Ambasadorul olandez: Olanda a fost critica cu Romania pe strategia anticoruptie, dar sunt impresionat de progresele inregistrate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 12:43 Actualitate | Esenţial

Olanda a fost critica cu Romania pe tema strategiei anticoruptie, a declarat joi ambasadorul Regatului Tarilor de Jos in Romania, Mattheus Van Bonzel, care s-a aratat insa impresionat de progresele deja inregistrate de tara noastra, scrie Agerpres.

"Stiu ca Olanda a fost critica pe tema strategiei anticoruptie cu Romania, dar eu sunt aici sa arat ca suntem gata sa sprijinim Romania, sa lucram impreuna cu Romania, cu toate statele membre UE pe acest subiect - Strategia Nationala Anticoruptie. Sunt impresionat de progresele deja inregistrate in ciuda tuturor tensiunilor din mass - media, in ciuda atentiei mass - media acordate evolutiilor politice zilnice, o munca intensa s-a facut dincolo de luminile rampei, grupuri de lucru au avut mai multe intruniri cu societatea civila, cu mediul de afaceri si la diferite niveluri ale guvernarii. S-au intocmit strategii la multe institutii, prima evaluare de impact va incepe in curand. Integritatea ar trebui sa fie un subiect pe care toata lumea sa-l aiba in minte, de la primul-ministru la parlamentari, pana la profesori, politisti si diplomati", a afirmat ambasadorul Regatului Tarilor de Jos in Romania, la Conferinta anuala anticoruptie, de la Palatul Parlamentului.

El a adaugat ca Regatul Tarilor de Jos este gata sa sprijine financiar, dar mai ales prin experienta, prin cunoastere si cooperare, statele care au nevoie.

"Acesta este felul cum vad eu functionarea MCV-ului: Guvernul Romaniei intocmeste o strategie, ONG-urile ajuta la implementarea acesteia cu expertiza din partea statelor membre si finantare de la Bruxelles. Cred ca Romania ar putea, ar trebui sa ceara sprijin de la Bruxelles in acele domenii care sunt cruciale pentru dezvoltarea societatii. Slabiciunea in Romania nu se refera la capacitatea oamenilor, la amplasarea geografica, la potentialul sau agricol sau la logistica, punctul slab este tocmai punctul focal al MCV - justitia, sistemul judiciar, Codul penal si cel civil care inca nu sunt implementate si este politica, strategia de anticoruptie care inca nu sunt finalizate", a mai spus Mattheus Van Bonzel.























5056 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Destul de dragut ambasadorul Olandei (Joi, 28 martie 2013, 12:53)

    finutza [utilizator]

    Fiindca nu vad nici o urma de ranchiuna pentru tratamentul aplicat de d-l Basescu, cel care nu i-a primit scrisorile de acreditare timp de vreo jumatate de an. Nu mai vorbesc de sagetile trimise de autoritati (intoarcerea camioanelor cu flori, la vami), sau de acelasi domn Basescu ("... nu am cumparat legume olandeze"). Poate o fi si bine-dispus dupa meciul de marti seara.
    • +8 (8 voturi)    
      .. (Joi, 28 martie 2013, 13:13)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Si eu sunt impresionat de strategia guvernantilor: "In afara se vede numai ce le aratam noi." De aia erau asa de indignati cand se spunea in afara despre lovitura de stat.
    • +4 (4 voturi)    
      Diplomatii, si cuvntele lor! (Joi, 28 martie 2013, 14:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      De fotbal ai obs ca nu a zis nimic?

      Nimeni nu linguseste cu mai multa maiestrie decat un diplomat!

      Afirmatia, poate fi in cele mai multe cazuri ironica!

      Pt ca vine la 1 zi de cand mme Pzdiceru a ajuns la Curtea Constituirii Statului Roman!
    • +1 (3 voturi)    
      ...sau poate a luat o spaga! (Joi, 28 martie 2013, 14:32)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ar trebui vazut daca nu "se intampla" zilele astea vreo afacere profitabila cu protagonisti olandezi, dupa "modelul" paguboaselor privatizari "de succes" dinaintea aderarii Romaniei la UE: Electrica la nemti si la italieni, Petrom la austrieci, Romtelecom la greci etc. ...ce vremuri! - ne-am luat si doua fregate de la englezi...
    • +4 (4 voturi)    
      Stai linistita, (Joi, 28 martie 2013, 14:44)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Ca Basescu o sa va mai arate destul de mult timp "catargul". Sa aveti atata ura pe un om arata cat de bolnavi sunteti la minte sau cat de infipti sunteti in cascaval. Deci cu voi nu se poate discuta ca aveti bolsevismul in voi si nu acceptati pe nimeni sau nimic ce nu este cu voi. Va doresc un apus cat mai rosu.....
      • 0 (4 voturi)    
        Nu am nici un motiv de... (Joi, 28 martie 2013, 15:37)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        ... neliniste! Constatam doar cat de diplomat poate fi ambasadorul Olandei. Recunosc, eu, in circumstantele prezentate in primul comentariu, nu as fi putut fi. Deci, n-as fi buna de ambasadoare. Dar nu ma vait, sunt multe ocupatii pe Terra, multe din ele dandu-ti posibilitatea sa nu fii fals...
  • +5 (5 voturi)    
    Despre ce ONG-uri vorbeste amasadorul? (Joi, 28 martie 2013, 12:55)

    Petran [utilizator]

    Cine sa ajute la implemetarea strategiei? Avem numai pe alese: FACIAS a lui Voiculescu, Transparency International a prietenului lui Ponta sau Pro Democratia a strategului USL Parvulescu. Chiar si SAR cu ingaduinta, sau sute care se gasesc prin baronate. Plus ca Van Bonzel vorbeste numai de progrese uluitoare...pe hartie. Daca asta e strategia anti-coruptie in viziunea lui...O fi diplomat, dar deja Romania pare un rai.
  • +6 (6 voturi)    
    Progresele (Joi, 28 martie 2013, 13:33)

    Kap [utilizator]

    Ar trebui sa fie evident pentru toata lumea cind si de catre cine au fost sustinute acele eforturi.Ca pe Boc si Base ii injura tot prostul, ca asa vede el pe la maimutoii de la TV ca trebuie.
    Ca mai nou grupul infractional PSD face toate eforturile sa zadarniceasca orice actiune anticoruptie.Noroc cu UE, ca de ochii lor nu isi permit astia chiar orice.
  • +5 (5 voturi)    
    Se vede ca nu ... (Joi, 28 martie 2013, 13:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... e ambasador de prea mult timp. Daca era ar fi stiut deja pana acum ca suntem cei mai tari din lume la facut strategii (sau legi, sau studii de fezabilitate etc etc) dar stam foarte foarte prost cu executia ... :))
  • -3 (5 voturi)    
    Pai ar cam fi cazul sa-si schimbe radical optica! (Joi, 28 martie 2013, 13:47)

    SoulRider [utilizator]

    Mai ales dupa ce "ne-am lasat" batuti la fotbal pentru a da posibilitate echipei Olandei de a participa la Mondialul din 2014 din Brazilia!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai... (Joi, 28 martie 2013, 14:50)

    ac [utilizator]

    ... dupa ce ne-au tras-o cu 4-0 :D e si el dragut.