Cine sunt romanii si moldovenii care apar in scandalul scurgerilor de informatii despre paradisurile fiscale: Bogdan Buzaianu, Cristian Borcea, Sorin Rosca Stanescu, Sorin Ovidiu Vintu - CRJI

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2013, 20:29 Actualitate | Esenţial


Nume precum Bogdan Buzaianu, Cristian Borcea, Sorin Ovidiu Vintu, Octavian Turcan, Victor Harbuz, Ghenadie Nipomici, Said Shehade Baaklini sau Sorin Rosca Stanescu apar dosarul scurgerilor de informatii despre paradisurile financiare, OffshoreLeaks, un proiect al International Consortium of Investigative Journalism (ICIJ) din Washington si care are ca partener in tara noastra Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie (CRJI).

"Documentele obtinute in proiectul OffshoreLeaks arata ca firma Commonwealth Trust Limited (CTL) este un agent de inregistrare de societati off-shore care actioneaza ca paravan pentru evazionisti, operatiuni de spalare de bani si personaje dubioase din Rusia, Europa de Est si Statele Unite. CTL a fost folosita de mai multi oameni de afaceri din Romania pentru a le infiinta societati in Insulele Virgine Britanice (BVI)", se arata in deschiderea acestei anchete, ion care sunt implicat "personaje celebre din fotbal, energie si afaceri detin companii secrete de mai multi ani".

Autorul articolului, Adrian Mogos, noteaza ca "un element comun care leaga aceste firme secrete este faptul ca au fost infiintate in BVI de acelasi agent de inregistrari".

Printre persoanele care au avut firme offshore figureaza omului de afaceri libanezo-roman Said Shehade Baaklini, implicat intr-o afacere de returnarea de TVA de 60 de milioane de euro, care i-a cedat o asftel de firma lui Cristian Borcea

Un alt nume celebru este Nicolae Bogdan Buzaianu, "actionar al mai multor firme din Insulele Virgine Britanice", potrivit sursei citate.

In vaza de date a CTL cu firme offshore mai apar nume cunoscut precum Sorin Ovidiu Vintu sau Sorin Rosca Stanescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22745 vizualizari

  • +83 (85 voturi)    
    (ICIJ) din Washington.... (Joi, 4 aprilie 2013, 20:41)

    translativus [utilizator]

    ....niste basisti care vor sa faca dosare politice bietilor oameni care si-au pus si ei deoparte de o fasolica cu carnati pentru zile negre.
    Ce lume rea !
    • +16 (18 voturi)    
      Basse (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:44)

      Pop1 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Al dreaq Base asta ... cum si-a bagat el coada si a deconspirat o intreaga retea mondiala de offshore-isti numai ca sa dea in Vintu si Rosca-Stanescu

      ptiuu drace ... cata influenta are Marinarul Betiv!!!!
      • -9 (13 voturi)    
        O apă și-un pământ... (Vineri, 5 aprilie 2013, 11:27)

        Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Pop1

        Oh, da, Băse neprihănitul, Băse cel curat ca lacrima! Mă faceți să râd... (Dacă spațiul virtual ar putea roși...)
        Nici nu-ți trebuie cine știe ce perspicacitate, clarviziune, ca să înțelegi că toate manevrele din ultima vreme ale marinarului-jucător sunt făcute în scopul de a-și acoperi urmele murdare din dosarele cu cântec. Știți voi care, o știu și copiii...
        (Și, nu, nu sunt usl-ist, mi-e silă de toți, în aceeași măsură...)
  • +74 (74 voturi)    
    SRS? (Joi, 4 aprilie 2013, 20:54)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Parintele lu' Finuta, Mazeta, Evoque, etc? Nu pot sa cred. Este o nesimtire ce face hotnews!
  • +16 (18 voturi)    
    Paradisele fiscale "zone of impunity" ? (Joi, 4 aprilie 2013, 21:20)

    utug [utilizator]

    In zilele urmatoare se va face mult caz in massmedia in legatura cu dezvaluirile unui grup de 86 jurnalisti de investigatie din 46 tari
    constituiti in "International Consortium of Investigative Journalists". Acestia au avut acces si proceseaza datele de pe un Hard Disk 260 GB ce ar reprezenta informatia cuprinsa intr-o biblioteca cu 1/2 milion de carti. Sunt documente privind afacerile celor cu bani multi din paradisele fiscale, la originea crizei financiare prezente.
    Jack Blum: ne facem iluzii daca credem ca lucurile se vor rezolva ... despite the new efforts, offshore remains a "zone of impunity" ... "There's been some progress, but there's a bloody long way to go." International groups have been working for decades to limit tax cheating and corruption in the offshore world. In the 1990s, the Organization for Economic Cooperation and Development began pushing offshore centers to reduce secrecy and get tougher on money laundering, but the effort ebbed in the 2000s. Another push against tax havens began when U.S. authorities took on UBS, forcing the Swiss bank to pay $780 million in 2009 to settle allegations that it had helped Americans dodge taxes. U.S. and German authorities have pressured banks and governments to share information about offshore clients and accounts ... Promises like those have been met with skepticism, given the role played by key G8 members — the U.S., the U.K. and Russia — as sources and destinations of dirty money. Despite the new efforts, offshore remains a “zone of impunity” for anyone determined to commit financial crimes, said Jack Blum, a former U.S. Senate investigator who is now a lawyer specializing in money laundering and tax fraud cases ... "

    http://giffenman-miscellania.blogspot.ro/2013/04/the-extraordinary-range-of-people-using.html

    http://premiumtimesng.com/news/128172-global-investigation-inside-the-offshore-global-money-maze.html
    • +13 (15 voturi)    
      ok (Vineri, 5 aprilie 2013, 4:04)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui utug

      or sa cerceteze sa vada ce si cum , cine are bani si au facut aceasta criza, ce se v-a intimpla? le v-or lua boi de la bicicleta alora, le da o amenda simbolica asa de un milion de euro si gata cica au terminat, mai nou iei mai multi ani de puscarie ca furi de foame decit sa furi de la un miliard de dolari in sus, asa ca asta nu v-a rezolva cu nimic criza si ceea ce se intimpla in lume
      • +11 (15 voturi)    
        intradevar..... (Vineri, 5 aprilie 2013, 8:11)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        ....caci asazisele "paradisuri fiscale" au fost infintate si functioneaza in baza unor legi adoptate tot de escrocii politicianisti care aveau nevoie sa isi acunda furaciunile.
        Si uite asa, iar ne intoarcem la sistemul politic parlamentar, care se dovedeste a fi de fapt, o organizatie de tip mafiot prin grija cu care isi protejeaza membrii si afacerile lor oneroase.
        Acesta este sistemul politic parlamentar, marea minciuna mondiala de asazisa "democratie", cea mai noua, parsiva si imorala religie, care isi asupreste alegatorii in modul cel mai perfid, prin lege si nu exista scapare decat prin desfintare.
        • +5 (5 voturi)    
          paradis (Vineri, 5 aprilie 2013, 11:10)

          consting [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ai dreptate. cu aceasta ocazia reiterez. furaciunile politicienilor sunt omniprezente. asa in cat regulamentele dupa care fc parlamentele ar tre sa fie facute de societate civila oriunde. nu pare a avea legatura cu democratia. dar realitatea o reclama. politicienii isi fac propriile reguli. dar care n-au legatura cu agenda populatiei din orice tara. fie ea usa sau marea britanie
      • +8 (8 voturi)    
        Macar o taxa, ca in Cipru... (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:56)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        Asa, cam la 60% din valoarea depozitelor.... Macar sa-i vedem fata lui SRS, inamicul procurorilor si serviciilor cand aude ....
        • +2 (2 voturi)    
          Macar o taxa, ca in Cipru... ? (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:38)

          utug [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Am facut eu un calcul. 60% ar fi egal cu pib-ul Statelor Unite.
          Din ~72 trilioane dolari cat reprezinta pib-ul mondial in 2012, aproximativ 26 trilioane dolari s-ar gasi in paradisurile fiscale. (Am luat o medie: unii spun 21 trilioane altii 32 trilioane [McKinsey & Company, estimates that wealthy individuals have $21 trillion to $32 trillion in private financial wealth tucked away in offshore havens — roughly equivalent to the size of the U.S. and Japanese economies [GDP] combined]

          Ceva mi se pare ciudat si de neinteles in legatura cu ce s-a intamplat in Cipru. Uniunea Europeana si FMI au desfiintat una din cele 2 banci ale Ciprului. Ciprul ca paradis fiscal este total atipic si nesemnificativ. De ce nu au desfiintat, de exemkplu ceva din cele peste 100 de banci din paradisurile fiscale din Canalul Manecii, Insulele Jersey + Guernsey ? Juridic aceste insule nu apartin nici Angliei si nici Uniunii Europene dar multi europeni spala bani si evita fiscul acolo. ( O diversiune electorala a Doamnei Merkel pentru alegerile din Germania ? In intelegere cu Putin ?)
          Impreuna aceste insule au 168.000 locuitori ( Primaria lui Vanghelie, Sectorul 5, are 270.000 !) [They have a total population of about 168,000 and their respective capitals, Saint Peter Port and Saint Helier, have populations of 16,488 and 28,310]
          Fiecare insula are parlament si guvern propriu.

          http://en.wikipedia.org/wiki/Channel_Islands

          http://www.jersey.co.uk/finance/banks.html

          http://www.jersey.co.uk/finance/index.html

          http://www.guernseyfinance.com/
          http://www.guernseyfinance.com/banking/overview/

          http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banks_in_Guernsey

          http://www.gods-kingdom-ministries.net/daily-weblogs/2013/04-2013/25-million-secret-bank-files-leaked-exposing-super-wealthy-a/
  • +29 (31 voturi)    
    Este de constatat, (Joi, 4 aprilie 2013, 21:22)

    cornel19 [utilizator]

    ca mai fiecare actiune semnificativa a parchetelor. dna/diicot, politie, are ca factor de declansare si apoi implicare, structuri din tarile NATO si UE. Se poate spera ca urmare a crizei cipriote, autoritatile de resort din multe tari sa actioneze coordonat ptr. ca ,,paradisele financiare,, sa nu mai poata reprezenta zone necontrolabile.
  • +25 (29 voturi)    
    Ce nu pot intelege... (Joi, 4 aprilie 2013, 21:26)

    gussy [utilizator]

    ...este DE CE aceste "paradisuri fiscale" exista chiar intre granitele UE.Cu ce "obraz" poti sa faci scandal si sa-i culpabilizezi pe cei care le folosesc, atata timp cat tu le tolerezi.
    Apropo de toleranta, asta e chiar o forma de prostitutie politica si economica.
  • +40 (40 voturi)    
    m-am prins (Joi, 4 aprilie 2013, 21:41)

    UglyKidJoe [utilizator]

    de aia e asa bronzat domnu' Sorin Rosca Stanescu, mergea des in astfel de insule :)
  • +39 (39 voturi)    
    nu ma mir (Joi, 4 aprilie 2013, 21:50)

    andimi [utilizator]

    SOV, SRS, Borcea... oare de ce nu ma mir! Mafia post-comunista in actiune!
  • +8 (24 voturi)    
    vrem sursa completa, nu extrase (Joi, 4 aprilie 2013, 22:05)

    dincannes [utilizator]

    Putinà transparentà, và rugàm!
    • +3 (5 voturi)    
      CRJI (Vineri, 5 aprilie 2013, 12:42)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Ai link-ul la sfârșitul articolului! E vorba despre CRJI (Centrul român pentru jurnalism de investigație)
  • +29 (31 voturi)    
    si lista? (Joi, 4 aprilie 2013, 22:13)

    amycus [utilizator]

    unde gasim lista?
    • -5 (5 voturi)    
      la ce iti trebuie? (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:32)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      nu iti ajung numele astea?
      te pomenesti ca ai vrea sa gasesti si de-ai nostri!
      • +8 (8 voturi)    
        Care-s "ai nostri"? (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:57)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        .. sa-i aflam pe toti!
    • +1 (1 vot)    
      unde gasim lista ? Re: www.icij.org (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 12:59)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      Massmedia este sub controlul celor cu bani multi plasati in offshore havens. Dupa mult zgomot initial in massmedia se va asterne ca si in cazul Wikileaks un fel de tacere. (Se practica si in presa un fel de Jujitsu ? )
      Gerard Ryle care conduce consortiul ar putea lua drumul lui Julian Assange ?

      Stirile trebuiesc cautate direct la Site-ul http://www.icij.org/ [International Consortium of Investigative Journalists] care ... "today launches the next part of a multi-year project" pe baza a 2,5 milioane de documente secrete va dezvalui date a 120.000 companii offshore din 170 tari (Romania inclusiv) si numele a 130.000 persoane [120,000 offshore companies and trusts and nearly 130,000 individuals and agents, exposing hidden dealings of politicians, con artists, and the mega-rich in more than 170 countries]

      http://econintersect.com/b2evolution/blog2.php/2012/02/09/here-s-what-s-wrong-with-america

      http://www.icij.org/blog/2013/04/likely-largest-journalism-collaboration-history
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:51)

    cotora [utilizator]

    nu este de mirare ca sorin rosca stanescu vrea sa desfinteze DNA,ANI,CSM,CNA,CNSAS, stie el de ce !
    • 0 (0 voturi)    
      nu este de mirare ca ... (Duminică, 7 aprilie 2013, 10:21)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      " ... firma Commonwealth Trust Limited (CTL) este un agent de înregistrare de societati off-shore care actioneaza ca paravan pentru evazionisti, operatiuni de spalare de bani si personaje dubioase din Rusia, Europa de Est si Statele Unite. CTL a fost folosita de mai multi oameni de afaceri din România pentru a le înfiinta societati în Insulele Virgine Britanice (BVI).
      " ... Cel putin doua dintre firmele din România la care Willowsworth era asociat îl aveau în structura actionariatului pe fostul jurnalist, actualmente parlamentar, Sorin Rosca Stanescu.
      O alta societate înfiintata de CTL ... este Crown Gate Alliance Inc, o alta firma cu „actiuni la purtator”. si aceasta societate este legata de Sorin Rosca Stanescu. El a cesionat catre Crown Gate Alliance actiunile sale dintr-o societate comerciala româna.
      L-am contactat pe senatorul Sorin Rosca Stanescu pentru a comenta datele CTL. A cerut ragaz pentru verificari, dar nu a mai revenit cu un raspuns .... "

      https://www.crji.org/

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14556291-cine-sunt-romanii-care-apar-scandalul-scurgerilor-informatii-despre-paradisurile-fiscale-bogdan-buzaianu-cristian-borcea-sorin-rosca-stanescu-sorin-ovidiu-vintu.htm
  • +3 (3 voturi)    
    money money money (Vineri, 5 aprilie 2013, 10:34)

    mikeyu [utilizator]

    John Sexton:
    "I've been on vacation for the last two weeks in the cayman islands, visiting my money"
  • +6 (6 voturi)    
    paradis (Vineri, 5 aprilie 2013, 11:00)

    consting [utilizator]

    sa aveti multa grija sa nu dati nume de politicieni. si daca da sa fie numai de la opozitie. ca cei de la putere sunt curati ca lacrimile de crocodil. l-ati citat pe borcea care cred ca a luat o plasa mai mare ca prostia lui. apoi l-ati citat pe vantu care ar fi putut sa fie indicat de orice roman care are minime cunostinte despre paradisuri si de conduita.