Victor Ponta despre Salonul Cartii de la Paris: In stilul romanesc, daca putem sa ne facem de ras si sa facem scandal, nu ratam nicio ocazie. Ministrul Culturii are sarcina dificila sa reprezinte Romania

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 13:38 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a lasat sa se inteleaga miercuri ca nu va participa la Salonul Cartii de la Paris, unde Romania este invitat de onoare, si a cerut oficialilor romani sa gestioneze "cu eleganta si responsabilitate" astfel de evenimente si atacurile impotriva lor.

"Ministrul Culturii (Daniel Barbu, n.r.) are sarcina dificila de a merge la un eveniment care trebuia sa faca cinste si onoare Romaniei", a spus primul ministrul, in deschiderea sedintei de guvern, referindu-se la Salonul Cartii de la Paris.

Anterior, Digi 24 anuntase, citand surse oficiale de la Palatul Victoria, ca Victor Ponta a decis sa nu mai participe la acest salon, deoarece "nu mai vrea scandaluri in afara tarii".

"In stilul romanesc, daca putem sa ne facem de ras si sa facem scandal, vad ca nu ratam nicio ocazie", a comentat miercuri premierul, cerand oficialilor romani sa incerca sa nu mai raspunda niciodata "in acelasi fel" cu criticii.

"Ce avem de impartit si certat acasa, ne certam acasa", a adaugat acesta, solicitand gestionarea "acestor evenimente pe plan extern" "cu eleganta si responsabilitate".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5266 vizualizari

  • +49 (49 voturi)    
    Da, Plagiatorule! (Miercuri, 20 martie 2013, 13:48)

    Andradda [utilizator]

    Asa e!
    Toti cei 10-15 oameni de cultura care au protestat impotriva lui Marga sunt niste tampitei.
    Adevarul sta doar in declaratiile tale si ale lui Marga!
    Intr-adevar ti-ai atins limitele.
    Penibil.
    • +19 (19 voturi)    
      Invitat de onoare (Miercuri, 20 martie 2013, 14:45)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      dar nu pe spatele tau sau a lui Mang. pentru ca cartarescu, Plesu, Djuvara si alti mari scriitori care au imbogatit patrimoniul cultural al lumii nu au plagiat alte lucrari domnule Ponta. Si matale in loc sa te ocupi de aceste lucruri ar trebui sa te ocupi de scandalulurile care se tin lang in Ministerul Agriculturii. Scandalul laptelui cu aflatoxina, scandalul carnii de cal, a carnii de curcan. Asta ar trebui sa te intereseze domnule prim-plagiator. Ar trebui sa inlocuiesti pe incompetentul ala de Constantin cu un profesionist si punerea lui la plata pentru ca da declaratii care au produs panica. Si plata sa o faca din buzunarul lui. Mai face un imprumut la Felix.
    • +7 (7 voturi)    
      stil romanesc? (Miercuri, 20 martie 2013, 18:20)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      In stilul romanes? Deci prim ministrul asta vorbeste impotriva propriei natii? Geoana spunea si el ca suntem o natie de kk. Si el tot presedinte PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      Limitele (Joi, 21 martie 2013, 8:11)

      moby dick [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ...si le-a atins demult. Acum ne arata cat de jos poate ajunge !
  • +9 (9 voturi)    
    da pontalau (Miercuri, 20 martie 2013, 13:52)

    sucaa [utilizator]

    cum tu nu ai ratat ocazia sa faci copy/paste.
    voi ati inceput scandalul de anul trecut cand ati termiat toate institutiile statului si ati pus numai incompetenti in fruntea lor. incepand cu tine cu doctorate la facultati care nu dau doctorate si lucrari plagiate aproape in toatalitate.
    cerei lui marga sa fie civilizat macar in comunicatele de presa care le da oficial prin icr. dar e prea mult pt tine... stai ca un popandau in fruntea guvernului si girezi toti netrebnicii!
  • +8 (8 voturi)    
    Asa e cand nebunii pun stapanire pe ospiciu... (Miercuri, 20 martie 2013, 13:55)

    333 [utilizator]

    ...hotii striga: ,,Hotii!'' iar apoi ii acuza cu tupeu pe cei cinstiti ca sunt ai dracului fiindca nu accepta sa se ascunda rahatul sub pres.
  • +20 (20 voturi)    
    Ce stie el, plagiatorul? (Miercuri, 20 martie 2013, 14:04)

    skanda7 [utilizator]

    Interesant ca pana sa veniti voi, bolsevicii, la putere ICR mergea uns. Nimeni nu facea "scandal" ba chiar activitatea lui era foarte apreciata de oamenii de cultura din tara si strainatate. Stii, Ponta, oamenii de cultura n-au nici o treaba cu caloriferele si stropitul nevestelor. BTW, te-ai gandit vreodata sa numesti si oameni competenti in pozitii importante nu numai slugoi de partid?
  • +22 (22 voturi)    
    De ris ne-ai facut tu si neamul tau (Miercuri, 20 martie 2013, 14:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    De ris ne-am facut cind un premier plagiator a desfiintat comisia care trebuia sa-i verifice plagiatul in timp ce aceasta delibera, precum in tarile din lumea a 3-a. Si de ris ne fac specimene comunistoide gen Marga care publica rezultatul testelor la concursul de titularizare inainte de a se sustine probele.

    Si de ris ne fac aia 85% din votanti care aleg cu un plagiator mitoman, un chiulangiu repetent, un turnator hot si un dandiaconescuindirect.

    Alde Liiiceanu, Plesu, Cartarescu, Patapievici va fac de ris doar pe voi astia, sefii romaniei rusofone, adepta smenului iefitn si a smecheriei de 2 lei.
  • +20 (20 voturi)    
    Vai domnu' Ponta (Miercuri, 20 martie 2013, 14:14)

    Sani [utilizator]

    Intotdeauna ceilalti sunt de vina pentru ca:
    1. Te-au obligat sa plagiezi
    2. Te-au obligat sa faci "glumite" intotdeauna nepotrivita cu fiecare prilej in care ai deschis gura
    3. Te-au obligat sa ai penali in guvern
    4. Te-au obligat sa-l lauzi si sa-l aplauzi pe "inmate-ul" Nastase
    ....
    Tara asta care te obliga sa faci atatea rele...Vai, Vai, Vai!
  • +14 (14 voturi)    
    Marga si caloriferu' (Miercuri, 20 martie 2013, 14:21)

    gososan [utilizator]

    Ponta mai bine citeste "treziti-va!!"...
  • +11 (13 voturi)    
    ................. (Miercuri, 20 martie 2013, 14:38)

    paganini [utilizator]

    nenorocitule.....!!!!!!!!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    da (Miercuri, 20 martie 2013, 14:39)

    Rasmus [utilizator]

    si de ce nu il demiteti pe Impostor?
    pt ca il admira pe Putin, sau de ce, ca a facut destule tampenii incat sa isi ia caloriferul sub brat si sa se duca dracului!
  • +17 (17 voturi)    
    Plagiatul e cea mai mare rusine (Miercuri, 20 martie 2013, 14:45)

    edif [utilizator]

    Iar faptul ca Ponta e inca prim ministru e cel mai mare scandal
  • +17 (19 voturi)    
    Intelectualii (Miercuri, 20 martie 2013, 14:45)

    vidoc [utilizator]

    Eu zic ca trebuia ca domnul Marga sa-i invite pe urmatorii:Adrian Nastase(doar a scris trei carti la parnaie),C.V.Tudor(fara cuvinte)Adrian Paunescu(cum putea viu pute si mort) si cu voia dumneavoastra Crin Antonescu(care daca citeste o pagina adoarme)
    • +2 (2 voturi)    
      Mai Vidoc, mai! (Miercuri, 20 martie 2013, 18:29)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui vidoc

      M-ai facut sa rad cu pofta si-ti multumesc.
      Sa ai o zi buna.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 20 martie 2013, 15:05)

    alip [utilizator]

    Pe langa prostia pe care o dovedesti ca de obicei prin afirmatii, mai dovedesti ceva: nu crezi in tara asta, nu ai ce face bun pentru ea, pentru ca nu esti in stare, esti un om banal, nu un om de stat demn de retinut in istorie. Oare daca spunea Obama intr-un discurs ca in stil american se fac de ras, oare mai era ales in viata lui in vreo functie? Esti un om la fel de marunt ca Marga.
  • +4 (4 voturi)    
    in pur stil romanesc... (Miercuri, 20 martie 2013, 15:37)

    lucyan [utilizator]

    poanta nu mai participa, sta acasa, facandu-ne de ras si facand scandal...
    la drept vorbind, si daca ar merge acolo, tot la fel s-ar intampla, dar de vina este basescu, el l-a pus sa plagieze si tot el i-a sugerat sa puna caloriferul la loc de cinste in cultura romaneasca...
  • -3 (5 voturi)    
    DACA (Miercuri, 20 martie 2013, 18:40)

    antitot [utilizator]

    Nici Ana Blandiana nu e de dreapta atunci nu mai inteleg nimic.
    Are o atitudine corecta in comparatie cu cei 4 mari scriitori absenti care se comporta ca niste mahalagoaice acolo se merge sa prezinti propriile lucrari ,se aude domnu Plesu.
  • +5 (5 voturi)    
    Eleganta?? Responsabilitate? (Miercuri, 20 martie 2013, 21:12)

    emigrant [utilizator]

    Mai degraba lasitate si frica. Relitatea e ca plagiatorul nu merge la Paris de frica. Prilejul ar fi fost f. bun ptr o demonstratie impotriva mincinosului. Incompetentul asta intinde prea mult coarda. Ministerul Ed pe care l-a facut praf a decis ca loaza nu a plagiat.Tonta nu intelege ca pozitia lui e vremelnica si ca nu poate face harcea parcea institutiile statului numai ca sa nu iasa el prost. Orice tont vede ca ai plagiat, tovarase Ponta. Degeaba zic trei politruci ca nu ai plagiat, se vede si de pe luna. Bine ii zice Cristoiu: "iresponsabilul vesel". Asa va intra in istorie
  • +2 (2 voturi)    
    Daca nu ar mai (Joi, 21 martie 2013, 12:05)

    Gabi M [utilizator]

    vrea scandal l-ar demite pe turnatorul securist,Marga Calorifer de la conducerea ICR.Sau,nu-i da voie Putin,cel mult adorat de cel caruia i-a dat si rang de ministru-Calorifer Marga?
  • +1 (1 vot)    
    Ia-l acasa pe ritan ! (Joi, 21 martie 2013, 17:12)

    da capo [utilizator]

    Bre Ponto, ia-ti-l acasa pe brontozaurul Marga sa o distreze pe doamna Daciana, nu-l mai tine la ICR, ca asta le da fracezilor cu caloriferul in cap daca-l supara cu ceva. Cultura nu-i ca-n filmele cu Van Damme cu palme cu picioru', fandositii aia de artisti se supara cind da navala ditamai ritanu' de la Cluj cu nepotii si secretarele lui si isi pune slana pe cartile lui Cartarescu ! Ia-l acasa pina nu face una si mai mare.