UPDATE Doi medici de la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti, retinuti pentru ca ar fi cerut spaga pentru a opera copii. Ei vor fi cercetati in libertate

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 9 aprilie 2013, 12:24 Actualitate | Esenţial


Medicii Gheorghe Stefan Ozsvath si Florin Dumitru Rusu, de la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitala, au fost retinuti sub acuzatia de luare de mita, dupa ce ar fi primit bani pentru a opera trei copii, informeaza Mediafax. La perchezitia corporala, asupra doctorilor au fost gasiti peste 6.000 de lei.

Procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti i-au retinut marti pe medicul chirurg Gheorghe Stefan Ozsvath si pe medicul anestezist Florin Dumitru Catalin Rusu pentru luare de mita si cer Tribunalului Bucuresti arestarea preventiva a acestora pentru 29 de zile.

UPDATE 3: Cei doi medici vor fi cercetati in libertate, dupa ce Tribunalul Bucuresti a respins propunerea procurorilor de arestare preventiva.


Instanta a dispus in schimb ca cei doi medici sa aiba interdictia de a parasi localitatea pe timpul desfasurarii anchetei.

Decizia tribunalului nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs de procurori.

UPDATE 2: Managerul Spitalului "Grigore Alexandrescu", Dan Enescu, a declarat ca unitatea sanitara va face o ancheta in cazul medicilor Gheorghe Stefan Ozsvath si Florin Rusu, retinuti pentru luare de mita, precizand ca pana acum nu au fost reclamatii din partea familiilor pacientilor tratati in spital.

"Vom face o ancheta in cazul celor doi doctori. Imi pare rau pentru acest incident, mai ales ca pana acum nu am primit nicio reclamatie la adresa doctorilor Gheorghe Stefan Ozsvath si Florin Rusu, acesta din urma fiind chiar seful Clinicii de Anestezie Terapie Intensiva, cel care a reusit sa tina in viata cei cinci bebelusi arsi in incendiul de la Maternitatea Giulesti", a spus profesorul Enescu.

UPDATE 1: "Declaratiile sunt unele de recunoastere a luarii banilor, altele nu. Reputatia unuia sau altuia nu a fost evaluata, nu face obiectul dosarului penal," a declarat marti procurorul-sef Bogdan Staicu.

Medicul Gheorghe Stefan Ozsvath este acuzat ca a primit cate 600 de lei pentru a opera trei copii.

"S-a retinut ca, in zilele de 7 si 8 aprilie 2013, pentru a efectua interventiile chirurgicale asupra pacientilor minori C.A.M., C.V.G. si G.L.C., medicul chirurg Ozsvath Gheorghe Stefan a primit cate 600 de lei pentru fiecare interventie chirurgicala. La perchezitia corporala efectuata asupra medicului a fost gasita suma de 3.076 de lei", au precizat procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti intr-un comunicat de presa.

Anchetatorii l-au retinut pe medicul anestezist Florin Rusu pentru ca ar fi primit 550 pentru a participa la cele trei operatii.

"Totodata, s-a retinut ca, in ziua de 08 aprilie 2013, pentru a participa la cele trei interventii chirurgicale, medicul anestezist Rusu Florin Dumitru Catalin a primit suma de 150 de lei pentru primul pacient, respectiv cate 200 de lei pentru fiecare dintre ceilalti doi pacienti. Medicul avea asupra sa suma de 3.050 de lei la momentul conducerii la sediul Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti", au mai aratat procurorii.

Cercetarile in acest caz au fost facute de Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti si Directia Generala Anticoruptie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11116 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    La Grigore nu se cere spaga! (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:38)

    pedepsitorul [utilizator]

    Si o pot spune zeci de mii de parinti care si-au dus copii acolo, bine-inteles ca se platesc politze!
    • +8 (16 voturi)    
      Hai, nu zau! (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Acum iarasi veti da vina pe sistem, ca nu sunt platiti, ca incvata mult, ...
      Sa fim seriosi, sunt putini cei care sunt daruiti!
      Celalti sunt croiti pe bani!
      • +4 (10 voturi)    
        Mizeria din sistem sunt asistentele! (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:43)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Daca doctorii isi fac meseria, cu sau fara donatii, mizeria din sistemul medical este reprezentata de asistentele medicale!

        Se poate verifica:

        La Grigore, doctorii se duc la spital cu metroul iar asistentele care traiesc numai din spaga si santajand pacientii cu orice mic serviciu de care acesta are nevoie, vin cu masina!
        • +3 (5 voturi)    
          mita e in floare (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:30)

          mirela [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

          la grigore alexandrescu se da MITA ,nu se iuta nimeni la tine fara bani, nu conteaza ca sunt copii ,ca sufera ,din contra profita de sensibilitatea parintilor carecare ar face orice sa pt copil si cer daca vb cu un medic dupa ce ii dai lui iti sugereaza ca mai sunt medici in echipa si ca trebuie sa fi atent cu ei ,(tot la ortopedie am fost ) ,cat despre asistente sunt JALNICE ,NU DE UITA LA TINE FARA SA PUI CEVA IN BUZUNAR, vorbesc fff urat ,nu te prea tin de vorba ,era un mica de statura ,era ceva de groaza sa mergi sa ceri ceva sau sa te sfatuiasca ,tipa urla .dupa ce pui 10-20lei la buzunar .....a stati un pic... da ...vin imediat sa vad despre ce e vorba. Noua ANSTEZISTUL nu ne-a cerut bani din contra s-a comportat exemplar ,ne-a explicat riscul vs beneficii la oasemenea operatie .
    • +22 (22 voturi)    
      Nu, nu se cere direct (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Dar te amina cu operatia pina "pricepi" ce ai de facut.
    • +3 (9 voturi)    
      nu fi mai penibil decat esti (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:30)

      visio [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ca nu are sens; cine a trecut printr-un spital stie ca spaga incepe dela portar si se sfarseste cu doctoral sef; acesti doctori, asistente, etc, trebuiesc bagati in puscarie tot restul vietii, averea confiscate integral, iar membrilor familiei trebuie sa le fie anulate toate diplomele; daca seful familiei lasa un copil sa moara, e correct ca si familia sa sufere la fel...sa fim intelesi, omul plateste asigurari medicale iar ce depaseste acest pret este platit separate, cu factura, garantie, etc...
      • -2 (12 voturi)    
        ii bagam in puscarie? (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:39)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui visio

        Si dupa ce-i bagam in puscarie si le confiscam averile cine ne mai opereaza copiii?
        Majoritatea doctorilor fug in Vest, unde sunt platiti regeste si nu fac mare lucru.
        Cei care raman e adevarat ca accepta "cadouri", pentru ca statul le ofera niste salarii mizere. Statul e de vina, nu doctorii....
        • +3 (7 voturi)    
          da, ii bagam (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:39)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Vali

          Cei care cer spaga pentru a opera sau conditioneaza efectuarea operatiei de grosimea plicului DA - merita bagati la racoare.

          E o diferenta mare intre "a accepta" si "a cere". Punct.

          PS: E unul mai sus care zice ca doar asistentele iau spaga, iar doctorii merg cu metroul. Serios? Iar aia 3.000 (TREI mii!!!) de lei din buzunar erau pentru abonamentul la metrou, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          nu ai fost atent la ce am spus (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:10)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui Vali

          repet: omul plătește asigurări sociale, iar ce depășește valoarea acestor asigurări este plătit separat de pacient; evident că trebui eliberată factură și garanție pentru serviciul prestat; e ceva neclar în ce am spus? ”dialectul” este cel oficial, termenii sunt politicoși; deci, cum vrei să reformulez? în chineza veche? apropo de plecatul doctorilor în străinătate, majoritatea doctorilor de care zici tu...ai auzit de Companii specializate în recrutarea de personal calificat într-o anumită meserie? patronul unei asemenea Companii, cumpără timpul publicitar la o televiziune și se face cunoscut; târguri specializate pe sectorul sănătății sunt destule în timpul anului, la fel ca și tâgurile de turism sau it, sau...ce vrei tu; treaba că tu deschizi tv-ul fix când își face omul reclamă, este problema ta; apropo de reclamă, ești cetățean european și ai drepturi; dacă retardații noștri guvernanți nu se apucau să înjure toată Europa, astă vară, românii puteau beneficia de servicii medicale la standarde europene, evident cu legislația modificată în acest scop; însă, cum tu ești un votant febril al usl-ului, îți doresc să fi operat la piciorul stâng deși tu suferi de pneumonie...asta că tot vorbim de calitatea serviciilor medicale; salariul celor din sistemul de sănătate este strict problema lor și este numai vina lor că au lideri sindicali corupți; repet: nu este doctor, asistentă, portar de spital, să nu fi cerut șpagă; cel mai recent exemplu, întâmplat mie, a fost cu portarul unui spital de urologie; portar care nu mă lăsa să intru la un prieten până nu îi dădeam șpagă; deși aveam bani la mine, am preferat să îmi chem prietenul la poartă și să îi dau prin gard kg de struguri, să se îndulcească; așa că nu îmi spune că pleacă doctorii în occident și sunt plătiți regește să stea degeaba; sincer, nici nu îmi las copilul să fie operat de doctorii români; eu era să o pățesc în spitalul românesc; un copil, internat cu o fractură de umăr, a murit în spital românesc; știre la tv..
          • 0 (0 voturi)    
            Nu ai inteles (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:56)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui visio

            Omul plateste asigurarea sociala iar asigurarea plateste lucrarea medicala. De aia se fac asigurari obligatorii, se ia putin de la multi, ca nu toti au nevoie.
            La pachetele de asigurari facultative e alta poveste...
    • +3 (7 voturi)    
      dr.pedepsitoru? (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:39)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      nu te-au prins? nu-ti face INCA semnul crucii, DNA vegheaza!
      • +1 (1 vot)    
        ai o bere dela mine (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:12)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        am râs de m-am stricat..merg să mă repar într-un spital românesc...să devin rece și indiferent=))
  • +23 (23 voturi)    
    Sunt multi medici care pretind bani... (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:39)

    gigi [anonim]

    Din pacate sunt foarte multi medici care pretind bani.
    O alta categorie este acceea care nu cer expres bani dar te trateaza mizerabil si nu te baga in seama daca nu le dai.
    Sunt insa si medici pasionati cu inima care nu iau bani si ingrijesc paciantii din tot sufletul. Pacat insa ca aceasta categorie e cea mai putin numeroasa...
    • +11 (15 voturi)    
      Corect (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:54)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Din pacate, asa este, cei care nu iau mita sunt cai mai putini... cu toate astea, eu cred ca ar fi milt mia multi asa daca ar avea salarii decente. Oamenii si standardele lor morale sunt adaptabile. Un om chiar cinstit (la fel de cinstit ca media) va fi impins de saracie sa ia spaga si, al inceput, se va simti prost. Dar psihicul uman este uimitor de adaptabil si, in curand, el va ajunge sa considere fapta asta ca pe ceva normal si corect... Din fericire, eu cred ca procesul e reversibil: marirea salariilor cuplata cu cateva arestari vor transforma pe multi in oameni cinstiti din nou.
      • +18 (20 voturi)    
        au salarii mici intradevar dar... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:09)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui xvlad

        Faptul ca au salarii mici nu justifica sa conditioneze actul medical. Oricum majoritatea pacientilor dau bani medicilor, mai ales chirurgi, asa ca veniturile lor totale nu sunt nici pe departe modeste. 200 ron /zi daca iau si tot vin 4000 ron /luna pe langa salariu. Insa sunt chirurgi care pleaca zilnic cu peste 1000 Euro in buzunar, bani net neimpozitabili...
        • +11 (11 voturi)    
          Corect (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:37)

          xvlad [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Sunt cativa, foarte putini, care castiga cat zici tu. Aia probabil ca nu mai pot fi intorsi de la metehnele lor.

          Dar pe langa astia, eu cred ca mai sunt multi altii care se complac intr-o zona gri a eticii pe care ei o vad alba. Si asta fara a castiga cine stie ce. Asta pentru ca spagile mari si multe se duc la sefii de sectie si la cei cunoscuti si cu reputatie. Acestia din urma, intr-un demers cinic, intretin situatia: refuza sa-i invete pe cei mai tineri, nu-i iau in operatii si nu ii lasa sa aiba acces la pacienti. Ei bine, eu despre acestia, care sunt majoritatea medicilor, ziceam ca se pot intoarce de la obiceiurile spagii.
        • +8 (14 voturi)    
          am salariu mic = te tratez cu nesimtire (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:42)

          Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Problema in Romania e ca nu exista respectul fata de meserie. Majoritatea celor care au salariu mic se simt indreptatiti sa isi faca treaba in bataie de joc si sa te trateze cu nesimtire. Ei nu se gandesc ca ar putea sa-si caute un alt job unde sa fie platiti mai bine, sa plece din tara sau sa se reprofileze profesional. Nu, pe ei ii duce mintea doar la atat: nu ma platesti cum trebuie, nu lucrez cum trebuie. In spitale, asta e valabil mai ales la asistente, anestezisti etc. Mai putin la doctori, desi exista si printre ei destule specimene pe care daca nu le platesti nu te baga in seama.
          • +8 (10 voturi)    
            Sal mari - idem (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:38)

            cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

            Nici salariile mari nu au rezolvat problema - vezi judecatorii si procurorii spagari chiar daca castiga spre 100k RON.
      • +8 (12 voturi)    
        o sa fi surprins (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:37)

        je [anonim] i-a raspuns lui xvlad

        Daca ai vedea ce fluturasi de salariu au acesti medici chirurgi si anestezisti o sa ramai putin surprins.Nu sunt chiar asa de mici salariile precum crezi, mai ales ca multi dintre ei sunt si doctoranzi si asta se adauga la salariu.In constanta de ex. la spitalul judetean un medic ginecolog dupa ce te supravegheaza 8 luni la cabinetul particular, cand te duci sa nasti iti cere 200 de euro pe o nastere normala si intre 300 si 450 pe o cezariana.deci le intra bani din salariu de la spitalul de stat , bani din consultatiile de la cabinetul particular si bani din spagile de la nasteri.si unii au si 4-5 nasteri pe zi minim 2-3 zile pe saptamana.faceti voi calculele
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:16)

          sorin [anonim] i-a raspuns lui je

          Nu stiu de unde scoti sumele astea astronomice, poate de la vreo somitate din Bucuresti. Cunosc si eu cifre, de provincie- 1600 lei salariul medic primar sef de sectie, la care se adauga garzile. Bani la cezariana, cat considera pacientul, la final- 50 de euro; de multe ori nu considera. Si nu toti lucreaza si in privat.
          Mai usor cu generalizarile.
      • +10 (12 voturi)    
        Nu neaparat (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:55)

        DV [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        Salariile judecatorilor sunt foarte mari, raspundere - ioc, ca-s inamovibili si tot iau spagi si lucreaza mai mult in favoarea infractorilor. Din pacate in Romania nu prea a functionat sistemul asta de responsabilizare prin amrirea salariilor.

        Nu spun ca salariile medicilor sunt in regula, sigur ca trebuie marite corespunzator, dar ei sunt primii care ar trebui sa denunte acest minister care ii conduce si care nu reformeaza sistemul sanitar de atata vreme mentinand situatia asta degradanta pentru toti cei implicati, medici si pacienti deopotriva.
        • +4 (8 voturi)    
          Corect si ce zici tu (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:09)

          xvlad [utilizator] i-a raspuns lui DV

          Cu toate astea, cred ca masa judecatorilor e cinstita.

          Plus ca eu am zis salarii decente + cateva arestari. Acum, situatia de spaga e considerata normala si justificata de multi medici. Cand nu va mai fi asa, multi isi vor reconsidera inconstient principiile etice. Eu atat am vrut sa spun, nu ca e OK ce se intampla acum, ci ca exista o speranta ca lucrurile se vor indrepta. Dar asta cu 2 conditii: corelarea veniturilor legale cu performanta si prinderea catorva spagari. Fara una dintre astea doua nu se vor schimba multe...
      • +3 (9 voturi)    
        au salarii mici zici? (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:04)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        Citez din memorie un forumist la un articol anterior
        - au salarii mici dar: nu au facut niciodata greva, au vile si gipane marea lor majoritate, multi au intreg lantul de clinici si farmacii private dar muncesc la spitalele de stat de unde racoleaza clientii, inca se inghesuie multi la facultate si rezidentiat ca scot ei banii apoi...
        • +1 (5 voturi)    
          nu au salarii tocmai mici (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:50)

          antonio [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

          Sunt anumite categorii de medici care au salariile mici, in general rezidentii, dar foarte multi dintre ei au salarii bunicele, in concordanta cu celelalte salarii din economie.
          In plus , medicii nu pot face greva. Daca ar face greva nu ar mai avea timp sa ceara spagi si sa dea retete false. Pentru o majorare salariala ar trebui sa astepte chenzina, iar ei nu prea au rabdare pentru asa ceva.
      • +2 (6 voturi)    
        ai vazut raspunsurile primite ? (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:26)

        math [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        ...stii ce inseamna 1000 Euro/zi neimpozabili. Care vin suplimentar pe langa un salariu mic triplat plus alte sporuri....

        Va redeveni un om corect cand va zbura porcul. Repet: cand va zbura porcul, exact atunci.

        Bun simt pentru standardele medicale romanesti este sa NU CERI. Acesti oameni o duc FOARTE BINE, ei nu refuza nici florile nici cafelele, nici alte cadouri nici plicuri pe scurt nu revine nimic. Te-am tratat este normal sa ma recompensezi, salariul este pentru tigari si benzina. Sunt foarte apreciati de pacienti. Evident ca ei ii considera niste nemernici pe cei care vin cu mana goala.
      • +6 (6 voturi)    
        nu cade fisa, asa-i? (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:42)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        azi POT fi platiti medicii cu 2000 Euro/luna. Nu se face o gaura in cer. Dar: A. nu poti lasa brancardierii la 100 E B. nu poti lasa infirmierele, asistentele la 200 E. C. nu poti plati un medic cu 2000 E si un colonel NATO cu 1500 etc etc.
    • +2 (10 voturi)    
      cea mai buna varianta (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:14)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ar fi ca doctorul sa isi dea interesul, sa te opereze iar tu, daca vrei, sa ii dai bani la sfarsit. Bucuros ca operatia a iesit bine si pacientul e sanatos.
      • +7 (9 voturi)    
        cea mai buna varianta e piata libera (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:40)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Sa fim seriosi daca ar fi asa cum zici tu, nimeni nu ar da spaga; spaga nu e bacsis.
        Salariile medicilor trebuie sa creasca, banii de la asigurarile de sanatate trebuie sa ajunga in sistem, nu la bugetul de stat.
        De 20 de ani aud cretinatati despre medicul-inger care ar trebui sa accepte un salariu mizer pentru ca el e MEDIC si doar stia ce salarii mici sunt in sitem inainte sa dea la facultate dar si multe alte mizerii; adevarul e ca toti medicii buni au cam plecat din Romania si s-au dus unde sunt pretuiti iar noi am ramas cu spumele la gura.
  • +13 (17 voturi)    
    numai pe astia doi? (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:43)

    nocomment [utilizator]

    oare sa fie un inceput? un semn bun? oricum cred ca ar putea sa puna direct gratii la spitale la cata mita se da la doctori.
    • +1 (7 voturi)    
      negativ (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:50)

      nocomment [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      si apropo, sa primesc vot negativ doar de la cei ce nu au dat (sau nu au primit, doctori fiind) nici o mica atentie de la nimeni pe tema sanatatii.
      sunt de acord cu orice bonificatie daca pacientul vrea sa o dea, dar sa fie facuta in forma legala - chitanta, etc...
      • +6 (6 voturi)    
        :)) (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:55)

        Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

        Si medicul ala crezi ca se va duce din spirit civic sa declare veniturile? Si sa dea o parte din ele catre stat sub forma de impozite si taxe? Vise, taica...
        • +6 (8 voturi)    
          nu e vis (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:02)

          nocomment [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

          sunt de acord, ca un pacient multumit de operatie sau ca doctorul i-a salvat viata etc... sa se achite suplimentar catre doctor (si chelnerul primeste bacsisi) si mi se pare foarte normal, dar aceasta sa se intample in temeiul legii si nu ca o obligatie pentru reusita interventie medicale.
      • +4 (4 voturi)    
        problema este reala (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:42)

        math [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

        ...dar si solutiile propuse de voi pe aici sunt absolut fanteziste. Daca ai dus un buchet de flori sau un platou cu fursecuri personalui care te-a ingrijit, nu e acelasi lucru. Celelalte insa se pot incadra la foloase necuvenite. Chitante, venituri declarate... marmote ???

        Exista firme pe lumea asta (chiar si in Romania) unde NU AI VOIE SA PRIMESTI nimic care sa valoreze mai mult de 10 Euro, indiferent ca e Craciun, Paste, ziua ta.... de la vreun furnizor/partener/client... Adica nu mai mult de o agenda si un calendar de Craciun! Altceva trebuie sa returnezi si sa declari ce si cum..... Pare SF nu-i asa ? Asta e lumea civilizata, unde oamenii isi fac treaba cat pot de bine si apoi vad daca sunt recompensati pe masura. Sau nu.

        Cat despre spitalele de stat din Romania este suficient urmatorul banc. "Care e diferenta intre sexul platit si sexul gratis ? Sexul platit e mai ieftin."
      • +2 (2 voturi)    
        problema este reala (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:43)

        math [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

        ...dar si solutiile propuse de voi pe aici sunt absolut fanteziste. Daca ai dus un buchet de flori sau un platou cu fursecuri personalui care te-a ingrijit, nu e acelasi lucru. Celelalte insa se pot incadra la foloase necuvenite. Chitante, venituri declarate... marmote ???

        Exista firme pe lumea asta (chiar si in Romania) unde NU AI VOIE SA PRIMESTI nimic care sa valoreze mai mult de 10 Euro, indiferent ca e Craciun, Paste, ziua ta.... de la vreun furnizor/partener/client... Adica nu mai mult de o agenda si un calendar de Craciun! Altceva trebuie sa returnezi si sa declari ce si cum..... Pare SF nu-i asa ? Asta e lumea civilizata, unde oamenii isi fac treaba cat pot de bine si apoi vad daca sunt recompensati pe masura. Sau nu.

        Cat despre spitalele de stat din Romania este suficient urmatorul banc. "Care e diferenta intre sexul platit si sexul gratis ? Sexul platit e mai ieftin."
  • +9 (13 voturi)    
    multi inainte (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:47)

    asdcasdc [anonim]

    ca toti cei patiti, ma bucura aceasta stire. sper sa fie doar un inceput si, mai ales, sa se aplice si pt asistente.
  • +11 (11 voturi)    
    da (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:47)

    noon [anonim]

    daca ceva nu se schimba radical in viitorul apropiat, in sistemul de sanatate ne vom opera noi unul pe altul.
  • +4 (8 voturi)    
    pfui (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:48)

    ia cucu [utilizator]

    Cred ca avem de ce baga in puscarie jumatate din sistemul de sanatate Romanesc daca ne uitam mai bine...
  • -4 (14 voturi)    
    Distrugerea sectorului medical (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:48)

    sanatate si virtute [anonim]

    se face la nivel de politica de stat. Ca de obicei, dusmanii poporului sunt medicii, profesorii evazionisti...
    Cei doi au in primul rand vina de a fi ramas in Ro, unde trebuie sa se pretinda la asemenea acte pt a trai. Asta a fost prostia lor nr. 1.
    • +3 (9 voturi)    
      Ptr a putea trai????!!! (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:01)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

      Daca faci o mica socoteala o sa descoperi ca fac averi din micile atentii, care apropo nici nu se impoziteaza. Cei doi aveau cate 3000 lei, inmulteste asta cu ~20 zile si vei vedea ca nu mor de foame deloc!! Mai uita-te sa vezi si ce case + masini au si apoi iti vei da seama de ce nu pleaca doctorii cu vechime din tara!
      • -3 (11 voturi)    
        nu judecati... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:16)

        sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Alin

        dupa cateva exceptii. Incercati sa vedeti cum in ansamblu se distrug in mod voit prin subfinantare sanatatea si invatamantul, garantia viitorului unei natiuni. Daca un post nu e atractiv, vor veni desigur doar incompetentii. 2 medici la bulau, wow, gata cu coruptia, mare realizare. Gandire tipic romaneasca.
        Incredibil ce bucurie pe aici ca 2 medici au fost arestati pt spaga. Pericol public, ce mai.
        • +4 (10 voturi)    
          Unde-i lege nu-i tocmeala (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:32)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

          Tocmai gandirea ta este tipic romaneasca, crezi ca e doar un caz izolat, eu nu am fost niciodata in spital fara sa dau (nu eu, ci sotia, soacra, ca asa sunt ele cu gandirea invechita) atentii la doctori sau asistenti, iar dupa ce le dai nu te mai baga in seama.

          Gandirea asta a ta i-a imbogatit pe doctori si a produs victime, deoarece daca ai bani intri in fata la doctor, restul asteapta pana mor.
          • +2 (8 voturi)    
            ok, sa admitem prin absurd... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:39)

            sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Alin

            Ca se introduce toleranta ZERO pt mita la medici. In opinia Dvs., ce s-ar intampla?...astept un raspuns realist.
            • +1 (5 voturi)    
              Exista solutii (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:48)

              Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

              Cel putin 2 solutii :
              1 - ies in strada/fac ceva sa opreasca robinetele conectate la banii din sanatatea, care sunt destui daca faci un calcul simplu. Astfel le vor putea creste salariile

              2 - trec la privat, isi pornesc propriile afaceri. Eu mai bine as plati o asigurare la privat decat la stat sa fure smecherii banii!
              • 0 (6 voturi)    
                nu, multumesc (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:01)

                sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Alin

                Nu am cerut solutii, ci o estimare a ceea ce se va intampla. Dar sa discutam scurt despre solutii.
                1- invalidat prin acel etern ' fac ceva', plus ca va pierdeti in nebulozitatea 'sistemul e corupt, pe hartie ar fi bani'
                2- aici spuneti ceva, eu personal platesc asigurari (nu locuiesc in romania), dar va contraziceti vis-a-vis de comentariul Dvs anterior, va citez
                'daca ai bani intri in fata la doctor, restul asteapta pana mor.'
                Suntem insa de acord ca sanatatea din pacate nu e gratis.

                In fine, revin la subiect:

                Ce s-ar intampla (realist, tinand cont ca e Romania!) daca am avea toleranta zero fata de spaga in sanatate?
                • 0 (0 voturi)    
                  @sanatate si virtute (Marţi, 9 aprilie 2013, 21:34)

                  adib [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

                  Imi permit sa va raspund eu.....avind spectrul puscariei si eventual al confiscarii averii pe care nu o pot justifica din veniturile oficiale impozitate, probabil acei "doctori" isi vor face meseria pe care si-au ales-o de BUNAVOIE.
        • 0 (2 voturi)    
          sau invers... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:08)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui sanatate si virtute

          cred ca exceptiile sint mai degraba cei care nu iau. Astia doi fac parte din REGULA., adica marea majoritate.
          • +4 (4 voturi)    
            hai sa va explic (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:43)

            get-beget [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            ce s-ar intampla daca nu s-ar mai lua spaga de catre medici. In secunda doi ar constata ca nu se poate trai cu salariile lor si cei mai buni si-ar face bagajele. Pentru Dvs. asta se traduce printr-o si mai crunta lipsa de personal medical si apelarea la sistemul privat, unde veti plati bani grei. Competenta nu se pastreaza cu vorbe, ci cu bani. Sanatatea si invatamantul sunt atacate din toate partile, agresiv, astfel incat cei mai buni parasesc sistemul pe capete.
    • +5 (11 voturi)    
      medici sau camatari? (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:02)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

      Asemenea atitudine, de e conditiona actul medical de spaga este inacceptabila. Asta e camatarie curata nu medicina.
      Oricum pacientii le dau atentii medicilor, insa multi dinte ei sunt nesatui, nu-i mai satura Dumnezeu...
      Ia gandeste-te ca poate sunt parinti care nu au bani sa dea si ai caror copii sufera nefiind bagati in seama de astfel de medici camatari.
      Si ca sa facem un calcul scurt: pentru o operatie se da de la 500 lei in sus, rezulta ca un medic cu doar o operatie pe zi face lunar 10000 ron, pe langa salariu, nu cred ca e chiar muritor de foame.
      Sa tinem insa cont ca sunt medici ce fac si 4-5 operatii pe zi si sunt medici care cer si 3000 ron / interventie ba chiar si mult mai mult de atat....
      Nu cred ca ar mai castiga banii astia niciunde in lume, asa ca...
      • -1 (5 voturi)    
        Mare adevar graiesti! (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:12)

        geko [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Pentru mine nu este nici o diferenta intre clanurile de camatari recent bagate in puscarii care bagau diverse persoane in custiile cu lei pentru a le da bani si acesti medici care conditioneaza actul medical.
        Din aceasta perspectiva, nici incadrarea juridica nu ar trebui sa difere prea mult, adica multi ani de puscarie!
  • +2 (12 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:50)

    iulianacp [utilizator]

    Asa vrem sa ii vedem pe toti: medici, politisti, etc. Salariul e mic, dar daca nu le convine sa plece din tara sau sa se reporfileze.
    Daca ai salariu mic, asta nu inseamna ca trebuie sa iei mita.
    • -7 (19 voturi)    
      Da, da... (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:54)

      sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui iulianacp

      Ia sa te trateze pe tine un medic care nu a mancat de 2 zile ca a trebuit sa isi plateasca chiria. Sau baba Floarea de la bloc pentru ca medicii care au ceva in cap au plecat din tzara. Sa vedem daca mai esti fericita. Sau ai putea sa emigrezi direct in Coreea de Nord, ca esti cam pe acolo cu ideologia.
      • +9 (15 voturi)    
        Nu, nu... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:04)

        Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        Asa putem extrapola si la mecanicul de la service-ul auto, care nu ti-a reglat bine directia pentru ca nu a avut ce manca 3 zile, ori la pompierul care s-a miscat "piano", ca i s-a redus solda cu 25%, nu? Sau sa vina gunoierii sa iti stranga resturile menajere o data pe luna, ca au salarii mici. Si exemplele pot continua, sunt foarte multe locuri de munca platite prost, mai prost decat cele de doctor, asistenta etc. Si acei oameni au un impact asupra societatii. Medicii nu sunt o categorie aparte, ci fac parte din aceeasi societate ca si restul. Nu exista scuza pentru spaga (cerere si luare in special).
        • -2 (10 voturi)    
          hmm (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:33)

          sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Marian G.

          Mecanicii sunt la privat, pompierii nostri nu au cautare in alte tari. Ati auzit de brain drain? Nu?
          Hai sa va explic. Noi producem medici si ii exportam. Platim medici sa plece din tzara. Dupa care pe aia care raman ii infieram ca in sedintele UTC. Spuneti-mi 1 singur motiv realist pentru care un medic ar ramane in Ro. Sa plece toti, nu?
          Personal, nu vreau sa fiu operat de un medic nemultumit. Sau sa stau la coada 2 ani pentru a fi operat de unul din cei 3 idealisti ramasi in tzara.
          Dvs. ati accepta?
      • +3 (13 voturi)    
        De ce aveti sindicate? (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:06)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        Faceti greve daca vi se pare salariul mic. N-am vazut nici un protest al medicilor. Va e frica de sefii de sectie, de profesorii din spitale, si fiecare incearca sa-si asigure un loc caldut pe spinarea pacientilor. Pur si simplu sistemul asta va convine. Problema e ca si in cazul in care v-ar da salarii acceptabile (sa spunem 2000 euro pt un medic, 800 euro pt un rezident) - tot nu va ajung, si tot mai vreti spaga. Vezi cazul judecatorilor. Numai din interior puteti schimba sistemul, si pana nu intelegeti asta ( ca pur si simplu nu aveti ce pierde daca protestati si daca sunteti uniti) n-o sa se schimbe nimic. O sa infundati puscariile pentru ca faceti ce face toata lumea...
      • 0 (6 voturi)    
        Mentalitata dvs. este gresita (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:02)

        geko [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        Medicul ala despre care vorbesti, poate sa se recalifice si sa isi aleaga oricand un domeniu de succes. NImeni nu l-a fortat sa aleaga acest domeniu. Ce este asa greu de inteles? Vrei sa fii doctor, te supui regulilor si legilor din aceasta tara. Nu iti convine ceva, aveti tot felul de asociatii prin care puteti sa va negociati drepturile...dar si obligatiile. Da niciodata sa NU furati (eu consider conditionarea actului medical drept un furt) din buzunarele cetatenilor care si asa sunt distrusi de un sistem politic corupt si ineficient....si nimeni nu va mai scapa de oprobiul public...doamne fereste de vreo revolta sociala...o sa fiti tintele vii ale maselor de oameni disperati sa isi caute dreptatea!
        • +2 (6 voturi)    
          am trait sa aud si asta... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:11)

          sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui geko

          'medicii tintele vii ale maselor'....
          Vedeti, aici se ajunge prin subfinantarea voita si criminala a invatamantului si sanatatii, la gandirea ciudata pe care o aveti. Oricum nimeni nu are nici o grija pentru ca, nu-i asa, mamaliga nu explodeaza.
  • -6 (14 voturi)    
    mult succes (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:52)

    dadan [anonim]

    sa va tratati intre voi si la tv cu florin condurateanu cand o sa plecam toti
    • +4 (12 voturi)    
      Vai, (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:04)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Dl Dottore, daca te crezi destept si bun du-te la privat si devedeste, nu lua MITA de la sarmani!!! Pe viitor chiar o sa ne tratam singuri ptr ca tehnologia evolueaza, oricum acum munca desteapta/grea este facuta de roboti in medicina. Iti spune asta un INGINER.
      • +1 (1 vot)    
        poftim?? (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:28)

        get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        D-le inginer, ramai in tzara ca esti varzaaaa, citez

        'Pe viitor chiar o sa ne tratam singuri ptr ca tehnologia evolueaza, oricum acum munca desteapta/grea este facuta de roboti in medicina. Iti spune asta un INGINER. '
    • +2 (8 voturi)    
      Bafta si cale batuta (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:57)

      geko [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Asa cum plecati voi in alte tari, la fel locul vostru poate fi umplut de elitele de medici din tari care au venitul sub cel al nostru...si nu trebuie decat sa dau cateva nume din Asia si se umple toate locurile alea lasate de voi, medicii lui peste prajit...atata va dati de ceasul mortii de parca doar voi ati trai ca niste amarasteni in tara asta.
      • 0 (4 voturi)    
        corect, (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:16)

        sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui geko

        si asa iti va fi luat si locul tau de munca, geniule, de catre vreun vietnamez dispus sa lucreze pe 100 de euro mai putin decat tine, sa te vad cat vei fi de fericit atunci.
    • +2 (4 voturi)    
      Si totusi... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:22)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      ...Cimitirele sint pline de oameni de neinlocuit. Asa-i?
      • +1 (5 voturi)    
        asa este, insa... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:56)

        sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        aplicand zicala Dvs. la nivel sistemic, ne vom trata cu mushetzel si ne vom opera in oglinda cu patentul. Fara remuneratii corespunzatoare, cei capabili se vor ejecta si exact asta ne trebuie. Uneori am senzatia ca asta se si doreste.
  • -4 (18 voturi)    
    astia sint coruptii romaniei??? (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:02)

    adam [anonim]

    bravo. si cu asta coruptia din romania a fost stopata. aici, in cei 600 de lei era radacina raului. mai bine intrebati-va cu cit sint platiti medicii care stau in spital cite 12 ore fara niciun spor de ore suplimentare, si apoi aruncati piatra
    • -4 (10 voturi)    
      + (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:13)

      nooname [utilizator] i-a raspuns lui adam

      daca as putea ti-as da 100 de plusuri
    • +2 (10 voturi)    
      12/48 (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:14)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui adam

      nu sunt singurii care stau 12 ore la munca, dar apoi stau 48 ore acasa
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:18)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui adam

      Banii se duc unde trebuie... Si eu ii tot trimit lui soramea bani din afara ca nu se poate intretine din salariul de asistenta. II adevarat si ca unii din sistem au dat in culmea nesimtirii.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:25)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui adam

      6000 RON este totusi o suma
      • +3 (3 voturi)    
        si asta intr-o singura zi (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:14)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        ca nu venea cu buzunarul plin de acasa ca sa poata cumpara la sfirsitul programului citeva fire de ceapa...
  • 0 (8 voturi)    
    TRIST ......... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:02)

    bugetaru' [anonim]

    Nu sunt de acord cu faptul ca acestia conditioneaza actul medical sub nicio forma, dar .....doctorii in Romania au salarii f mici ...si pb este ca cei mai buni pleaca afara sa munceasca dupa ce statul roman a cheltuit cu ei o avere!
    • 0 (4 voturi)    
      ai dreptate... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:20)

      sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui bugetaru'

      insa multi vad putini pricep.
      sunt un fost bugetar, am plecat din tzara pentru ca nu se mai putea trai. Sunt f. bun in ceea ce fac si apreciat cum nu am fost in 10 ani de Romania. Cea mai buna decizie a fost sa plec, viatza nu asteapta dupa nimeni!
  • -3 (7 voturi)    
    la fel (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:11)

    nooname [utilizator]

    daca e sa fim corecti atunci si noi toti romanii cu internet ar trebui sa fim bagati la inchisoare pentru ca facem download-uri/upload-uri ilegale. nu e ok ce se intampla acum cu mita in spitale, cand te duci acolo fiind cat se poate de vulnerabil si nestiind cum sa indesi plicul in vreun buzunar...insa toata publicitatea asta negativa, tot oprobriul asta public asupra medicilor nu stiu daca nu o sa aiba mai degraba un efect pervers asupra noastra...
  • +2 (6 voturi)    
    E ceva in neregula aici (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:11)

    Dan [anonim]

    De unde stiti ca au cerut si ca nu au primit doar ceea ce li s-a oferit ulterior?
    Au fost bancnotele marcate cu cerneala invizibila?
    In general sunt doua cazuri distincte aici:
    1. cei care conditioneaza o operatie de primirea de bani inainte . Acestia trebuiesc intr-adevar identificati si sanctionati.
    2. cei care accepta (numai) dupa operatie plicul.
    Aici fiecare da cat poate si cat crede si daca vrea.

    La situatia financiara sistemului de sanatate din ziua de azi ar trebui sa spuneti saru'mana ca va putetin rezolva probleme prin varianta a 2a macar.
    • 0 (4 voturi)    
      nici 1 nici 2 (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:12)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Pentru a-si face munca corect si-a primit deja salariul. Ca este prea mic comparativ cu efortul depus, este altceva.

      Mie cand nu mi-a mai convenit salariul de la fabrica mi-am cautat altceva de lucru. In tot timpul ala imi faceam munca pentru care eram platit si nu cerseam nimanui spaga pentru asta
  • +2 (8 voturi)    
    Este un lucru periculos (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:14)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Ceea ce nu am inteles din articol este daca medicii au conditionat sau nu actul medical de spaga. Mie acest aspect mi se pare cel mai important. Nu mi se pare o mutare inteligenta a pune presiune pe medici in situatia in care este criza de personal medical. Nu acolo este problema in sistemul nostru de sanatate.
    • -6 (8 voturi)    
      Pt. Johnnyboy (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:23)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      JohnnyBou esti un ciocoflender!!
      Cu c de la caca!
      • +5 (5 voturi)    
        probabil ca sunt (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:02)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        in ochii unora, insa spre linistea mea nu dau nici 2 bani pe parerea unor oameni fata de care nu am nici un respect. Am o opinie, mi-o exprim civilizat, punct. Mi-ar place sa aud argumente care m-ar putea face sa mi-o schimb, sau sau iau in considerare si alte opinii. La jigniri sunt imun, si asta din cauza faptului ca nu prea am nici un complex fata de idioti.
  • +5 (9 voturi)    
    3000 de lei pe zi este suma corecta? (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:19)

    Portocale cu gust de prune [anonim]

    Asadar, acceptam sa dam o "atentie" pentru ca doctorii sint prost platiti... intr-atat incat din "atentii" un doctor ajunge sa stranga 3,000 de lei PE ZI? Unii doctori pleaca acasa cu suma asta in fiecare zi, iar acest lucru li se pare meritat? Unde este punctul de echilibru in sistem? Sint de acord ca 700 de lei salariu este o suma derizorie, in aceeasi masura in care 3,000 de lei pe zi este o suma exorbitanta. Ce este de facut?
    • -2 (8 voturi)    
      va spun eu ce este de facut... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:52)

      sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Portocale cu gust de prune

      Sa plece din tzara toti cei care sunt cat de cat competenti in ceea ce fac si sa transformam tzara intr-un imens parc dendrologic, ca la cate plante sunt, nici nu ar fi greu. Nu se va schimba NIMIC in Romania cateva generatii de acum incolo, mamaliga nu explodeaza.
      • 0 (6 voturi)    
        Esti... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:59)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        Prea prost sa gasesti solutii, crezi ca unica solutie e fuga din tzara, eu cred ca tu ar trebui sa ne lasi si sa pleci afara, oricum esti de umplutura.
        • -1 (5 voturi)    
          categoria 'n-ai mancat salam cu soia' (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:23)

          sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Alin

          Sunt plecat din tzara de ani de zile, f. multumit, apreciat si bun in ceea ce fac. Nu jignesc la persoana a doua singular ca sa arat oua pe forumuri (spre deosebire de Dvs.)
          Ramaneti sanatos cu solutiile Dvs., daca va permiteti financiar, desigur :)
          • +2 (2 voturi)    
            F bine, (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:59)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

            Ok, imi retrag cuvintele, dar nu consider ca plecarea din tara e unica solutie. Poate fi o oportunitate uneori, dar nu ar trebui sa fie unica solutie!
            • +4 (4 voturi)    
              nu este unica solutie, insa... (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:15)

              get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Alin

              Viatza este scurta. Exact ca si Dvs., am fost un idealist, dar mi-a trecut. Cealalta solutie ar fi constiinta civica, verticalitatea fiecarui roman, chiar nesupunere civica en-masse. Din pacate, asta nu se poate realiza decat dupa cateva generatii si doar in conditiile unui popor educat, tolerant, sanatos si cu cei 7 ani de acasa. am inteles ca e o lupta cu morile de vant si asa lash cum sunt am ales sa imi vad de viata mea si de familia mea pe plaiuri mai rasarite. Suntem inglodati in balcanism, ciuruiti de 50 de ani de distrugere a valorilor si ne mancam unii pe altii.
              Repet, viatza este extrem de scurta pentru a isi bate joc altii de ea. Unii se cred Don Quijote, respect, insa nu le doresc sa isi dea palme in oglinda 20 de ani de acum incolo.
  • -2 (4 voturi)    
    Talharii (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:42)

    I.G [anonim]

    Da' aia care lucreaza pe 7-800 RON nu au salarii mici? Cate mii de euroi vor astia salarii? Se cred in Dubai sau ce? La puscarie si sa vina altii tineri in locul lor. PS. Ce ar fi sa se verifice putin averile dansilor?
    • +2 (4 voturi)    
      pana una alta.... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:06)

      sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui I.G

      Cei care lucreaza pe 700 de ron ma indoiesc ca au varianta de a lucra afara pe 2-3000 de euro. Sau sunt multumiti asa, din motive personale. Intelegeti ca e vorba de brain drain, care daca nu se stopeaza prin mecanisme de piatza, va propulsa Romania in categoria Congo.
      • 0 (0 voturi)    
        Au (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:13)

        anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        pentru ca salariile se dau in functie de grad (adica de varsta), nu de competenta. Un rezident castiga lejer 2-3000 euro in occident.
  • +5 (5 voturi)    
    solutia (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:49)

    florin [anonim]

    daca esti doctor si te mai intinzi la miere presupun ca ai ceva case,masini si altele... aici eu zic ca obrazul subtire cu cheltuiala se tine, adica o sa continui sa iei spaga toata viata pt ca te-ai obisnuit cu un standard de viata si cineva trebuie sa plateasca intretinerea acestor lucruri.
    Pe de alta parte nu ii poti da pe toti afara (cu cat 'tariful' e mai mare cu atat ei sunt mai priceputi in meserie- deci buni profesionisti).
    Ce se poate face e sa le marim salariile (pe care le merita fara dubiu) si sa inasprim pedepsele... te-am prins => parnaie, anularea pensiei de stat.
    Romanismul nu poate supravietui decat prin sanatate si educatie...de aia din 23 mil mai suntem 19... si o sa mai scadem pentru ca politicienilor nu le pasa de ideea de neam.
  • +3 (5 voturi)    
    Ei ziceau ca nu au medic anestezist, can colo.... (Marţi, 9 aprilie 2013, 13:52)

    Geko [anonim]

    Uite ca s-a aflati si motivul pentru care nu se faceau operatii saptamana trecuta...ei ziceau ca spitalul nu are medic anestezist, cand colo se pare ca nivelul spagii nu era unul corespunzator, si practic fortau mana parintilor sa liciteze spaga.
    Pentru astfel de criminali, care se joaca cu destinele unor copii nevinovati nu poti avea mila, asa ca le doresc puscarie placuta!
    Poate si ministerul de resort ar tb sa isi faca mai bine treaba, parca isi facuse un departament de integritate....sunt de acord sa le crestem salariile medicilor, dar hai sa ii bagam la puscarie pe acesti nemernici, care isi bate joc de viata si destinele unor oameni, vinovati doar pentru ca sunt bolnavil
    • +2 (2 voturi)    
      spital (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:42)

      un parinte [anonim] i-a raspuns lui Geko

      de curand mi-am operat fetita la acest spital si am ramas cu un gust amar cu tot ce mi s-a intamplat mie si fetitei mele acolo. Sunt de acord ca sunt salarii mici, dar eu consider ca daca nu esti multumit de salar te duci si iti cauti altceva de lucru. Nu poti sa te joci cu vietile oamenilor, este inumam. Pacat cu nu pot scrie ce am trait si cate am vazut in acele 2 saptamani petrecute in spital pe holuri. Ceea ce scrie in articol ca au cerut 100 , 200 de ron asteas bani de tigari fata de alte cazuri intamplate acum 3 saptamani. credeti ca numai acest dr si anestezist au avut bani? din tot spitalul? dati-mi voi sa nu cred ... pe portari ia controlat cineva? stati 5 minute la intrare si vedeti cum dau mana portarii cu toti soferii care intra in curtea spitalului... oare asa de prietenosi sa fie portarii? cunosc ei pe toti soferii ...

      eu ce vroiam sa scriu defapt ...fetita mea a fost dusa de urgenta la acest spital, la 2 zile dupa nastere. operatia a reusit, dar la externare efectiv mi-au dat f putine detalii cum trebuie sa procedez postoperatoriu, ba mai mult cand m-am dus sa vb cu dr care a operat-o nici macar nu a vrut sa discute cum mine, ma tot trimitea sa merg sa imi iau copilulde la terapie- nou nascuti.
      acasa cand am ajuns am descoperit ca i s-a infectat opertia, atzele nu erau scoase... noroc ca am avut parte de niste super cadre medicale la maternitatea unde a nascut sotia si au grija de ea.
      oare de ce s-au purtat asa cu mine?? cred ca stiti raspunsul
      dar nu pot sa inchei acest mail prin a-i multumi dr Camelia Taranu de la terapie intensiva, este singura persoana care mi-a dat toate detaliile despre operatie, ce riscuri pot aparea, etc. la una din vizite in timp ce povesteam mi-am dus mana la buzunar sa imi scot o batista, dr credea ca vreau sa-i dau bani... m-a certat pentru intentia care am avut-o si mi-a zis ca daca mai incerc asa ceva in salon nu o sa mai intru sa vad fetita. dar din pacate e un caz singular.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu propun (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:15)

      anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui Geko

      sa vorbim doar pe baza faptelor, ca scenarii poate sa faca oricine.
  • -1 (3 voturi)    
    Bietii oameni! (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:15)

    Marionette [utilizator]

    Le este terfelita onoarea inutil! Oricum 80% din sistem iau spaga, de ce nu-i baga pe toti la inchisoare, sau, sa ii trateze decent (salarial?. Astea sunt flatulente informationale, nu vor pati oricum nimic, si daca patesc este incorect, TREZIREA, 80% (cu indulgenta) IAU SPAGA! E incorect sa fie pedepsiti doar 2, transformati spitalele in penitenciare sau ....
    • 0 (0 voturi)    
      Ai facut tu un sondaj? (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:20)

      anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Vad ca ai date foarte precise!
      Lasati ura asta deoparte, fratilor! Sunt niste oameni care trebuie sa plateasca pentru ce au facut, pentru ca e inuman sa conditionezi actul medical. Si sunt si alti dinozauri, care fac la fel si care trebuie sa aiba aceeasi soarta.
      Dar nu mai generalizati, ca nu e chiar asa.
  • -1 (3 voturi)    
    E MAI MULT DEAT ADEVARAT (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:37)

    Dan [anonim]

    este pentru prima oara cand comentez pe un blog. nu mai locuim in romania de ceva vreme si unul din motivele ptr care am emigrat este acesta. oameni buni resemnatzi-va asta e sistemul: aveti 2 posibiltati sa datzi bani ca sa supravietzuitzi sau sa emigratzi.

    sanatate
    • +3 (5 voturi)    
      in sfarsit vocea ratiunii, insa... (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:50)

      sanatate si virtute [anonim] i-a raspuns lui Dan

      recunoasteti ca si acolo platiti pentru sanatate. Si recunoasteti ca in primul rand ati emigrat pentru ca acolo munca pe care o faceti este REMUNERATA corect, fara gargara vocationisto-maoisto-mesianica, cum au pretentia micii ceausei iutzi la manie pe forumuri.
      • -1 (3 voturi)    
        cum stabilesti (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:16)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui sanatate si virtute

        ca o remuneratie este corecta?? E subiectiv, ptr tine e corecta, ptr altul nu. E ca si economia de pizata, cerere vs oferta, venituri - cheltuieli. DAR in Romania SE FURA din toate partile, de asta nu ajung bani ptr salatii "corecte". Chiar cred ca societate civila ar trebui sa sustina DNA-ul (ca tot se discuta in spatiul public despre asta) ptr ca doar un DNA puternic si nesupus politicului poate baga frica in "afaceristii" care au contracte cu statul.
        • +1 (3 voturi)    
          tocmai asta e problema (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:34)

          get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          furtul si spaga, cumetriile, etc sunt deja prezente la nivel SISTEMIC. Vedeti Dvs. un DNA corect? :)
          Singura solutie este ca totii romanii, dar toti, sa constientizeze ca nu sunt cantitate neglijabila, ca au drepturi si ca nu li se poate baga pumnul in gura. Pai asta nu se poate pentru ca oamenii bolnavi si needucati au alte griji. Oricine isi bate joc de sanatate si invatamant se face vinovat de inalta tradare. Dar e ok atata vreme cat armata, biserica, MAI, DNa etc o duc bine si sunt multumiti. Intelegeti unde bat?
          • +1 (1 vot)    
            Da, (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:57)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui get-beget

            aveti dreptate, multe probleme ale Romaniei se trag de la nivel scazut de educatie + imbatrinirea populatiei. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne resemnam. Ptr a incerca sa avem o justitie cat mai independenta as propune ca locurile la varf(DNA,PG) sa fie propuse de CSM si votate de populatie la alegerile parlamentare ca sa nu fie cheltuiala in plus cu votul si CSM-ul sa fie mai transparent sa aibe un site cel putin in care fiecare candidat sa aibe istoricul.
            • +2 (2 voturi)    
              Pai tocmai (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:24)

              get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Alin

              ca 'populatia' in imensa majoritate habar nu are pe ce lume traieste si ce voteaza. Societatea se va curata in timp odata cu accesul celor mai tineri acolo unde trebuie, dar asta dureaza...generatii. Mi-aduc aminte cum era injurat batranul comunist Brucan cand a pomenit de cei 20 de ani....Care 20, ar fi fost bine ca acum eram scapatzi. Eu as trimite obligatoriu (stiu ca e imposibil) toti romanii la un stagiu de 1-3 ani pe afara prin vest, cu bune si rele. Am scurta tranzitia cu vreo 15 ani.
        • 0 (0 voturi)    
          Hm (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:24)

          anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          pe baza importantei? Eu consider ca sanatatea este una dintre cele mai importante lucruri. Da, si gunoierul are rolul lui in societate, dupa cum sublinia cineva mai sus, dar diferenta e ca munca de gunoier o poate face oricine.
          O profesie importanta, grea, stresanta trebuie sa fie bine platita!
  • +1 (1 vot)    
    spaga la spitalul de copii (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:53)

    real [anonim]

    Am fost "client" timp de aprox 10 ani la acest spital, cu operatii bianuale pt. fetita mea si situatia era asa inca din 1985, se lua spaga la greu de cca 85-90% din personalul sanitar, iar dr. O era unul din cei mai duri si
    infigareti. Daca nu aveam norocul de a nimeri peste un mare profesionist si un mare OM. fetita mea ar fi ramas toata viata cu handicap major. Dar pana sa ajung la el, va spun cinstit ca am cheltuit mult peste nivelul a 2 Dacii sau un apartament. Nu eram nici macar primit daca nu vedeau sacosa cu tigari, cafea, w si altele burdusita bine, iar o operatie falsa m-a costat in banii de acum cca 2000 E. Cel mai trist era ca pentru acesti doctori nu conta ca operau copii, pt. ei nu existau decat clienti si daca parintii nu aveau bani, copii lor erau din start sacrificati. Pedepsele pt. personalul medical care ia mita ar tb inasprite.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce este corect? (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:07)

    Vaka [anonim]

    Este oare normal ca un medic bun cu 20 de ani experienta sa aiba undeva la 2-3000 lei pe luna, si un economist, de acelas nivel, ajuns director de banca sau multinationalasa ajunga la peste 10.000 Euro? Salariu curat pe fluturas.
    Unde este diferenta intre cei doi?

    Fara economist se poate trai, chiar mai bine decat cu el, fara medic nu.
    • +3 (3 voturi)    
      nu confundati (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:51)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      sistemul privat cu cel public. din cate stiu eu bancile si multinationalele sunt private. La privat e treaba lor cati bani fac. Problema e la stat, unde subfinantarile sunt cronice iar medicii si profesorii buni sunt nevoiti sa accepte spaga sau sa se care. Scandalul asta imi aduce aminte de vanatoarea de vrajitoare cu profii evazionisti. Mama lor de 'telectuali.
      • 0 (0 voturi)    
        Profii aia evazionisti aveau (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:08)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui get-beget

        10% elevi promovati la Bac, nu? Despre ce vorbim?
        • 0 (0 voturi)    
          aha, bacul... (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:50)

          get-beget [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Ce bine ca ati adus bacul in discutie. Uite, daca eram ministrul invatamatului, pariez ca eram in stare sa fac un bac asa de al naibii ca promovau sub 1 la suta. Totul desigur bazat pe o programa rupta de realitate, supraincarcata si neadaptata intelectului mediu al elevului. Intamplator am lucrat in invatamantul superior dar, satul de piure de cartofi, am plecat din tzara si o duc bine mersi.
          Da, invatamantul e varza, pentru ca salarizarea e ridicola, elevii/studentii sunt debusolati, totul se schimba pe genunchi, parintii sunt prea ocupati cu supravietuirea.
          Ma supara cand vad cum sunt improscati cu noroi medicii si profesorii, pentru ca, va rog sa ma credeti, ei sunt CEA MAI MICA PROBLEMA a acestei tari in plina degringolada economica, morala si sociala.
          Sunt multe altele de remediat inainte.
    • 0 (2 voturi)    
      Cati economisti, ajunsi directori de banca (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:07)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      cu 10000 de euro pe luna cunosti? Iti spun eu ca ii poti numara pe degete. Sa fim seriosi! Cati medici seriosi cu 20 de ani vechime care iau spaga cunosti? Hmmm, cunosti vreunul, care nu ia? Ala e raritate! Pur si simplu se ajunge intr-un punct cand totul o ia razna. Tu crezi ca amaratul ala care a muncit toata viata pe salariul minim pe economie are 1000 de euro sa dea spaga pt operatia pe cord de care are nevoie? Ce face? Iti spun eu, moare acasa, si nu se uita nimeni la el! Si voi spuneti ca-i subfinantat sistemul. Vrajeala! Cand te uiti cati bani inghite sistemul medical in mod real, si cat de bolnav la propriu este poporul roman, vei vedea ca raportul cost/rezultate este mult, dar mult mai prost decat in alte tari. Si, in primul rand sunt medicii de vina! Somitatile, care au cate 3 masini, si 7 vile si au impresia ca spitalele sunt mosia lor! Si scuti-ma cu sa bagam bani in sistem! S-a facut campanie pt Marie Curie, sa se faca sectie de operat bebelusi pe cord, si din cauza serpariei din sistem banii aia pot fi considerati aruncati! Nu opereaza nimeni acolo, stau aparatele in tipla, pentru ca nu se inteleg doctorii cu politicienii. Si in timpul asta copiii mor. Asta in timp ce poporul roman a donat foarte generos o gramada de bani!
      • +2 (2 voturi)    
        nu mai comparati (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:57)

        get-beget [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        mai marii din sistem cu majoritatea medicilor!
        toti medicii mai tineri pe care ii stiu au plecat din tzara pentru ca li s-au cerut sume enorme pentru diverse posturi. Stiu ca in timpul rezidentiatului nu apucau sa faca mare lucru si erau injositi vorbindu-li-se cu 'mai prostule'
        Acum opereaza mana 1 prin alte parti. In cativa ani vom importa medici din india/china, stati numai sa vedeti.
  • +3 (5 voturi)    
    asa sa-i terminam pe doctori! (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:59)

    jianu [anonim]

    nu va este un pic jena ca de rusine voi n-ati auzit!
    doctorii sunt cel mai mare pericol social!? politicienii care fura de rup sunt fete mari, nu-i asa!
    un amarat de doctor care cere ceea ce ar trebui sa-i dea statul de drept si de fapt este muuult mai periculos decat o javra care pe banii nostri ne fura , ne minte si ne sfideaza cu nerusinare din jilturile unde noi inconstienti sau naivi i-am cocotat!
    doctorii mai si fac ceva, mai te scapa de groapa cateodata, dar penalii nostri imuni la lege ce fac oameni buni? cocalarii ciordesc, violeaza, sfideaza legea si beneficiaza de imunitatea judecatorilor corupti pina in maduva oaselor!!
    doctorii sunt cei vinovati ca vor sa duca o viata decenta!!
    platiti-i cum trebuie pe doctori si abia apoi hingeriti-i!
    vai de capul tau Romanie daca medicii au aju ns sa fie cauza tuturor relelor din tara asta cazuta prada tuturor pitipoancelor si cocalarilor!
    • +1 (3 voturi)    
      asta e nivelul tzarii (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:16)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui jianu

      cu asta defilam. Eu zic sa-i inchidem preventiv pe toti medicii si profesorii din tzara. Sa desfiintam facultatile de medicina si sa inchidem universitatile. Mai mare nevoie avem de ospatari, tinichigii si popi. Nu mai faceti copii in tzara asta, daca va pasa de viitorul lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi, da' daca parintii nu aveau 600 RON (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:09)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui jianu

      sa dea la operatie, ce se intampla cu bebelusii? Ramneau handicapati? Spuneam cu totii ca n-au avut noroc in viata?
  • +1 (3 voturi)    
    Mare ti-e gradina.... (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:40)

    un dac [utilizator]

    Singurul regret ca nu am intrat in politica este perversiunea cu care as fi manipulat masele de .... plastic.
    Nu este suficient ca unele posturi TV nu arata deloc pe sticla sutele de manifestanti Oltchim? Nu, evident. Trebuie ca si pentru celelalte sa cream impresia ca noua justitie, "trocata" de ponta/basescu/europa plus axa londra washington, isi face treaba. Baga coruptii la puscarie. Marii corupti.
    Peste 90 de comentarii despre 2 medici. Nici ping-pongul cu justitia facut de voiculescu inclusiv astazi nu strange atatea comentarii...dramoleta, ce mai.

    Mai oameni buni. Puteti sa discutatii in contradictoriu (nu am mai vazut atatea jigniri pe hotnews de mult) pana va imbolnaviti de nervi si o sa ajungeti sa dati spaga la un psihiatru, cu sau fara astia 2 in puscarie.
    Este praf in ochi ca sa ascunda criza citostaticelor, este praf in ochi ca sa ascunda problemele economice, sa ascunda cel mai incompetent ministru al Sanatatii de multa vreme etc. Au gasit si ei 2 fragutze coapte pe un tort de cacat si noi muscam ca fraierii.
    Spor la comentarii, asa ceva mai rar. Halal.
    PS: Putina decenta in limbaj si in generalizari nu ar strica. Prea multe enormitati despre un sistem unde se pare ca ne pricepem cu totii. Acum nu or trai medicii din salariul de cateva sute de lei pe luna, dar nici nu sunt toti cu "vile si jipane" cum citesc pe aici.
    Culmea este ca si-au luat minusuri cei care nu au treaba cu sistemul, iar cei care vor fi obligati multa vreme sa traiasca in tara pentru ca atata pot, vor sa plece doctorii spagari. Adica aproape toti. O sa-mi fac firma de samanism cu sucursale in toate judetele, va astept cu drag si fum.
    • +2 (2 voturi)    
      si care e problema?... (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:36)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      e un forum de dat cu parerea. Fiecare e liber sa zica ce vrea, uite asa ne mai dam si noi seama de IQ-ul populatiei cu acces la broadband.
      In principiu, in restul postului, ai dreptate. Hai salut.
  • -1 (3 voturi)    
    lupii moralisti (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:55)

    je [anonim]

    Eu m-am cam saturat de atatia lupi moralisti si atatia teoreticieni si sanatati si virtuti.oameni buni medicina e o meserie liberala , nu te obliga nimeni sa faci facultatea de medicica mai ales ca sti in ce conditii si pe ce salarii vei munci in romania .granita e deschisa va dorim drum bun tuturor celor care vreti sa plecat , dar conditia primordiala sa muncesti afara in medicina este sa fii bun in ceea ce faci , plus ca afara malpraxisul functioneaza fratilor, deci medicii isi pot pierde licenta si platesc daune consistente cand fac greseli , nu ca la noi unde nu exista raspundere si culpa medicala.va povestesc pe scurt un caz concret.am un amic care e manager pe partea economica la o clinica privata din germania.si acum ceva timp in urma a venit in romanai cu proprietarul clinicii, pt a contacta niste medici romani in vederea unui contract in germania la clinica respectiva.din 4 medici contactati , unul singur a acceptat sa plece in germania.mentionez ca salariul in prima faza pornea de pe la 7000-8000 de euro(e vorba de medici cu ceva experienta in spate).ei bine ceilalti trei au refuzat si le-au spus amicului meu si neamtului ca ei fac minim 10.000-12.000 de euro in romania si nici nu au dureri de cap cu malpraxisul.deci sa o lasam mai usor si cu plecatul asta din tara .as pune pariu cu oricine ca daca le-ar face salariu de 5000 de euro , ei ar continua sa ia spaga , poate nu ar mai cere-o atat de "pe fata" dar ar lua-o cu siguranta.
    • 0 (2 voturi)    
      vorbesti mult (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:33)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui je

      dar nu spui nimic, de fapt. Sau insinuezi, conform exemplului dat de tine, ca per ansamblu 3 din 4 medici fac 10.000 pe luna?!?
      Amice, fa-ti programare...
      • 0 (2 voturi)    
        Ia du-te tu intr-o curte de spital in marile orase (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:12)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui get-beget

        si spune, ce masini vezi tu acolo? Sunt luate la mana a doua? Ai vazut tu caz de malpraxis in Romania? Crezi ca-i din cauza ca avem doctori exceptionali? Sunt intrebari simple, cu raspunsuri la fel de simple. Asta e realitatea...
        • +2 (2 voturi)    
          dupa parerea ta (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:35)

          get-beget [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          medicii ar trebui sa-si permita doar o dacie 1300?
          Nu zic ca nu exista coruptie, insa salarizarea de mizerie face inevitabila spaga. Nu numai in Ro, ci oriunde in lume. Si mai lasati-ma cu cavalerii vocationali pe cai verzi pe pereti, oamenii trebuie sa traiasca. Asta e ca si cifrele umflate din economia nationala, somajul la cote minime si alte rahaturi. Daca nu apucau unul sau altul sa scape la lucru pe afara era vai de mama lor de romani verzi. Suntem toti fete mari, ne indignam la 2 ciuri-buri care au picat probabil in ceva reglare de conturi si nu vedem imaginea de ansamblu. Suntem o tzara extrem de corupta, unde daca nu calci pe langa mori cu mandria in farfurie sau te cari unde vezi cu ochii. Acceptati ca suntem asa cum suntem, ca vor trece generatii pana se va schimba ceva si nu mai cautati nod in papura medicilor si profesorilor. Cata ipocrizie.
          • -3 (3 voturi)    
            esti penibil (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:56)

            je [anonim] i-a raspuns lui get-beget

            amice, pt cultura ta generala , spaga, mita , sau cum vrei tu sa-i spui e PENALA, adica e de puscarie .dupa logica ta de 2 bani nici hoti nu ar trebui condamnati pt ca unii dintre ei fura de foame .eu poate vb mult dar nu ori nu intelegi nimic ori nu vrei sa intelegi.poate o sa ajungi sa te lovesti de nesimtirea si lipsa de umaniate a unor medici desi nu iti doresc asa ceva .ichei prin a repeta ca SPAGA, MITA SAU ATENTIA LA DOCTORI , ESTE FAPTA PENALA .
            • +2 (2 voturi)    
              NEWSFLASH (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:17)

              get-beget [utilizator] i-a raspuns lui je

              Romania are probleme mai mari decat medicii care iau spaga sau profesorii evazionisti. Sterge-te la ochi de praf, nu inghiti tot ce ti se arunca. Pt. informarea ta, eu cotizez la asigurari private in alta tzara. Bani grei, dar servicii bune. Nimic nu e gratis, din pacate. Dupa logica ta nord coreeana, ar trebui sa umplem puscariile cu medici? Nu raspunde, te rog.
            • +1 (1 vot)    
              fals (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:35)

              anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui je

              doar conditionarea e.
              Du-te si bea o cana de apa sa te mai racoresti, ca poate nu te simti bine.
          • 0 (0 voturi)    
            Roman "pur-sange" (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:09)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui get-beget

            Numele tau spune tot, deci dupa parerea ta ori furi ori pleci din tara. Daca am face toti la fel unde s-ar ajunge???!!! Furtul e furt si la nivel de doctor/profesor si la nivel de parlamentar/presedinte/premier si trebuie pedepsit!
            • 0 (0 voturi)    
              ? (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:22)

              sorin [anonim] i-a raspuns lui Alin

              Vrei sa ne explici unde e furtul in cazul de fata? Au bagat aia doi mana in buzunarele pacientilor la propriu si i-au jefuit?
              Eu nu sunt de acord cu conditionarea actului medical, dar nu se intelege din articol ca ar fi fost conditionat.
              Nu sunt nici de acord sa merg la medic si sa ma tot gandesc care ar fi cel mai bun moment sa strecor plicul, sa nu ma vada asistenta, sa fie mai la inceput, sa nu creada medicul ca ramane neplatit... Pana la urma solutia e PRIVATIZAREA, iti iau aia banii de la inceput si ai scapt de o grija!
            • +1 (1 vot)    
              numele meu e irelevant, putea fi oricare altul (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:23)

              get-beget [utilizator] i-a raspuns lui Alin

              De acord, furtul e furt. Cati premieri/presedinti/politicieni avem in puscarii?...
              Dupa parerea ta, e bine sa ii bagam la puscarie pe toti medicii care iau ceva de la pacienti? Da? Ok, cati mai raman atunci in sistem?
              Lupta cu coruptia nu inseamna sa incepi cu medicii spagari sau cu nashul din tren sau cu profii care dau meditatii!!!
              Coruptia se taie la varf. De acolo incepe. Dar cineva nu vrea ca noi sa vedem asta. Treziti-va.
  • +1 (1 vot)    
    Rusu nu ia spaga (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:30)

    tatal lui Alex [anonim]

    Domnul doctor Rusu nu numai ca nu cere bani dar nici nu primeste "atentii".
    Pentru cei care au avut norocul de a nu ajunge in spital aceasta stire nu stiu cum este interpretata. Pentru ceilalti, care stiu cum fuctioneaza sistemul, doresc sa le spun ca Rusu face parte din categoria care isi face treaba nu numai fara sa ceara bani, dar nici nu primeste... Un lucru ingrozitor la terapie intensiva la Grigore este ca nu li se permite accesul parintilor de a-si vedea copii decat un sfet de ora pe zi.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai si 3000 de lei in buzunare (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:39)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui tatal lui Alex

      de unde ii avea?
      • 0 (0 voturi)    
        Rusu nu ia spaga (Joi, 11 aprilie 2013, 20:40)

        tatal lui Alex [anonim] i-a raspuns lui abisala

        Suma de care spui, apare in stire ca a fost gasita asupra medicului Gheorghe Stefan Ozsvath si nu asupra lui Rusu. Trebuie facuta o diferenta. Sunt departe de a fi de partea sistemului sanitar din tara, dar asta nu inseamna ca mi-am pierdut respectul pentru putinii care STIU sa isi fac treaba. Sunt revoltat ca tocmai lor li se "fabrica" niste scenarii si sunt aratati ba drept spagari, ba criminali in timp ce cei care chiar fura sau omoara n-au nici o treaba. Mi-ar place sa putem lua o atitudine, sa ne aparam valorile, altfel ... ne meritam soarta...