VIDEO Ministrul Sanatatii isi cere public scuze tuturor petentilor carora li s-au adresat cuvinte jignitoare din partea unor functionari publici din minister

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 17:44 Actualitate | Esenţial

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, transmite intr-un comunicat remis HotNews.ro ca isi cere public scuze tuturor petentilor carora li s-au adresat cuvinte jignitoare din partea unor functionari publici din cadrul Ministerului Sanatatii, anuntand totodata ca s-a dispus efectuarea unei anchete in interiorul institutiei pe aceasta tema, in urma carora se vor lua masurile de sanctionare prevazute de lege.

"Regretam faptul ca unele persoane din cadrul Ministerului Sanatatii au avut o atitudine nepotrivita si jignitoare la adresa unor petenti. Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, isi cere public scuze tuturor petentilor carora li s-au adresat cuvinte jignitoare din partea unor functionari publici din cadrul Ministerului Sanatatii", se arata in comunicat.

"In prezent, s-a dispus efectuarea unei anchete in interiorul ministerului pe aceasta tema. In urma acesteia, se vor lua masurile de sanctionare prevazute de lege, care vor fi facute publice ulterior", anunta ministerul, precizand de asemenea ca "in urma reorganizarii si restructurarii Ministerului Sanatatii, se va face o selectie riguroasa si pe criterii de moralitate, etica si comportament civilizat in relatia cu cetatenii".

Reactia ministrului Eugen Nicolaescu vine dupa ce HotNews.ro a publicat miercuri experienta lui Cristian Cojocaru, unul dintre bolnavii de leucemie din Romania, care a sunat la minister pentru a intreba ce se intampla cu memoriile depuse de el referitoare la criza citostaticelor.

"Miercuri, in jurul pranzului, am sunat la Ministerul Sanatatii pentru a intreba ce s-a ales de memoriile pe care le-am depus referitoare la criza citostaticelor. Am sunat la 021 3072514, numarul recomandat chiar de Registratura, si am fost luat in primire de Agresiva", povesteste Cristian Cojocaru.

"Dupa ce m-am recomandat, persoana de la celalalt capat al firului mi-a explicat pe un ton taios, fara posibilitate de comunicare bilaterala, ca am dreptul la doar doua memorii catre Ministerul Sanatatii si ca nu am decat sa astept raspunsul lor, atunci cand va fi redactat.

Am incercat sa-i explic ca, pana acum, nu am primit raspuns la niciunul dintre celei trei memorii depuse (primul dateaza din noiembrie 2012!). Chiar si pentru a primi un numar de inregistrare a trebuit mai intai sa sun eu la Minister si sa-i fac atenti. Ma puteam astepta si acum la aceeasi atitudine de ignorare.

Cand am incercat sa-i aflu numele, s-a enervat, a explodat si mi-a trantit telefonul in nas. Sau cel putin asa a crezut ea… Linia nu s-a intrerupt, astfel ca am auzit comentariile Agresivei. Cuvantul "bou" a fost folosit de cateva ori: “boul asta are nu stiu cate memorii depuse” sau “boul dracului” sau  “de ce trebuie sa raspund eu la toti handicapatii?”"... Citeste articolul Agresiva


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4797 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    asa, si? (Joi, 28 martie 2013, 17:56)

    abisala [utilizator]

    Vorbe, vorbe.... la comunicare nu va intrece nimeni. In comunicate mangaiati populatia, pentru a o injura prin dos. Ceva treaba cand faceti?
    • +10 (10 voturi)    
      si totusi (Joi, 28 martie 2013, 18:21)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Ti-am dat plus pentru ca ai dreptate in mod evidet dar trebuie totusi salutat gestul. Nu trebuie exagerat, pana la urma e un gest de bun simt si natural, intr-o tara civilizata, dar merita apreciat.
      • +4 (4 voturi)    
        problema de comunicare? (Joi, 28 martie 2013, 23:09)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui kelye

        Nesimtitul asta de ministru al Bolii ii plimba cu presul de luni de zile pe bolnavi. In acest rastimp ei trebuie sa se descurce singuri.
        Problema nu este de comunicare. Macar de-ar fi vorbit urat, dar sa decarteze banii odata!
  • +14 (14 voturi)    
    Asteptam finalul povestii (Joi, 28 martie 2013, 18:16)

    Y [utilizator]

    Asteptam filnalul povestii, preferabil data cand doamna isi va incheia cariera de bugetar.
    • +2 (4 voturi)    
      Vezi sa nu (Joi, 28 martie 2013, 21:50)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Y

      Dupa ce spunea se simtea foarte stapana si competenta pentru postul acela. Aceasta impresie este datorata cel mai probabil unei lungi experiente in domeniu. Ea STIE ca nimic rau nu i se poate intampla.
      Cine a lucrat vreodata intr-un call center sau la relatii cu publicul intelege perfect despre ce este vorbesc. O astfel de persoana nu-si inchipuie nici in cele mai frumoase vise ca daca va raspunde asa clientilor va mai avea slujba a doua zi.

      Observati diferenta de conceptie nu neaparat de ton, amabilitate samd.

      Pe de o parte o bugetara care este deranjata profund ca trebuie sa raspunda la telefon iar pe de alta parte un profesionist care stie ca daca nu este amabil cu clientii va fi concediat la fel de sigur cum este ca maine rasare iarasi soarele.
      • +1 (1 vot)    
        nici o grija.... (Vineri, 29 martie 2013, 12:27)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        .. nu indrazneste nimeni sa se atinga de lichelele din Ministerul Sanatatii! E greu sa va inchipuiti ce bataie de joc este la adresa cetateanului! A trebuit sa dau de cateva ori in judecata ministerul ca sa obtin niste documente banale. Desi am castigat in instanta si am primit actele respective, angajatii vinovati n-au patit absolut nimic si isi continua "munca" nestingheriti. Sper ca tovarasul Nicolaescu nu pretinde ca nu stie ce se intampla in ograda lui!

        In privinta jignirilor, cei din minister sunt niste pigmei in comparatie cu alte persoane din sistemul sanitar. de pilda Monica Pop de la oftalmolgie ii face in mod curent pe pacienti "boi", "mitocani", "escroci", "hoti", "care au numai drepturi" etc. Iar mie mi-a scris intr-un raspuns la o cerere ca as fi "un sarpe veninos", "o persoana care utilizeaza mizerii", "o femeie cu suflet urat si rau" "procesomana" etc. vezi link- ul www.spitaluldeoftalmologie.blogspot.ro/2012/11/monica-pop-mandria-nationala-partea-i.html

        Se intelege, ministerul nu a luat nici o masura impotriva ei pana acum.
  • +16 (16 voturi)    
    "Masurile de sanctionare.." (Joi, 28 martie 2013, 18:31)

    bibibapca [utilizator]

    - " Hai ma Tzutzi....ti-am zis sa te bag consilier.. si tu... , nu si nu , ca vrei la ministerul sanatatii...si uite ca dai numai peste boi ....., care mai cheama si presa..."
    Intr-o tara civilizata , cum pretindem ca avem, concedierea ar fi venit in primele 30 min dupa publicarea articolului.....
    Intr-o tara civilizata ministrul si-ar prezenta demisia impreuna cu "Tzutzi" si nu pentru limbajul ei, ci pentru ca inca nu s-au rezolvat problemele citostaticelor, problema aparuta acum multe luni.
    Domnilor responssabili va urez sa aveti parte barem de 20% din suferinta oamenilor bolnavi de cancer care cauta disperati o urma de umanitate si care pretuiesc o zi cum pretuiti voi 10 ani.

    Cu stima
    UN ALT BOU
    • +4 (4 voturi)    
      Problema (Joi, 28 martie 2013, 22:04)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui bibibapca

      se pune cam asa cum o pui tu.
      Cu stima,
      Tot un Bou.
      P.S.
      Din fericire, eu i-s numai bou.
  • +8 (8 voturi)    
    Problema este alta domnule ministru!! (Joi, 28 martie 2013, 18:44)

    corvus coraX [utilizator]

    Angajații cam copiază comportamentul șefului cel mare. Scuze?! Dați medicamente oamenilor disperați ticăloșilor, blestemați să fiți!!
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 28 martie 2013, 21:06)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      crezi ca le pasa? daca mergi la un medic la stat, te paseaza la clinica lui privata si iti cere 250 lei pt consultatie!
      pile cunostinte relatii ==> incompetenta jalnica... hotie, mizerie morala... snobism... prostie... ticalosie... asa vad eu administratia nationala. tot ce tine de ministere si de casta politica.

      eu a trebuit sa ma imprumut cu 10000 lei ca sa o operez pe mama, ca la stat nu aveau ( cica) si era lista de asteptare. dumnezeu stie cum o sa-i dau inapoi!

      de ce trebuie sa suferim noi ? noi suntem poporul noi suntem tara asta, fara noi, astia multi si prosti voi cei din politica, parlament, administratie ati fi ( nu ca acum nu sunteti) niste

      mari zerouri!

      dar nefericitilor, voi nu stiti ca nu duceti nimica cu voi sus pe deal si eu , asa sarac cum sunt, sunt , din punctele de vedere alea esentiale, care voua va scapa, mai fericit ca voi, pentru ca nu mi-am uitat radacinile, nu mi-am uitat tara si neamul meu si nu l-am uitat pe dumnezeu.

      fie ca sa vi se intoarca insutit, inmiit, raul pe care il faceti in ticalosia voastra, acestui popor si copiilor lui.

      amin

      ps: poate imi cenzurati si comentariul asta
  • +1 (1 vot)    
    Lipsa medicamentelor e discutia, nu Tutzi... (Joi, 28 martie 2013, 23:33)

    fane_grija [utilizator]

    Intr-o tara cu o viata politica si sociala normala, lipsa medicamentelor pentru acesti oameni care isi numara zilele la propriu, ar fi declansat atacuri furibunde ale opozitiei, oameni in strada si ONG-uri care ar fi purtat campanii de strangere a banilor si cumpararea de medicamente in paralel cu organizarea de proteste.

    La noi este liniste si consens. Si scuze pentru jigniri, nu asumarea responsabilitatii pentru lipsa medicamentelor.

    L-as intreba pe ministrul mortii (mi se pare grotesc ca in aceasta situatie sa fie numit al "sanatatii") cum doarme noaptea stiind aceasta stare de fapt.
  • 0 (0 voturi)    
    Ei... (Vineri, 29 martie 2013, 4:38)

    asi [utilizator]

    Eu zic sa luati la pas toate institutiile,ca cautati,sa vedeti ,sa aflati cum s-au facut angajari,cum exista oameni care nu au ce cauta nici pe posturi,nici pe functii,care sunt bata la profesie,cunostinte medicale,la exprimare gramaticala,ca de scris nu mai vorbim;si...astept raspuns.Oricum nu-i puteti da pe toti afara;nu aveti cum;sunt adevarate pepiniere ...de familii(mame,fiice,nepoate,nasi si fine...).
    Sanatate maxima!
  • 0 (0 voturi)    
    timpul trece leafa merge (Vineri, 29 martie 2013, 17:03)

    crinna [utilizator]

    Cred ca d-nul ministru vorbeste sa se afle-n treaba sau sa nu creada sefu' ca doarme-n front. In sistemul public de sanatate persistă o nesimţire generală, dublată de hoţie şi lipsă totală de respect pentru jurământul lui Hipocrate.
    Domnul Nicolaescu ar trebui sa stea şi dânsul într-o rezervă la bagdasar, cu încă 5 persoane înghesuite în 3 paturi şi sa-şi păzească bunurile de asistentele cleptomane, pe care, dacă nu le premiezi nu primeşti ser pe branulă şi mai eşti şi făcut albie de porci.
    Multă sănatate!