insa am o mare problema cu faptul ca astfel de persoane ajung sa fie parlamentari. Nu are nicio treaba cu politica doamna aceasta. Si oricum, asa cum am vazut-o la televizor, e genul de om care nu poate privi mai departe decat "sa ne dea statul ceva".
      • +2 (4 voturi)    
        Ar trebui sa ai o problema! (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:07)

        TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Nu este normal ca acestor indivizi sa li se ofere pt cazare o suma mai mare decat cea platita in mod real. Concret, daca plateste 100 ron/luna la camin, ar trebui sa i se deconteze strict acesti bani.
        • +1 (1 vot)    
          corect! (Vineri, 12 aprilie 2013, 13:20)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

          dar aici nu e vina ei.
          Banuiesc ca la fel primesc toti ceilalti parlamentari 1mil pe zi si stau in chirie cu 300euro pe luna ( in cazul in care nu stau la hotel). Adica madam nu are un regim mai special decat ceilalti parlamentari.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai calculeaza o data!! (Vineri, 12 aprilie 2013, 14:21)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui moka

        1.000.000 lei = 227.568 EUR
      • +2 (2 voturi)    
        usor cu aritmetica! (Vineri, 12 aprilie 2013, 14:22)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Ea primeste acei 23 de euro PE ZI, si cand e sesiune si cand nu e, adica 365 zile pe an. La un hotel ar fi platit noptile EFECTIVE de cazare. Iar la 200 E lunar ar fi gasit o garsoniera DECENTA in Bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      ! (Vineri, 12 aprilie 2013, 15:00)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Pai da! primeste un milion pe zi numai pentru cazare in Bucuresti, basca salariul de 4o milioane si celelalte cheltuieli : secretara, birou, transport, telefon , preturi mici la bufetul parlamentului etc.Trai nineaca!
  • +22 (22 voturi)    
    ce prost am fost.. (Joi, 11 aprilie 2013, 21:45)

    exilatul [utilizator]

    ca am plecat din rom in 90.....mai bine ramineam in tara, faceam greva foamei ( care e ceva obisnuit in rom ) si eram ales deputat, senator de prostime...cum sa mai progreseze tara aia cind in parlament sunt reprezentantii imbecililor si hotilor din rom..
  • +27 (27 voturi)    
    buuun (Joi, 11 aprilie 2013, 21:45)

    andreiu [utilizator]

    Imi place ca stati calare pe ea :) Cred ca cedeaza in curand....
    • +13 (13 voturi)    
      gresesti, cuafura rezista! (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      Ieri madam Anghel fara nici o jena combatea pe la televiziuni cum sa se schimbe legea pensiilor militarilor; ghiciti de ce nu-i asa? Sotul e pensionar dintr-o "structura militara"! Pam-pam!
  • +22 (24 voturi)    
    Incredibil, (Joi, 11 aprilie 2013, 21:57)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Câtă lume poate să prostească aceasta zgripţuroaică!
  • -2 (20 voturi)    
    cateva dileme... (Joi, 11 aprilie 2013, 22:37)

    un dac [utilizator]

    1. unde locuieste de fapt aceasta femeie? ba e casa de oaspeti, ba este camera de camin, ba e bloc cu garsoniere si 3 apartamente, caz in care nu stim daca sta in garsoniera sau in apartament.
    2. cum este posibil ca zeci de jurnalisti (rtv, b1tv, antena3, hotnews etc) sa nu afle de fapt mai nimic. nu exista declaratii de la rectorul ASE, seful grupului parlamantar PC, presedintele PC etc. unde sta mai exact? care este suprafata pe care o ocupa? cine i-a semnat aceste acte, ca doar nu a ocupat cu forta acea camera/apartament/casa?
    3. daca intr-adevar primeste 3,000 lei, desi bugetul este de 4,000 lei (cel redus), practic ne costa mai putin pe noi contribuabilii (chiar daca isi baga toti banii in buzunar...evident ca nu sunt de acord, dar este o nuanta aici).
    4. ADEVARATA STIRE ESTE CA UN SENATOR USL A CRITICAT DUR PROMISIUNILE USL DIN CAMPANIE. Doar ca e greu acum sa dea inapoi jurnalistii anti USL care au inceput acest atac impotriva acestei femei. Prin urmare asistam la un linsaj mediatic (de ambele parti ale jurnalistilor).
    Pacat. Si de lipsa de profesionalism, dar si de lipsa de discernamant a votantilor/telespectatorilor.

    PS: bine ca am terminat cu chiria lui Geoana, bine ca am terminat cu toate spatiile rapps ocupate de smecheri, bine ca am terminat cu parlamentarii care iau banii de chirie desi au mai multe proprietati in Bucuresti....Doamne, ce memorie scurta avem noi ca natie.
    • +17 (17 voturi)    
      Nu domnule.. (Vineri, 12 aprilie 2013, 2:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Nu s-a uitat nimic, dar e bine sa se vada cine sunt "eroii" natiei care au luptat impotriva dictaturii lui Basescu. Maine-poimaine o sa le dea si certificat de revolutionar.

      Si sa ajungi sa plangi de linsaj mediatic pe cineva care a fost angajata zilnica a latrinelor sa improaste cu noroi in Basescu si Boc, e ca si cum ai spune "saracii tortionari". Cam asta.

      Stai ca o sa apara si alde "Tour Eiffel" sa ne spuna ca ce baaaa, aia din PDL s-au plimbat cu elicopterul si au facut afaceri cu statul (numai ei si doar ei), asa ca ciocu' mic despre magariile, nesimtirile si hotiile din USL, ca astia au voie, "e" de-ai lor, frumosi si destepti.
    • +1 (1 vot)    
      numai 23 de case!!! (Vineri, 12 aprilie 2013, 14:25)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      au fost vandute de la RAAPPS. Restul pana la min.500 mai urmeaza. Asa ca s-au terminat numai 23 de chirii (nici Geoana?).
  • +18 (18 voturi)    
    Prim-ministru plagiator, senatoare fripturista... (Joi, 11 aprilie 2013, 22:54)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Minciuna mai gogonata ca asta eu n-am auzit... Cine se duce sa stea intr-o locuinta fara sa intrebe/stie care este chiria ??????
    Oameni buni: Va/ne asteapta zile grele...
  • +13 (13 voturi)    
    nu-i rea ideea .. (Joi, 11 aprilie 2013, 22:56)

    yoko ono [utilizator]

    ce-ar fi dacă toți penalii de parlamentari ar sta la fel ?
  • +14 (14 voturi)    
    Unde sunt postacii USL? (Vineri, 12 aprilie 2013, 8:59)

    Sani [utilizator]

    Mazeta, finutza, evoque.....?
    • +11 (11 voturi)    
      pai tot acolo (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:38)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      cred ca este randul lor in casa de oaspeti :)
    • +3 (3 voturi)    
      comenteaza in draci (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:44)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      declaratiile de aseara ale presedintelui ...
  • +3 (3 voturi)    
    Cat de josnic! (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:40)

    Vladynica [utilizator]

    S-au folosit de femeia asta care e o IMPOSTOARE , au castigat de pe urma ei, acum ca s-au vazut cu sacii in caruta se delimiteaza vezi Doamne de ea!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu este treaba dumneavoastra, da?! (Vineri, 12 aprilie 2013, 10:52)

    Lucky1 [utilizator]

    Cam asta a fost raspunsul obraznic al dnei senator dat ziaristilor care au intrebat cu privire la legalitatea rezidentei ei in acel camin.
    Pe langa meschinaria de care da dovada, madam senator se incadreaza perfect in modelul functionarului de stat: o atitudine dictatoriala, refractara, chiar agresiva cand i se cere sa dea socoteala sau explice actiunile sau comportamentul, lipsita de acea modestie, umilinta fata de cetateanul de rand, contribuabil, care o plateste, si pe care s-a angajat sa-l slujeasca.
    Aici trebuie lucrat. Sa le scoti din cap acestor indivizi ca ei sunt acolo nu ca dictatori, ca sefi ai poporului ci ca servitori ai poporului.
    Din pacate, odata ajunsi in acea pozitie, sfideaza si dispretuiesc poporul care i-a ales.
  • +2 (2 voturi)    
    "nu am platit inca nimic?" (Vineri, 12 aprilie 2013, 14:42)

    Ion Zapada [utilizator]

    pai eu pricep...daca respectiva-n cauza n-a platit nimic...cum, de-a luat bani de diurna? ce face cu ei...venit extra???
    Nu mai mira nimic pentru nimeni madama grevista a foamei...dar chiar asa...foame de bani sa fie??? si obrazu' cat de gros.....