VIDEO Victor Ponta, despre Sorin Frunzaverde: Mesaje iresponsabile. Avem banii de pensii si salarii, poate nu o sa-i mai dam la consiliul judetean Caras

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2013, 12:59 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a criticat dur declaratiile facute miercuri dimineata de liberalul Sorin Frunzaverde potrivit carora situatia din Romania este "dezastruoasa", caracterizandu-le drept "iresponsabile".

"Sunt mesaje iresponsabile si imi doresc ca din partea presei ori de cate ori aveti vreo nelamurire sa apelati la cei responsabili din aceasta tara", a reactionat primul ministru, in deschiderea sedintei saptamanale de guvern, adaugand: "Avem banii de pensii, de salarii, poate nu o sa-i mai dam la consiliul judetean Caras, pentru ca vad ca ii dam degeaba".

Victor Ponta a afirmat ca toate mesajele premierului, ale guvernatorului BNR si ale altor lideri ai Romaniei "nu reprezinta nimic in fata presei daca iese vreun domn dimineata pe la Resita si-si da cu pararea".

El a precizat ca nu-i place ca trebuie sa dea inapoi banii cheltuiti de PDL, dar este "obligatia Romaniei". "Dam toti banii inapoi", a subliniat Ponta.



Liberalul Sorin Frunzaverde (PNL) a declarat miercuri dimineata, in cadrul unei sedinte a Consiliului Judetean Caras-Severin, raspunzand unei intrebari privind alocarile bugetare, ca "banii nu ajung" si ca "in tara situatia este dezastruoasa".

"Daca vom plati salariile si pensiile, sa fim fericiti", a afirmat Frunzaverde, citat de publicatia locala Argument. Liderul liberal a adaugat ca nu stie daca vor fi bani pentru rambursarea urmatoarei transe de imprumut de la FMI.

Guvernul a pus la dispozitia presei graficul de plati in contul imprumuturilor externe contractate de Romania de la FMI, UE si BIRD (click pe poze pentru zoom)
Serviciul datoriei externe rezultate din acordul cu FMI - BM - CE
Foto: Guvernul Romaniei

Grafic de plati in contul pachetului financiar
Foto: Guvernul Romaniei


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

10125 vizualizari

  • -71 (73 voturi)    
    vai vai (Miercuri, 27 martie 2013, 13:03)

    antitot [utilizator]

    Ce ati mai sarit ca nu are Ponta bani.
    Ne duceeee in faliment,aoleeeeu.
    Sunteti penibili.penibili,penipile.
    • +55 (57 voturi)    
      vai vai (Miercuri, 27 martie 2013, 13:11)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      oare cand a spus ponta ceva si a fost asa? poti sa-mi dai un singur exemplu? :)
      iti dau un hint... de cate ori a anuntat ca a "gasit" bani pentru metroul din drumul taberei si nici acum nu se lucreaza acolo? crezi ca nu dadea bani daca chiar avea? crede-ma ca nimeni din sectorul privat nu-l mai crede. minte zilnic cu o nerusinare greu de egalat.
      penibili sunt uslasii care se calca pe bombeuri intre ei in loc sa guverneze,
      si nu in ultimul rand, nu pontalau are bani ca nu vine cu ei de acasa, Romania are sau nu mai are bani. asta ca sa nu-l mai ridici pe post de salvatorul natiunii ca oricum ne ingroapa pe zi ce trece...
    • +36 (38 voturi)    
      Penibili uslasi (Miercuri, 27 martie 2013, 13:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Gura pacatosului adevar graieste.
      • +10 (12 voturi)    
        Cand (Miercuri, 27 martie 2013, 15:43)

        urmaritu [utilizator] i-a raspuns lui ty

        e vorba de ciolan, certurile sunt dure ! Se comporta la fel ca o haita hamesita de foame ! Si cum ciolanul este din ce in ce mai mic, sa vezi latraturi inca trei ani !
    • +42 (44 voturi)    
      of of (Miercuri, 27 martie 2013, 13:30)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Ne-a dus :D.
      Si anume: in faliment!
      Deja stie toata lumea care lucreaza cu finantele nationale: guvernul usl a ajuns la fundul sacului. Frunzaverde a fost iresponsabil, intr-adevar, pentru ca a spus adevarul :))).
      Astept cu nerabdare noul acord cu FMI. Daca guvernoiul reuseste sa il semneze, o sa aiba bani sa se mai taraie inca un an, cu marea problema ca sustinatorii lui nu il vor intelege: de ce apelam la imperialistii de la fmi??? Ca doar bani sunt, mai demult ii fura Boc, dar acum e prim ministru Ponta, si deci?
      Daca nu, nu. :))))
    • +43 (45 voturi)    
      Da, da... (Miercuri, 27 martie 2013, 13:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Si pentru Oltchim au fost bani, si pentru metroul din Drumul Taberei, ...
      Noroc cu d'astia ca tine!
      Pun botul repede si... gata placerea!
      Pruncut, cat trebuie sa te mai minta handicapatul asta ca sa iti dai seama ca esti alaturi cu drumul?!
    • +34 (36 voturi)    
      nu om stii noi (Miercuri, 27 martie 2013, 13:33)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      si ponta e un nepot a lui Onasis te pomenesti , ca altfel nu vad de unde ar avea el bani, bani sunt a "fraierilor " care mai muncesc in tara asta si avind in vedere ca is maxim 4,5 mil. cu carte de munca din care 1,2 mil. is bugetari nu tre sa fii un geniu sa iti dai seama ca la 10,5 milioane de asistati singura directie in care putem merge e falimentul
    • +18 (20 voturi)    
      mai zi! (Miercuri, 27 martie 2013, 14:25)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      zi-le astea celor de la Oltchim sau Mechel. Si da-le si adresa ta de acasa sa vina in vizita cu ceva ciomege.
    • +10 (12 voturi)    
      vai vai .... (Miercuri, 27 martie 2013, 15:37)

      KronosTM [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      HAHAHA ... sa nu-tzi vina sa crezi !! Uslishtii isi incearca propaganda si in mediul online.

      Hint .. hint: aici nu merge asa simplu ca si in latrina 3
    • +3 (3 voturi)    
      de cand (Miercuri, 27 martie 2013, 18:27)

      dorinuca [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      un grafic de plati reprezinta faptul ca ai bani? Acesta este un grafic unde se specifica : ce sume si termenele la care acestea trebuiesc platite. Cand faci dovada ca ai achitat acele sume , abia atunci poti sa spui : am avut bani sa achitam ! Ce tu n-ai avut niciodata credite la banca ?
  • +47 (49 voturi)    
    E clar (Miercuri, 27 martie 2013, 13:14)

    Westbam [utilizator]

    Daca ponta a zis ca sunt bani de pensii si salarii atunci e clar, cu siguranta NU SUNT!
  • +36 (38 voturi)    
    Se ridica ceata... (Miercuri, 27 martie 2013, 13:17)

    Cetatean-roman [utilizator]

    In curand populatia Romaniei va pricepe ca greselile se platesc: a votat 70% cu USL, va plati 100% din propriul buzunar... Problema este: va tine minte ??
    • +5 (7 voturi)    
      au votat 4,5 mil......... (Miercuri, 27 martie 2013, 15:57)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      cu usl, deci cca.24% dintre votanti. sunt resp. de guvernare................. nu treb,aratat cu degetul ,asa la general, ca se stie f. bine ce vreme cainoasa a fost......dupa gustul tradatorului de blaga.
  • +43 (45 voturi)    
    iar si-a pus chelul..... (Miercuri, 27 martie 2013, 13:19)

    translativus [utilizator]

    ....mana pe cap.
    Nu fapul ca l-a invinuit pe Frunzaverde de iresponsabilitate caci aceasta o stim cu totii dar remarca "...poate nu o sa-i mai dam la consiliul judetean Caras" spune totul despre arbitrariul si ipocrizia sistemului politic.
    Asadar, banii nostri din taxe si impozite, se "dau" unora sau altora in functie de bunul plac al decidentului. Deci o parte din banii luati la buget din banii celor din Caras, se pot intoarce la ei doar cu conditii.
    Vi se pare corect ?

    In sistemul politic in care administrarea Statului se face prin contract, asa ceva nu exista iar banii contribuabililor vor ramane in administrarea primarilor, mai putin cei 16% impozit pe venit si contribuabilii respectivi vor beneficia de ei dupa cum ei insisi au decis.
    • +17 (19 voturi)    
      Dictatoru' (Miercuri, 27 martie 2013, 14:15)

      baibars [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Ponta da bani dupa cum vrea muschiu' lui. Care nu pupa papucu' nu primeste sfant. Ia sa fi spus Base asta acu' un an sa vezi ce tevatura! Cineva spunea ca romanu' are in sange caracterul de sluga, nu serv (servus) ci sluga. Cu cat il biciuiesti mai mult si-l umilesti cu atat e mai fericit. Ce bine se simt acum presedintii de CJ si prefectii sa stea la usa lui Ponta ! Nu ne trebuie noua libertate, ce sa facem cu ea ?! Noua ne place sa slugarim, sa pupam, sa omagiem, sa lingusim... Bravo bah, dati-le peste bot, daca v-au ales cu asa spor acu' sa simta ! Dar ce te faci cu ailalti ?!
      • +7 (9 voturi)    
        nu este vorba..... (Miercuri, 27 martie 2013, 15:12)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui baibars

        .....doar de plagiator ci de intregul sistem politic pentru ca din cauza acestuia ni se intampla toate nenorocirile.

        Daca alesii ar fi fost obligati de sistemul politic, sa realizeze promisiunile facute in campania electorala, asa cum fiecare angajat trebuie sa isi respecte contractul, acum nu am fi fost in situatia aceasta pentru ca mincinosii si escrocii s-ar fi ferit sa preia puterea sub amenintarea pierderii averilor.

        Acum, pentru ca nu au decat drepturi si fara niciun fel de responsabilitate, isi fac de cap fara griji caci nu le este frica de pedeapsa.

        Deci sistemul politic trebuie schimbat iar mincinosii si escrocii vor disparea de la sine din zona decizionala a tarii.
  • +36 (38 voturi)    
    Bleah (Miercuri, 27 martie 2013, 13:22)

    robert.b [utilizator]

    Iesirile lui victoras sunt din ciclul: 'Nici o declaratie fara o glumita proasta'. La prostimea din tara asta, vin ca o manusa!
    • +12 (14 voturi)    
      manelistii... (Miercuri, 27 martie 2013, 14:07)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      aplauda
    • +5 (7 voturi)    
      prostime (Miercuri, 27 martie 2013, 15:11)

      voevod [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Din pacate aveti dreptate, e multa "prostime" cum o numiti si reactiile sunt usor de anticipat. Parafrazand un comentariu, ajunge ca Ponta sa spuna ca "sunt bani dar nu sunt bine administrati" pentru ca lumea sa inteleaga ce trebuie, ce vrea fiecare si de fapt nimic. Nu mai e nevoie sa spuna ca el ii va administra mai bine, sa prezinte planurile pentru a ne convinge ca sunt fezabile, sa discute. Nu acesta este nivelul tarisoare noastre, si asta trebuie schimbat, dupa parerea mea. E prea multa emotie si prea putina gandire in reactia noastra.

      Lumea trebuie sa devina mai sceptica, mai ales in urma atator experiente urate, si sa ceara dovezi mai palpabile ca ceva se va schimba, sa iesim odata de sub influenta nefasta a zicalei "schimbarea sefului, bucuria prostului".
      Incercand sa le deschidem celor din jurul nostru ochii, sa isi puna singuri intrebari, sa contribuie cu solutii e probabil singura sansa realista de a progresa a societatii.
  • +31 (33 voturi)    
    dictatura? (Miercuri, 27 martie 2013, 13:29)

    bogdanlungu [utilizator]

    sa inteleg ca ponta distribuie banii in teritoriu in functie de ce spune un politician sau altul despre el sau despre guvern. daca spune de bine ii dam bani, daca spune de rau nu-i mai dam bani. asta se cheama democratie?
  • +17 (17 voturi)    
    iresponsabile vs mincinoase (Miercuri, 27 martie 2013, 14:21)

    MirceaIo [utilizator]

    Victor Ponta are dreptate, cateodata e bine sa fi mintit. Minciuna lui Victoras nu e iresponsabila???Daca la Cernobal nu s-ar fi mintit poate multe vieti ar fi fost salvate. Victor Nu paote depasi educatia KGB-ista, unde minciuna era un mod de viata. Romani dormiti linistiti dl. V Ponta vegheaza la siguranta d-voastra.
  • +10 (10 voturi)    
    dezastru (Miercuri, 27 martie 2013, 15:02)

    voevod [utilizator]

    Carasul e la pamant. Romania e tot pe acolo, cu exceptia unor poli de dezvoltare urbana. Restul e poveste.
    Probabil Frunzaverde a vrut sa arate cine e seful, sa nu il lase pe domnul sa ia initiativa in a spune cum stau lucrurile dar adevarul ramane, adevarul dureros ca oricat de rau o vor duce, oamenii sunt anesteziati.
    Au fost anesteziati si in '89, eram copil atunci, a explodat mamaliga dar acum, chiar daca explodeaza nu e garantat ca experienta celor 23 de ani ne va ajuta, din pacate, sa punem ceva mai bun in loc.
    Desi imi pare rau pentru oameni, e necesar sa guste cat mai mult timp pastila amara. Ii va ajuta sa inteleaga pe viitor de ce anume trebuie sa se fereasca, cat de mult trebuie sa se implice si sa nu astepte de la altii, ce trebuie facut ca sa le fie mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      VOM FI FERICITI CAND CAPRA VECINULUI VA FI MOARTA (Miercuri, 27 martie 2013, 20:54)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui voevod

      Pacatuiam si eu cu ideea ca daca se vor inchide granitele si nu se va mai putea duce nimeni sa lucreze afara sau daca FMI nu ne va mai imprumuta cu bani, daca investitorii straini ar pleca din Romania, toti iresponsabilii si pomanagii se vor trezi. Dar NU ! De suferit vor suferi doar cei ce constientizeaza ce-ar insemna o astfel de nenorocire, ceilalti se vor adapta imediat si vor trai din mici furtisaguri si jmecherii si vor fi insfarsit fericiti si linistiti vazand ca si capra vecinului a murit.
  • +15 (15 voturi)    
    mai plagiați un buget și iese numărătoarea (Miercuri, 27 martie 2013, 15:15)

    visio [utilizator]

    nu e bai, nimic nu iese din prima...
  • +4 (4 voturi)    
    Frunzaverde sau frunzauscata? (Miercuri, 27 martie 2013, 16:04)

    ioan655 [utilizator]

    Nu-l baga nimeni in seama pe ofilitura asta-nici macar masonii lui. Asa se trateaza tradatorii ordinari
  • +4 (4 voturi)    
    nu-mi vine sa cred, (Miercuri, 27 martie 2013, 17:11)

    Gugulan [utilizator]

    parca suntem intr-un roman suprarealist de Kafka. Daca Boc spunea ca taie din bugetul Caras-ului era pus la zid si executat o saptamana intreaga la Antena3, RTV si Realitatea. Pai USL au facut cauza de demitere a presedintelui pe motiv de declaratii care invrajbesc societatea. Si acum toti se fac ca fluiera si-si vad de ale lor. E clar ca televiziunile de mai sus sunt implicate in dezinformare si sunt vinovate de manipularea votului din decembrie. Si nici acum in ceasul al XII lea nu renunta la a dezbina societatea in loc sa o apere. Tara e in vrie, si tot PDL si Basescu sunt de vina. Pentru votacul USL: "promitem ca in prima zi de guvernare vom marii salariile, pensiile...etc", mai tineti minte? Acum: taxe marite, impozit forfetar, gaze de sist, gaze scumpite, curent scumpit. Si gunoiul s-a scumpit. Spune cineva ceva? Nooooo!
  • 0 (0 voturi)    
    LOJA C.R.E.T.I.N.A. ? (Miercuri, 27 martie 2013, 20:42)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Asta sa fie taina ? Doi in unul : prost si tradator !Pana de curand nu stiam ca exista.De curand i-am aflat numele (desi a fost si ministru "strigoi").Acum am aflat si cat face , asa rupt de context cum e el.Numai ca contextul in care se lasa calcat in tocuri de ponta, cred ca poate fi un dosaras (evident politic) care trebuie oprit.Atunci, de fapt avem 3 in unul.
  • +1 (1 vot)    
    CURAT AMERICA DE SUD (Miercuri, 27 martie 2013, 20:47)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Observam toti cum "Il mahimo" ii da peste bot tantalaului amenintandu-l nu cu taierea salariului lui de prostan ci cu taierea banilor judetului adica ai cetatenilor !