Corneliu Dobritoiu: Traian Basescu a blocat promovarile in Armata, sistemul este blocat

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2013, 21:13 Actualitate | Esenţial

Corneliu Dobritoiu, fost ministru al Apararii si unul dintre initiatorii legii privind modificarea statutului militarilor, trimisa spre reexaminare de presedinte, il acuza pe Traian Basescu ca a blocat sistemul de promovari in armata si a politizat acest corp.

El a sustinut, la Romania TV, ca, potrivit legii 80 privind statutul militarilor, generalii cu o stea trebuiau sa iasa la pensie la 56 de ani, cei cu doua stele la 57, cei cu trei stele la 58 iar cei cu patru stele la 59.

"De cand Traian Basescu este la putere", prevederile legii au fost modificate astfel incat toti generalii ies la pensie la 60 de ani, indiferent de numarul de stele, a argumentat Dobritoiu.

In acest fel, "a blocat promovarile in sistem, sistemul este blocat", a continuat acesta, adaugand ca proiectul de lege pe care l-a initiat si el prevedea "foarte clar ca iesirile sa nu se faca brusc" iar "seful institutiei poate pastra in sistem oameni care indeplinesc conditiile de pensionare pana cand se creeaza conditiile pentru iesirea la pensie".

"Toata structura piramidala a corpului de cadre a fost prabusita sub dl Basescu. (...) Presedintele a politizat Armata prin numirea in functii-cheie a unor oameni cu grade mai mici decat subodonatii lor, contrar unei legi organice", a mai spus acesta, caracterizand discursul lui Traian Basescu drept unul "cu tenta politica".























761 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    pai asta spune tot: (Joi, 21 martie 2013, 21:23)

    Rasmus [utilizator]

    "seful institutiei poate pastra in sistem oameni care indeplinesc conditiile de pensionare pana cand se creeaza conditiile pentru iesirea la pensie".
    pe ce criteriu?
    pe shpaga, of course!
    • +1 (1 vot)    
      presedintele a blocat promovarile oamenilor USL (Joi, 21 martie 2013, 22:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      USL vrea sa con troleze si isntitutiile de siguranta nationala desi prin Constitutie presedintele e seful armatei. USL a atacat CSM si SRI, urmeaza STS
  • 0 (2 voturi)    
    5 stele (Joi, 21 martie 2013, 21:32)

    Anaconda_ [utilizator]

    Daca sunt nemultumiti sa isi dea demisia in semn de protest. Sa fie toti de 5 stele si sa se dea jos din carca oamenilor...
  • +2 (2 voturi)    
    Dobritoiule.... (Joi, 21 martie 2013, 21:34)

    Andradda [utilizator]

    ...oare de ce nu mai esti matale ministru al apararii?
    Tot Basescu o fi de vina?
    )))))))
  • +1 (1 vot)    
    5 stele (Joi, 21 martie 2013, 21:41)

    Anaconda_ [utilizator]

    Ar fi frumos sa existe un proiect de lege conform caruia cu cat ai mai multe stele cu atat varsta de pensionare sa fie mai mare...ca deh...daca iti place meseria ta si esti tare...adica ai multe stele...ar trebui sa fii si un spirit putin mai inalt si ar trebui sa simti nevoia sa te pui mai mult timp in serviciul celorlalti care n'au stele, si care participa la bugetul armatei
  • 0 (0 voturi)    
    a vorbit (Vineri, 22 martie 2013, 0:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    penalul dobritoiu, echivalentul alb al intunecatului voicu.
  • +1 (1 vot)    
    Cine te crede?? (Vineri, 22 martie 2013, 2:38)

    emigrant [utilizator]

    Eu cred ca dimpotriva, a depolitizat-o...Prin numirea in functii a unor oameni mai competenti dar cu grad mai mic, a scapat de dinozauri pe care Dobritoiu se grabeste sa ii puna in functii.